مطالب مرتبط:
رفع تبعیض راهم را روشن می کند!
رفع تبعیض راهم را روشن می کند!
کتاب کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان در همدان منتشر شد
رفع خشونت و تبعیض در دست مجلس
رفع خشونت و تبعیض در دست مجلس (بررسی ابعاد قانونی و اجتماعی لایحه منع خشونت علیه زنان)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 10:462018-10-16سياسي

رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد


ایرنا- روز عصای سفید بهانه ای است تا جامعه، چشم دل خود را به روی روشندلان جامعه، روشن و با رفع برخی تبعیض ها زمینه حضور بیشتر آنها در اجتماع را فراهم کند.

- سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد(یونسکو) و شورای جهانی نابینایان در 1950 میلادی در جلسه ای مشترک، قانون عصای سفید را تصویب کردند و 15 اکتبر را روز جهانی عصای سفید نام نهادند.

در این قانون همه حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته و با هدف ﺗﻮﺟﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ حل ﻣﺸﮑل این قشر و اﯾﺠﺎد ﻣﺤﯿﻂ ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن از ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ، برگزار می شود.

عصای سفید از زمان جنگ جهانی اول به عنوان یک نماد خاص برای نابینایان در جامعه بین المللی شناخته شد.

هر چند استفاده از آن به شکل امروزی به 1921 میلادی باز می گردد.

زمانی که جیمز بیگز عکاس اهل بریستول انگلیس بر اثر یک سانحه بینایی خود را از دست داد برای در امان بودن از خطر وسایل نقلیه از عصایی به رنگ سفید که براحتی برای همگان قابل مشاهده بود، استفاده کرد.

بنابراین نابینایی که یک نوع معلولیت است محدویت نیست و پشت هر معلولیت توانمندیهای زیادی وجود دارد که برای شکوفایی و پرورش آنها نیاز به عینک خوش بینی است.

شعار رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد به منظور برابری حقوق نابینایان چون دیگر افراد جامعه برای حضور در اجتماع است و زمانی این شعار تحقق می یابد که روشندلان بدون هیچ دغدغه ای به زندگی خود ادامه دهند.

نابینایان بارها بارها فریاد زدند که نیازمند نگاه دلسوزانه و ترحم آمیز جامعه نیستند بلکه باور قدرت و توانمندی این قشر و فراهم نمودن شرایط برای حضور در جامعه مهمترین خواسته های آنان از جامعه است.

نابینایان استان یزد همچون دیگر روشندلان همواره از تبعیض ها و بی مهری هایی که در جامعه نسبت به این افراد وجود دارد گله مند و رنجیده خاطر هستند.

حرف دل همه معلولان به ویژه نابینایان این است که تو راه را برایم هموار ساز ؛ من خود راه رفتن را خواهم آموخت.

روز جهانی نابینایان (عصای سفید) بهانه ای شد که به حرف های دل تعدادی از روشندلان استان گوش فرا دهیم.

***نداشتن باور مسوولان به توانمندی های روشندلان روح الله رنجبر روشندل یزدی با اشاره به مشکلات این قشر گفت: تامین معیشت زندگی از ضروریات زندگی هر انسان است که لازمه آن شغل است.

وی افزود: نبود شغل در بین معلولان به ویژه نابینایان حادتر است و مسوولان، کارفرمایان اصلا توانمندیهای این قشر را باور و قبول ندارند.

رنجبر نقش رسانه ها در آگاه سازی توانمندی ها و موفقیت های آنان در زمینه های مختلف مهم دانست و افزود: رسانه ها باید با اطلاع رسانی و معرفی روشندلان موفق، نگاه جامعه نسبت به این قشر را تغییر دهند.

وی که کتابدار کتابخانه نابینایان استان یزد است به مناسب سازی محیط اشاره کرد و گفت: برخی از معابر به رغم اینکه هزینه مناسب سازی معابر برای نابینایان خرج شده اما چون کارشناسی نبوده برای نابینایان مشکل ساز شده است.

رنجبر که دارای مدرک کارشناسی علوم اجتماعی است خاطر نشان ساخت: برخی از خط کشی های انتهای آنها به جوی آب یا پله برقی و چراغ برق ختم می شود این در حالی است که مسیر نابینایان باید به دور از هرگونه خطر باشد.

وی گفت: متأسفانه در برخی موارد در پیاده روها موتورسیکلت یا پارک شده یا در حال تردد هستند لذا برای عبور و مرور نه تنها برای ما بلکه برای همه افراد مشکلاتی را به وجود می آورد.

این روشندل خاطر نشان کرد:چاله ها و کنده کاری های موجود در سطح شهر تردد و رفت و آمد را برای ما سخت تر کرده است به گونه ای که در هر بار خروج از منزل باید مراقب آسیب های احتمالی باشیم.

وی در ادامه افزود: در بسیاری از نرم افزارها که برنامه نویسان تهیه می کنند اصلا به فرد نابینا توجه ندارند و آن را نادیده می گیرند.

*** شعار روشندلان تساوی حقوق این روشندل در بخشی از سخنان خود افزود: شعار ما روشندلان تساوی حقوق و برابری فرصت ها است باید حقوق ما چون دیگر افراد در جامعه دیده شود اصلا نیاز به ترحم و دلسوزی هم نداریم.

وی تصریح کرد: انتظار ما از مسوولان و مردم، توجه و ارزش قائل شدن به حقوق قانونی خودمان است و خواسته ای بیشتر از این نداریم و در بسیاری از موارد می توانیم کارهای خودمان را انجام دهیم.

رنجبر با بیان اینکه ما نابینایان بنا بر مصلحت پروردگار از نعمت بینایی محروم شدیم افزود: جامعه و مسوولان نباید نسبت به این قشر بی توجه باشند و نسبت به حقوق آنها بی اعتنایی کنند.

این روشندل ادامه داد: معتقدم مسوولان باید به جای رفع تکلیف، به وظایف انسانی خود عمل کنند.

*** رعایت حقوق شهروندی مهمترین خواسته معلولان یکی دیگر از روشندلان استان یزد هم رعایت حق قانونی و شهروندی را از مهمترین خواسته نابینایان از مردم و مسئولان دانست و گفت: به نظر من این خواسته ای غیرمنطقی نیست.

سمیه قمریان که دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی است افزود: ما نیاز به دلسوزی و ترحم نداریم بلکه رعایت حقوق ما در جامعه مهم است.

وی ادامه داد: ما هم مانند دیگر افراد جامعه حق استفاده از تمام امکانات را داریم پس باید رفع تبعیض حضور ما در جامعه فراهم کنند.

**کمبود امکانات ورزشی برای روشندلانقمریان که نایب رییس هیات ورزشی نابینایان و کم بینایان یزد است اشاره ای به مشکلات این قشر در زمینه ورزش کرد و گفت: بیشتر بانوان نابینا و کم بینا به خاطر محروم بودن از چشم منزوی شده اند که با جذب آنان به ورزش حداقل می توانیم فرصتی برای تحرک، جهت یابی، سلامتی جسمی و روحی آنان فراهم کنیم.

وی از دیگر مشکلات افراد نابینا و کم بینای ورزشکار را مشکل ایاب و ذهاب کمبود تجهیزات ورزشی بیان کرد.

*** بی توجهی مسوولان به اشتغال روشندلانرییس هیات مدیره جامعه نابینایان استان یزد هم نداشتن اشتغال را از مشکلات نابینایان استان بیان کرد و گفت: متاسفانه علارغم پیگیری و مکاتبات با واحدهای تولیدی در زمینه اشتغال این قشر، به نتیجه ای نرسیدیم.

محمد حسین کبیری، مسکن و مناسب ساز نبودن اماکن عمومی و پیاده روها از دیگر مشکلات روشندلان بیان کرد و افزود: در زمینه مناسب سازی محیط یکسری فعالیت در سالهای اخیر انجام شده اما نسبت به گذشته تحولی چندانی صورت نگرفته است***محروم بودن 70 درصد روشندلان از شغلمعاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یزد مهمترین مشکل نابینایان را اشتغال بیان کرد و گفت: 70 درصد جمعیت نابینایان استان علارغم داشتن توانمندیهای بسیار از شغل محروم هستند.

محمد حسین غنیمت اظهار داشت: طبق قانون حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه های دولتی و عمومی به افراد دارای معلولیت اختصاص دارد اما دستگاهها زیر بار این قانون نمی روند.

وی مناسب ساز نبودن محیط را از دیگر مشکلات روشندلان استان بیان کرد و گفت: وقتی محیط برای تردد این قشر مناسب نباشد محبورند در منزل بمانند.

*** 17 درصد معلولان یزدی، نابینا و کم بینا هستند معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یزد تعداد معلولان استان را 50 هزار نفر بیان کرد و گفت: هشت هزار و 500 نفر از این تعداد معادل 17 درصد را معلولان نابینا و کم بینا تشکیل می دهند.

وی افزود: این رقم در کشور 11 درصد است که نشان می دهد آمار افراد نابینا و کم بینا در این استان بیشتر از میانگین کشوری است.

غنیمت علت بالا بودن تعداد افراد مبتلا به معلولیت نابینایی و کم بینایی در استان را به بیماریها، دیابت، فشارخون و عفونی و ازدواج های همخون بیان کرد و اظهار داشت: همچنین عوامل ژنتیکی و مادرزادی هم در این معلولیت دخیل هستند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یزد افزود: از مجموع هشت هزار و 500 معلول نابینا و کم بینا در استان چهار هزار و 300نفر انها در سازمان بهزیستی دارای پرونده هستند و از خدمات این سازمان بطور مستقیم بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه بقیه به صورت غیر مستقیم از خدمات سازمان بهزیستی برخوردار می شوند، ارائه کمک هزینه درمان، تحصیل، تامین وسایل توانبخشی و حرفه آموزی را از جمله خدمات سازمان متبوع خود به این افراد بیان کرد.

وی با بیان اینکه از مجموع روشندلان استان، یک چهارم آنها نابینای مطلق هستند اظهار داشت: یک مرکز روزانه خانواده و کودک کم بینا و نابینا در استان وجود دارد که در این مراکز به کودکان نابینا و کم بینا خدمات آموزشی و توان بخشی ارائه می دهد.

غنیمت با بیان اینکه 60 درصد علل نابینایی قابل درمان و 80 در صد آنها قابل پیشگیری است تصریح کرد: هزینه بزرگ کردن یک فرزند نابینا چهار برابر فرد بینا است.


کلید واژه ها: جامعه - روشندل - ویژه نابینایان - سفید - جهانی - زندگی - معلولان - جنگ جهانی اول - بینایی - کارفرمایان - قانون - استان - بین المللی - نابینایی - حقوق - عکاس - اجتماعی - مشکلات - موفقیت - فرهنگی - برگزار - انگلیس - امروزی - شرایط - رسانه - تامین - شورای - وسایل - سانحه - انسان

آخرین اخبار سرویس:
مذاکرات جامع ایران و اسپانیا در مادرید برگزار شد

مذاکرات جامع ایران و اسپانیا در مادرید برگزار شد

پیشنهاد جدید بهزیستی در مورد «بیمه اعتیاد»

اختلاس 500 میلیونی در آموزش و پرورش

این همستر، افسرده است + ویدئو

در پرونده «خفاش شب» خشونت منتشر نشد

نوزدهمین دوره جایزه ترویج علم

پیروزی مجدد فراکسیونیسم دستوری و رد ادعاهای اصلاح طلبی

توسعه شبکه ریلی کشور دنبال نشده است

پرداخت تسهیلات اشتغال منجر به توسعه هدفمند در کشور نمی شود

اولین شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

پدر شهید حججی: همه ما ایرانی هستیم و نباید افراد را به خوب وبد تقسیم کرد / مسلمان باید برای دفاع از وطن ،ناموس وهمنوعش هرجایی که لازم است برود

تسلیم شدن در برابر دشمن حماقت است

نتانیاهو: در اوج نبرد هستیم

مسلمانان با اتحاد و همدلی بر دشمنان پیروز می شوند

مقایسه مشاغل پولساز ایران و جهان

تصاویر/ نشست دبیرکل مجلس وحدت مسلمین پاکستان با طلاب مقیم قم

روزنامه های شنبه 26 آبان 97

وقتی رییس جمهور هم کارنامه آخوندی را موفق نمی داند!

ایران هراسی و ایرانی ستیزی

اولین نفری بود که به مسجد می آمد و آخرین کسی بود که ترکش می کرد

انتقاد شدید شاهزاده بریتانیا از شبکه های اجتماعی

خوشرو خواستار موضع گیری گوترش علیه آمریکا شد

تصاویر/ همایش تجدید بیعت طلاب و روحانیون با امام زمان(عج) در مسجد مقدس جمکران

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 26 آبان 97

خوشرو خواستار موضع گیری گوترش علیه آمریکا شد

دستگیری 3 نفر در رابطه با تجاوز به نوجوانان در شوشتر

واکنش شهرداری تهران به انتشار فیلمی از پیروز حناچی

عکسی قدیمی از روحانی،جهانگیری و قاسم سلیمانی

پینگ پنگ قوه قضاییه و مجلس برای اجرای یک قانون

راه حل سیاسی در یمن دست یافتنی است

افتتاح بلندترین سد جهان در تاجیکستان

پیام تسلیت وزیر دفاع در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تأمین اجتماعی کشور

آغاز ولایت امام زمان(عج) باید گرامی داشته شود

تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه خوزستان‎/ شعار کارگران: صداوسیمای میلی نمی خواهیم، این همه لشکر اومده جونش دیگه سراومده، نماینده مجلس استعفا استعفا، سرمایه دار شیاد نمی کنیم اعتماد

آیت الله مصباح: الان بعضی به این فکر هستند که دین را به رفراندم بگذارند / می گویند اگر مردم رأی دادند که نیازی به ولایت فقیه نیست / این سخنان بسیار خطرناک است

افزایش سرانه مطالعه از نشانه های مهم رشد فرهنگی جامعه است

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان

بیدار باشید که منافقین در کمین هستند

نحوه سانحه رانندگی منجر به فوت رییس سازمان تامین اجتماعی

همایش تجدید بیعت طلاب و روحانیون با امام عصر(عج) در مسجد مقدس جمکران

رعایت نظارت براستانداردهای لازم در اجرای طرح های عمرانی

بیشترین جرم در نیروهای مسلح فرار از خدمت وظیفه است

چگونگی انتقال امامت به امام زمان (عج)

انتشار عکس کودکان شوشتری، راهگشا نیست!

بررسی حقوقی لایحه جدید قانون مطبوعات و خبرگزاری ها

فلسفه؛ گمشده معاصر

تمرکزگرایی، سبب گسترش فساد می شود

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی

7 وزیر هفته آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس می روند

نگاهی به شهرداران تهران ازابتدای انقلاب اسلامی تاکنون

آماری از شکست جهانی حفاظت از خبرنگاران

دیده بان شفافیت و عدالت علیه مفسدین اقتصادی اعلام جرم می کند

این مادر «چشم» بچه هایش است

گرامیداشت سالگرد شهادت سردارطهرانی مقدم

خواست قوم بلوچ برای تأمین حقوق شان در ساختار سیاسی کشور

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

مادر باردار در یک عملیات هشت ساعت نجات یافت

مردهک در کرمان لرزید

موگرینی: از موضع عراق مقابل تحریمهای ضد ایرانی حمایت می کنیم

واکنش سردار کمالی به شایعه مشکل سربازی سامان قدوس

‏تصمیمی برای تعیین سرپرست شهرداری نداشته ایم

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

فال روزانه شنبه 26 آبان 1397

ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

امیدواری گوترش به خاتمه هر چه سریع تر جنگ در یمن

پدر مرحوم نوربخش: پسرم پاک به دنیا آمد و پاک رفت

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احضار ارواح

منزلت روز نهم ربیع الاول ( عید بقر = شروع امامت حضرت امام زمان عج )

شکوری راد: طوفان پرسشگری مردم اصلاح طلبان را منفعل کرده است(خبر ویژه)

انتقاد شاگرد مورد توجه امام خمینی از ساختن مقبره مجلل برای ایشان / این مقبره چه ربطی به امام دارد؟

تونس خواستار جلوگیری از ادامه تجاوز به حقوق فلسطینی ها شد

قانون با برهم زنندگان مراسم دانشگاه اصفهان برخورد کند

بعضی به فکر هستند که دین را به رفراندم بگذارند/ می گویند با رای مردم، نیازی به ولایت فقیه نیست

اهالی فساد با محدودیت پولشویی مخالف هستند/ نداشتن شاهد و مدرک برای پولشویی تعجب ندارد

سلامت اولویت سیاست مداران نبوده است

کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان آغاز به کار کرد

کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان آغاز به کار کرد

تاکید رییس پلیس پایتخت بر ضرورت توجه به کرامت انسانی

برخورد دستگاه قضا با اخلالگران اقتصادی عامل ثبات در بازار می شود

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 26 آبان 97

جهانگیری: نوربخش عاشق محرومین بود

نائب رییس مجلس: با تمام توان در خدمت معلمان هستم

تصویر| خودروی شخصی وزیر ارتباطات

مقامات کشوری درگذشت نوربخش را تسلیت گفتند

روز «قم» به تقویم اضافه شد

پایان ماموریت خوشرو در سازمان ملل

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

دانلود آهنگ جدید صدرا راثی بنام تو بیستی

سرتیپ نصیرزاده با خانواده دو فرمانده اسبق نیروی هوایی دیدار کرد

جامعه جهانی باید در مقابل اقدامات خودسرانه آمریکا ایستادگی کند

لزوم توجه شیعیان به فضائل اهل بیت(ع) و الگو قرار دادن آنان در زندگی

رییس قوه قضاییه درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

تست حساس بودن؛ تا چه اندازه روحیه حساس و زودرنجی دارید؟

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

انتصاب جدید در شورای عالی اصلاح طلبان

همکاریهای علمی و پژوهشی ایران و عمان گسترش می یابد

از کارگری میدان میوه و تره بار تا نمایندگی مجلس

معرفی برترین گلزنان تاریخ انگلیس +عکس

رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد

رفع تبعیض، راهم را روشن می سازد