مطالب مرتبط:
ماجرای نامه رییس شورای شهر به وزیر کشور درباره شهردار تهران چیست؟
نظری، عضو شورای شهر تهران پاسخ داد: آیا وعده شهردار درباره جمع آوری متکدیان طی یکسال آینده در پایتخت محقق می شود
ابقای ریاست محسن هاشمی در شورای شهر تهران
ابقای ریاست محسن هاشمی در شورای شهر تهران
رییس شورای شهر: ابلاغیه ای برای تغییر شهردار تهران نداشته ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 10:322018-10-16سياسي

شکاف در شورای شهر بر سر ابقای شهردار تهران


موضوع ماندن یا رفتن محمدعلی افشانی شهردار تهران، اعضای فهرست امید شورای شهر و مجلس شورای اسلامی را دور هم جمع کرد.

آنها شامگاه یکشنبه در جلسه ای حضور یافتند تا درباره شهردار تهران که احتمالا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود تصمیم گیری کنند.

- دنیای اقتصاد: موضوع ماندن یا رفتن محمدعلی افشانی شهردار تهران، اعضای فهرست امید شورای شهر و مجلس شورای اسلامی را دور هم جمع کرد.

آنها شامگاه یکشنبه در جلسه ای حضور یافتند تا درباره شهردار تهران که احتمالا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود تصمیم گیری کنند.

از 23 شهریورماه امسال که شورای نگهبان مهر تایید بر مصوبه اصلاحی منع به کارگیری بازنشستگان زد، تلاش ها برای قرار گرفتن در فهرست مستثناهای این قانون افزایش یافت.

هرچند برخی خبرها حاکی از آن بود که برخی مدیران درصدد افزایش درصد جانبازی خود برای مستثنا شدن از این قانون هستند، اما بیش از آنها، موضوع شهرداران در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

در راس آن، برخی ازجمله بسیاری از نمایندگان و حتی رییس مجلس، شهرداران ازجمله شهردار تهران را که در زمره بازنشستگان دولت هستند، اما همچنان به عنوان شهردار مشغول کارند در زمره مشمولان این قانون معرفی کردند.

این موضوعی است که البته برخی اعضای شورای شهر و معاونت حقوقی شهرداری تهران زیر بار آن نرفتند و همچنان می گویند که محمدعلی افشانی شهردار تهران می تواند به کار خود در این جایگاه ادامه دهد.

در جلسه 51 نفره شامگاه یکشنبه که اعضای شورای شهر تهران میزبان نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی بودند، نظرات درباره ادامه کار افشانی متفاوت بود و حتی تعدادی از نمایندگان تهران در برابر اصرارهای حامیان افشانی در شورای شهر برای مستثنی کردن وی موضع گرفتند.

نظر شورای شهر براساس آنچه خبرگزاری تسنیم گزارش داده است، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران گفت: قانون جدید منع استفاده از بازنشستگان، شهرداری تهران را با بی ثباتی مواجه کرده است و شورای شهر از ابتدا تصمیم گرفت که از نظر حقوقی قانون را بررسی کند تا مشخص شود آیا این قانون شامل شهردار تهران می شود یا نه.

هاشمی به عنوان رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: بعد از تحقیقات عمومی و مشورت های صورت گرفته، شورای شهر به این نتیجه رسید این قانون شامل شهردار تهران نمی شود از این رو باید پیگیری شود تا شهردار تهران در پست خود باقی بماند.

سید حسن رسولی هم که به نمایندگی از شورای شهر مامور بررسی بازنشستگی شهردار تهران است، جابه جایی مدیریت را از جهات مختلف به مصلحت شهر و شهروندان و حتی در کشور ندانست و تصریح کرد: پیشنهاد داریم از طریق هیات رییسه، مساله شهردار تهران حل شود و اگر میسر نیست امکاناتی فراهم شود تا طرح دوفوریتی در مجلس برای اصلاح بخشی از این قانون طرح شود یا در نهایت استفسار شود.

ابراهیم امینی نیز به تشریح نکات حقوقی از جمله اینکه شهردار تهران به دلیل همتراز بودن با وزرا از این قانون مستثنی است، پرداخت و گفت: معتقدم این مساله بیشتر رنگ و لعاب سیاسی دارد تا حقوقی.

طرح دو فوریتی برای شهردار با این همه صحبت از یک طرح دوفوریتی نیز به میان آمده که براساس آن شهرداران را ازجمله مشمولان قانون منع به کارگیری بازنشستگان خارج می کند؛ موضوعی که محمدرضا عارف نیز در جلسه شامگاه یکشنبه به آن اشاره کرد.

محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس در این جلسه، با بیان اینکه فرض ما ماندگاری آقای افشانی است، گفت: اما نماینده شهرداری در مجلس در این باره بسیار ضعیف عمل کرد و می توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد و همتراز با وزرا بوده از این رو مستثنی است.

وی با اشاره به اظهارنظر دفتر حقوقی ریاست جمهوری درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: باید تلاش کنیم از طریق هیات رییسه و با استناد به استدلالات آقای امینی اداره کل قوانین مجلس را متقاعد کنیم که شهردار تهران از این قانون مستثنی است، همچنین کمیته ای متشکل از دو نماینده از شورای شهر (سید حسن رسولی و ابراهیم امینی) و سه نماینده از نمایندگان تهران (وکیلی، حضرتی و فتحی) تشکیل شود و پیش نویس طرح دوفوریتی برای استثنا بودن شهردار از این قانون تهیه شود و با آقای لاریجانی رییس مجلس تعامل شود که در صورت امکان این دوفوریت در صحن مجلس بررسی شود.

البته سایت خبری انتخاب نوشت که حسن رسولی و محمد سالاری از اعضای شورای شهر و از حامیان ابقای افشانی در شهرداری تهران، موضوع ارائه طرح دوفوریتی به مجلس برای مستثنی کردن شهرداری تهران را مطرح کردند.

انتخاب در ادامه این گزارش هم نوشت: محمدرضا عارف احتمال تصویب این طرح که نیاز به رای دوسوم مجلس دارد را نزدیک به صفر خواند.

دو روز پیش معاونت حقوقی ریاست جمهوری نظر رسمی خود را در مورد وضعیت شهرداران در قانون جدید در قالب نامه ای به وزارت کشور و رونوشتی به مجلس ارائه کرده که براساس آن شهرداران از جمله شهردار تهران نیز مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شوند.

دیوان محاسبات نیز 16 مهرماه نظر قطعی خود را درباره اینکه شهرداران نیز مشمول قانون اصلاحی منع به کارگیری بازنشستگان می شوند اعلام کرد.

عادل آذر رییس دیوان محاسبات در گفت وگوی ویژه خبری 16 مهرماه با بیان اینکه در قانون جدید بسیاری از سمت های فعلی، شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده، گفت که طبق نظر ستاد مشاوره فنی و مجموعه حقوقدانان دیوان محاسبات، شهرداران هم مشمول این قانون می شوند.

بسیاری از نمایندگان مجلس همچنان که این طرح را تصویب و به قانون تبدیل کردند، بر این باورند که شهرداران هم ازجمله مشمولان قانون منع به کارگیری بازنشستگان هستند.

فاطمه سعیدی، نماینده تهران در واکنش به تلاش برای ماندن افشانی در شهرداری تهران در توییتی نوشت: اصلاح طلبی یعنی باور داشته باشیم قانون از منافع اشخاص و جریان های سیاسی بالاتر است.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان باید دقیق و جامع اجرا شود.

محمود صادقی، دیگر نماینده مردم تهران در مجلس نیز در توییتی که پس از جلسه شامگاه یکشنبه برای تعیین تکلیف شهردار تهران منتشر کرد، گفت: هیچ یک از توجیهاتی که برای استثنا کردن شهردار از قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفته اند، موجه نیست.

برخی خبرهای غیررسمی نیز دیروز از دیدار شهردار تهران با ‎رییس مجلس حکایت داشتند.

افشانی 24 آبان می رود؟ براساس تبصره قانون منع به کارگیری بازنشستگان، ظرف 60 روز از تاریخ ابلاغ یعنی تا 24 آبان سال 97 همه افراد مشمول ممنوعیت باید از خدمت منتزع شوند و درباره تسویه حساب آنها اقدام شود.

دیروز الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران نیز در گفت وگو با خبرگزاری فارس تاکید کرد که محمدعلی افشانی تا 24 آبان شهرداری تهران را ترک می کند.

به گفته فخاری، افشانی بازنشسته است و مطابق قانون باید در مهلت قانونی از خدمت کناره گیری کند.

او نیز با استناد به اظهارنظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: هر چه در قانون باشد اجرا می کنیم.

بنابر قانون یادشده، تنها به کارگیری بازنشستگان در سمت های تصریح شده در بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی روسای سه قوه، معاون اول رییس جمهوری، نواب رییس مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز معاونان رییس جمهوری مجاز است.

جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا نیز از شمول این قانون مستثنی هستند.

ازسوی دیگر، براساس نظر مجلس و تایید شورای نگهبان، به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده کل قوا مجاز خواهد بود.

همچنین به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است.


کلید واژه ها: شهردار تهران - شورای شهر - شهردار - تهران - شورای - بازنشستگان - مجلس شورای اسلامی - قانون - شورای شهر تهران - رییس شورای شهر تهران - اعضای شورای شهر - رییس شورای شهر - شهر تهران - شهرداری تهران - تصمیم گیری - اسلامی - یکشنبه - مجلس - تصمیم - شهرداری - افزایش - شورای نگهبان - هاشمی - محسن هاشمی - بازنشستگی - نمایندگی - خبرگزاری - درصد - امید - مشمولان

آخرین اخبار سرویس:
رییس قوه قضاییه: مسوولان نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود

امام جمعه: مردم سردشت خواستار رسمی شدن مرز کیله هستند

ارتش پاکستان: با هرگونه اقدام علیه امنیت ملی برخورد جدی می کنیم

اعلام برنامه های هفته بسیج در فارس

روحانی: اتصال به شبکه سراسری ریلی پیشرفت آذربایجان غربی را پرشتاب می کند

تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی تخلف است

جشن میلاد حضرت رسول(ص) در مجالس قرآنی مؤسسه قائم آل محمد

فایده فلسفه از دیدگاه ابراهیمی دینانی/ فیلسوف معاصر «محیی» است

فرهنگ خیریه در کشور، متناسب با وضعیت اجتماعی رشد نداشته است/ خیریه؛ شاخص برای جامعه انسانی و الهی

جهل به روند محاکمات دلیل بر نادرست بودن رسیدگی ها نیست

آتشفشان دماوند به زودی فعال میشود

کودکان، سه شنبه را آبی می کنند!

راهی که حناچی پیش رو دارد

ظریف: مستندات سخنانم در دسترس عموم است

جرم مفسدان اقتصادی اخیر، خرید سکه های عرضه شده از سوی بانک مرکزی نبود

شنود مکالمات نظامیان آمریکا توسط نیروی دریایی ارتش

راهی که حناچی پیش رو دارد

جرم مفسدان اقتصادی اخیر، خرید سکه های عرضه شده از سوی بانک مرکزی نبود

طلاب نو قلم لرستانی تجلیل شوند

تلاش خبرگزاری حوزه در عرصه ترویج فرهنگ دینی ارزشمند است

نوازنده خیابانی 17 ساله رشت: اگر می دانستیم شب شهادت است، ساز نمی زدیم

ظریف: ایران از ابتکارات صلح در افغانستان حمایت می کند

تصور همراهی اروپایی ها با ایران اشتباه است

مهم ترین آرمان های امروز جهان اسلام با وحدت قابل تحقق است/ مسئولانی که از پولشویی مطلعند باید به قوه قضاییه اطلاع دهند

رایزنی ظریف و هانت درباره سازوکار مالی اروپا و تسریع در پایان دادن به جنگ در یمن

امام زمان (عج) چگونه عقل مردم را کامل می کند؟

توضیحات اژه‎ای درباره شبهات اعدام سلطان سکه

توییتر:: تفاوت ماجرای هفت تپه در توییتر اصلاح طلبان با واقعیت

مردی که از مواد مذاب هم جان سالم به در برد

معاون حمل ونقل وزارت راه و شهرسازی منصوب شد

واکنش قاسمی به پرونده انگلیس در تهران

حضوری جدی تر برای پاسداری از ارزش ها داشته باشیم

امام جمعه: مردم سردشت خواستار رسمی شدن مرز کیله هستند

کارگاه سلامت در احمدآباد اردکان دایر شد

شهدا مایه رونق حیات معنوی

توضیحات پلیس گیلان درباره فیلم برخورد با نوازندگان خیابانی

آبفار اصلاح شبکه آبرسانی روستایی خوزستان را دراولویت قراردهد

نخبگان مناطق با ارایه راهکار دولت را یاری کنند

تلاش جهادی وبسیجی مسوولان چابهار را به توسعه پایدار می رساند

2 هزار و 500 برنامه برای هفته بسیج در استان یزد پیش بینی شد

دادستان قزوین خواستار تسریع در نصب کنتورهای هوشمند شد

توضیح اژه‎ای درباره شبهات اعدام سلطان سکه

صداقت شاخصه ممتاز هر بسیجی

پزشکیان: حفظ وحدت به اقدام نیاز دارد

ادای احترام سرپرست استانداری البرز به مقام شهدا

انقلاب اسلامی روحیه خودباوری ایرانیان را زنده کرد

عضویت کدخدایی و اسماعیلی در شورای نگهبان اشکال قانونی دارد؟

علی مغازه ای: در موسیقی ایران دماوندهایی هستند که غیب شده اند

داود آزاد با یک ارکستر متشکل از 70 نوازنده روی صحنه می رود

دو دهک به دهک های فقیر جامعه اضافه شده است

اروپا برای ثبتSPV ناتوان است

طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی دهد

سی و هشتمین مسابقات قرآن مؤسسه «نور مبین» قم آغاز شد

تکذیب تلف شدن مرغ ها با آنفلوآنزای پرندگان در یزد

رییس قوه قضاییه: مسئولان باید مراقب سخنان خود باشند

آیت الله حاج سید جعفر خوانساری درگذشت

دیدار نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد با ظریف

ادعاهای ملک سلمان علیه ایران

مواضع پاکستان در مورد اسراییل همان مواضع امت مسلمان است

رسانه ها مروج اخلاق اسلامی در جامعه باشند

پلیس رشت: کسبه و شهروندان خواستند با نوازنده های خیابانی برخورد شود

اگر می دانستیم شب شهادت است، ساز نمی زدیم

استخدام کارمند اداری آقا در یک شرکت معتبر در قم

مهم ترین آرمان های امروز جهان اسلام با وحدت قابل تحقق است/ مسئولان باید مراقب سخنان خود باشند

سازمان بنادر: تحریم بخش کشتیرانی خلاف قوانین بین المللی دریانوردی است

دل نگرانی معلمان از تاخیر در رتبه بندی و ضمانت آموزش و پرورش

دولت دکتر روحانی دولتی پاسخگو است

حضوری جدی تر برای پاسداری از ارزش ها داشته باشیم

انصاری: نخبگان مناطق با ارایه راهکار دولت را یاری کنند

رویدادی دیگر درجزیره کیش، نمایشگاه زمینی تا نمایش های هوایی

شهدا مایه رونق حیات معنوی

همکاری های علمی دانشگاه امیرکبیر با وزارت نفت آغاز شد

کارگاه سلامت در احمدآباد اردکان دایر شد

آذربایجان غربی به شبکه ریلی کشور وصل شد

نخبگان مناطق با ارایه راهکار دولت را یاری کنند

کارگران هم سبد حمایتی می گیرند؟

بی برنامگی دولت برای عرضه مسکن

همایش ملی برنج در ساری

راه اندازی 14 رام قطار فوق العاده مشهد در هفته وحدت

تاکید بر صرفه جویی در هزینه ها و کاهش نیافتن کیفیت درحج 98

توییتر:: کار بن سلمان تمام است ، اگر توجیهات ترامپ مانع نشود

پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت برگزار می شود

مسلمانان باید در عرصه مطالعه پیشگام باشند

به جای تهدید ظریف باید مدال پاکدستی به او بدهید

نسل جوان را با فرهنگ بسیج آشنا کنیم

ادعاهای مضحک ملک سلمان علیه ایران

تا کنون شاهد تبعیض در ارائه خدمات عمومی به مناطق سنی نشین نبودیم

بسیج رکن اصلی انقلاب اسلامی است

دشمن در حوزه جنگ روانی با ابزار رسانه برنامه ریزی کرده است

فعالان برتر حوزه کتاب و کتابخوانی چهارمحال و بختیاری تجلیل شدند

قزوین برای استقبال از زمستان آماده است

اکثر بچه پولدارها معتاد می شوند

ضرورت سازماندهی، بازآرایی و تجدیدنظر کارشناسی در ساختار مدیریت منابع انسانی

احتمال تغییر قانون «پوشش سر» در کنگره آمریکا

صفر تا صد اورهال هرکولس ها توسط نهاجا

نقش بی بدیل امام و رهبری در آزادسازی سوسنگرد

دبیر شورای عالی فضای مجازی: هاتگرام و طلاگرام از تلگرام مستقل شده اند

«صداوسیما با نوآوری در چالش است»

تولید 110هزار دقیقه برنامه برای سالگرد پیروزی انقلاب در سیمای قم

کارگران هم سبد حمایتی می گیرند؟

شکاف در شورای شهر بر سر ابقای شهردار تهران

شکاف در شورای شهر بر سر ابقای شهردار تهران