مطالب مرتبط:
راهکار وزارت علوم برای حمایت از شرکت های دانش بنیان پارکی در شرایط نوسانات ارزی
توقف طرح 24 ماده ای در مجلس/مشقت کولبران و راحتی پولبران/صندوق حمایت از شرکت های دانش بنیان» زیر ذره بین مجلس
یزد رتبه سوم تعداد شرکت های دانش بنیان را دارد
صندوق «حمایت از شرکت های دانش بنیان» زیر ذره بین مجلس/ احتمال انحراف در منابع
شروط افزایش وام شرکت های دانش بنیان در نوسانات ارزی/امهال بازپرداخت تسهیلات در شرایط تحریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 02:452018-10-15اقتصادي

حمایت ارزی 2 صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد


مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه علاوه بر آنکه تاکنون 38 صندوق پژوهش و فناوری دارای مجوز در حوزه های دانش بنیان فعال شده اند، - آستان قدس رضوی نیز با راه اندازی صندوقی به حمایت از این حوزه آمده است، گفت: علاوه بر آن دو صندوق "توسعه صادرات" و "تبادلات فناورانه" نیز در جهت رفع نیازهای ارزی در این حوزه فعال شده اند.

محمود قصاع در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ماده 100 برنامه سوم توسعه، افزود: بر اساس این ماده قانونی به دولت اجازه داده شد که در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی با بخش خصوصی مشارکت کند.

به این معنی که دولت سهامدار این نوع صندوق ها شود.

وی با بیان اینکه بر این اساس دستگاه ها مجاز شدند که از محل بودجه های دولتی که در اختیار دارند، اقدام به تامین منابع سرمایه ای برای این نوع صندوق ها کنند، اظهار کرد: دستگاه هایی مانند وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو و صنعت و تجارت و یا نهادهای تابعه آنها مانند دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری صندوق های پژوهش و فناوری را با بخش خصوصی و غیر دولتی شکل دادند و در عین حال تاکید شده که بخش های دولتی مجاز نیستند بیشتر از 49 درصد در این صندوق ها سهام داشته باشند.

قصاع ادامه داد: ماده 100 برنامه سوم در ماده 45 برنامه چهارم توسعه مجددا تمدید شد، ولی این ماده در برنامه پنجم توسعه وارد نشد و به این ترتیب از سال 1381 تا 1391 حدود 18 صندوق مجوز دریافت کردند که از این تعداد تنها 7 صندوق فعال شد.

به گفته وی، این شرکت ها مجاز به جذب سرمایه در قالب سپرده نیستند، ولی افراد حقیقی می توانند سهامدار صندوق شوند.

قصاع با بیان اینکه در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری نمایندگان بانک مرکزی حضور دارند تا نظارت های لازم بر عملکرد این صندوق ها داشته باشند، ادامه داد: از سال 1389 که قانون برنامه پنجم و قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان مطرح شد، تغییر مسیری در روند فعالیت های این نوع صندوق ها رخ داد؛ چرا که مشاهده شد در چندسالی که این صندوق ها به صورت کوچک فعالیت می کردند، تحولی در حوزه دانش بنیان ایجاد نشده، از این رو قانون مجزایی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان با عنوان قانون "حمایت از شرکت های پژوهش و فناوری" به تصویب رسید و در آن بر تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید شد.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: در تبصره یک ماده مربوط به تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید شده که بخشی از تسهیلات این صندوق بزرگ از محل صندوق های پژوهش و فناوری باشد، به این ترتیب این صندوق های پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی مرتبط شدند.

وی ادامه داد: به محض آنکه در سال 93 بخشی از سرمایه صندوق نوآوری داده شد، این صندوق فعالیت مشترک خود را با صندوق های پژوهش و فناوری آغاز و با آنها در قالب عامل مالی و بعد در قالب کارگزاران ارزیابی و نظارتی همکاری کرد.

این اقدام سبب شد تا صندوق هایی که مجوز دریافت کرده، ولی فعال نشده بودند، به تدریج فعال شوند.

رفع موانع افزایش صندوق های پژوهش و فناوری قصاع اضافه کرد: با ایجاد تحرک جدید در صندوق های پژوهش و فناوری، متقاضیان جدیدی درخواست تاسیس این نوع صندوق ها را ارائه کردند، ولی از آنجایی که ماده 100 برنامه سوم و ماده 45 برنامه چهارم توسعه مجددا تمدید نشد، از این رو امکان حضور بخش دولتی در تاسیس این نوع صندوق ها فراهم نبود؛ لذا در سال 94 در قانون تولید رقابت پذیر و مقررات مالی دولت، ماده 44 در مورد "رفع موانع تولید رقابت پذیر تصویب شد و در آن ماده 100 برنامه سوم تنفیذ شد و به دولت اجازه دادند که در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری با بخش خصوصی مشارکت داشته باشند.

علاوه بر آن به دولت اجازه داده شد که در تقویت و توسعه صندوق های دولتی حوزه فناوری اقدام کنند.

وی نمونه این نوع صندوق ها را صندوق حمایت از صنایع الکترونیک و صنایع دریایی دانست و افزود: بر این اساس علاوه بر آنکه دولت مجاز شد که در صندوق های دولتی افزایش سرمایه بدهد، مجاز شد تا با بخش خصوصی در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری اقدام کند.

قصاع اضافه کرد: از این زمان آیین نامه ویژه ماده 44 توسط هیات وزیران تصویب شد که در آن کارگروه جدیدی برای صندوق های پژوهش و فناوری معرفی شد که صدور و لغو مجوز، نظارت بر فعالیت ها، هدایت و سیاستگذاری این نوع صندوق ها از ماموریت های این کارگروه است.

وی ریاست این کارگروه را بر عهده وزیر علوم و دبیری آن را بر عهده صندوق نوآوری و شکوفایی ذکر کرد و ادامه داد: از سال 1394 با تصویب آیین نامه اجرایی و اساسنامه این نوع صندوق ها، 20 صندوق پژوهش و فناوری دیگری هم تقاضای تاسیس شد که در کارگروه این صندوق ها بررسی شد و به تصویب رسید که به این ترتیب 38 صندوق دارای مجوز بودند.

رتبه بندی صندوق های پژوهش و فناوری مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی از تدوین شیوه نامه ای برای رتبه بندی و نظارت برای صندوق های پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: بر این اساس اولین ارزیابی در سال 1395 اجرایی شد و ارزیابی سال 96 این نوع صندوق ها در دستور کار قرار دارد.

قصاع با بیان اینکه در این رتبه بندی شرکت ها بر اساس عملکرد رتبه بندی شدند، خاطر نشان کرد: در این ارزیابی بزرگی و یا کوچکی صندوق ها ملاک نبود؛ چراکه صندوق های بزرگی هستند که علی رغم آنکه دارای سرمایه های زیادی هستند، ولی در آن ها کمتر به مقوله شرکت های دانش بنیان پرداخته شده است و نوع فعالیت های آنها همانند تسهیلاتی است که بانک ها به شرکت های دانش بنیان اعطا می کنند، با این تفاوت که تسهیلات را با شرایط سهل تری در اختیار این نوع شرکت ها قرار می دهند.

وی با اشاره به صندوق های برتر از لحاظ عملکردی، خاطر نشان کرد: بر اساس ارزیابی های ما صندوق هایی که از لحاظ عملکرد در حوزه های اعطای تسهیلات و ضمانت به شرکت های دانش بنیان و همچنین سرمایه گذاری خطر بهترین عملکرد را داشته اند، شامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد بوده است.

این صندوق جزو صندوق های استانی است و در مرکز مستقر نشده است.

به گفته این مقام مسوول، این صندوق علاوه بر آنکه عملکرد خوبی داشته است، در تعامل با صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم تعاملات خوبی داشته و توانسته بالاترین رتبه را کسب کند.

وی با بیان این که رتبه بندی این صندوق ها اعلام شده است، افزود: با اقدامات انجام شده این نوع صندوق ها در دو قالب کلی صندوق های پژوهش و فناوری "جامع" و "سرمایه گذاری" فعالیت می کنند.

صندوق های جامع در زمینه ارائه کلیه خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان، افراد فناور و هسته های نوآوری و صندوق های سرمایه گذاری در زمینه VC (سرمایه گذاری مخاطره پذیر) فعالیت دارند.

قصاع، اضافه کرد: این دو نوع صندوق در قالب های مختلف در قالب های بخش خصوصی در حال راه اندازی است، ضمن آنکه 100 درصد سرمایه برخی از صندوق ها متعلق به بخش خصوصی است.

صندوق های VC وی با بیان اینکه دو نوع صندوق VC "جسورانه بورسی" و " صندوق های پژوهش و فناوری با کارکرد مخاطره آمیز" راه اندازی شده است، گفت: راه اندازی این نوع صندوق ها با هماهنگی سازمان بورس و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری بوده است.

قصاع در عین حال اضافه کرد: اخیرا برخی از نهادهای عمومی غیر دولتی مانند بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی، جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد نیز به راه اندازی این نوع صندوق ها علاقه مند شدند.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی، آشنایی جامعه با فعالیت های استارتاپی و شرکت های دانش بنیان و حمایت ها از این شرکت ها در قالب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را از دلایل استقبال نهادها برای راه اندازی صندوق ها عنوان کرد.

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری از سوی آستان قدس رضوی وی با اشاره به اقدام آستان قدس رضوی در راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری، توضیح داد: هر کدام از صندوق ها مدلی از کسب و کار را برای خود تعریف کرده اند و آستان قدس رضوی نیز مدلی که برای کسب و کار صندوق وابسته تعریف کرده، توسعه فعالیت های حوزه آستان است.

قصاع با بیان اینکه آستان قدس رضوی با توجه به میزان موقوفاتی که دارد، حوزه اقتصاد بزرگی را در اختیار دارد، خاطر نشان کرد: ولی این حوزه بزرگ اقتصادی نیاز به نوآوری هایی برای افزایش بهره وری و کیفیت دارد و یکی از اقدامات صندوق پژوهش و فناوری این نهاد این است که با کمک بنگاه های دانش بنیان فعالیت های خود را ادامه دهد.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی در پاسخ به این سوال که آیا صندوق آستان قدس رضوی با حجم سرمایه بالا لطمه ای به سایر صندوق ها وارد نمی کند، پاسخ داد: فعالیت این صندوق دارای محدوده کاملا مشخصی است، از این رو بر فعالیت سایر صندوق ها تداخلی نخواهد داشت؛ ضمن آنکه با قدرت اقتصادی آستان قدس رضوی و ماموریتی که از سوی مقام معظم رهبری در حوزه وارد شدن آن به حوزه دانش بنیان واگذار شده است، می تواند با تجربیاتی که در این حوزه به دست می آورد، به سایر صندوق های پژوهش و فناوری دیگر هم کمک کند.

به گفته وی، آستان قدس رضوی در صندوق های پژوهش و فناوری خراسان و صندوق سلامت ثامن سهامدار است.

ضرورت راه اندازی صندوق های ارزی مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به نوسانات ارزی اخیر در کشور، گفت: ما تاکنون دو صندوق "توسعه صادرات" و صندوق "تبادلات فناورانه" را با رویکرد کارکردهای فراملی فعال کرده ایم.

ماموریت صندوق "توسعه صادرات" حمایت از شرکت های دانش بنیان برای حضور آنها در بازارهای جهانی و ماموریت صندوق "تبادلات فناورانه" حمایت از شرکت های دانش بنیان و سایر شرکت ها برای خرید فناوری های مورد نیاز از شرکت های خارجی و وارد کردن آن به داخل کشور است.

قصاع ادامه داد: این صندوق ها کمک های ارزی هم به این شرکت ها اعطا می کنند و مجاز به اعطای تسهیلات ارزی هستند، ولی ضوابط مربوط به این اقدام توسط کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری تدوین می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صندوق - صندوق نوآوری - فناوری - برنامه - قانون - حمایت - نوآوری - ماده - دولت - توسعه - مجاز - سرمایه - سهام - بانک مرکزی - آستان قدس - مجوز - بالاترین - مدیر - پنجم - خبرنگار - دانشگاه - تسهیلات - درمان - سپرده - آموزش - تامین - بودجه - مرکزی - حقیقی - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
درصورت ابلاغ قیمت ، مرغداران ضرر می کنند

سد مخزنی «سنجگان»

شتابدهنده های تولید مواد زیستی آرایشی و بهداشتی شکل می گیرد

آغاز واریز 175 هزار تومان سود سهام عدالت به حساب مشمولان از فردا

4.5 میلیون تن کالای اساسی در مرحله ترخیص و یا تامین ارز قرار دارد

تعداد چک های برگشتی در مهر ماه

چرا خودروهای تولیدشده با دلار 4 هزار تومانی وارد بازار نمی شوند؟

استخدام کارگر ساده جهت کارخانه یخ در البرز

استخدام دو نفر کارگر جوشکار اسکلت در خراسان رضوی

استخدام شرکت آریا پخش نوین

کاهش شدید قیمت سکه در بازار / سکه 4 میلیون شد

قیمت دلار باز هم کاهش می‎یابد

میزگرد توسعه گردشگری بر مبنای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

6 هزار و 581 معلول از خدمات بهزیستی ایلام بهره مند شدند

شاکیان زنجانی 26 میلیارد ریال از طلب خود گذشتند

100 هزار نمونه خون بند ناف در ایران ذخیره سازی شده است

هلدینگ های بورسی بیش از 600 هزار سهامدار دارند

توسعه محلی بر مبنای بوم گردی انجام شود

بسیج سازندگی حدود 9 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

مسیر غربی آزادراه قم - تهران بهسازی می شود

نانوایان آزادپز آستارا در سامانه سهمیه آرد نام نویسی کنند

پوشش شبکه دیجیتال در تمام نقاط سیستان و بلوچستان

افتتاح مرکز خانه مهر در دهدشت

انجام 4 هزار و 318 مورد بازدید از مراکز پرورش طیور استان مرکزی

فردا؛آغاز بکار هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی تهران

اشتغالزایی برای 200 خانواربی پرست البرزی

قیمت بنزین در آمریکا چقدر است؟

وزیر نیرو: خشکسالی جبران نشده است

انبارهای کشور از کالاهای اساسی پر است

5 محصول نانویی در فهرست بها قرار گرفت

اینجا «شوون» است

کارگران گروه ملی خواستار پاسخگویی مسئولان شدند

خطر در بیخ گوش صنعت کشاورزی کشور؛ گندم همچون بنزین در باتلاق قاچاق فرو نرود

مشکلی با واگذاری کشت و صنعت به شرکت های بومی نداریم راه آهن 500 میلیارد تومان اعتبار دولتی می گیرد

175 هزار تومان سود سهام عدالت به هر نفر پرداخت می شود+ زمان واریز سود( فیلم)

6 طرح عمرانی در مناطق محروم همدان بهره برداری شد

تخلفات عمران شهری در دولت دوازدهم کاهش یافت

جزییات پرداخت سود سهام عدالت+فیلم

بومی سازی دستگاه های جریان سنج کامپیوتری در خوزستان

زنگنه : ارایه سوخت با کارت ربطی به تغییر قیمت ندارد

هرمزگان قطب تولید میگوی کشور

آموزش بانوان سرپرست خانوار هوشمند شود

افزایش قیمت کرایه ماشین آلات طرح های عمرانی در نیمه نخست سال

نتایج مثبت طرح های تسهیلاتی بانک قرض الحسنه مهر ایران به نفع جامعه است

امضای تفاهم نامه همکاری بانک کشاورزی و استانداری برای اجرای 8 طرح بزرگ تولیدی

بانک کشاورزی در سال جاری بالغ بر 27 میلیارد ریال تسهیلات در حمایت از نوغانداران کشور پرداخت کرده است

سامسونگ هرساله گوشی هوشمند تاشدنی به بازار عرضه می کند

پرداخت 845 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در شعب بانک کشاورزی استان کرمانشاه

زنگنه: مساله سهمیه بندی و تغییر قیمت سوخت مطرح نیست

قدردانی استاندار تهران از اقدامات بانک کشاورزی در اجرای طرح توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری استان تهران

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به استان های خراسان رضوی و شمالی سفر می کند

حسین حسن ن‍‍ژاد سرپرست حوزه مدیر عامل و امور مجامع و شرکت های بانک صنعت و معدن شد

دویست و سی و یکمین شماره خبرنامه مناقصه های بین المللی منتشر شد

گشایش 273 میلیون یورو اعتبار اسنادی در شعبه یزد

استفاده مجدد از کارت سوخت میزان قاچاق را کاهش می دهد

فیلم | چینی ها «خورشید مصنوعی» ساختند

پلی استیشن 5 احتمالا 500 دلار قیمت خواهد داشت

4 درصد از نیروهای شهرداری تهران تعدیل می شوند/جذب نیرو هم داریم

استخدام بازرس قطعات خودرو در رشته های برق ، شیمی ، پلیمر-البرز

تعامل وزارت نفت با جایگاه داران عرضه های نفتی

باک خودروها در بازارچه ماهیرود بازرسی می شود

اشتغالزایی برای 200 خانواربی پرست البرزی

ضرورت تحول جدی در بیمه های زندگی

هشدار انجمن خودروسازان ایران : توقف تولید خودرو تا 2 هفته آینده !

رییس کل بانک مرکزی : هدفمان متشکل شدن بازار ارز است+ ویدیو

قرارداد تبدیل 40 واحد گازی به سیکل ترکیبی منعقد شد

جزییات پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت+فیلم

اولین سمپوزیوم بین المللی تجارت گوهر سنگ در کیش برگزار شد

پیش بینی مهاجرت 2 میلیون البرزی تا پنج سال آینده

چهارشنبه 30 آبان | قیمت خرید دلار در بانک‎ها

آمریکا دو فرد و یک نهاد ایرانی را تحریم کرد

قدردانی استاندار تهران از اقدامات بانک کشاورزی در اجرای طرح توسعه اشتغال پایدار

مشکلی با واگذاری کشت و صنعت به شرکت های بومی نداریم/ راه آهن 500 میلیاردتومان اعتبار می گیرد

پرداخت 50 هزار فقره تسهیلات مسکن در مهر ماه

جمعه سیاهِ کالا های اساسی تا 55 درصد تخفیف

دیر تصمیم گرفتن یا عدم تصمیم گیری، چالش بزرگ اقتصاد ایران

قیمت طلاو سکه امروز 97/08/30

افت کیفیت کالا ها در 6 ماه گذشته

استخدام نیروی اتوکار خانم جهت کار در تولیدی در همدان

بهره برداری از 115 واحد مسکونی مددجویی

استخدام بازاریاب فعال با پورسانت عالی در یک تولیدی روپوش-قزوین

استخدام چرخکار ماهر مانتو دوز خانم یا آقا در همدان

اطلاعیه تکمیل اطلاعیه دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع در استان یزد

رشد 20 درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی در نیمه نخست سال 97

قرارداد تبدیل 40 واحد گازی به سیکل ترکیبی منعقد شد

600 میلیارد ریال از بدهی های انباشته را پرداخت کردیم/ تعداد مراکز طرف قرارداد با شهر سالم افزایش یافته است

سامسونگ هر سال گوشی تاشو عرضه می کند؟

بلاتکلیفی افزایش مجدد حقوق کارکنان

پروژه 6 میلیارد دلاری چین برای احیای جاده ابریشم

نتیجه تلاش های دولت برای حل مشکل کارگران هفت تپه

آخرین وضعیت اشتغال در کشور

چگونه پول پس انداز کنیم؟

قصدمان افزایش قیمت یا سهمیه بندی بنزین نیست

مصوبه ای در مورد افزایش نرخ خودرو نداشته ایم

استخدام دستیار جهت کلینیک دندانپزشکی در البرز

آمار کشته های تصادفات درون شهری کاهش یافت

استخدام تایپیست جهت یک شرکت بازرگانی در محدوده میدان راه آهن

استخدام کارگر خانم در محدوده فهمیده مشهد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 745 واحد افت کرد

استخدام شرکت خوشنام خراسان در مشهد

حمایت ارزی 2 صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد

حمایت ارزی 2 صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد