مطالب مرتبط:
کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار برای جمع آوری زباله ها
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار برای جمع آوری زباله ها
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار برای جمع آوری زباله ها
مافیای سوءاستفاده از کودکان کار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 15:122018-10-16اقتصادي

کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر


ما هنوز در هپروت و سردرگمی محض به سر می بریم و نمی دانیم چه طرحی برای ساماندهی کودکان کار خوب است یا بد، حتی بر سر اینکه خلأ قانونی وجود دارد یا خیر هم اتفاق نظر نداریم اما باندهای مافیایی کارشان را بلدند، - وسیع تر می شود، تعداد کودکان کار افزایش می یابد، برای اثبات این مسئله، نیاز چندانی به استدلال های علمی و تخصصی نیست، به روایت صاحبنظران 40 درصد جامعه زیر خط فقر هستند و در این شرایط افزایش جمعیت کودکان کار نمی تواند دور از انتظار باشد.

این کودکان محصول ناکارآمدی و سیاستگذاری های غلط اقتصادی اند و با تداوم این چرخه معیوب، روند فعلی تشدید خواهد شد.

اگرچه آماری رسمی از تعداد این کودکان موجود نیست اما آمارهای غیررسمی از وجود 7 میلیون کودک کار حکایت دارد.

اشتغال به کار کودکان زیر 15 سال مطابق ماده 79 قانون کار ممنوع است و براساس ماد ه 84 این قانون، حداقل سن کار برای مشاغلی که ماهیت آن سلامتی یا اخلاق فرد را به خطر می اندازد، 18 سال تمام است اما پر واضح است که این قوانین رعایت نمی شود.

در بزنگاهی حساس که نابسامانی اقتصادی بیداد می کند، نمی توان نسبت به اجرای روح و جسم قانون امیدوار بود.

برخی از والدین بدسرپرست که ساکن طبقات پایین جامعه اند به منظور گریز از فقر حتی کودکان خود را به دست مافیا و باندهایی سازمان یافته می سپارند تا بتوانند حداقل های زندگی خویش را تامین کنند، در این میان هربار طرحی تازه برای ساماندهی و جمع آوری کودکان کار اجرایی می شود درحالی که اشکال از طرح و قانون نیست، مسئله فراتر از این حرفهاست و در قالب همان سلسله چالش های معیشتی جایی می گیرد.

سلمان خدادادی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم اگرچه در گفت وگو با رسالت تاکید می کند: قانون کار ایران برگرفته از مترقی ترین قوانین کاری جهان است.

اما به این موضوع هم اشاره دارد که بعضی از مسائل نظیر فقر اقتصادی باعث می شود قانون به شکل مطلق اجرایی نشود و در واقع این مسئله باعث تشدید و ترویج کار کودک شده است.

این نماینده مجلس معتقد است: حاکمیت باید در جهت شناسایی این کودکان اقدام کرده و ببیند چه باندها یا افراد سازمان یافته ای کودک را مورد استثمار قرار می دهند، اگرچه درصد تشکیلات سازمان یافته محدود است اما سازمان های امنیتی و انتظامی باید برخورد کنند.

از آنجایی که این کودکان به خاطر نیاز خانواده مجبورند کار کنند، باید سازمان های حمایتی، نیاز مادی آنها را برطرف نمایند.

جیب خالی و درد نداری باعث شده است که شاهد حضور کودکان در مشاغل مختلف باشیم، مدتی پیش موضوع زباله گردی کودکان و بهره برداری پدرخوانده های میلیاردر که در مجموعه ای تحت عنوان مافیا فعالیت می کنند، خبرساز شد و اگر به راستی اهرمی برای اجرای قوانین وجود داشت، نباید این کودکان در چنین فضای پرخطری فعالیت می کردند، بنابراین مجموعه قوانین زمانی کارساز است که زیرساخت های اقتصادی اصلاح شده و افراد جامعه با موضوعی به نام فقر معیشتی دست به گریبان نباشند.

عبدلی، مدیرعامل سازمان پسماند شهر تهران در توضیح زباله گردی کودکان و نقش پیمانکاران شهرداری در این مسئله عنوان می کند: خیلی از این کودکان با پیمانکاران شهرداری کار نمی کنند.

ما مسئولیت اجرایی نداریم، شهرداران منطقه مستقیما با پیمانکاران جمع آوری زباله قرارداد می بندند.

ناظر، شهردار ناحیه است و صورت وضعیت را خودشان تهیه می کنند، ما فقط ناظر عالی هستیم.

کارفرما خود منطقه است و اگر کنترل نمی کنند، باید از خودشان پرسید.

کاستی های نظارتی، نابسندگی قوانین نظارتی و سنجش پیمانکاران به ویژه در زمینه خدمات ازجمله پسماند، کارگاه های غیررسمی پنهان و آسیب هایی که خانواده را دچار ناکارآیی کرده از جمله علل تداوم کار کودکان است.

این ها بخشی از صحبت های الهام فخاری، رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران است که در گفت وگو با رسالت مطرح کرده است.

به اعتقاد این عضو شورای شهر، جمهوری اسلامی ایران جزء کشورهای متعهد به کنوانسیون منع کار کودکان است، از این رو به لحاظ قوانین بنیادی و زیرساخت های قانونی، مقررات روشنی در زمینه بازدارندگی کار کودکان وجود دارد.

اما مسئله نبود یا کمبود پایبندی به قانون از سوی برخی بنگاه ها و نهادهای کسب و کار در بخش خصوصی و به ویژه کارگاه ها و کارفرمایان غیررسمی است.

به همین علت پیمانکاران کودکان را برای زباله گردی به کار می گیرند و این کودکان در معرض انواع و اقسام بیماری ها قرار می گیرند.

پایش و سنجش واحدهای شغلی در برخی زمینه ها از دقت و درستی لازم برخوردار نیست و این مسئله زمینه گریز از قانون را فراهم کرده است.

باتوجه به اینکه نیروی کار کودک پنهانی و در فضای غیررسمی کار می کند از کمینه ی حقوق یک کارگر بزرگسال محروم است و خطر آسیب های جسمی، روانی و اجتماعی بیش از کارگر بزرگسال او را تهدید می کند تا جایی که کارفرما با تهدید، کارگر خردسال را به کارهای پرخطر و زیان آور مثل زباله گردی وادار می سازد.

آن طور که رییس کمیته اجتماعی شورای شهر بیان می کند، در نهادهای دولتی و عمومی و بسیاری از کارگاه های بخش خصوصی کارگر زیر سن قانونی وجود ندارد اما بخش های پرخطر و پنهان در کارگاه های غیررسمی و برخی واحدهای بخش خصوصی به بهره کشی از کودکان ادامه می دهند.

مطابق دیدگاه وی نظارت سخت گیرانه نسبت به عملکرد پیمانکاران، شفاف سازی فرآیندهای خدمات شهری، چگونگی انتخاب و ادامه کار پیمانکاران، با تاکید ویژه بر پسماند و صنایع بازیافت و فرآوری زباله، همکاری مردم در شناسایی کارگاه های متخلف و اورژانس کودک از جمله اقداماتی است که می تواند وضعیت آنان را بهبود بخشد.

بی تردید برای کاستن از شمار کودکان کار راهی جز توان افزایی خانواده و سرپرست کودک وجود ندارد.

البته قوای سه گانه کشور باید نظارت دقیق و برخورد قاطع و هماهنگ داشته باشند و در عین حال بهزیستی برای پوشش گروه های آسیب پذیر؛ توانمند و موثر عمل کند.

آسیب های اجتماعی نظیر بیماری، اعتیاد و طلاق به تولید کودک کار در جامعه می انجامد اما هیچ گاه به صورت ریشه ای به این مسئله پرداخته نشده است.

کار همواره تبعات و پیامدهای جبران ناپذیری برای کودکان دارد، مهمترین پیامد این امر محروم ماندن کودک از حق آموزش و حقوق اساسی است و حتی امنیت او نیز در معرض مخاطره قرار می گیرد.

مونیکا نادی به عنوان یک حقوقدان به پیمان نامه حقوق کودک اشاره کرده و می گوید: مطابق این پیمان نامه کودکان از هر کاری که باعث آسیب روحی و جسمانی شان می شود، منع شده اند و از سوی دیگر در قوانین سن کار کودک معلوم شده اما میزان پایبندی به این مسائل محل تردید است.

برای حمایت از حقوق کودک؛ آیین نامه ای تحت عنوان ساماندهی کار کودک و خیابان هم وجود دارد که در آن نهادهای مختلف نسبت به شناسایی و توانمندسازی کودک کار ملزم شده اند اما این حقوقدان می گوید: متاسفانه اتفاقی در این زمینه رخ نداده و هربار نهادهای متولی با طرح های ضربتی می خواهند کودک کار را از خیابان جمع کنند در حالی که بعد از جمع آوری بدون هیچ گونه توانمندسازی و یا حمایتی به چرخه کار بازمی گردند.

اگر نگذاریم کودک کار به اشتغال خود بپردازد، آنگاه همچنان چرخه فقر در خانواده کودک تقویت می شود پس تنها راهکار باقی مانده حمایت است و آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان هم با این دیدگاه بوجود آمد، اما چه شد که در میانه راه نتوانست مسیر را به درستی طی کند؟ نادی در پاسخ به این پرسش می گوید: وزارت کار و رفاه ایراداتی را به آیین نامه وارد دانست و این ایراد به عدم برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان و مطلوب بازمی گردد.

این آیین نامه بعد از 13 سال قابلیت اجرایی نداشته و در آن توانمندسازی کودکان به درستی پیش بینی نشده، بنابراین باید روش کار خود را تغییر دهیم، روش کاری که به ما اجازه بدهد از نهادهای متولی سوال کنیم و بپرسیم چرا در این زمینه پاسخ شفاف و روشنی نمی دهند؟ بی تردید کودکان کار در معرض خطر هستند و فقط سوء استفاده های جنسی آنها را تهدید نمی کند بلکه در معرض انواع آزارهای جسمی و روانی هم قرار دارند، امروزه بسیاری از کودکان در زیرزمین ها و انبارها هستند و ما آنها را نمی بینیم، زباله گردی یکی از اشکال کار کودک است و باید با حمایت و توانمندسازی ریشه های فقر را در خانواده این فرزندان بخشکانیم.

این حقوقدان می گوید: آیین نامه جدیدی با عنوان حمایت اجتماعی از حقوق کودکان کار و خیابانی از طرف وزارت رفاه به هیئت دولت ارائه شده تا شرایط زندگی این کودکان را بهتر کرده و از آنها در مقابل آسیب های اجتماعی حمایت کند.

آمارها از شناسایی 3 هزار کودک کار و خیابان در تهران حکایت دارد، این کودکان فقط در پشت چراغ قرمزها و سرچهارراه ها حضور ندارند، نگرانی فعالان حقوق کودک از به کار گرفتن پنهانی آنها در انبارها و کارگاه های زیرزمینی توسط باندهای مافیایی است، باندهایی که سال هاست این کودکان را برای زباله گردی به کار می گیرند و از این راه سودهای میلیاردی به جیب می زنند.

حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه شهرداری می تواند ورود جدی تری در این زمینه داشته باشد تا این بحث برای همیشه خاتمه پیدا کند، می افزاید: ورود نکردن شهرداری به مساله کودکان زباله گرد منجر به ایجاد شرایطی برای سوءاستفاده از کودکان می شود.

وی مهمترین مشکل در حوزه کودکان کار و خیابان را مربوط به آیین نامه ساماندهی کار و خیابان می داند و عنوان می کند: در این آیین نامه وظیفه هر دستگاه در حوزه کودکان کار و خیابان مشخص شده است اما این اتفاق نمی افتد به طور مثال شهرداری تهران به عنوان فعال ترین شهرداری کشور از نظر اجتماعی هنوز اقدامات لازم در این زمینه را انجام نداده است.

به نظر می رسد فارغ از عملکرد شهرداری یا سایر دستگاه هایی که در زمینه کودکان کار نقش آفرین اند و به نوعی متولی هستند، باید به این موضوع پرداخت که چرا وقتی متوجه می شویم، کودکی بر سر چهارراه ایستاده و گل یا فال می فروشد به جای تدبیر و چاره اندیشی، تنها راهکاری که به ذهنمان می رسد، جمع آوری است، حال آنکه باید برای کودکان زباله گرد و یا آنهایی که از دید جامعه نهان هستند، کاری کرد.


کلید واژه ها: کودکان - کودک - کودکان کار - قانون - اقتصادی - کمیسیون اجتماعی مجلس - قانون کار - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون اجتماعی - قوانین - افزایش - نماینده مجلس - افزایش جمعیت - جامعه - درصد - مجلس - میلیاردر - خانواده - اجتماعی - والدین - اشتغال - گروگان - انتظار - اسلامی - خط فقر - شرایط - تامین - ایران - ممنوع - جمعیت

آخرین اخبار سرویس:
قربانیان خاموش تبعیض

همتی: مشکلی برای ارز نداریم

افزایش آمار محکومان مهریه در پی بالا رفتن قیمت سکه

آیت الله مکارم شیرازی: پرداخت وام های قرض الحسنه به شیوه فعلی رباخواری آشکار است

بر روی بازار ارز کنترل کامل داریم

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازار ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور امسال خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده/ به SPV خوش بین هستم/ از فکر راحت زندگی کردن و ماشین لوکس سوار شدن باید بیرون بیاییم

واکنش وزیر ارتباطات به خبر رزمایش قطع اینترنت در ایران

متراژ منازل مسکونی در تهران چقدر است؟

ملاک سازمان تأمین اجتماعی برای تشخیص مشمولان بسته حمایتی چه بود؟

رییس اتاق بازرگانی ارومیه: اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود

همتی: مشکلی برای ارز نداریم

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازاز ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور امسال خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده/ به SPV خوش بین هستم/ از فکر راحت زندگی کردن و ماشین لوکس سوار شدن باید بیرون بیاییم

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

فرانسه گوگل را 57 میلیارد دلار جریمه کرد

همتی: مشکلی برای ارز نداریم

اولتیماتوم تعزیرات به گرانفروشان

کمک 400 میلیون دلاری دولت افغنستان به خانواده های شهدای این کشور

اولتیماتوم تعزیرات به گرانفروشان

ده ها میلیارد دلار ارز فعال خارج از کشور داریم/ 9.2 میلیارد دلار در نیما عرضه شده است/ واردات بدون انتقال ارز به کنترل بازاز ارز لطمه می زند/ مرداد و شهریور امسال خواب نداشتم/ ترامپ از سقوط پول ملی خوشال بود/ رانت خوار و فساد در کشور زیاد شده

واکنش شرکت سایپا به گفت گوی خبرفوری با رییس سابق شورای رقابت/ با کلی گویی ذهن مخاطبان را گمراه نکنید

چرا بستنی گیاهی مهم است ؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/02

به سمت پایدار شدن اقتصاد کشور پیش می رویم/ مشکلی برای ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید میشود/ 9.2 میلیارد دلار ارز صادراتی برگشت/تا الان به هر قولی که دادم عمل کردم

10 درصد فرآورده های خام دامی کشور در خراسان رضوی تولید می شود

کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می گیرند؟

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز کشور

واگذاری قطعی سهام عدالت به مردم

راه اندازی سامانه ی صدور حواله ی الکترونیک

بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشور

تقاضای عجیب وزیر کار از وزیر نفت

مردم در خرید مرغ با قیمت 9800 تومان زیاده روی می کنند

استراتژی دولت حفظ تولید و ارتقاء آن است / هیچ واحد تولیدی نباید تعطیل شود

کاهش 20 درصدی آمار حوادث ناشی از کار منجر به فوت در کشور

نرخ برخی خودروهای داخلی و وارداتی در بازار چقدر است؟

تحویل «سیتروئن C3» به مشتریان شتاب گرفت

محکومیت یک فروشگاه زنجیره ای به ارائه تخفیف 80 درصدی

خودرو های 50 تا 70میلیونی بازار تهران +جدول

وضعیت چالش های بازار کار از پارسال تا امسال

بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم

میوه های قاچاق را بدون رحم آتش بزنید

مردم در خرید مرغ با قیمت 9800 تومان زیاده روی می کنند

برنامه معاونت تعاون حفظ اشتغال و توسعه است

استراتژی بانک مهر اقتصاد بر مبنای ارزش های انسانی قرار دارد

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از تخلفات بانک ها

توزیع سبد کالا تمام شد/ بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند اعتراض کنند+فیلم

پمپ بنزین های جدید تهران!

غافلگیری در اردوی جمهوری خواهان؟

صالحی: با فتوشاپ داخل راکتور سیمان ریختند و عکس آن را منتشر کردند

تأکید بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

نماینده مجلس: افزایش آمار محکومان مهریه در پی بالا رفتن قیمت سکه

مظنه آپارتمان در منطقه یوسف آباد؟ +جدول

واردات مسافری گوشی آزاد شد/ عرضه موبایل های توقیفی تا هفته آینده

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

گفتگوی تلویزیونی رییس کل بانک مرکزی آغاز شد

نظام مهندسی از دولت بودجه نمی گیرد/اشتغال 1500 مهندس در ثبت اسناد

کشف 5 میلیارد کالای قاچاق در پایتخت

انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت برای نگه داشت تولید

سهم تسهیلات اشتغال روستایی لرستان افزایش یافت

2300 میلیارد ریال بدهی مالیاتی پیمانکاران تهاتر شد

پرداخت 880 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج در کشور

فرصت مجدد ثبت شماره شبا برای دریافت سود سهام عدالت

جایگاه ایران در صنعت توزیع برق دنیا مایه افتخار است

شورای پول و اعتبار: ارز صادرات باید به داخل برگردد

ایران به یابندگان آثار تاریخی دستمزد می دهد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به استان خوزستان سفر می کند

پروژه ملی فولادسازی بردسیر به بهره برداری رسید

بازدید مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند پیشرفت طرح پتروشیمی لردگان

بازدید اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران از شعب استان مازندران

پرداخت 15 هزار میلیارد تومان وام ازدواج تا پایان سال

هزینه حقوق کارکنان دولت چقدر است؟

افزایش تولید و توانمندسازی پیمانکاران هدف طرح نگه داشت و تولید است

قیمت سکه دوباره صعودی شد/ کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

فقط با یک اسکن، زندگی تو آسون کن!

افشای راز ساخت لیموزین پوتین + ویدیو

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

پرداخت 880 هزار وام ازدواج از ابتدای سال تا کنون

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

200 کیلومتر از شبکه آب روستایی نهبندان بازسازی می شود

77 طرح عمرانی زیرکوه آماده افتتاح است

قیمت رنو ساندرو نو و دست دوم در بازار

معاون پامپئو استعفا کرد

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز

نگاهی به 50 سال سابقه مونتاژ خودرو در ایران

پرداخت 880 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج در کشور

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

اگر میوه قاچاق مشاهده کردید بدون هرگونه رحمی آتش بزنید!

کلاهبرداری 2 میلیاردی یک بیمارستان در البرز

نرخ برخی خودرو های داخلی و وارداتی در بازار چقدر است؟

پتانسیل بزرگ استان فارس برای جذب تسهیلات صادراتی از بانک توسعه صادرات

دو شعبه بانک توسعه صادرات در گیلان بیش از 500 میلیاردریال تسهیلات به بخش تولید اختصاص داد

پول گرفتن از دولت هنر نیست/ انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز

شرکتهای بازاریابی در کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی می شوند

درخواست از صادرکنندگان برای برگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور

سوییس منتظر پول ایران

کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

14 میلیارد افغانی عاید از مالیات 10 درصدی خدماتی مخابراتی در 4 سال

استخدام کارشناس آزمایشگاه آقا جهت شرکت داروسازی در اصفهان

میوه های قاچاق را به نیازمندان هم ندهید و بدون رحم آتش بزنید

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر

کودکان کار گروگان مافیای میلیاردر