مطالب مرتبط:
راهکار وزارت علوم برای حمایت از شرکت های دانش بنیان پارکی در شرایط نوسانات ارزی
توقف طرح 24 ماده ای در مجلس/مشقت کولبران و راحتی پولبران/صندوق حمایت از شرکت های دانش بنیان» زیر ذره بین مجلس
یزد رتبه سوم تعداد شرکت های دانش بنیان را دارد
صندوق «حمایت از شرکت های دانش بنیان» زیر ذره بین مجلس/ احتمال انحراف در منابع
شروط افزایش وام شرکت های دانش بنیان در نوسانات ارزی/امهال بازپرداخت تسهیلات در شرایط تحریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 02:452018-10-15اقتصادي

حمایت ارزی 2 صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد


مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه علاوه بر آنکه تاکنون 38 صندوق پژوهش و فناوری دارای مجوز در حوزه های دانش بنیان فعال شده اند، - آستان قدس رضوی نیز با راه اندازی صندوقی به حمایت از این حوزه آمده است، گفت: علاوه بر آن دو صندوق "توسعه صادرات" و "تبادلات فناورانه" نیز در جهت رفع نیازهای ارزی در این حوزه فعال شده اند.

محمود قصاع در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ماده 100 برنامه سوم توسعه، افزود: بر اساس این ماده قانونی به دولت اجازه داده شد که در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی با بخش خصوصی مشارکت کند.

به این معنی که دولت سهامدار این نوع صندوق ها شود.

وی با بیان اینکه بر این اساس دستگاه ها مجاز شدند که از محل بودجه های دولتی که در اختیار دارند، اقدام به تامین منابع سرمایه ای برای این نوع صندوق ها کنند، اظهار کرد: دستگاه هایی مانند وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو و صنعت و تجارت و یا نهادهای تابعه آنها مانند دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری صندوق های پژوهش و فناوری را با بخش خصوصی و غیر دولتی شکل دادند و در عین حال تاکید شده که بخش های دولتی مجاز نیستند بیشتر از 49 درصد در این صندوق ها سهام داشته باشند.

قصاع ادامه داد: ماده 100 برنامه سوم در ماده 45 برنامه چهارم توسعه مجددا تمدید شد، ولی این ماده در برنامه پنجم توسعه وارد نشد و به این ترتیب از سال 1381 تا 1391 حدود 18 صندوق مجوز دریافت کردند که از این تعداد تنها 7 صندوق فعال شد.

به گفته وی، این شرکت ها مجاز به جذب سرمایه در قالب سپرده نیستند، ولی افراد حقیقی می توانند سهامدار صندوق شوند.

قصاع با بیان اینکه در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری نمایندگان بانک مرکزی حضور دارند تا نظارت های لازم بر عملکرد این صندوق ها داشته باشند، ادامه داد: از سال 1389 که قانون برنامه پنجم و قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان مطرح شد، تغییر مسیری در روند فعالیت های این نوع صندوق ها رخ داد؛ چرا که مشاهده شد در چندسالی که این صندوق ها به صورت کوچک فعالیت می کردند، تحولی در حوزه دانش بنیان ایجاد نشده، از این رو قانون مجزایی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان با عنوان قانون "حمایت از شرکت های پژوهش و فناوری" به تصویب رسید و در آن بر تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید شد.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: در تبصره یک ماده مربوط به تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید شده که بخشی از تسهیلات این صندوق بزرگ از محل صندوق های پژوهش و فناوری باشد، به این ترتیب این صندوق های پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی مرتبط شدند.

وی ادامه داد: به محض آنکه در سال 93 بخشی از سرمایه صندوق نوآوری داده شد، این صندوق فعالیت مشترک خود را با صندوق های پژوهش و فناوری آغاز و با آنها در قالب عامل مالی و بعد در قالب کارگزاران ارزیابی و نظارتی همکاری کرد.

این اقدام سبب شد تا صندوق هایی که مجوز دریافت کرده، ولی فعال نشده بودند، به تدریج فعال شوند.

رفع موانع افزایش صندوق های پژوهش و فناوری قصاع اضافه کرد: با ایجاد تحرک جدید در صندوق های پژوهش و فناوری، متقاضیان جدیدی درخواست تاسیس این نوع صندوق ها را ارائه کردند، ولی از آنجایی که ماده 100 برنامه سوم و ماده 45 برنامه چهارم توسعه مجددا تمدید نشد، از این رو امکان حضور بخش دولتی در تاسیس این نوع صندوق ها فراهم نبود؛ لذا در سال 94 در قانون تولید رقابت پذیر و مقررات مالی دولت، ماده 44 در مورد "رفع موانع تولید رقابت پذیر تصویب شد و در آن ماده 100 برنامه سوم تنفیذ شد و به دولت اجازه دادند که در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری با بخش خصوصی مشارکت داشته باشند.

علاوه بر آن به دولت اجازه داده شد که در تقویت و توسعه صندوق های دولتی حوزه فناوری اقدام کنند.

وی نمونه این نوع صندوق ها را صندوق حمایت از صنایع الکترونیک و صنایع دریایی دانست و افزود: بر این اساس علاوه بر آنکه دولت مجاز شد که در صندوق های دولتی افزایش سرمایه بدهد، مجاز شد تا با بخش خصوصی در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری اقدام کند.

قصاع اضافه کرد: از این زمان آیین نامه ویژه ماده 44 توسط هیات وزیران تصویب شد که در آن کارگروه جدیدی برای صندوق های پژوهش و فناوری معرفی شد که صدور و لغو مجوز، نظارت بر فعالیت ها، هدایت و سیاستگذاری این نوع صندوق ها از ماموریت های این کارگروه است.

وی ریاست این کارگروه را بر عهده وزیر علوم و دبیری آن را بر عهده صندوق نوآوری و شکوفایی ذکر کرد و ادامه داد: از سال 1394 با تصویب آیین نامه اجرایی و اساسنامه این نوع صندوق ها، 20 صندوق پژوهش و فناوری دیگری هم تقاضای تاسیس شد که در کارگروه این صندوق ها بررسی شد و به تصویب رسید که به این ترتیب 38 صندوق دارای مجوز بودند.

رتبه بندی صندوق های پژوهش و فناوری مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی از تدوین شیوه نامه ای برای رتبه بندی و نظارت برای صندوق های پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: بر این اساس اولین ارزیابی در سال 1395 اجرایی شد و ارزیابی سال 96 این نوع صندوق ها در دستور کار قرار دارد.

قصاع با بیان اینکه در این رتبه بندی شرکت ها بر اساس عملکرد رتبه بندی شدند، خاطر نشان کرد: در این ارزیابی بزرگی و یا کوچکی صندوق ها ملاک نبود؛ چراکه صندوق های بزرگی هستند که علی رغم آنکه دارای سرمایه های زیادی هستند، ولی در آن ها کمتر به مقوله شرکت های دانش بنیان پرداخته شده است و نوع فعالیت های آنها همانند تسهیلاتی است که بانک ها به شرکت های دانش بنیان اعطا می کنند، با این تفاوت که تسهیلات را با شرایط سهل تری در اختیار این نوع شرکت ها قرار می دهند.

وی با اشاره به صندوق های برتر از لحاظ عملکردی، خاطر نشان کرد: بر اساس ارزیابی های ما صندوق هایی که از لحاظ عملکرد در حوزه های اعطای تسهیلات و ضمانت به شرکت های دانش بنیان و همچنین سرمایه گذاری خطر بهترین عملکرد را داشته اند، شامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد بوده است.

این صندوق جزو صندوق های استانی است و در مرکز مستقر نشده است.

به گفته این مقام مسوول، این صندوق علاوه بر آنکه عملکرد خوبی داشته است، در تعامل با صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم تعاملات خوبی داشته و توانسته بالاترین رتبه را کسب کند.

وی با بیان این که رتبه بندی این صندوق ها اعلام شده است، افزود: با اقدامات انجام شده این نوع صندوق ها در دو قالب کلی صندوق های پژوهش و فناوری "جامع" و "سرمایه گذاری" فعالیت می کنند.

صندوق های جامع در زمینه ارائه کلیه خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان، افراد فناور و هسته های نوآوری و صندوق های سرمایه گذاری در زمینه VC (سرمایه گذاری مخاطره پذیر) فعالیت دارند.

قصاع، اضافه کرد: این دو نوع صندوق در قالب های مختلف در قالب های بخش خصوصی در حال راه اندازی است، ضمن آنکه 100 درصد سرمایه برخی از صندوق ها متعلق به بخش خصوصی است.

صندوق های VC وی با بیان اینکه دو نوع صندوق VC "جسورانه بورسی" و " صندوق های پژوهش و فناوری با کارکرد مخاطره آمیز" راه اندازی شده است، گفت: راه اندازی این نوع صندوق ها با هماهنگی سازمان بورس و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری بوده است.

قصاع در عین حال اضافه کرد: اخیرا برخی از نهادهای عمومی غیر دولتی مانند بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی، جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد نیز به راه اندازی این نوع صندوق ها علاقه مند شدند.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی، آشنایی جامعه با فعالیت های استارتاپی و شرکت های دانش بنیان و حمایت ها از این شرکت ها در قالب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را از دلایل استقبال نهادها برای راه اندازی صندوق ها عنوان کرد.

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری از سوی آستان قدس رضوی وی با اشاره به اقدام آستان قدس رضوی در راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری، توضیح داد: هر کدام از صندوق ها مدلی از کسب و کار را برای خود تعریف کرده اند و آستان قدس رضوی نیز مدلی که برای کسب و کار صندوق وابسته تعریف کرده، توسعه فعالیت های حوزه آستان است.

قصاع با بیان اینکه آستان قدس رضوی با توجه به میزان موقوفاتی که دارد، حوزه اقتصاد بزرگی را در اختیار دارد، خاطر نشان کرد: ولی این حوزه بزرگ اقتصادی نیاز به نوآوری هایی برای افزایش بهره وری و کیفیت دارد و یکی از اقدامات صندوق پژوهش و فناوری این نهاد این است که با کمک بنگاه های دانش بنیان فعالیت های خود را ادامه دهد.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی در پاسخ به این سوال که آیا صندوق آستان قدس رضوی با حجم سرمایه بالا لطمه ای به سایر صندوق ها وارد نمی کند، پاسخ داد: فعالیت این صندوق دارای محدوده کاملا مشخصی است، از این رو بر فعالیت سایر صندوق ها تداخلی نخواهد داشت؛ ضمن آنکه با قدرت اقتصادی آستان قدس رضوی و ماموریتی که از سوی مقام معظم رهبری در حوزه وارد شدن آن به حوزه دانش بنیان واگذار شده است، می تواند با تجربیاتی که در این حوزه به دست می آورد، به سایر صندوق های پژوهش و فناوری دیگر هم کمک کند.

به گفته وی، آستان قدس رضوی در صندوق های پژوهش و فناوری خراسان و صندوق سلامت ثامن سهامدار است.

ضرورت راه اندازی صندوق های ارزی مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به نوسانات ارزی اخیر در کشور، گفت: ما تاکنون دو صندوق "توسعه صادرات" و صندوق "تبادلات فناورانه" را با رویکرد کارکردهای فراملی فعال کرده ایم.

ماموریت صندوق "توسعه صادرات" حمایت از شرکت های دانش بنیان برای حضور آنها در بازارهای جهانی و ماموریت صندوق "تبادلات فناورانه" حمایت از شرکت های دانش بنیان و سایر شرکت ها برای خرید فناوری های مورد نیاز از شرکت های خارجی و وارد کردن آن به داخل کشور است.

قصاع ادامه داد: این صندوق ها کمک های ارزی هم به این شرکت ها اعطا می کنند و مجاز به اعطای تسهیلات ارزی هستند، ولی ضوابط مربوط به این اقدام توسط کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری تدوین می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صندوق - صندوق نوآوری - فناوری - برنامه - قانون - حمایت - نوآوری - ماده - دولت - توسعه - مجاز - سرمایه - سهام - بانک مرکزی - آستان قدس - مجوز - بالاترین - مدیر - پنجم - خبرنگار - دانشگاه - تسهیلات - درمان - سپرده - آموزش - تامین - بودجه - مرکزی - حقیقی - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
درباره تراریخته نبودن کریسپر اختلاف نظر وجود دارد

ویلانشین های فقیر تهران

میادین نفتی و گازی که بعد از انقلاب کشف و بهره برداری شدند

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها/ چند دفترچه ای ها باید یکی را انتخاب کنند

کم فروشی صنایع لبنی/ ظرف ماست ها نصف شده!

ایرانی ها روزانه 8000 کیلومتر سیگار می کشند

حذف صفر از پول و اثر روانی آن در جامعه/ اثر انباشت نقدینگی در تورم هنوز خودنمایی نکرده است

آغاز خصو صی سازی آموزش!

آخرین وضعیت نشت نفت در مزارع شهر ری

جان آدم به قیمت 60 هزار تومان!

3 مصوبه مهم تلفیق درباره مالیات پزشکان، بنزین و فروش نفت

مالیات بساط سفته بازان و سلاطین را جمع کرد؟!

یک مقام مسئول در بورس انرژی در گفت وگو با فارس: انتظار می رود شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در سومین عرضه نفت در بورس باشیم

خداحافظی شهرداری تهران از فروشگاه رفاه

شرایط استفاده از شیرین کننده های طبیعی در موادغذایی

دردسر زوج های جوان برای دریافت یارانه

کباب مکزیکی

دانه ای سیاه با بهره ای طلایی

سن استخدام افزایش می یابد؟

قیمت قطعه سازان باید بین 80 تا 140 درصد تعدیل شود/ مطالبات از سوی خودروسازان پرداخت نشده است

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها/ چند دفترچه ای ها باید یکی را انتخاب کنند

تجمعات پیمانکاران با چراغ سبز شهرداری

رفتار فرهنگی خانوار در ایران در وضعیت هشدار

دعوا بر سر خودروهای وارداتی

دعوای شهرداری و مالک بر سر خانه نیما

تاثیر مخرب مشکلات داخلی بیش از تحریم ها بر اقتصاد ایران

حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

آغاز تحویل خودروهای پیش فروش شده در آینده نزدیک

باور اشتباه درباره قلعه 7000 ساله

تازه ها و پرفروش ترین های موسیقی این روزها کدامند؟

برای خرید 206 چقدر باید هزینه کرد؟

وصول 100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال 97

قیمت انواع خودرو در بازار و کارخانه

قیمت آپارتمان های با متراژ 80 تا 100 در تهران

گران ترین املت جهان!/ عکس

استخدام نیروی دفتر فنی مسلط به نرم افزار سالیدورک در اصفهان

دورهمی غول های فناوری!

10 هزار میلیارد تومانی که سالانه دود می شود

عوامل سه گانه گرانی مرغ

دویدن برای آب، برای آینده کودکان!

عکس/ توقیف موتورسیکلت یک میلیاردی در تهران!

سایه سنگین گرانی و رکود در بازار « بندر دیر»

احداث آب شیرین کن راه حل مشکل آب در استان بوشهر است

کارآفرینی در دل محرومیت ها

500 مدرسه در البرز نیازمند بخاری استاندارد

حمایت پشتیبانی اموردام فقط در بحران

افزایش بودجه آموزش و پرورش چشمگیر است

کاهش التهاب بازار با همت فعالان عرصه تولید و صنعت محقق شد

عزم دولت، حمایت از واحدهای تولیدی و بخش خصوصی است

دیدار استاندار هرمزگان با معاون وزیر دادگستری و رییس سازمان تعزیرات

توفان شن مزارع نخل شرق کرمان را خاک باران کرد

انتظارات گازوییلی محیط زیست از وزارت نفت

درآمد شهرداری از عوارض تونل ها چقدر می شود؟ +اینفوگرافی

پرونده های خاک خورده صادرات گاز ایران

دانشجویان به نرخ اجاره خانه معترض هستند

استخدام حسابدار باتجربه خانم در یک شرکت معتبر

شراکت مدیریتی در صید شناورهای چینی!

«چهارمین جشنواره حساب های قرض­الحسنه پس انداز» بانک آینده

تشریح سازو کار ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور

بازار قطعه سازان آیفون هم کساد شده!

منابع صندوق پس انداز مسکن یکم به پایان رسیده است

رمزگشایی از نامه رییس اتاق تهران به همتی

حذف چهار صفر محاسبات را آسان تر می کند

تولید در چه وضعیتی قرار دارد؟

دو ایده برتر دانشگاهی در خدمت بخش کشاورزی

فروش فوری خودروهای سایپا از یکشنبه آغاز شد

125 هزار میلیارد ریال برای راه اندازی 60 طرح صنعتی و معدنی تخصیص یافت

پیش‎فروش چهار محصول ایران خودرو از 24 دی

زیست فناوری دریا در تولید ناخالص ملی سهیم می شود

وضعیت آبی تهران برای تابستان هم چنان بحرانی است

چقدر ارز صرف واردات ظروف نمونه گیری خون به کشور شد + جدول

کاریکاتور/ به جون خودم تقصیرِ تحریم هاست!!!

کاخ سفید سه نفر را برای ریاست بانک جهانی در نظر گرفته است

چه زمانی بانک مرکزی در سیاست های ارزی موفق است؟

نوسان دلار حول وحوش چه قیمتی طبیعی است؟

تولید قیرهای پیشرفته با فناوری جدید

همتی: بانک مرکزی نیاز های مردم را تامین می کند

پیشنهاد آغداشلو برای راه پیدا نکردن آثار جعلی به حراجی ها

خانه نیما را زباله دانی می کنیم ولی به این قیمت نمی فروشیم

سهم سایپا از فروش هر پراید 2000 دلار است

اختصاص 1.800 میلیارد دلار برای ایمن سازی مدارس

نیمی از مردم ایران در خانه های ویلایی یا غیرآپارتمانی زندگی می کنند

با گران قیمت ترین شکلات های جهان آشنا شوید؛ 1 میلیون دلار برای یک جعبه شکلات

هدف از انحلال دانشگاه صنعت نفت حذف کارشناسان منتقد است

جدیدترین جدول نرخ سکه و ارز

نفوذ رانت خواران در بخش تولید دام

فارس خبر می دهد 100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال جاری وصول شد + جدول

سهم سایپا از فروش هر پراید 2000 دلار است

ویدئو / حذف چهار صفر از پول ملی، تورم را کم می کند؟

بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می کند

ابلاغ واردات مواداولیه بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار

ضربه مهلک قاچاق به صنعت پوشاک ملی

چرا قیمت خودرو افزایش می یابد؟

مدیرعامل شهر جدید بهارستان: احداث 21 هزار واحد مسکونی در دستور کار است

امضای تفاهم نامه ایمپاسکو با نظام مهندسی معدن

تورم‎های نجومی را دولت رقم زد یا تحریم؟

تدوین برنامه جامع مدیریت تنش آبی تابستان 98

اپل تعویض ارزان باتری آیفون را عامل کاهش فروش مدل های جدید می داند

مراسم تحلیف ترامپ چند میلیون دلار هزینه داشته است؟

سه نکته مهم اطلاعیه جدید بورس انرژی درباره عرضه نفت

حمایت ارزی 2 صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد

حمایت ارزی 2 صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد