مطالب مرتبط:
ماجرای نامه رییس شورای شهر به وزیر کشور درباره شهردار تهران چیست؟
نظری، عضو شورای شهر تهران پاسخ داد: آیا وعده شهردار درباره جمع آوری متکدیان طی یکسال آینده در پایتخت محقق می شود
ابقای ریاست محسن هاشمی در شورای شهر تهران
ابقای ریاست محسن هاشمی در شورای شهر تهران
رییس شورای شهر: ابلاغیه ای برای تغییر شهردار تهران نداشته ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 10:322018-10-16سياسي

شکاف در شورای شهر بر سر ابقای شهردار تهران


موضوع ماندن یا رفتن محمدعلی افشانی شهردار تهران، اعضای فهرست امید شورای شهر و مجلس شورای اسلامی را دور هم جمع کرد.

آنها شامگاه یکشنبه در جلسه ای حضور یافتند تا درباره شهردار تهران که احتمالا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود تصمیم گیری کنند.

- دنیای اقتصاد: موضوع ماندن یا رفتن محمدعلی افشانی شهردار تهران، اعضای فهرست امید شورای شهر و مجلس شورای اسلامی را دور هم جمع کرد.

آنها شامگاه یکشنبه در جلسه ای حضور یافتند تا درباره شهردار تهران که احتمالا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود تصمیم گیری کنند.

از 23 شهریورماه امسال که شورای نگهبان مهر تایید بر مصوبه اصلاحی منع به کارگیری بازنشستگان زد، تلاش ها برای قرار گرفتن در فهرست مستثناهای این قانون افزایش یافت.

هرچند برخی خبرها حاکی از آن بود که برخی مدیران درصدد افزایش درصد جانبازی خود برای مستثنا شدن از این قانون هستند، اما بیش از آنها، موضوع شهرداران در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

در راس آن، برخی ازجمله بسیاری از نمایندگان و حتی رییس مجلس، شهرداران ازجمله شهردار تهران را که در زمره بازنشستگان دولت هستند، اما همچنان به عنوان شهردار مشغول کارند در زمره مشمولان این قانون معرفی کردند.

این موضوعی است که البته برخی اعضای شورای شهر و معاونت حقوقی شهرداری تهران زیر بار آن نرفتند و همچنان می گویند که محمدعلی افشانی شهردار تهران می تواند به کار خود در این جایگاه ادامه دهد.

در جلسه 51 نفره شامگاه یکشنبه که اعضای شورای شهر تهران میزبان نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی بودند، نظرات درباره ادامه کار افشانی متفاوت بود و حتی تعدادی از نمایندگان تهران در برابر اصرارهای حامیان افشانی در شورای شهر برای مستثنی کردن وی موضع گرفتند.

نظر شورای شهر براساس آنچه خبرگزاری تسنیم گزارش داده است، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران گفت: قانون جدید منع استفاده از بازنشستگان، شهرداری تهران را با بی ثباتی مواجه کرده است و شورای شهر از ابتدا تصمیم گرفت که از نظر حقوقی قانون را بررسی کند تا مشخص شود آیا این قانون شامل شهردار تهران می شود یا نه.

هاشمی به عنوان رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: بعد از تحقیقات عمومی و مشورت های صورت گرفته، شورای شهر به این نتیجه رسید این قانون شامل شهردار تهران نمی شود از این رو باید پیگیری شود تا شهردار تهران در پست خود باقی بماند.

سید حسن رسولی هم که به نمایندگی از شورای شهر مامور بررسی بازنشستگی شهردار تهران است، جابه جایی مدیریت را از جهات مختلف به مصلحت شهر و شهروندان و حتی در کشور ندانست و تصریح کرد: پیشنهاد داریم از طریق هیات رییسه، مساله شهردار تهران حل شود و اگر میسر نیست امکاناتی فراهم شود تا طرح دوفوریتی در مجلس برای اصلاح بخشی از این قانون طرح شود یا در نهایت استفسار شود.

ابراهیم امینی نیز به تشریح نکات حقوقی از جمله اینکه شهردار تهران به دلیل همتراز بودن با وزرا از این قانون مستثنی است، پرداخت و گفت: معتقدم این مساله بیشتر رنگ و لعاب سیاسی دارد تا حقوقی.

طرح دو فوریتی برای شهردار با این همه صحبت از یک طرح دوفوریتی نیز به میان آمده که براساس آن شهرداران را ازجمله مشمولان قانون منع به کارگیری بازنشستگان خارج می کند؛ موضوعی که محمدرضا عارف نیز در جلسه شامگاه یکشنبه به آن اشاره کرد.

محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس در این جلسه، با بیان اینکه فرض ما ماندگاری آقای افشانی است، گفت: اما نماینده شهرداری در مجلس در این باره بسیار ضعیف عمل کرد و می توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد و همتراز با وزرا بوده از این رو مستثنی است.

وی با اشاره به اظهارنظر دفتر حقوقی ریاست جمهوری درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: باید تلاش کنیم از طریق هیات رییسه و با استناد به استدلالات آقای امینی اداره کل قوانین مجلس را متقاعد کنیم که شهردار تهران از این قانون مستثنی است، همچنین کمیته ای متشکل از دو نماینده از شورای شهر (سید حسن رسولی و ابراهیم امینی) و سه نماینده از نمایندگان تهران (وکیلی، حضرتی و فتحی) تشکیل شود و پیش نویس طرح دوفوریتی برای استثنا بودن شهردار از این قانون تهیه شود و با آقای لاریجانی رییس مجلس تعامل شود که در صورت امکان این دوفوریت در صحن مجلس بررسی شود.

البته سایت خبری انتخاب نوشت که حسن رسولی و محمد سالاری از اعضای شورای شهر و از حامیان ابقای افشانی در شهرداری تهران، موضوع ارائه طرح دوفوریتی به مجلس برای مستثنی کردن شهرداری تهران را مطرح کردند.

انتخاب در ادامه این گزارش هم نوشت: محمدرضا عارف احتمال تصویب این طرح که نیاز به رای دوسوم مجلس دارد را نزدیک به صفر خواند.

دو روز پیش معاونت حقوقی ریاست جمهوری نظر رسمی خود را در مورد وضعیت شهرداران در قانون جدید در قالب نامه ای به وزارت کشور و رونوشتی به مجلس ارائه کرده که براساس آن شهرداران از جمله شهردار تهران نیز مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شوند.

دیوان محاسبات نیز 16 مهرماه نظر قطعی خود را درباره اینکه شهرداران نیز مشمول قانون اصلاحی منع به کارگیری بازنشستگان می شوند اعلام کرد.

عادل آذر رییس دیوان محاسبات در گفت وگوی ویژه خبری 16 مهرماه با بیان اینکه در قانون جدید بسیاری از سمت های فعلی، شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده، گفت که طبق نظر ستاد مشاوره فنی و مجموعه حقوقدانان دیوان محاسبات، شهرداران هم مشمول این قانون می شوند.

بسیاری از نمایندگان مجلس همچنان که این طرح را تصویب و به قانون تبدیل کردند، بر این باورند که شهرداران هم ازجمله مشمولان قانون منع به کارگیری بازنشستگان هستند.

فاطمه سعیدی، نماینده تهران در واکنش به تلاش برای ماندن افشانی در شهرداری تهران در توییتی نوشت: اصلاح طلبی یعنی باور داشته باشیم قانون از منافع اشخاص و جریان های سیاسی بالاتر است.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان باید دقیق و جامع اجرا شود.

محمود صادقی، دیگر نماینده مردم تهران در مجلس نیز در توییتی که پس از جلسه شامگاه یکشنبه برای تعیین تکلیف شهردار تهران منتشر کرد، گفت: هیچ یک از توجیهاتی که برای استثنا کردن شهردار از قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفته اند، موجه نیست.

برخی خبرهای غیررسمی نیز دیروز از دیدار شهردار تهران با ‎رییس مجلس حکایت داشتند.

افشانی 24 آبان می رود؟ براساس تبصره قانون منع به کارگیری بازنشستگان، ظرف 60 روز از تاریخ ابلاغ یعنی تا 24 آبان سال 97 همه افراد مشمول ممنوعیت باید از خدمت منتزع شوند و درباره تسویه حساب آنها اقدام شود.

دیروز الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران نیز در گفت وگو با خبرگزاری فارس تاکید کرد که محمدعلی افشانی تا 24 آبان شهرداری تهران را ترک می کند.

به گفته فخاری، افشانی بازنشسته است و مطابق قانون باید در مهلت قانونی از خدمت کناره گیری کند.

او نیز با استناد به اظهارنظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: هر چه در قانون باشد اجرا می کنیم.

بنابر قانون یادشده، تنها به کارگیری بازنشستگان در سمت های تصریح شده در بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی روسای سه قوه، معاون اول رییس جمهوری، نواب رییس مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز معاونان رییس جمهوری مجاز است.

جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا نیز از شمول این قانون مستثنی هستند.

ازسوی دیگر، براساس نظر مجلس و تایید شورای نگهبان، به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده کل قوا مجاز خواهد بود.

همچنین به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است.


کلید واژه ها: شهردار تهران - شورای شهر - شهردار - تهران - شورای - بازنشستگان - مجلس شورای اسلامی - قانون - شورای شهر تهران - رییس شورای شهر تهران - اعضای شورای شهر - رییس شورای شهر - شهر تهران - شهرداری تهران - تصمیم گیری - اسلامی - یکشنبه - مجلس - تصمیم - شهرداری - افزایش - شورای نگهبان - هاشمی - محسن هاشمی - بازنشستگی - نمایندگی - خبرگزاری - درصد - امید - مشمولان

آخرین اخبار سرویس:
نظر یک نماینده مجلس درباره استانی شدن انتخابات مجلس

آخرین خبرها از نشست شورای امنیت

بزرگترین خواسته جوانان، حضور آنها در تصمیم گیری های کشور است

حمله لفظی بی سابقه وزیر کشور ایتالیا به مکرون

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه سوم بهمن ماه 97

نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب در کرمان برگزار می شود

جزیره ای عمل کردن مهمترین آسیب در حوزه اجتماعی است

تشکیل شوراهای اجتماعی محلات در کرمان

دعوای دسته جمعی وسط مسابقه گاو بازی!

غلامی در جمع خبرنگاران مطرح کرد مسوولیت بازدید بازرسان آژانس اتمی از دانشگاه ها با سازمان انرژی اتمی است

تفاوت جهاد زن ومرد

یادداشت/ حسن رضایی چیز دیگری نبود که حاصل نشد!

صفحه اول روزنامه های اصفهان- چهارشنبه 3 بهمن 97

رهبر انقلاب بیان کردند: هم کُفوْ بودن در ازدواج به چه معناست؟

توضیحات مطهری درباره نامه تعدادی از وزرا به رهبر انقلاب

استخدام گرافیست حرفه ای در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام اساتید زبان انگلیسی،ترکی استانبولی در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

نبوغ خانم وارن

راه حلی برای رهایی از غم وغصه و افزایش رزق و روزی

جزییات نامه وزیران به رهبر انقلاب

منبری در استخر توسط امام جمعه +عکس

استخدام طراح گرافیک در یک فروشگاه معتبر در تهران

استخدام نیروی مشارکتی در بنیاد نیکوکاری دست های مهربان در یزد

استخدام گرافیست در شرکت اطلس وب در تهران

چرا طراح کودتای 28 مرداد؛ ایران را بهتر از ایرانیان می شناخت؟ زیان های نادیده گرفته شدن شاهنامه به عنوان یک اثر سیاسی و اقتصاد سیاسی

1009 کارتخوان غیرمجاز مسدود شد

مجید بی سابقه ی مقام معظم رهبری از آیت الله خسروشاهی

18سالگی و مکافات!

نباید به استیضاح ترامپ دل خوش بود

5 دلیل واشنگتن پست برای اینکه ترامپ به دور دوم نمی رسد

چرا سازمان مجاهدین خلق از کمیته استقبال امام(ره) کنار گذاشته شد؟

هارون یشایایی: امام یک تئوریسین واقعی بود

چهره درهم و گرفته مجری مشهور تلویزیون/ عکس

رکورد تخلف در یک عکس شکست!

بر سردر شهر در نوروز 57 نوشتند؛ به شهر مردگان خوش آمدید

نماز، کلید قبولی تمام عبادات

نیمی از ثروت جهان در اختیار 26 نفر!

تصاویر| دستگیری باند جعل اسناد

سوالاتی که مردم از همسر شهید می پرسند!

راهکار پیامبر(ص) برای گناهانی که با نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند

چرا مجبور کردن کودکان به بوسیدن دیگران کار اشتباهی است؟

حکیمی پور: استانی شدن انتخابات به تنهایی کارآمد نیست

میرسلیم: استانی شدن انتخابات سه بار رد شده است

بشارت پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س) درباره امام زمان(عج)

انتقاد صریح مراجع تقلید از رباخواری بانک ها

سیر مهاجرات جوانان مسلمان تحصیل کرده در تونس افزایش یافته است

شریعتمداری نامه وزرا به رهبر انقلاب را تایید کرد

یادداشت/ غلامرضا انبارلویی پرداخت های «برتُن وودز»ی چیست؟

نوری همدانی: مردم می خواهند در زندگی خود ارزانی را ببینند

اگر می خواهید که عقل کاملی داشته باشید، بخوانید

هاشمی اگر قرار است نقد بشود چه بهتر که امروز این کار انجام شود/مخالفان اف ای تی اف چه راهکاری دارند؟ /آقای کلانتری آدم رکی هستید،استعفا دهید!

دیدار هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با علما و مراجع

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

ضمیمه قطعنامه 2231 ضمانت نداشت چرا به FATF اعتماد کنیم؟

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

چهارمین همایش مبلغین استان تهران برگزار می شود

استخدام کارشناس ارشد حسابداری در یک مجموعه صنعتی معتبر

مانتو عجیب و غریب «مریم معصومی»/ تصاویر

کارتون| شلیک بیرانوند

چالش 10 ساله با پرتغییرترین چهره های اخیر انقلاب

صالحی: رهبری اجازه نمی دادند صنعت هسته ای با برجام متوقف شود

شوهرانی که از معتاد کردن زنان شان نمی گذرند!

نماینده مجلس: امروز جلوی مدیری اگر عدس پلو بگذاری قهر می کند

عناوین روزنامه های سیاسی 3 بهمن 97/ جنگ بر سر حذف کنکور 98 +تصاویر

علوی کم حافظه شده!/ حرف های نماینده لامِرد را به حساب انتخابات می گذارم

دنیا طلبی در این 3 حالت ثواب هم دارد

برخورد خاص سردار سپاه با جوانی که لباس های اَجق وَجق پوشیده بود

14 صندوق بازنشستگی حتی یک خط قانون ندارند

2 پیشنهاد شهریه ای دانشگاه علمی کاربردی به مجلس

چگونه پس از فارغ التحصیلی سرباز امریه شویم؟

محمدقوچانی: خویینی ها از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد

دسترسی به اطلاعات بودجه مختص افراد و مراکز خاص نباشد

دیدار رییس و اعضای کمیسیون عمران مجلس با ظریف

تصاویر| کارخانه‎هایی که جهانگیری در کرمان افتتاح کرد

انتقاد وزیر ارتباطات از «رزمایش قطع اینترنت»

بسیاری از تصویربرداری های پزشکی در کشور غیرضروری است

بی اعتمادی بدنه پرستاری به وزارت بهداشت

بخش فرهنگ جزو پیشروترین بخش های سازمان در بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است

قطعنامه های کشوری علیه برخی کشورها در یو پی آر اقدامی سیاسی است

ضمیمه قطعنامه 2231 ضمانت نداشت چرا به FATF اعتماد کنیم؟

امینی: باید از فضای مجازی برای تقابل با دشمنان بهره ببریم

یک سالِ ثوری در بوکس!

واکنش محمد هاشمی به سخنان موسوی خویینی ها

حضور اجتماعی زن در نگاه اسلام

چیزی که ادبیات را خانه نشین می کند

گفت و شنود/ درآمد!

برخورد خودرو با کاخ ریاست جمهوری لهستان

تحولات در علوم انسانی و حوزه های علمیه به برکت انقلاب اسلامی ، چشمگیر بوده است

نرخ جدید سوخت هواپیما +جدول

جمعه های انقلاب

امام جمعه ای که در استخر به منبر رفت! +عکس

باغی زیبا در شیراز/ عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 3 بهمن 97

آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

از کنایه علی انصاریان تا اظهارات عجیب خیابانی درباره عمانی ها!

توضیح سردار آزمون درباره پیش بینی پنالتی عمان

آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

واکنش ایران به SPV متناسب با پیشنهادهای اروپا خواهد بود

شکاف در شورای شهر بر سر ابقای شهردار تهران

شکاف در شورای شهر بر سر ابقای شهردار تهران