مطالب مرتبط:
وام پساخرید برای مسکن/دایره انتخاب وام خرید مسکن محدود می شود
امتیاز وام یکم در بازار غیر رسمی
مدیران دولت از دایره محدودی انتخاب شدند (گفت وگو با سیدحسن رسولی، عضو شورای شهر تهران)
افزایش وام،درد بازار را درمان خواهدکرد؟
در برنامه تلویزیونی پرسشگر مطرح شد گردش مالی 30 تا 50 میلیارد تومانی بازار انتخاب رشته در یک هفته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 04:422018-10-16اقتصادي

دایره انتخاب در بازار وام ملکی چگونه است؟


دایره «انتخاب» وام خرید مسکن، به 4 نوع تسهیلات محدود می شود که به صورت «سپرده گذاری» یا «آنی» قابل دریافت است.

- 0 دنیای اقتصاد منبع: در این بخش نیست.

بررسی آخرین وضعیت بازار تسهیلات ملکی از محدود تر شدن دایره انتخاب متقاضیان استفاده از این تسهیلات برای خرید مسکن حکایت دارد.

تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد از بازار تسهیلات ملکی نشان می دهد هر چند هم اکنون سبد چندگانه تسهیلات خرید مسکن در یکی از بانک ها برای متقاضیان واجد شرایط قابل دسترسی است اما دایره انتخاب متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن از مجموعه شبکه بانکی نسبت به سال های گذشته محدود تر شده است طوری که به جز چهار شکل مختلف وام خرید مسکن(وام های خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان، جانبازان)، سایر تسهیلات خرید مسکن که برخی از آنها در سال های گذشته به متقاضیان پرداخت می شد عملا از دسترس متقاضیان و دایره انتخاب آنها خارج شده است.

این گونه تسهیلات هم اکنون یا به طور کلی در دسترس متقاضیان قرار ندارد و از سوی شبکه بانکی پرداخت نمی شود یا به صورت موردی پرداخت می شود به طوری که هم اکنون در بازار مبادله تسهیلات خرید مسکن این تسهیلات وجود ندارد.

در واقع در شرایط فعلی تسهیلاتی که به معنای واقعی بتوان آن را وام خرید مسکن تلقی و تعریف کرد تنها در چهار شکل تسهیلات قابل ارائه از سوی یک بانک، محدود شده است.

دسترسی متقاضیان به وام خرید ملک که برای تامین مالی هزینه مورد نیاز برای خرید آپارتمان های مسکونی قبل از خرید واحد نیازمند آن هستند و تسهیلات، همزمان با انتقال سند در دفترخانه به عنوان بخشی از بنیه مالی خریدار به فروشنده ارائه می شود، تنها به همان چهار شکل تسهیلات خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان و جانبازان محدود می شود وسایر تسهیلاتی که به صورت محدود از سوی شبکه بانکی برای خرید مسکن در اختیار متقاضیان قرار دارد در واقع تسهیلات پسا خرید است؛ چرا که قبل از خرید آپارتمان، متقاضیان به این تسهیلات دسترسی ندارند و برای دریافت آن باید حتما سند مالکیت خود را به بانک پرداخت کننده وام ارائه کنند.

بنابراین سایر تسهیلاتی که هم اکنون در شبکه بانکی کشور برای خریداران واحدهای مسکونی قابل دسترس است تسهیلات پسا خرید محسوب می شود که عملا تسهیلاتی واقعی و موثر برای تقویت بنیه مالی خریداران آپارتمان به حساب نمی آید؛ تحت تاثیر این ماجرا تعداد و انواع تسهیلات قابل دسترس برای متقاضیان خرید مسکن نسبت به سال گذشته به شدت محدودتر شده است طوری که بنا بر اذعان واسطه های بازار خرید وفروش امتیاز وام مسکن، هم اکنون به جز چهار شکل تسهیلات خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان و جانبازان تسهیلات خرید مسکن به معنای واقعی قابل دسترسی نیست.

این در حالی است که از اوایل سال 94 با مصوبه شورای پول واعتبار به همه بانک ها مجوز پرداخت تسهیلات 60، 50 و 40 میلیون تومانی برای خرید مسکن به ترتیب در تهران، مراکز استان ها و شهرهای بزرگ وشهرهای کوچک صادر و ممنوعیت پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان با این مصوبه لغو شد.

با این وجود سهم شبکه بانکی کشور از پرداخت تسهیلات واقعی به خریداران مسکن به گونه ای که بتوانند در فرآیند و در زمان خرید واحد مسکونی موردنظر خود از تسهیلات به عنوان بخشی از نقدینگی موردنیاز استفاده کنند، نسبت به سال گذشته وسال های اخیر محدودتر شده است.

در شرایط فعلی علاوه بر چهار نوع تسهیلات خرید مسکن که عمدتا توسط یک بانک به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می شود دو نوع وام خرید مسکن از سوی شبکه بانکی برای متقاضیان قابل دسترسی است که این تسهیلات اغلب با نام وام خرید مسکن توسط برخی بانک ها و عمدتا از سوی بانک های خصوصی پرداخت می شود.

این تسهیلات اگرچه در ظاهر و به صورت اسمی وام خرید مسکن محسوب می شوند اما در عمل وام پسا خرید است؛ چرا که در لحظه خرید واحد مسکونی قابل استفاده نیست و بانک های ارائه دهنده این تسهیلات آن را در قبال ارائه سند ملکی از سوی متقاضی به وی پرداخت می کنند.

بنابراین اگرچه در ظاهر این وام ها به اسم تامین مالی خرید مسکن به متقاضیان پرداخت می شود اما در بسیاری از موارد ممکن است به مصارفی غیر از خرید مسکن برسد.

تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد نشان می دهد هم اکنون دو شکل تسهیلات خرید مسکن غیر از وام های خرید مسکن یکم، جانبازان، جوانان و اوراق به متقاضیان پرداخت می شود؛ یکی از انواع این وام ها وام خرید مسکن بدون سقف ریالی است که در قالب آن بانک ها تا 80 درصد ارزش کارشناسی آپارتمان را به متقاضی تسهیلات پرداخت می کنند.

نوع دوم تسهیلاتی است که معمولا با ارقامی بین 100 تا 200 میلیون تومان به متقاضیان پرداخت می شود.

این دو نوع تسهیلات معمولا با دوره زمانی بازپرداخت 5 ساله، نرخ سود 18 درصد و با شرط ارائه سند ملکی به بانک به متقاضیان پرداخت می شود؛ هر چند متقاضی برای دریافت این تسهیلات باید علاوه بر ارائه سند مالکیت از طریق ارائه مدارک حقوقی(همچون فیش حقوقی)، اثبات کند از تمکن مالی کافی برای پرداخت اقساط برخوردار است؛ مبلغ قسط ماهانه این تسهیلات بیش از 5/ 2 میلیون تومان است.

در حال حاضر علاوه بر وام های خرید مسکن یکم، اوراق و جوانان، که هر کدام با شرایط و در سقف های ریالی متنوع به متقاضیان واجد شرایط تعلق می گیرد، تسهیلات خرید مسکن جانبازان" با سقف 85 میلیون تومان برای متقاضیان در بازار مبادله تسهیلات خرید مسکن قابل دسترسی است؛ نرخ سود این تسهیلات 4 درصد است و بنا بر اعلام واسطه های خرید و فروش امتیاز تسهیلات مسکن هزینه خرید امتیاز این تسهیلات نیز حدود 15 میلیون تومان است؛ یعنی متقاضی پس از کسر هزینه خرید امتیاز این تسهیلات از صاحب امتیاز، نزدیک به 60میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن در اختیار خواهد داشت.

این تسهیلات در دوره های بازپرداخت 10، 15 و 20 ساله به متقاضیان پرداخت می شود و اقساط ماهانه آن برای وام های 10 ساله 840 هزار تومان، 15 ساله 640 هزار تومان و 20 ساله 540 هزار تومان است.

سقف تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم نیز برای متقاضیان انفرادی 80 میلیون تومان و برای زوجین 160 میلیون تومان است که در صورت دریافت تسهیلات جعاله از سوی متقاضیان این تسهیلات به ترتیب به 100 و 180 میلیون تومان برای متقاضیان انفرادی و زوجین قابل افزایش است؛ براساس اظهارات واسطه های فعال در بازار خرید و فروش امتیاز تسهیلات مسکن، در بازار غیررسمی وام مسکن، امتیاز وام مسکن یکم برای متقاضیان انفرادی حدود 20 میلیون تومان و برای زوجین حدود 50 میلیون تومان مبادله می شود.

هرچند کارشناسان حقوقی به متقاضیان دریافت این تسهیلات توصیه می کنند تا حد امکان این تسهیلات را از طریق سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم و از مسیر مستقیم دریافت کنند؛ همچنین اوراق تسهیلات مسکن را نیز از فرابورس یا شعب بانکی ارائه دهنده این اوراق خریداری کنند.

تسهیلات اوراق مسکن هم اکنون از سوی دو بانک پرداخت می شود.

وام خرید مسکن سایر بانک ها از آمار تا واقعیت تحقیقات از وضعیت بازار تسهیلات ملکی حاکی است مطابق با گزارش هایی که بانک مرکزی به صورت دوره ای و ماهانه از پرداخت تسهیلات توسط کل شبکه بانکی در بخش های مختلف و از جمله حوزه مسکن منتشر می کند، حدود نیمی از تسهیلات پرداختی به حوزه خرید مسکن مربوط به چهار فقره تسهیلات خرید مسکن یکم، اوراق، جوانان و جانبازان است؛ در واقع حدود 50 درصد تسهیلات پرداختی به بخش مسکن از سوی شبکه بانکی در این چهار نوع تسهیلات خلاصه می شود و آمارها نشان می دهد مابقی تسهیلات خرید مسکن توسط سایر بانک ها و در انواع دیگر تسهیلات غیر از چهار نوع گفته شده پرداخت می شود.

با این حال، این آمار با آنچه هم اکنون در بازار تسهیلات ملکی وجود دارد ناسازگار به نظر می رسد؛ تحقیقات میدانی از شعب بانک های مختلف اعم از بانک های خصوصی و دولتی نشان می دهد بسیاری از بانک ها هم اکنون تسهیلاتی در قالب تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان ارائه نمی کنند و در واقع تسهیلاتی برای این منظور ندارند؛ با این حال برخی از بانک ها که اعلام می کنند برای خرید مسکن نیز تسهیلات اختصاص می دهند در واقع وام های پساخرید به متقاضیان می دهند؛ بررسی ها حاکی است هم اکنون 50درصد تسهیلات خرید مسکن که مطابق با آمارهای بانک مرکزی در بخش مسکن پرداخت می شود تسهیلاتی است که از یکسو تنها به افراد و گروه های خاص برای خرید مسکن اختصاص می یابد طوری که تقاضای عمومی بازار مسکن اساسا امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند؛ یا اگرچه این تسهیلات جزو تسهیلات پرداخت شده در بخش مسکن محسوب می شود اما این تسهیلات برای خرید واحدهای مسکونی پرداخت نشده است؛ بلکه تسهیلاتی است که از سوی فعالان ساختمانی به منظور تامین هزینه تجهیزات یا مصالح ساختمانی و.

.

.

دریافت شده است اما در ردیف تسهیلات بخش مسکن درج، محاسبه ومنظور شده اند.

بنا بر اعلام واسطه های بازار مبادله تسهیلات مسکن حتی در صورت پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن به جز چهار مورد تسهیلات ذکر شده(یکم، اوراق، جانبازان و جوانان)، مابقی تسهیلات برای خرید مسکن مقدار بسیار ناچیزی است و حجم آنها در حدی نیست که قابل طرح باشد؛ ضمن اینکه هم اکنون این تسهیلات در بازار مبادله وام مسکن نیز نایاب شده است و واسطه ها که پیش از این و در سال های گذشته سبد متنوعی از وام های مسکن را به متقاضیان ارائه می کردند، هم اکنون فعالیت های خود را محدود به خرید و فروش امتیازهای چهار نوع وام مسکن کرده اند که عمدتا از سوی یک بانک به متقاضیان پرداخت می شود.

نیمه اول سال جاری، حدود 80 هزار فقره وام خرید مسکن در قالب وام های خرید مسکن یکم، اوراق، جانبازان و جوانان به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است؛ در حالیکه حجم کل معاملات خرید مسکن در شهرهای کشور بیش از 200 هزار فقره بوده است؛ این موضوع نسبت افرادی که با استفاده از تسهیلات خرید مسکن اقدام به خرید آپارتمان می کنند را به سایر خریداران مسکن نشان می دهد.


کلید واژه ها: تسهیلات - خرید مسکن - خرید - مسکن - وام خرید مسکن - انتخاب - بانک - بازار - آپارتمان - دنیای اقتصاد - بانکی - جانبازان - شبکه - صورت - مالی - جوانان - اقتصاد - شرایط - فروشنده - انتقال - میدانی - انواع - تامین - هزینه - کشور - نشان

آخرین اخبار سرویس:
اجرای حکم دو مفسد اقتصادی

مجارستان و ثبت رکورد دیگری در گردشگری

آیا زاینده رود باز هم رنگ آب راخواهید دید؟

خودروهای ژاپنی در بازار تهران چند؟

استخدام کارشناس Call Center فروش،سرپرست فروش پهنای باند B2B

استخدام کانتر فروش اروپا ،رزرواسیون هتل در تهران

استخدام Content writer (محتوا نویس) در یک شرکت معتبر در تهران

آخرین قیمت خودرو+جدول

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حق امضای ناشی از اختیاراتش را به، معاون امور تولید این شرکت تفویض کرد

قیمت سس‎های مختلف+جدول

قیمت تخم مرغ پوسته قهوه ای بستـه بندی و غیر بسته بندی در بازار+جدول

بیات: هنوز مرکز تست جامع خودرو در کشور نداریم

بانک مرکزی ذخائر اسکناسی خوبی برای خود ایجاد کرده است

قیمت برخی محصولات همچون خیار و موز با نوساناتی در بازار روبه رو شده است+جدول

بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله بر اساس قانون به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی محول شد

آمریکا نگران کانال مالی اروپا برای ادامه تجارت با ایران نیست

چشم صادرکنندگان به اصلاحیه شیوه بازگشت ارز صادراتی

امسال 1200 مگاوات نیروگاه اسقاطی از مدار خارج می شود

هدر رفت 220 میلیارد تومان بودجه دولتی در منوریل قم

شریعتمداری دستور حذف مدیران دوشغله از مجموعه وزارت کار را صادر کرد + متن

سرمایه گذاری مشترک عربستان و امارت در میادین گازی طبیعی

در نیمه نخست امسال ایرانی ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟/جای خالی مالیات بر مجموع درآمد

جاسمی در گفت وگو با فارس: اظهارات «ظریف»اجحاف به نظام و موجب تحریک دشمنان برای فشار بیشتر است

کدام خودروهای داخلی گران شده اند

جابجایی بار با ماشین 5 میلیارد تومانی!/ عکس

سیگاری ها در نیمه نخست سال 250 میلیارد تومان مالیات دادند

کمپانی علی بابا در فروش آنلاین رکوردشکنی کرد!

باران پاییزی کم آبی ها را جبران نمی کند

رویکرد جدید کشورها در به انزوا کشاندن دلار

صادرات  زیر یک میلیون دلار معاف از تعهد ارزی شد

کسب درآمد 12 هزار و 870 میلیارد تومانی از محل مالیات بر ارزش افزوده/ رشد 19 درصدی نسبت به سال گذشته + جزییات

باران پاییزی کم آبی ها را جبران نمی کند

نماینده کویت در اوپک: نیم تا یک میلیون بشکه نفت در روز در سال 2019 تولید خواهد شد

قیمت طلا افزایش یافت

واردات هدفون و گوشی 4 میلیون دلاری شد

قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

افزایش قیمت دلار متوقف شد؟

افزایش روز افزون کشور ها به حذف دلار

افزایش نرخ نفت در سال 2019

استخدام ویزیتور حضوری در شرکت گلستان

روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

سکه و دلا ر در مسیر نزولی

دزد بدشانس به تور شاه دزد خورد

برای خرید آپارتمان در منطقه بهشتی چقدر باید هزینه کرد؟

مساله ای به نام غول نقدینگی؟

2 علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه

سیمای 18 بانک در چهار شاخص

تیغ دولبه شهرداری تهران/آیا کلاه شرعی برای تلگرام جواب داد؟ / اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی

5 میلیارد ریال ارز قاچاق در بانه کشف شد؛ دستگیری 4 متهم

کاهش عطش ذخایر آبی

دور جدید مذاکرات هوایی

تشدید مقابله با قاچاق سوخت از مبادی رسمی

لزوم آینده نگری و ژرف اندیشی

سهم لالجین از جهانی شدن چه بود؟

تسهیلات ویژه به تاکسی ها برای کاهش آلودگی هوا

دفاع رییس اتحادیه آجیل از قیمت 200 هزار تومانی پسته

برخورد عجیب با مشترکان پرمصرف آب

پتروشیمی ها چقدر ارز آوردند؟

عوارض شتابزدگی در سهمیه بندی بنزین

کاهش قیمت هرگرم طلا 18 عیار به کمتر از 400 هزار تومان

گوشت و مرغ و برنج سبد اقشار کم درآمد را پرتر می کند

قیمت مرغ کیلویی 10900 تومان شد

بازار ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

قیمت خودروی پروتون جن تو در بازار

قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

تاثیرگذاری شیل آمریکا بیشتر از اوپک است

تبدیل سینماهای متروکه و فرهنگسراهای غیرفعال به محل کسب وکار دانش بنیان

اربعین امسال چند درصد زائر بار اولی را به خود دید؟

مایوس شدن کاربران از عملکرد فنی ایفون 10 ار و پیش بینی کاهش فروش اپل

مدیر اداره خاورمیانه صندوق بین المللی پول : قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

در گفتگو با فارس مطرح شد جدیدترین اظهار نظر وزیر علوم در خصوص مشکل بورسیه ها

5 نکته برای سفر ارزان به کشورهای خارجی

روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

واردات 56 تن صابون حمام و دستشویی + جدول

بر اساس اعلام وزارت انرژی روسیه؛ روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

ازدواج در استان بوشهر 6.6 درصد کاهش یافت/یک طلاق به ازای 4 ازدواج

اتمام مسکن مهر اولویت وزارت راه و شهرسازی

انبار پُر از ماشین سایپا / نمی فروشند تا گران شود تا سود کنند !

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

چالش تحریم برای مناطق آزاد وجود دارد

رایزنی برای دادن سوخت به هواپیماهای ایران آغاز شد

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

آغاز شدیدترین خشکسالی در ایران؟!

جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت

دولت 2 برابر سال96 خود را مقروض کرده است

جدیدترین نرخ مسکن در منطقه الهیه

فرانس 24: ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

کاهش قیمت ارز در راه است

قیمت خودرو امروز 1397/08/22 | افزایش 6میلیون تومانی قیمت “پژو207 اتوماتیک و ساندرو استپ وی

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

عرضه ی محصولات بیش از 60 شرکت ایرانی در نمایشگاه جهانی بغداد

تبدیل سینماهای متروکه و فرهنگسراهای غیرفعال به محل کسب وکار دانش بنیان

خرید برس پاکسازی چقدر هزینه دارد؟

نوسان قیمت خیار در بازار

اختلاف قیمت محصولات کرمان خودرو از بازار تا نمایندگی

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

آخرین قیمت نهاده های دامی و کشاورزی + جدول

2 علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه

دایره انتخاب در بازار وام ملکی چگونه است؟

دایره انتخاب در بازار وام ملکی چگونه است؟