مطالب مرتبط:
رفع تبعیض راهم را روشن می کند!
رفع تبعیض راهم را روشن می کند!
کتاب کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان در همدان منتشر شد
رفع خشونت و تبعیض در دست مجلس
رفع خشونت و تبعیض در دست مجلس (بررسی ابعاد قانونی و اجتماعی لایحه منع خشونت علیه زنان)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 10:462018-10-16سياسي

رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد


ایرنا- روز عصای سفید بهانه ای است تا جامعه، چشم دل خود را به روی روشندلان جامعه، روشن و با رفع برخی تبعیض ها زمینه حضور بیشتر آنها در اجتماع را فراهم کند.

- سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد(یونسکو) و شورای جهانی نابینایان در 1950 میلادی در جلسه ای مشترک، قانون عصای سفید را تصویب کردند و 15 اکتبر را روز جهانی عصای سفید نام نهادند.

در این قانون همه حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته و با هدف ﺗﻮﺟﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ حل ﻣﺸﮑل این قشر و اﯾﺠﺎد ﻣﺤﯿﻂ ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن از ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ، برگزار می شود.

عصای سفید از زمان جنگ جهانی اول به عنوان یک نماد خاص برای نابینایان در جامعه بین المللی شناخته شد.

هر چند استفاده از آن به شکل امروزی به 1921 میلادی باز می گردد.

زمانی که جیمز بیگز عکاس اهل بریستول انگلیس بر اثر یک سانحه بینایی خود را از دست داد برای در امان بودن از خطر وسایل نقلیه از عصایی به رنگ سفید که براحتی برای همگان قابل مشاهده بود، استفاده کرد.

بنابراین نابینایی که یک نوع معلولیت است محدویت نیست و پشت هر معلولیت توانمندیهای زیادی وجود دارد که برای شکوفایی و پرورش آنها نیاز به عینک خوش بینی است.

شعار رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد به منظور برابری حقوق نابینایان چون دیگر افراد جامعه برای حضور در اجتماع است و زمانی این شعار تحقق می یابد که روشندلان بدون هیچ دغدغه ای به زندگی خود ادامه دهند.

نابینایان بارها بارها فریاد زدند که نیازمند نگاه دلسوزانه و ترحم آمیز جامعه نیستند بلکه باور قدرت و توانمندی این قشر و فراهم نمودن شرایط برای حضور در جامعه مهمترین خواسته های آنان از جامعه است.

نابینایان استان یزد همچون دیگر روشندلان همواره از تبعیض ها و بی مهری هایی که در جامعه نسبت به این افراد وجود دارد گله مند و رنجیده خاطر هستند.

حرف دل همه معلولان به ویژه نابینایان این است که تو راه را برایم هموار ساز ؛ من خود راه رفتن را خواهم آموخت.

روز جهانی نابینایان (عصای سفید) بهانه ای شد که به حرف های دل تعدادی از روشندلان استان گوش فرا دهیم.

***نداشتن باور مسوولان به توانمندی های روشندلان روح الله رنجبر روشندل یزدی با اشاره به مشکلات این قشر گفت: تامین معیشت زندگی از ضروریات زندگی هر انسان است که لازمه آن شغل است.

وی افزود: نبود شغل در بین معلولان به ویژه نابینایان حادتر است و مسوولان، کارفرمایان اصلا توانمندیهای این قشر را باور و قبول ندارند.

رنجبر نقش رسانه ها در آگاه سازی توانمندی ها و موفقیت های آنان در زمینه های مختلف مهم دانست و افزود: رسانه ها باید با اطلاع رسانی و معرفی روشندلان موفق، نگاه جامعه نسبت به این قشر را تغییر دهند.

وی که کتابدار کتابخانه نابینایان استان یزد است به مناسب سازی محیط اشاره کرد و گفت: برخی از معابر به رغم اینکه هزینه مناسب سازی معابر برای نابینایان خرج شده اما چون کارشناسی نبوده برای نابینایان مشکل ساز شده است.

رنجبر که دارای مدرک کارشناسی علوم اجتماعی است خاطر نشان ساخت: برخی از خط کشی های انتهای آنها به جوی آب یا پله برقی و چراغ برق ختم می شود این در حالی است که مسیر نابینایان باید به دور از هرگونه خطر باشد.

وی گفت: متأسفانه در برخی موارد در پیاده روها موتورسیکلت یا پارک شده یا در حال تردد هستند لذا برای عبور و مرور نه تنها برای ما بلکه برای همه افراد مشکلاتی را به وجود می آورد.

این روشندل خاطر نشان کرد:چاله ها و کنده کاری های موجود در سطح شهر تردد و رفت و آمد را برای ما سخت تر کرده است به گونه ای که در هر بار خروج از منزل باید مراقب آسیب های احتمالی باشیم.

وی در ادامه افزود: در بسیاری از نرم افزارها که برنامه نویسان تهیه می کنند اصلا به فرد نابینا توجه ندارند و آن را نادیده می گیرند.

*** شعار روشندلان تساوی حقوق این روشندل در بخشی از سخنان خود افزود: شعار ما روشندلان تساوی حقوق و برابری فرصت ها است باید حقوق ما چون دیگر افراد در جامعه دیده شود اصلا نیاز به ترحم و دلسوزی هم نداریم.

وی تصریح کرد: انتظار ما از مسوولان و مردم، توجه و ارزش قائل شدن به حقوق قانونی خودمان است و خواسته ای بیشتر از این نداریم و در بسیاری از موارد می توانیم کارهای خودمان را انجام دهیم.

رنجبر با بیان اینکه ما نابینایان بنا بر مصلحت پروردگار از نعمت بینایی محروم شدیم افزود: جامعه و مسوولان نباید نسبت به این قشر بی توجه باشند و نسبت به حقوق آنها بی اعتنایی کنند.

این روشندل ادامه داد: معتقدم مسوولان باید به جای رفع تکلیف، به وظایف انسانی خود عمل کنند.

*** رعایت حقوق شهروندی مهمترین خواسته معلولان یکی دیگر از روشندلان استان یزد هم رعایت حق قانونی و شهروندی را از مهمترین خواسته نابینایان از مردم و مسئولان دانست و گفت: به نظر من این خواسته ای غیرمنطقی نیست.

سمیه قمریان که دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی است افزود: ما نیاز به دلسوزی و ترحم نداریم بلکه رعایت حقوق ما در جامعه مهم است.

وی ادامه داد: ما هم مانند دیگر افراد جامعه حق استفاده از تمام امکانات را داریم پس باید رفع تبعیض حضور ما در جامعه فراهم کنند.

**کمبود امکانات ورزشی برای روشندلانقمریان که نایب رییس هیات ورزشی نابینایان و کم بینایان یزد است اشاره ای به مشکلات این قشر در زمینه ورزش کرد و گفت: بیشتر بانوان نابینا و کم بینا به خاطر محروم بودن از چشم منزوی شده اند که با جذب آنان به ورزش حداقل می توانیم فرصتی برای تحرک، جهت یابی، سلامتی جسمی و روحی آنان فراهم کنیم.

وی از دیگر مشکلات افراد نابینا و کم بینای ورزشکار را مشکل ایاب و ذهاب کمبود تجهیزات ورزشی بیان کرد.

*** بی توجهی مسوولان به اشتغال روشندلانرییس هیات مدیره جامعه نابینایان استان یزد هم نداشتن اشتغال را از مشکلات نابینایان استان بیان کرد و گفت: متاسفانه علارغم پیگیری و مکاتبات با واحدهای تولیدی در زمینه اشتغال این قشر، به نتیجه ای نرسیدیم.

محمد حسین کبیری، مسکن و مناسب ساز نبودن اماکن عمومی و پیاده روها از دیگر مشکلات روشندلان بیان کرد و افزود: در زمینه مناسب سازی محیط یکسری فعالیت در سالهای اخیر انجام شده اما نسبت به گذشته تحولی چندانی صورت نگرفته است***محروم بودن 70 درصد روشندلان از شغلمعاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یزد مهمترین مشکل نابینایان را اشتغال بیان کرد و گفت: 70 درصد جمعیت نابینایان استان علارغم داشتن توانمندیهای بسیار از شغل محروم هستند.

محمد حسین غنیمت اظهار داشت: طبق قانون حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه های دولتی و عمومی به افراد دارای معلولیت اختصاص دارد اما دستگاهها زیر بار این قانون نمی روند.

وی مناسب ساز نبودن محیط را از دیگر مشکلات روشندلان استان بیان کرد و گفت: وقتی محیط برای تردد این قشر مناسب نباشد محبورند در منزل بمانند.

*** 17 درصد معلولان یزدی، نابینا و کم بینا هستند معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یزد تعداد معلولان استان را 50 هزار نفر بیان کرد و گفت: هشت هزار و 500 نفر از این تعداد معادل 17 درصد را معلولان نابینا و کم بینا تشکیل می دهند.

وی افزود: این رقم در کشور 11 درصد است که نشان می دهد آمار افراد نابینا و کم بینا در این استان بیشتر از میانگین کشوری است.

غنیمت علت بالا بودن تعداد افراد مبتلا به معلولیت نابینایی و کم بینایی در استان را به بیماریها، دیابت، فشارخون و عفونی و ازدواج های همخون بیان کرد و اظهار داشت: همچنین عوامل ژنتیکی و مادرزادی هم در این معلولیت دخیل هستند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یزد افزود: از مجموع هشت هزار و 500 معلول نابینا و کم بینا در استان چهار هزار و 300نفر انها در سازمان بهزیستی دارای پرونده هستند و از خدمات این سازمان بطور مستقیم بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه بقیه به صورت غیر مستقیم از خدمات سازمان بهزیستی برخوردار می شوند، ارائه کمک هزینه درمان، تحصیل، تامین وسایل توانبخشی و حرفه آموزی را از جمله خدمات سازمان متبوع خود به این افراد بیان کرد.

وی با بیان اینکه از مجموع روشندلان استان، یک چهارم آنها نابینای مطلق هستند اظهار داشت: یک مرکز روزانه خانواده و کودک کم بینا و نابینا در استان وجود دارد که در این مراکز به کودکان نابینا و کم بینا خدمات آموزشی و توان بخشی ارائه می دهد.

غنیمت با بیان اینکه 60 درصد علل نابینایی قابل درمان و 80 در صد آنها قابل پیشگیری است تصریح کرد: هزینه بزرگ کردن یک فرزند نابینا چهار برابر فرد بینا است.


کلید واژه ها: جامعه - روشندل - ویژه نابینایان - سفید - جهانی - زندگی - معلولان - جنگ جهانی اول - بینایی - کارفرمایان - قانون - استان - بین المللی - نابینایی - حقوق - عکاس - اجتماعی - مشکلات - موفقیت - فرهنگی - برگزار - انگلیس - امروزی - شرایط - رسانه - تامین - شورای - وسایل - سانحه - انسان

آخرین اخبار سرویس:
پس لرزه های مصاحبه خویینی ها

لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم

یادداشت/ سیدسعید نجیبی چرا پروژه پرتاب ماهواره پیام ناکام ماند؟

کیک های عصرانه پای ثابت مهمانی های دورهمی

ایدز؛ بیماری یا جرم کدامیک؟!

نامه مهم تیم توسعه دهنده ماهواره پیام امیرکبیر به رییس جمهور

تناقض گویی جهانگیری بخاطر مصلحت!

چرا داستان حضرت یوسف زیباترین قصه در قرآن است؟

پارلمان ما در حد یک نظام دموکراتیک نیست

مرتضوی از زندان برای وکیل زندان برید!

کارگران اولین قربانیان تفکرات اقتصادی اشتباه دولت

پیام تسلیت سردار برای امیر

یادداشت/ حامد حاجی حیدری امید زایمان ادب از مادر تاریخ

«خصوصی سازی رشته های پزشکی» فرصتی برای ورود مادی گراها به جامعه پزشکی

رنگ هایی که خانه شما را بزرگ تر نشان می دهند

استخدام مسئول کنترل کیفی خانم با توانایی کنترل پروژه در البرز

پژمان فر در گفت وگو با فارس با استانی شدن انتخابات کمترین توجه به حوزه انتخابیه کوچک صورت می گیرد

توصیه ای که امام علی(ع) در قبرستان به کمیل فرمود

رییس بعدی قوه قضاییه از دیدگاه محسنی اژه ای

گمان می کنند ایران «ترسناک» است

اجازه ندهیم دشمن چهل سالگی انقلاب را مصادره کند

والدین انگلیسی مانع شرکت فرزندانشان در کلاس های اسلام شناسی می شوند !

حکایت زائری، آقامیری و جوان های اهل دل/ سیاسی کردن موضوع به نفع کیست؟

شریک و متهم دوره مدیریت شما بود حالا شد «وزیر دولت نهم»؟!(خبر ویژه)

اظهارات جدید علم الهدی درباره فتنه سال 98

اولویت های دستگاه قضا در دوره جدید

واکنش ها به ازدواج مجدد همسر شهید حججی +عکس

دولت موظف به آگاه سازی مردم درباره بودجه است

اراده آقای روحانی فاصله از اصلاح طلبان است؟ /لباس شخصی ها و گزارش مجلس درباره سال 88 در مناظره تاجزاده و زاکانی/ایرانی ها از کی مصرف گرا شدند؟

تاکنون 7 هزار نفر در دستگاه های مختلف بازنشسته شده اند/ قانون منع به کارگیری بازنشستگان نباید فراموش شود

سروش: اعمال محدودیت در فضای مجازی به معنای واگذاری عرصه به دشمنان است

استخدام ناخن کار حرفه ای در محدوده شمال و غربِ تهران

رییس جمهوری برزیل، هیتلر مُدرن است

اینجا تهران؛ به وقت محرومیت! +عکس

از حل اختلافات مردم تا انتشار نشریه و تهیه جهیزیه

ویژگی های یک مرد ایده آل برای خانم ها

زاکانی: نمی دانم امروز با کدام تاج زاده روبه رو هستم؛ چریک یا برانداز؟/ تاج زاده: چرا بعد 25 سال با گروه فشار برخورد نمی شود

انتصاب مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران

مشاور استاندار در امور آب منصوب شد

ارامنه جزو اقشار ممتاز شهر تبریز هستند

سرپرست اداره کل بازرسی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

حمایت منافقین از حزب راست گرای اسپانیا در انتخابات پارلمانی اروپا

پذیرش شکست پرتاب ماهواره توسط ایران نشانه ای از بلوغ برنامه فضایی ایران است

علم بهتر است یا ثروت؟ درکلام امام علی(ع)

البرادعی درخصوص تلاش ها درمصربرای تغییر قانون اساسی هشدارداد

سروش: اعمال محدودیت در فضای مجازی به معنای واگذاری عرصه به دشمنان است

نخستین بانوی شهردار در صومعه سرا حکم انتصاب دریافت کرد

اسناد محرمانه جنگ سال آینده منتشر می شود

رییس بعدی قوه قضاییه از دیدگاه محسنی اژه ای

انتقاد سالاری به عدم بررسی کارشناسی ایجاد 13 ساختار جدید در برنامه سوم شهر تهران

ماجرای کمین نظامی های اسراییل و ترکیه برای مستندساز ایرانی

فرافکنی مدیرکل پُرمدعا با کارنامه غیرقابل دفاع!

«خوداظهاری» ملاک وفاداری نامزدها به نظام است

تبیین مبانی انقلاب اسلامی از منظر دینی، رسالت مهم حوزویان است

حمایت آشنا از رویکرد دولت نسبت به تحریم ها

استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی در قانون اساسی محقق شد

آیا موشکهای ایرانی یادگار هاشمی رفسنجانی است؟

تداوم ابهامات اقتصادی هلال احمر

رییس بعدی قوه قضاییه هنوز مشخص نشده است

مجلس انگلیس به توافق برگزیت رای منفی داد

چرا برخی زنان به «مُد»های غربی علاقه دارند؟

سلطان ترامادول دستگیر شد

خبر ویژه؛ روحانی چگونه عارف و فراکسیون امید را دور زد

شریک و متهم دوره مدیریت شما بود حالا شد «وزیر دولت نهم»؟

4 خصلتی که همه گناهانتان را به حسنه تبدیل می کند

26 دی 1357؛ شاه در رفت

اثرگذاری ایران در سازمان های منطقه ای پس از انقلاب

ادارات 110 میلیارد ریال به شهرداری بانه بدهی دارند

گزارش تصویری آریا از مناظره زاکانی و تاجزاده

رییس بعدی قوه قضاییه هنوز بطور قطعی مشخص نشده است/قطعا جزو گزینه ها نیستم

نتصاب جدید در جشنواره تلویزیونی «جام جم»

هیچ ملاحظه ای به جز حقوق مردم وجود ندارد

رییس بعدی قوه قضاییه هنوز بطور قطعی مشخص نشده است/قطعا جزو گزینه ها نیستم

حوادث جـــهان

بویینگ 707

تمجید زیباکلام از آذری جهرمی

علم الهدی: دشمن به فکر ایجاد فتنه 98 است

استخدام کمک حسابدار خانم در آژانس هواپیمایی عرشیان سالار

در صورت اعتیاد به گناه، چگونه دست به دامان امام زمان(عج) شویم؟

مناظره داغ تاجزاده و زاکانی درباره کوی دانشگاه

موسوی خویینی ها خودش از همه قانون گریزتر است

رییس قوه قضاییه هنوز بطور قطعی مشخص نشده است/قطعا جزو گزینه ها نیستم

26 دی 1357؛ شاه در رفت

یاد قهوه خانه های انزلی بخیر

آرزوهای بر باد رفته

کشف اسکلت 50 هزار ساله در یک خانه

پیشنهاد وسوسه انگیز دختران سارق

بودجه موسیقی درست مصرف نمی شود

درخواست پدر آتش نشان شهید از شهردار تهران

مدیر امور شوراهای آموزش و پرورش در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد صبر ایوب آموزش و پرورش در اجرای یک قانون/ این قانون 25 سال روی میز برخی دستگاه ها خاک می خورد

درخواست سردار کمالی از نمایندگان مجلس

اجازه ندهیم دشمن چهل سالگی انقلاب را مصادره کند

درخواست سردار کمالی برای افرایش حقوق سربازان

تشکیل حداقل 100 پرونده زمین خواری

سه مستند از «هاشمی» با سه سرنوشت متفاوت!

صبیه مرحوم آیت الله شرعی درگذشت

خسته نباشید به همکاران پروژه ماهواره پیام امیرکبیر

اعتمادسازی در کنار مدیریت شیشه ای

آغاز ساخت 60 هزار واحد مسکونی جدید از بهمن ماه

اف ای تی اف راه خلاصی از محدودیت های بانکی

رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد

رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد