مطالب مرتبط:
شباهت جالب «پژمان بازغی» با «جانی دپ»
شباهت پژمان بازغی با جانی دپ عمدی بود
ژست جالب «پژمان بازغی» و همسرش پشت رُل+عکس
عکس جالب «پژمان بازغی» و همسرش پشت رل!
شباهت جالب چهره سحر صباغ سرشت به مادرش! + عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 10:422018-10-16فرهنگي

شباهت جالب «پژمان بازغی» با «جانی دپ»/شباهتی که عمدی بود


شخصیت «پژمان بازغی» در این فیلم، هیچ شباهتی به شخصیت «جانی دپ» در «چارلی و کارخانه شکلات سازی» ندارد اما تیپ و شکل و شمایلش را عمدی کپی کردیم.

- 0 فرهیختگان منبع: برد و پس از 6 سال، سری دوم این فیلم را با هزینه ای بالا ساخت که به تازگی به روی پرده رفته و با اقبال نسبتا خوبی هم از سوی مخاطب مواجه شده است.

به همین بهانه، با سیدجواد هاشمی گفت وگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

آقای هاشمی، بین ساخت دو سری آهوی پیشونی سفید ، 6 سال وقفه افتاد.

با وجود اینکه از همان زمان(سال 90)، عزم خیلی جدی برای ساخت سری دوم این فیلم داشتید، چه شد که آن همه شوق، 6سال به طول انجامید؟ بله، عزمش را داشتم ولی پولش را نداشتم که در نهایت، دو سرمایه گذار جلو آمدند که یکی از آنها به خاطر دخترش جلو آمد.

نکته عجیب آنکه، او مرتب به من می گفت چرا سری دوم آهوی پیشونی سفید را نمی سازی و من هم می گفتم پولش را ندارم.

او هم گفت: دخترم من را بیچاره کرده از بس گفته پس ادامه این فیلم چه زمانی ساخته می شود و تو باید سری دوم این فیلم را بسازی که من باز هم گفتم واقعا پولش را ندارم و ایشان در فاصله چند روز بعد، نیمی از مخارج فیلم را به حسابم ریخت و گفت من نصفش را می دهم و تو کار را شروع کن.

در آستانه آغاز فیلمبرداری سری دوم، پسر بچه ای به من زنگ زد که او هم گفت من قسمت اول فیلم شما را دیده ام و شنیده ام شما می خواهی سری دوم فیلم را بسازی که اگر اجازه بدهید، بیایم و سرمایه گذاری کنم.

به این ترتیب، و نوجوانان، فقط با طراحی جلوه های بصری سینمایی امکان پذیر است که تلاش کردیم این اتفاق را در آهوی پیشونی سفید 2 بیش از سری اول آن به ظهور برسانیم.

این حجم ویژوال افکت حرفه ای در کنار بهره مندی قدرتمند از عنصر خیال سبب شده تا فیلم شما ضرباهنگ داستانی کندی داشته باشد و نقش سناریو در این بین، خیلی کمرنگ و تا حدودی ضعیف باشد.

به نوعی تمام تلاش شما معطوف به این صحنه سازی های رایانه ای و ورود به دنیای تخیل کودکان شده و توجه چندانی به روند داستان و اساسا فیلمنامه نداشته اید.

چنین نقدی را به آهوی پیشونی سفید 2 وارد می دانید؟ من در سری دوم آهوی پیشونی سفید مجبور شدم قدری به ذائقه های بزرگسالان هم توجه کنم تا بتوانم کودکان و نوجوانان را در کنار پدر و مادرهایشان به سینما بکشانم.

بله، این باعث شد که یک اختلالی در قصه به وجود بیاید که کاملا آن را می پذیرم و آن هم به این دلیل است که متاسفانه در سینمای امروز ایران، حشو و هجویات به شدت دارد رونق پیدا می کند و طرفدار هم دارد؛ یعنی ما فیلم های بسیاری داریم که اصلا قصه خوبی ندارند ولی چون در آن از عنصر موسیقی، لبخند و کاریکلماتور استفاده شده، جذابیت پیدا کرده و توانسته اند مخاطب را به سینما بکشانند.

چیزی که من خودم منتقدش بودم را مجبور شدم به خاطر برگشت سرمایه سرمایه گذاران آن را انجام دهم و این اتفاقات، قصه را خیلی جاها منکوب کرده اما مطمئنم مردم از این فیلم خوش شان می آید.

معتقدم ما اول باید برای مردم فیلم بسازیم چه بسا فیلم های بسیار خوبی از جهت داستانی که در سینمای ایران ساخته شده و اصلا فروش نکرده است به این دلیل است که متاسفانه در آن به ذائقه های مردم توجه نشده است.

من در سری سوم آهوی پیشونی سفید تلاش کردم هر دو طرف را داشته باشم؛ هم به ذائقه های مردمی توجه کنم و هم به قصه، ولی در سری دوم دارم این تجربه را اندوخته می کنم تا ببینم در گیشه چه اتفاقی می افتد.

به هنگام اکران آهوی پیشونی سفید 1 انتقادهای بسیاری در رابطه با عدم همکاری آموزش و پرورش داشتید که در آن زمان، منطقی جلوه می کرد اما در طی این سال ها که شما فیلم نساختید، چند فیلم کودک توانستند با همراهی آموزش و پرورش، فروش های چند میلیاردی داشته باشند.

با توجه به اینکه قطعا شما چهره شناخته شده تری نسبت به آن کارگردانان فیلم های کودک چند میلیاردی دارید و اساسا خودتان جزء کارمندان کودک این دوره حضور فیزیکی نداشتید، آنها احساس کردند که جشنواره را تحویل نگرفته اید و آنها هم شما را تحویل نگرفته اند که اگر این گونه باشد، خیلی اتفاق بدی است.

این شکل نگاه، نگاه خیلی بدی است چون فیلم با همه جزییات و کلیاتش باید مدنظر قرار گرفته شود.

وقتی در جشنواره می بینند فیلم این همه با اقبال تماشاگر مواجه شده، آیا این توهین به تماشاگر نیست که تا این میزان به کار بی توجهی صورت بگیرد که فقط در یک بخش کاندیدا شود؟ اصلا فیلم از جهت ویژوال افکت، از جهت پروداکشن و از جهات مختلف، آن همه بازیگر، آن همه زحمت برای این فیلم کشیده شده، بعد آن وقت در همان یک بخشی هم که کاندیدا شده؛ یعنی در بخش بهترین فیلم هم انتخاب نشود، مگر می شود؟! یعنی اشکال را از چشم داوران می بینید؟ جشنواره ها بسیار سلیقه ای هستند؛ با احترامی که برای همه داوران قائل هستم که به نظر من نیمی از آنها اصلا کودک را نمی شناسند.

من سروش صحت را خیلی دوست دارم اما آیا ایشان خودشان دارای فرزند هستند که متوجه شوند بچه چه چیزی می خواهد؟ اصلا بهروز شعیبی که رفیق من است، متوجه می شود کار کودک یعنی چه؟ ایشان آنقدر در کار جدی و تراژیک غرق شده که اصلا متوجه می شود فانتزی یعنی چه؟ من از خانم مرضیه برومند این گونه داوری را بعید می دانستم.

ایشان شهر موش های 2 را ساخت؛ من اگر الان به این فیلم انتقاد می کنم برای این است که بپرسم برای انتخاب یک داور چه معیاری وجود دارد.

داوری مثل خانم برومند که شهر موش های 2 ، آخرین کارش برای سینمای کودک بوده، اساسا بچه ها به این فیلم نگاه نکردند؛ فیلم ایشان را فقط بزرگ ترها و دهه شصتی ها برایش دست زدند.

من به تماشاگران نگاه می کردم و می دیدم بچه های کوچک در سینما راه می رفتند و پدر و مادرها را به زور مجبور می کردند که زودتر بلند شوند و بروند.

من اینها را در سینما دیدم.

شهر موش های 1 بدون شک یک شاهکار در سینمای کودک است پس ذهنیت و روحیه ایشان تغییر کرده که شهر موش های 2 را ساخته است.

چطور ممکن است ایشان این همه تماشاگر را که رفتند سری دوم آهوی پیشونی سفید را دیدند و راضی از سینما بیرون آمدند را نبیند؟! امیدوارم انتقادم سرکار خانم برومند را ناراحت نکند، ایشان اول شهر موش های 2 را ببینند و بعد آهوی پیشونی سفید 2 را این چنین مورد بی مهری قرار دهند.

به اعتقاد من جشنواره ها کمک چندانی به فیلم ها نمی کنند.

شما ببینید امسال چند فیلم ساخته شده که عطای جشنواره فجر را به لقایش بخشیده اند و اصلا در جشنواره شرکت نکردند و مستقیما به اکران رسیده اند.

به نظرم امسال یک جشنواره فیلم فجر" کاملا کچل خواهیم داشت.

چطور شما طی بیش از یک هفته برگزاری جشنواره کودک، در اصفهان حضور نداشتید؟ من سر فیلمبرداری بودم و اصلا اهل قهر کردن نیستم که اگر قهر بودم، اصلا فیلمم را به اصفهان نمی فرستادم.

من داشتم ترنادو را می ساختم.

احساس می کنم آهوی پیشونی سفید 2 که سناریوی آن در جشنواره سال گذشته کودک اصفهان، جزء فیلمنامه های برگزیده جشنواره انتخاب شد، امسال مورد بی توجهی قرار گرفته است.

از شباهت جالب گریم و طراحی لباس پژمان بازغی با جانی دپ در چارلی و کارخانه شکلات سازی بگویید و اینکه با توجه به حضور خاله سوسکه در سری اول فیلم و حالا این شباهت در سری دوم؛ گویا علاقه زیادی به استفاده از نمادها دارید؟ بله، من اساسا انتخاب کاراکترهای دنیای سینما در همه جای دنیا را دوست دارم.

شخصیت پژمان بازغی در فیلم، هیچ شباهتی به شخصیت جانی دپ در چارلی و کارخانه شکلات سازی ندارد اما تیپ و شکل و شمایلش را عمدی کپی کردیم.

من اتفاقا دوست دارم که خیلی به آن شخصیت نزدیک شود و این را با افتخار می گویم.

خیلی وقت ها به من می گویند چرا در سری اول آهوی پیشونی سفید ، شما خاله سوسکه و آقا موشه را آوردی، اینها که اصلا ربطی به فیلم شما ندارند.

گفتم بله، ندارند اما من دوست داشتم که اینها را بیاورم.

گفتند شما از فیلم های خارجی الگو برداشتی.

چرا گریم های کار شما شبیه فیلم هایی مثل دزدان دریایی کاراییب بود و از این حرف ها.

در جواب گفتم که به عمد این کار را کردم چون تقلید خوب و شایسته که اشکال ندارد.

من مثالی می زنم: ما در اساسی هستند اما میلیاردی فروش می کنند، من دوست دارم بچه ها را کم کم با ذائقه و خاستگاه اهداف خودم آشنا کنم.

می خواهم به ترتیب و پله پله، اول بچه ها را با برند فیلم های کودک و نوجوانی که دارم می سازم، آشنا کنم تا بعدا آنها را به سمتی ببرم که بگویم می شود فیلم هایی ساخت که هم ذائقه های عامه پسندانه را سیراب کند و هم بتواند به بچه ها آموزش دهد و هم حرف های خوب برای بچه ها داشته باشد.

فکر می کنم ترنادو یک قدم جلوتر از آهوی پیشونی سفید است و ان شاءالله پس از آن اگر به کمال برسم، امپراتوری میمون ها را خواهم ساخت.

همچنان معتقدم حتی اگر آهوی پیشونی سفید 2 خوب فروش کند، فیلم خیلی خوبی نیست؛ دنبال این هستم که آن فیلم خوب را یک روز برای بچه ها بسازم و دینم را به بچه های سرزمینم ادا کنم.


کلید واژه ها: فیلم - سرمایه گذار - سفید - نوجوانان - سینما - سرمایه - داستان - کودکان - سرمایه گذاری - هاشمی - فیلمبرداری - قدرتمند - کارخانه - هزینه - مخاطب - امروز - طراحی - شکلات - جالب - تخیل - نقدی - شروع - پرده - حرفه - عجیب

آخرین اخبار سرویس:
قصه نویس ها برای کودکان قصه می گویند

استخدام نویسنده دورکار در فروشگاه اینترنتی پلازا در مازندران

جشنواره فیلم «مقاومت» در لبنان برگزار می شود

ساخت طولانی ترین سریال نوجوانان با حضور 200 هنرور

لشکرکشی بازیگران کمدی در فیلمی با با ده نفر مخاطب/فروش 130 هزار تومانی وای آمپول در افتتاحیه

جشنواره انار در باغ نمیر تفت برگزار شد

آتش سوزی مهیب کالیفرنیا، فرش قرمز «اسکار» را هم لغو کرد

تاتر شاد کودکانه «کشتی حیوانات » روی صحنه تاتر نیشابور

آغاز اکران فیلم های منتخب جشنواره ملی «فیلم رضوی» در یزد

عرضه 54 هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب لرستان

اهتمام خیرین در رفع خلاء زیرساخت های فرهنگی ستودنی است

«فوران»؛ داستان کشف اولین چاه نفت ایران در قالب رمان

آغاز به کار جشنواره تئاتر هرمزگان

لرستان ، بخش خبری 20:00 شنبه 26 آبان

داودنژاد: بازیگری با «مامان اتی» راحت بود

پرش بلند مهناز افشار و دوستانش در فیلم «قسم» +عکس

کمدین محبوب خندوانه در «باز یافتی ها»

ماجرای جنایی «مرگ خاموش» خانم بازیگر

«دختر گمشده» به جای «حوالی پاییز» مهمان خانه هایتان

برملا شدن یک راز در «آسانسور»

طولانی ترین سریال نوجوانان با حضور 200 هنرور به نیمه رسید

برگزیدگان جایزه داستان تهران مشخص شدند

مهوش وقاری و همسرش در یک قاب +عکس

رونمایی از لوگوی فیلم «پاستاریونی» در آستانه اکران

«روزمرگی» روی صحنه تئاتر

«سال دوم دانشکده من» و «فیگور» متقاضی حضور در فجر ملی

یک پروفسور زن جایزه کاندیل را به خانه برد

اعلام نامزدهای اسپیریت 34 | رقابت مستقل های سینمای آمریکا

فیلم | مستند جنجالی و جذاب قتل خاشقچی به روایت نیویورک تایمز

عکسی خاص از مهناز افشار در پشت صحنه فیلم تنابنده(اینستاپست)

بهاره رهنما جشن تولد همسرش را برگزار کرد! +عکس

«عباس یوسفی» کارگردان ایرانی- کویتی فیلم زندگی امام علی (ع): بازیگرانی از سراسر دنیا در فیلم حضور خواهند داشت

کمدین محبوب خندوانه در «باز یافتی ها»

«روزمرگی» از مشکلات زنان کارگر می گوید

20 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

البرز/تقویم روز و اوقات شرعی+فیلم

اوقات شرعی یکشنبه به افق قزوین+ فیلم

«روزمرگی» روی صحنه تئاتر

فیلم ایرانی عشق واقعی برنده جشنواره استارت باکو شد

ماجرای جنایی «مرگ خاموش» خانم بازیگر

بازپخش سریال باغ سرهنگ در شبکه پنج

آلترناتیو مهران مدیری بودن افتخار است/از دیدن اجرای چهره ها در تلویزیون لذت می برم

20 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

سرانگشتانی طلایی که هنر خلق می کنند

«دختر گمشده» به جای «حوالی پاییز» مهمان خانه هایتان

والدین ببینند: فرصت هایی که برای پُز دادن خودمان، از کودکانمان می گیریم (فیلم)

اعتبار فوری برای رفع مشکلات نشریه ها و هنرمندان سیرجان

11 اثر در سی امین جشنواره تئاتر هرمزگان به روی صحنه می رود

فیلم ارزشی ساختن در سینمای امروز جرم شده است/شاهد تحمیل ابتذال بر سینمای کمدی هستیم

چه خبر از سریال پرطرفدار «ستایش»؟ /تصاویر جدید

نمایش عکس های ورزشی برگزیده ایران در میلان

وقتی جمع سلبریتی ها جمع است/از رضا عطاران تا امیر جدیدی+عکس

صدای اعتراض دومین مدرسه تاریخی بوشهر بلند شده...

قهر مخاطبان سینما با «رضا عطاران» /بلایی که «خانم یایا» سر آقای سوپراستار آورد

جهان کتاب شماره 6 و 8 سال نودو هفت منتشر شد

محسن چاووشی، برای «بانوی عمارت» می خواند

تصاویر دیدنی از ترکیب مشهورترین آثارهنری تاریخ با عناصر مدرن

نمایش کارت پستال 2500 متری در سوییس

اکران «گرگ بازی» برای کمک به زلزدگان کرمانشاه+عکس

جشن تولد دخترخانم «ایرج نوذری» /عکس

تبریک تولد مامه تیام برای وریا غفوری در 26 آبان

تبلیغات فیلم اصغر فرهادی آغاز شد

رونمایی کتاب درگز نگین خراسان همزمان با روز کتاب و کتابخانه در درگز

ترافیک جشنواره های سینمایی در محدودیت های مالی

حیدریان با وعده ادامه برنامه هایش از سازمان سینمایی رفت

اکران خیریه فیلم سینمایی «گرگ بازی»

حسین انتظامی سرپرست سینمای ایران شد

درخشش فیلم ایرانی در جشنواره استارت باکو

مثل برج پیزا کج شده +عکس

ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص/عکس

مدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند

مدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند

ارسال 506 اثر به جشنواره داستان کودک انگشت جادویی

مصرف گرایی در حوزه اندیشه بیداد می کند/علل بیزاری ما از مدرنیته

معرفی نامزدهای دو بخش از جشنواره کتاب و رسانه هفدهم

تصویر/ پرش باورنکردنی مهناز افشار پشت صحنه فیلم تنابنده

یک دزد زن جایگزین جانی دپ می شود

نشست خبری جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

فیلم ایرانی عشق واقعی برنده جشنواره استارت آذربایجان شد

با پرداختن به اقلیت ها در سیما به وحدت جهان اسلام کمک کنیم

فیلم ایرانی عشق واقعی برنده جشنواره استارت باکو شد

کارگردان شیرازی برنده جایزه جشنواره استراسبورگ

رژه مرگ در عکس روز نشنال جئوگرافیک

نمایشگاه نقاشی کودکان زلزله زده کرمانشاه در پیرانشهر افتتاح شد

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد

چرا حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد و نه رییس سازمان؟!

فیلم/دل خون آقای بازیگر از پرسپولیسی ها

ادبیات؛ مهم ترین ثروت جامعه ایرانی

فیلم ایرانی عشق واقعی برنده جشنواره استارت باکو شد

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد/مدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند

هنر بانوان فارسی نشان جهانی گرفت

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد

کشف 10 قلم شی تاریخی و اسلامی در مازندران

مدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند

سرپرست سازمان سینمایی منصوب شد

دنیای «شب طولانی»؛ 10 نکته ای که در مورد پیش درآمد سریال «بازی تاج و تخت» باید بدانید

انتظامی به سازمان سینمایی رفت

رییس سازمان سینمایی تغییر کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد

شباهت جالب «پژمان بازغی» با «جانی دپ»/شباهتی که عمدی بود

شباهت جالب «پژمان بازغی» با «جانی دپ»/شباهتی که عمدی بود