مطالب مرتبط:
سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
​سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
دبیر اجرایی FATF: هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه وجود ندارد
دبیر اجرایی FATF: هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه وجود ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 18:462018-10-16سياسي

سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، از روز 23 مهرماه، اجلاس جدید کارگروه ویژه اقدام مالی FATF در شهر پاریس فرانسه آغاز شد و یکی از مهم ترین دستورکار های این اجلاس، - با توجه به اینکه سازوکار تصمیم گیری در FATF براساس اجماع موثر است و حداقل سه عضو این نهاد مخالف ایران هستند، احتمال خروج ایران از لیست سیاه این نهاد بین الدولی بسیار اندک است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، از روز 23 مهرماه، اجلاس جدید کارگروه ویژه اقدام مالی FATF در شهر پاریس فرانسه آغاز شد و یکی از مهم ترین دستورکار های این اجلاس، بررسی اقدامات صورت گرفته توسط ایران با توجه به برنامه اقدام FATF است.

تیرماه 95، دولت ایران پذیرفت که برنامه اقدام 41 بندی FATF را اجرایی کند و این نهاد بین الدولی هم به صورت موقت کشورمان را از لیست سیاه تعلیق کرد.

دولت بخصوص بعد از تصویب شدن آخرین لایحه درخواستی FATF در مجلس شورای اسلامی یعنی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم معتقد است بخش اعظم برنامه اقدام را اجرایی کرده است و ایران باید به صورت کامل از لیست سیاه FATF خارج شود، اما آیا این امر محقق خواهد شد؟ پاسخ دادن به این سوال، مستلزم پاسخ دادن به چهار سوال زیر است: الف- اعضای FATF چه کشور هایی هستند؟ ب- سازوکار تصمیم گیری در FATF چگونه است؟ آیا صرفا کارشناسی است یا سیاسی هم هست؟ ج- دیدگاه اعضای FATF درباره ایران چگونه است؟ د- ارتباط بین اجرای برنامه اقدام FATF و خروج ایران از لیست سیاه در بیانیه های این نهاد بین الدولی چیست؟ * بیش از نیمی 37 عضو FATF کشور های اروپایی هستند براساس اطلاعات مندرج در سایت FATF و برخلاف برخی فضاسازی های رسانه های دولت d، صرفا 35 کشور و 2 سازمان منطقه ای عضو FATF هستند و 3 کشور هم اعضای ناظر بر FATF هستند.

اعضای FATF عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، چین، دانمارک، کمیسیون اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، شورای همکاری خلیج فارس، هنگ کنگ، ایسلند، هند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، لوکزامبورگ، مالزی، مکزیک، هلند، نیوزلند، نروژ، پرتقال، روسیه، سنگاپور، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوییس، ترکیه، انگلیس و آمریکا.

همچنین اندونزی، رژیم صهیونیستی و عربستان، سه عضو ناظر FATF هستند.

همانطور که مشاهده می کنید، بیش از نیمی از اعضای FATF، کشور های اروپایی هستند.

گفتنی است تعداد اعضای FATF قرار است افزایش یابد و به احتمال فراوان، سه عضو ناظر به زودی به اعضای این نهاد بین الدولی افزوده خواهند شد.

* نظام تصمیم گیری در FATF اجماعی است براساس اظهارات مقامات بانک مرکزی و وزارت امور خارجه و همچنین بیانیه وزارت اقتصاد، سازوکار تصمیم گیری در FATF به صورت اجماعی است.

البته اجماع موثر؛ یعنی کافی است حداقل دو عضو FATF، مخالفت تصمیم سایر اعضای این نهاد بین الدولی باشند تا آن تصمیم اتخاذ نشود.

البته اجماع توسط رییس FATF و براساس ارزیابی فضای جلسه اعلام می شود.

در حال حاضر، مارشال بیلینگزلی، دستیار وزیر خزانه داری آمریکا، رییس FATF است.

در ادامه به برخی از مستندات این موضوع اشاره می کنیم: در بیانیه مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی زیرمجموعه وزارت اقتصاد در 4 تیرماه 96 آمده است: بر اساس رویه حاکم بر فتف، مواضع رسمی این گروه بر پایه اجماع اتخاذ می گردد .

مهرداد سپه وند، مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی وابسته به بانک مرکزی هم در قالب یادداشتی با عنوان پاسخ به منتقدان FATF در تاریخ 11 مهرماه امسال درباره این موضوع نوشت: نحوه تصمیم گیری برخلاف آنچه ادعا شده در fatf مبتنی بر نظر واحد unanimity نیست.

از این رو برخلاف رویه ای که در شورای امنیت استفاده می شود برای هیچ یک از اعضا حق وتو در نظر گرفته نشده است.

این بدان دلیل است تا از سوءاستفاده احتمالی اعضا از این حق اجتناب شود.

یا به عبارت دقیق unanimous consent معیار تصمیم نیست.

بلکه اجماع موثر مد نظر است که در آن علاوه بر مذاکرات مستدل باید دو یا چند عضو از اعضا fatf با بازگرداندن ایران به لیست اقدام متقابل مخالفت نمایند که با نگاهی به تجارب گذشته این امر شانس بالایی ندارد .

حسین قریبی، دستیار وزیر امور خارجه و مسئول پیگیری موضوع FATF در این وزارتخانه در مصاحبه با روزنامه خراسان در تاریخ 23 مهرماه درباره این موضوع گفت: FATF شامل یک صحن تصمیم گیری با 35 کشور و دو سازمان منطقه ای است.

این 37 مجموعه تصمیم نهایی را با اجماع راجع به موضوعات می گیرند.

در اجماع رییس است که فضای عمومی جلسه را در نظر می گیرد و می گوید اجماع حاصل شده است یا خیر .

پاسخ قریبی درباره احتمال اعمال نظر شخصی رییس آمریکایی FATF درباره قضیه اجماع درباره ایران هم جالب و محل تامل است.

قریبی گفت: به هر حال رییس می تواند اعمال نفوذ هایی بکند منتها برخی وقت ها این مسئله نتیجه عکس می دهد و باعث حساسیت و پیگیری جدی دیگر اعضای جلسه می شود .

* سهم بالای مسائل سیاسی در تصمیم گیری های FATF حال به سراغ پاسخ دادن به بخش دوم این سوال می رویم.

برخلاف برخی فضاسازی ها درباره فضای کارشناسی حاکم بر FATF از جمله بخشی از یادداشت سپه وند، تصمیم گیری درباره موضوعات مختلف در FATF، صرفا کارشناسی نیست و مسائل سیاسی هم در این تصمیم گیری ها نقش مهمی ایفا می کند.

در بیانیه 4 تیرماه 96 مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی با اشاره به اینکه اکثریت اعضای FATF در اجلاس دوره ای این نهاد بین الدولی در شهر والنسیای اسپانیا، اقدامات کشورمان را کافی دانستند و خواهان لغو کامل اقدامات مقابله ای شدند، آمده ست: اما معدود کشور هایی شامل آمریکا، آرژانتین، رژیم صهیونیستی (عضو ناظر) و نماینده شورای همکاری خلیج فارس بدون استدلال فنی و صرفاً بر مبنای انگیزه های سیاسی خواهان اعمال مجدد اقدامات مقابله ای علیه کشورمان بودند و از آنجا که بر اساس رویه حاکم بر فتف، مواضع رسمی این گروه بر پایه اجماع اتخاذ می گردد و با توجه به مخالفت های برخی کشور های عضو که بدان اشاره شد، اعضا مبتنی بر راه حل مصالحه ای عمل کردند که نتیجه آن توافق کلیه اعضاء بر "تصمیم به تداوم تعلیق اقدامات مقابله ای" بود .

* مخالفان متعدد ایران در FATF حال به سراغ پاسخ دادن به سوال سوم می رویم.

حداقل سه عضو FATF شامل آمریکا، آرژانتین و همچنین شورای همکاری خلیج فارس، مخالف ایران هستند.

دو عضو ناظر این نهاد بین الدولی یعنی رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی را هم می توان به این لیست اضافه کرد.

البته باید توجه کرد که اعضای ناظر حق رای ندارند.

این موضوع صراحتا توسط مقامات وزارت اقتصاد و امور خارجه تایید شده است.

به عنوان مثال، در بیانیه 4 تیرماه 96 مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی، به مخالفت آمریکا، آرژانتین، رژیم صهیونیستی (عضو ناظر) و نماینده شورای همکاری خلیج فارس با منافع ایران صراحتا اشاره شده است.

همچنین حسین قریبی، دستیار وزیر امور خارجه و مسئول پیگیری موضوع FATF در این وزارتخانه در مصاحبه با روزنامه خراسان در تاریخ 23 مهرماه درباره این موضوع گفت: در این نهاد برای موضوع ایران، قطب بندی داریم که یک قطب شامل آمریکا، آرژانتین و شورای همکاری خلیج فارس (به عنوان یک عضو) است که در یک بلوک قرار دارند و کشور های دیگر از اروپا، آسیا، آفریقا، استرالیا و کانادا همه در قطب موافق ما هستند.

نگاه کشور های مخالف حتما سیاسی است و دنبال این هستند تا به هیچ وجه ابزار FATF را برای ادامه فشار بر ما از دست ندهند .

* آیا FATF برای خروج از لیست سیاه تضمینی داده است؟ حال به سراغ پاسخ به چهارمین و آخرین سوال می رویم.

در بیانیه های عمومی FATF ابدا گفته نشده است که اگر کشورمان این برنامه اقدام را به طور کامل انجام داد، از بیانیه عمومی یا همان لیست سیاه خارج می شود بلکه صرفا گفته شده است که ایران تا زمانی که برنامه اقدامش را انجام دهد، در این لیست این نهاد بین الدولی می ماند.

علاوه بر این، در این بیانیه ها صراحتا گفته شده است که در صورت اجرای کامل برنامه اقدام توسط کشورمان، پرونده ایران برای بررسی وضعیت به مجمع عمومی ارجاع می شود و بحث قدم بعدی Next Step مطرح خواهد شد.

همین نکات ابهام پیرامون صحت ادعای خروج ایران از لیست سیاه FATF در صورت اجرای برنامه اقدام توسط کشورمان را افزایش می دهد و به نظر می رسد اجرای این برنامه، صرفا شرط لازم برای خروج ایران از لیست سیاه این نهاد بین الدولی است و نه شرط کافی برای تحقق این موضوع.

به این تحلیل، می توانیم اظهارات اخیر دیوید لوییس، دبیر اجرایی FATF در مصاحبه با شبکه بی بی سی را اضافه کنیم.

لوییس در پاسخ به این سوال که تضمین خروج ایران از لیست سیاه این نهاد بین الدولی در صورت اجرای همه تعهدات چیست، گفت: البته هیچ تضمیمی در کار نیست، اما قطعا این کار می تواند شرایطی را برای آن ها فراهم کند که بتوانند وارد داد و ستد با سایر کشور های جهان بشوند چرا که می تواند به آن ها نشان دهد آن کشور ها (ایران) محل های امنی برای سرمایه گذاری هستند (است).

ما نمی توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با کشور دیگری کنیم، اما می توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه کنیم که نشان بدهد آیا این کشور محل امنی برای سرمایه گذاری و کسب و کار است یا خیر.

استاندارد هایی که در نظر می گیریم که جهانی و فنی هستند و هدف شان نشان دادن این است که آیا آن کشور تدابیر لازم را برای احتمال جلوگیری از سوء استفاده گروه های تروریستی را در نظر گرفته است یا خیر .

با توجه به آنچه گفته شد، دیدگاه دولت مبنی بر خروج ایران از لیست سیاه FATF، به شدت خوشبینانه ارزیابی می شود و به نظر می رسد در عمل احتمال خروج ایران از این لیست، بسیار اندک است و در سناریو های سخت گیرانه تر شاید به صفر میل می کند.

منبع: فارس
کلید واژه ها: ایران - تصمیم گیری - برنامه - کشور - لیست - اجلاس - سیاه - فرانسه - خبرگزاری - مجلس شورای اسلامی - شورای همکاری خلیج - تصمیم - رسانه - اروپایی - رژیم صهیونیستی - ناظر - خروج - دولت - صورت - مالی - شورای همکاری - شورای - گزارش - پاریس - صهیونیستی - جدید - تروریسم - اطلاعات - افزایش - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
بروز عقده ها در فضای مجازی، ریشه فرهنگی دارد

بررسی ایرادات CFT در کمیسیون امنیت ملی مجلس

بزرگ ترین آش نذری استان اصفهان در نایین پخته شد

اسلامی: مناظره یک فعالیت آگاهانه عالمانه است/ لزوم پرهیز از جدل با افرادی که متفننانه مناظره می کنند

تجدید میثاق رییس منطقه آزاد قشم با آرمان های حضرت امام خمینی(س)

تجهیز نمایشگاه دائمی شهر یاسوج

وقف؛ هدیه ای بی منت

مقررات اینترنت اشیا به دستگاه های حاکمیتی ابلاغ شد

هیات دولت 4 استاندار جدید را انتخاب کرد

دانلود آهنگ جدید امیر احد بنام چشمات

دانلود آهنگ جدید سعید مرادی بنام دیوونگی

«سید» دوست ندارد برنامه های صبحگاهی اش بازگو شود

پیشرفت 92 درصدی ادامه پروژه بزرگراه همت در البرز

رنجبرزاده: جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی کشور هفته آینده برگزار می شود رنجبرزاده: جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی کشور هفته آینده برگزار می شود

پارسایی: وزیر امور خارجه بدون سند حرف نمی زند

پزشکیان: عدالت گم شده جامعه کنونی است/ وکلا باید بدون لکنت حرف بزنند

دعوت معاون مطبوعاتی از مدیران رسانه ها برای حضور در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

رسانه ملی رشادت های شهدای روحانی را به تصویر بکشد

آخرین گفت وگوی سلطان سکه: اگر برگردم دوباره همان کار را می کنم

دانلود سوالات ضمن خدمت پدافند غیر عامل

دانلود سوالات ضمن خدمت ایمنی و امنیت

تغییر چهار وزیر کابینه تکذیب شد

فساد، شرق و غرب ندارد/ زن های تن فروش و کودکان خیابانی قربانیان امضای یقه سفیدها هستند

6 عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند + اسامی

تخریب کنندگان وزیر خارجه در زمین دشمن بازی می کنند/ ظریف فقط گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با «FATF » را مطرح کرد

توسعه تجهیزات دندانپزشکی مغفول مانده است

اعضای سازمان جهانی گردشگری همدان را ترک کردند

فارس گزارش می دهد شهرضا در سودای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران»/ فضای مجازی فرهنگ مطالعه را کم رنگ کرده است

یک تیرو دو نشان دولت در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر

سه توصیه امام سجاد(ع) برای دست یافتن به سعادت ابدی

برنامه ها و رویکرد شهردار آبادان

فراهم شدن بیش از 40 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور

حمام 200 ساله دولاب بازسازی می شود

مجادله جدید درباره FATF | پولشویی؛ انکار، واقعیت

کاریکاتور شفاف سازی اقتصادی توسط دولت

نشست غیرعلنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

اعضای شورا از انتصابات شهرداری در وقت اضافه راضی نیستند

تجدید میثاق کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه عمومی کشور با آرمان های حضرت امام(س)

روحانی شش عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی را منصوب کرد

آمادگی 162 سایت برف روبی و سه سایت پشتیبان مجهز به تجهیزات لازم در مناطق 22 گانه شهر تهران

خانه احزاب قزوین به زودی راه اندازی می شود

دانلود آهنگ جدید بابک یوسفی بنام دلتنگی

دانلود آهنگ جدید مهران اسدی بنام حالا چی شد

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 21 آبان 1397

رونوشت به تمام مسئولین نظام

فضای سیاسی این روزهای مشهد چگونه است؟ / «بعد از فوت آیت الله طبسی وارد دوران سختی شده ایم»

رد کردن پیشنهاد حج به خاطر جبهه

حاجی زاده: طراحی 80 عملیات ناامن سازی کشور توسط گروهک ها؛ کم تر از 3 درصد موفق بوده اند

سخنان شنیدنی یک روحانی درباره عشق و ازدواج: مادرهای مذهبی پی همسر مذهبی برای پسرشان هستند؟

ارسال نامه ای از قم به رییس قوه قضاییه

کتابت، نشر و بیع کتاب هایی که برای جامعه ضرر دارد، حرام است

چشم و چراغ ملت و رسالت نظارتی آن

بانوان اول موفق و تاثیرگذار در تاریخ

جزییات جلسه انتخاب شهردار کرمانشاه

عباسی: 2 هزار و 200 شهید مدافع حرم جمعیت کیفی حال حاضر کره زمین هستند/ ازغدی: کنوانسیون حقوق کودک را از غرب می گیریم حال آنکه آن ها اصلاً خانواده ندارند!

اخد آخرین دفاع از دو صراف متهم به اخلال در نظام ارزی

نماینده مجلس بر استقرار گمرک در بندر خشک مهریز تاکید کرد

دانلود آهنگ جدید فرهاد بیاضی بنام نگاه کن

واتیکان بر ارتقاء همکاری های فرهنگی با ایران تاکید کرد

آیین سنتی پخت حلیم شب چهل و هشتم - سمنان

شیوه اثباتی واقناعی درتعامل با نمایندگان مجلس به کار بگیریم

خانه احزاب قزوین به زودی راه اندازی می شود

دیدار دریادار خانزادی با فرماندهان نیروهای دریایی چین و روسیه

بسترسازان پولشویی!

شویگو: روسیه از همکاری با کوبا استقبال میکند

امام جمعه تبریز: استقلال وکلا ضامن عدالت است

سرخط فارس بسترسازان پولشویی!

مرکز اسناد انقلاب اسلامی مطالعات درباره دهه 60 را نشر می دهد

43 آموزشگاه علمی در سلماس فعال است

پدر موشکی ایران

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی گاز منصوب شد

سرخط خبرها 23 آبان 97

سالانه حدود 100 فیلم با موضوع آخرالزمان در هالیوود تولید می شود

تعقیبات نماز مغرب

برنج ایران، پاسخ به تحریمات آمریکا

جنگنده روسی روی یکی از جاده های حومه مسکو+ویدیو

فضای سیاسی این روز های مشهد چگونه است؟/ دوران سخت اصلاح طلبان مشهد پس از فوت آیت الله طبسی

اعلام برنامه های مهدویت مهدویت در استان

همایش ملی زعفران در تربت حیدریه آغاز شد

حمایت دولت از تحقق عدالت آموزشی

لیست تخلفات اداری که قانونا مجازات دارد

رنج مقام آمریکایی از بیماری ایران آزاری/ مرگ «مذاکره با جلاد» / زلزله کرمانشاه به روایت آمار/ لطمه به نمایندگی با استانی شدن انتخابات مجلس/ خط گیری اروپا از آمریکا/ انتخاب 4 استاندار

پزشکیان: تحقق عدالت نیازمند تلاش همگانی است

نخستین سالگرد شهید مدافع حرم برگزار می شود

نماینده مجلس بر استقرار گمرک در بندر خشک مهریز تاکید کرد

فردا در مسجد صفا نخستین سالگرد شهید مدافع حرم برگزار می شود

فقر مالی مهمترین مشکل شوراهای اسلامی فرادست مازندران

باید در اداره امور و تصمیم گیری ها صادق باشیم

رفتار و گفتار مسئولان بلندپایه باید منطبق بر سیره معصومین باشد

پارک ملی گلستان نیازمند توجه بیشتر است

استاندار خراسان رضوی از مجتمع سنگان خواف بازدید کرد

استاندار خراسان رضوی از مجتمع سنگان خواف بازدید کرد

اکبری: با شعار و بی تدبیری نمی توان از نمد بیرون زد

حال و هوای سامرا در آستانه شهادت امام حسن عسکری (ع)

نشست هم اندیشی نویسندگان مقاومت با ولایتی

اکبری: با شعار و بی تدبیری نمی توان از نمد بیرون زد

خودخواه باشید تا زندگی بهتری داشته باشید؛ 9 رفتار خودخواهانه ای که باید سرلوحه زندگی خود قرار دهید

وزیر اطلاع رسانی پاکستان علمای ایران را به کنفرانس بین المللی «ختم نبوت» دعوت کرد

با یک کلیک درآمد امام زاده ها را ببینید

​مصوبه جدید مجمع تشخیص درباره اعضای شورای نگهبان

سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF

سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF