مطالب مرتبط:
سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
​سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
دبیر اجرایی FATF: هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه وجود ندارد
دبیر اجرایی FATF: هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه وجود ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 18:462018-10-16سياسي

سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، از روز 23 مهرماه، اجلاس جدید کارگروه ویژه اقدام مالی FATF در شهر پاریس فرانسه آغاز شد و یکی از مهم ترین دستورکار های این اجلاس، - با توجه به اینکه سازوکار تصمیم گیری در FATF براساس اجماع موثر است و حداقل سه عضو این نهاد مخالف ایران هستند، احتمال خروج ایران از لیست سیاه این نهاد بین الدولی بسیار اندک است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، از روز 23 مهرماه، اجلاس جدید کارگروه ویژه اقدام مالی FATF در شهر پاریس فرانسه آغاز شد و یکی از مهم ترین دستورکار های این اجلاس، بررسی اقدامات صورت گرفته توسط ایران با توجه به برنامه اقدام FATF است.

تیرماه 95، دولت ایران پذیرفت که برنامه اقدام 41 بندی FATF را اجرایی کند و این نهاد بین الدولی هم به صورت موقت کشورمان را از لیست سیاه تعلیق کرد.

دولت بخصوص بعد از تصویب شدن آخرین لایحه درخواستی FATF در مجلس شورای اسلامی یعنی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم معتقد است بخش اعظم برنامه اقدام را اجرایی کرده است و ایران باید به صورت کامل از لیست سیاه FATF خارج شود، اما آیا این امر محقق خواهد شد؟ پاسخ دادن به این سوال، مستلزم پاسخ دادن به چهار سوال زیر است: الف- اعضای FATF چه کشور هایی هستند؟ ب- سازوکار تصمیم گیری در FATF چگونه است؟ آیا صرفا کارشناسی است یا سیاسی هم هست؟ ج- دیدگاه اعضای FATF درباره ایران چگونه است؟ د- ارتباط بین اجرای برنامه اقدام FATF و خروج ایران از لیست سیاه در بیانیه های این نهاد بین الدولی چیست؟ * بیش از نیمی 37 عضو FATF کشور های اروپایی هستند براساس اطلاعات مندرج در سایت FATF و برخلاف برخی فضاسازی های رسانه های دولت d، صرفا 35 کشور و 2 سازمان منطقه ای عضو FATF هستند و 3 کشور هم اعضای ناظر بر FATF هستند.

اعضای FATF عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، چین، دانمارک، کمیسیون اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، شورای همکاری خلیج فارس، هنگ کنگ، ایسلند، هند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، لوکزامبورگ، مالزی، مکزیک، هلند، نیوزلند، نروژ، پرتقال، روسیه، سنگاپور، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوییس، ترکیه، انگلیس و آمریکا.

همچنین اندونزی، رژیم صهیونیستی و عربستان، سه عضو ناظر FATF هستند.

همانطور که مشاهده می کنید، بیش از نیمی از اعضای FATF، کشور های اروپایی هستند.

گفتنی است تعداد اعضای FATF قرار است افزایش یابد و به احتمال فراوان، سه عضو ناظر به زودی به اعضای این نهاد بین الدولی افزوده خواهند شد.

* نظام تصمیم گیری در FATF اجماعی است براساس اظهارات مقامات بانک مرکزی و وزارت امور خارجه و همچنین بیانیه وزارت اقتصاد، سازوکار تصمیم گیری در FATF به صورت اجماعی است.

البته اجماع موثر؛ یعنی کافی است حداقل دو عضو FATF، مخالفت تصمیم سایر اعضای این نهاد بین الدولی باشند تا آن تصمیم اتخاذ نشود.

البته اجماع توسط رییس FATF و براساس ارزیابی فضای جلسه اعلام می شود.

در حال حاضر، مارشال بیلینگزلی، دستیار وزیر خزانه داری آمریکا، رییس FATF است.

در ادامه به برخی از مستندات این موضوع اشاره می کنیم: در بیانیه مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی زیرمجموعه وزارت اقتصاد در 4 تیرماه 96 آمده است: بر اساس رویه حاکم بر فتف، مواضع رسمی این گروه بر پایه اجماع اتخاذ می گردد .

مهرداد سپه وند، مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی وابسته به بانک مرکزی هم در قالب یادداشتی با عنوان پاسخ به منتقدان FATF در تاریخ 11 مهرماه امسال درباره این موضوع نوشت: نحوه تصمیم گیری برخلاف آنچه ادعا شده در fatf مبتنی بر نظر واحد unanimity نیست.

از این رو برخلاف رویه ای که در شورای امنیت استفاده می شود برای هیچ یک از اعضا حق وتو در نظر گرفته نشده است.

این بدان دلیل است تا از سوءاستفاده احتمالی اعضا از این حق اجتناب شود.

یا به عبارت دقیق unanimous consent معیار تصمیم نیست.

بلکه اجماع موثر مد نظر است که در آن علاوه بر مذاکرات مستدل باید دو یا چند عضو از اعضا fatf با بازگرداندن ایران به لیست اقدام متقابل مخالفت نمایند که با نگاهی به تجارب گذشته این امر شانس بالایی ندارد .

حسین قریبی، دستیار وزیر امور خارجه و مسئول پیگیری موضوع FATF در این وزارتخانه در مصاحبه با روزنامه خراسان در تاریخ 23 مهرماه درباره این موضوع گفت: FATF شامل یک صحن تصمیم گیری با 35 کشور و دو سازمان منطقه ای است.

این 37 مجموعه تصمیم نهایی را با اجماع راجع به موضوعات می گیرند.

در اجماع رییس است که فضای عمومی جلسه را در نظر می گیرد و می گوید اجماع حاصل شده است یا خیر .

پاسخ قریبی درباره احتمال اعمال نظر شخصی رییس آمریکایی FATF درباره قضیه اجماع درباره ایران هم جالب و محل تامل است.

قریبی گفت: به هر حال رییس می تواند اعمال نفوذ هایی بکند منتها برخی وقت ها این مسئله نتیجه عکس می دهد و باعث حساسیت و پیگیری جدی دیگر اعضای جلسه می شود .

* سهم بالای مسائل سیاسی در تصمیم گیری های FATF حال به سراغ پاسخ دادن به بخش دوم این سوال می رویم.

برخلاف برخی فضاسازی ها درباره فضای کارشناسی حاکم بر FATF از جمله بخشی از یادداشت سپه وند، تصمیم گیری درباره موضوعات مختلف در FATF، صرفا کارشناسی نیست و مسائل سیاسی هم در این تصمیم گیری ها نقش مهمی ایفا می کند.

در بیانیه 4 تیرماه 96 مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی با اشاره به اینکه اکثریت اعضای FATF در اجلاس دوره ای این نهاد بین الدولی در شهر والنسیای اسپانیا، اقدامات کشورمان را کافی دانستند و خواهان لغو کامل اقدامات مقابله ای شدند، آمده ست: اما معدود کشور هایی شامل آمریکا، آرژانتین، رژیم صهیونیستی (عضو ناظر) و نماینده شورای همکاری خلیج فارس بدون استدلال فنی و صرفاً بر مبنای انگیزه های سیاسی خواهان اعمال مجدد اقدامات مقابله ای علیه کشورمان بودند و از آنجا که بر اساس رویه حاکم بر فتف، مواضع رسمی این گروه بر پایه اجماع اتخاذ می گردد و با توجه به مخالفت های برخی کشور های عضو که بدان اشاره شد، اعضا مبتنی بر راه حل مصالحه ای عمل کردند که نتیجه آن توافق کلیه اعضاء بر "تصمیم به تداوم تعلیق اقدامات مقابله ای" بود .

* مخالفان متعدد ایران در FATF حال به سراغ پاسخ دادن به سوال سوم می رویم.

حداقل سه عضو FATF شامل آمریکا، آرژانتین و همچنین شورای همکاری خلیج فارس، مخالف ایران هستند.

دو عضو ناظر این نهاد بین الدولی یعنی رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی را هم می توان به این لیست اضافه کرد.

البته باید توجه کرد که اعضای ناظر حق رای ندارند.

این موضوع صراحتا توسط مقامات وزارت اقتصاد و امور خارجه تایید شده است.

به عنوان مثال، در بیانیه 4 تیرماه 96 مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی، به مخالفت آمریکا، آرژانتین، رژیم صهیونیستی (عضو ناظر) و نماینده شورای همکاری خلیج فارس با منافع ایران صراحتا اشاره شده است.

همچنین حسین قریبی، دستیار وزیر امور خارجه و مسئول پیگیری موضوع FATF در این وزارتخانه در مصاحبه با روزنامه خراسان در تاریخ 23 مهرماه درباره این موضوع گفت: در این نهاد برای موضوع ایران، قطب بندی داریم که یک قطب شامل آمریکا، آرژانتین و شورای همکاری خلیج فارس (به عنوان یک عضو) است که در یک بلوک قرار دارند و کشور های دیگر از اروپا، آسیا، آفریقا، استرالیا و کانادا همه در قطب موافق ما هستند.

نگاه کشور های مخالف حتما سیاسی است و دنبال این هستند تا به هیچ وجه ابزار FATF را برای ادامه فشار بر ما از دست ندهند .

* آیا FATF برای خروج از لیست سیاه تضمینی داده است؟ حال به سراغ پاسخ به چهارمین و آخرین سوال می رویم.

در بیانیه های عمومی FATF ابدا گفته نشده است که اگر کشورمان این برنامه اقدام را به طور کامل انجام داد، از بیانیه عمومی یا همان لیست سیاه خارج می شود بلکه صرفا گفته شده است که ایران تا زمانی که برنامه اقدامش را انجام دهد، در این لیست این نهاد بین الدولی می ماند.

علاوه بر این، در این بیانیه ها صراحتا گفته شده است که در صورت اجرای کامل برنامه اقدام توسط کشورمان، پرونده ایران برای بررسی وضعیت به مجمع عمومی ارجاع می شود و بحث قدم بعدی Next Step مطرح خواهد شد.

همین نکات ابهام پیرامون صحت ادعای خروج ایران از لیست سیاه FATF در صورت اجرای برنامه اقدام توسط کشورمان را افزایش می دهد و به نظر می رسد اجرای این برنامه، صرفا شرط لازم برای خروج ایران از لیست سیاه این نهاد بین الدولی است و نه شرط کافی برای تحقق این موضوع.

به این تحلیل، می توانیم اظهارات اخیر دیوید لوییس، دبیر اجرایی FATF در مصاحبه با شبکه بی بی سی را اضافه کنیم.

لوییس در پاسخ به این سوال که تضمین خروج ایران از لیست سیاه این نهاد بین الدولی در صورت اجرای همه تعهدات چیست، گفت: البته هیچ تضمیمی در کار نیست، اما قطعا این کار می تواند شرایطی را برای آن ها فراهم کند که بتوانند وارد داد و ستد با سایر کشور های جهان بشوند چرا که می تواند به آن ها نشان دهد آن کشور ها (ایران) محل های امنی برای سرمایه گذاری هستند (است).

ما نمی توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با کشور دیگری کنیم، اما می توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه کنیم که نشان بدهد آیا این کشور محل امنی برای سرمایه گذاری و کسب و کار است یا خیر.

استاندارد هایی که در نظر می گیریم که جهانی و فنی هستند و هدف شان نشان دادن این است که آیا آن کشور تدابیر لازم را برای احتمال جلوگیری از سوء استفاده گروه های تروریستی را در نظر گرفته است یا خیر .

با توجه به آنچه گفته شد، دیدگاه دولت مبنی بر خروج ایران از لیست سیاه FATF، به شدت خوشبینانه ارزیابی می شود و به نظر می رسد در عمل احتمال خروج ایران از این لیست، بسیار اندک است و در سناریو های سخت گیرانه تر شاید به صفر میل می کند.

منبع: فارس
کلید واژه ها: ایران - تصمیم گیری - برنامه - کشور - لیست - اجلاس - سیاه - فرانسه - خبرگزاری - مجلس شورای اسلامی - شورای همکاری خلیج - تصمیم - رسانه - اروپایی - رژیم صهیونیستی - ناظر - خروج - دولت - صورت - مالی - شورای همکاری - شورای - گزارش - پاریس - صهیونیستی - جدید - تروریسم - اطلاعات - افزایش - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
رییس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی: بیشترین مساعدت در قانون شوراهای آموزش و پرورش از محل هدایای مردمی است

در مسجد دانشگاه امام صادق برگزار می شود مرثیه سرایی میثم مطیعی در سوگ شهادت حضرت زهرا(س)

سومین شب «آوای بیداری» برگزار شد گلریز: در معرض شدیدترین هنرهای مبتذل هستیم

گزارش فارس از جلسه نهایی شورای عالی هلال احمر مدیران متخلف هلال احمر برکنار می شوند

شناخت اصول پدافند غیرعامل در جامعه ضروری است

دشمن در راهبردهای خود موفق نشده است

چهل ساله شدن انقلاب نشان از اقتدار نظام در عرصه های جهانی است

نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی

اهدای زندگی به سه بیمار

چهل ساله شدن انقلاب نشان از اقتدار نظام در عرصه های جهانی است

گزارش: ترزا می از طرح عدم کفایت سیاسی جان سالم به در بُرد

اخباری که درباره من تولید شد جعلی بود /آرمان های ذهنی ما مثل عدالت، شفافیت. درفضای مجازی تحقق پذیر است.

نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد مهریه

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد حقوق همسر

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد ازدواج دائم

کلمات قصار/ حضرت امیرالمومنین علی(ع): قبل از این که اعمالتان را حساب کنند chr(8230)

کلمات قصار/ حضرت امیرالمومنین علی(ع): خودتان مسیر خویش را منظم کنید

کلمات قصار/ حضرت امیرالمومنین علی(ع): کسی که خودش را تحت کنترل قرار ندهد chr(8230)

آن هاتاوی سخت ترین لحظات مجری گری مراسم اسکار را فاش کرد

به مناسبت سالروز شهادت 4 عضو فداییان اسلام رد پیشنهاد سفیری ایران و نیابت تولیت آستان قدس رضوی از سوی نواب

مشکلات سپردن اختیار حذف یارانه دهک های بالا به استانداران

پیکر 2 شهید حادثه هواپیمای 707 در بهار تشییع شد

گزارش شاخص های علم و فناوری برای نخستین بار مطرح شد

تلاش مسئولان به حداقل رساندن فشار اقتصادی به مردم است

نقاط بحرانی رودخانه مهاباد شناسایی شود

نقاط بحرانی رودخانه مهاباد شناسایی شود

دوره آموزشی طرح هر مسجد یک خبرنگار در قزوین برگزار شد

پیکر شهید نیرو هوایی ارتش در نیشابور تشییع شد

راه اندازی پرواز شیراز- نجف در دهه فجر از برکات انقلاب است

پاسخ نظام پزشکی درخصوص الزام پزشکان به استفاده از دستگاه کارتخوان

تاکید معاون اجرایی ارتش بر لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی

هزار مدرسه پایتخت از نظر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی استاندارد نیستند

نقاط بحرانی رودخانه مهاباد شناسایی شود

عذرخواهی نماینده پارلمان ارمنستان از ایران

اعمال فشار سیاسی کمکی به پرونده نازنین زاغری نمی کند

ترزا می از پارلمان بریتانیا رای اعتماد گرفت

اینفوگرافیک/ 6 خوراکی برای کاهش سردردهای میگرنی

سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان ها آغاز شد

مدیریت شهری به جای تصدی گری،تسهیل گر جلب فعالیتهای داوطلبانه باشد

حذف یارانه دهک های بالا توسط استانداری ها باعث موازی کاری می شود

هزار مدرسه در شهرستان های تهران وسایل گرمایشی استاندارد ندارند

ادامه پرداخت یارانه به تمام افراد جامعه در سال98

ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان است

معاون سابق ولایتی: الان وقت مذاکره با آمریکاست

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
 
 فعالیت های موشکی ایران به هیچ کشور دیگری ارتباط ندارد

بسیاری باور نمی کردند حکومت اسلامی ما چهار دهه دوام بیاورد

وسایل گرمایشی 1000 مدرسه در تهران استاندارد نیست

ایرانی ها 3652 خانه در ترکیه خریدند

مخالفت رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه

11مانع شفافیت بودجه

استخدام شش رده شغلی در شرکت دانش بنیان صدرا

حراست از مرزهای کشور، یک توفیق و اقدامی خداپسندانه است

کوهکن:با طناب پوسیده اروپا به چاه برجام رفتیم

استخدام استادکار ماهر mdf و کارگر ساده در شهرک صنعتی خاوران تهران

استخدام دفتر سفیر پونک

توقف صدور روادید برای لهستانی ها توسط سفارت ایران در ورشو

استخدام کارمند اداری و منشی آشنا به آفیس در تهران

عکس/ توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران

حمله سگ به دختر بچه در لواسان بسیار دلخراش بود/سیستم قضایی مسئله را پیگیری کند

اعمال فشار سیاسی کمکی به پرونده نازنین زاغری نمی کند

دوره آموزشی طرح هر مسجد یک خبرنگار در قزوین برگزار شد

راه اندازی پرواز شیراز- نجف در دهه فجر از برکات انقلاب است

پیکر شهید نیرو هوایی ارتش در نیشابور تشییع شد

بازتاب گسترده سخنان سرلشگر جعفری در رسانه های اسراییلی: تهدید ایران هیچ فایده ای ندارد!

ادعای تکراری فرانسه مبنی بر حمایت کامل از برجام

اسارت ژورنالیست روشنگر، اشتباه محاسباتی دولت آمریکا بود

اصلاح الگوی مصرف در سفره های جامعه

سرباز وطن در آغوش خاک آرام گرفت

153 شهید؛ سهم سیستان و بلوچستان از عملیات کربلای 5

استقبال از سه شهید تازه تفحص شده در شیراز

حذف یارانه نقدی 3 دهک به شرط اجازه مجلس

بررسی طرح تشکیل شورایاری ها در شهر های بالای 100 هزار نفر جمعیت

افزایش 20 ساله امید به زندگی از دستاوردهای انقلاب است

مهمان ویژه جناب خان به خندوانه آمد + تصاویر

ظرفیت سمن ها مورد توجه دستگاه های اجرایی باشد

برگزاری سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

افزایش 20 ساله امید به زندگی از دستاوردهای انقلاب است

برنامه های علمی و کارشناسی به همایش اکتفا نکنند

ارتباط گروه فرقان با موسوی خویینی ها درباره ترور مرحوم هاشمی رفسنجانی در سال 58

شلوار جین چه فرقی با شلوار لی دارد ؟

حوزه هزینه ایستادن در مقابل اشرافی گری مسئولان را می پردازد

راه های پیشگیری از انحرافات جنسی نوجوانان

حذف یارانه نقدی 3 دهک به شرط اجازه مجلس

پالادیوم رکورد زد/طلا تغییر نکرد

استخدام منشی خانم جهت دفتر املاک در تهران

تغییر باورهای فکری مردم هدف اصلی دشمن در فضای مجازی است

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی

استخدام مکانیک و جلوبندی ساز بصورت حقوقی در تهران

رسالت اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی

استخدام حسابدار دارای مدرک و سابقه کار در چهاردانگه

دعوت به همکاری بازاریاب در امور مرتبط با نوبت دهی آنلاین (پزشکان)

استخدام پیک موتوری جهت چلوکبابی در محدوده ستارخان تهران

جواب وزارت داخله به پارلمان؛ پولیس به قانون شکنان سلامی نمی زند

FATF منجر به اشراف اطلاعاتی اجانب بر شریان های بانکی کشور خواهد شد

تشخیص راهبردی دشمنان در هدف قراردادن قم

ظرفیت سمن ها مورد توجه دستگاه های اجرایی باشد

برنامه های علمی و کارشناسی به همایش اکتفا نکنند

بهترین اقدام برای حفظ شخصیت زن به روایت حضرت زهرا(س)

همسر شهید حججی ازدواج کرد

سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF

سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF