مطالب مرتبط:
امید درمانی؛ حرف درست روحانی یادداشت روزنامه کیهان
نقدهای مدیریتی یک کاندیدای اسبق ریاست جمهوری؛ هاشمی طبا:مشکل کشور ماندن یا رفتن «روحانی» نیست/«امید» با حرف‎درمانی شکل نمی‎گیرد
مشکل کشور ماندن یا رفتن «روحانی» نیست/«امید» با حرف‎درمانی شکل نمی‎گیرد
مشکل کشور ماندن یا رفتن «روحانی» نیست/«امید» با حرف‎درمانی شکل نمی‎گیرد
نقدهای مدیریتی یک کاندیدای اسبق ریاست جمهوری؛ هاشمی طبا:مشکل کشور ماندن یا رفتن «روحانی» نیست/«امید» با حرف‎درمانی شکل نمی‎گیرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 08:322018-10-16سياسي

امید درمانی؛ حرف درست روحانی


روانشناسان و روانپزشکان برای تشخیص «معلولیت ذهنی» در افراد، قاعده و معیار روشنی دارند.

معیار آنها درباره کم توانی یا ناتوانی ذهنی، «نقص در عملکرد ذهنی، - ، روانشناسان و روانپزشکان برای تشخیص معلولیت ذهنی در افراد، قاعده و معیار روشنی دارند.

معیار آنها درباره کم توانی یا ناتوانی ذهنی، نقص در عملکرد ذهنی، مثل استدلال، حل مسئله، برنامه ریزی، تفکر انتزاعی، قضاوت، یادگیری تحصیلی و یادگیری از تجربه است.

معلولیت روحی-روانی به مراتب ناتوان کننده تر از معلولیت جسمی و ذهنی است.

فرد در اینجا با وجود همه ظرفیت ها و توانمندی ها، مانند افراد ناتوان و محروم از قدرت استدلال و حل مسئله و برنامه ریزی و تجربه اندوزی و عبرت آموزی رفتار می کند.

کشور بزرگ ما به برکت انقلاب اسلامی، دارای ظرفیت های کم نظیری شده که هرگاه درست به خدمت گرفته شده، معجزه های خیره کننده ای را رقم زده است.

درعین حال بخش بزرگی از همین ظرفیت ها و توانمندی ها، معطل قفل شدگی ذهنی برخی مدیران است.

خود تحریمی و خودزنی از همین جا آغاز می شود.

1- تصور کنید ملت ما دشمن را مانند برخی تکنوکرات ها یا تحلیل گران و تئوری پردازان، بزرگ می داشت؛ آیا می توانست طومار رژیم پهلوی به عنوان ژاندارم آمریکا در منطقه را در هم پیچد و بساط نفوذ و سلطه ایالات متحده را به هم ریزد؟ می توانست با دست خالی از توپخانه و موشک و هواپیمای به روز، در مقابل لشکر 30 ملیتی صدام سینه سپر کند؟ می توانست در حالی که سیم خاردار را هم تحریم و دریغ می کردند، ماهواره به فضا بفرستد و موشک دوربرد نقطه زن بسازد و در فناوری نانو و سلول های بنیادی و هسته ای و موشکی تا آنجا پیش رود که اهل فن اروپایی و آمریکایی یا صهیونیستی را به اظهار شگفتی وادارد؟ با معلولیت روحی و روانی می شد حتی به دامنه یکی از این قله ها رسید؛ چه رسد به خود قله ها؟! همه آنها که داعیه نظریه پردازی و سیاستمداری و مدیریت دارند، باید قبل از هر چیز، واجد حداقل قدرت روحی و احساس توانمندی در تراز همین ملت-نظام و نوزایی تمدنی آن باشند.

و گرنه حق پیشاهنگی و نسخه پیچی ندارند.

2- از مصادیق ناتوانی و معلولیت روحی، فقدان قدرت تجربه اندوزی و عبرت آموزی است.

نگون بختی از سر و کول کسانی بالا می رود که خود را از تجربه ها محروم کنند؛ نوعی خودتحریمی و خودمحرومی! امیرمؤمنان علیه السلام در نامه 78 نهج البلاغه، مرز دقیقی را میان بدبختی و نیکبختی ترسیم می کنند؛ آنجا که پای مذاکره و تعامل با دشمن در میان است.

ابوموسی حین مذاکرات حکمیت در جنگ صفین (دومه ًْالجندل) نامه ای فرستاد و امام در پاسخی عتاب آمیز نوشت أِنّ الشّقی من حُرِمَ نفع ما اوتی من العقل و التجربهًْ.

همانا بدبخت کسی است که از سود عقل و تجربه داده شده به او محروم بماند .

براستی ابراز ندامت ابوموسی اشعری پس از آشکار شدن عملیات فریب دشمن، چه سودی برای جبهه حق داشت؟ 3- از نشانه های کم توانی روحی بلکه بیماری و آسیب دیدگی آن، حسن ظن به دشمن پس از صلح است.

حتی اگر دشمن صلح عادلانه را پذیرفت، نباید به دیده خوش خیالی به او نگریست.

امیر مومنان(ع) در عهدنامه معروف، بعد از آنکه مالک را سفارش به پذیرش صلح شرافت مندانه می کند، می فرماید: و لکن الحذر کل الحذر من عدوک بعد صلحه فان العدوربما قارب لیتغفل فخذ بالحزم واتّهم فی ذلک حسن الظن.

به طور مطلق، از دشمنت پس از صلح برحذر باش، چرا که بسا دشمن نزدیک می شود تا غافلگیر سازد.

بنابراین احتیاط را به کار بگیر و در این مورد حسن ظن و خوش بینی را متهم کن! .

به یک معنا، اگر کسی در چنین موقعیتی جانب احتیاط را واگذاشت و به دشمن حسن ظن نشان داد، خود را در موضع اتهام قرار داده است.

یا به برداشت دیگر، اگر مشاوران و اطرافیان در چنین موقعیتی، تصمیم گیران را دعوت به حسن ظن نسبت به دشمن کردند، در موضع اتهام هستند؛ دست کم اتهام کم عقلی، اگر پای نفوذ و دستکاری محاسبات در میان نباشد.

4- کسی که می گوید آمریکا ظرف پنج دقیقه می تواند تمام توان نظامی ما را نابود کند، از توان روحی لازم برخوردار نیست؛ همچنانکه اگر در فلان لابی آمریکایی به طرف مقابل بفهماند جریان متبوع وی در انتخابات، به توافق (به هرقیمت و با هر سرهم بندی) نیازمند است.

دلالت بر توانمندی ذهنی و روحی نمی کند که یک مدیر در توجیه ضرورت قبول مطالبات بی پایان دشمن بگوید می خواهیم بهانه های بعدی را از دست آمریکا بگیریم .

مگر بهانه های آمریکا تمامی دارد؟ این چه معیاری است که چند وقت یک بار امتیاز بدهیم تا مثلا بهانه را از آنها بگیریم؟ بهانه هسته ای تمام نشده، بهانه های موشکی و نفوذ منطقه ای ایران و حقوق بشر و حمایت از تروریسم را کوک کردند.

ما در سوریه و عراق با بدنام ترین تروریست های جهان جنگیدیم اما در فهرست ادعایی آمریکا و اروپا درباره حامیان تروریسم و تامین مالی آنها قرار داریم.

اگر آمریکا با همین موضع که می خواهیم بهانه را از آمریکا بگیریم ، بدعادت و وحشی تر شد، چه باید کرد؟ آیا بدین ترتیب، هزینه و خسارت های بزرگ برای کشور تدارک نکرده ایم؟! حد یقف این تنازل و انفعال کجاست؟ چرا پس از این همه انفعال می گویند تضمین نمی دهیم مشکلات اقتصادی حل شود ؟ این ادبیات، نشانه قدرت روحی و ذهنی است یا به تعبیر امیر مومنان (ع) حاصل حسن ظن ومعامله با شیطان است: فباع الیقین بشکه.

یقین و اطمینان را فروخت و تردید و شک را خرید .

5- سپاه پاسداران، پیشگام ترین ارتش دنیا در مبارزه با تروریسم است اما جزو تحریم شدگان آمریکا و برخی دول اروپایی است.

حتی وزارت دفاع و اطلاعات و ارشاد دولت نیز در فهرست های سیاه قرار دارند.

لابد برای گرفتن بهانه بود که بخشنامه کردند بانک های داخلی با افراد و نهادهای حاضر در فهرست تحریم های وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا همکاری نکنند! فرانسه به تازگی بخشی از اموال ایران را با این بهانه که متعلق به وزارت اطلاعات دولت روحانی است، بلوکه کرد.

کدام بهانه را از چه کسانی می خواهیم بگیریم؟ از میزبانان سازمان های تروریستی مانند منافقین که چند دیپلمات ایرانی را اخراج و یکی را سلب مصونیت دیپلماتیک کرده و مورد بازجویی و شکنجه قرار داده اند؟ می خواهند از آمریکایی حربه حمایت از تروریسم را بگیرند که همزمان با سفر آقای روحانی، مجوز برگزاری نشست با شعار براندازی رابه گروهک تروریستی منافقین در نیویورک داد و نیروهای خود را در سه مایلی مقرّ سران داعش مستقر کرده است؟ چرا خودمان را گول بزنیم؟ 6- این دلالت بر احتیاط و تدبیر نمی کند که بگویند دولت های اروپایی همه پشت سر ایران هستند.

یکی از نخست وزیران اروپایی در نیویورک می گفت اگر پنج سال پیش به من می گفتند روزی اتحادیه اروپا در برابر آمریکا و پشت ایران قرار می گیرد، می گفتم این از محالات تاریخ است .

واقعا اروپا پشت سر ایران و مقابل آمریکا ایستاده است؟! یعنی شرکت های توتال، زیمنس، ایرباس، پژو ، انی، مرسک، پی جی نیگ، آلیانتس، ساگا، آلیانز، تورم، لویدز، دی زد و.

به همکاری با ایران پایان نداده اند؟ یا اروپایی ها به خاطر نقض برجام و قطعنامه 2231 توسط آمریکا، قطعنامه اعتراضی به شورای امنیت برده اند؟! اگرنخست وزیر انگلیس چنان اظهار نظر فریبنده ای در اتاق دربسته کرده، باید از آقای ظریف و سفیرمان در انگلیس بپرسیم اینکه گفتند حتی یک حساب بانکی در لندن نمی توانند باز کنند، حالا می توانند؟! یا اینکه رییس جمهور فرانسه بر اشتراک راهبردی با آمریکا مقابل ایران تاکید می کند و می گوید دو بار درباره]ادعای دروغ[ تلاش برای بمب گذاری در پاریس مستقیما از روحانی خواستار توضیحات کامل شده ام ، نشانه ایستادن آنها پشت ماست یا دوشادوش آمریکا؟ چطور است که آمریکا و فرانسه به فاصله چند ماه به گروهک ورشکسته تروریستی، اجازه برگزاری نشست با عنوان براندازی دادند؟ 7-دولتمردان غیور و شجاع با قبیل ادبیات صریح ریچارد هاویت (تهیه کننده انگلیسی سند راهبردی اتحادیه اروپا درباره روابط با ایران) چه باید بکنند که آبان 95 در گفت وگو با وبسایت پارلمان اروپا تاکید کرد: توافق هسته ای، یک نقطه عطف بود؛ هر چند که همه مشکلات ما با ایران درباره اسراییل، دموکراسی و حقوق بشر حل نشده است.

ما باید دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در تهران افتتاح کنیم و گفت وگو درباره حقوق بشر در ایران را از سر بگیریم.

نیروهایی در داخل ایران، در حال اعمال فشار بر حاکمیت هستند و ما امیدواریم گزارش ما نیز باعث پیشرفت در این زمینه شود.

اکنون اروپا در ایران نفوذ دارد ولی آمریکا از این نفوذ برخوردار نیست.

ما می خواهیم از این اهرم استفاده کنیم و به جنگ در سوریه و یمن پایان دهیم و به سوی ساختار جدید امنیتی در خاورمیانه حرکت کنیم .

آیا از قبیل این سخنان می توان همراهی اروپا با ایران را نتیجه گرفت؟ با کدام دستگاه منطقی؟ 8- کدام انسان رشیدی در حالی که آماده پنجه در انداختن مذاکراتی با دشمن می شود، با صدای بلند می گوید خزانه خالی است ؟! و بدین ترتیب - برخلاف واقعیات- تیم خودی را از قدرت چانه زنی و مذاکرات برابر، محروم می کند؟ جز این است که بدین ترتیب، جنگ مذاکراتی، آغاز نشده مغلوبه شد و به توافقی نامتوازن انجامید؟ مهر 92 مقارن با همین اظهارات، وبسایت رادیو فرانسه نوشت ارزیابی غرب از دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می بیند.

بر پایه این جمع بندی اگر خریدار صبور باشد، شرایط فروشنده را دشوارتر می کند و در همان حال قیمت فروش را کمتر خواهد کرد ! 3 سال بعد وزیر خارجه فرانسه در سفارت کشور متبوعش مورد اعتراض تجار فرانسوی قرار گرفت که آیا مانور نظامی مشترک شما با آمریکا و انگلیس و سعودی در خلیج فارس، موجب از دست رفتن منافع ما نمی شود؟ ژان مارک آیرو پاسخ داد خیر، هیچ نگرانی ندارم.

مقامات آنها در هیچ یک از جلسات برنامه ریزی برای سفر در تهران و پاریس، به مانور معترض نشدند.

دولت آنها به این سفرها احتیاج دارد و مطمئنم که هیچ اعتراضی در جلسات فردا نخواهیم شنید ! ما محتاج بودیم یا فرانسه بحران زده و غرق در رکود اقتصادی؟ اگر آن روز آقای عراقچی یا آقای ظریف به دهان این فرانسوی بی سر و پا می زدند، شاهد وقاحت های امروز دولت فرانسه بودیم؟ (در آستانه سفر وزیر خارجه بعدی فرانسه به تهران، ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران، تیتر ماموریت اوبامای فرانسوی را بر صفحه اول خود نشاند و آرمان، دیگرروزنامه نزدیک به کارگزاران تیتر زد؛ لودریان، میزبان ظریف در تهران ! این همان فرانسه ای بود که بیشتر از آمریکا، در مذاکرات هسته ای بهانه جویی می کرد).

9- آقای روحانی در دانشگاه تهران گفت برخی می گویند گفتار درمانی نکنید، ما هم قبول داریم که گفتار درمانی مفید نیست، اما امید درمانی لازم و مفید است، ما در جامعه نیاز به امید داریم .

واقعیت این است که امید درمانی اولا و اصالتا، نیاز برخی دولتمردان است.

امید درمانی، بخش مهمی از توان بخشی است.

اما بدون یاس از شیاطین، امید راستین حاصل نمی شود.

فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَه ًْالْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَالله سَمِیعٌ عَلِیمٌ .

شیاطین و عوامل آنها هستند که روح ترس و یأس و فشلی را تزریق می کنند تا مجبور به گشودن مشت خود نشوند.

اِنَّمَا ذَلِکُمُ الشَّیْطَانُ یُخَوِّفُ أَوْلِیَاءَهُ فَلَا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ .

محمد ایمانی
کلید واژه ها: برنامه ریزی - نامه - تحریم - محروم - موشک - برنامه - آمریکا - بزرگ - ایالات متحده - فناوری نانو - تشخیص - صهیونیستی - درست - هواپیمای - آمریکایی - مذاکرات - اروپایی - ابوموسی - ماهواره - هسته ای - فناوری - مدیریت - روحانی - مدیران - مذاکره - احساس - منطقه - رفتار - صدام - نانو

آخرین اخبار سرویس:
داروی کمیابی که همسر افسر عراقی را شفا داد

توصیه بهداشتی پیامبر(ص) برای جلوگیری از ابتلا به پیسی

گل اول ایران به ترینیدادوتوباگو توسط انصاری فرد / ایران 1 – ترینیداد و توباگو 0

وضعیت کنونی کاروانسرای شاه عباسی مطلوب نیست

نقاشی سه بعدی حیرت انگیز با شن و ماسه+فیلم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم ها بر اقتصاد ایران اثری ندارد

برای مقابله با تحریم ها با اروپایی ها رایزنی می کنیم/ اقدامات اتحادیه اروپایی هنوز به راه حل های عملیاتی منجر نشده است

بل اقلید سپیدپوش شد

واکنش ربیعی به درگذشت مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی (عکس)

شفافیت سیستماتیک پادزهر ‎فساد سیستماتیک است

افتتاح رادیو کاشان همزمان با جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب

ایران باید از منافع برجام بهره مند شود

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

نظر رییس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره ساخت آستان امام زاده های جدید

کمالی پور: بافت قدیم شهرستان های جنوبی نیاز به حمایت دارد

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

گردآوری روزنامه های تهران قدیم در کتاب تهران نگاری

پژمان بازغی : گفتند کاری نکن مثل فلانی نابودت کنیم!

تساوی ایران برابر ترینیدادوتوباگو در نیمه نخست/ انصاری فرد پنالتی را از دست داد

چرا مسابقه گلزار امشب پخش نمی شود؟

اقدامات پیشگیرانه در پدافند غیرعامل از بحران جلوگیری می کند

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

تحریم های هوشمند آمریکا ناکام خواهند ماند

برای مقابله با تحریم ها با اروپایی ها رایزنی می کنیم

تحریم های هوشمند آمریکا ناکام خواهند ماند

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

جایزه نوزدهمین دوره ترویج علم اهدا شد

واکنش علی ربیعی به درگذشت نوربخش+عکس

پیام تسلیت سرپرست سازمان اورژانس کشور در پی درگذشت نوربخش

معرفی رییس حوزه های علمیه استان

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد

جنگ روانی آمریکا علیه ایران به نتیجه نمی رسد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاون پارلمانی مجلس در سانحه رانندگی کشته شدند

برگزاری نخستین سمپوزیوم علمی در دانشگاه همدرد دهلی + عکس

راهیابی دانشجوی موسسه جهاد دانشگاهی خوزستان به جشنواره ملی قرآن

شهادت 2 برادر شهید در یک روز

قائم مقام اسبق وزارت خارجه:حملات به ظریف به خاطر دفاع او از FATF به مصلحت کشور نیست / او حتما مستنداتی دارد و بر اساس آن صحبت می کند

درگذشت ناگهانی نوربخش و تا ج الدین بر اثر تصادف

واکنش شورای شهر به شایعه عدم تایید حکم حناچی

22 تن گوجه فرنگی قاچاق توقیف شد

کشف 20 قبضه اسلحه در شهرستان چاراویماق

عکس: پیگیری شریعتمداری در بیمارستان پس از تصادف

90 تمرین آمادگی در البرز اجرا شد

جنگ روانی آمریکا علیه ایران به نتیجه نمی رسد

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد

واقفان تالش تجلیل شدند

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

گام های استوار برای آبادی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم ها بر اقتصاد ایران اثری ندارد

علامه طباطبایی در حوزه مکارم اخلاقی نابغه بود

حضور سه وزیر در کمیسیون های مجلس برای پاسخ به سؤال نمایندگان

رییس سازمان تامین اجتماعی بر اثر سانحه تصادف درگذشت

جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی

ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد

چرا حرکت قطارها در مسیر کرمانشاه-ملایر متوقف شد؟

مشهد سوگوار و سیاهپوش شد

ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد

6 کارمند بانک در اردبیل تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند

عراقچی وارد رم شد

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد

کیخا: الگوی کشت به کشاورزان تحمیل شدنی نیست

پاکستان: پنچ مرزبان میرجاوه تحویل ایران شدند

استخدام مسئول دفتر خانم در کانون تبلیغاتی اندیشه نوین درتهران

تصمیم امریکا برای استفاده از ستیزه جویان در سوریه

رزمایش پدافند غیرعامل به صورت جدی در مازندران پیگیری شود

امیرعبداللهیان: نتانیاهو به آخر خط رسیده

در سانحه تصادف؛ مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند+فیلم و عکس

افتتاح آموزشگاه خیر ساز 15 کلاسه در شیراز

سخنان تاثیرگذار روز گذشته قهرمان جانباز ایران با رهبر انقلاب +فیلم

مسولان با همدلی مسایل را به رییس جمهور انتقال دهند

تشییع پیکر عالم ربانی حاج محمدتقی مومن پور

گردهمایی مسئولان و شوراهای بسیج دانشجویی اردبیل

شورای نگهبان مغایرت های قانونی لایحه حفاظت ازخاک رابررسی می کند؟

برگزاری نمایشگاه پیامبر اعظم(ص) در عمان

نابودی اسراییل پیشگویی و غیب نیست بلکه متن قرآن است

آیت الله مکارم شیرازی: آسیب های فضای مجازی در کشور غوغا می کند

پومسه تیمی مردان ایران بر سکوی سوم جهان ایستاد/ قهرمانی کره جنوبی

زیرساخت های لازم برای توسعه روابط فرهنگی با روسیه فراهم است

25 آبان ،روز حماسه و ایثار مردم اصفهان

یک لرستانی استاندار همدان شد

مقدمات ثبت ملی جشن شکرگزاری «انار» انجام شده است

استاندار کرمان: برای تسریع در روند اجرایی خط ریل باید از بخش خصوصی کمک بگیریم

برگزاری مراسم گرامیداشت شهید «سخندان» در مشهد

استخدام طراح 3d کار با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

رییس و معاون حقوقی سازمان تامین اجتماعی درگذشتند

نوربخش و تاج الدین درگذشتند

انتقاد صریح آیت الله مصباح به شبهات مطرح شده از سوی برخی مسئولین

آیت الله فیض مشکینی درگذشت

نماینده مجلس: دستاوردهای همدان 2018 حفظ شود

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی

سردار شریف: آزادی همه افراد، نیازمند زمان است

«در آستان خورشید» میهمان شبکه سه

رییس جمهور با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند

میل به تمرکز گرایی در دستگاههای مرکزی کشور بیمارگونه است

چگونه امام حسن عسکری (ع) باعث دگرگونی افراد می شدند؟

فضای مجازی نیاز به مراقبت فراوان دارد

میل به تمرکز گرایی در دستگاههای مرکزی کشور بیمارگونه است

امید درمانی؛ حرف درست روحانی

امید درمانی؛ حرف درست روحانی