مطالب مرتبط:
تهدید بمب گذاری چهار هواپیما را در آمریکای جنوبی به زمین نشاند
فیلم | قدرت یک بمب اتم
فرونشست زمین نقش چندانی در وقوع زمین لرزه ندارد
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور: روند فرونشست زمین در تهران کند شد/ بیشترین فرونشست در جنوب غرب
جنگنده بمب افکن های سوخو 22/ سامانه موشک های هوا به زمین کروز نقطه زن با برد هزار و 500 کیلومتر روی این جنگنده بمب افکن ها نصب خواهد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 17:062018-10-16اجتماعي

فرونشست زمین، مخرب تر از بمب اتم


ایرناپلاس- رییس دانشگاه مازندران می گوید: هر سال بخش زیادی از خاک ایران تخریب می شود و این درحالیست که برای تشکیل یک سانتی متر خاک 350 تا 500 سال زمان لازم است.

- این میزان تخریب خاک از بمب اتم هم اثر بیشتری دارد.

چهارمین گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی از امروز 24 مهرماه آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.

این گردهمایی در بابلسر با محوریت آب و مدیریت پسماند به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و میزبانی دانشگاه مازندران برگزار می شود.

در این گردهمایی دو روزه، گروه های دانشجویی حامی محیط زیست و منابع طبیعی ضمن گفت وگو با مسئولان دانشگاهی و محیط زیست در کشور، آموزش هایی در مورد مسائل محیط زیستی می گیرند تا با هماهنگی بیشتری فعالیت خود را در دانشگاه پیگیری کنند.

آیین افتتاح این گردهمایی با سخنرانی سید خلاق میرنیا، رییس دانشگاه مازندران و عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در ادامه این گردهمایی، محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود آسیما، معاون مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ژیلا مهدی آقایی، مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد صوفی، مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و مهدی کاظمی خالدی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی به ایراد سخنرانی پرداخته و در آن، دانشجویان مسائل و مشکلات فعالیت در حوزه محیط زیست را با مسئولان مطرح کردند.

این گردهمایی با کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی و برنامه پاکسازی بخشی از ساحل دریاچه خزر ادامه پیدا می کند.

**با تمام وجود، مسئله محیط زیست را درک نکرده ایمسیدخلاق میرنیا، رییس دانشگاه مازندران ضمن خیرمقدم به مهمانان گردهمایی گفت: قرار گرفتن محیط زیست و جهاد دانشگاهی در کنار هم معنای خاصی خواهد داشت.

مفهوم جهاد در محیط زیست با وجود گفتار، در عمل فهم نشده است.

هیچ کس به ضرورت حفظ محیط زیست پی نبرده است، چون با تمام وجود، مسئله از بین رفتن محیط زیست را درک نکرده ایم.

وی افزود: هنوز به روشنی نتوانسته ایم بفهمیم از بین رفتن محیط زیست چقدر خطرناک است و اگر درک می کردیم امروز با وضع فلاکت بار محیط زیست در دنیا و کشور مواجه نبودیم.

هنوز اطمینان نداریم که پدیده های مخرب محیط زیست در حال رخ دادن است.

سال هاست پدیده هایی مثل فرونشست زمین، قاچاق خاک، آلودگی هوا ، آلودگی آب و خشکسالی رخ می دهد ولی تا با تار و پود زندگی آن را درک نکنیم متوجه بحران نمی شویم.

**فرونشست زمین تخریب بیشتری از بمب اتم داردرییس دانشگاه مازندران در مورد تخریب خاک در ایران گفت: برای تشکیل یک سانتی متر خاک 350 تا 500 سال زمان لازم است ولی سالانه بخش زیادی از خاک ایران تخریب می شود.

این تخریب از بمب اتم هم اثر بیشتری دارد.

فرونشست زمین پدیده ای طبیعی نیست و در اثر بهره برداری بیش از حد از آب های زیرزمینی به وجود آمده است.

سرزمین ایران به دلیل بی مبالاتی گذشتگان ما و ما، برای آیندگان در حال از بین رفتن است.

وی در مورد نقش و جایگاه جهاد دانشگاهی گفت: این که جهاد دانشگاهی با درک مشکلات و مسائل محیط زیستی قدم برداشته و گروه های محیط زیستی را کنار هم جمع کرده است، اتفاق بسیار مهمی است.

با تفکر جهادی می شود مثل دکتر آهنگ کوثر به عشق محیط زیست زندگی آسوده را رها کرد و برای حفاظت از محیط زیست تلاش کرد.

**اگر انسان برای محیط زیست هزینه می پرداخت وضعیت این گونه نبودعیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در مورد اهمیت محیط زیست گفت: مواهب طبیعی همچون آب، خاک، گیاهان و حیوانات از نعماتی است که به رایگان در اختیار بشر قرار گرفته است تا در تمامی ادوار تاریخ به عنوان یکی از مصداق های حقوق بشر از آن استفاده کند.

وی افزود: اگر بنا بود انسان برای استفاده از طبیعت هزینه بپردازد، شاید وضعیت محیط زیست این گونه نبود.

محیط زیست به عنوان میراث الهی در اختیار بشر است که باید تمام تلاش خود را برای حفظ و بهبود آن به کار گیرد.

در تعالیم دینی نیز آموزه های بسیاری برای اهمیت آب، خاک، گیاهان و حیوانات وجود دارد.

**مسئله محیط زیست فراملی استمعاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در مورد وضعیت موجود در ایران گفت: ایران در چند دهه اخیر مشکلات فراوانی در حوزه محیط زیست داشته و به گمان صاحب نظران حیات این سرزمین به خطر افتاده است.

شاید یکی از دلایل مهم آسیب به محیط زیست، بهره برداری غیراصولی و عدم توجه به ریشه های بحران است.

وی افزود: نبود نگاه بلندمدت به برنامه ها و برخوردهای سلیقه ای با موضوعات مختلف در دهه های اخیر مهم ترین مشکل امروز در حوزه محیط زیست است و این در حالی است که مسئله محیط زیست امروز دیگر مسئله ای داخلی نیست و باید با نگاه فراملی و جهانی به آن نگاه کرد.

هیچ جامعه ای نمی تواند خود را جدا از سایرین تعریف کند و به مسئولیت خود را به دیگران محول کند.

**دانشگاه و دانشجویان نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست دارندعلیزاده در مورد اهمیت پرداختن دانشگاهیان به مسئله محیط زیست گفت: به جرئت می توان گفت که دانشگاهیان و دانشجویان در حفاظت از محیط زیست نقش مهمی دارند.

در سال های اخیر گروه های دانشجویی با توجه به دغدغه ها و دل مشغولی هایی که در این مورد دارند نقش خوبی را ایفا کرده اند.

سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی امیدوار است با برگزاری گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست با محوریت آب و مدیریت پسماند در حرکت به سوی بهبود مشکلات این حوزه نقش مؤثری ایفا کند.

**دانشجویان با خلاقیت به مسائل محیط زیستی می پردازندپس از معرفی گروه های دانشجویی حاضر در نشست، مسئولان با ارائه بحث هایی کوتاه، پاسخگوی سؤالات دانشجویان شدند.

محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست گفت: نیاز داریم تا در چنین جلساتی که مسئولان و دانشجویان در کنار هم هستند، به کلیت مسائل فرهنگی در دانشگاه علی الخصوص محیط زیست بپردازیم؛ دانشگاهی که در آن دانشجو با خلاقیت های خود با جامعه خود به تعاملی می رسد که فعالیت خود را برنامه ریزی و اجرا می کند.

وی افزود: دانشگاه و دانشجویان مشکلات را رصد می کنند و با ساختارهایی که تشکیل می دهند مطالبات خود و جامعه را پیگیری می کنند.

در وزارت علوم از هر کنش مسئولانه ای که در مجموعه های دانشجویی رخ دهد استفاده می کنیم و حمایت ها برای به ثمر رسیدن آن انجام می شود.

در دانشگاه ها چند ساختار داریم که پیگیر مسئله محیط زیست هستند که مشغول فعالیت و کنش گری هستند.

**آینده سرزمین در دست مردم و حکومت استژیلا مهدی آقایی، مدیرکل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره معضلات محیط زیست کشور گفت: این جمع چون دانشجوی محیط زیست و علاقه مند به آن است، با مشکلات و معضلات محیط زیست در کشور آشنا است.

منابع حیاتی کشور آسیب جدی دیده و حتی برخی منابع در معرض نابودی است، اما به این معنا نیست که آن را رها کنیم، باید به حفاظت از محیط زیست کشور بپردازیم.

آینده محیط زیست این سرزمین در دست مردم و حکومت است و باید امیدوارانه با ایده های جدید و خلاقانه برای حفظ محیط زیست تلاش کنیم.

وی افزود: می توانیم با مطالبه گری درست مسیر را به سمت تغییر مثبت و توسعه پایدار تغییر داد.

تغییرات با تفکر و ایده های دانشجویان شکل می گیرد و کاربرد شبکه های مجازی می تواند به ارتقای آگاهی عمومی کمک کند.

باید ابزارهای پیشرفته را برای خدمت به آگاهی بخشی برای حفظ محیط زیست به کار گرفت.

ظرفیت جهاد دانشگاهی و باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی می تواند به حفاظت از محیط زیست کمک کند.

**حفاظت صِرف از محیط زیست امکان پذیر نیستمدیرکل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فعالیت برای محیط زیست نباید به این نشست ها ختم شود و باید راهکارهایی برای حفاظت از محیط زیست ارائه شود که منجر به عمل شود.

گذر از وضعیت کنونی بدون مشارکت همگانی امکان پذیر نیست، مشارکت از طریق آگاهی های عمومی و اطلاع رسانی صورت می گیرد.

حفظ محیط زیست کشور بسیج همگانی لازم دارد و جز این امکان پذیر نیست.

وی افزود: سیاست دولت توسعه است و نمی توان انتظار داشت که دولت پیگیر مسائل عمومی از قبیل اشتغال زایی نباشد و تنها به حفاظت صرف از محیط زیست بپردازد.

حفاظت صرف از محیط زیست امکان پذیر نیست و سیاست ریاست سازمان محیط زیست این است که حداکثر تلاش را به کار بندد تا از آسیب ها و تخریب ها جلوگیری شود.

کشور از توسعه ناگزیر است، اما سیاست ما این است که توسعه کمترین هزینه را برای محیط زیست کشور داشته باشد و توسعه پایدار داشته باشیم.

**برنامه وزارت بهداشت برای حمایت از فعالیت تشکل های محیط زیستیمسعود آسیما، معاون مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست گفت: از شما تشکر می کنم که در کنار تحصیل به پاسداری و حفاظت از محیط زیست می پردازید.

از جهاد دانشگاهی تشکر می کنیم که به این بحث می پردازد و باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی را تشکیل داده است.

وی افزود: برنامه وزارت بهداشت این است که کمک کنیم انجمن ها و کانون های فرهنگی فعالیت کنند و از فعالیت مجموعه های محیط زیستی حمایت می کنیم.

با بودجه مشخصی از مجموعه های دانشجویی حمایت می کنیم و گروه های دانشجویی می توانند از امکانات موجود برای فعالیت استفاده کنند.

آیین نامه اتحادیه کانون ها مصوب شده و پیگیر راه اندازی آن هستیم.

**محیط زیست مسئله بین رشته ای استمهدی کاظمی خالدی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی نیز ضمن بیان روند شکل گیری گردهمایی با وجود مشکلات موجود گفت: تلاش کردیم با تمام کمبودها به هر نحوی گردهمایی برگزار شود تا ساختار باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی حفظ شود و بتواند کار خود را انجام دهد.

پیگیر آموزش و تمرین مطالبه گری در باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست هستیم.

وی افزود: مهم ترین دلیل این که سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و جهاد دانشگاهی به این مسئله وارد شده، علاوه بر محورهای کلی فعالیت فرهنگی در جهاد دانشگاهی، اهمیت مسئله محیط زیست است.

محیط زیست مسئله ای بین رشته ای است که همه با تخصص های مختلف باید در آن درگیر شوند و مشارکت کنند.

ظرفیت جهاد دانشگاهی در اختیار گروه های دانشجویی است که به مسئله محیط زیست بپردازند.

**با نگاه به آینده باید برای محیط زیست برنامه ریزی کنیممحمد صوفی مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: جای برخی فعالان محیط زیست مثل آقای درویش یا دکتر کهرم در این نشست خالی است تا مسائل محیط زیست کشور را بیان کنند.

باید بدانیم که در آینده چه سناریوهایی در انتظار محیط زیست کشور است تا بتوانیم در مورد محیط زیست برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: شبکه های اجتماعی به کمک آگاهی عمومی می آیند و باید با استفاده از ابزارهای ارتباطی آگاهی عمومی را گسترش دهیم.

رهبری از دانشجویان می خواهند که مطالبه گر باشند و باید با مطالبه گری مسائل محیط زیستی را پیگیری کنید.


کلید واژه ها: محیط زیست - دانشگاه - محیط - زیست - جهاد دانشگاهی - مازندران - دانشجویان - منابع طبیعی - فرونشست - جهاد - فرهنگی - مجلس شورای اسلامی - آموزش - تخریب - مسئولان - سخنرانی - آلودگی - زمین - برگزار - معاون - امروز - طبیعی - پدیده - وزارت - آلودگی هوا - خاک ایران - مهدی - کشور - محمد - دانشجویی

آخرین اخبار سرویس:
بررسی مشکلات سیلیس کوبان ازندریان

آلودگی هوای پایتخت سه شنبه افزایش می یابد

افزایش غلظت غبار و آلاینده های جوی در استان سمنان + فیلم

پاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبه/ تعطیلی مدارس تهران بعید است

افزایش غلظت غبار و آلاینده های جوی در استان سمنان+ فیلم

زنگ ورزش مدارس تعطیل شد

روش غیره منتظره برای پرورش موفقیت آمیزکودک

یادواره شهید دانش آموز 13ساله در اسدآباد

آلودگی هوای پایتخت سه شنبه افزایش می یابد

آمار مردودی معاینه فنی خودروهای سنگین بسیار بالاست/ برگه اسقاط موتورسیکلت به هیات وزیران ارائه شد

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوا درباره هوای تهران

پیست اسکی کاکان؛سرمایه خفته یاسوج

برگزاری 56عنوان برنامه دهه فجر فاطمی در همدان

دنیای شاد کوچولوها

نه روش بسیار سودمند برای استفاده از آهنربا در تعمیرگاه یا پارکینگ

فرمانده ناجا: بودجه خرید لباس های دوربین دار پلیس تأمین نشد

استخدام سوپروایزر اداری(مسلط بر زبان انگلیسی)در تهران

از حذف طرح زوج و فرد در تهران چه خبر؟

برگزاری 56 عنوان برنامه دهه فجر فاطمی در همدان

پیام مهم سازمان نظام وظیفه برای مشمولان سربازی

آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس تهران را تعطیل کرد

آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس تهران را تعطیل کرد

واکنش ناجا به انتشار فیلمی در خصوص سد معبر پلیس با خودروی شهروندان

آغاز آموزش باغبانی برای نونهالان همدان

گردشگری شهری با عنصر رنگ رونق می گیرد

تشکیل کارگروه تقویت بنیه علمی دانش آموزان از ضروریات است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

بوشهر در 9 ماهه ابتدایی سال فقط 16 روز پاک داشته است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس تهران را تعطیل کرد

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

بیش از 22 میلیارد ریال به دانش آموزان نیازمند کمک شد

قفل ترافیک در بزرگراه شهید صیاد شیرازی

عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز

شرایط جوی تنها علت بهبود کیفیت هوای تهران نبوده است

آلودگی هوای پایتخت روز سه شنبه افزایش می یابد

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

تردد 11 میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور

تحصیل 5هزار دانش آموز غیرایرانی در استان قزوین

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

خاله اولویا و جاسپر «قصه های جزیره» در گذر زمان!

آشنایی دانش آموزان روستایی با حفظ محیط زیست

مرور رویدادهای خبری با قلم دوربین

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

هزینه فیلتر دوده یک پانزدهم اتوبوس نو است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوا درباره تشدید آلودگی هوای پایتخت

تفکیک جنسیتی 100 سال پیش در تهران! +عکس

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

ضرورت مهارت آموزی برای دختران عشایر استان

توسعه آموزش و پرورش البرز نیازمند تدوین یک سند جامع است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا لغو شد

هزینه فیلتر دوده یک پانزدهم اتوبوس نو است

گروه های حساس امسال هوای ناسالم را کمتر تجربه کردند

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

آبشار گنجنامه همدان را در زمستان ببینید +تصاویر

آلاینده های جوی در استان تهران افزایش پیدا می کند

شرکت بیش از 20 هزار دانش آموز مشهدی در مسابقات جوانان خوارزمی

محور تکاب - دو راهی ایرانخواه باز گشایی شد

شرکت بیش از 20 هزار دانش آموز مشهدی در مسابقات جوانان خوارزمی

آشنایی دانش اموزان روستایی با حفظ محیط زیست

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا سه شنبه 2 بهمن ماه 97 لغو شد

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

هوای سرد تا آخر هفته در کشور ماندگار است

هزینه فیلتر دوده یک پانزدهم اتوبوس نو است

کلاس تعاملی مبتنی بر تبلت دانش آموزی در رشت افتتاح شد

گروه های حساس امسال هوای ناسالم را کمتر تجربه کردند

شایعه «اقدام عجیب پلیس» در جاده خوی – ماکو تکذیب شد

در پی بالا رفتن آلاینده های جوی و آلودگی هوا زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

تحصیل 5 هزار دانش آموز غیرایرانی در استان قزوین

آشنایی دانش آموزان روستای خورخوره مهاباد با حفظ محیط زیست

برگزاری نخستین دوره آموزش مبلغان تقریبی خراسان در مشهد

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

غلظت غبار و آلاینده های جوی در سمنان افزایش می یابد

اقدام تحسین برانگیز دوستداران محیط زیست در ارومیه

نمایشگاه دستاوردهای مدارس و مراکز غیردولتی در انتظار معلمان و دانش آموزان

تردد 11 میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور

تردد 11 میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور

وحشت و تعطیلی / فرودگاه زنجان یخ زد

اقدام تحسین برانگیز دوستداران محیط زیست در ارومیه

یک هزار زائر پاکستانی وارد سیستان و بلوچستان شدند

شرایط جوی تنها علت بهبود کیفیت هوای تهران نبوده است

تعطیلی مدارس سه شنبه 2 بهمن 97

هوای سرد تا آخر هفته در کشور ماندگار است

مهارت همراه با آموزش مهمترین اولویت آموزش و پرورش

نزدیک به 2 هزار حافظ قرآن در آستارا تربیت شد

تردد 11 میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور

انتقاد دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوا از روند نوسازی تاکسی ها

شرایط جوی تنها علت بهبود کیفیت هوای تهران نبوده است

کاهش تعداد روزهای با هوای ناسالم برای گروه های حساس

هوای امسال کلانشهرها بهتر از سال گذشته است

تعطیلی زنگ ورزش مدارس تهران به علت آلودگی هوا

رییس مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان محیط زیست: شرایط اقلیمی امسال به پاک تر شدن هوا کمک کرد

شرایط جوی تنها علت بهبود کیفیت هوای تهران نبوده است

عزیمت کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس

کاهش تعداد روزهای با هوای ناسالم برای گروه های حساس

انتقاد دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوا از روند نوسازی تاکسی ها

زنگ ورزش مدارس تهران فردا سه شنبه لغو شد

تعطیلی زنگ ورزش مدارس تهران

فرونشست زمین، مخرب تر از بمب اتم

فرونشست زمین، مخرب تر از بمب اتم