مطالب مرتبط:
تفسیر آیات 159-160 سوره اعراف
تفسیر آیات 20-25 سوره انفال
تفسیر آیات 184 تا 186 سوره اعراف
تسلط قاری به تفسیر آیات، لازمه تلاوت معنامحور
تفسیر آیات 48-53 سوره انفال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 02:562018-10-15سياسي

تفسیر آیات 50-52


سوره توبه تنها سوره ای از قرآن است که بدون "بسم اللّه الرّحمن الرّحیم" آغاز می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از امیرالمومنین علی علیه السلام خواهد بود.

در تفسیر عیاشی پس از نقل این روایت اضافه کرده است: و روز قیامت بر سفره های بهشتی همراه شیعیان امام علی علیه السلام روزی می خورد تا اینکه مردم از حساب فارغ شوند.

إِنْ تُصِبْکَ حَسَنَهٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْکَ مُصِیبَهٌ یَقُولُوا قَدْ أَخَذْنَا أَمْرَنَا مِنْ قَبْلُ وَیَتَوَلَّوْا وَهُمْ فَرِحُونَ ﴿50﴾ اگر نیکی به تو رسد آنان را بدحال می سازد و اگر پیشامد ناگواری به تو رسد می گویند ما پیش از این تصمیم خود را گرفته ایم و شادمان روی بر می تابند (50) قُلْ لَنْ یُصِیبَنَا إِلَّا مَا کَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿51﴾ بگو جز آنچه خدا برای ما مقرر داشته هرگز به ما نمی رسد او سرپرست ماست و مؤمنان باید تنها بر خدا توکل کنند (51) قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنَا إِلَّا إِحْدَی الْحُسْنَیَیْنِ وَنَحْنُ نَتَرَبَّصُ بِکُمْ أَنْ یُصِیبَکُمُ اللَّهُ بِعَذَابٍ مِنْ عِنْدِهِ أَوْ بِأَیْدِینَا فَتَرَبَّصُوا إِنَّا مَعَکُمْ مُتَرَبِّصُونَ ﴿52﴾ بگو آیا برای ما جز یکی از این دو نیکی را انتظار می برید در حالی که ما انتظار می کشیم که خدا از جانب خود یا به دست ما عذابی به شما برساند پس انتظار بکشید که ما هم با شما در انتظاریم (52) تفسیر در آیات فوق به یکی از صفات منافقان و نشانه های آن ها اشاره شده است و بحثی را که در آیات گذشته و آینده پیرامون نشانه های منافقان می باشد تکمیل می کند.

نخست می گوید: (اگر نیکی به تو رسد آن ها را ناراحت می کند) (ان تصبک حسنه تسؤ هم).

خواه این خیر و نیکی پیروزی بر دشمن باشد یا غنائم جنگی، و خواه پیشرفتهای دیگر؛ و این ناراحتی دلیل عداوت باطنی و فقدان ایمان آن ها است، چگونه ممکن است کسی کمترین بهره از ایمان داشته باشد و از پیروزی پیامبر خدا و یا حتی یک فرد با ایمان عادی ناراحت شود؟ (ولی در مقابل اگر مصیبتی به تو برسد و گرفتار مشکلی شوی با خوشحالی می گویند: ما از جلو پیش بینی چنین مسائلی را می کردیم، و تصمیم لازم را گرفتیم) و خود را از این پرتگاه رهایی بخشیدیم! (و ان تصبک مصیبه یقولوا قد اخذنا امرنا من قبل).

(و هنگامی که به خانه های خود باز می گردند از شکست یا مصیبت یا ناراحتی شما خوشحالند) (و یتولوا و هم فرحون).

این منافقان کور دل از هر فرصتی به نفع خود استفاده و لاف عقل و درایت می زنند که این عقل و تدبیر ما بود که موجب شد در فلان میدان شرکت نکنیم و مشکلاتی که دامن دیگران را بر اثر نداشتن عقل و درایت گرفت دامان ما را نگرفت، این سخن را چنان می گویند که گویی از خوشحالی در پوست" نمی گنجند! اما تو ای پیامبر به این ها از دو راه پاسخگوی، پاسخی دندان شکن و منطقی نخست بگو: هیچ حادثه ای برای ما رخ نمی دهد مگر آنچه خداوند برای ما مقرر داشته است همان خدایی که مولای ما و سرپرست حکیم و مهربان ما است و جز خیر و صلاح ما را مقدر نمی دارد (قل لن یصیبنا الا ما کتب الله لنا هو مولانا).

آری (افراد با ایمان تنها بر خدا توکل می کنند) (و علی الله فیتوکل المؤ منون).

تنها به او دیگر به مجازات الهی گرفتار می شوید، و یا به دست ما خوار و نابود خواهید شد) (و نحن نتربص بکم ان یصیبکم الله بعذاب من عنده او بایدینا).

(حال که چنین است شما انتظار بکشید، و ما هم با شما انتظار می کشیم) شما در انتظار خوشبختی ما باشید و ما هم در انتظار بدبختی شما نشسته ایم! (فتربصوا انا معکم متربصون) در اینجا به چند نکته باید توجه کرد: 1- مقدرات و کوششهای ما شک نیست که سرنوشت ما تا آنجا که با کار و کوشش و تلاش ما مربوط است به دست خود ما است و آیات قرآن نیز با صراحت این موضوع را بیان می کند مانند (و ان لیس للانسان الا ما سعی): (انسان بهره ای جز سعی و کوشش خود ندارد) (سوره نجم آیه 39) و (کل نفس بما کسبت رهینه): (هر کس در گرو اعمال خویش است) (سوره مدثر آیه 38) و آیات دیگر.

(هر چند تاثیر تلاش و کوشش نیز از سنن الهی و به فرمان اوست).

ولی در بیرون دایره تلاش و کوشش ما و آنجا که از حریم قدرت ما خارج است، دست تقدیر تنها حکمران است، و آنچه به مقتضای قانون" علیت که منتهی به مشیت و علم و حکمت پروردگار می شود مقدر شده است انجام پذیر خواهد بود.

منتها افراد با ایمان و خداپرست که به علم و حکمت و لطف و رحمت او مؤ من هستند همه این مقدرات را مطابق (نظام احسن) و مصلحت بندگان می دانند، و هر کس بر طبق شایستگی هایی که اکتساب کرده است مقدراتی متناسب آن دارد.

یک جمعیت منافق و ترسو و تنبل و پراکنده محکوم به فنا هستند، و این سرنوشت برای آن ها حتمی است، اما یک جمعیت با ایمان و آگاه، و متحد و مصمم جز پیروزی، سرنوشتی ندارند.

بنابر آنچه گفته شد روشن می شود که آیات فوق نه با اصل آزادی اراده و اختیار منافات دارد و نه دلیلی بر سرنوشت جبری انسان ها و بی اثر بودن تلاش ها و کوشش ها است.

2- در قاموس مؤ منان شکست وجود ندارد در آخرین آیه مورد بحث به منطق عجیب محکمی برخورد می کنیم که راز اصلی همه پیروزیهای مسلمانان" نخستین در آن نهفته شده است، و اگر پیامبر اسلام هیچ تعلیم و دستوری جز این نداشت برای تضمین پیروزی پیروانش کافی بود، و آن اینکه مفهوم شکست و ناکامی را به کلی از صفحه روح آن ها زدوده، و به آن ها ثابت کرده که در هر حال شما پیروزید، کشته شوید پیروزید، و دشمن را بکشید باز هم پیروزید.

شما دو راه در پیش دارید که از هر کدام بروید به منزل مقصود خواهید رسید، بیراهه و پرتگاه مطلقا در مسیر شما وجود ندارد یک راه به سوی شهادت می رود که نقطه اوج افتخار یک انسان با ایمان است، و بالاترین موهبتی است که برای انسان تصور می شود که با خدا معامله کند جان را بدهد و یک حیات جاویدان و ابدی در جوار قرب پروردگار و در میان نعمتهای غیر قابل توصیفش خریداری کند.

راه دیگر پیروزی بر دشمن و در هم شکستن قدرت اهریمنی او و پاکسازی محیط زندگی انسان ها از شر ظالمان و ستمگران و آلودگان است و این نیز فیضی است بزرگ و افتخاری است مسلم.

سربازی که با این روحیه وارد میدان مبارزه می شود هیچگاه فکر فرار و پشت کردن به دشمن را در سر نمی پروراند، از هیچکس و هیچ چیز نمی هراسد، ترس و وحشت و اضطراب و تردید در وجودش راه ندارد، ارتشی که از چنین سربازانی تشکیل شود ارتشی خواهد بود شکست ناپذیر! چنین روحیه ای را تنها از طریق تعلیمات اسلامی می توان بارور ساخت و امروز نیز اگر با تعلیم و تربیت" صحیح، این منطق بار دیگر در روح مسلمانان جلوه گر شود، عقب ماندگی ها و شکست ها را جبران خواهند کرد.

آن ها که درباره علل پیشرفت مسلمانان نخستین، و علل عقب ماندگی امروز، مطالعه و بررسی می کنند، و گاهی این موضوع را معمایی لا ینحل می پندارند خوب است بیایند و کمی در آیه فوق بیندیشند تا پاسخ این سؤ ال را بروشنی در آن بیابند.

قابل توجه اینکه در آیه فوق به هنگامی که سخن از دو شکست منافقان می گوید آنرا شرح می دهد و یک یک بیان می کند، ولی هنگامی که سخن از دو پیروزی مؤ منان می گوید، سر بسته گذاشته از آن می گذرد، گویی آنچنان روشن و واضح و آشکار است که اصلا نیازی به شرح و بیان ندارد؛ و این یک نکته زیبا و لطیف بلاغت است که در آیه فوق به کار رفته.

3- صفات همیشگی منافقان بار دیگر تاکید می کنیم که نباید این آیات را به شکل طرح یک مساءله تاریخی مربوط به گذشته مورد مطالعه قرار دهیم، بلکه باید بدانیم درسی است رای امروز و دیروز و فردای ما و همه انسانها! هیچ جامعه" ای معمولا از یک گروه منافق، اندک یا بسیار، خالی نیست و صفات آن ها تقریبا یکسان و یکنواخت است.

آن ها افرادی هستند نادان و در عین حال خود خواه و متکبر که برای خویش عقل و درایت فوق العادهای قائلند.

آن ها همیشه از راحتی مردم در رنج و عذابند و از ناراحتیهایشان خوشحال و خندان.

آن ها همیشه در میان انبوهی از خیالات واهی و تردید و شک و حیرت به سر می برند، و بهمین دلیل گامی به پیش و گامی به پس می نهند.

در مقابل آن ها مؤ منان راستین با شادی مردم شاد و با غم آن ها شریک و سهیمند، هیچگاه به علم و درایت خود نمی نازند، و هرگز خود را از لطف حق بی نیاز نمی دانند، دلی لبریز از عشق خدا دارند، و در این راه از هیچ حادثهای نمی هراسند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتظار - تصمیم - سوره - پیش بینی - شیعیان - گزارش - آینده - همراه - ماست - خانه - شکست - مردم - قرآن - امام - بینی

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری بزرگ ترین و موثرترین جشنواره قصه گویی کشور توسط نهاد

عزم جدی دولتمردان تدبیر در محرومیت زدایی از جنوب کرمان

ادارات با مردم رفتار اخلاق مدارانه داشته باشند ایجاد اشتغال مطالبه مردم از مسئولان است

فضای مجازی مهمترین عامل تضعیف بنیان خانواده است

معرفی گاوداری های آلاینده محیط زیست آبیک به مراجع قضایی

تولیدات رسانه ای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در بوشهر رونمایی شد

نحوه ورود عجیب خودروی نخست وزیر ژاپن به بزرگراه / فیلم

تصویب احکام پیشگیری از وقوع حوادث و مدیریت بحران در برنامه سوم شهرداری تهران

علاقه به خرید از خارج، در صنعت نفت نهادینه شده است

دشمن تمامی تیرهای خود را شلیک کرده است/ مجلس در معرض یک آزمایش بزرگ در رابطه با معیشت مردم است

ادارات با مردم رفتار اخلاق مدارانه داشته باشند/ ایجاد اشتغال مطالبه مردم از مسئولان است

کتاب «سرباز کوچک امام» بازخوانی شد

عزاداری فاطمیه در مدرسه علمیه امام خمینی (ره) به روایت تصویر

اطلاع نگاشت/ سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) در بیانات رهبر معظم انقلاب

نقد و بررسی آثار برگزیده جشنواره فارابی پس از اختتامیه

فاطمیه با استاد انصاریان در مسجد جامع غدیر خم

سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری منصوب شد

نماهنگ/ أزور کربلاء بالنیابه عن فاطمه(س)

دستاوردهای 40 ساله انقلاب به شکل هنرمندانه و اثرگذار بازگو شود

فیلم/ چرا حضرت زهرا(س) برای بازپس گیری فدک اقدام کرد؟

مسابقه حفظ جزء 30 قرآن در مدارس لرستان برگزار می ‏شود

اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

عزم جدی دولتمردان تدبیر در محرومیت زدایی از جنوب کرمان

اختتامیه همایش فرصت های سرمایه گذاری در چابهار

اداره ها با مردم رفتار اخلاق مدارانه داشته باشند/ ایجاد اشتغال مطالبه مردم از مسئولان است

پرونده شهردار سابق کرج هنوز به مرحله صدور حکم نرسیده است

دستور کار جلسه امروز شورای عالی حفاظت فنی

پیش بینی کواکبیان درباره رویکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام به پالرمو و CFT

تدوین اسناد و مدارک پزشکی دفاع مقدس در بیمارستان گلستان اهواز

واکنش وکیل مدافع سعید مرتضوی به خبر حضور موکلش در نجف

تکلیف جریمه سربازی برای سال آینده مشخص شد

شهر غریب (قسمت نهم)

افزایش بودجه کمیته امداد و بهزیستی اضطراری در مجلس مورد توجه قرار گیرد

درخواست توکلی از مجلس

نماینده اهر: هر ایرانی باید یک شغل دولتی داشته باشد

شاهکاری در میدان نقش جهان/ گزارش تصویری

شهرداری تهران تا 20 سال آینده نیاز به افزایش پست مدیریتی ندارد

آغاز به کار نمایشگاه آنلاین کار در کشور

تجمع ثبت نام کنندگان خودرو مقابل مجلس

103هزار تن گوشت گاوی به تازگی وارد کشور شده

روحانی جهادگر از اقدامات جهادی در «امام زاده عبدلله» می گوید

مجازات قاچاق خاک مشخص شد + جزییات

چگونه سرباز امام رضا (ع) شویم؟

رییس مرکز مطالعات فقهی تعلیم: اتهام به مرضیه هاشمی، تهدید و بهانه جویی آمریکا علیه تفکر انقلاب اسلامی است

استخدام مسئول دفتر در شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

پذیرش سرباز در آستان قدس رضوی

استخدام برنامه نویس وب در شرکت بازرگانی ره نگار گستر/مشهد

آخرین وضعیت واریز سود سهام عدالت مشمولان

امکان رصد تحصیلی با اجرای طرح سیرت فراهم شد

جامعه ایثارگران مبلغین انقلاب اسلامی هستند

بودجه رؤسای قوا در سال 98 برای کمک به اشخاص چقدر است؟

آیدین آغداشلو رییس داوران یک رویداد جوانانه شد

دیدار و گفت وگوی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با مراجع عظام تقلید

شناسایی 1000 سوژه و مدخل برای تدوین دانش نامه دفاع مقدس لرستان

پیکرپاک شهید دفاع مقدس در سرخس تشییع شد

وحدتی: دستگاه ها دستاورهای انقلاب را به مردم تبیین کنند

تقدیم بودجه سال 98 شهرداری تبریز به شورا

عکس زیرخاکی از شقایق دهقان پشت صحنه سریالی قدیمی

اعلام زمان و مکان تشییع شهید 8 سال دفاع مقدس در مازندران

انتشار فهرست 24 نفره قدرتمند ترین زنان دنیا در سال 2018 +تصاویر

فضای مجازی مهمترین عامل تضعیف بنیان خانواده است

آیت الله فقیهی: روحانیت طوری زندگی نکنند که باعث دوری مردم از دین شود

تولیدات رسانه ای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در بوشهر رونمایی شد

تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز قزوین و دانشگاه شریف امضاء شد

برنامه نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس

تکلیف قطعی جریمه ریالی سربازی برای سال آینده مشخص شد

لطفی: از اطلاعات فرهنگیان در نرم افزار سینا سوءاستفاده می شود

بانک ها باید نگاه خود را به روستاها عوض کنند

آیت الله علم الهدی: تلاش دشمن قرار دادن مردم مقابل ولایت است

رد پیشنهاد اضافه شدن نام ری و تجریش به برنامه سوم شهرداری تهران

استخدام انباردار جهت همکاری در شیرینی طلایی در مشهد

عضو سابق کنگره آمریکا پس از قتل خاشقجی نیم میلیون دلار از عربستان دریافت کرده است

استخدام فروشنده آقا شرکت پخش پگاه در تهران

راه اندازی باغی زیبا با مجسمه های سنگی در اهواز

اقدام پژوهی چگونه توانستم رفتارهای غیرمتعـارف و نابهــنجار دانش آمــوزان رابررسی کنم

ثبت نام اشرف غنی برای انتخابات در آخرین ساعات این روند

انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است

تکلیف قطعی جریمه ریالی سربازی برای سال آینده مشخص شد

در نشست ارزیابی «فرهنگ کار» در کشور عنوان شد احساس نابرابری و نرخ مشارکت پایین زنان از عوامل اصلی ضعف فرهنگ کار

طی سفر به قم نماینده ولی فقیه در سپاه با برخی مراجع عظام تقلید دیدار کرد

توان تکنولوژی ایران در صنعت نفت با 20 سال گذشته قابل مقایسه نیست

تخصیص 2 هزار میلیارد تومان برای بهبود معیشت کارکنان ارتش

کارگران قطار شهری اهواز خواستار حمایت مسئولان شدند

برنامه ها در ایران همیشه از متن مصوب خود فاصله می گیرند

پایان بررسی احکام برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران

اعلام رسمی نامزدی عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

اجرای بیش از 300 عنوان برنامه توسط تبلیغات اسلامی استان

فعالیت 417 گروه جهادی شناسنامه دار در آذربایجان شرقی

مسابقه حفظ جزء 30 قرآن در مدارس لرستان برگزار می‏ شود

برگزاری اجتماع «یاران انقلاب» در مهدی شهر

تشریح ویژگی های کتاب درسی آموزش قرآن اول دبستان از سوی کارشناس تألیف

تشریح برنامه های سوگواری فاطمی و دهه فجر در شهرستان های فارس

عَلَم مبارزه با ظلم به دستان فرزندان حضرت فاطمه(س) برافراشته شده است

رسانه های مکتوب و مجازی زمینه های شکل گیری انقلاب را روشنگری کنند

4464 نفر جذب دستگاه های اجرایی کشور می شوند

چرا پنج پیامبر الهی ملقب به «اولوالعزم» هستند

تبیین سیره عملی و اعتقادی فاطمی برای جوانان

افزایش بودجه کمیته امداد و بهزیستی اضطراری در مجلس مورد توجه قرار گیرد

پیکرپاک شهید دفاع مقدس در سرخس تشییع شد

بازگشت شهید دفاع مقدس پس از 32 سال به آغوش خانواده اعلام زمان و مکان تشییع شهید 8 سال دفاع مقدس در مازندران

تفسیر آیات 50-52

تفسیر آیات 50-52