مطالب مرتبط:
وام پساخرید برای مسکن/دایره انتخاب وام خرید مسکن محدود می شود
امتیاز وام یکم در بازار غیر رسمی
مدیران دولت از دایره محدودی انتخاب شدند (گفت وگو با سیدحسن رسولی، عضو شورای شهر تهران)
افزایش وام،درد بازار را درمان خواهدکرد؟
در برنامه تلویزیونی پرسشگر مطرح شد گردش مالی 30 تا 50 میلیارد تومانی بازار انتخاب رشته در یک هفته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 04:422018-10-16اقتصادي

دایره انتخاب در بازار وام ملکی چگونه است؟


دایره «انتخاب» وام خرید مسکن، به 4 نوع تسهیلات محدود می شود که به صورت «سپرده گذاری» یا «آنی» قابل دریافت است.

- 0 دنیای اقتصاد منبع: در این بخش نیست.

بررسی آخرین وضعیت بازار تسهیلات ملکی از محدود تر شدن دایره انتخاب متقاضیان استفاده از این تسهیلات برای خرید مسکن حکایت دارد.

تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد از بازار تسهیلات ملکی نشان می دهد هر چند هم اکنون سبد چندگانه تسهیلات خرید مسکن در یکی از بانک ها برای متقاضیان واجد شرایط قابل دسترسی است اما دایره انتخاب متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن از مجموعه شبکه بانکی نسبت به سال های گذشته محدود تر شده است طوری که به جز چهار شکل مختلف وام خرید مسکن(وام های خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان، جانبازان)، سایر تسهیلات خرید مسکن که برخی از آنها در سال های گذشته به متقاضیان پرداخت می شد عملا از دسترس متقاضیان و دایره انتخاب آنها خارج شده است.

این گونه تسهیلات هم اکنون یا به طور کلی در دسترس متقاضیان قرار ندارد و از سوی شبکه بانکی پرداخت نمی شود یا به صورت موردی پرداخت می شود به طوری که هم اکنون در بازار مبادله تسهیلات خرید مسکن این تسهیلات وجود ندارد.

در واقع در شرایط فعلی تسهیلاتی که به معنای واقعی بتوان آن را وام خرید مسکن تلقی و تعریف کرد تنها در چهار شکل تسهیلات قابل ارائه از سوی یک بانک، محدود شده است.

دسترسی متقاضیان به وام خرید ملک که برای تامین مالی هزینه مورد نیاز برای خرید آپارتمان های مسکونی قبل از خرید واحد نیازمند آن هستند و تسهیلات، همزمان با انتقال سند در دفترخانه به عنوان بخشی از بنیه مالی خریدار به فروشنده ارائه می شود، تنها به همان چهار شکل تسهیلات خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان و جانبازان محدود می شود وسایر تسهیلاتی که به صورت محدود از سوی شبکه بانکی برای خرید مسکن در اختیار متقاضیان قرار دارد در واقع تسهیلات پسا خرید است؛ چرا که قبل از خرید آپارتمان، متقاضیان به این تسهیلات دسترسی ندارند و برای دریافت آن باید حتما سند مالکیت خود را به بانک پرداخت کننده وام ارائه کنند.

بنابراین سایر تسهیلاتی که هم اکنون در شبکه بانکی کشور برای خریداران واحدهای مسکونی قابل دسترس است تسهیلات پسا خرید محسوب می شود که عملا تسهیلاتی واقعی و موثر برای تقویت بنیه مالی خریداران آپارتمان به حساب نمی آید؛ تحت تاثیر این ماجرا تعداد و انواع تسهیلات قابل دسترس برای متقاضیان خرید مسکن نسبت به سال گذشته به شدت محدودتر شده است طوری که بنا بر اذعان واسطه های بازار خرید وفروش امتیاز وام مسکن، هم اکنون به جز چهار شکل تسهیلات خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان و جانبازان تسهیلات خرید مسکن به معنای واقعی قابل دسترسی نیست.

این در حالی است که از اوایل سال 94 با مصوبه شورای پول واعتبار به همه بانک ها مجوز پرداخت تسهیلات 60، 50 و 40 میلیون تومانی برای خرید مسکن به ترتیب در تهران، مراکز استان ها و شهرهای بزرگ وشهرهای کوچک صادر و ممنوعیت پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان با این مصوبه لغو شد.

با این وجود سهم شبکه بانکی کشور از پرداخت تسهیلات واقعی به خریداران مسکن به گونه ای که بتوانند در فرآیند و در زمان خرید واحد مسکونی موردنظر خود از تسهیلات به عنوان بخشی از نقدینگی موردنیاز استفاده کنند، نسبت به سال گذشته وسال های اخیر محدودتر شده است.

در شرایط فعلی علاوه بر چهار نوع تسهیلات خرید مسکن که عمدتا توسط یک بانک به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می شود دو نوع وام خرید مسکن از سوی شبکه بانکی برای متقاضیان قابل دسترسی است که این تسهیلات اغلب با نام وام خرید مسکن توسط برخی بانک ها و عمدتا از سوی بانک های خصوصی پرداخت می شود.

این تسهیلات اگرچه در ظاهر و به صورت اسمی وام خرید مسکن محسوب می شوند اما در عمل وام پسا خرید است؛ چرا که در لحظه خرید واحد مسکونی قابل استفاده نیست و بانک های ارائه دهنده این تسهیلات آن را در قبال ارائه سند ملکی از سوی متقاضی به وی پرداخت می کنند.

بنابراین اگرچه در ظاهر این وام ها به اسم تامین مالی خرید مسکن به متقاضیان پرداخت می شود اما در بسیاری از موارد ممکن است به مصارفی غیر از خرید مسکن برسد.

تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد نشان می دهد هم اکنون دو شکل تسهیلات خرید مسکن غیر از وام های خرید مسکن یکم، جانبازان، جوانان و اوراق به متقاضیان پرداخت می شود؛ یکی از انواع این وام ها وام خرید مسکن بدون سقف ریالی است که در قالب آن بانک ها تا 80 درصد ارزش کارشناسی آپارتمان را به متقاضی تسهیلات پرداخت می کنند.

نوع دوم تسهیلاتی است که معمولا با ارقامی بین 100 تا 200 میلیون تومان به متقاضیان پرداخت می شود.

این دو نوع تسهیلات معمولا با دوره زمانی بازپرداخت 5 ساله، نرخ سود 18 درصد و با شرط ارائه سند ملکی به بانک به متقاضیان پرداخت می شود؛ هر چند متقاضی برای دریافت این تسهیلات باید علاوه بر ارائه سند مالکیت از طریق ارائه مدارک حقوقی(همچون فیش حقوقی)، اثبات کند از تمکن مالی کافی برای پرداخت اقساط برخوردار است؛ مبلغ قسط ماهانه این تسهیلات بیش از 5/ 2 میلیون تومان است.

در حال حاضر علاوه بر وام های خرید مسکن یکم، اوراق و جوانان، که هر کدام با شرایط و در سقف های ریالی متنوع به متقاضیان واجد شرایط تعلق می گیرد، تسهیلات خرید مسکن جانبازان" با سقف 85 میلیون تومان برای متقاضیان در بازار مبادله تسهیلات خرید مسکن قابل دسترسی است؛ نرخ سود این تسهیلات 4 درصد است و بنا بر اعلام واسطه های خرید و فروش امتیاز تسهیلات مسکن هزینه خرید امتیاز این تسهیلات نیز حدود 15 میلیون تومان است؛ یعنی متقاضی پس از کسر هزینه خرید امتیاز این تسهیلات از صاحب امتیاز، نزدیک به 60میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن در اختیار خواهد داشت.

این تسهیلات در دوره های بازپرداخت 10، 15 و 20 ساله به متقاضیان پرداخت می شود و اقساط ماهانه آن برای وام های 10 ساله 840 هزار تومان، 15 ساله 640 هزار تومان و 20 ساله 540 هزار تومان است.

سقف تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم نیز برای متقاضیان انفرادی 80 میلیون تومان و برای زوجین 160 میلیون تومان است که در صورت دریافت تسهیلات جعاله از سوی متقاضیان این تسهیلات به ترتیب به 100 و 180 میلیون تومان برای متقاضیان انفرادی و زوجین قابل افزایش است؛ براساس اظهارات واسطه های فعال در بازار خرید و فروش امتیاز تسهیلات مسکن، در بازار غیررسمی وام مسکن، امتیاز وام مسکن یکم برای متقاضیان انفرادی حدود 20 میلیون تومان و برای زوجین حدود 50 میلیون تومان مبادله می شود.

هرچند کارشناسان حقوقی به متقاضیان دریافت این تسهیلات توصیه می کنند تا حد امکان این تسهیلات را از طریق سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم و از مسیر مستقیم دریافت کنند؛ همچنین اوراق تسهیلات مسکن را نیز از فرابورس یا شعب بانکی ارائه دهنده این اوراق خریداری کنند.

تسهیلات اوراق مسکن هم اکنون از سوی دو بانک پرداخت می شود.

وام خرید مسکن سایر بانک ها از آمار تا واقعیت تحقیقات از وضعیت بازار تسهیلات ملکی حاکی است مطابق با گزارش هایی که بانک مرکزی به صورت دوره ای و ماهانه از پرداخت تسهیلات توسط کل شبکه بانکی در بخش های مختلف و از جمله حوزه مسکن منتشر می کند، حدود نیمی از تسهیلات پرداختی به حوزه خرید مسکن مربوط به چهار فقره تسهیلات خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان و جانبازان است؛ در واقع حدود 50 درصد تسهیلات پرداختی به بخش مسکن از سوی شبکه بانکی در این چهار نوع تسهیلات خلاصه می شود و آمارها نشان می دهد مابقی تسهیلات خرید مسکن توسط سایر بانک ها و در انواع دیگر تسهیلات غیر از چهار نوع گفته شده پرداخت می شود.

با این حال، این آمار با آنچه هم اکنون در بازار تسهیلات ملکی وجود دارد ناسازگار به نظر می رسد؛ تحقیقات میدانی از شعب بانک های مختلف اعم از بانک های خصوصی و دولتی نشان می دهد بسیاری از بانک ها هم اکنون تسهیلاتی در قالب تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان ارائه نمی کنند و در واقع تسهیلاتی برای این منظور ندارند؛ با این حال برخی از بانک ها که اعلام می کنند برای خرید مسکن نیز تسهیلات اختصاص می دهند در واقع وام های پساخرید به متقاضیان می دهند؛ بررسی ها حاکی است هم اکنون 50درصد تسهیلات خرید مسکن که مطابق با آمارهای بانک مرکزی در بخش مسکن پرداخت می شود تسهیلاتی است که از یکسو تنها به افراد و گروه های خاص برای خرید مسکن اختصاص می یابد طوری که تقاضای عمومی بازار مسکن اساسا امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند؛ یا اگرچه این تسهیلات جزو تسهیلات پرداخت شده در بخش مسکن محسوب می شود اما این تسهیلات برای خرید واحدهای مسکونی پرداخت نشده است؛ بلکه تسهیلاتی است که از سوی فعالان ساختمانی به منظور تامین هزینه تجهیزات یا مصالح ساختمانی و.

.

.

دریافت شده است اما در ردیف تسهیلات بخش مسکن درج، محاسبه ومنظور شده اند.

بنا بر اعلام واسطه های بازار مبادله تسهیلات مسکن حتی در صورت پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن به جز چهار مورد تسهیلات ذکر شده(یکم، اوراق، جانبازان و جوانان)، مابقی تسهیلات برای خرید مسکن مقدار بسیار ناچیزی است و حجم آنها در حدی نیست که قابل طرح باشد؛ ضمن اینکه هم اکنون این تسهیلات در بازار مبادله وام مسکن نیز نایاب شده است و واسطه ها که پیش از این و در سال های گذشته سبد متنوعی از وام های مسکن را به متقاضیان ارائه می کردند، هم اکنون فعالیت های خود را محدود به خرید و فروش امتیازهای چهار نوع وام مسکن کرده اند که عمدتا از سوی یک بانک به متقاضیان پرداخت می شود.

نیمه اول سال جاری، حدود 80 هزار فقره وام خرید مسکن در قالب وام های خرید مسکن یکم، اوراق، جانبازان و جوانان به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است؛ در حالیکه حجم کل معاملات خرید مسکن در شهرهای کشور بیش از 200 هزار فقره بوده است؛ این موضوع نسبت افرادی که با استفاده از تسهیلات خرید مسکن اقدام به خرید آپارتمان می کنند را به سایر خریداران مسکن نشان می دهد.


کلید واژه ها: تسهیلات - خرید مسکن - خرید - مسکن - وام خرید مسکن - انتخاب - بانک - بازار - آپارتمان - دنیای اقتصاد - بانکی - جانبازان - شبکه - صورت - مالی - جوانان - اقتصاد - شرایط - فروشنده - انتقال - میدانی - انواع - تامین - هزینه - کشور - نشان

آخرین اخبار سرویس:
سوالات استخدامی وزارت نفت -کامپیوتر (نرم افزار) 1383

بیماران مبتلا به سرطان استخوان ناتوان در خرید پروتز

سن استخدام افزایش می یابد؟

محدودیت، رانت می سازد و رانت، رانت خوار

حل مشکل مسکن فقط ساخت آن نیست

حساب سرانگشتی از درآمد طرح پولی کردن تونل ها؛ ماهی 18میلیارد تومان

سرنوشت خصوصی سوزی 5 غول صنعت ایران

خداروشکر ما تو خونه معتاد نداریم!

کدام آزادراه ها تا پایان امسال عوارض الکترونیکی می گیرند؟

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

جدیدترین گام سپاه برای رفع محرومیت های سیستان و بلوچستان

پتروشیمی جم میزبان سومین اجلاس مدیران روابط عمومی صنعت پتروشیمی کشور

ایرانی ها بیشتر از کشورهای پیشرفته مالیات بر مصرف می پردازند

بررسی سهم استان های ایران از برف و باران +اینفوگرافی

آیا کاهش قیمت نفت نگران کننده است؟

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

احتمال افزایش قیمت طلا درپی وتوی بریگزیت

روند توسعه شبکه حمل و نقل در ایران

دستگیری تعدادی از اخلاگران نظام اقتصادی در مازندران/اخذ 22 میلیون دلار در تبانی با بانک ها و پرداخت رشوه

اختیارات سازمان خصوصی سازی محدود شد

خط و نشان وزیر برای خودروسازان

آمریکا در سال 2020 صادرکننده خالص نفت خام می شود

تعامل دولت و بخش خصوصی، برگشت ارز حاصل از صادرات را تسهیل می کند

آقای رییس متاهل مهناز را وقتی کسی نبود به شرکت کشاند/حرفش نفسم را بند آورد !

ترویج الگوی های موفق به بخش خصوصی

یارانه دی ماه واریز و قابل برداشت شد

رشد 13 درصدی بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایحه بودجه سال آینده

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران

توسعه آزمایش مبتنی بر DNA ارزان قیمت برای پیشبینی طول عمر

آخرین قیمت انواع غلات + جدول

قیمت پوشک بچه در بازار + جدول

آخرین قیمت انواع مکمل غذایی کودک + جدول

قیمت انواع میوه در بازار

قیمت انواع دهان شویه در بازار + جدول

سردار اشتری: متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

فولکس واگن پاسات 2020 در نمایشگاه خودروی دیترویت معرفی شد

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

رکوردشکنی فولکس واگن در سالی که گذشت + جدول

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

بی قانونی با خامه کیک پزی

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

واریز بسته حمایتی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی از شنبه

ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

با هدف مدیریت صحیح بازار انجام شد ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

آخرین نرخ ها از بازار ارز، طلا و سکه

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

رویدادهای خبری در قاب دوربین

قهرمانی یوونتوس در سوپر جام با گلزنی رونالدو

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/10/26

نگاهی به بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش ها

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

افزایش بی سابقه واردات نفت هند از آمریکا

دادستان ساری خبر داد کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

در کمتر از 9 دقیقه 100 هزار گوشی شرکت چینی به فروش رفت

کاهش خطرات سرمایه گذاری با قانونی شدن ارزهای دیجیتال

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

آمار بیکاران در ترکیه افزایش یافته است

پیش بینی کاهش 2 میلیون بشکه ای مصرف روزانه نفت عربستان تا 2030

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق تولید داخل را تعطیل می کند

بسته الحاقی بازی Celeste بزودی منتشر می شود

مهار یکه تازی تورم در کرمانشاه

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

ایران صدور روادید برای لهستانی ها را متوقف کرد

انتشار جدول قیمت جدید برخی محصولات سایپا

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

آمار واقعی بیکاری چقدر است؟

پیش بینی کاهش 2 میلیون بشکه ای مصرف روزانه نفت عربستان تا 2030

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

سرقت 2.5 میلیون دلار اتریوم در هک صرافی کریپتوپیا !

مهار تورم در کرمانشاه

جایگزینی برای هنر قالیبافان ایرانی وجود ندارد

آغاز تولید داخلی دو کاتالیست با صرفه جویی سالانه 50 میلیون یورویی

افت قیمت نفت به 35 دلار در صورت بروز رکود در اقتصاد جهان

چند درصد درآمد خانواده ها صرف اجاره می شود؟

دزدی نفت در مکزیک به تجهیزات حفاری هم رسید

خداحافظی پدرام سلطانی از اتاق بازرگانی

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران: خطرناکترین بخش تحریم ایجاد خطر برای اشتغال است

زندان های یزد در حرفه آموزی مددجویان، برتر کشور است

ارتباطات و تکنولوژی در تبیین مسائل اجتماعی دیده نمی شود

آخرین قیمت ها از بازار صیفی

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

نخستین آسمان نمای خراسان جنوبی فعال شد

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

مدیریت بحران: اهواز روی گسل زلزله جوان و فعال واقع شده

طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

نخستین آسمان نمای خراسان جنوبی فعال شد

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

زیرساخت لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر امام مهیاست

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

دایره انتخاب در بازار وام ملکی چگونه است؟

دایره انتخاب در بازار وام ملکی چگونه است؟