مطالب مرتبط:
آیت الله هاشمی هم حریف برخی سیاست های روحانی نمی شد (گفتگو با حسین مرعشی معاون رییس دولت اصلاحات)
آیت الله هاشمی هم حریف برخی سیاست های روحانی نمی شد/ به رفع محدودیت های خاتمی خوش بین نیستم/ تمایل رییس جمهور برای حضور کمتر جهانگیری در دولت/ تشکیل شورای عالی سیاست گذاری در روزهای آتی
روایت محسن هاشمی از طراحی و اجرای خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی
روایت محسن هاشمی از طراحی و اجرای خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی
روایت محسن هاشمی از طراحی و اجرای خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 19:222018-10-16اقتصادي

احمد توکلی خواستار اجرای سیاست های ارزی دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی شد.


به گزارش سایت قطره و به نقل ازاصلاحات نیوز، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در یک نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، گفت: 3 برابر شدن نرخ ارز طی چند ماه و تن دادن دولت به آن، - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: دولت برای مدت 2 الی 3 سال نظام نرخ ارز را ثابت نگه دارد احمد توکلی خواستار اجرای سیاست های ارزی دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی شد.

" به گزارش سایت قطره و به نقل ازاصلاحات نیوز، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در یک نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، گفت: 3 برابر شدن نرخ ارز طی چند ماه و تن دادن دولت به آن، کشور را در وضعیت خطرناکی قرار داده است.

در فقدان سیاست های مناسب و درست و عدم اقدام قاطع، این وضعیت می تواند خسارات جبران ناپذیری را وارد سازد.

وی با اشاره به تغییرات نرخ دلار در ماههای اخیر، آن را در ایران و سایر کشورهای جهان بی سابقه دانست و گفت: نرخ غیررسمی ارز هم اکنون نسبت به سه ماه قبل، حدود 100 درصد رشد داشته که اگر این روند و نوسانات جهشی و تاثیر مشابه دور دوم تحریم ها با اتفاقات روانی دیگر  تا پایان امسال ادامه داشته باشد، ممکن است با تشدید تورم، کار را برای مردم و اقتصاد ملی سخت تر از گذشته کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: فروردین امسال جهش ارزی به حدی بود که حساسیت ها را بیشتر کرد، باز جلسه ای تشکیل شد و من در آن گفتم که باید سیاست ارز مانند زمان آیت الله هاشمی تثبیت شود.

اما دولت سیاست دیگری انتخاب کرد که لوازمش فراهم نبود.

احمد توکلی در ادامه گفت: تلاطم صعودی نرخ ارز می تواند از چند طریق به تورم موجود در کشور دامن زند.

بنابراین، بی ثباتی قیمت ارز از طریق افزایش قیمت تمام شده محصولات و کاهش عرضه آن به دلیل افزایش هزینه تولید یا کاهش عرضه به دلیل میل به احتکار در میان توزیع کنندگان، تصمیمات جمعی صنفی یا سیاسی مانند اعتصابات، تورم ناشی از انتظارات منفی و هرج و مرج قیمتی به نحوی که تمامی بنگاه های کوچک و بزرگ را تبدیل به قیمت گذار می کند، می تواند در افزایش نرخ تمامی محصولات در کشور موثر باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا باید هرج و مرج قیمتی وجود داشته باشد، گفت: متاسفانه در این زمینه، امروز هرکس هر کار که دلش خواست انجام می دهد و به شیوه مورد دل خواه خود قیمت گذاری می کند.

از این رو با ما پدیده قیمت گذاری دلبخواه مواجه هستیم.

عرضه کنندگان کالا با اینکه کوچک هستند، اما قیمت دلخواه خود را روی اجناس می گذارند و باید گفت که در این راستا نه سازوکار بازار می تواند آنان را مجبور به قبول قیمت بازار کند و نه دولت به شکل تحکمی توان چنین کاری را دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان چرایی هرج و مرج قیمتی گفت: احساس بی ثباتی سیاسی به دلیل تبلیغات دشمن، اطمینان از نبود نظارت موثر به دلیل فساد موجود و بی اعتمادی بی سابقه به بانک مرکزی از مهم ترین دلایل این هرج و مرج قیمتی در جامعه است.

یکی از موارد قابل توجه این است که تجربه کشورهای بحران زده نشان می دهد که معمولاً انتقال افزایش نرخ ارز به نرخ تورم در سال بعد از سال وقوع بحران بیشتر است.

وی با بیان این مطلب که فرصت بسیار محدود است، اظهار کرد: در بازار ملتهب و متلاطم، افزایش قیمت ارز، کاهش تقاضای آن را در پی ندارد؛ بلکه منجر به افزایش تقاضا می شود.

علت این مسأله نیز می تواند انتظارات نسبت به قیمت های آینده، دسترسی به ارز و عرضه آن و نیازهای بعدی باشد.

در این وضعیت، با هر افزایشی در قیمت ارز، تعداد کسانی که به این نتیجه می رسند که باید از پول ملی صرف نظر کرده و دارایی خود را با تبدیل به دلار حفظ کنند، بیشتر و بیشتر می شود.

بنابراین هرچه اعتماد به دولت و سایر ارکان کمتر باشد، احتمال فروپاشی بانکی بیشتر و نزدیک تر می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان تبعات وضع موجود چنین اظهار کرد: تلخ ترین نتایج این وضعیت رکود وحشتناک، نابرابرتر شدن توزیع دارایی و درآمدها در مدت بسیار کوتاه، تورم فزاینده که به موجب آن قدرت خرید حقوق بگیران را به شدت کاهش می دهد، القاء اضطراب و بی ثباتی ناشی از هرج و مرج قیمتی در جامعه و آسیب رساندن به وحدت ملی و تفاهم اجتماعی با دامن زدن به حسد اجتماعی و احساس غبن در جامعه است که تقریباً تمامی این تبعات، اثری ضد تولید و سرمایه گذاری در کشور خواهند داشت.

وی بیان کرد: در ادامه تبعاتی که ممکن است وضع موجود به دنبال داشته باشد، تعطیلی بسیاری از بنگاه های تولیدی و تجاری و بیکاری ده ها هزار نفر در کشور است.

در نتیجه عمق و گستره فقر در کشور بیشتر خواهد شد و بحران از اقتصاد مالی به اقتصاد واقعی منتقل می شود و بر انگیزه و اطمینان سرمایه گذاران داخلی و خارجی تاثیری منفی خواهد گذاشت.

همچنین فرار سرمایه به دست ایرانی ها و خارجی ها تشدید شده که اگر کنترلی روی بازار سرمایه نباشد، این خروج سرمایه سریع تر و آسان تر اتفاق خواهد افتاد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: دولت نیز به عنوان عیال وارترین فرد اقتصادی، از آنجا که بیش از همه تورم زده می شود؛ تدریجاً قیمت خدمات خود را بالا خواهد برد.

از سوی دیگر، پرداخت بهره وام های دریافتی از خارج و سود سرمایه گذاری خارجی برای طرف ایرانی، دولتی یا خصوصی سنگین می شود.

ارزش پول ملی فرو افتاده و بعد مانند کشور اندونزی یا می ایستد یا به کاهش ادامه می دهد و اگر سیاست تملیک دارایی از سوی خارجیان در کار باشد، آنها به آسانی دارایی های کشور را تصاحب خواهند کرد.

وی افزود: از طرفی دیگر، سه برابر شدن قدرت خرید همسایگان ایران باعث شده تا تجار خارجی هر چیزی را در مرزها خریداری کنند، از این رو در مناطق مرزی بیم قحطی وجود دارد.

متاسفانه تورم که از چند طریق در کشور افزایش یافته، حالا با صادرات بازهم تشدید می گردد.

توکلی با ذکر چند مثال اقدامات دولت ها را در چنین وضعیتی مورد اشاره قرار داد و گفت: دخالت برای دست یابی به نقطه تعادل جدیدی از عرضه و تقاضای ارز می تواند پول ملی را از تضعیف بی حساب نجات دهد.

ترجیحاً این مداخله از طرف عرضه صورت می گیرد.

در نتیجه میزان موفقیت در مهار بحران، به سرعت تصمیم گیری و سرعت اقدام بستگی دارد.

مکزیک بحران ارزی دسامبر 1994 خود را با 57 میلیارد دلار استقراض از IMF و 54 میلیارد از سرمایه داران آمریکایی مهار کرد.

وی ادامه داد: آغاز بحران ارزی کره جنوبی نیز از 16 نوامبر 1997 بود که در کمتر از سه هفته با قرض 58 میلیارد و 400 میلیون دلار از منابع IMF و ریختن آن به بازار ارز کره به مهار بحران موفق شد.

اما اگر موجودی ارز مکفی نباشد، مداخله دولت از طرف تقاضا خواهد بود.

یعنی نوعی از تخصیص اداری را برمی گزینند.

مانند دوران جنگ تحمیلی در ایران  و مالزی در بحران سال 1997٫ توکلی با اشاره به روش IMF گفت: شناور ساختن نرخ ارز، پرهیز از کنترل بازار سرمایه، سیاست های پولی(افزایش نرخ بهره) و مالی انقباضی نظیر تقلیل اعتبارات بهداشت و درمان و حذف و کاهش یارانه ها از جمله مواردی هستند که IMF برآن تاکید می کند.

کشورهای بحران زده ای که از نسخه IMF  پیروی کردند، به نرخ رشد منفی، بدهی های سنگین، نابرابری بیشتر و انتقال دارایی های داخلی به مالکیت خارجی و دوره درمانی طولانی تر دچار شدند.

وی بیان کرد: بحران ارزی باعث رکود تورمی می شود و در ادامه 7 سال رکود، کمر مستضعفان را خواهد شکست و اگر بسته ای از مایحتاج ضروری آماده نشود باید منتظر حوادث تلخی باشید.

یکی از اقدامات دولت برای مهار نرخ ارز، توزیع ارز 4200 تومانی برای هر تقاضا بود.

در کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام از مسئولان بانک مرکزی پرسیدم که نرخ 4200 تومانی را چطور تعیین کردند؟ آنها گفتند که بر اساس نظریه ppp به دست آوردیم.

در حالی که در این نظریه دو کشور باید در یک سطح صنعتی بودن باشند.

دو کشور باید رابطه تجاری داشته و بازار رقابتی میانشان برقرار باشد.

توکلی گفت: در جلسه ای که به دعوت آقای همتی حضور پیدا کردم، به او گفتم که شما باید طبق قانون ارزش ریال را در برابر دلار ثابت نگه دارید؛ حالا که این کار را نکردید قیمت دلار به چه رقمی برسد شما را نگران می کند؟ اما رییس بانک مرکزی در برابر این پرسش سکوت کرد و در جلسه بعد نیز وقتی از سیاست تثبیت نرخ ارز دفاع کردم، چند تن از اعضای دیگر از این سیاست دفاع کردند.

وی تصریح کرد: آبان ماه سال گذشته بود که آقای جهانگیری گفت وضع ارزی کشور دچار مشکل می شود، ولی متاسفانه دولت در طرح اصلاح سیاست جاری خود کاری نکرد.

زمانی که بازار متلاطم می شود همت دولت باید به روی مهار بازار باشد.

همه می دانیم که معالجه این درد در کشور طول می کشد، اما تثبیت بازار نیاز به این زمان طولانی ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مدل دولت تقاضای ارز برای حفظ ارزش دارایی و سفته بازی حذف می شود.

تاکنون دولت ارز 12600 تومانی را مشروعیت بخشیده و همچنان بر نظام سه نرخی و عملیات بازار باز تاکید کرده است.

این در حالیست که فقط در یک ماه منتهی به مهر، ریال در برابر تومان بیش از 70 درصد ارزش خود را از دست داده است.

وی در بیان راه کارها گفت: باید تولید را تقویت کنیم.

زیرا پول ملی زمانی قوی می ماند که تولید ملی قوی باشد.

اعتماد را احیا کنیم، به دلیل اینکه بدون بازگشت اعتماد بین آحاد و گروه های مردم و مسئولان و نهادهای مالی و اقتصادی راه بن بست است.

راه دیگر مبارزه عالمانه و بی رحمانه با مفسدان است.

زیرا فساد ضد اعتماد بوده و دشمن تولید است.

تا زمانی که کشور دچار فساد سازمان یافته و شبکه ای باشد، بر سر راه هر سیاست درستی مانع تراشی می کنند.

توکلی با بیان اینکه کاهش اعتماد مردم به مسئولان از تردید نسبت به خیرخواهی، دانایی و توانایی آنها ایجاد شده، گفت: بینش، روش و منش ما دولتمردان چنان سیر کرده که در ارتباط با مبارزه با فقر و فساد و تبعیض، کثیری از مردم را به این نتیجه رسانده که یا نمی خواهیم، یا نمی دانیم، یانمی توانیم و این پرسش را مطرح کرده که چرا در برخورد با مشکلات سیاسی و امنیتی سریع، قاطع و موفق عمل می کنند، اما در مقابله با فقر، فساد سازمان یافته و شبکه ای، انواع تبعیض ها و بیکاری مزمن ناموفق اند؟ وی با بیان سوال دیگری که برای مردم ایجاد می شود، گفت: مردم می پرسند؛ چرا مسئولین در صنایع دفاعی و پروژه های پیشرفته دقیق عمل می کنند، اما اختاپوس صنعت خودرو را رها کرده اند؟ بدون شک تلاطم فزاینده در بازار ارز که از دو بحران ارزی سال 73-74 و 90-91 بسیار طولانی تر و هولناک تر است، سند بی دردی، بی تدبیری و بی عرضه گی همه ما شده است.

لذا احیای اعتماد، به مبارزه با این روش های فسادانگیز و مفسدان دانه درشت بستگی دارد.

توکلی در ادامه گفت: در این میان اقدام قاطع قضایی در سرکوب مفسدان، علاوه بر کاهش موانع ناشی از فساد، از جهت برگرداندن اعتماد نقش ویژه ای دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه بسته ای پیشنهادی گفت: دولت برای مدت 2 الی 3 سال نظام نرخ ارز را ثابت نگه دارد و از نظام شناور مدیریت شده پرهیز کرده و با پایین آوردن رکود نرخ واحدی برای ارز اعلام کند.

نرخ سود معاملات مردم با بانک ها در معاملاتی مانند اجاره به شرط تملیک یا خرید نقد و فروش نسیه باید کاهش پیدا کند و تا جایی ادامه یابد که محرک تولید شود.

ورود و خروج سرمایه برای جلوگیری از فرار سرمایه تحت کنترل قرار گیرد.

همچنین تخصیص ارز به شکل اداری و با کنترل های دقیق انجام شود.

وی در ادامه ارائه بسته پیشنهادی خود به دولت گفت: اطلاعات مربوط به متقاضیان به صورت شفاف در اختیار عموم قرار گیرد و دولت از ابتدا اعلام کند که بازار غیررسمی ارز را به هیچ عنوان تحمل نخواهد کرد و صادرکنندگان باید ارز مکتسبه خود را به قیمت ثابت اعلام شده به بانک مرکزی بفروشند.

دولت همچنین در بازار طلا هیچ مداخله ای نکند.

از سیاست انبساطی مالی نظیر افزایش یارانه های نقدی و سیاست انبساطی پولی نظیر کاهش تدریجی نرخ ذخیره قانونی  استفاده کند.

وی در بخش پایانی بسته پیشنهادی خود اظهار کرد: قوه قضاییه باید بی رحمانه با هرگونه تمرد از دستورات دولت و سوءاستفاده از موقعیت برخورد کند و سهمیه بندی سوخت و وضع و اجرای مالیات تصاعدی بر مصرف بیش از 60 لیتر در ماه ضروری است.

زیرا سهمیه بندی بنزین کاری عرفی و عقلانی است و در کشورهای دیگر نیز کاربرد دارد.

وی افزود: در سنگاپور قانونی وجود دارد که استفاده از خودروی شخصی را محدود می کند و دولت آن کشور می گوید که تعداد خودرو در جاده ها باید ثابت بماند و بعد از اینکه خودروهای از رده خارج شده از چرخه حرکت بازمی ایستند، اجازه داده می شود که به تعداد آن خودروهای اسقاطی، خودرو وارد جاده ها شود یا از سال 1938 در آمریکا قانونی تصویب شد که متناسب با وضع غذا در کشور به مردم کوپن غذا داده شود.

از این رو در سال 2013، 47 میلیون و 636هزار نفر در آمریکا کوپن غذا گرفتند که معادل 15 درصد جمعیت آمریکاست.

توکلی گفت: باید با قاچاق کالا از داخل به خارج و بالعکس مقابله شود و نرخ تمام شده تمامی کالاها باید در شبکه مشخصی از صداو سیما در دسترس همگان باشد.

کنترل قیمت ها نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

همچنین سران سه قوه باید نسبت به تعیین مالیات بر عایدی سرمایه نظیر زمین و مسکن تصمیم گیری کنند.

شفاف سازی باید به حد اعلاء اعمال شده تا زمینه فساد ه سرعت محدود شود.

وی در پایان گفت: بی تردید پیروی یا تقلید از نسخه IMF راه هلاک جمهوری اسلامی ایران خواهد بود  و راه نجات در شرایط فعلی در همین بسته پیشنهادی که عنوان کردم، خلاصه می شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت - آیت الله هاشمی رفسنجانی - آیت الله هاشمی - قیمت - احمد توکلی - دولت - هاشمی رفسنجانی - نرخ ارز - تشخیص - نظام - آیت الله - افزایش - نشست خبری - رفسنجانی - کشور - امروز - هاشمی - اصلاحات - قیمت تمام شده - برگزار - تورم - کشورهای جهان - افزایش قیمت - بازار - گزارش - کوچک - کاهش - نرخ دلار - قیمت ارز

آخرین اخبار سرویس:
جولان مازوت در هوای همدان

خسارت خشکسالی در استان به افزون بر 2 هزار میلیار تومان رسید

رونق گردشگری استان کرمانشاه را متحول می کند

وزیر راه و شهرسازی از آزاد راه تهران- شمال بازدید کرد

میراثی از دهه 70 که 7 دولت را درگیر کرده است

دلار کاهشی شد

نرخ یورو و پوند افزایش یافتند

54 طرح گازرسانی در گیلان افتتاح می شود

آخرین وضعیت بارش های ایران/رشد شدت بارش ها در زمستان نسبت به پاییز+جدول

شاخص95 درصدی برخورداری خراسان رضوی از راه روستایی

جریمه 570 میلیون یورویی مسترکارت توسط اتحادیه اروپا

روسیه: جنگ نفتی با آمریکا پرهزینه خواهد بود

فراری دینو مدل 1972 که به مونزا 3.6 ایوو تبدیل شد

بعیدی نژاد: ایران در حفظ ارزش پول ملی عملکرد مناسبی داشته است

نمی توان با پول مردم را تنبیه کرد

تمرکز 70 درصد از نقدینگی ها در یک درصد از شرکت ها!

کرکره صرافی ها بالا رفت/قیمت دلار به 11510 تومان رسید

نرخ خرید آپارتمان های بالای 100 متر + جدول

زیر آب نفس بکشید! +عکس

نمی توان با پول مردم را تنبیه کرد

دلار 11510 تومان شد

فعالیت 1600 مرکز نیکوکاری در کشور

استخدام نیروی کار جهت کارواش مکانیزه در اصفهان

استخدام نیروی MDF کار ماهر برای تولید میز در قم

استخدام نیروی تراشکار در شهرک صنعتی دولت آباد

طرح سهمیه بندی بنزین در ایران + متن کامل

عمر باقیمانده دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی کافی نیست/ بدنه کارشناسی دولت مخالف تفکیک

خانه به متری 10 میلیون تومان نزدیک شد

استخدام راننده با نیسان یخچال دار در گیلان

استخدام ویزیتور،راننده در شرکت صنایع غذایی فروغ سبز خزر -گیلان

کمک 700 میلیون تومانی مردم نیکوکار آذربایجان غربی به عتبات عالیات

دستور سرپرست وزارت بهداشت برای جلوگیری از واردات تجهیزات پزشکی مشابه تولید داخل

بخشش دیرکرد بدهی بدهکاران معدنی

دلار کاهشی شد

ضرورت شفافیت مالی تشکل ها/وجود یک میلیون تشکل کارگری و کارفرمایی در کشور آلمان

آزادی 45 زندانی محکوم به پرداخت مهریه در قزوین

کشورهای عربی به دنبال ارز مجازی

نمی توان با پول مردم را تنبیه کرد

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

کرکره صرافی ها بالا رفت/قیمت دلار به 11510 تومان رسید

توزیع نفت گاز بین کشاورزان و دامداران شهرضا

پیش بینی اوضاع صنعت هوایی در سال 2019

استخدام کارگر جهت بسته بندی و پرداخت کاری در اصفهان

رایزنی مجلس با دولت برای تعیین تکلیف خودرو

استخدام پیک موتوری در تهیه غذای فریدی

کاهش 30 درصدی شماره گذاری خودرو

استخدام کارشناس آزمایشگاه در شرکت حباب کف توس

استخدام کارشناس فروش در شرکت آدرین طب پژوهان

استخدام سه ردیف شغلی در گروه تخصصی نگرا

استخدام نیروی آقا برای مغازه لوازم یدکی در قم

مردم خودشان را با قیمت های تازه سازگار کرده اند

نظر ابتکار درباره لوایح FATF

فروش گوشت دولتی در یک سایت

منتفی بودن فعالیت 8 نهاد در انتشار بوی/ آغاز راستی آزمایی درباره تنها فرضیه مطرح

پنج آمار گازی طی 40 سال

جلوگیری از فعالیت 21 واحد آلاینده در استان اصفهان

لوتوس ساخت چین می آید

نقش چشمگیر معدن طلای زرمهر در توسعه اقتصادی بایگ

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک موسسه حقوقی در کرج

کاهش 17 درصدی صادرات پاکستان به افغانستان در 6 ماه گذشته

فعالیت 1600 مرکز نیکوکاری در کشور

افزایش 391 درصدی قاچاق سوخت در سال جاری

فارس من|متولی ساخت مسکن مهر اجاکسر بابلسر اداره تعاون است

پیگیری سوژه مردم: مسکن مهر اجاکسر بابلسر را دریابید فارس من|متولی ساخت مسکن مهر اجاکسر بابلسر اداره تعاون است

کرکره صرافی ها بالا رفت/قیمت دلار به 11510 تومان رسید

تامین اعتبار طرح های آبخیزداری استان مرکزی

6 بهمن آغاز طرح واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال در خراسان جنوبی

سومین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با حمایت از تولید ملی

میراثی از دهه 70 که 7 دولت را درگیر کرده است

مه گرفتگی همراه با کاهش دید در محورهای استان گیلان

دامپزشکی: عرضه گوشت سگ در مشهد کذب است / گوشت کشف شده را آزمایش کردیم؛ گوشت «گوسفند و بز» بود / علت احتمالی متواری شدن فروشنده، عرضه گوشت های خارج از چرخه نظارت دامپزشکی بوده

برای خرید آپارتمان در منطقه ستارخان چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

کاهش 70 درصدی شماره گذاری خودروهای نوشماره وارداتی در سال جاری

سرنوشت پروازهای آلمان و بلیت های فروخته شده بعد از تحریم ماهان | دولت ایران مقابله به مثل نکند

9 خوراکی خطرناک کُشنده !

شرایط تخصیص بسته حمایتی به دختران مجرد کارمند

طرح نمایندگان مجلس برای سهمیه بندی بنزین + متن کامل

مانع تنظیم بازار خودرو

اخبار خودرویی در هفته جاری

استخدام انباردار آشنا به نرم افزارهای انبارداری و کامپیوتر در تبریز

دامپزشکی: عرضه گوشت سگ در مشهد کذب است

عرضه گوشت سگ در مشهد!

استخدام حسابدار در شرکت فیدار ارابه ایرسا

استخدام کارگر و فروشنده جهت فروشگاه مبلمان در اصفهان

استخدام هتل زمرد

قاچاق؛ پتکی بر سر صنعت پوشاک

استخدام حسابدار و انباردار در شرکت تولیدی قطعات خودرو

منابع قرض الحسنه مردم کفاف وام ازدواج 30 میلیون تومانی را می دهد

پالرمو، مجازات غربی ها یا پاداش به آنها؟

این رانت بزرگ چگونه داده شده است؟

چند درصد کودکان ایرانی کوتاه قد هستند؟

بازار محدود 80 میلیونی برای فروش محصولات داخلی/ 165 طرح پایان یافته موفق در کشور داریم

استخدام پرسنل جهت میزبانی در یک رستوران در شهر اصفهان

استخدام کارگر ساده جهت همکاری در اصفهان

استخدام برشکار و پیشکار و ساده در تولیدی کفش و صندل - قم

استخدام نیرو جهت مونتاژکاری و ورق کامپوزیت در اصفهان

متوسط قیمت هر متر خانه به 10 میلیون نزدیک شد

استخدام ادمین سایت و شبکه های اجتماعی در تهران و کرمان

استخدام نیروی خانم جهت پرستاری از سالمند - قم

استخدام منشی خانم جهت کار در دفتر املاک در اصفهان

احمد توکلی خواستار اجرای سیاست های ارزی دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی شد.

احمد توکلی خواستار اجرای سیاست های ارزی دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی شد.