مطالب مرتبط:
مشق شب خط خورد؟
طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی برای منطقه و جنگ شیعه-سنی شکست خورد/ایجاد فتنه بین کشورهای منطقه از اهداف دشمنان
تیم ملی بسکتبال مقابل چین شکست خورد
رهبر ایران: آمریکا از ملت ایران سیلی محکمی خواهد خورد
آسیب سنجی مصرف لوازم آرایشی کلید خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 19:302018-10-16اجتماعي

مشق شب خط خورد؟


آموزش و پرورش با تصمیم های تازه اش خانواده ها را بر سر یک دوراهی قرار داده؛ اولی مسیر سنتی و چندین سال تجربه شده آموزشی است که در نهایت دانش آموزان را برای کنکور آماده می کند و دومی مسیر جدیدی است که در آن درس و تکلیف و یادگیری علوم .

- همشهری در گفت وگو با خانواده ها و کارشناسان حذف تکلیف مدرسه را بررسی می کند مشق شب خط خورد؟ اجتماع > آموزش - فهیمه طباطبایی-خبرنگار:آموزش و پرورش با تصمیم های تازه اش خانواده ها را بر سر یک دوراهی قرار داده؛ اولی مسیر سنتی و چندین سال تجربه شده آموزشی است که در نهایت دانش آموزان را برای کنکور آماده می کند و دومی مسیر جدیدی است که در آن درس و تکلیف و یادگیری علوم پایه تا حدود زیادی کنار گذاشته شده و قصد دارد به جای آن به دانش آموزان مهارت های اجتماعی، اقتصادی و.

.

بیاموزد؛ مسیری که البته هنوز مبهم است و مسئولان آموزش و پرورش چشم انداز روشنی برای آن تعریف نکرده اند.

حذف همه عوامل اضطراب دانش آموز داستان از سخنرانی های پیاپی وزیر آموزش و پرورش قبل از سال تحصیلی شروع شد.

سیدمحمد بطحایی معتقد است باید تحول در مدارس با حذف آزمون و امتحان، مشق شب و هر چیزی که دانش آموزان را مکلف به یادگیری پیاپی کند، شروع شود.

او در این باره گفته است: ما به ویژه در دوره آموزش ابتدایی باید محیط های مدرسه را سرزنده تر و شاداب تر بسازیم و بچه ها در مدرسه بازی کردن را یاد بگیرند و حین آن، یادگیری هم داشته باشند.

او تأکید کرد: مدرسه خانه دوم دانش آموزان و محلی برای تمرین زندگی است که شرط اول برای ایجاد چنین جایگاهی این است که دانش آموزان با شور و اشتیاق به مدرسه بیایند و از بودن در آنجا احساس نشاط داشته باشند؛ از این رو باید موانع دستیابی به چنین جایگاهی شناسایی و حذف شود.

فعالیت مکمل مهارتی به جای تکلیف شب اما منظور بطحایی کدام بخش از برنامه های درسی است که باید به تدریج حذف شود و جای خود را به مهارت بدهد؟ رضوان حکیم زاده، معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در این باره گفته است: پژوهش ها نشان می دهد رونویسی و مشق شب تأثیر زیادی بر یادگیری ندارد و برعکس به یک برنامه تنش زا بین بچه ها و والدین تبدیل شده است؛ زیرا این برنامه مبتنی بر رویکردهای جدید تعلیم و تربیت در دوره ابتدایی است؛ به این نحو که بچه ها فعالیت های یاددهی و یادگیری را تا جایی که مربوط به کلاس های درس می شود در مدرسه انجام داده و بیرون از مدرسه فعالیت های مکمل و مبتنی بر مهارت داشته باشند.

حکیم زاده گفته است: در این برنامه ها به عنوان مثال دانش آموز می تواند همراه خانواده خود یک روز خرید روزانه منزل را انجام داده و حساب ها و پرداخت ها را اداره کند تا هم مفاهیم ریاضی را تمرین کند و هم با مفاهیم مدیریت مالی آشنا شود.

همچنین در زمینه حفظ محیط زیست، برای دانش آموز می توان در مسیر مدرسه تا خانه مشاهدات، یادداشت ها و بازگو کردن مواردی که می تواند محیط زیست را تهدید کند درنظر گرفت و در رابطه با بحث انضباط و مسئولیت پذیری تکلیف یک دانش آموز می تواند این باشد که کتاب ها و وسایل اتاق خود را منظم کند.

وزیر آموزش و پرورش خیلی سریع این ایده ها را تبدیل به یک بخشنامه عملیاتی کرد و بدون هیچ پس و پیشی آن را به مدارس ابلاغ کرده است؛ بخشنامه ای که قرار است فعلا در کلاس های درس با 16دانش آموز اجرا شود.

همچنین در دوره متوسطه این بخشنامه شکل دیگری دارد و قرار است با حذف برخی دروس، یک مهارت جایگزین شود.

اما آیا والدین از این برنامه رضایت دارند و اصلا به اندازه کافی درباره آن توجیه شده اند؟ آیا مدیران و معلمان مدارس در این مورد همراه وزیر آموزش و پرورش خواهند شد یا راه قدیمی خود را در آموزش دنبال می کنند؟ بچه های بی مسئولیت و بی مهارت والدین اغلب نگرانند، آنها می گویند که اصلا نمی دانند طرح جدید چیست و قرار است فرزندانشان چطور و چگونه این مهارت ها را به دست آورند؟ هدی نظری که فرزندش پایه دوم ابتدایی است، درباره طرح جدید می گوید: از ما والدین هیچ گونه نظرخواهی نشده؛ حتی برای ما توضیح ندادند که چه اتفاقی قرار است بیفتد و به جای تکلیف شب چه مهارت هایی جایگزین می شود.

به فرض که طرح خوب و مناسب باشد، چرا به والدین اطلاع ندادند و نمی گویند که دقیقا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ از مدیر می پرسی نمی داند، از معلم می پرسی نمی داند، گفته اند به جای مشق شب به بچه هایتان درس مسئولیت پذیری بدهید، خوب با این روش ها که فقط یاد می گیرند چطور از زیر وظیفه درس خواندن شانه خالی کنند و ساعت اضافه را پای تبلت و تلویزیون بسوزانند.

ارزشیابی توصیفی و تعطیلی پنجشنبه ها کافی نبود؟ محبوبه طاهایی هم که فرزندش پایه ششم ابتدایی است و در یک مدرسه غیردولتی درس می خواند، نگرانی مشابهی دارد.

او می گوید که حذف تکالیف مدرسه، بچه ها را راحت طلب و بی مسئولیت در قبال مدرسه بار می آورد؛ شما در هر سن که باشی و در هر زمینه ای که بخواهی چیزی را یاد بگیری، استاد و معلم به شما می گوید تمرین و ممارست داشته باش، چه موسیقیدان باشی، چه ورزشکار، چه هنرمند و چه پزشک باید با تمرین پیاپی بتوانی ذهنت را بسازی.

بعد این نکته مهم را می خواهند از آموزش مدارس به بهانه های فانتزی بردارند؛ آیا حذف نمره و اجرای طرح ارزشیابی توصیفی، تعطیلی پنجشنبه ها، حذف پیک نوروزی، تعطیلات پیاپی بر اثر آلودگی هوا، برف، تعطیلات رسمی، حذف آزمون ها برای کاهش استرس و اضطراب کافی نیست و نتوانسته استرس را در بین بچه ها کاهش بدهد که حالا دست گذاشته اند روی تمرین و تکلیف، الان املا و نوشتار بچه ها به شدت ضعیف است، از طرفی در یادگیری علوم ریاضی و تجربی خیلی ضعیف تر از قبل هستند؛ اصلا مهارت آموزی در زمینه محیط زیست، حقوق شهروندی و.

چه منافاتی با یادگیری علوم پایه مثل ریاضی، علوم و ادبیات دارد؟ اینها مکمل هم هستند نه دشمن یکدیگر.

این همه افراط و تفریط برای چیست؟ نه مدرسه آماده است و نه معلم آموزش دیده حسین مولایی، پدر یکی از دانش آموزان که خود معلم تاریخ متوسطه است، نیز با اجرای طرح جدید مشکل دارد.

او به همشهری می گوید: باید مشخص شود که پشتوانه علمی این طرح ها کجاست و براساس کدام متد آموزشی موفق دنیا طراحی شده است؟ اگر مبنای ما نظام آموزشی فنلاند است باید بگویم که آنها سیستم درست و دقیقی برای آموزش مهارت ها به کار بسته اند و اصلا محیط مدرسه و مواد آموزشی براساس کسب مهارت های جدید و پرکاربرد طراحی شده است، ولی آیا مدارس و کتاب های درسی ما هم این ویژگی را دارند؟ وی افزود: باید زیرساخت های اجرای چنین طرح هایی ابتدا به درستی ایجاد شود و از همه مهم تر معلمان توانایی لازم را در این باره کسب کرده باشند؛ الان چقدر معلمان ما با این طرح آشنا هستند و در کلاس های ضمن خدمت توانایی کسب کرده اند؟ مهارت آموزی و تحرک معلمان اما جواد نیرانی، کارشناس ارشد علوم تربیتی و مدیر یکی از مدارس ابتدایی در تهران معتقد است که ایده مهارت آموزی همچون ارزشیابی توصیفی خوب است و تصمیم وزیر آموزش و پرورش درست بوده؛ به هر حال کار را باید از یک جا شروع کرد و نمی شود معطل آماده شدن زیرساخت ها مثل کلاس درس و فضای مدرسه ماند؛ چون عملا غیرممکن است و تجربه نشان داده به مرور زمان این سخت افزارها خودشان را تطبیق می دهند و شکل اصلی شان را پیدا می کنند.

او افزود: باید این واقعیت را بپذیریم که جسم آموزش و پرورش بسیار سنگین شده و انگیزه ای برای تکان خوردن و تحرک ندارد اما این روش باعث می شود که معلمان ما کمی تحرک بیشتری از خودشان نشان دهند و روش های جدیدی را برای آموزش خلق کنند.

این مدیر مدرسه ادامه داد: اما نقد جدی من بر سر تعجیل بیش از اندازه در اجرای چنین ایده هایی است.

مسئولان آموزش و پرورش هدف گذاری دقیقی انجام نمی دهند و در نتیجه ایده ها درست پرورش پیدا نمی کند و در نطفه خفه می شود.

به طور کلی یک ذوق زدگی و هیجان کاذب در اجرای ایده ها می بینم که بسیار بد است.

نیرانی اضافه کرد: همچنین آموزش و پرورش معلمان و مدیران مدارس را اصلا با خود همسو نمی سازد؛ تا زمانی که نگاه مدیران از بالا به پایین و در حد ارسال بخشنامه است و هیچ نظرخواهی و مشورتی با معلمان نمی شود نباید توقع همراهی کامل و صددرصدی داشته باشیم.

الان خیلی از مدیران مدارس اعلام کرده اند که چون شناختی از روش جدید ندارند و بخشنامه مبهم و کلی است، روش آموزشی گذشته را پیاده می کنند و تکلیف شب و تمرین را ادامه می دهند.

به نظرم بزرگ ترین مشکل طرح های این چنینی عدم همسو سازی صف با ستاد است.

رونویسی از مشق شب حذف نمی شود انتقادها از برنامه مبهم مهارت آموزی به جای مشق شب باعث شد که مسئولان آموزش و پرورش کمتر از یک ماه از ابلاغ این بخشنامه، حرف خود را پس بگیرند و مشق را به سبد آموزشی برگردانند.

اول معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت که طرح را فقط برای کلاس های 16نفره درنظر گرفته اند و بعد از آن هم مرتضی شکوهی، مدیرکل ابتدایی این وزارتخانه در این باره گفت: خواندن و رونویسی را بنا به اقتضای پایه، حذف نمی کنیم اما رونویسی باید به گونه ای باشد که دانش آموز احساس تکرار و انجام کار بیهوده نداشته باشد و از انجام آن لذت ببرد.

او این نقد را که طرح جدید مهارت آموزی پشتوانه کارشناسی قوی نداشت و خیلی مبهم و کلی بود، رد کرد و گفت: اینطور نیست.

نشست های کارشناسی برای این طرح تشکیل شد و دستورالعملی هم تهیه کردیم که از ابتدای سال تحصیلی ابلاغ شده است.

مدارس طبق این چارچوب در پایه اول تا سوم به جای مشق شب که انگیزه ای برای انجام آن ندارند، تکالیفی با رویکرد مهارت محور در نظر می گیرند.

شکوهی تأکید کرد: هدف نهایی این طرح این است که تکالیف بچه ها شامل فعالیت های حافظه محور نباشد و آنها با کارهای عملی در زمینه مهارت های اجتماعی بتوانند یافته های علمی خودشان را تعمیق بخشند.

مدیرکل دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که بسیاری از کتاب های درسی حافظه محور است و براساس این طرح اصلاح نشده و معلم بین بخشنامه ارسالی و وظیفه ای که کتاب درسی بر او محول کرده، سرگردان است، توضیح داد: خیر، فعالیت هایی که در کتب درسی پیش بینی شده اگر مهارت محور باشد ادامه می یابد و اگر از جنس مهارتی نباشد، معلم آنها را به تکالیف مهارت محور تبدیل می کند.

وزیر آموزش و پرورش این روزها به شدت مصمم است تا هر طور شده بار تکالیف را از دوش دانش آموزان بردارد.

حالا باید نشست و دید که خروجی این روش آموزشی جدید چه خواهد بود.


کلید واژه ها: دانش آموز - دانش آموزان - آموزش و پرورش - آموزش - مدرسه - خانواده - برنامه - ابتدایی - وزارت آموزش و پرورش - وزیر آموزش و پرورش - جدید - کنکور - تصمیم - علوم - سنتی - زاده - شروع - اقتصادی - سخنرانی - مسئولان - داستان - والدین - همشهری - اضطراب - تربیت - احساس - زندگی - آزمون - مدارس - تعلیم

آخرین اخبار سرویس:
تدریس و آموزش مفاهیم تأمین اجتماعی در کتب درسی

استخدام کارگر انبار آقا باحقوق مناسب، بیمه و بیمه تکمیلی

اوقات شرعی امروز چهارشنبه به افق شهرکرد

تعطیلی مدارس ابتدایی بخشهای راین کرمان وجبالبارز شمالی جیرفت

از رقص رنگ ها تا گلاب پاشی در خانه تکانی کهگیلویه و بویراحمدی ها

آخرین خبرها از تعریض محور سیمرغ به جویبار تا عدم حل مشکل روشنایی

پیشگیری آسیب های اجتماعی درمدارس نیازمند آموزش است

هشدار پلیس راه خراسان جنوبی در خصوص لغزندگی راه ها

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

مدارس چند شهرستان خراسان رضوی تعطیل شد

پایداری هوای گیلان

تولید 6500 اثر هنری از سوی دانش آموزان کرمانی در طرح «ایران یار»

مدارس تربت حیدریه تعطیل شد

معاون اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در گفت وگو با فارس: اعزام 125 هزار بازنشسته تأمین اجتماعی به مشهد/158 هزار زن خانه دار بیمه شدند

مدیرکل حفاظت از محیط زیست چهارمحال و بختیاری: بارندگی های اخیر به تالاب گندمان جان دوباره بخشید

فارس گزارش می دهد شکوفه های بادام جلوه هایی از بهار در زمستان کهگیلویه

بارش های پراکنده برف و باران در فارس + فیلم

3 اسفند، آخرین مهلت ارسال آثار به همایش مهندسی حمل و نقل و ترافیک

فارس گزارش می دهد روستاییان آب را نوازش می کنند

دانه های برف بر دوش طبیعت گلستان بارش برف شهرستان گرگان را سپیدپوش کرد/ سامانه سرد و بارشی گلستان را ترک می کند

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

استخدام کارمند ،بازاریاب در تهران

تولید 6500 اثر هنری توسط دانش آموزان کرمانی طرح «ایران یار»

اوقات شرعی اول اسفند در سمنان

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

جفت ها را پیدا کن

تصویری دیدنی از بارش باران در ارتفاع زیاد

بحران در راه است

ضرورت انتقال پلنگ ایرانی دو باغ وحش کشور به تهران برای اسپرم گیری

ریاضیات ایران در جست وجوی شکوه گذشته/تشریح وضعیت از هشدارها تا راهکارها

از اولین منزلگاه راه باستانی یزد به کرمان تا قصر صنم...

از اولین منزلگاه راه باستانی یزد به کرمان تا قصر صنم...

ریاضیات ایران در جست وجوی شکوه گذشته/تشریح وضعیت از هشدارها تا راهکارها

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان: ثبت نام مرحله شهرستانی مسابقات قرآن اوقاف آغاز شد/ آخرین مهلت ثبت نام 20 فروردین

مدارس کلات و قوچان فردا تعطیل شدند

مدارس چند شهرستان خراسان رضوی تعطیل شد

روستای ابوعقاب آبادان میزبان کانون پرورش فکری خوزستان

بخشنامه نقل و انتقالات برون و درون استانی فرهنگیان ابلاغ شد

مدیرکل هواشناسی فارس: سامانه جوی ضعیف وارد استان فارس شد

بارش برف حرم منور رضوی را سپیدپوش کرد +عکس

جزییات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه 97

توقف خودرو ها در میادین تهران ممنوع می شود

بارش برف حرم منور رضوی را سپیدپوش کرد+عکس

حوادث ناشی از تردد شهروندان در سطح شهر اصلی ترین معضل حوزه سلامت است

سامانه جامع منابع انسانی به سامانه های برون سازمانی متصل می شود

حرم منور رضوی سپیدپوش شد +عکس

مدارس چند شهرستان خراسان رضوی تعطیل شد

برخی مدارس خراسان رضوی فردا تعطیل شد

ترافیک سنگین در محور ساری قائم شهر به دلیل واژگونی تریلی

برخی مدارس خراسان رضوی فردا تعطیل شد

اصلی ترین چالش های شهر تهران؛آلودگی هوا،ترافیک و آسیب های اجتماعی

مدارس چند شهرستان خراسان رضوی تعطیل شد

ممنوعیت استفاده از وی چت برای معلمان چینی

ترافیک سنگین در محور ساری قائم شهر به دلیل واژگونی تریلی

مدارس کلات و قوچان فردا تعطیل شدند

هوشمند سازی مهمترین موضوع راهبردی شهرداری تهران است

مدارسی که فردا چهارشنبه اول اسفندماه تعطیل شدند

چهارشنبه اول اسفندماه تعطیل شدند

آخرین وضعیت دانش آموز مصدوم شده با انفجار مین

هیچ کس جواب معلمان را نمی دهد

تعطیلی مدارس چهارشنبه 1 اسفند

درآمد عجیب برخی گدایان تهران

جای خالی که با هیچ چیز پر نمی شود

آخرین وضعیت راه های خراسان رضوی ممنوعیت تردد کامیون ها در محور قوچان-درگز

سدهای پلاستیکی راه مقابله با ریزگردها هستند

آخرین وضعیت راه های خراسان رضوی/ ممنوعیت تردد کامیون ها در محور قوچان-درگز

هدایت جامعه با تبعیت از آموزه های قرآن کریم

بازگشایی راه 130 روستای خلخال

خواب دارالقرآن شیروان 11 ساله شد

مزایده 10 بنای تاریخی صندوق احیاء تمدید شد

بانوی سبز

نمره بالای منطقه 9 در توسعه ورزش همگانی

خشت های خاطره انگیز

پیکر شهید مدافع حرم وحید یوسفی به آغوش خانواده بازگشت

زباله های جاشیه آزادراه قزوین-کرج جمع آوری شد

خادمان حرم امیرالمؤمنین (ع) در سالروز وفات حضرت ام البنین(س) عزاداری کردند+تصاویر

پاورپوینت گونه شناسی یک شهر

نصب دوربین تله ای برای بررسی رفتار های خرس سیاه در نیکشهر

شمار اعضای سازمان دانش آموزی البرز به 40 هزار نفر رسید

کانون وکلای کردستان امسال افزایش ظرفیت ندارد

پاورپوینت ابعادو اندازه فضاهای استخر

زباله های جاشیه آزادراه قزوین-کرج جمع آوری شد

شمار اعضای سازمان دانش آموزی البرز به 40 هزار نفر رسید

کانون وکلای کردستان امسال افزایش ظرفیت ندارد

برخی گدایان پایتخت روزانه 500 هزار تومان درآمد دارند

پرورش نهال در نخلستان

تکریم همسران ومادران شهدا+فیلم

برخی گدایان پایتخت روزانه 500 هزار تومان درآمد دارند

مرحله شهرستانی مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان میبد برگزار شد

نان اهالی روستای در محاصره برف مجید آباد نیر تامین شد

فعالیت آموزشی مدارس کوهرنگ روز چهارشنبه با تاخیر آغاز می شود

وقوع کولاک در ارتفاعات خراسان شمالی

مرحله شهرستانی مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان میبد برگزار شد

ورود سامانه بارشی به سمنان و کاهش دما از امشب+ فیلم

انتقال دانش آموز عشایری مصدوم شده بر اثر انفجار مین به تهران

آموزش باید براساس دوران جدید و با روش های جدید باشد

نان اهالی روستای در محاصره برف مجید آباد نیر تامین شد

اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در پنجشنبه های اسفندماه

فعالیت آموزشی مدارس کوهرنگ روز چهارشنبه با تاخیر آغاز می شود

جاده دسترسی به احمدفداله و دره کاید دزفول بازگشایی شد

مشق شب خط خورد؟

مشق شب خط خورد؟