مطالب مرتبط:
کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار برای جمع آوری زباله ها
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار برای جمع آوری زباله ها
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار برای جمع آوری زباله ها
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 15:122018-10-16اقتصادي

کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر


ما هنوز در هپروت و سردرگمی محض به سر می بریم و نمی دانیم چه طرحی برای ساماندهی کودکان کار خوب است یا بد، حتی بر سر اینکه خلأ قانونی وجود دارد یا خیر هم اتفاق نظر نداریم اما باندهای مافیایی کارشان را بلدند، - وسیع تر می شود، تعداد کودکان کار افزایش می یابد، برای اثبات این مسئله، نیاز چندانی به استدلال های علمی و تخصصی نیست، به روایت صاحبنظران 40 درصد جامعه زیر خط فقر هستند و در این شرایط افزایش جمعیت کودکان کار نمی تواند دور از انتظار باشد.

این کودکان محصول ناکارآمدی و سیاستگذاری های غلط اقتصادی اند و با تداوم این چرخه معیوب، روند فعلی تشدید خواهد شد.

اگرچه آماری رسمی از تعداد این کودکان موجود نیست اما آمارهای غیررسمی از وجود 7 میلیون کودک کار حکایت دارد.

اشتغال به کار کودکان زیر 15 سال مطابق ماده 79 قانون کار ممنوع است و براساس ماد ه 84 این قانون، حداقل سن کار برای مشاغلی که ماهیت آن سلامتی یا اخلاق فرد را به خطر می اندازد، 18 سال تمام است اما پر واضح است که این قوانین رعایت نمی شود.

در بزنگاهی حساس که نابسامانی اقتصادی بیداد می کند، نمی توان نسبت به اجرای روح و جسم قانون امیدوار بود.

برخی از والدین بدسرپرست که ساکن طبقات پایین جامعه اند به منظور گریز از فقر حتی کودکان خود را به دست مافیا و باندهایی سازمان یافته می سپارند تا بتوانند حداقل های زندگی خویش را تامین کنند، در این میان هربار طرحی تازه برای ساماندهی و جمع آوری کودکان کار اجرایی می شود درحالی که اشکال از طرح و قانون نیست، مسئله فراتر از این حرفهاست و در قالب همان سلسله چالش های معیشتی جایی می گیرد.

سلمان خدادادی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم اگرچه در گفت وگو با رسالت تاکید می کند: قانون کار ایران برگرفته از مترقی ترین قوانین کاری جهان است.

اما به این موضوع هم اشاره دارد که بعضی از مسائل نظیر فقر اقتصادی باعث می شود قانون به شکل مطلق اجرایی نشود و در واقع این مسئله باعث تشدید و ترویج کار کودک شده است.

این نماینده مجلس معتقد است: حاکمیت باید در جهت شناسایی این کودکان اقدام کرده و ببیند چه باندها یا افراد سازمان یافته ای کودک را مورد استثمار قرار می دهند، اگرچه درصد تشکیلات سازمان یافته محدود است اما سازمان های امنیتی و انتظامی باید برخورد کنند.

از آنجایی که این کودکان به خاطر نیاز خانواده مجبورند کار کنند، باید سازمان های حمایتی، نیاز مادی آنها را برطرف نمایند.

جیب خالی و درد نداری باعث شده است که شاهد حضور کودکان در مشاغل مختلف باشیم، مدتی پیش موضوع زباله گردی کودکان و بهره برداری پدرخوانده های میلیاردر که در مجموعه ای تحت عنوان مافیا فعالیت می کنند، خبرساز شد و اگر به راستی اهرمی برای اجرای قوانین وجود داشت، نباید این کودکان در چنین فضای پرخطری فعالیت می کردند، بنابراین مجموعه قوانین زمانی کارساز است که زیرساخت های اقتصادی اصلاح شده و افراد جامعه با موضوعی به نام فقر معیشتی دست به گریبان نباشند.

عبدلی، مدیرعامل سازمان پسماند شهر تهران در توضیح زباله گردی کودکان و نقش پیمانکاران شهرداری در این مسئله عنوان می کند: خیلی از این کودکان با پیمانکاران شهرداری کار نمی کنند.

ما مسئولیت اجرایی نداریم، شهرداران منطقه مستقیما با پیمانکاران جمع آوری زباله قرارداد می بندند.

ناظر، شهردار ناحیه است و صورت وضعیت را خودشان تهیه می کنند، ما فقط ناظر عالی هستیم.

کارفرما خود منطقه است و اگر کنترل نمی کنند، باید از خودشان پرسید.

کاستی های نظارتی، نابسندگی قوانین نظارتی و سنجش پیمانکاران به ویژه در زمینه خدمات ازجمله پسماند، کارگاه های غیررسمی پنهان و آسیب هایی که خانواده را دچار ناکارآیی کرده از جمله علل تداوم کار کودکان است.

این ها بخشی از صحبت های الهام فخاری، رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران است که در گفت وگو با رسالت مطرح کرده است.

به اعتقاد این عضو شورای شهر، جمهوری اسلامی ایران جزء کشورهای متعهد به کنوانسیون منع کار کودکان است، از این رو به لحاظ قوانین بنیادی و زیرساخت های قانونی، مقررات روشنی در زمینه بازدارندگی کار کودکان وجود دارد.

اما مسئله نبود یا کمبود پایبندی به قانون از سوی برخی بنگاه ها و نهادهای کسب و کار در بخش خصوصی و به ویژه کارگاه ها و کارفرمایان غیررسمی است.

به همین علت پیمانکاران کودکان را برای زباله گردی به کار می گیرند و این کودکان در معرض انواع و اقسام بیماری ها قرار می گیرند.

پایش و سنجش واحدهای شغلی در برخی زمینه ها از دقت و درستی لازم برخوردار نیست و این مسئله زمینه گریز از قانون را فراهم کرده است.

باتوجه به اینکه نیروی کار کودک پنهانی و در فضای غیررسمی کار می کند از کمینه ی حقوق یک کارگر بزرگسال محروم است و خطر آسیب های جسمی، روانی و اجتماعی بیش از کارگر بزرگسال او را تهدید می کند تا جایی که کارفرما با تهدید، کارگر خردسال را به کارهای پرخطر و زیان آور مثل زباله گردی وادار می سازد.

آن طور که رییس کمیته اجتماعی شورای شهر بیان می کند، در نهادهای دولتی و عمومی و بسیاری از کارگاه های بخش خصوصی کارگر زیر سن قانونی وجود ندارد اما بخش های پرخطر و پنهان در کارگاه های غیررسمی و برخی واحدهای بخش خصوصی به بهره کشی از کودکان ادامه می دهند.

مطابق دیدگاه وی نظارت سخت گیرانه نسبت به عملکرد پیمانکاران، شفاف سازی فرآیندهای خدمات شهری، چگونگی انتخاب و ادامه کار پیمانکاران، با تاکید ویژه بر پسماند و صنایع بازیافت و فرآوری زباله، همکاری مردم در شناسایی کارگاه های متخلف و اورژانس کودک از جمله اقداماتی است که می تواند وضعیت آنان را بهبود بخشد.

بی تردید برای کاستن از شمار کودکان کار راهی جز توان افزایی خانواده و سرپرست کودک وجود ندارد.

البته قوای سه گانه کشور باید نظارت دقیق و برخورد قاطع و هماهنگ داشته باشند و در عین حال بهزیستی برای پوشش گروه های آسیب پذیر؛ توانمند و موثر عمل کند.

آسیب های اجتماعی نظیر بیماری، اعتیاد و طلاق به تولید کودک کار در جامعه می انجامد اما هیچ گاه به صورت ریشه ای به این مسئله پرداخته نشده است.

کار همواره تبعات و پیامدهای جبران ناپذیری برای کودکان دارد، مهمترین پیامد این امر محروم ماندن کودک از حق آموزش و حقوق اساسی است و حتی امنیت او نیز در معرض مخاطره قرار می گیرد.

مونیکا نادی به عنوان یک حقوقدان به پیمان نامه حقوق کودک اشاره کرده و می گوید: مطابق این پیمان نامه کودکان از هر کاری که باعث آسیب روحی و جسمانی شان می شود، منع شده اند و از سوی دیگر در قوانین سن کار کودک معلوم شده اما میزان پایبندی به این مسائل محل تردید است.

برای حمایت از حقوق کودک؛ آیین نامه ای تحت عنوان ساماندهی کار کودک و خیابان هم وجود دارد که در آن نهادهای مختلف نسبت به شناسایی و توانمندسازی کودک کار ملزم شده اند اما این حقوقدان می گوید: متاسفانه اتفاقی در این زمینه رخ نداده و هربار نهادهای متولی با طرح های ضربتی می خواهند کودک کار را از خیابان جمع کنند در حالی که بعد از جمع آوری بدون هیچ گونه توانمندسازی و یا حمایتی به چرخه کار بازمی گردند.

اگر نگذاریم کودک کار به اشتغال خود بپردازد، آنگاه همچنان چرخه فقر در خانواده کودک تقویت می شود پس تنها راهکار باقی مانده حمایت است و آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان هم با این دیدگاه بوجود آمد، اما چه شد که در میانه راه نتوانست مسیر را به درستی طی کند؟ نادی در پاسخ به این پرسش می گوید: وزارت کار و رفاه ایراداتی را به آیین نامه وارد دانست و این ایراد به عدم برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان و مطلوب بازمی گردد.

این آیین نامه بعد از 13 سال قابلیت اجرایی نداشته و در آن توانمندسازی کودکان به درستی پیش بینی نشده، بنابراین باید روش کار خود را تغییر دهیم، روش کاری که به ما اجازه بدهد از نهادهای متولی سوال کنیم و بپرسیم چرا در این زمینه پاسخ شفاف و روشنی نمی دهند؟ بی تردید کودکان کار در معرض خطر هستند و فقط سوء استفاده های جنسی آنها را تهدید نمی کند بلکه در معرض انواع آزارهای جسمی و روانی هم قرار دارند، امروزه بسیاری از کودکان در زیرزمین ها و انبارها هستند و ما آنها را نمی بینیم، زباله گردی یکی از اشکال کار کودک است و باید با حمایت و توانمندسازی ریشه های فقر را در خانواده این فرزندان بخشکانیم.

این حقوقدان می گوید: آیین نامه جدیدی با عنوان حمایت اجتماعی از حقوق کودکان کار و خیابانی از طرف وزارت رفاه به هیئت دولت ارائه شده تا شرایط زندگی این کودکان را بهتر کرده و از آنها در مقابل آسیب های اجتماعی حمایت کند.

آمارها از شناسایی 3 هزار کودک کار و خیابان در تهران حکایت دارد، این کودکان فقط در پشت چراغ قرمزها و سرچهارراه ها حضور ندارند، نگرانی فعالان حقوق کودک از به کار گرفتن پنهانی آنها در انبارها و کارگاه های زیرزمینی توسط باندهای مافیایی است، باندهایی که سال هاست این کودکان را برای زباله گردی به کار می گیرند و از این راه سودهای میلیاردی به جیب می زنند.

حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه شهرداری می تواند ورود جدی تری در این زمینه داشته باشد تا این بحث برای همیشه خاتمه پیدا کند، می افزاید: ورود نکردن شهرداری به مساله کودکان زباله گرد منجر به ایجاد شرایطی برای سوءاستفاده از کودکان می شود.

وی مهمترین مشکل در حوزه کودکان کار و خیابان را مربوط به آیین نامه ساماندهی کار و خیابان می داند و عنوان می کند: در این آیین نامه وظیفه هر دستگاه در حوزه کودکان کار و خیابان مشخص شده است اما این اتفاق نمی افتد به طور مثال شهرداری تهران به عنوان فعال ترین شهرداری کشور از نظر اجتماعی هنوز اقدامات لازم در این زمینه را انجام نداده است.

به نظر می رسد فارغ از عملکرد شهرداری یا سایر دستگاه هایی که در زمینه کودکان کار نقش آفرین اند و به نوعی متولی هستند، باید به این موضوع پرداخت که چرا وقتی متوجه می شویم، کودکی بر سر چهارراه ایستاده و گل یا فال می فروشد به جای تدبیر و چاره اندیشی، تنها راهکاری که به ذهنمان می رسد، جمع آوری است، حال آنکه باید برای کودکان زباله گرد و یا آنهایی که از دید جامعه نهان هستند، کاری کرد.


کلید واژه ها: کودکان - کودک - کودکان کار - قانون - اقتصادی - کمیسیون اجتماعی مجلس - قانون کار - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون اجتماعی - قوانین - افزایش - نماینده مجلس - افزایش جمعیت - جامعه - درصد - مجلس - میلیاردر - خانواده - اجتماعی - والدین - اشتغال - گروگان - انتظار - اسلامی - خط فقر - شرایط - تامین - ایران - ممنوع - جمعیت

آخرین اخبار سرویس:
تحریم ها چه تأثیری بر بازار مواد غذایی ایران گذاشت؟

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی: خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی

بازسازی سرپل ذهاب ابتدای سال 98 به پایان می رسد

خرید و فروش کارت سوخت ممنوع

​شاپرک جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی را منتشر کرد

استخدام طراح سایت در شرکت بازرگانی نکو راه رشد در تهران

در جلسه امروز شورای عالی کار چه گذشت؟

تعداد موزه های کشور تا پایان دولت دوازدهم به یک هزار موزه می رسد

امروز در بازار ارز و طلا چه گذشت؟ تداوم ریزش قیمت سکه و دلار

موزه های کشور تا سال 1400 به هزار باب افزایش می یابد

10 هکتار اراضی کشاورزی سرخه هموارسازی شد

جشنواره و نمایشگاه خرما و صنایع وابسته در بوشهر گشایش یافت

200 کیلوگرم زعفران از مزارع بوکان برداشت می شود

پرداخت معوقات و مطالبات بازنشستگان شرکت مخابرات ایران به جریان افتاد

سایت های منتسب به دولت: نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

عملیات اجرایی ساخت 12 پست برق GIS در اهواز آغاز شد

فرش قرمز برای سرمایه گذاران/جذب سرمایه خارجی معیار ارزیابی مدیران

200 کیلوگرم زعفران از مزارع بوکان برداشت می شود

دلایل ارتقای 45پله ای ایران در شاخص تجارت فرامرزی بانک جهانی

اربعین امسال چند درصد زائر بار اولی را به خود دید؟

جان باختن 37 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

مدیرعامل بانک کشاورزی در استان خوزستان: کسب و کار بانک کشاورزی از جنس امید آفرینی، خودباوری،کمک به تولیدواشتغال و پشتیبانی از آبادی و سرسبزی کشوراست

جهانگیری: با اقتصاد مقاومتی و ظرفیت های داخلی از مشکلات عبور خواهیم کرد

بانک تجارت خراسان رضوی رتبه نخست در صدور ضمانت نامه

با حضور معاون اول رییس جمهور صورت گرفت:افتتاح کارخانه نوین چوب خوزستان با مشارکت800 میلیارد ریالی بانک کشاورزی

سهم 72 درصدی بانک تجارت هرمزگان در گشایش اعتبار اسنادی خارجی

شاپرک جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی را منتشر کرد

اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به معاونش تفویض شد

خداحافظی با زمین باتلاقی، خواسته ورزشکاران روستاهای شیراز

جشنواره و نمایشگاه خرما و صنایع وابسته در بوشهر گشایش یافت

10 هکتار اراضی کشاورزی سرخه هموارسازی شد

سکه طرح جدید امروز سه شنبه 22 آبان 4.3 میلیون تومان شد

ایران قادر به صدور نفت مورد نیاز بازار جهانی است

شهرداری باید روزی 25 میلیارد تومان درآمد داشته باشد

اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به معاونش تفویض شد

خبر های کوتاه بخش خبری 20 بیست و دوم آبان 97+ فیلم

زلزله کرمانشاه زنگ خطری برای تهران است

جهانگیری: شرایط ملتهب اقتصادی تا دو ماه آینده فروکش می کند

استخدام مهندس صنایع جهت شرکت تولیدی در تهران

0 میلیارد تومان از دست پرسپولیس پرید!

دلایل ارتقای 45پله ای ایران در شاخص تجارت فرامرزی بانک جهانی

گاز طبیعی به دومین منبع انرژی جهان تبدیل می شود

دانه روغنی کلزا در 95 هکتار اراضی ابرکوه کشت شد

جهانگیری: ایران قابل قیاس با هیچ یک از کشورهای همسایه نیست/ امروز و فردا متعلق به بخش خصوصی است

گزارش تصویری افتتاح پروژه های صنعتی خوزستان با حضور جهانگیری

مشاور اقتصادی ترامپ: کاخ سفید هنوز در حال بررسی تعرفه های خودرو است

هشدار شرکت ملی پخش درباره خرید و فروش کارت سوخت

آخرین پیش بینی صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران

جزییات حذف دفترچه بیمه سلامت از 70روز دیگر

استخدام حسابدار جهت شرکت معتبر صنایع غذایی در مرودشت

استخدام بازاریاب در سایت فیدیلیو

دانه روغنی کلزا در 95 هکتار اراضی ابرکوه کشت شد

طرح توسعه امامزاده حسین تسریع شود

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند/کمیته مزد هفته آینده تشکیل می شود

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

معافیت 8 کشور از تحریم های نفتی آمریکا تاثیری بر قیمت ها ندارد

استخدام کارشناس فروش در شرکت کارروا

استخدام برنامه نویس، کارشناس Seo و کپی رایتر در تهران

مذاکرات افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

بازار ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

170 میلیارد ریال اعتبار طرح کارا به عشایر پرداخت می شود

گاز طبیعی به دومین منبع انرژی جهان تبدیل می شود

گزارش فارس تایید شد شاپرک جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی را منتشر کرد

شکار عقاب گونه فرصت های جذب سرمایه گذاری خارجی

قیمت شیر نیازمند ثبات و تعادل بخشی است

بانوان کارآفرین استان البرز تسهیلات 500 میلیون تومانی دریافت می کنند

جنسیس G90 سال 2020 با ظاهری جدید + تصاویر

خدمات رسانی به عشایر به تشکلهای عشایری واگذار می شود

برنامه ریزی برای تامین بانک خون استان سمنان

در نشست شورای عالی کار افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند/کمیته مزد هفته آینده تشکیل می شود

در 55 درصد روستای کهگیلویه و بویراحمد طرح هادی اجرا شد

جزییات مرحله اول طرح حمایتی دولت

هشدار شرکت ملی پخش درباره خرید و فروش کارت سوخت

جهانگیری: شرایط ملتهب اقتصادی تا دو ماه آینده فروکش می کند/بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد کشور باشد

ارتقای 45 رتبه ای ایران در نماگر ارتقای سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی

سطح رواناب ها در استان اردبیل کاهش یافت

وزیرصنعت: رتبه صنعتی ایران در دنیا به 12 ارتقاء می یابد

حداقل خرج هفتگی در تهران چقدر است؟

کسری مخزن منابع آب خراسان جنوبی 29 درصد کاهش یافت

مانند عقاب باید فرصت های سرمایه گذاری خارجی را شکار کرد

در 55 درصد روستای کهگیلویه و بویراحمد طرح هادی اجرا شد

نمایشگاه جدیدترین پدیده های صنعتی و فناوری استان برپا می شود

مجموعه روستایی تهران تا سال1400 دارای تصفیه خانه فاضلاب می شوند

هزینه تفرجگاه های شهری کاهش آسیب های اجتماعی را در پی دارد

استخدام کارشناس فروش در یک فروشگاه اینترنتی معتبر در تهران

مانند عقاب باید فرصت های سرمایه گذاری خارجی را شکار کرد

قیمت شیر نیازمند ثبات و تعادل بخشی است

532میلیارد ریال در توسعه ورزش کهگیلویه و بویراحمد هزینه شد

کسری مخزن منابع آب خراسان جنوبی 29 درصد کاهش یافت

اجرای شیوه نوین تولید کشاورزی در یک باغ انار

برای توسعه گردشگری روستایی برنامه ریزی شود

معاون منطقه ای آسیا اقیانوسیه سازمان جهانی جهانگردی: برای توسعه گردشگری روستایی برنامه ریزی شود

نشست شورای عالی کار برگزار شد/ گفت وگوی سه جانبه بر سر قدرت خرید کارگران

بهره گیری از مولفه های آمایش سرزمینی در جذب سرمایه گذاری خارجی

وزیرصنعت : رتبه صنعتی ایران در دنیا به12 ارتقاء خواهد یافت

افت دلار به زیر مرز 13500 تومان

تحریم ها چه تاثیری بر بازار مواد غذایی ایران گذاشت؟/ افزایش قیمت مواد غذایی در سال 98

واکاوی بسته حمایتی دولت

عذرخواهی وزیر راه از مالکان مسکن مهر

کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر

کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر