مطالب مرتبط:
تهدید بمب گذاری چهار هواپیما را در آمریکای جنوبی به زمین نشاند
فیلم | قدرت یک بمب اتم
فرونشست زمین نقش چندانی در وقوع زمین لرزه ندارد
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور: روند فرونشست زمین در تهران کند شد/ بیشترین فرونشست در جنوب غرب
جنگنده بمب افکن های سوخو 22/ سامانه موشک های هوا به زمین کروز نقطه زن با برد هزار و 500 کیلومتر روی این جنگنده بمب افکن ها نصب خواهد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 17:062018-10-16اجتماعي

فرونشست زمین، مخرب تر از بمب اتم


ایرناپلاس- رییس دانشگاه مازندران می گوید: هر سال بخش زیادی از خاک ایران تخریب می شود و این درحالیست که برای تشکیل یک سانتی متر خاک 350 تا 500 سال زمان لازم است.

- این میزان تخریب خاک از بمب اتم هم اثر بیشتری دارد.

چهارمین گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی از امروز 24 مهرماه آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.

این گردهمایی در بابلسر با محوریت آب و مدیریت پسماند به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و میزبانی دانشگاه مازندران برگزار می شود.

در این گردهمایی دو روزه، گروه های دانشجویی حامی محیط زیست و منابع طبیعی ضمن گفت وگو با مسئولان دانشگاهی و محیط زیست در کشور، آموزش هایی در مورد مسائل محیط زیستی می گیرند تا با هماهنگی بیشتری فعالیت خود را در دانشگاه پیگیری کنند.

آیین افتتاح این گردهمایی با سخنرانی سید خلاق میرنیا، رییس دانشگاه مازندران و عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در ادامه این گردهمایی، محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود آسیما، معاون مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ژیلا مهدی آقایی، مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد صوفی، مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و مهدی کاظمی خالدی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی به ایراد سخنرانی پرداخته و در آن، دانشجویان مسائل و مشکلات فعالیت در حوزه محیط زیست را با مسئولان مطرح کردند.

این گردهمایی با کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی و برنامه پاکسازی بخشی از ساحل دریاچه خزر ادامه پیدا می کند.

**با تمام وجود، مسئله محیط زیست را درک نکرده ایمسیدخلاق میرنیا، رییس دانشگاه مازندران ضمن خیرمقدم به مهمانان گردهمایی گفت: قرار گرفتن محیط زیست و جهاد دانشگاهی در کنار هم معنای خاصی خواهد داشت.

مفهوم جهاد در محیط زیست با وجود گفتار، در عمل فهم نشده است.

هیچ کس به ضرورت حفظ محیط زیست پی نبرده است، چون با تمام وجود، مسئله از بین رفتن محیط زیست را درک نکرده ایم.

وی افزود: هنوز به روشنی نتوانسته ایم بفهمیم از بین رفتن محیط زیست چقدر خطرناک است و اگر درک می کردیم امروز با وضع فلاکت بار محیط زیست در دنیا و کشور مواجه نبودیم.

هنوز اطمینان نداریم که پدیده های مخرب محیط زیست در حال رخ دادن است.

سال هاست پدیده هایی مثل فرونشست زمین، قاچاق خاک، آلودگی هوا ، آلودگی آب و خشکسالی رخ می دهد ولی تا با تار و پود زندگی آن را درک نکنیم متوجه بحران نمی شویم.

**فرونشست زمین تخریب بیشتری از بمب اتم داردرییس دانشگاه مازندران در مورد تخریب خاک در ایران گفت: برای تشکیل یک سانتی متر خاک 350 تا 500 سال زمان لازم است ولی سالانه بخش زیادی از خاک ایران تخریب می شود.

این تخریب از بمب اتم هم اثر بیشتری دارد.

فرونشست زمین پدیده ای طبیعی نیست و در اثر بهره برداری بیش از حد از آب های زیرزمینی به وجود آمده است.

سرزمین ایران به دلیل بی مبالاتی گذشتگان ما و ما، برای آیندگان در حال از بین رفتن است.

وی در مورد نقش و جایگاه جهاد دانشگاهی گفت: این که جهاد دانشگاهی با درک مشکلات و مسائل محیط زیستی قدم برداشته و گروه های محیط زیستی را کنار هم جمع کرده است، اتفاق بسیار مهمی است.

با تفکر جهادی می شود مثل دکتر آهنگ کوثر به عشق محیط زیست زندگی آسوده را رها کرد و برای حفاظت از محیط زیست تلاش کرد.

**اگر انسان برای محیط زیست هزینه می پرداخت وضعیت این گونه نبودعیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در مورد اهمیت محیط زیست گفت: مواهب طبیعی همچون آب، خاک، گیاهان و حیوانات از نعماتی است که به رایگان در اختیار بشر قرار گرفته است تا در تمامی ادوار تاریخ به عنوان یکی از مصداق های حقوق بشر از آن استفاده کند.

وی افزود: اگر بنا بود انسان برای استفاده از طبیعت هزینه بپردازد، شاید وضعیت محیط زیست این گونه نبود.

محیط زیست به عنوان میراث الهی در اختیار بشر است که باید تمام تلاش خود را برای حفظ و بهبود آن به کار گیرد.

در تعالیم دینی نیز آموزه های بسیاری برای اهمیت آب، خاک، گیاهان و حیوانات وجود دارد.

**مسئله محیط زیست فراملی استمعاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در مورد وضعیت موجود در ایران گفت: ایران در چند دهه اخیر مشکلات فراوانی در حوزه محیط زیست داشته و به گمان صاحب نظران حیات این سرزمین به خطر افتاده است.

شاید یکی از دلایل مهم آسیب به محیط زیست، بهره برداری غیراصولی و عدم توجه به ریشه های بحران است.

وی افزود: نبود نگاه بلندمدت به برنامه ها و برخوردهای سلیقه ای با موضوعات مختلف در دهه های اخیر مهم ترین مشکل امروز در حوزه محیط زیست است و این در حالی است که مسئله محیط زیست امروز دیگر مسئله ای داخلی نیست و باید با نگاه فراملی و جهانی به آن نگاه کرد.

هیچ جامعه ای نمی تواند خود را جدا از سایرین تعریف کند و به مسئولیت خود را به دیگران محول کند.

**دانشگاه و دانشجویان نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست دارندعلیزاده در مورد اهمیت پرداختن دانشگاهیان به مسئله محیط زیست گفت: به جرئت می توان گفت که دانشگاهیان و دانشجویان در حفاظت از محیط زیست نقش مهمی دارند.

در سال های اخیر گروه های دانشجویی با توجه به دغدغه ها و دل مشغولی هایی که در این مورد دارند نقش خوبی را ایفا کرده اند.

سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی امیدوار است با برگزاری گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست با محوریت آب و مدیریت پسماند در حرکت به سوی بهبود مشکلات این حوزه نقش مؤثری ایفا کند.

**دانشجویان با خلاقیت به مسائل محیط زیستی می پردازندپس از معرفی گروه های دانشجویی حاضر در نشست، مسئولان با ارائه بحث هایی کوتاه، پاسخگوی سؤالات دانشجویان شدند.

محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست گفت: نیاز داریم تا در چنین جلساتی که مسئولان و دانشجویان در کنار هم هستند، به کلیت مسائل فرهنگی در دانشگاه علی الخصوص محیط زیست بپردازیم؛ دانشگاهی که در آن دانشجو با خلاقیت های خود با جامعه خود به تعاملی می رسد که فعالیت خود را برنامه ریزی و اجرا می کند.

وی افزود: دانشگاه و دانشجویان مشکلات را رصد می کنند و با ساختارهایی که تشکیل می دهند مطالبات خود و جامعه را پیگیری می کنند.

در وزارت علوم از هر کنش مسئولانه ای که در مجموعه های دانشجویی رخ دهد استفاده می کنیم و حمایت ها برای به ثمر رسیدن آن انجام می شود.

در دانشگاه ها چند ساختار داریم که پیگیر مسئله محیط زیست هستند که مشغول فعالیت و کنش گری هستند.

**آینده سرزمین در دست مردم و حکومت استژیلا مهدی آقایی، مدیرکل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره معضلات محیط زیست کشور گفت: این جمع چون دانشجوی محیط زیست و علاقه مند به آن است، با مشکلات و معضلات محیط زیست در کشور آشنا است.

منابع حیاتی کشور آسیب جدی دیده و حتی برخی منابع در معرض نابودی است، اما به این معنا نیست که آن را رها کنیم، باید به حفاظت از محیط زیست کشور بپردازیم.

آینده محیط زیست این سرزمین در دست مردم و حکومت است و باید امیدوارانه با ایده های جدید و خلاقانه برای حفظ محیط زیست تلاش کنیم.

وی افزود: می توانیم با مطالبه گری درست مسیر را به سمت تغییر مثبت و توسعه پایدار تغییر داد.

تغییرات با تفکر و ایده های دانشجویان شکل می گیرد و کاربرد شبکه های مجازی می تواند به ارتقای آگاهی عمومی کمک کند.

باید ابزارهای پیشرفته را برای خدمت به آگاهی بخشی برای حفظ محیط زیست به کار گرفت.

ظرفیت جهاد دانشگاهی و باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی می تواند به حفاظت از محیط زیست کمک کند.

**حفاظت صِرف از محیط زیست امکان پذیر نیستمدیرکل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فعالیت برای محیط زیست نباید به این نشست ها ختم شود و باید راهکارهایی برای حفاظت از محیط زیست ارائه شود که منجر به عمل شود.

گذر از وضعیت کنونی بدون مشارکت همگانی امکان پذیر نیست، مشارکت از طریق آگاهی های عمومی و اطلاع رسانی صورت می گیرد.

حفظ محیط زیست کشور بسیج همگانی لازم دارد و جز این امکان پذیر نیست.

وی افزود: سیاست دولت توسعه است و نمی توان انتظار داشت که دولت پیگیر مسائل عمومی از قبیل اشتغال زایی نباشد و تنها به حفاظت صرف از محیط زیست بپردازد.

حفاظت صرف از محیط زیست امکان پذیر نیست و سیاست ریاست سازمان محیط زیست این است که حداکثر تلاش را به کار بندد تا از آسیب ها و تخریب ها جلوگیری شود.

کشور از توسعه ناگزیر است، اما سیاست ما این است که توسعه کمترین هزینه را برای محیط زیست کشور داشته باشد و توسعه پایدار داشته باشیم.

**برنامه وزارت بهداشت برای حمایت از فعالیت تشکل های محیط زیستیمسعود آسیما، معاون مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست گفت: از شما تشکر می کنم که در کنار تحصیل به پاسداری و حفاظت از محیط زیست می پردازید.

از جهاد دانشگاهی تشکر می کنیم که به این بحث می پردازد و باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی را تشکیل داده است.

وی افزود: برنامه وزارت بهداشت این است که کمک کنیم انجمن ها و کانون های فرهنگی فعالیت کنند و از فعالیت مجموعه های محیط زیستی حمایت می کنیم.

با بودجه مشخصی از مجموعه های دانشجویی حمایت می کنیم و گروه های دانشجویی می توانند از امکانات موجود برای فعالیت استفاده کنند.

آیین نامه اتحادیه کانون ها مصوب شده و پیگیر راه اندازی آن هستیم.

**محیط زیست مسئله بین رشته ای استمهدی کاظمی خالدی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی نیز ضمن بیان روند شکل گیری گردهمایی با وجود مشکلات موجود گفت: تلاش کردیم با تمام کمبودها به هر نحوی گردهمایی برگزار شود تا ساختار باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی حفظ شود و بتواند کار خود را انجام دهد.

پیگیر آموزش و تمرین مطالبه گری در باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست هستیم.

وی افزود: مهم ترین دلیل این که سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و جهاد دانشگاهی به این مسئله وارد شده، علاوه بر محورهای کلی فعالیت فرهنگی در جهاد دانشگاهی، اهمیت مسئله محیط زیست است.

محیط زیست مسئله ای بین رشته ای است که همه با تخصص های مختلف باید در آن درگیر شوند و مشارکت کنند.

ظرفیت جهاد دانشگاهی در اختیار گروه های دانشجویی است که به مسئله محیط زیست بپردازند.

**با نگاه به آینده باید برای محیط زیست برنامه ریزی کنیممحمد صوفی مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: جای برخی فعالان محیط زیست مثل آقای درویش یا دکتر کهرم در این نشست خالی است تا مسائل محیط زیست کشور را بیان کنند.

باید بدانیم که در آینده چه سناریوهایی در انتظار محیط زیست کشور است تا بتوانیم در مورد محیط زیست برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: شبکه های اجتماعی به کمک آگاهی عمومی می آیند و باید با استفاده از ابزارهای ارتباطی آگاهی عمومی را گسترش دهیم.

رهبری از دانشجویان می خواهند که مطالبه گر باشند و باید با مطالبه گری مسائل محیط زیستی را پیگیری کنید.


کلید واژه ها: محیط زیست - دانشگاه - محیط - زیست - جهاد دانشگاهی - مازندران - دانشجویان - منابع طبیعی - فرونشست - جهاد - فرهنگی - مجلس شورای اسلامی - آموزش - تخریب - مسئولان - سخنرانی - آلودگی - زمین - برگزار - معاون - امروز - طبیعی - پدیده - وزارت - آلودگی هوا - خاک ایران - مهدی - کشور - محمد - دانشجویی

آخرین اخبار سرویس:
هشدار هواشناسی در زمینه آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها

پیش بینی هواشناسی: سیلابی شدن مسیل ها در جنوب و جنوب غرب کشور

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیر چرخ در سه محور

حرم حضرت سکینه(س) در داریا

اجرای طرح مکمل یاری با قرص ویتامین D و آهن در مدارس در کیش

پژمانفر در جمع کتابفروشان مشهدی عنوان کرد؛ وجود مافیای کتاب های درسی/ نگارش کتاب های درسی به بخش خصوصی واگذار شود

فاصله29 درصدی پوشش پیش دبستانی کشور با کشورهای توسعه یافته

محدودیت های ترافیکی آخر هفته/محدودیت تردد در محور کرج چالوس، محور هراز

سایت های برف روبی پایتخت راه اندازی شد

اعزام 1000 دانش آموز منطقه شمال غرب شیراز به اردوی راهیان نور

استخدام وردپرس(جوملا) کار حرفه ای در یک شرکت معتبر

سوالات ضمن خدمت فرهنگیان - روابط انسانی در مدرسه

محدودیت های ترافیکی آخر هفته

وقوع بارش باران در خوزستان

مراقب این مهمانان ناخوانده باشید +عکس

در شهر یزد چند شبانه روز باران می بارد

یک خبر خوب کم سابقه: در «یزد» چند شبانه روز باران می بارد

اعلام برنامه امتحانات نهایی دوره های اول و دوم متوسطه و پیش دانشگاهی

ثبت ملی «دارکوب قهوه ای» در چهارمحال و بختیاری

مطالبات فرهنگیان پرداخت شد

ابلاغ دستورالعمل جشنواره «من و آینده ایران» به استان ها

استخدام مشروط مربیان پیش دبستانی در آموزش و پرورش

سایت های برف روبی پایتخت راه اندازی شد

فاصله 29 درصدی پوشش پیش دبستانی کشور با کشورهای توسعه یافته

تصاویر/ با دیدن این ساختمان ها سرگیجه می گیرید

برنامه ریزی آموزش و پرورش برای ارتقای جایگاه بازنشستگان

ثبت ملی «دارکوب قهوه ای» در چهارمحال و بختیاری

نواخته شدن زنگ آب در مدارس کرمانشاه

ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در شهرری

رضایت 98درصدی شهروندان تهرانی از خدمات بهشت زهرا(س)

ابتکار بانوی عراقی در خوشنویسی قرآن با آب زعفران

بارش برف در جاده کرج-چالوس، هراز و فیروزکوه

نظارت مستمر دوربین های کنترل پلیس بر ترافیک شهر

تخریب سد بتونی روستای خالکایی ماسال/وقوع سیلاب در ماسال و فومن و بسته شدن راه چند روستا

برف و باران آذربایجان شرقی را فرا می گیرد

استخدام کارمند اداری،منشی در موسسه شیوه نوین در تهران

اعلام زمان برنامه امتحانات نهایی دوره های متوسطه و پیش دانشگاهی دی ماه

استقرار روحانی در مدارس ایران

بارش برف در جاده چالوس

طبیعت پاییزی در خراسان شمالی/عکس

استخدام مدیر آموزش و کنترل پروژه آقا در شرکت خدمات الکترونیک

ورود ضریح جدید حرم مطهر حضرت دانیال نبی (ع) به شوش 

برنامه امتحانات نهایی کلیه رشته های تحصیلی سال تحصیلی 98-1397

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیر چرخ در سه محور

صدور مجوز شکار پرنده در خراسان رضوی امکانپذیر شد

پایان هفته، محدودیت ترافیکی اعمال می شود

برنامه ریزی آموزش و پرورش برای ارتقای جایگاه بازنشستگان

اهدای کتب دینی به مجتمع آموزشی امام صادق (ع) کامپالا

استخدام کارشناس پرستاری

شناسایی استعدادها در اولویت امور تربیتی

زن استرالیایی خاطرات دوازده روزگی اش را به یاد دارد!

پیش بینی بارندگی و مه گرفتگی در استان سمنان | فیلم

همایش ملی مطالعات برنامه درسی ایران در بابلسر

تاکید پلیس بر استفاده از زنجبر چرخ در سه محور

کاریکاتور بازار تهران، ساخت چین!

نواخته شدن زنگ کتاب در قزوین

همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی

ساخت 8 مدرسه در کرمانشاه توسط همراه اول

اختتامیه سومین جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی

گل ها و سبزیجاتی که تنها با یک لیوان آب می توانید پرورش دهید!

عزم صندوق بازنشستگی کشور برای تحقق خواسته های معلمان

برف و باران آذربایجان شرقی را فرا می گیرد

توییتر:: بازی دوسر برد ظریف

خود زنی چند دانش آموز اهوازی درمدرسه صحت ندارد

گزارش تصویری از مسجد جامع ارومیه

استخدام فروشنده خانم جهت کار در مزون لباس عروس – همدان

هشدار سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور به هموطنان

آیا کارت پایان خدمت مانعی برای شرکت فارغ التحصیلان حقوق در آزمون وکالت است؟

سرانه کتاب 9 جلد به ازای هر دانش آموز است

بارندگی و تندباد در راه خوزستان است

توییتر:: نواصوالگرایی باید زودتر از این اتفاق می افتاد

عکس لاکچری شاه ماهی محبوب استقلالی ها /عکس

صخره طلایی افسانه ای

کدام استان ها در نصب نیروگاه های تجدیدپذیر پیشرو هستند+تصویر

استقرار روحانی در مدارس کشور

دانشگاه هاروارد از معروف ترین موقوفه های موفق!

برف و باران آذربایجان شرقی را فرا می گیرد

ماجرای عجیب ربودن یک دانش آموز

حمله گرگ، علت مرگ کودک میبدی نیست

بارش برف و باران در 13 استان کشور

بارندگی و تندباد در راه خوزستان است

ویدئو| گزارش بی بی سی از بحران مدیریت در شهرداری تهران

اتمام ساخت بیش از یک هزار و 200 واحد مسکونی در کرمانشاه

ورود سامانه بارشی از امشب در استان

برنامه امتحانات نهایی دی ماه دوره های اول و دوم متوسطه و پیش دانشگاهی

غفلت بهره برداری از پساب ها در پایتخت

سگ های زنده یاب عملیات نجات در محیط های بسته را تمرین کردند

آموزش 80 مربی تیم آنست برای ارائه خدمات به هموطنان در محیط های بسته

آموزش پیش دبستانی، ضرورت یا پیش نیاز؟

قدمت 700 ساله وقف در فارس

همکاری آموزش و پرورش منطقه 10 و مؤسسه دارالتقوی در اجرای طرح تربیت حافظان

امن ترین سکونتگاه پرندگان مهاجر

ساعت های درسی متوسطه دوم کم نمی شود

پاییز زیباست........

مانور سگ های زنده یاب در معدن با همکاری صلیب سرخ ایران+فیلم

کانون ها مکمل مدارس هستند/ مسئولین فرهنگی باید نسلی خودباور و تمدن ساز تربیت کنند

جزییات محدودیت های ترافیکی آخر هفته

محدودیت های ترافیکی جاده ها در تعطیلات پایان هفته

توییتر:: تعریف اشتباه ظریف از شغلش

دیدار کارکنان ایرنا با مدیر کل جدید آموزش و پرورش قزوین

فرونشست زمین، مخرب تر از بمب اتم

فرونشست زمین، مخرب تر از بمب اتم