مطالب مرتبط:
مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر درباره حادثه تروریستی اهواز سکوت کرده اند
نباید اعطای ارز دولتی به ورزش لغو شود / ورزشکاران می توانند جواب مدعیان دروغین حقوق بشر را بدهند
حادثه تروریستی اهواز بار دیگر معضل برخورد دوگانه برخی از مدعیان دروغین مبارزه با تروریسم را به تصویر کشاند
حادثه تروریستی اهواز بار دیگر معضل برخورد دوگانه برخی از مدعیان دروغین مبارزه با تروریسم را به تصویر کشاند/ تلاش سازمان یافته جریان تروریسم و حامیان آن ها برای ایجاد ناامنی
واکنش رسانه های غربی و عربی به حملات تروریستی اهواز: مدعیان دروغین حقوق بشر بار دیگر نقاب از چهره بر کشیدند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 05:322018-10-16سياسي

مدعیان دروغین مهدویت را چگونه بشناسیم؟


به گفته پژوهشگر مهدویت ، از هندوییسم گرفته تا مسیحیت و یهودیت، همه مردم جهان تشنه عدالت و ظهور منجی هستند.

سینمای هالیوود بر همین نیاز سوار می شود تا هم این اعتقاد و در واقع مسیر اسلام را به انحراف بکشاند و هم در کنار آن از سود اقتصادی سرشاری برخوردار شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از قدس آنلاین، مدعیان دروغین مهدویت همواره در طول تاریخ اسلام منشأ انحراف مسلمانان شده اند.

شیادانی که غالباً به دلایلی از جمله حبّ قدرت و ثروت و در یک کلام دنیاطلبی وارد این دایره خطرناک شده اند و گاه، شمار زیادی از افراد ساده لوح را هم گرفتار این مرداب عقیدتی کرده اند.

این روزها طرفداران احمد الحسن مدعی دروغین نیابت امام عصر(عج) که ادعای یمانی بودن هم دارد، فعالیت تبلیغی تازه ای را شروع کرده اند.

به همین بهانه با حجت الاسلام دکتر محمدهادی عباسی، استاد حوزه و دانشگاه، متخصص کلام اسلامی و پژوهشگر حوزه مهدویت که در مقوله مدعیان دروغین مهدویت نیز صاحب پژوهش است، گفت وگو کرده ایم.

اولین کسانی که در تاریخ اسلام دچار انحراف شدند و ادعای مهدویت کردند چه کسانی و در چه زمانی بودند؟ در طول تاریخ مدعیان دروغین فراوانی وجود داشته اند، از زمان خود ائمه طاهرین(ع) گرفته تا دوره های بعد همواره افرادی بوده اند که ادعای مهدویت داشته اند مثلاً عبدالله افطح پسر امام صادق(ع) که منحرف شد و ادعای مهدویت کرد یا اسماعیل فرزند دیگر امام صادق(ع) که برای وی ادعای مهدویت شد.

جالب است بدانید در برخی منابع اشاره شده که عده ای بر اساس روایتی جعلی در حق معاویه بن ابی سفیان هم ادعای مهدویت کرده اند و این موضوع نشان می دهد که انحراف در این حوزه تا چه حد زیاد بوده و از سده های ابتدایی اسلام هم این انحراف بزرگ آغاز شده است.

در طول تاریخ مدعیان زیادی در حوزه مهدویت داشته ایم بخصوص در دوره هایی که مشکلات و گرفتاری های سیاسی و اقتصادی مردم بیشتر بوده است.

هر گاه در طول تاریخ مردم تحت این فشارها یا فشارهایی که از ناحیه دشمنان خارجی وارد می شده قرار می گرفتند، انتظارشان برای ظهور منجی بیشتر بوده و شیادان هم از همین مسیر وارد می شده اند.

اساساً ادعای دروغین درباره مهدویت با چه انگیزه ها یا دلایلی انجام می شود؟مدعیان دروغین، سه دسته اند؛ یا انسان هایی هستند که دچار اختلالات روانی و مالیخولیا هستند و درگیر توهمات و خیالات می شوند؛ این ها به اصطلاح مدعیان روانی در بحث مهدویت هستند.

دسته دوم افراد شیادی هستند که با سوءاستفاده از احساسات دینی و مذهبی مردم در پی رسیدن به مطامع مادی و هواهای نفسانی خودشان یعنی قدرت، شهوت و ثروت هستند.

دسته سوم این مدعیان هم مدعیانی هستند که جاسوس و عوامل استثمار هستند؛ این ها با برنامه ریزی سرویس های جاسوسی کشورهای استعماری در 200 ساله اخیر، بارها ادعای مهدویت یا ادعاهایی از این دست داشته اند.

برخی از این ها هم که شرایط لازم را از نظر دستگاه های اطلاعاتی بیگانه دارند، پس از ادعاهای اولیه و نشان دادن قابلیت های خود، تحت پوشش و هدایت سرویس های امنیتی قرار می گیرند.

افرادی مانند مستر جیکاک، غلام احمد قادیانی، علی محمد باب، حسینعلی نوری و.

که با کمک و هدایت دستگاه های جاسوسی خارجی ادعاهای دروغین خود را مطرح کردند و فرقه های انحرافی و ادیان ساختگی را تأسیس کردند.

چه وجوه اشتراک و افتراقی بین مدعیان دروغین مهدویت در اعصار گذشته با امروز دیده می شود؟مهم ترین وجوه مشترک این افراد، بازی کردن با روایات و توجیه و تفسیر این روایات بر اساس تفسیر به رأی و بخصوص تقطیع روایات است.

یعنی اصل روایت و سند را به درستی مطرح می کنند اما از این روایت، نتیجه ای ساختگی و مورد نظر و منفعت خود می گیرند و مثلاً می گویند نشانه هایی که در این روایت بیان شده به من برمی گردد! یا روایت را تقطیع می کنند و بخشی از آن را به صورت ناقص بیان می کنند و سپس نتیجه انحرافی خود را می گیرند.

روش دیگر این ها تمسک به خواب و استخاره است.

مثلاً غلام احمد قادیانی مردم را با خواب به امامت خود دعوت می کرد یا علی محمد باب هم خواب را عَلم می کرد و مدعیان دروغین امروزی مانند احمد الحسن که خود را سید یمانی می خواند هم با دلایلی مانند خواب و استخاره، مردم را فریب می دهند.

این ها یک سری مطالب را به صورت کلی بیان می کنند و با سوءاستفاده از احساسات دینی مردم، ابتدا از راه دین وارد می شوند و سپس مطامع پست دنیوی خود را دنبال می کنند و موجب انحراف برخی افراد ناآگاه می شوند.

و وجه افتراق آن ها؟مدعیان جدید با به روزرسانی شبهات و اشکالاتی که بر مدعیان قدیمی وارد بوده، در واقع خودشان را به روز کرده اند و برخی از این شبهات را ظاهراً پاسخ می دهند و برایش توجیه پیدا کرده اند و با استفاده از بستری که فضای مجازی بخوبی برایشان آماده کرده است و همچنین بهره بردن از برخی فضاهای رسانه ای مانند شبکه های ماهواره ای، ادعاهای فریبنده و پوچ خود را مطرح می کنند.

در مورد برخی از ائمه(ع) نیز از سوی برخی افراد ادعای مهدویت شده است؛ این ادعاها درباره کدام یک از امامان بوده و با چه انگیزه هایی انجام شده است؟بله؛ در دوره امام موسی بن جعفر(ع) وقتی آن حضرت به شهادت رسیدند، عده ای آمدند و ادعای مهدویت ایشان را مطرح کردند که به واقفیه معروف شدند.

وقتی امام موسی کاظم(ع) در زندان بودند، عده ای بودند که نوّاب و وکلای امام بودند و پول و ثروت و وجوهات شرعیه دستشان بود.

زمانی که امام رضا(ع) پس از شهادت پدر ارجمندشان، از این افراد خواستند این مبالغ را به ایشان به عنوان امام عصر تحویل بدهند، مطامع دنیوی باعث شد این افراد از این کار امتناع کنند و بگویند شما حجت خدا نیستید بلکه امام کاظم(ع) همان مهدی مورد اشاره پیامبر اکرم(ص) بوده که از نظرها غایب شده است و بدین ترتیب اموال را نزد خود نگه داشتند و بر امامت امام هفتم توقف کردند و به واقفیه معروف شدند که یکی از جریان های انحرافی در اسلام است.

برخی از فرزندان ائمه(ع) نیز ادعای دروغین امامت داشته اند، درست است؟بله؛ البته بیشتر فرزندان ائمه معصومین تحت تربیت ائمه(ع) به مقامات عالیه معنوی دست یافتند اما افراد ناصالحی نیز وجود داشتند که شمار این افراد بسیار اندک بوده است.

درباره ادعای دروغین امامت به طور مشخص دو نفر از فرزندان ائمه چنین ادعایی کرده اند که اولی عبدالله افطح فرزند امام صادق(ع) و دومی جعفر کذّاب فرزند امام هادی(ع) و عموی امام زمان(عج) است که گفته شده بعدها از ادعای دروغین خود توبه کرده است.

در مورد اسماعیل فرزند ارشد امام جعفر صادق(ع) نیز پس از مرگ وی از سوی برخی ادعای امامت و مهدویت شد که به تشکیل فرقه اسماعیلیه انجامید.

از زید النار فرزند امام موسی کاظم(ع) نیز خطاهایی سر زده اما او مورد تذکر برادر بزرگوارش امام رضا(ع) قرار گرفته است.

بنابراین شمار این مدعیان در میان فرزندان امامان(ع) بسیار اندک است.

در دوره معاصر بخصوص سال های اخیر نیز بحث مدعیان دروغین مهدویت داغ بوده بخصوص با توجه به گستردگی رسانه های نوین و اینترنت و فضای مجازی.

مدعیان دروغین در دوره ما چه ویژگی هایی دارند و از چه ابزارها و نقاطی برای نفوذ استفاده می کنند؟فضای مجازی در دوره ما از مهم ترین ابزارهای رشد جریان های انحرافی است چون در حاشیه امنی که این فضا برایشان ایجاد می کند به راحتی می توانند افکار منحرفشان را تبلیغ کنند.

این مدعیان در سال های گذشته کارشان را از شبکه اجتماعی فیس بوک آغاز کردند و بتدریج با آمدن هر شبکه و پیام رسان جدید، حوزه کار خود را به فضاهای تازه هم منتقل کرده اند، چنانکه حضور این مدعیان دروغین در اپلیکیشن هایی مانند تلگرام و واتس اپ دیده می شود و در این فضاها هم برای خودشان کانال ها و گروه هایی را راه انداخته اند.

اما باید توجه کرد که این ها همچنان شیوه های سنتی و قدیمی تبلیغات را هم فراموش نکرده اند؛ مثلاً بتازگی موج تازه ای از حرکت های تبلیغی از سوی فرقه ضالّه احمد الحسن با توزیع یک سری جزوات به صورت خانه به خانه انجام می شود.

شمار اندکی از طرفداران این شخص کذاب هم به صورت فامیلی و خانوادگی و از راه گفت وگو، افراد را فریب می دهند و سعی می کنند به جذب طرفدار برای این شخص بپردازند.

این احمد الحسن کیست و به طور خلاصه چه ادعایی دارد؟یک مدعی دروغین اهل بصره عراق است و ادعا می کند از فرزندان امام زمان(عج) و فرستاده ویژه ایشان یا سید یمانی است و مردم به دستور امام زمان(عج) باید برای زمینه سازی ظهور ایشان، با او بیعت کنند!دلایل این شیاد هم یک سری تفسیرهای به رأی از احادیث و البته همان دلیل دیگر مدعیان دروغین یعنی خواب و استخاره است که البته هیچ کدام از دلایلش قابل قبول نیست.

این فرد ادعا می کند که سید یمانی است در حالی که در روایات داریم سید یمانی از یمن خروج می کند و امام صادق(ع) می فرمایند: فردی از بصره ادعا می کند که سید یمانی است، او دروغگو و دجال است.

مردم بخصوص جوانان در برابر چنین ادعاهایی چه آگاهی هایی باید داشته باشند و چه نشانه هایی در سخنان این افراد بیانگر دروغگو بودن آن هاست؟چند ویژگی اصلی در سخنان این مدعیان دروغین وجود دارد؛ اول بحث نفی مرجعیت است.

این ها علما و مراجع تقلید را نفی می کنند و آن ها را غصب کننده جایگاهی می دانند که متعلق به این دروغگویان است! دوم بحث نفی وجوهات شرعیه است زیرا این ها به دنبال مطامع اقتصادی هستند و از طرفداران خودشان نیز به شکل های مختلف اخاذی می کنند.

سوم اینکه این افراد ادعای ارتباط و نیابت خاصه با امام زمان(عج) را مطرح می کنند.

نکته دیگر نشانه هایی است که در احادیث اهل بیت(ع) تحت عنوان علایم حتمی ظهور داریم که اگر افراد با آن آشنا باشند خوب است و در غیر این صورت باید از علما و اهل فن سؤال کنند.

پنج نشانه اصلی و حتمی ظهور عبارت است از خروج سُفیانی، خَسف یا فرو رفتن [لشکر سفیانی] در بیداء که منطقه ای در میان مکه و مدینه است، خروج یمانی، قتل نفس زکیه و صیحه آسمانی یعنی ندای جبرییل که مردم را به بیعت با ولی عصر(عج) فرامی خواند که البته توضیحات این علایم، مفصل است.

فقط این را تأکید کنم که در روایت داریم هر کدام از این نشانه ها شما را به شک و شبهه انداخت، درباره صیحه آسمانی هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد و این تیر خلاصی است به همه شبهه ها که مردم را به سمت حجت خدا سوق می دهد.

این مدعیان دروغین به آیات و احادیث هم استناد می کنند.

مردم با این موضوع چطور باید مواجه شوند؟بله! باید دقت کرد که در سخنان این مدعیان، تناقض های روشن و دروغ های آشکاری وجود دارد که البته ممکن است گاهی مردم عادی متوجه نشوند و فریب بیان احادیث و آیات قرآن را زبان این افراد از بخورند.

به همین دلیل مردم باید تحت هر شرایطی ابتدا اظهارات این افراد را به علما و کارشناسان عرضه کنند تا پاسخ های دقیق و درست را از زبان کارشناسان دریافت کنند و برایشان شک و شبهه یا سؤالی باقی نماند و بعد هم با معرفی مبلّغان این فرقه های دروغین به سازمان های امنیتی در قطع شدن دست آن ها از کشورمان کمک کنند.

درباره نقش استعمار در مهدی تراشی و علم کردن مدعیان دروغین مهدویت هم اگر اشاراتی دارید، بفرمایید.

مهدویت و انتظار منجی، یکی از نیازهای فطری بشر است که نه تنها اسلام بلکه همه ادیان، حتی ادیان غیرتوحیدی هم به آن اعتقاد و اشاره دارند.

غرب و بخصوص بنگاه های اقتصادی برای اینکه سودشان در گمراهی مردم جهان است می آیند و ابتدا نیازهای کاذبی به موازات نیازهای حقیقی مردم ایجاد می کنند و سپس بر اساس آن نیاز کاذب سرمایه گذاری می کنند و سود می برند.

در بحث منجی گرایی از هندوییسم گرفته تا مسیحیت و یهودیت، همه مردم جهان تشنه عدالت و ظهور منجی هستند.

سینمای هالیوود بر همین نیاز سوار می شود تا هم این اعتقاد و در واقع مسیر اسلام را به انحراف بکشاند و هم در کنار آن از سود اقتصادی سرشاری برخوردار شود.


کلید واژه ها: مهدویت - مدعیان دروغین - اسلام - تاریخ - پایگاه اطلاع رسانی - مردم - اقتصادی - اختلالات روانی - امام - هایی - اطلاع رسانی - سوءاستفاده - اختلالات - مسلمانان - طرفداران - ابتدایی - هالیوود - عبدالله - خطرناک - اسلامی - انگیزه - مسیحیت - مشکلات - درگیر - آینده - اولین - سیاسی - اطلاع - گزارش - فرزند

آخرین اخبار سرویس:
کواکبیان: از مجلس و دانشگاه 25 میلیون حقوق می گیرم/واقعا وکیل ملت هستیم نه وکیل الدوله

قانون منع بکارگیری بازنشستگان را اینطوری دور می زنند

تجاوز همزمان مدیر سالن زیبایی به یک مشتری و آرایشگر زن

ببر های کاغذی به دنبال ظریف

استخدام منشی خانم در آموزشگاه فنی حرفه ای سرو جاویدان- تهران

بازدید دادستان کل کشور ارمنستان از بازداشتگاه اوین

تجلیل از 12 نفر از ناشران و فعالان عرصه کتاب و کتاب خوانی

رفتار آمریکا برای صلح و امنیت بین المللی خطرناک است/آلمان مصمم به توسعه همکاری با ایران است

بیان خدمات عامل شکست توطئه رسانه ای ضد نظام است

انتخابات انجمن مد و لباس هرمزگان برگزار شد

اجرای بیش از 200 برنامه به مناسبت هفته بسیج در شهرستان میناب

معاونت های سیاسی و اقتصادی استانداری گلستان انتخاب شدند

دو نفر از عوامل شهادت شهید جرجندی نژاد بازداشت شدند

انقلاب اسلامی سنگرهای کلیدی جهان را فتح کرده است

موسوی لاری:جهان از آمریکا عصبانی است؛ از فرصت استفاده کنیم

یادداشت آخوندی در باره اعدام سلطان سکه

اظهارات صریح مطهری در باره مجمع تشخیص،حجاب،اصولگرایان و اصلاح طلبان/در هر دوجناح کشور آدم دلسوز،کم داریم

قانون منع بکارگیری بازنشستگان را اینطوری دور می زنند

بختیار: مدیران چند سِمَتی از برنامه ریزی و اجرایی کردن برنامه ها جا می مانند

سینماها و گرمابه های متروکه پایتخت احیا می شوند

زن هکر حساب های بانکی البرز به دام افتاد

توضیحات ظریف درباره فیلم منتشر شده از وی در فضای مجازی راجع به پولشویی در کشور

ارسلان فصیحی :ترجمه های دیگر ملت عشق دزدی است

اعلام آمادگی یمن برای توقف حملات نظامی علیه ائتلاف سعودی

محمد سلامتی: طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی دهد/ ماجرای دستور شهید رجایی برای معدوم کردن اسکناس های چاپ شده/ با تشکیل ستاد 4 نفره تهیه و توزیع جوجه، بحران مرغ و تخم مرغ را سر و سامان دادیم

تکذیب انجام گفت وگوی ملی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان

واکنش جالب کودکی که تا به حال فرودگاه نیامده است+فیلم

دایورت تهران!

بیان خدمات عامل شکست توطئه رسانه ای ضد نظام است

توییتر:: جریان لیبرال در تلاش برای عدول ملت و نظام مواضع انقلابی

همه مخالفان عصبانی ظریف

ژاوی یک ماه خانه نشین شد

چشم کور «عقاب روزنامه نگاری» در بحران ها

منفعت طلبی بر درمان مردم در بیمارستان جم پیشی گرفته است

سلامتی: اقتصاد بازار محور دیگر جواب نمی دهد

تحقق اهداف الگوی پیشرفت با اجماع نظر امکان پذیر است

میزگرد ایرنا آشتی مردم با کتاب نیازمند، بسترسازی فرهنگی است

آشنا : در 60 شبکه ما یک سیاست خبری، یک سیاست ترویجی را دنبال می کنیم

دیدار یونسی با رهبران اقلیت های مذهبی + تصاویر

بانو و شیطنت هایی که بعد از ازدواج هم ادامه داشت

برای داشتن جامعه ای توانمند باید دانش مردم را افزایش داد

زمان پخش برنامه های امروز سیمای شبکه دنا

وضعیت شیرابه محل دفن زباله لاهیجان بحرانی است

برگزاری کارگاه آموزشی اصول و فنون مصاحبه

وقتی اول آذر نماد اصفهان شد

کارگاه استانی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد گردشگری

برگزاری بیش از 300 برنامه شاخص در هفته بسیج نیشابور

جهانگیری دیگر قدرتی در دولت ندارد

پرونده هایی که با اعدام هم بسته نمی شوند

باید و نباید های محاسبه قرائت قرآن در سرانه مطالعه/ منطق بازار نشر نیازمند تحلیل است

اجرای طرح نظام راهبری شغلی در کهگیلویه و بویراحمد

تجلیل از 10 کتابدار نمونه کانون مساجد در همدان

باید از مناظر مختلف تمسک به قرآن را در بین دانشجویان داشته باشیم

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

اجرای بیش از 1000 برنامه در هفته بسیج چهارمحال و بختیاری

مسابقه دانشجوی برتر قاری قرآن در «سوهاج» مصر

عدم ارائه خدمت به «بیمارستان ایرانیان» در امارات مصداق دروغ گویی آمریکایی هاست/ دولت امارات دستورات آمریکا را بدون کم و کاست اجرا می کند

پیغام اصلاح طلبان به لاریجانی؛ باید خیلی تغییر کنی!

استخدام حسابدار حرفه ای در یک رستوران معتبر در کرمانشاه

وزیر خارجه انگلیس وارد تهران شد

استخدام کارشناس امنیت شبکه در شرکت داروسازی دکتر عبیدی- تهران

استخدام منشی با مزایا در شرکت فرجاد سیستم پرداز در تهران

استخدام سرپرست فنی آقا در یک شرکت معتبر در قزوین

حوزه سایبری و زیستی از اهداف پدافند غیرعامل

دفاع مقدس افتخارات پیشمرگان مسلمان کُرد را فراموش نمی کند

برگزاری یادواره شهید «کردونی» در اهواز

«دکل ابوذر»

روایتی از چاپ پنهانی اعلامیه در چاپخانه تا فرماندهی گروه دستمال سرخ ها

انهدام 3 باند تهیه و توزیع موادمخدردر مهاباد

دیدار یونسی با رهبران اقلیت های مذهبی در ارومیه

راهبرد آمریکا برای نجات ایران از تحریم

کلیه استخدامی های گیلان و رشت - 28 آبان 97

تفرقه افکنی بین مذاهب مختلف در ایران یکی از توطئه های دشمنان است/ علمای ادیان و مذاهب مختلف نقش اصلی را در رواج اتحاد در جامعه دارند

مراسم بزرگداشت کتاب خراسان جنوبی

وزیر آموزش و پرورش اولویت های اصلی را به حاشیه برده است

از ویژگی های فرهنگ بومی در آموزش زبان خارجی بهره گیری کنیم

اعلام آمادگی یمن برای توقف حملات نظامی علیه ائتلاف سعودی

حتی با 5 کاپ سوپرجام هم ستاره ای روی پیراهن پرسپولیس نمی آید

باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

طرح مدیریت جامع پسماند فریدن پس از 10 سال اجرایی نشد

نخست وزیر انگلیس وارد تهران شد

هدف اصلی جنگ نرم و جنگ سخت یکی است

مسابقه دانشجویی برتر قاری قرآن در «سوهاج» مصر

واکنش کدخدایی به خبر مرتبط با «طرح افزایش حداقل سن ازدواج»

فعالیت 40 کانون آستان قدس رضوی در عرصه جهادی استان کرمانشاه

نشست فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور سردار غیب پرور برگزار می شود

جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور قله فعالیت های دانشجویی است

مسئول حوزه نماینده ولی فقیه در سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

نماهنگ/ بانوی مبارز و انقلابیِ خستگی ناپذیر

فیلم/ یاد خدا؛ آرامبخش دل ها

جلسه قرآن اهل بیت(ع) مشهد به روایت تصویر

ناسزا گفتن نتیجه ای جز تضعیف کشورها ندارد/ منطق خوشرویی؛ عامل وحدت

لباس عروس از کی سفید شد؟

وزیرخارجه انگلیس وارد تهران شد

حصرخانگی افراد دور زدن قانون است/ صرف نمی کند که برای یک روسری که خیلی هم سفت و سخت نیست قیام کنند

استخدام حسابدار،طراح در مجموعه طراحی و دکوراسیون داخلی پیک

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

نتانیاهو خود سرپرستی وزارت جنگ را بر عهده گرفت

مدعیان دروغین مهدویت را چگونه بشناسیم؟

مدعیان دروغین مهدویت را چگونه بشناسیم؟