مطالب مرتبط:
ادعای بولتون: ایران «بانک مرکزی جهانی برای تروریسم بین المللی» است / به صفر رساندن صادرات نفت و گاز ایران، شاید فورا محقق نشود؛ نمی گویم که لزوما به این هدف دست خواهیم یافت / هدف ما این است که هیچ گونه استثنایی درباره تحریم نفتی، برای کشورهای دیگر قائل نش
مقام نفتی سعودی: قطع کامل صادرات نفت ایران ممکن نیست
صادرات نفت ایران به ترکیه 71 درصد کاهش یافت!/ گرفتاری مردم ترکیه در صورت قطع صادرات گاز ایران
تثبیت وضعیت میادین نفتی ایران در دریای خزر/ توافق ایران و آذربایجان درباره توسعه دو میدان مشترک
سند محرمانه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی: توافق ایران و روسیه، تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران را دور می زند/این ساز و کار امکان صادرات نفت خام ایران به روسیه از طریق دریای خزر را فراهم می کند/ قرار است در عوض، مسکو نیز امتیازات و خدمات تجاری به ایران ارائ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 08:462018-10-16اقتصادي

ادامه تحریم های غیرعادلانه اقتصادی مردود است/ قطع کامل صادرات نفتی ایران ممکن نیست/ روند توسعه ی میدان های مشترک نفت و گاز کُند است


یک متخصص توسعه و اکتشاف نفت و گاز اظهار داشت: از مدت ها پیش بعضی از خریداران نفت ایران به صراحت تصمیم خود را برای ادامه خرید نفت از ایران اعلام کرده اند و این به معنای ناکام ماندن آمریکا در زمینه قطع کامل صادرات نفتی ایران است.

- کد خبر: 680281 1397/07/24 08:40:42 یک متخصص توسعه و اکتشاف نفت و گاز اظهار داشت: از مدت ها پیش بعضی از خریداران نفت ایران به صراحت تصمیم خود را برای ادامه خرید نفت از ایران اعلام کرده اند و این به معنای ناکام ماندن آمریکا در زمینه قطع کامل صادرات نفتی ایران است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی ایلنا، با نزدیک شدن به 13 آبان و اعمال تحریم های یکجانبه گرایانه علیه ایران تحلیل های مختلفی در مورد تبعات این تحریم از منظر تاثیرگذاری بر قیمت این کالای راهبردی از سوی کارشناسان و کنشگران این حوزه ارایه می شود.

از همین روی مصاحبه ای ترتیب داده ایم با کارشناس نفتی ایرانی-آمریکایی جناب حسین ابن یوسف متخصص توسعه و اکتشاف نفت و گاز تا چشم انداز تحریم های نفتی را بررسی کنیم.

ابن یوسف معتقد است تحریم های آمریکا علیه ایران در شرایط نابرابر است که از سوی پرچم دار آزادی پذیرفته شده نیست.

وی همچنین باور دارد که ایران باید به دنبال جایگزین برای ارزآوری باشد و از سیاست تک محصولی دست بردارد.

در ادامه مشروح گفت وگو ابن یوسف با ایلنا را می خوانید: افزایش قیمت بنزین در انتخابات میان دوره ای آمریکا مقبولیت ندارد اصرار آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفتی ایران، خالی از هر گونه توجیهی است از 13 آبان دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران آغاز خواهد شد، با توجه به اینکه این دور از تحریم ها بخش نفت و گاز و سیستم بانکی را نشانه گرفته است لطفا ارزیابی خود از این تحریم ها و تاثیر روی قیمت نفت را بفرمایید و اینکه آیا امریکا خواهد توانست طبق ادعاهای خود صادرات نفت را صفر کند؟ اعمال تحریم های اقتصادی شاید در شرایط مناسب وسیله خوب، کم هزینه و موثری باشد اما اعمال مستمر، نابرابر، غیرعادلانه، غیرمنطقی و حتی تفننی از این راهکار به ویژه از سوی کشور نیرومندی نظیر ایالات متحده که خود را پرچمدار سیاست تجارت آزاد می داند، کاملا عجیب و مردود است.

اصرار آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفتی ایران، به راستی خالی از هر گونه توجیهی است.

با این همه، مسلما کوشش خواستاران چنین طرحی این خواهد بود که به هر قیمتی دست کم برای یک روز هم که شده این کار صورت بگیرد تا بتوانند بهره برداری های تبلیغاتی مورد نظر را از آن بنمایند.

آنچه که در چند دهه اخیر باعث نوسانات عظیم در قیمت جهانی نفت شده، عدم تعادلی است که به دلایل گوناگون در عرضه و تقاضای این متاع اساسی و ارزشمند ایجاد شده است.

عواملی نظیر: - ملی کردن صنایع نفت، نظیر آنچه که از مکزیک آغاز شد و در منطقه خلیج فارس هم ایران آغازگر آن بود.

- اعمال سیاست درهای بسته از سوی بسیاری از کشورهای صادر کننده نفت، که باز ایران در دهه 1960 آغازگر آن بود.

- تنش ها و رویارویی های نظامی به ویژه زمانی که یک طرف درگیری کشورهای نفت خیز بودند، نظیر رویدادهای خشن در منطقه خاورمیانه اعم از درگیری های بین اعراب و اسراییل و تجاوزات عراق به ایران و کویت و بقیه منطقه.

- تحریم های اقتصادی علیه کشورهای نفت خیز مانند تحریم های آمریکا علیه ایران، عراق، لیبی و دیگران.

- تصمیم به برداشت و یا حتی پیشنهاد برداشت از ذخایر استراتژیک آمریکا، جهت تعدیل قیمت ها.

تجربه نشان داده در مواقعی که توان تولید مازاد بر فروش و مصرف روزانه نفت، نزدیک به 4 تا 5 میلیون بشکه باشد، نوسانات قیمت به حداقل می رسند و برعکس زمانی که این رقم به نحو چشم گیری بالا می رود (همانگونه که در سال های میانه دهه 1980 شاهد آن بودیم) قیمت ها به شدت پایین می آیند و زمانی که این رقم کاهش پیدا می کند، قیمت ها به همان نسبت تقویت می شوند.

در حال حاضر این رقم کمتر از 2 میلیون بشکه در روز است و تازه بهره برداری از این توان نیز مستلزم پذیرش هزینه فراوان و داشتن زمان کافی است که بدون تردید ماه ها به درازا خواهد کشید.

حال به فرض اینکه انجام چنین کاری عملی باشد، تاثیر روانی از بین رفتن کامل این وسیله ضربه گیر به تنهایی باعث افزایش چشم گیر قیمت ها خواهد شد که با توجه به حساسیتی که توده ی مردم در آمریکا به افزایش قیمت بنزین دارند، بدون تردید در زمان انتخابات میان دوره ای ماه آینده، هیچ گونه مقبولیتی نخواهد داشت، به ویژه در شرایطی که قیمت نفت در بالاترین سطح خود در بیش از چهار سال اخیر بوده است.

آمریکا در زمینه قطع کامل صادرات نفتی ایران ناکام مانده است این گرفتاری که شما اشاره می کنید برای کشورهای دیگر چگونه است؟ این گرفتاری برای کشورهای دیگر به مراتب سخت تر خواهد بود.

برای نمونه، ژاپن تقریبا تمامی نفت و گاز مورد نیاز خود را از خارج تامین می کند، آن هم با قیمت های بین المللی و نه قیمتی که مصرف کنندگان در آمریکا مثلا برای گاز طبیعی می پردازند و به مراتب پایین تر از قیمت های بین المللی است! از همه مهمتر این که آمریکا مصرا به دنبال این است که کشورهایی نظیر ژاپن بدون هیچ ملاحظه ای خرید نفت خود را از ایران به طور کامل قطع کنند و در عوض نفت مورد نیاز خود را از روسیه و یا عربستان تامین کنند.

روسیه ای که از دید بسیاری از افراد آگاه در خود آمریکا بزرگترین دشمن آمریکا محسوب می شود و عربستانی که این روزها به دلیل گم شدن و حتی اتهام قتل یکی از روزنامه نگاران منتقدش، جمال خاشقچی، وجهه ای بسیار مخدوش پیدا کرده است تا جایی که تعدادی از سناتورهای بسیار متنفذ آمریکا از اعمال تحریم های اقتصادی علیه آن کشور سخن به میان آورده اند.

به هر روی، از مدت ها پیش بعضی از خریداران نفت ایران به صراحت تصمیم خود را جهت ادامه خرید نفت از ایران اعلام کرده اند و این به معنای ناکام ماندن آمریکا در زمینه قطع کامل صادرات نفتی ایران است.

خواست نامعقول آمریکا سریع و فوری عملی نخواهد شد شما به مورادی از دلالیل عدم تعادل در بازار نفت اشاره کردید، در صورت صفر شدن صادرات نفت ایران یا حداقل به زیر یک میلون رساندن صادرات، واکنش بازار را این بار چگونه ارزیابی می کنید؟ صادرات نفتی ایران در زمان اعمال تحریم های سازمان ملل که همه کشورها می بایستی آن را محترم می شمردند، حدود یک میلیون بشکه در روز بود، اما در شرایط کنونی چنین محدودیت هایی وجود ندارد و اتفاقا این سازمان خواستار محترم شمردن پیمان برجام از سوی همگان است.

به علاوه در طول چند سال اخیر، هم نیاز جهان به نفت بیشتر شده، هم به خاطر پایین بودن نسبی قیمت ها فعالیت های اکتشافی و توسعه ای در جهان چندان گسترده نبوده و هم بسیاری از تولیدکنندگان نفت در سازمان اوپک نظیر ونزوئلا، لیبی و نیجریه به دلایل مختلف قادر به استفاده از همه ی توان تولیدی بالقوه و حتی بالفعل خود نیستند! به عبارت دیگر در این مدت عرضه و توان بالقوه ی عرضه پایین آمده و به میزان تقاضا افزوده شده است.

در چنین شرایطی طبیعی ترین عکس العمل، افزایش قیمت ها خواهد بود، خواست نامعقولی که با دستور و تهدید آمریکا، آن هم به گونه ی سریع و فوری، عملی نخواهد شد! روس ها به زبان دیپلماتیک گفتند که تولید نفت ایران تغییری نخواهد شد در این میان روسیه دو واکنش متناقض به کاهش نفت ایران داشته است، از سویی گفته تولید خود را افزایش نخواهد داد و از سویی ادعا کرده که کاهش تولید نفت ایران را پر خواهد کرد.

این رفتار را چگونه ارزیابی می کنید.

این گفتار ممکن است به نظر متناقض باشد، اما به نظر من ظرافتی در آن هست و روس ها به زبان دیپلماتیک گفته اند که تولید نفت ایران دچار هیچ گونه تغییری نخواهد شد! ولی حالا فرض کنیم اینطور نباشد.

آیا افزایش تولید نفت باعث کاهش قیمت ها نخواهد شد؟ و آیا در شرایطی که خود روسیه تحت تحریم اقتصادی قرار دارد، این کشور توان افزایش چند درصدی تولیدات نفتی خود را خواهد داشت؟ و در برابر کاهش قیمت نفت که روی همه ی صادرات نفتی خواهد بود، در چه سطحی قرار خواهد گرفت؟ بنابراین، روسیه اگر قصد کمک به ایران را هم نداشته باشد، بعید به نظر می رسد که چنین تصمیم اقتصادی نادرستی اتخاذ کند.

تنگه هرمز هرگز بسته نشده است آیا بستن تنگه هرمز امکان پذیر است؟ در صورت بسته شدن واکنش بازار چه می تواند باشد.

درست 106 سال از آغاز صدور نفت و فرآورده های نفتی منطقه ی خلیج فارس می گذرد و در تمام این مدت یک روز هم به هیچ دلیل موجه یا غیرموجهی، اعم از طبیعی و غیرطبیعی، این آبراهه حتی زمانی که نقش تولیدکنندگان عمده نفت منطقه یعنی ایران، عراق، کویت، امارات، عربستان در تامین نیازهای نفتی جهان بسیار پررنگ تر و منابع جایگزین انرژی بسیار محدودتر بوده و یا منطقه درگیر جنگ بوده، مسدود نبوده است.

برعکس، پیش بینی بسته شدن آبراهه ای که بدون تردید از نظر حجم نفتی که از طریق آن صادر می گردد در جهان مهم ترین محسوب می شود، معمولا از سوی کسانی مطرح می شد که قصد تحمیل طرح های عظیم و پر هزینه ای نظیر حمل نفت صادراتی عربستان از مراکز تولید نفت در شرق این کشور به دریای سرخ و یا نفت عراق از طریق عربستان به دریای سرخ از طریق خط لوله بود، که در مورد اول در شرایط عادی بهره برداری از آن غیر اقتصادی است و در کمتر زمانی از این موقعیت استفاده شده، و در مورد دوم هم عراق تنها مخارج سنگین احداث خط لوله را پذیرا بوده و هیچ گاه موفق به بهره برداری از آن نشد.

با این همه در زمان جنگ کشورهایی که در اطراف آبراهه ها قرار دارند برای اطمینان پیدا کردن از اینکه کشتی هایی که از آن تنگه ها عبور می کنند سوء نیّتی علیه آن کشورها ندارند، حقوقی برای نظارت بر چنین ترددهایی دارا هستند، که به هر روی در مقام مقایسه با کشتیرانی آزاد در زمان صلح محدودیت هایی برای کشتی های بیگانه ایجاد می کند.

البته واکنش بازار حتی با تهدید بستن تنگه ها بسیار سریع و شدید خواهد بود، ولی به هر ترتیب حتی اگر مشکلی هم نظیر مین گذاری یا هر عامل بازدارنده ی دیگری شکل دیرپا و ماندگاری نخواهد داشت و در عرض چند روز یا یک هفته برطرف و یا دست کم بسیار کمرنگ خواهد شد و طبعاً عکس العمل بازار هم تعدیل خواهد شد.

دیپلماسی انرژی باید به گونه ای جدی دنبال شود فکر نمی کنید ایران در زمینه دیپلماسی انرژی کم کاری کرده و حالا جای خالی آن احساس می شود؟ در مورد فواید قناعت سخن بسیار گفته شده و به همین دلیل از دید بسیاری از افراد این مطلب اولویتی محسوب نمی شود.

اما برنامه ریزی برای گرفتن حقوق و یا تامین نیازهای واقعی آینده با حرص زدن و بیش خواهی متفاوت است و مقوله ی انرژی برای کشوری که عظیم ترین مجموعه ی ذخایر ثابت شده نفت و گاز دنیا را دارا است طبیعی است که دیپلماسی انرژی باید به گونه ای جدی دنبال شود.

البته بدون تردید در این زمینه اقداماتی هم صورت گرفته اما چنین زمینه هایی یک سویه نیستند و طرف های مقابل هم باید خواست و توان انجام همکاری را داشته باشند و بدبختانه اگر به دلایل گوناگون خواست و توان مقابل هم موجود باشد، حداقل معمولاً همزمان برای طرفین مشهود نیست.

مشکل بعدی در همکاری با دیگر تولیدکنندگان نفت و گاز، مسأله رقابت ها است.

طبیعی است زمانی که همه یک متاع برای عرضه داریم، کار دشوارتر می شود.

برای نمونه باید همکاری اعضای سازمان اوپک را مثال بزنم که در درازای 58 سالی که از زمان تاسیس آن می گذرد چه نوساناتی داشته و اختلافات یا همکاری های کشورهای عضو و حتی تعدادی از آنها (مثلاً در قضیه ی تحریم نفتی اعراب) چه پیامدهایی برای سازمان، تک تک اعضا و حتی بقیه ی جهان داشته است.

ضمناً ایجاد سازمان مشابهی برای همکاری های گسترده در مورد گاز طبیعی از سوی کشورهای تولیدکننده این سوخت محبوب به پیشنهاد ایران پا گرفته و فعالیت هایی را هم آغاز کرده و شاید حتی بتوان گفت که عملکرد این سازمان در سال های نخستین عمرش از پیروزی های که سازمان اوپک در زمان مشابه داشته بیشتر هم بوده، اما در مورد توسعه ی میدان های مشترک نفت و گاز کشور با همسایگان و یا تنظیم رژیم حقوقی دریای خزر با اینکه همیشه صحبت از اولویت آنها بوده، پیشرفت ها غالباً نامحسوس و یا کندتر از سطح توقع جامعه بوده است.

با حمایت از تولید باید وابستگی اقتصاد به ارزهای خارجی را کاهش داد ایران در مقابل کاهش صادرات چه آلترناتیوی می تواند داشته باشد؟ اقتصاددانان به طور کلی مخالف اقتصاد تک محصولی هستند و من هم با همه علاقه ای که به صنعت محبوبم (نفت) دارم، باورم بر این است که ایران باید روند متنوع ساختن منابع درآمدهای ارزی خود را سریع تر و گسترده تر کند.

از بخت نیک ما در کشور موقعیت های بی نظیری در اختیار داریم، اعم از منابع عظیم و متنوع طبیعی نظیر معادن و منابع بسیار ارزشمند انسانی.

در زمینه صنعت گردشگری هم به راستی موقعیت های چشمگیری وجود دارد، چه به عنوان جایگزینی برای مسافرت هم میهنان به خارج از کشور و چه به عنوان راهکاری برای جذب گردشگران خارجی برای دیدن زیبایی های طبیعی و آثار کم نظیر تاریخی یکی از کهن ترین تمدن های جهانی.

البته این به معنی نادیده گرفتن منابع عظیم و خداداد نفت و گاز که ایران را غنی ترین کشور جهان از نظر دارا بودن چنین ذخایر ثابت شده ای کرده، نیست و برعکس مشوق نیرومندی برای دور شدن اقتصاد کشور از خام فروشی و آغاز کوشش های بیشتری در ایجاد توانمندی های لازم در همه بخش های اکتشافی، توسعه ای، تولیدی، پالایشی، بازاریابی، حمل ونقل نفت و گاز و توسعه منطقی و مشابه در بخش تولید محصولات شیمایی و پتروشیمی است.

این کوشش ها در نهایت باعث افزایش صادرات نیز خواهد شد.

ناگفته نماند؛ در سال های اخیر ایران موفق شده در زمینه های دیگری نظیر صدور خدمات مهندسی هم کسب درآمدی را نصیب خود کند و این نوآوری ها باید به گونه ای جدی تشویق و پشتیبانی شوند.

راهکار دیگر کوشش در زمینه ی کاهش میزان واردات است که بالقوه مشوق و موید تولیدکنندگان داخلی و تقویت اشتغالزایی و همزمان بهبود تراز بازرگانی و کاهش وابستگی اقتصاد کشور به ارزهای خارجی است.

اوپک به هدف اصلی خود رسیده است آیا اوپک در این شرایط خطیر ایران به وظیفه خود که حمایت از اعضاء است توانسته جامه عمل بپوشاند، نقش ایران در اوپک را چگونه ارزیابی می کنید؟ کشورهای تولیدکننده نفت واقعاً برای بازپس گرفتن حقوق از دست رفته خود نیازمند تاسیس چنین سازمانی بودند.

مهم ترین این حقوق، برگرداندن حق حاکمیت کشورها بر دارایی های نفتی خودشان و توان تصمیم گیری در مورد ساختار قیمت گذاری برای نفت بود که نهایتاً در هر دو مورد کاملاً موفق بودند.

یعنی در بیشتر این کشورها و یا دست کم در بین اعضای موسس این سازمان در منطقه ی خلیج فارس (یعنی ایران، عراق، کویت و عربستان) مالکیت منابع و ذخایر نفتی تنها در دست دولت های متبوعه آنها است و شرکت های خارجی حق شرکت در هیچگونه فعالیت اکتشافی، توسعه ای و تولیدی که منجر به ایجاد خللی در این امر باشد را ندارند.

در مورد قیمت نفت هم هرچند که همکاری در بین اعضا در درازای عمر این سازمان یکدست نبوده و سهم اوپک در تامین نفت جهانی هم با کاهش روبرو بوده و در نتیجه نوسانات ناخواسته ای هم در قیمت نفت به وجودآمده، امروز میانگین قیمت نفت اوپک حدود 40 برابر قیمت مشابه در اوایل دهه 1970 میلادی است.

بنابراین، اعضای اوپک با اینکه اکثراً از نظر موقعیت و نیازشان در شرایط متفاوتی قرار دارند، هنوز ارائه کننده عمده ی نفت به بازارهای جهانی مصرف هستند و کاملاً به اهداف اصلی و یاد شده خود رسیده اند.

در حال حاضر توان تولید نفت ایران بیش از دو برابر ظرفیت پالایشی کشور است و هرچند که افت سطح تولید از میدان های توسعه یافته، به دلیل عدم صیانت کامل از منابع به علل مختلف و از آن میان جنگ، مشکلات مالی و تحریم های اقتصادی، کندی توسعه ی میدان های جدید (به ویژه میدان های مشترک که بالاترین اولویت شرکت ملی نفت ایران شناخته شده است) و روش هایی که برای جلوگیری از هرز روی در مصرف بنزین و گازوییل و جایگزین کردن این سوخت ها با گاز طبیعی امکان افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی وجود دارد و در نتیجه ایران برای سال ها به عنوان یک کشور صادرکننده نفت به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر حضور مستمر، فعال و موثر ایران در سازمان اوپک که در دهه های گذشته موفقیت های چشمگیری را برای ایران و دیگر اعضا موجب شده و به فرض اینکه در آینده ی دور ایران به دلیل افزایش نیازهای داخلی و یا تقویت نیروی پالایشی کشور و یا هر دلیل دیگری، همانند اندونزی، از جرگه صادرکنندگان نفت خارج شود، تجارب اندوخته شده در 58 سال گذشته، کشور را در صیانت بیشتر از منابع عظیم گاز طبیعی اش که از نظر رتبه در جهان مقام نخست را داراست و از نظر زیست محیطی محبوب ترین سوخت فسیلی شناخته شده است، به خوبی یاری خواهد داد.

گفت وگو: توحید ورستان
کلید واژه ها: ایران - صادرات نفت - صادرات نفتی - آمریکا - تحریم - صادرات - نفتی - اقتصادی - توسعه - اکتشاف - نفت ایران - قیمت - خرید - کارشناس - ایالات متحده - 13 آبان - سیستم بانکی - افزایش قیمت - شرایط - تصمیم - تاثیرگذاری - قیمت بنزین - پرچم - انتخابات - آزاد - تبلیغاتی - قیمت نفت - کم هزینه - خبرنگار - امریکا

آخرین اخبار سرویس:
سقوط آزاد قیمت سکه و دلار ادامه دارد

موشک های ایرانی ضدِ زرهِ، بلای جان دشمنان

«پژو پارس اتوماتیک» 3 میلیون تومان ارزان شد

بازار میوه در تب گرانی می سوزد/ دست خریداران کوتاه تر از همیشه!

شرایط فاینانس خارجی هشت طرح در کشور اجرایی شد

شرایط فاینانس خارجی هشت طرح در کشور اجرایی شد

یکهزارکیلومتر راه آسفالته روستایی در جنوب کرمان ایجاد شده است

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

یکهزارکیلومتر راه آسفالته روستایی در جنوب کرمان ایجاد شده است

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

نرخ طلا هم در بازار جهانی بالا رفت

توزیع عادلانه منابع و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

جاری شدن نفت خام در گناوه!

عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت شد

42 میلیارد ریال به اثرهای تاریخی آران و بیدگل اختصاص یافت

گردشگری ظرفیتی مهم برای دور زدن تحریم ها

دومای روسیه توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری ایران و اوراسیا را تایید کرد

گرانی 25.6 درصدی قیمت تولید زراعی،باغی و دامداری

خشم عربستان از اقدام آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

دومای روسیه توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری ایران و اوراسیا را تایید کرد

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات ایران:تنها راه نجات آبزیان دریای خزر اقدام مشترک پنج کشور ساحلی است

تداوم تلاش ها و اقدام های اوپک برای برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای نفت در بازارهای جهانی

جلوگیری از قاچاق سوخت توسط کامیون های ترکیه ای

انتصاب معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت

نمایشگاه صنایع دستی در یزد

خبرهای معاون وزیر از قیمت گذاری خودرو

کنفرانس آبزی پروری پایدار در دریای خزر در باکو برگزار شد

بازخوانی فرمایشات رهبر انقلاب در خصوص برخورد با مفسدان اقتصادی/ عامل به وجود آمدن «سلطان سکه» و «سلطان ارز» چیست؟

لغو سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گیلان

توزیع گوشت منجمد و بذر و کود تا نفت سفید

دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک حمایت می کند

عدم اتخاذ تصمیم برای افزایش قیمت خودرو از سوی وزارت صمت

قیمت کتری برقی در بازار

قیمت گوشی نوکیا در بازار

قیمت فروش هاوالH2 در بازار

22 تن گوجه فرنگی قاچاق توقیف شد

افزایش قیمت نفت با احتمال کاهش عرضه در بازار

افتتاح نیروگاه ماکو با مشارکت یک شرکت چینی

رشد سهام آسیایی

هویت «زعفران ایرانی» در خطر

مجوز 54 دفتر خدمات مسافرت هوایی لغو شد

کشتی آرای: سقوط قیمت سکه به 3 میلیون و 600 هزار تومان

چرا دلار ارزان شد؟؟

کاهش 16 درصدی قیمت سکه و طلا در بازار

چرا نرخ دلار کاهش یافت؟

محصولات دامی و مرغ ایران به ویتنام صادر می شود

پیشنهاد به دولت برای بررسی شیوه راندن خودروهای دولتی‎

محصولات دامی و مرغ ایران به ویتنام صادر می شود

بنادر مازندران رونق واقعی را ندارند

اشتغالزایی بیش از 4 هزار نفر داخل شهرک های صنعتی البرز

بیش از 90 درصد معادن کوهی گیلان در رودبار است

خوردن فلافل ممنوع شد!

تنها راه نجات آبزیان دریای خزر اقدام مشترک پنج کشور ساحلی است

باکوپست : ایتالیا و روسیه بزرگترین شرکای تجاری جمهوری آذربایجان هستند

برگزاری دومین نمایشگاه قهوه و صنایع مربوطه در شیراز

چه کسانی یارانه 200 هزار تومانی دریافت می کنند؟

سقوط قیمت دلار در صرافی‎ها به کانال 11 هزار تومان + نرخ قیمت ها

جزییات تصادف تانکر سوخت با خودروی مدیرعامل تامین اجتماعی

کشتی آرای: کاهش 20 درصدی قیمت طلا و سکه

قیمت طلا 3 دلار افزایش یافت

بلندترین برج کنترل دریایی کشور در چابهار ساخته می شود

418 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به 171 واحد تولیدی البرز اعطا شد

آیین افتتاحیه نمایشگاه آرت اکسپو در تبریز

پل تاریخی «میرزارسول» میاندوآب مرمت و بهسازی شد

ستاد تسهیل استان کرمانشاه امسال 235 مصوبه داشته است

دمای تهران از شنبه افزایش می یابد

کاهش 16درصدی قیمت سکه و طلا در بازار

ستاد تسهیل استان کرمانشاه امسال 235 مصوبه داشته است

پاسکاری و پاسخ های غیرمسئولانه مدیران استان مرکزی + تصاویر

استاندار بازنشسته شد و فرماندار رفت/ شهرداری در ابهام

هر خانوار ایرانی در سال 96 چقدر برای تفریح خود هزینه کرد؟

رویترز: خشم ریاض از اقدام آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران/ تصمیم ریاض برای کاهش صادرات نفت خود با هدف کنترل قیمت ها

گزارش نشدن آنفلوآنزای پرندگان در خوزستان

نیازمند مفهومی واحد برای نیل به توسعه هستیم

نیازمند مفهومی واحد برای نیل به توسعه هستیم

افتتاح خط تولید جدید داروهای ضد سرطان؛ بزودی

حمایت دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک

خشم عربستان از معافیت خرید نفت ایران/ تلاش ریاض برای کاهش صادرات نفت با هدف کنترل قیمت

روابط اقتصادی ایران و اسلواکی قابلیت گسترش بیشتری دارد

لیبی، معافیت از کاهش تولید نفت را خواستار شد

روابط اقتصادی ایران و اسلواکی قابلیت گسترش بیشتری دارد

پرداخت یارانه 200هزار تومانی به کارگران و کارمندان با حقوق زیر 3میلیون

پنج طرح عام المنفعه به مناسبت دهه وقف در تالش افتتاح شد

1140میلیارد ریال سرمایه گذاری در گردشگری روستایی انجام شد

اختصاص 70 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به شهرستان تالش

وضعیت مطلوب ذخیره سازی و تامین برنج در استان گیلان

رشد خیره کننده لندن در حوزه هوش مصنوعی / چرخش نگاه سرمایه گذاران بین المللی به سمت بریتانیا

حدود 6 هزار دقیقه انیمیشن در سال تولید شده است

پرداخت یارانه 200 هزار تومانی

لیبی، معافیت از کاهش تولید نفت را خواستار شد

پیام تسلیت رییس جمهور، وزیر تعاون و استاندار گلستان

هدف اروپا از ماندن در برجام ایجاد بلاتکلیفی در اقتصاد ایران است

خشم ریاض از صدور معافیت برای خرید نفت ایران

مزایای اقتصادی زیبا بودن

قیمت نفت با احتمال کاهش عرضه در بازار افزایش یافت

بازار نفت تبعات تحریم نفت ایران را درک نکرده

حمایت دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک

رفع محرومیت در برخی مناطق لرستان تنها با تلاش و همدلی امکانپذیر است

اختلافات در کابینه بریتانیا، منجر به افت ارزش پوند شد

ادامه تحریم های غیرعادلانه اقتصادی مردود است/ قطع کامل صادرات نفتی ایران ممکن نیست/ روند توسعه ی میدان های مشترک نفت و گاز کُند است

ادامه تحریم های غیرعادلانه اقتصادی مردود است/ قطع کامل صادرات نفتی ایران ممکن نیست/ روند توسعه ی میدان های مشترک نفت و گاز کُند است