مطالب مرتبط:
رونمایی از تیزر «چراغ های ناتمام» همزمان با اکران/فیلم
«نیکی مظفری» با دمپایی در اکران یک فیلم +عکس
اکران فیلم های کوتاه تابستانه در ایتالیا
اختصاص 20میلیارد دلار منابع ارزی به کالاهای غیراساسی به واسطه سیاست غلط ارزی
فیلم جدید «جانی دپ» از اکران حذف شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 09:302018-10-16فرهنگي

سیاست غلط «تعویض فیلم» در اکران


به نظر می رسد وضعیت اکران فیلم ها در سینمای ایران به مرحله بغرنجی رسیده؛ اغلب فیلم سازان نسبت به توزیع ناعادلانه فیلم های خود شاکی هستند.

تعداد کم سالن های مناسب و از سوی دیگر سرمایه سالاری بی دروپیکر و چندین معضل ریزودرشت، - نوید خوشی نمی دهند! حالا چاره قطعی چیست، والله اعلم.

شعار سال:" با مهدی کرم پور، کارگردان فیلم سوفی و دیوانه ، درباره اوضاع فیلمش که این روزها در حال اکران است گفت وگو کرده ایم که می خوانید.

چرا بعد از دو هفته اکران، فیلم سوفی و دیوانه از سرگروه پردیس سینمایی کوروش کنار گذاشته شد و به زیرگروه منتقل شد؟ همین موضوع برای من هم سؤال است! واقعیت این است که اتفاق عجیبی در شورای صنفی نمایش در حال رخ دادن است! دست کم خود من که چند سال متوالی رییس این شورا بودم، همیشه وظیفه خود می دانستم که در این شورا از صاحبان فیلم ها حمایت کنیم.

اصلا فلسفه شورای صنفی نمایش این است که روح قانون را که همانا حمایت از فیلم هاست عملی کند وگرنه می توان همه امور نمایش را با یک آیین نامه دستوری بر دوش یک کارمند ساده در سازمان سینمایی گذاشت.

به نظر می رسد دوستان در شورای صنفی نمایش فعلی فقط تعویض فیلم ها را جزء وظایف خود می دانند! ظاهرا جز سلطه پخش کنندگان و سینماداران حالا نوبت سلطه سردمداران فیلم های شانه تخم مرغی و تئاترهای روحوضی بر سینما شده، کارگروه اکران هم به جای آنکه مستقل و بدون منافع باشد تا بتواند مقابل آنها بایستد، سهوا یا تعمدا در ادامه و امتداد انحصار قرار گرفته است.

به هرحال چندسالی است که شنونده صدای برخی از سینماگران با عنوان تبعیض در اکران فیلم ها هستیم.

البته پاسخ ها هم متفاوت بوده.

به طورمثال برخی از مسئولان پخش معتقد هستند که اغلب فیلم های غیرکمدی، فروش پایینی دارند و تماشاگر از آنها استقبال نمی کند.

نظرتان چیست؟ البته که وقتی همه چیز در انحصار یک سلیقه باشد، چنین فرضی هم می تواند اثبات شود، اما واقعیت این است که در هفته های اول اکران، فیلم های کمدی، انفجاری فروش می کنند، اما بسته به نوع کارشان در بلندمدت فروش آنها کاهش می یابد.

این در حالی است که فیلم های غیرکمدی مثل سوفی و دیوانه به مرور مخاطب خود را پیدا می کنند.

کمااینکه طبق آمار، در هفته دوم اکران، سوفی و دیوانه دوبرابر هفته نخست فروخت و الان هم در هفته سوم، فروش آن بالا می رود.

جالب است بدانید در سه شنبه گذشته – 17 مهرماه – این فیلم فقط در یک سالن پردیس سینمایی کوروش با بلیت نیم بها، پنج و نیم میلیون تومان فروخت، اما فردای آن روز؛ یعنی چهارشنبه، 18 مهر، فیلم را از سرگروهی کوروش پایین آوردند! دلیل شورای صنفی نمایش برای این کار چه بود؟ طبق قرارداد، فیلم باید دو هفته در سرگروه باشد، اما می توانست ادامه بدهد.

دست کم می توانستند یک هفته به آن مهلت بدهند.

کمااینکه این مسبوق به سابقه است.

وقتی من رییس شورا بودم چنین فرصتی را در اختیار فیلم های آقایان کیمیایی، بیضایی، مجیدی و شهبازی قرار دادیم، چون فلسفه وجودی شورا همین است که به چنین فیلم هایی کمک کند، اما در نهایت حیرت، دوستانم در شورای فعلی که با بعضی از آنها دوره های سختی را کار می کردم، فیلم من را کنار گذاشتند! با من که با قوانین و عرف و سابقه اکران آشنا هستم وقتی چنین کردند، وای به حال فیلم سازان مستقل دیگری که با سازوکار آنجا بیگانه اند! به نکته مهمی اشاره کردید که همانا تعویض فیلم ها است.

من شخصا شاهد بودم فیلمی سخیف و به اصطلاح پرفروش به قدری فرصت جولان داشت و سینماهای زیادی را دوقبضه کرده بود که کسی یارای تغییر آن را نداشت! اما درعوض فیلم هایی آمدند به اکران و رفتند که خود صاحب آن نفهمید چگونه اکران شدند! تحلیلتان از این موضوع چیست؟ تفکر تعویض فیلم در اکران یعنی مانند یک اداره دولتی فقط آمار و نمودار نمایش فیلم ها را بالا ببریم و اصلا به فیلم ها کاری نداریم! یعنی سوداگری محض سالن داران.

اینجا اتحادیه قهوه خانه ها و سالن داران عروسی و عزا نیست که! فیلم قبل از هر چیزی باید فرصت اکران مناسب داشته باشد و سانس در اختیارش قرار بگیرد تا تماشاگرش پیدا شود و انتخابش کند.

خب به هرحال تعداد سالن ها در کشور کم و نهضت سالن سازی هم همچنان دچار گیروگرفت هایی است.

چه باید کرد؟ درست است، اما در این میان دولت وظیفه حمایتی دارد و باید وارد عمل شود، اما از آن سو هم شاهد حرکتی نیستیم! انگار یک توافق جمعی نانوشته ای وجود دارد که بدنه سینمای ایران با انبوه فیلم هایی که هزینه هایشان را از نهادهای دولتی و عمومی می گیرند و در انتها هیچ تأثیر فرهنگی ندارند، پر شود.

برخی از این فیلم های اجتماعی سیاه هم برای مصرف منتقدان داخلی یا جشنواره های خارجی ساخته می شوند.

امروز سه ضلع دارد کمر سینمای ایران را می شکند و درواقع تیشه به ریشه سینمای ملی و بومی می زند.

حالا اگر کسی بخواهد خارج از این مثلث کار کند، بلافاصله محکوم به حذف و انواع و اقسام اتهامات می شود! متأسفانه مدافعان این مثلث در جمع کوچکشان که پول های کلان هم دارند، برای سینمای ایران خواب ریل گذاری جدیدی دیده اند.

البته در زمان آقای شمقدری هم قرار بود ریل گذاری جدیدی صورت بگیرد.

این ریل گذاری با آن ریل گذاری چه تفاوتی دارد؟ ریشه این ریل گذاری به آن دوره برمی گردد.

مشخصه این ریل گذاری جدید این است که می خواهند گروه های مرجع و هنرمندان را به تلخک های بی هویتی تبدیل کنند که فقط بله قربان گو باشند.

اتفاقا همین جا باید بگویم برخی از هنرمندان از این ریل گذاری استقبال می کنند.

به هرحال چک دستمزدهای شان، برگه تأییدیه آنها برای تمکین به این ریل گذاری است! بله.

همین طور است؛ اما هنرمندانی که نخواهند وارد چنین جریانی بشوند، آینه دق می شوند و باید حذف شوند.

به ویژه اگر بدانند! در دهه 60 خورشیدی اگر دولت به سینما به عنوان موضوعی استراتژیک نگاه می کرد، به نظر می رسد امروز دیگر آن نگاه وجود ندارد.

دولت رویش را آن طرف کرده و ظاهرا با ورود پول های مشکوک به سینما هم مشکلی ندارد.

دیگر نمی توان در این فضا به راحتی از فرهنگ و هنر سخن گفت.

البته همین پول ها هم برخی ها را به مرز سلبریتی شدن رسانده.

به هر حال این اتفاق فرایندی دوطرفه است.

در عین حال هنرمندان زیادی هم داریم که تاکنون به این مسائل روی خوش نشان نداده اند.

به نظر شما برای خروج از این وضعیت چه باید کرد؟ از هنرمندانی که همراه شده اند تا دولت و رسانه ها که چشم بسته اند، همه در به وجودآمدن این شرایط شریک هستند.

الان یکی از موضوعات حیاتی، بحث سینمادار سالاری است.

الان صاحبان سالن های سینما تعیین می کنند که چه فیلمی و در چه زمان مناسبی اکران شود تا خوب بفروشد؛ یعنی چیزی شبیه به سینمای قبل از انقلاب! تحلیل تان از این وضعیت چیست؟ اتفاقا در سال های قبل از انقلاب چنین فضایی حاکم شد؛ اما فراموش نکنیم همان کسانی که فکر می کردند با حمایت از فیلمفارسی در نهایت می توانند مردم را به تخدیر و تحمیق مشغول کنند، دیدند که آن سیاست در انتها دیگر به کمک شان نیامد.

موضوع را با مسئولان سازمان سینمایی در میان گذاشته اید؟ بله.

همه آقایان در جریان هستند؛ اما هیچ اتفاقی نیفتاده! حتی سینما فرهنگ که متعلق به سازمان سینمایی است و روزگاری فیلم های فرهنگی در آنجا به نمایش درمی آمد، حاضر نیست در ادامه به صورت تک سانس فیلم ما را به نمایش بگذارد و ترجیح داده فیلم های کمدی پرفروش را نمایش دهد تا چرخ دستگاه پاپ کورن سازی اش همچنان بچرخد! به هرحال داستان سوفی و دیوانه از نوع قصه شاه پریان است که از تخیل و رؤیا می آید و در مکان واقعی- تهران - کنونی می گذرد.

تماشاگری که دنبال واقعیت است، خیلی با آن ارتباط برقرار نمی کند.

تحلیل تان چیست؟ درست است که فیلم من برای مخاطبی که سلیقه اش رشد نکرده یا دست کاری شده، ممکن است متفاوت باشد؛ اما داستان سرراستی دارد و هرکس بنا به سواد و تجربه اش می تواند با چند بار دیدن به کشف های بیشتر هم برسد؛ اما این یک عاشقانه شهری است که در یک روز روایت می شود.

من هم فیلم ساز شهرم.

لوکیشن هر سه فیلم اخیرم به مثابه یک کاراکتر، شهر تهران است؛ شهری که زادگاهم است و دوستش دارم.

قصه فیلم های طهران تهران ، پل چوبی و سوفی و دیوانه در این شهر می گذرند.

البته واقعا حق می دهم به منتقدی که در سودای نگاه نوستالژیک به روستای زادگاهش، فضای پایتخت را دوست نداشته باشد و این تصاویر برایش کابوس شود! گفته شده شما برای ساخت این فیلم 500 میلیون تومان از شهرداری وقت تهران پول گرفتید.

آیا درست است؟ خیر.

حتی یک ریال هم از شهرداری پول نگرفتیم.

البته مسئولان وقت گفتند در صورتی که سکانس پایانی فیلم- یعنی بازگشت دختر به زندان – را عوض کنید و اکبر نبوی، مشاور ما را به عنوان ناظر بپذیرید، در فیلم شریک می شویم که من امتناع کردم.

ترجیح دادم در این شرایط بیش از هر چیزی به خودم متعهد باشم و به هر قیمتی خودم را بدهکار دیگران نکنم.

جالب است بدانید که مسئولان سینمایی شهرداری از زمان آقایان قالیباف، نجفی و حالا هم افشانی تاکنون تغییر نکرده اند و سازمان زیباسازی هم حتی حاضر نشد یک بیلبورد شهری به فیلم من بدهد! یا در جشنواره فیلم شهر، فیلم سوفی و دیوانه را کنار گذاشتند؛ چون با منویات فرهنگی شهر تهران که ما نمی دانیم چیست، هم خوان نبوده! ظاهرا اولویت های آنها چیز دیگری است که دست کم شخص بنده از آن خبر ندارم! درباره تخیل و رؤیا هم باید بگویم من اینجا و اکنون ترجیح می دهم به جای پرداختن به واقعیت های خشن، به حافظ، قصه هزار و یک شب و شهرزاد قصه گو و ادبیات غنی گذشته مان پناه ببرم و بدانیم که داستان های رؤیاپرداز فقط برای فیلم های خارجی نیست.

ما هم می توانیم رؤیا داشته باشیم.

فقط باید خودمان را باور کنیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 23 مهر 97، شماره: 3268
کلید واژه ها: فیلم - اکران - سینما - پردیس سینمایی - شورا - نمایش - اکران فیلم - فروش - شورای - کوروش - سازمان سینمایی - واقعیت - سینمای ایران - هفته های اول - حمایت - پردیس - سینماگران - کارگردان - سالن - شنبه - مسئولان - تماشاگر - متفاوت - سرمایه - فلسفه - وظیفه - توزیع - مخاطب - همیشه - قانون

آخرین اخبار سرویس:
حاشیه های جشنواره فیلم فجر با راه ندادن فیلم های حساس در نطفه خفه می شود

دست هایی که برای هنرمندان 5 تا 14 ساله به صدا درآمدند/ پایان جشنواره بی ادعا و منت

جشنواره کتاب کودک و نوجوان مسیر پرافتخاری برای کاشان رقم می زند

تصاویر/ آیین رونمایی از کتاب «تاریخ تشیع در خوزستان»

زخم شمشیر، بازیگران «شاه لیر» را بیمه کرد

وعده ای برای فارغ التحصیلان رشته موسیقی

امارات با آثار ایرانیان برای خود تاریخ می سازد

بازگشت بیش از 11 هزار شی تاریخی به ایران

ویدئو / موسیقی فیلم؛ «دسته سیسیلی ها»

روایت بیژن بیرنگ از ساخت خانه سبز تا به قهقرا رفتن شام ایرانی

اتاق تاریک بهترین فیلم جشنواره کرالا شد

هشدار درباره ترجمه های قلابی

کاظم سیاحی در گفت وگو با فارس: «لیسانسه ها» فرم جدیدی از طنز را ارائه کرد/ سریالی که تلاش کرد واقعیت ها را تصویر کند

پشت صحنه «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری

«منصور خورشیدی» شاعر مازندرانی درگذشت

گریم عجیب عاطفه رضوی در «خروس لاری» + عکس

وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می توان به آینده ایران امیدوار بود

پرش مرگبار دو نوجوان از حصار مرزی ایالات متحده +فیلم

دکتر استرنج 2 ساخته می شود/پیش تولید فیلم جدید کمپانی مارول کلید خورد

آغاز به کار نخستین جشنواره بین الملل کتاب کودک و نوجوان کاشان

نخستین تصویر از سریال جدید مهران مدیری منتشر شد

حاشیه های جشنواره فیلم فجر با راه ندادن فیلم های حساس در نطفه خفه می شود!

اولین تصویر از سریال «هیولا» مهران مدیری

جشن تولد « بتهوون » در تالار رودکی و جای خالی بزرگان

«بمب یک عاشقانه» صدرنشین جدول فروش سینما شد

«منصور خورشیدی» شاعر مازندرانی درگذشت

برگزیدگان دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت تجلیل شدند+اسامی

اولین تصویر از شاهکار مهران مدیری منتشر شد

آغاز به کار نخستین جشنواره بین الملل کتاب کودک و نوجوان کاشان

کلمات قصار/ فروغی بسطامی: کوته کن این افسانه را

دعوای توییتری ضرغامی و آشنا بالا گرفت

اولین تصویر از هیولای مهران مدیری

نمایی از پشت صحنه سریال جدید مهران مدیری و پیمان قاسمخانی+عکس

تبعات پیام تبریک به شهردار یزد + فیلم

بخش خبری 20,پنجشنبه ,22 آذر مرکز قزوین+فیلم

گریم متفاوت عاطفه رضوی در نمایش خروس لاری در نقش خانم آغا

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تعریف هنر بازنگری کند

داستان بی پایان

تئاتر خصوصی با خودش موضوعاتی خارج از اراده را تحمیل می کند

نمایش لایه های پنهان زندگی غلامحسین دینانی در فیلم سالک فکرت

نمایی از پشت صحنه سریال جدید مدیری و قاسمخانی+عکس

اولین تصویر از هیولای مهران مدیری

برگزاری جشنواره طبخ غذای خانگی و محلی در مه ولات

برگزاری جشنواره الگوهای برتر مسجد محوری در اردبیل

پشت صحنه و جلوه های ویژه فیلم سینمایی انتقام جویان: جنگ ابدیت

ژست جالب حمیدرضا آذرنگ در کنار خانم بازیگر معروف + عکس

«قصه دلبری» روایت عاشقانه زندگی شهید مدافع حرم

برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی در گیلان

پرفروش ترین فیلم های هالیوود در سال 2018

نخستین تصویر از ماهور الوند در «نهنگ آبی»

سفر وزیر ارشاد به کاشان

کاشان باید شاهد رویدادهایی در تراز ظرفیت هایش باشد

برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی در گیلان

اولین تصویر از هیولای مهران مدیری! +عکس

ماهور الوند در نمایی از سریال «نهنگ آبی» +عکس

پرفروش ترین فیلم های هالیوود در سال 2018

موسیقی متن فیلم سینمایی تلقین ؛ هانس زیمر

واکنش توییتری دانشجویان به اکران فیلم هالیوودی مستهجن در سینمای بجنورد/ هدف؛ عادی سازی بی بند و باری است

عکاس مهابادی دیپلم افتخار جشنواره روسیه را کسب کرد

عکاس مهابادی دیپلم افتخار جشنواره روسیه را کسب کرد

نقد فیلم مارموز ، یک کمدی سیاسی تمام عیار

امواج سومین جشنواره فیلم موج بر سواحل مرجانی کیش

نخستین تصاویر از ماهور الوند در «نهنگ آبی» + عکس

دفاع هوشنگ گلمکانی از اصغر فرهادی: پنجه به صورت آدم موفق نکشیم

امواج سومین جشنواره سراسری فیلم موج بر سواحل مرجانی جزیره کیش

حرف های دردناک زیبا بروفه در مراسم ختم همسرش+ ویدیو

آتش گرفتن بنای تاریخی در املش

کارگاهی از آثار تجسمی استاد آویشی

مشارکت صدا و سیما در تولیدات فرهنگی دفاع مقدس+فیلم

شباهت جالب «ماهور الوند» و خواهرش/ عکس

وزیر ارشاد: سهم فرهنگ و هنر از بودجه بسیار اندک است

شفر با دوربین صدا و سیما مصاحبه نکرد

بازگرداندن الواح و اشیای تاریخی دوران هخامشی به کشور

زاویه هایی از ورزش گلستان + فیلم

وزیر ارشاد: سهم فرهنگ و هنر از بودجه بسیار اندک است

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور بسیار اندک است

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور بسیار اندک است

«قوانین مدیریت» منتشر شد

«منصور خورشیدی» شاعر مازندرانی درگذشت

خواجه امیری در کنسرت عقیلی تجلیل می شود

تجهیز 7 اثر تاریخی فارس به سامانه فروش بلیت الکترونیک

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور همواره اندک بوده است

ماهور الوند در «نهنگ آبی»+ عکس

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

اجرای طرح «هر شهروند یک کتاب» در سنندج

پول بدهید، تندیس از دست وزیر بگیرید! +فیلم

انیمیشن کوتاه هِی گوزن!

بمب معادی ترکید

معرفی و امضای کتاب نمایشنامه «گل ناز و گل یار»

بمب معادی ترکید

بهره برداری از گذر آب انبار خان کاشان با حضور وزیر ارشاد

ساز هنرمندان موسیقی شهرری برای هفته فرهنگی کوک شد

نذر فرهنگی کتاب در شهرستان ری اجرا می شود

معرفی خرمای ایران در منهای نفت

بهره برداری از گذر آب انبار خان کاشان با حضور وزیر ارشاد

تجلیل از «ایرج» در کنسرت سالار عقیلی

رونمای از سریال نوروزی شبکه یک

برگزاری نشست تخصصی «برخوان دوست» در یزد+عکس

تکذیب خبر خارج شدن 7 اثر تاریخی از ثبت ملی

کی روش خانه اش را هم تحویل داد!

سیاست غلط «تعویض فیلم» در اکران

سیاست غلط «تعویض فیلم» در اکران