مطالب مرتبط:
نگاهی به روزنامه ایران ورزشی سه شنبه 17 مهر 97؛ شفر : به کسی اجازه دخالت نمی دهم ؛ شوک بزرگ به استقلال ؛ هزینه میلیاردی بر دوش پرسپولیس !
نیروهای دفاعی، ایران را یکی از کم هزینه ترین کشورها در بخش دفاع کرده است
سه عامل تهدیدات امنیتی اقتصاد ایران
وضعیت اقتصاد ایران در مردادماه 97 +جدول
کارشناس اقتصادی بانک مرکزی عنوان کرد سه عامل تهدیدات امنیتی اقتصاد ایران/ از مراجع تقلید در حل مشکل اقتصاد استفاده نمی شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 16:352018-10-16بين الملل

هزینه های دفاعی و امنیتی ایران چه باری به دوش اقتصاد می گذارد؟ + جدول مقایسه ای


هزینه های دفاعی و امنیتی ایران در بالاترین تخمین ها چه عددی است و این هزینه ها چه باری به دوش اقتصاد ایران می گذارد؟ این گزارش، تحقیقی در پاسخ به این سوال است.

- هزینه های دفاعی و امنیتی ایران چه باری به دوش اقتصاد می گذارد؟ + جدول مقایسه ای " هزینه های دفاعی و امنیتی ایران در بالاترین تخمین ها چه عددی است و این هزینه ها چه باری به دوش اقتصاد ایران می گذارد؟ این گزارش، تحقیقی در پاسخ به این سوال است.

:ایران در بالاترین تخمین های موسسات وابسته به آمریکا، سالانه 16 میلیارد دلار در مجموع برای امنیت و مصارف دفاعی خود هزینه می کند.

این رقم 40 برابر کمتر از هزینه های نظامی اعلام شده آمریکاست.

همچنین در مقایسه با کشورهای منطقه نیز کل هزینه های ایران در این جوزه حدوداً یک پنجم عربستان سعودی است.

اگر بخواهیم تمام فاکتورهای موثر اعم از درآمدسرانه یک کشور و صادرات و واردات آن را در نظر گرفته و نهایتاً میزان باری که هزینه های امنیتی و نظامی بر روی دوش اقتصاد یک کشور می گذارد را مقایسه کنیم، بررسی های موسسات وابسته به پنتاگون نشان می دهد هزینه های دفاعی و امنیتی ایران کمترین بار را در بین کشورهای منطقه بر دوش اقتصاد کشور گذاشته است.

از این نظر، عمان و عربستان با هزینه های کلان نظامی در مقایسه با حجم و قدرت اقتصادی کشورشان، بیشترین بار را به دوش اقتصاد می گذارند و پس از آنها عراق و رژیم صهیونیستی و کویت و بحرین قرار دارند.

ایران و قطر از این منظر که مهمترین فاکتور در این تحقیق است، در قعر جدول قرار دارند و به عبارت بهتر کمترین فشار را به اقتصادشان وارد می کنند.

با در نظر گرفتن میزان موفقیت و شکست های کشورهای مورد بررسی در پیگیری سیاست هایشان، له یا علیه مقاومت، می توان این ارقام را به صورت معنادارتری فهمید.

در حالی که ایران یک پنجم عربستان سعودی در منطقه هزینه کرده، اما تقریباً تمام سیاست های عربستان علیه مقاومت ناکام مانده است.

این هزینه ها با احتساب جمله ی مشهور ترامپ بهتر فهمیده می شود.

رییس جمهور آمریکا طی یکی دو سال اخیر مدام تکرار کرده است که آمریکا 7 تریلیون دلار در منطقه خاورمیانه هزینه کرده و هیچ چیز به دست نیاورده است.

پاسخ مشروح به همراه جدول و نمودارهای مرتبط: موضوع هزینه هایی که ایران برای مصارف دفاعی در داخل و منطقه می کند به مسئله ای پرمناقشه طی سال های اخیر تبدیل شده است.

داشتن تصویری شفاف از این موضوع از دو جهت حائز اهمیت است، نخست آنکه ایران غالباً از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و نیز بعضی از کشورهای حاشیه خلیج فارس متهم می شود که با اختصاص بودجه ها و هزینه های کلان در منطقه، رقابت و درگیری های نظامی به راه انداخته است، و دیگر اینکه در داخل نیز بعضاً این تفکر وجود دارد که سهم عمده درآمدها و بودجه کشور مصروف هزینه های نظامی است و همین مسئله بار سنگینی را بر دوش اقتصاد ایران گذاشته است.

اما چگونه می توان این مسئله را بررسی کرد؟ کل بودجه مربوط به امور دفاعی و امنیتی ایران در بودجه 1397، کمتر از 63 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

این مبلغ مجموع تمام هزینه های مربوط به مباحث دفاعی و امور امنیتی و انتظامی درباره ایران است که از بودجه های جاری مانند هزینه پرسنل تا سایر مخارج اعم از عمرانی و تحقیقاتی تمام نیروهای نظامی و انتظامی مانند ارتش، نیروی انتظامی، سپاه، بسیج و اطلاعات.

را شامل می شود.

جدول شماره 1- کل هزینه های دفاعی و امنیتی ایران بر اساس بودجه سال 97 اگر به دلار 4000 تومانی، یعنی نرخ حدودی دلار در زمان بررسی و تصویب بودجه 97، این بودجه را به دلار محاسبه کنیم، چیزی کمتر از 15 میلیارد و 750 میلیون دلار خواهد بود.

با این حال اگر این بودجه به نرخ حدودی دلار طی روزهای اخیر (24 مهر 97) یعنی حدود 13 هزار تومان محاسبه شود، عدد کل بودجه امنیتی و دفاعی ایران در سال 97 رقم 4 میلیارد و 845 میلیون دلار خواهد بود.

همچنین در مقام مقایسه با سایر اعداد و ارقام بودجه رسمی کشور، بودجه شرکتهای دولتی و بانکها 830 هزار میلیارد تومان است، بدین ترتیب کل بودجه دفاعی و امنیتی کشور معادل 7.

5 درصد بودجه شرکتهای دولتی و بانکهاست.

هزینه های جاری دولت، یعنی رقمی که دولت خرج خودش(حقوق کارمندان و سایر مخارج خود) می کند، 293 هزار میلیارد تومان یعنی 5 برابر کل هزینه های دفاعی و امنیتی کشور است.

هزینه های جاری دولت به این معناست که این هزینه ها شامل هزینه های عمرانی و سازندگی دولت نمی شود.

بلکه با احتساب هزینه های عمرانی، بودجه عمومی دولت در سال 97، عدد 443 هزار میلیارد تومان است.

با این حال مدنظر قرار دادن این عدد به استناد بودجه رسمی ایران، احتمالاً نمی تواند به همه سوالات در این باره پاسخ دهد؛ سوالاتی از این قبیل که اولاً آیا این عدد رقم واقعی هزینه های ایران است و ثانیاً این عدد در مقایسه با کلیت اقتصاد ایران و اوضاع اقتصادی مردم اش چه معنایی می یابد؟ و ثالثاً این عدد در قیاس با هزینه های دشمنان و همچنین همسایگان ایران در منطقه و جهان، ایران بیش از دیگران هزینه می کند یا کمتر؟ و این نسبت به چه شکل است؟ برای رهایی از شبهه سوال اول، یعنی قابل اطمینان بودن یا نبودن عدد و رقم ذکر شده در بودجه رسمی کشور، اساساً بهتر است با صرف نظر از این بودجه، مبنا را همان اعداد و ارقامی قرار دهیم که موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی وابسته به غرب و حتی دشمنان ایران ارائه کرده اند.

موسسات و اشخاص مختلف اعداد مختلفی را در این باره ذکر کرده اند، با این حال دامنه ی این اعداد را می توان بین 6 تا 16 میلیارد دلار در بالاترین تخمین ها و ادعاها در نظر گرفت.

موسسه Trading Economics هزینه نظامی ایران در سال 2017 را حدود 14 میلیارد دلار برآورد می کند.

تخمین هزینه دفاعی-امنیتی ایران در موسسه Trending Economics با این حال موسسه Global Fire Power کل بودجه دفاعی ایران را 6 میلیارد و 300 میلیون تومان تخمین زده است.

تخمین هزینه دفاعی-امنیتی ایران توسط موسسه Global Fire Power موسسه American Action Forum هم در سال 2015 بودجه دفاعی ایران را 14.

7 میلیارد دلار ارزیابی کرده بود(اینجا).

باراک اوباما رییس جمهور سابق آمریکا هم طی مصاحبه ای با یک شبکه آمریکایی گفته بود کل بودجه دفاعی ایران 15 میلیارد دلار است در حالی که بودجه دفاعی کشورهای خلیج فارس 150 میلیارد دلار است.

(اینجا) اما آخرین گزارش تفصیلی قابل توجه درباره هزینه های نظامی کشورهای منطقه غرب آسیا، اخیراً (4 سپتامبر 2018، 13 شهریور 1397) توسط موسسه مشهور(CSIS) مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل Center for Strategic and International Studies منتشر شده است.

CSIS به عنوان یک اتاق فکر(Think Thank) بسیار مشهور در آمریکا و جهان در امور نظامی و امنیتی شناخته می شود و به صورت اعلام نشده ارتباطات ویژه ای با پنتاگون و مراکز امنیتی آمریکا دارد.

گزارش مورد اشاره با تمرکز بر روی ایران نوشته شده و نویسنده اصلی آن کردزمن (Anthony H.

Cordesman) است.

کردزمن پیش از این نیز گزارشهای متعددی درباره ایران (به عبارت بهتر، علیه ایران) نوشته است.

از سوابق او مشاورت و دستیاری در امور مربوط به امنیت ملی برای جان مک کین سناتور مشهور ضدایرانی در کمیته امور تسلیحاتی سنا (یکی از عالی ترین مراکز مربوط به امور نظامی در آمریکا) است.

تصویر جلد گزارش اخیر CSIS درباره هزینه های نظامی و امنیتی در منطقه نوع رویکرد موسسه CSIS، نویسنده اصلی گزارش اخیر، عنوان آن و زمانی که این گزارش منتشر شده، همگی نشانه هایی است از اینکه این گزارش بیشتر به سمت اغراق درباره هزینه های دفاعی و امنیتی ایران متمایل است تا تخفیف و تقلیل آن؛ بویژه اینکه آمریکا و اروپا در ماه های اخیر بر روی موضوع فعالیت های ایران در منطقه به نحو ویژه ای ورود و فشار هماهنگ با آمریکا به ایران را به این موضوع متمرکز کرده اند تا جمهوری اسلامی وادار به دادن امتیازهای سنگینی به غرب شود.

تجربه نیز نشان داده چنین موسساتی غالباً به عنوان جزیی از اِعمال سیاست های کلان آمریکا و غرب، دست کم درباره ایران، عمل می کنند.

با این حال می توان برای درنظر گرفتن بدترین حالت، همین گزارش CSIS را مبنا قرار داد و بر اساس آن یک جمع بندی از نسبت اقتصاد ایران و کشورهای منطقه و هزینه های نظامی و دفاعی آنها ارائه کرد.

بر اساس گزارش CSIS، صادرات سالانه ایران 110.

8 میلیارد دلار است که از این میان تقریباً نصف این صادرات (52.

7 میلیارد دلار) را صادرات نفتی تشکیل می دهد.

این رقم برای امارات 313.

5 میلیارد دلار صادرات (65.

6 صادرات نفتی) و برای عربستان 231.

5 میلیارد دلار صادرات سالانه (159.

7 میلیارد دلار صادرات نفتی) است.

در واقع عربستان حدوداً 2 برابر ایران در سال صادرات انجام می دهد اما حدود 70 درصد صادرات آن نفتی است در حالی که این رقم برای ایران 47 درصد است.

میزان صادرات نفتی و غیرنفتی و تولید ناخالص ملی ایران(GDP) در مقایسه با سایر کشورهای منطقه و شورای هماهنگی خلیج فارس بر اساس گزارش CSIS ارقام مقایسه ای که CSIS ازکل هزینه های امنیتی و دفاعی ایران در مقایسه با هزینه های نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس، رژیم صهیونیستی و بعضی دیگر از کشورهای منطقه ارائه کرده در جدول زیر قابل مشاهده است.

بر این اساس بعد از عربستان با 76.

7 میلیارد دلار هزینه نظامی و امنیتی در سال، عراق با 19.

3 و رژیم صهیونیستی با 18.

5، ایران با 16 میلیارد دلار در جایگاه چهارم قرار می گیرد.

بعد از ایران، عمان، کویت، مصر، لبنان، اردن و بحرین در جایگاه های بعدی هستند.

بر اساس جدول بالا، عربستان تقریباً 5 برابر ایران در سال در امور نظامی و امنیتی هزینه می کند.

قاعدتاً نقش آفرینی به عنوان تامین کننده اصلی مالی تروریسیم در منطقه یکی از علت های اصلی این هزینه کرد نجومی برای عربستان است.

همچنین در جدول زیر، CSIS روند تغییرات بودجه نظامی این کشورها را بر اساس داده های موسسه SIPRI(موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم) را نمایش می دهد: بر مبنای این جدول ایران تقریباً روند ثابت (با افزایش و کاهش های نسبی در برخی سالها مانند 2012 و 2016) در هزینه های دفاعی و امنیتی داشته اما روند صعودی هزینه های نظامی عربستان سعودی(نمودار آبی رنگ) بسیار قابل توجه است.

بعد از عربستان، امارات متحده عربی مشخص ترین افزایش بودجه نظامی را طی سالهای اخیر دارد به نوعی که از سال 2000 تا 2014 بودجه نظامی این کشور حدوداً 4 برابر شده است.

نمودار روند تغییرات واردات تسلیحات توسط این کشورها (تصویر پایین) نیز بسیار قابل توجه است.

در طرح گرافیکی زیر، CSIS بر اساس داده های SIPRI، تغییرات میزان واردات تسلیحات در این کشورها دربازه ی سالهای 2012تا2016 در مقایسه با میزان واردات آنها در بین سالهای 2007 تا 2011 نشان داده شده است.

حجم دایره سبز رنگ نشانگر میزان واردات تخمینی این کشورها در حد فاصل سالهای 2007 تا 2011 و دایره نارنجی رنگ مشخصه ی این فاکتور در بین سالهای 2012 تا 2016 است.

بر اساس این طرح گرافیکی، حجم واردات تسلیحاتی ایران در سالهای اخیر(2012 تا 2016) نسبت به دوره قبل از آن(2007-2011) کمتر نیز شده است اما این موضوع درباره سایر کشورها مانند عراق، کویت، امارات، قطر، بحرین، عمان و بویژه عربستان سعودی بسیار متفاوت است.

مقایسه واردات تسلیحات کشورها بین دو بازه ی 2007-2011 و 2012-2016 آنچنان که مشخص است از سال 2012 تا 2016 حجم واردات تسلیحاتی عربستان سعودی تقریباً سه برابر شده است.

این مقطع زمانی با آغاز بحران سوریه و ماجراهای داعش و نیز جنگ عربستان علیه یمن منطبق است و قاعدتاً عربستان این تسیلحات را برای جنگ خود علیه مردم یمن و نیز کمک تسلیحاتی به داعش و دیگر گروه های تروریستی به کار گرفته است.

با این حال نمودارهای فوق که نشان دهنده اختلاف نجومی هزینه کردهای کشوری مانند عربستان با ایران است، همچنان نمی تواند از مسئله اصلی که نسبت این هزینه ها با اقتصاد کشور است گره گشایی کند.

قاعدتاً این شبهه می تواند همچنان پابرجا باشد که عربستان و امارات به این دلیل هزینه های نظامی بیشتری دارند که صادرات و GDP بیشتر و بالاتر و جمعیت کمتری نیز دارند و بر همین مبنا این هزینه فشاری بر اقتصاد آنها وارد نمی کند.

اما نمودار زیر که به نظر می رسد یکی از مهمترین نمودارهای گزارش اخیر CSIS باشد، پاسخ قابل اعتنایی به این موضوع می دهد.

نمودار مقایسه ای نمایشگر "باری که هزینه های نظامی امنیتی هر کشور بر دوش اقتصادش می گذارد" نمودار بالا در واقع با در نظرگرفتن پارامتر مهم GDP (تولید ناخالص ملی) هر کشور و همچنین احتساب هزینه های نظامی و امنیتی آن، فاکتور بسیار مهمی را استخراج می کند که عبارت است از: "باری که این هزینه های نظامی به دوش اقتصاد یک کشور می گذارد".

بر اساس نتایج این مقایسه، با مد نظر قرار دادن داده های هر دو موسسه IISS (موسسه بین المللی تحقیقات استراتژیک) و IHS، در واقع هزینه های دفاعی و امنیتی ایران کمترین فشار را در بین سایر کشورهای مورد تحقیق بر روی اقتصاد می گذارد.

در عین حال، هزینه های نظامی عمان و عربستان سعودی بالاترین فشار را بر اقتصاد این کشورها گذاشته است.

ایران و قطر در رتبه های آخر قرار می گیرند.

با این حال، علیرغم اینکه بر اساس مطالعات و جمع بندی CSIS، هزینه های نظامی و امنیتی ایران کمترین فشار را بر روی اقتصادش در بین کشورهای منطقه قرار داده، اما در عین حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بالاترین دستاوردها را نیز داشته است.

در حالی که بخش مهمی از مجموع هزینه های عربستان و بحرین و کویت و رژیم صهیونیستی و بعضاً قطر برای مقابله با محور مقاومت در منطقه، تامین مالی تروریسم و ستیزه جویی علیه ایران مصرف می شود، اما ایران با هزینه بسیار کمتر موفقیت های اصلی را از آن خود کرده است.

عقیم گذاشتن داعش و سایر گروه های تروریستی در منطقه مهمترین دستاورد طی سالهای اخیر بوده است.

ضمن اینکه در داده های مقایسه ای فوق، هزینه های سنگینی که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در منطقه غرب آسیا علیه ایران و به نفع کشورهای حاشیه خلیج فارس و گروه های تروریستی انجام می دهند در نظر گرفته نشده است که قاعدتاً باید جمع بندی نهایی درباره هزینه ها و دستاوردها با احتساب آنها صورت بگیرد.

یکی از مهمترین داده ها در این باره اذعان دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا است.

او بارها تاکید کرده است که دولت آمریکا مبلغی معادل 7000000000000 (هفت تریلیون) دلار در منطقه غرب آسیا تاکنون هزینه کرده و در واقع "هیچ چیز" به دست نیاورده است! شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 24 مهر 1397 ، کدخبر: 1836129 ، www.

tasnimnews.

com
کلید واژه ها: هزینه - ایران - اقتصاد - کشور - امنیت - آمریکا - عربستان - عربستان سعودی - منطقه - بالاترین - اقتصاد ایران - جدول - رییس جمهور آمریکا - نظامی - کشورهای اروپایی - رژیم صهیونیستی - مقاومت - میزان - سعودی - رییس جمهور - خاورمیانه - صهیونیستی - دلار - پنجم - اروپایی - میلیارد - پنتاگون - اقتصادی - تصویری - واردات

آخرین اخبار سرویس:
چاپ اجزاء جنگنده

ترامپ در حال از دست دادن اعتماد طرفدارانش

فرستاده دولت تایلند آماده گفت وگو برای پایان دادن به درگیری های جنوب

باتری خودروهای تسلا چینی می شود؟

رایزنی وزرای خارجه روسیه و مصر درباره خاورمیانه

رییس پیشین اطلاعات نظامی عراق: ایران هیچ پایگاه نظامی در عراق ندارد

سفیر کانادا: آمریکا استرداد رسمی مدیر مالی هوآوی را پیگیری می کند

گوگل در فرانسه 50 میلیون یورو جریمه شد

پدافند هوایی ما 38 موشک اسراییل را منهدم کرد

اذعان روزنامه صهیونیستی به برتری نظامی ایران مقابل اسراییل

روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند

نظامیان صهیونیست یک جوان فلسطینی را به شهادت رساندند

وضعیت کنونی شمال سوریه تهدیدی برای ترکیه است

هشدار ترکیه نسبت به ایجاد افغانستان دوم در سوریه

اکبر عبدی نجات یافت

پل رابط چین و روسیه سال دیگر تکمیل می شود

شمار قربانیان تنگه کرچ به 14 نفر رسید

اختصاص اپلیکیشنی برای اروپایی های خواستار اقامت در انگلیس پس از برکسیت

حشدالشعبی مرز سوریه و عراق را تحت کنترل خواهد گرفت

آمریکا آماده رفع نگرانی های امنیتی ترکیه در مرزهای سوریه است

راه اندازی بازارچه مرزی اروندکنار در دستور کار

مرگ یک توریست در هنگ کنگ

انتقال «نواز شریف» از زندان به بیمارستان؛ اتخاذ تدابیر امنیتی در لاهور

حمله صهیونیست ها به زندان و زخمی شدن 100 اسیر فلسطینی

از سوی دولت انجام شد جریمه 57 میلیون دلاری گوگل در فرانسه

ارتش سوریه مواضع تروریست ها در ادلب و حماه را درهم کوبید

روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند

ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

مذاکرات دوباره آمریکا و طالبان در دوحه

آزمایش سامانه دفاع موشکی ارو 3 توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی

گوگل در فرانسه 50 میلیون یورو جریمه شد

استفاده از سرمایه ایرانی های خارج از کشور برای پروژه های نفتی

وزیر خارجه آلمان: لغو مجوز فعالیت ماهان ایر بر اساس منافع امنیتی کشور بود/ به برجام پایبندیم

اخبار ضد و نقیض از ترور و ربودن فرزند ملا عمر

ترکیه، تهدید کرد

سازمان بنادر: ممانعت برخی بنادر خارجی از ورود ناوگان ایرانی

اخبار ضد و نقیض از ترور و ربودن فرزند «ملا عمر» در پاکستان

خواب روز کِی، چقدر و چگونه باشد؟ 7 توصیه کاربردی از دو بنیاد علمی در آمریکا

فرمانده نیروی هوایی ارتش: بی صبرانه آماده محو رژیم صهیونیستی از روی زمین هستیم

درخواست پناهندگی بیش از 1200 تن از شهروندان گرجستانی از دولت سوئد

نامه پاپ به شاه عباس

وزیر خارجه آلمان: تعلیق مجوز فعالیت «ماهان» بر اساس منافع امنیتی ما صورت گرفت / برای برجام اهمیتی ویژه قائلیم، اما به رخداد های مشخصی هم واکنش متناسب نشان می دهیم

آیا جمهوری خواهان، ترامپ را دور می زنند؟

وضعیت حملات سایبری در تمام کشورهای جهان رو به وخامت است

عکس های جالب سلبریتی ها در روز شکرگزاری از کایلی جنر تا تیلور هیل

بزرگداشت بنیانگذار پاکستان در مشهد

آمریکا خواهان استرداد مدیر اجرایی هوآوی از کانادا شد

بایدن: ما در طول 2 سال گذشته دریافتیم ظهور دوباره نفرت سخت نیست

آمریکا خواهان استرداد مدیر مالی هوآوی شد

چاووش اوغلو: پول قاتلان خاشقجی زبان غربی ها را بست

وزیر خارجه آلمان: تحریم هواپیمایی ماهان برای امنیت آلمان ضروری است

وزیر اسراییلی بشار اسد را تهدید کرد

معاون وزیر خارجه لهستان گفت وگو با مقامات ایران را سازنده خواند

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

آیا جمهوری خواهان، ترامپ را دور می زنند؟

نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

رژیم صهیونیستی ساخت دیوار مرزی با لبنان را از سر گرفت

واکنش پمپئو به گزارش ها در مورد خروج نیروهای امریکایی از افعانستان

عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | در انتظار شکار

راننده خشمگین با بیل مکانیکی هتل را با خاک یکسان کرد!

حزب کارگرانگلیس برای اولین بار خواستار برگزاری همه پرسی دوم برگزیت شد

بر اساس منافع امنیتی آلمان مجوز ماهان ایر را لغو کردیم

استفاده از سرمایه ایرانی های خارج از ایران برای پروژه های نفتی

راهپیمایی آتشنشان ها با معلمان معترض لس آنجلسی

پایان واریز سبد معیشت تامین اجتماعی

تولید انبوه طرح های ایرانی در خارج از مرز ها

شاه سعودی رییس اداره کل هواپیمایی این کشور را برکنار کرد ­

سانحه دریایی در نزدیکی کریمه

احتمال تغییر در برنامه اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی

هشدار ترکیه نسبت به ایجاد افغانستان دوم در سوریه

پیشنهاد آزادی به قید پابند الکترونیکی رد شد

سفیر کانادا: آمریکا استرداد رسمی مدیر مالی هوآوی را پیگیری می کند

ابر مزدور داعش به دام افتاد

مانع تراشی آمریکایی ها در عملیات ضدتروریستی در مرزهای سوریه

زخمی شدن ده ها اسیر فلسطینی در حمله اشغالگران

بررسی بحران سوریه در گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه مصر و روسیه

کمک 1 میلیون دلاری سازمان مجاهدین خلق برای ایجاد حزب ضد مسلمان افراطی در اسپانیا

خطوط هوایی ماهان تجهیزات و نیروی نظامی به سوریه منتقل می کنند‎/ تعلیق مجوز ماهان ضروری بود

فرانسه، گوگل را 50 میلیون یورو جریمه کرد

العربی الجدید: الحشد الشعبی مرز سوریه و عراق را تحت کنترل خواهد گرفت

فیلم/ علت تنش بین مردم و پلیس چیست؟

تشکیلات خودگردان فلسطین از دریافت حمایت های مالی آمریکا چشم پوشی کرد

ایران مقتدرترین نیروی اسلام در منطقه

حضور پ.ک.ک در سنجار، تهدیدی برای ترکمن ها است

آیا جمهوری خواهان، ترامپ را دور می زنند؟

اعلام اسامی 4 مدال آور رقابت های مجارستان

پیروزی پدیده برابر حریف رومانیایی

اعتراضات مردمی علیه فورد و جی ام

آخرین خبرها از کودتای چندساعته در ونزوئلا

فرانسه میزبان کانال مالی ایران و اروپا می شود؟

ترامپ: چوب جادویی پیدا کرده ام

نیروهای آمریکا تا پایان ژانویه از سوریه خارج می شوند

وزارت خارجه حمله مرگبار به مرکز نظامی در افغانستان را محکوم کرد

وزیر انرژی رژیم صهیونیستی بشار اسد را تهدید کرد

مینا ساداتی غرق در تفکر /عکس

انصارالله: منصور هادی جایی در روند سیاسی آینده ندارد

نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

لیبی در مرز مصر دیوار حایل می سازد

چاووش اوغلو: غربی ها به خاطر پول، روی قتل خاشقچی سرپوش می گذارند

احتمال تمدید زمان بررسی بودجه سال آینده

هزینه های دفاعی و امنیتی ایران چه باری به دوش اقتصاد می گذارد؟ + جدول مقایسه ای

هزینه های دفاعی و امنیتی ایران چه باری به دوش اقتصاد می گذارد؟ + جدول مقایسه ای