مطالب مرتبط:
دی ماه؛آخرین مهلت خودرو سازان/ عدم رعایت استانداردها، مساوی با خروج از چرخه تولید
آخرین مهلت ثبت نام برای سفر اربعین پنجم آبان ماه است
4 آبان مهلت دریافت مجوز خروج از کشور دانشجویان برای پیاده روی اربعین به اتمام می رسد
تردد کامیون های آلاینده از آبان ماه در تهران ممنوع می شود
مهلت تطبیق احزاب با قانون جدید تا آبان ماه تمدید شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 14:212018-10-16اجتماعي

آبان ماه آخرین مهلت خروج دیگهای آلاینده ایرالکو از تولید است


پایان آبان ماه آخرین مهلت تعیین شده برای خروج 44 دیگ آلاینده باقی مانده از خط 5 قدیم شرکت ایرالکو از مدار تولید است و پس از آن هیچ بهانه ای پذیرفتنی نیست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، سید علی آقازاده روز سه شنبه در نشست کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک افزود: ایرالکو قول داده بود که پرونده دیگ های فرسوده و آلاینده این شرکت را تا 31 شهریور ماه ببندد که از برنامه تعهد شده عقب مانده است.

وی بیان کرد: بنا به اظهارات مسئولان ایرالکو به دلیل تحریم و مسایل ناشی از آن دستگاه های مورد نیاز برنامه بهسازی این شرکت و خروج دیگ های باقی مانده خط 5 به موقع تحویل نشده و این صنعت خواستار تمدید 2 ماهه مهلت برای انجام تعهدات است.

استاندار مرکزی ادامه داد: بازرسی از ایرالکو مشخص کرد که تصمیم و اراده برای خروج دیگ های آلاینده از مدار تولید وجود دارد و انتظار می رود که مسئولان این صنعت با جدیت برای تحقق تعهداتشان در مهلت جدید بکوشند.

آقازاده اظهار داشت: 40 درصد از آلومینیوم کشور در استان مرکزی تولید می شود و اگر به این بخش آسیبی وارد آید می تواند برای صنایع زیردستی مصرف کننده چالش آفرین باشد و به مسایل کارگری در کشور دامن بزند.

وی عنوان کرد: مهلت تعیین شده آخرین فرصت برای این صنعت است و هرگونه فرصت سوزی با هر بهانه ای پس از آن قابل قبول نیست و دیگ های باقی مانده مهر و موم می شود.

استاندار مرکزی اضافه کرد: شرکت ایرالکو مکلف است به دنبال دریافت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای انتقال آندسازی به شعاع مناسب باشد و تاکنون در این راستا فعالیت جدی نداشته است.

آقازاده بیان کرد: استانداری مرکزی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای گره گشایی از مشکلات احتمالی و همراهی با مسئولان این صنعت در راستای تحقق تسهیلات مذکور آمادگی کامل را دارند.

وی یادآور شد: یکی از رسانه های کشوری مطلبی در خصوص آمار بالای سرطان در روستای کزار به چاپ رسانده بود که در پی آن تیم ویژه ای از ریاست جمهوری برای ارزیابی شرایط به استان مرکزی سفر کردند اما در بررسی ها دلایل کافی برای تایید این مدعا موجود نبود و تفاوت معناداری در وضعیت آمار سرطان روستای کزاز شازند با روستای نهرمیان دیده نشد.

آقازاده عنوان کرد: این استان 2 هزار و 400 میلیارد ریال از محل عوارض آلایندگی سال های گذشته پالایشگاه طلب دارد و با وجود پیگیری های مستمر این رقم تاکنون پرداخت نشده است.

وی گفت: این مهم در سفر تیم ویژه ریاست جمهوری به استان مرکزی برای بررسی وضعیت روستای کزاز شازند مطرح شد و قرار است که پیگیری وصول طلب عوارض آلایندگی به صورت ویژه و با دستور رییس جمهوری و اهرم های قانونی دنبال شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: اگرچه این استان برخی چالش های زیست محیطی را دارد اما جدای از پهنه کشور نیست و آمارهای رسمی نشان می دهد اقدامات زیست محیطی استان مرکزی در چند سال گذشته مطلوب بوده و منجر به کاهش روزهای ناسالم شده است.

وی گفت: 11 دستگاه اتوبوس با سوخت پاک امروز (سه شنبه) به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اضافه می شود که این مهم نیز در کاهش آلایندگی هوا نقش موثری دارد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: بهره برداری از مرحله نخست شهرک خودرو از دیگر اقدامات موثر در حوزه زیست محیطی استان بوده اما انتظار می رود که پس از راه اندازی سرعت انتقال واحدهای خودرویی، تعمیرات و آلاینده به این مکان افزایش یابد.

آقازاده تصریح کرد: طرح جامع زیست محیطی پایش آب و خاک در استان مرکزی نیازی جدی است اما هزینه آن نباید از طریق بودجه دولتی تامین شود و منابع مالی در این خصوص باید از طریق صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، پالایشگاه، ایرالکو و شهرداری اراک پرداخت شود و دستگاه های ذیربط نیز باید همه تلاش خود را برای اجرای دقیق آن به کار گیرند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: اظهارنظر در خصوص هر موضوعی باید به مرجع قانونی آن سپرده شود و ملاک تصمیم گیری قانون است.

سید مهدی مقدسی افزود: قانون هوای پاک در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در برنامه ششم توسعه و قانون هوای پاک تاکنون قانون مترقی به این میزان وجود نداشته است.

وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی در خصوص صنعت خودرو نیز با جدیت ورود پیدا کرده و یکی از مباحث مهم بهبود ارتقای کیفیت و استانداردهای مورد نیاز و خروج خودروهای فرسوده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تخصیص اعتبارات سفر رییس جمهوری به استان مرکزی در حوزه محیط زیست و رفع آلاینده ها باید با جدیت پیگیری شود.

مقدسی عنوان کرد: پالایشگاه شازند از سنوات گذشته 2 هزار و 400 میلیارد ریال بابت عوارض آلایندگی بدهکار است و امور مالیاتی استان مرکزی باید با استفاده از ابزارهای قانونی این اعتبار را وصولکند تا در راستای حل مشکلات زیست محیطی اراک، شازند و سایر مناطق استان هزینه شود.

معاون امور هماهنگی عمرانی استانداری مرکزی هم در ادامه این نشست گفت: اگر ایرالکو تعهدات خود را در مهلت خواسته شده عمل نکند، نمی توان پاسخگوی مردم بود.

مهدی زندیه وکیلی افزود: آندسازی باید بر اساس مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک به خارج از شهر منتقل می شد اما تاکنون پیگیری جدی در این خصوص از سوی ایرالکو صورت نگرفته و مدام مباحث مالی تکرار می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست گفت: شمار روزهای آلوده در اراک کاهش یافته اما هنوز هوای این شهر پاک نیست.

حسن طاهر احمدی افزود: انگشت اتهام در خصوص آلایندگی های هوا اراک به سوی برخی از صنایع است که برای مشخص شدن صحت این موضوع و پیامدهای احتمالی باید پژوهش دقیق علمی صورت گیرد.

وی بیان کرد: صنایعی که انگشت اتهام به سمت آن ها دراز است بایددر تامین هزینه های تحقیقات به دانشگاه علوم پزشکی استان کمک کنند اما تاکنون یک ریال نیز در این راستا پرداخت نشده است.

مدیرکارخانه ایرالکو نیز در این نشست گفت: مشکلات ترخیص کالا و تجهیزات لازم برای خروج دیگ های قدیمی علت تاخیر در تعهدات ایرالکو برای بستن پرورنده دیگ های آلاینده در مهلت مقرر بوده است.

مجید بوالحسنی افزود: 44 دیگ آلاینده از خطوط قدیمی تولید در ایرالکو باقی مانده که تا نیمه اول آبان ماه مراحل عملیات جایگزینی دیگ های جدید کامل می شود و تا پایان آبان ماه نیز تمامی دیگ های قدیمی از مدار تولید حذف خواهند شد.

وی بیان کرد: عملیات انتقال واحد آندسازی ایرالکو به شهرک صنعتی خیرآباد اراک پیشرفت فیزیکی 27 درصدی دارد و برای سرعت بخشی به انجام کار نیاز است که منابع دولتی مورد توافق هرچه سریعتر به این طرح تزریق شود.

مدیرکارخانه ایرالکو ادامه داد: ساخت و بهره برداری از واحد جدید آندسازی در شعاع مناسب از اراک سه هزار میلیارد ریال سرمایه نیاز دارد که در صورت تامین آن در شرایط کنونی این طرح در بازه زمانی 30 ماهه قابل انجام است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: باوجود اینکه اراک در برنامه دوم، سوم و چهارم توسعه در زمره شهرهای آلاینده کشور بوده اما تاکنون از محل ردیف اعتباری جدول شماره 7بودجه به شهرداری تعلق نگرفته است که انتظار است نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیری لازم را داشته باشند.

رقیه یادگاری افزود: پالایشگاه، پتروشیمی و سایر صنایع استان مرکزی هر سال پژوهش های مهمی در خصوص بهبود کیفیت تولید و فرآیندهای کاری انجام می دهند که باید سهم پژوهش های زیست محیطی نیز از این بودجه هخا رعایت شود.

وی بیان کرد: موضوع بند د ماده 45 قانون بودجه اختصاص یک در هزارم فروش صنایع برای پژوهش های زیست محیطی است که این موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی ادامه داد: شرکت آلومینیوم اراک یاسد در انجام تعهدات قانونی انتقال واحد آند سازی جدی باشد و مشکلات منابع مالی نباید کلیت اجرای این طرح را متاثر کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی هم در این نشست گفت: شمار روزهای ناسالم اراک در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه قبل 19 درصد و نسبت به مدت مشابه سال 95کاهش 60 درصدی دارد.

رضا میرزایی افزود: برخی شاخص های آلایندگی در اراک نسبت به سال های گذشته کاهش یافته و توزیع سوخت یورو چهار، گاز سوز کردن کوره های آجرپزی و استفاده 98 درصدی نیروگاه شازند از سوخت گاز در این راستا موثر بوده است.

وی بیان کرد: 185 واحد آلاینده ذوب ضایعات غیرمجاز در اراک وجود دارد که برای 25 واحد آن حکم تعطیلی گرفته شده است.

کلانشهر اراک از ابتدای امسال تاکنون 30 روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده است.


کلید واژه ها: استان - استان مرکزی - مرکزی - آلاینده - روستای - ریاست جمهوری - مسئولان - تولید - مهلت - صنعت - خروج - مجلس شورای اسلامی - تسهیلات - صندوق توسعه ملی - برنامه - کشور - جمهوری - تعهد - عوارض - سرطان - شهریور ماه - پالایشگاه - آلومینیوم - آمار - میلیارد - سید علی - انتقال - اسلامی - فرسوده - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
خرم آباد / بازدید رییس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق آسیب دیده از سیلاب

ترافیک مسیر تهران- هراز سنگین است

آخرین وضعیت آب و هوای استان های کشور

قطعی برق مشکلاتی را در بخش های مختلف شهر اصفهان بهمراه داشت

آمار دریافت کارت آزمون فراگیر ارشد/ فرداشب آخرین مهلت دریافت کارت

ترافیک سنگین در مسیر تهران- هراز

ثبت نام حدود 5 هزار نفر در آزمون دستیاری پزشکی

لطفاً تعطیل نباشد 21- آخر هفته به وقت آسمان سیاه چادر بزنید و شهاب باران ببینید

جشن بزرگ شهروند کوچک در قزوین برگزار شد

تشرف بیش از 4 هزار زائر اولی سالمند آذربایجان شرقی به حرم مطهر رضوی

تصویب تسهیلات حمایتی مشمولان خدمت سربازی خارج از کشور

واکنش بطحایی به افزایش سه برابری مصرف برق مدارس

امکان پرداخت قسطی بدهی طرح ترافیک فراهم شد

پایان آذر آخرین مهلت بخشودگی جرایم راهنمایی و رانندگی

بازدید از مناطق سیل زده شهرستان چگنی

ترافیک مسیر تهران- هراز سنگین است

بازدید از مناطق سیل زده شهرستاان چگنی

ساخت پمپ بنزین در پارک/ عملیات ساخت پمپ بنزین شبانه است

عروس ها می توانند در مدرسه بمانند

احداث 230 کیلومتر بزرگراه بزودی در استان

مشارکت بیش از 90 درصد دانش آموزان باغملکی در مسابقات درس هایی از قرآن

طرح جنگلانه در ایذه اجرا شد

جامعه شناس اصولگرا:بشدت به ضرورت آموزش جنسی در مدارس اعتقاد دارم

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه ای

آسمان غبارآلود در غرب استان سمنان + فیلم

ایجاد اشتغال پایدار برای روستاییان

طرح جنگلانه در ایذه اجرا شد

تغییر کاربری هنرستان ها ممنوع

سفر فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مسکو

تالابهای لرستان زیستگاه امن پرندگان مهاجر

جاده چالوس یک طرفه می شود

خانه ای گرم برای...

ترافیک در جاده کرج-چالوس

زمینه استخدام دانش آموزان معلول فراهم شود

آسفالت جاده روستایی جگدان به وی بشاگرد تا پایان سال

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه ای

اجرای طرح توانمندسازی دانش آموزان در 960 آموزشگاه استان

سربازمعلمان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند

دختر اهوازی سر کلاس سوزن قورت داد /خانواده وی به مدرسه حمله کردند

ترافیک در جاده کرج - چالوس/ 11محور مسدود است

جاده چالوس جمعه یک طرفه می شود

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه ای

جاده چالوس یکطرفه می شود

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های کشور

جاده چالوس یک طرفه می شود

اخلاق حلقه مفقوده جامعه امروز است

چهارهزار و100 معلول در شوشتر زیر پوشش بهزیستی هستند

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های کشور

ماجرای قورت دادن سوزن توسط یک دانش آموز در اهواز چه بود؟

مربیان مسوول فرهنگی کانون استان کرمانشاه نجوم را رصد می کنند

پیش بینی برف و باران برای 6 استان

جاده چالوس یک طرفه می شود

پایان آذر آخرین مهلت بخشودگی جرایم راهنمایی و رانندگی در استان 

سایه تخریب بر سر قبرستان یک هزار ساله سفیدچاه مازندران

باران و کاهش دما در گلستان + مصاحبه

رستوران اتمسفر؛ بلندترین رستوران دنیا + تصاویر

دانش آموزان دختر متأهل به شرط عدم تغییر ظاهر از مدرسه اخراج نمی شوند

آیین تجلیل از صادرکنندگان برگزیده خراسان شمالی

مشاوره پیشگیری از خودکشی به 155 نفردر ایلام ارائه شد

زیست فناوری کشاورزی از مشکلات این بخش جلوگیری می کند

استخدام Content Provider in a company in Tehran

دخترانی در حسرت تحصیل

این 6 استان از فردا برفی و بارانی می شوند

امکان پرداخت قسطی بدهی طرح ترافیک فراهم شد

توزیع 6 هزار بسته کتاب کمک آموزشی

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه ای

فعالیت 500هزار کارمندخانم در آموزش پرورش

سامانه رصد آسیب های اجتماعی هفته آینده رونمایی می شود

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه ای

آموزش و پرورش در ایجاد تغییرات اجتماعی دانش آموزان تلاش کند

نقش 85 درصدی عامل انسانی در تصادفات

یک باب مدرسه خیرساز در شهرستان اندیکا به بهره برداری رسید

قلعه آلاجوق اردبیل، اردوگاهی از دوران خوارزمشاهی

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه ای

جامعه شناس اصولگرا:بشدت به ضرورت آموزش جنسی در مدارس اعتقاد دارم

استخدام حسابدار، کارشناس فروش در یک شرکت معتبر

سربازمعلمان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند / اختصاص امتیاز در مصاحبه

فارس از وضعیت آب و هوا گزارش می دهد آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت/سرمای (9-) درجه در بام ایران

حذف کنکور جزء مصوبات قانونی است

توقف تجهیز لباس ماموران به دوربین بخاطر عدم تخصیص به موقع اعتبارات

این 6 استان از فردا برفی و بارانی می شوند

275 پل در سیل اخیر گیلان و مازنداران تخریب شد

تکذیب قورت دادن سوزن از سوی دانش آموز به اجبار معلم

دانش آموز خوزستانی خودش سوزن خورده /اجباری از سوی معلم در کار نبوده است

تجمع زمین داران مقابل پارک کوهستان

زیست فناوری کشاورزی از مشکلات این بخش جلوگیری می کند

بازدید خبرنگاران از گرمخانه خاوران

ویدئو / وزیر توبیخ می شود، کُری خوان ها می میرند!

تصاویر منتخب خبرگزاری رویترز در زمینه محیط زیست در سال 2018

بخشدار جزیره هرمز: از صحت خبر ساخت ویلا توسط یکی از آقازاده ها در پوشش پرورش میگو اطلاع ندارم

روایت کوهنوردی که بعد از 24 ساعت در برف و کولاک زنده ماند

جغد تالابی و لاک پشت در طبیعت لنگرود رهاسازی شدند

الگوی پیشرفت اولویت آموزش و پرورش خراسان رضوی است

همایش «بزرگ شهروند کوچک» در قزوین

پیگیری سوژه مردم: نبود مترو، مشکل مردم شهریار، اندیشه، مارلیک و ملارد فارس من| مترو؛ 11سال انتظار برای هیچ!/ راه آهن: تا 1409 صبر کنید

امکان پرداخت قسطی بدهی طرح ترافیک

برپایی نمایشگاه پژوهش در کرمانشاه

آشنایی خانواده های زندانیان آذربایجان شرقی با مهارت های زندگی

برگزاری کارگاه آموزشی حفظ منابع طبیعی

توقف تجهیز لباس ماموران به دوربین به دلیل ندادن به موقع اعتبارات

آبان ماه آخرین مهلت خروج دیگهای آلاینده ایرالکو از تولید است

آبان ماه آخرین مهلت خروج دیگهای آلاینده ایرالکو از تولید است