مطالب مرتبط:
تفسیر آیات 159-160 سوره اعراف
تفسیر آیات 20-25 سوره انفال
تفسیر آیات 184 تا 186 سوره اعراف
تسلط قاری به تفسیر آیات، لازمه تلاوت معنامحور
تفسیر آیات 48-53 سوره انفال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 02:562018-10-15سياسي

تفسیر آیات 50-52


سوره توبه تنها سوره ای از قرآن است که بدون "بسم اللّه الرّحمن الرّحیم" آغاز می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از امیرالمومنین علی علیه السلام خواهد بود.

در تفسیر عیاشی پس از نقل این روایت اضافه کرده است: و روز قیامت بر سفره های بهشتی همراه شیعیان امام علی علیه السلام روزی می خورد تا اینکه مردم از حساب فارغ شوند.

إِنْ تُصِبْکَ حَسَنَهٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْکَ مُصِیبَهٌ یَقُولُوا قَدْ أَخَذْنَا أَمْرَنَا مِنْ قَبْلُ وَیَتَوَلَّوْا وَهُمْ فَرِحُونَ ﴿50﴾ اگر نیکی به تو رسد آنان را بدحال می سازد و اگر پیشامد ناگواری به تو رسد می گویند ما پیش از این تصمیم خود را گرفته ایم و شادمان روی بر می تابند (50) قُلْ لَنْ یُصِیبَنَا إِلَّا مَا کَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿51﴾ بگو جز آنچه خدا برای ما مقرر داشته هرگز به ما نمی رسد او سرپرست ماست و مؤمنان باید تنها بر خدا توکل کنند (51) قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنَا إِلَّا إِحْدَی الْحُسْنَیَیْنِ وَنَحْنُ نَتَرَبَّصُ بِکُمْ أَنْ یُصِیبَکُمُ اللَّهُ بِعَذَابٍ مِنْ عِنْدِهِ أَوْ بِأَیْدِینَا فَتَرَبَّصُوا إِنَّا مَعَکُمْ مُتَرَبِّصُونَ ﴿52﴾ بگو آیا برای ما جز یکی از این دو نیکی را انتظار می برید در حالی که ما انتظار می کشیم که خدا از جانب خود یا به دست ما عذابی به شما برساند پس انتظار بکشید که ما هم با شما در انتظاریم (52) تفسیر در آیات فوق به یکی از صفات منافقان و نشانه های آن ها اشاره شده است و بحثی را که در آیات گذشته و آینده پیرامون نشانه های منافقان می باشد تکمیل می کند.

نخست می گوید: (اگر نیکی به تو رسد آن ها را ناراحت می کند) (ان تصبک حسنه تسؤ هم).

خواه این خیر و نیکی پیروزی بر دشمن باشد یا غنائم جنگی، و خواه پیشرفتهای دیگر؛ و این ناراحتی دلیل عداوت باطنی و فقدان ایمان آن ها است، چگونه ممکن است کسی کمترین بهره از ایمان داشته باشد و از پیروزی پیامبر خدا و یا حتی یک فرد با ایمان عادی ناراحت شود؟ (ولی در مقابل اگر مصیبتی به تو برسد و گرفتار مشکلی شوی با خوشحالی می گویند: ما از جلو پیش بینی چنین مسائلی را می کردیم، و تصمیم لازم را گرفتیم) و خود را از این پرتگاه رهایی بخشیدیم! (و ان تصبک مصیبه یقولوا قد اخذنا امرنا من قبل).

(و هنگامی که به خانه های خود باز می گردند از شکست یا مصیبت یا ناراحتی شما خوشحالند) (و یتولوا و هم فرحون).

این منافقان کور دل از هر فرصتی به نفع خود استفاده و لاف عقل و درایت می زنند که این عقل و تدبیر ما بود که موجب شد در فلان میدان شرکت نکنیم و مشکلاتی که دامن دیگران را بر اثر نداشتن عقل و درایت گرفت دامان ما را نگرفت، این سخن را چنان می گویند که گویی از خوشحالی در پوست" نمی گنجند! اما تو ای پیامبر به این ها از دو راه پاسخگوی، پاسخی دندان شکن و منطقی نخست بگو: هیچ حادثه ای برای ما رخ نمی دهد مگر آنچه خداوند برای ما مقرر داشته است همان خدایی که مولای ما و سرپرست حکیم و مهربان ما است و جز خیر و صلاح ما را مقدر نمی دارد (قل لن یصیبنا الا ما کتب الله لنا هو مولانا).

آری (افراد با ایمان تنها بر خدا توکل می کنند) (و علی الله فیتوکل المؤ منون).

تنها به او دیگر به مجازات الهی گرفتار می شوید، و یا به دست ما خوار و نابود خواهید شد) (و نحن نتربص بکم ان یصیبکم الله بعذاب من عنده او بایدینا).

(حال که چنین است شما انتظار بکشید، و ما هم با شما انتظار می کشیم) شما در انتظار خوشبختی ما باشید و ما هم در انتظار بدبختی شما نشسته ایم! (فتربصوا انا معکم متربصون) در اینجا به چند نکته باید توجه کرد: 1- مقدرات و کوششهای ما شک نیست که سرنوشت ما تا آنجا که با کار و کوشش و تلاش ما مربوط است به دست خود ما است و آیات قرآن نیز با صراحت این موضوع را بیان می کند مانند (و ان لیس للانسان الا ما سعی): (انسان بهره ای جز سعی و کوشش خود ندارد) (سوره نجم آیه 39) و (کل نفس بما کسبت رهینه): (هر کس در گرو اعمال خویش است) (سوره مدثر آیه 38) و آیات دیگر.

(هر چند تاثیر تلاش و کوشش نیز از سنن الهی و به فرمان اوست).

ولی در بیرون دایره تلاش و کوشش ما و آنجا که از حریم قدرت ما خارج است، دست تقدیر تنها حکمران است، و آنچه به مقتضای قانون" علیت که منتهی به مشیت و علم و حکمت پروردگار می شود مقدر شده است انجام پذیر خواهد بود.

منتها افراد با ایمان و خداپرست که به علم و حکمت و لطف و رحمت او مؤ من هستند همه این مقدرات را مطابق (نظام احسن) و مصلحت بندگان می دانند، و هر کس بر طبق شایستگی هایی که اکتساب کرده است مقدراتی متناسب آن دارد.

یک جمعیت منافق و ترسو و تنبل و پراکنده محکوم به فنا هستند، و این سرنوشت برای آن ها حتمی است، اما یک جمعیت با ایمان و آگاه، و متحد و مصمم جز پیروزی، سرنوشتی ندارند.

بنابر آنچه گفته شد روشن می شود که آیات فوق نه با اصل آزادی اراده و اختیار منافات دارد و نه دلیلی بر سرنوشت جبری انسان ها و بی اثر بودن تلاش ها و کوشش ها است.

2- در قاموس مؤ منان شکست وجود ندارد در آخرین آیه مورد بحث به منطق عجیب محکمی برخورد می کنیم که راز اصلی همه پیروزیهای مسلمانان" نخستین در آن نهفته شده است، و اگر پیامبر اسلام هیچ تعلیم و دستوری جز این نداشت برای تضمین پیروزی پیروانش کافی بود، و آن اینکه مفهوم شکست و ناکامی را به کلی از صفحه روح آن ها زدوده، و به آن ها ثابت کرده که در هر حال شما پیروزید، کشته شوید پیروزید، و دشمن را بکشید باز هم پیروزید.

شما دو راه در پیش دارید که از هر کدام بروید به منزل مقصود خواهید رسید، بیراهه و پرتگاه مطلقا در مسیر شما وجود ندارد یک راه به سوی شهادت می رود که نقطه اوج افتخار یک انسان با ایمان است، و بالاترین موهبتی است که برای انسان تصور می شود که با خدا معامله کند جان را بدهد و یک حیات جاویدان و ابدی در جوار قرب پروردگار و در میان نعمتهای غیر قابل توصیفش خریداری کند.

راه دیگر پیروزی بر دشمن و در هم شکستن قدرت اهریمنی او و پاکسازی محیط زندگی انسان ها از شر ظالمان و ستمگران و آلودگان است و این نیز فیضی است بزرگ و افتخاری است مسلم.

سربازی که با این روحیه وارد میدان مبارزه می شود هیچگاه فکر فرار و پشت کردن به دشمن را در سر نمی پروراند، از هیچکس و هیچ چیز نمی هراسد، ترس و وحشت و اضطراب و تردید در وجودش راه ندارد، ارتشی که از چنین سربازانی تشکیل شود ارتشی خواهد بود شکست ناپذیر! چنین روحیه ای را تنها از طریق تعلیمات اسلامی می توان بارور ساخت و امروز نیز اگر با تعلیم و تربیت" صحیح، این منطق بار دیگر در روح مسلمانان جلوه گر شود، عقب ماندگی ها و شکست ها را جبران خواهند کرد.

آن ها که درباره علل پیشرفت مسلمانان نخستین، و علل عقب ماندگی امروز، مطالعه و بررسی می کنند، و گاهی این موضوع را معمایی لا ینحل می پندارند خوب است بیایند و کمی در آیه فوق بیندیشند تا پاسخ این سؤ ال را بروشنی در آن بیابند.

قابل توجه اینکه در آیه فوق به هنگامی که سخن از دو شکست منافقان می گوید آنرا شرح می دهد و یک یک بیان می کند، ولی هنگامی که سخن از دو پیروزی مؤ منان می گوید، سر بسته گذاشته از آن می گذرد، گویی آنچنان روشن و واضح و آشکار است که اصلا نیازی به شرح و بیان ندارد؛ و این یک نکته زیبا و لطیف بلاغت است که در آیه فوق به کار رفته.

3- صفات همیشگی منافقان بار دیگر تاکید می کنیم که نباید این آیات را به شکل طرح یک مساءله تاریخی مربوط به گذشته مورد مطالعه قرار دهیم، بلکه باید بدانیم درسی است رای امروز و دیروز و فردای ما و همه انسانها! هیچ جامعه" ای معمولا از یک گروه منافق، اندک یا بسیار، خالی نیست و صفات آن ها تقریبا یکسان و یکنواخت است.

آن ها افرادی هستند نادان و در عین حال خود خواه و متکبر که برای خویش عقل و درایت فوق العادهای قائلند.

آن ها همیشه از راحتی مردم در رنج و عذابند و از ناراحتیهایشان خوشحال و خندان.

آن ها همیشه در میان انبوهی از خیالات واهی و تردید و شک و حیرت به سر می برند، و بهمین دلیل گامی به پیش و گامی به پس می نهند.

در مقابل آن ها مؤ منان راستین با شادی مردم شاد و با غم آن ها شریک و سهیمند، هیچگاه به علم و درایت خود نمی نازند، و هرگز خود را از لطف حق بی نیاز نمی دانند، دلی لبریز از عشق خدا دارند، و در این راه از هیچ حادثهای نمی هراسند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتظار - تصمیم - سوره - پیش بینی - شیعیان - گزارش - آینده - همراه - ماست - خانه - شکست - مردم - قرآن - امام - بینی

آخرین اخبار سرویس:
پایان نهمین جشنواره یادمان ولایت در جیرفت

«افشانی رفت، گدا ها ماندند»

رسوم دارالخلافه

مظلومین و قاسمی از متهمان اصلی اخلال در نظام اقتصادی بودند

فرمانده و مسئولان نیروی انتظامی با رهبر انقلاب دیدار کردند

توزیع فضای سبز در سطح شهر اهواز متناسب نیست

3 شهردار و یک رویکرد

10 اقدام در 6 ماه

انتصاب معاون مراسم و تشریفات دفتر رییس جمهور

آیت الله جنتی: انسانیت در غرب به جاهلیت اولی برگشته/ مشکلات فقط با دست امام زمان حل می شود

دانشگاه پیام نور با سه دانشگاه پاکستان تفاهم نامه امضا کرد

لزوم شفاف سازی مفهوم تراریخت برای مردم

تقدیر از خدمات مدیران و کارشناسان مجرب بازنشسته کشور

هفته وحدت پیام آور صلح و همدلی است

آفت عدالت خواهی کاریکاتوری

ایجاد امید در دل مردم یکی از محوری ترین ماموریت ها در برنامه های چله انقلاب است

آیت الله نوری همدانی: مراکز تجاری باید در زمان نماز تعطیل شود

یک خبر کوتاه از مدرسه منصوریه شیراز

وحدت به جزء لاینفک سبک زندگی شیعه و سنی تبدیل شود

وداع با پیکر شهید «فرمانعلی قربانی» در قدس

قلعه های قرار و آرامش در آموزه های دینی

دستاوردهای 40 ساله انقلاب در معرض دید عموم قرار گیرد

هفته وحدت پیام آور صلح و همدلی است

رسانه های غربی واقعیت های آفریقا را بیان نمی کنند

روحانی از خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته کشور تقدیر کرد

30 درصد تولید علم کشور مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی است

تمامی ملزومات یک پزشک متخلف در رشت به نفع دولت ضبط شد

قدردانی روحانی از تلاش ها و خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته

محبت و اقتدار دو شیوه موثر در دعوت به نماز است

مردم جزو سرمایه های اصلی نظام و کشور هستند

روحانی از تلاش های مدیران و کارشناسان بازنشسته تقدیر کرد

روحانی از تلاش های مدیران و کارشناسان بازنشسته تقدیر کرد

در فضای مجازی، روابط عمومی ها یک پله از مخاطب جلوتر باشند

رح بازگشت 3200 میلیارد تومانی

عباس رضایی استاندار اصفهان شد

تقریظ رهبر انقلاب: دانستن مطالب این کتاب برای جوانان لازم است

امام جمعه ای که از جریمه شدن خوشحال شد+ جزییات کامل

از طرح اجتماع محور مبارزه با اعتیاد چه می دانید ؟

واکنش وزارت خارجه به شایعه خروج ایران از برجام: کذب است

یمن تنگه احد مسلمانان است

ارتش جمهوری اسلامی ولایتمدار و مردمی است

محسن رضایی: دشمن شماره یک ملت ایران، آمریکاست

بدون استفاده از برق، یک لامپ را برای همیشه روشن نگه دارید! + فیلم

نشست هم اندیشی نمایندگان احزاب اصولگرا، مستقل و معتدل استان قزوین

شیو ه های دعوت به نماز باید مبتنی بر رویکرد های قرآن باشد

رسانه بهترین وسیله برای مدیریت بحران است

روحانی از خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته کشور تقدیر کرد

ایران امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت و همبستگی نیاز دارد

برنامه های توسعه ای در فضای تعاملی و اعتدال پیش رفت

عباس رضایی با رای هیئت دولت استاندار اصفهان شد

استیضاح وزیر کشور در صورت عدم صدور حکم حناچی

فرقانی: وظیفه رسانه فرونشاندن عطش خبری مخاطب است

برنامه های توسعه ای در فضای تعاملی و اعتدال پیش رفت

روحانی از مدیران و کارشناسان مجرب بازنشسته کشور تقدیر کرد

وضعیت دینداری دانشجویان اُفت کرده است

انتصاب مدیران عامل جدید شرکت های پتروشیمی

بزرگترین مراسم مولودخوانی کشور در مسجد جامع سنندج برگزار شد

حسینی: فهرست حقوق های نمایندگان به سامانه اطلاعات حقوق کارکنان دولت ارائه شده است

پاسخ رییس مرکز مبارزه با پولشویی به یک ادعا

همه کارگران بازداشت شده هفت تپه آزاد شدند

چرا آدمی شبیه ترین چیز به ترازوست؟

یک عالمه فلاکت؛ 1.5 میلیون نفر در فلاکت کامل و 14 میلیون نفر در فقر +عکس

انسانیت در غرب به جاهلیت اولی برگشته/ مشکلات فقط با دست امام زمان حل می شود

بهره برداری از یک واحد مسکونی در بخش پره سر رضوانشهر/ اجرای 150 عنوان برنامه در رضوانشهر در هفته بسیج

تهیه کننده «دستپخت»، از مردم عذر خواهی کرد

گردهمایی علمای شیعه و سنی خراسان شمالی در رازوجرگلان

برگزاری انتخابات استانی موجب تقویت احزاب می شود

در میلاد پیامبر اکرم (ص)، حرم شاهچراغ (ع) غرق در شادی و سرور می شود

برگزاری محفل انس با قران در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

فرمانده نیروی انتظامی: امنیت پایدار در تمام نقاط کشور برقرار است

ایران بر روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

فروش 50 هزار پراید در 4 دقیقه!

پلاستیک ها جان یک نهنگ را گرفتند + فیلم

انقلاب اسلامی تمام مناسبات داخلی و خارجی را زیر و رو کرد

در دیدار «ظریف» و «جرمی هانت» صحبتی از فاجعه جنگ جهانی اول نشد

ارایه خدمات به روستاییان از افزایش مهاجرت آنان جلوگیری می کند

انتقال اسناد صورت جلسات انجمن شهر تهران به کتابخانه ملی

آخرین مهلت بهره مندی از بخشودگی جرایم رانندگی

باهنر: دندان رقابت با اصلاح طلبان را نکنده ایم/اقدام جالب یک امام جمعه/جنتی: اگر نیروی انتظامی نبود، براندازی در دی ماه 96 انجام می شد/حکم افشانی غیر قانونی اعلام شد

با بازداشت کارگران، مشکلات حل می‎شود؟

ایران بر روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

رایج ترین عوارض تلفون های هوشمند کدام ها اند؟

امسال 300 اقدام تروریستی کشف شد

استاد دانشگاه: ایران روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

تصاویر| جلسه علنی مجلس

روحانی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان را به مجلس فرستاد

تعامل بسیج و ناجا امنیت و آرامش کشور را به همراه دارد

فرصت 10 روزه قوه قضاییه به ظریف

شهرداد روحانی ارکستر سمفونیک تهران در تبریز اجرا می شود

در جلسه پیگیری کارگران شرکت هفت تپه چه گذشت؟

رونمایی از کتاب عقاب کردستان در نیشابور

رفتارهای محفلی باید به کارکردهای ویژه حزبی تبدیل شود

در گذشت پدر دوچرخه سواری آذربایجان

بهنام کامرانی تم جهان هنرمند را گسترش می دهد

«شاهینِ برآفتاب» به پرواز درآمد

یک ماه حقوق کارگران هفت تپه واریز می شود

همایش قرآن و بسیج

با بازداشت کارگران، مشکلات حل می‎شود؟

رییس جمهور دو لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد

چهارچوب مشخصی برای تعامل با سایر قوا به زودی نهایی خواهد شد/ نفرت پراکنی را در کودکان نهادینه نکنیم

تفسیر آیات 50-52

تفسیر آیات 50-52