مطالب مرتبط:
خبرنگار شی ء نیست، به او احترام بگذار!
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از جاکارتا صالحی: حریفی نداریم که باعث نگرانی ما شود/ خوب بازی کردن، احترام گذاشتن به حریف است
17مرداد، روزی به احترام خبرنگار
احترام به خبرنگار احترام به آگاهی بخشی است
احترام به خبرنگار تکریم اندیشه و خرد است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 02:052018-10-15سياسي

خبرنگار شی ء نیست، به او احترام بگذار!


«خبرنگار، میکروفن نیست.

خبرنگار ضبط صوت نیست.

خبرنگار شیء نیست.

خبرنگار یک انسان است که وظیفه و مسئولیت دارد و به خاطر آن وظیفه هم اختیاراتی دارد که نمی شود آن اختیارات را از او سلب کرد!» .

- خبرنگار، میکروفن نیست.

خبرنگار ضبط صوت نیست.

خبرنگار شیء نیست.

خبرنگار یک انسان است که وظیفه و مسئولیت دارد و به خاطر آن وظیفه هم اختیاراتی دارد که نمی شود آن اختیارات را از او سلب کرد! خبرنگار صداوسیمای مرکز قزوین توسط پرسنل شهرداری قزوین مورد ضرب و شتم قرار گرفت .

خبری که در روزهای اخیر در رسانه ها بازتاب داشت و از سوی صداوسیمای مرکز قزوین هم تایید شد.

بر اساس این خبر، مأموران شهرداری قصد تخریب چهاردیواری نیمه تمامی در حومه قزوین را که گفته می شود غیرمجاز بوده داشتند که یکی از خبرنگاران صداوسیمای مرکز قزوین در حال عبور از آن مکان به تصویربرداری از صحنه می پردازد که با برخورد پرسنل شهرداری مواجه می شود و با توجه به توضیح این خبرنگار که از عوامل صداوسیما است، متأسفانه مورد ضرب و شتم پلیس ساختمان شهرداری قرار گرفته و در بیمارستان شهید رجایی بستری می شود و تحت مداوا قرار می گیرد.

قدرت دست رسانه است، قدرت مشت و زور و سرنیزه نیست پس از این اتفاق که متاسفانه برای چندمین بار است در ارتباط با خبرنگاران رسانه های مختلف رخ داده است، خبرنگار ایسنا گفت وگویی با فریدون صدیقی از پیشکسوتان و استادان حوزه روزنامه نگاری داشته است.

او درباره این اتفاق با اشاره به تضعیف جایگاه رسانه در ایران که روز به روز هم بیشتر می شود، اظهار کرد: در عصر دیجیتالی، عصر فضای مجازی و عصری که ما شهروند خبرنگار داریم قاعدتا قدرت دست رسانه است.

قدرت مشت و زور و سرنیزه نیست اما متاسفانه به دلایل عدیده ای، حتی حقوق اولیه و ساده یک خبرنگار که صاحب کارت و صاحب رسانه است، نادیده گرفته می شود.

رسانه ای که در هرم و رأس قدرت جهانی، پوست ترامپ را می کند، اما در زیست رسانه ای ما، خبرنگاران ما همچون رسانه های ما جایگاه واقعی خودشان را هنوز پیدا نکرده اند، یا اغلب تهدید می شوند و یا اینکه این جایگاه روز به روز تضعیف می شود و یا ناچیز شمرده می شوند.

اینگونه می شود که وقتی خبرنگار شاهد یک رویداد است، مامور ساده شهرداری به خود اجازه می دهد پرخاشگری و پرخاش جویی داشته باشد و مزاحم کار خبرنگار باشد.

وسیله کارش را بگیرد و کار به ضرب و شتم کشیده شود و خبرنگار را راهی بیمارستان کند.

رسانه ها جایگاهی در نظام آموزشی ندارند صدیقی در ادامه با بیان این نکته که این اتفاقات نشات گرفته از نظام آموزشی ماست، اظهار کرد: اینجاست که از گذشته، نظام آموزشی ما جایگاهی را برای کارکرد رسانه تعریف نکرده است.

برای نقش، وظیفه و مسئولیت رسانه ها، جایگاهی تعریف نشده است.

به همین دلیل است که متاسفانه اکنون می بینیم مخاطبان ما با رسانه های رسمی ما اعم از رادیو و تلویزیون، سایت های خبری، روزنامه ها به نوعی در قهرند و اعتماد پیشین را دیگر نسبت به آن ها ندارند.

نمی بینند و نمی خوانند.

بنابراین اشکال عمده به نظام آموزشی برمی گردد که تعریفی برای جایگاه رسانه تعیین نکرده است یا اگر تعریفی دارد، من درآوردی است و یا آن تعریف ناشی از قدرت، وظایف و مسئولیت فردی است و آن فرد است که می گوید رسانه تا کجا حق دارد به وظیفه اش عمل کند یا نکند و آن فرد می تواند یک گشت ساده ارشاد باشد، مامور ساده شهرداری باشد، مدیرکل باشد و یا وزیر باشد و این داستان ادامه پیدا کند.

در چنین شرایطی نتیجه اتفاق این است که می بینید.

همان رویگردانی است که مخاطب نسبت به رسانه های ما دارد و اینکه روزنامه نگاری که در هر رسانه کار می کند از کمترین امنیت حرفه ای برخوردار است.

هم اینکه امنیت ندارند و هم اینکه شغل خود را از دست می دهند.

در حالی که باید در وهله اول امنیت برای نظام آموزشی ما وجود داشته باشد و به دنبال آن حرمت برای رسانه ها قائل شد که اغلب این گونه نیست.

این روزنامه نگار پیشکسوت درباره ضرب و شتم خبرنگاران و اتفاقاتی که از این دست برای این قشر از جامعه می افتد و اینکه آیا نباید برخوردی از این دست اتفاقات صورت بگیرد، اظهار کرد: در حال حاضر تنها راه این است که آن آدم را خواست و جریمه کرد و سپس کارمندان این گونه سازمان ها را توجیه و تعریف کرد که آستانه برخورد با خبرنگار، مزاحم، زن دستفروش که لبو می فروشد، مردی که چاقو می فروشد را بالا ببرد.

این ها هیچ کدام تعریف و آموزش داده نشده است و بعید می دانم این اتفاق افتاده باشد.

نه تنها برای این گونه افراد بلکه برای نمایندگان مجلس.

به زعم من لازم است کارگاه هایی برگزار شود که در آن چگونگی رفتار با رسانه ها آموزش داده شود.

اینکه مقام مسئول در برابر پرسش ساده خبرنگار در خیابان قرار می گیرد، چگونه باید برخورد کند و یا در کنفرانس خبری چگونه باید رفتار کند، از جمله مواردی است که باید آموزش داده شود.

یادم است سه دوره پیش مجلس از من درخواست کرد که کارگاهی تخصصی با نمایندگان در رابطه با این موضوع برگزار کنم که من تمایل نشان ندادم و گفتم بعید است که این نمایندگان سر ساعت حاضر شوند.

این شد که کارگاه برگزار نشد.

می خواهم بگویم آیا این کارها را برای وزیر انجام می دهند؟ نه انجام نمی دهند و البته چنین چیزی نیست.

بچه ها از پایه باید با جایگاه رسانه آشنا شوند.

با قانون مطبوعات آشنا شوند که این اتفاق نمی افتد.

به همین دلیل است که در زیست کنونی ما، رسانه که پدیده ای وارداتی بوده است و یا همچنین موبایل و تلویزیون دست بچه هایی می افتد که دلشان می خواهد تصویر هر چیزی را بگیرند و خودشان را موظف به عنوان خبرنگار می دانند.

حتی در مواردی هم چیزهایی که عنوان می کنند درست از آب درمی آید.

اما با این کار آن ها پهنه فضای مجازی را از آن خود می کنند.

همه این ها به این دلیل است که با رسانه و جایگاه رسانه آشنا نیست.

برای این است که خود آن پدیده برای پدر و مادرش غریبه است و همچنین به این علت است که روزنامه و مجله وارد خانه اش نشده است که پدر و مادرش بخوانند و او هم عادت کند و تیتراژ رسانه های ما گویای همین است.

کارکرد رسانه های ما در وهله اول باید اطلاع رسانی باشد این مدرس روزنامه نگاری سپس درباره تلویزیون و رویکرد آن نیز اظهار کرد: مهم ترین برنامه های تلویزیون و رادیوی ما برنامه هایی هستند که سرگرمی دارند مثل برنامه 90 فوتبالی، دورهمی، خندوانه و آن هم به این دلیل است که پشت آن مسابقه و پول است.

در حالی که کارکرد رسانه های ما در وهله اول باید اطلاع رسانی باشد.

آن هم اطلاع رسانی شفاف و درست و دقیق.

در نتیجه اتفاقاتی از این دست از جمله ضرب و شتم خبرنگار، مواردی عادی و طبیعی است و اگر واکنش خود اهالی مطبوعات و خبرنگاران نمی بود، تصویری از این ماجرا منتشر نمی شد و اصلا آن ضرب و شتم به فراموشی سپرده می شد.

در حال حاضر نیز موضوع حل و فصل می شود و آن فردی که به ظاهر ضراب بوده است را نباید مقصر دانست؛ البته نه در وجه انسانی بلکه به این دلیل که با وظیفه سازمانی اش آشنا نشده است.

یک مسئولیت کلی و عام را به عهده گرفته و در نتیجه توجیه نشده است.

صدیقی در بخش دیگری از این گفت وگو درباره جایگاه خبرنگاران و رسانه ها در مقابل مسئولان اظهار کرد: امیدوارم آن مقداری که مدیریت کلان جامعه در دولت، قوه مجریه، قوه مقننه، قوه قضاییه در بزنگاه هایی که فکر می کنند لازم است، رودرروی خبرنگاران قرار می گیرند، برای اینکه آن ها وسیله ای برای توزیع و تفسیر پیام شان باشند، آرزو می کنم به جز این به جایگاه حقوقی و حقیقی خبرنگاران هم احترام بگذارند.

خبرنگار یک انسان است فریدون صدیقی در پایان گفت وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه خبرنگار، میکروفن نیست، تصریح کرد: خبرنگار ضبط صوت نیست.

خبرنگار شیء نیست.

خبرنگار یک انسان است که وظیفه و مسئولیت دارد و به خاطر آن وظیفه هم اختیاراتی دارد که نمی شود آن اختیارات را از او سلب کرد.

خبرنگار قرار نیست در جایگاه روابط عمومی، توزیع کننده هر آنچه که مدیران می گویند باشد.

وظیفه خبرنگار طرح مطالبات مردم از مسئولان است.

مردم رای داده اند و نماینده به مجلس فرستاده اند.

وظیفه خبرنگار این است که درباره کوتاهی هایی که می شود، قیمت نجومی دلار، سکه، نان، پوشک، سیب زمینی و .

را پیگیری کند.

همان طور که آن مسئول برای خود این وظیفه را قائل است که زمانی که فراخوان می دهد خبرنگاران کامل باید در خدمت آن ها باشند و آنچه را که می گویند موظف است نشر دهد، آن هم بدون کمترین خطا و غفلت، این گونه است که همان مسئول اجازه نمی دهد خبرنگار، سوالی را درباره موضوعی که خود تعیین کرده است بپرسد و نتیجه اش این می شود که کنفرانس های خبری ما حتی نشست های خبری ما عموما هدایت شده هستند.

این باعث اندوه و تاسف است.

نمی دانم چه باید گفت اما این گفته های من معنی اش این نیست که ناامید باشیم.


کلید واژه ها: خبرنگار - رسانه - شهرداری - صداوسیما - اختیارات - خبرنگاران - قزوین - ضرب و شتم - نظام آموزشی - وظیفه - بیمارستان - روزنامه نگاری - تصویربرداری - صدیقی - انسان - شهید رجایی - فضای مجازی - نظام - ساختمان - روزنامه - بازتاب - تخریب - ایران - ایسنا - مجازی - پلیس - زیست - شهید - پوست - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
عناوین روزنامه های سیاسی 4 بهمن 97/ به توصیه غربی ها اعتماد نکنید +تصاویر

توسعه اشتغال روستایی و توجه به مناطق کمتر برخوردار خراسان شمالی

تیپ خانم سوپراستار با کاپشن و دامن/ عکس

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

تولد سرکاری «سارا بهرامی» /عکس

تشخیص آلزایمر 10 سال زودتر با آزمایش خون

نگاه بدبینانه یک نماینده درباره سرنوشت SPV/ نقوی: اروپایی ها هیچ فرقی با آمریکا ندارند

سایه شوم فساد برسر «شهرزاد» /لزوم واقع نگری در تصویب قوانین کودک همسری/افق های روشن نفتی ایران

ذی نفعان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه کسانی هستند؟

وعده سوییس برای اجرایی شدن SPV

مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند جهاد و روحیه انقلابی است

آخرین وضعیت پرونده قضایی یاشار سلطانی

شگرد راه بینداز و جا بینداز برای تکرار خسارت محض

«قبول کنیم اشتباه کردیم» واقعا، آقای روحانی؟

حوزه مدرس نهج البلاغه تربیت کند/ نسل امروز کوتاهی ما را نمی بخشد

چه کسانی از تخریب قطعه سازان سود می برند؟

ارامنه و انقلاب اسلامی

عدم مقاومت اتحادیه اروپا در برابر آمریکا، نشانه مرگ سیاسی این اتحادیه است

این افراد همواره از آسایش و خیر و برکت در زندگی برخوردارند

رفتار پدر موشکی ایران هنگام انجام یک تِست ناموفق چگونه بود؟

پوتین از برگزاری نشست روسیه - ایران - ترکیه خبر داد

خیرینی که لبخند را بر لب زندانیان محکوم به قصاص نشاندند

افشاگری امیر پوردستان درباره پول های داعشی

تاکید پوتین و اردوغان بر عملی ساختن توافقات درمورد سوریه

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

وزیر دفاع ونزوئلا: رییس جمهوری تحمیلی را نمی پذیریم

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

نفرمودید پاسخ چه بود

تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری

چگونه رابطه جنسی تان را رمانتیک تر کنید؟

آموزش در حوزه علمیه متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

روحانیون شاغل از حوزه فاصله نگیرند

3 درس خارج در استان سمنان رسمیت پیدا کرده است

فیلمی که AFC از مرتضی پورعلی گنجی بعد از بوسیدن دست مادرش منتشر کرد

شهادت همچون میوه ای است که نمی توان آن را نارس از درخت چید

گفت و شنود/ مصوبه!

سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه ولایت فقیه

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

روایتی از دیدار رهبر انقلاب با ماندلا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 4 بهمن 97

32 نقطه حادثه خیز در جاده های استان مرکزی وجود دارد

نماینده مجلس ترکیه: آماده گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم

نزاع ترامپ و رییس مجلس آمریکا بالا گرفت| پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

محسن رضایی: نباید نشانی غلط به مردم داد

عکس سلطان سکه در کتب ادعیه حرم امام رضا(ع) واقعیت دارد؟+تصویر

دیدار سراج با مقام سازمان ملل در امور مقابله با موادمخدر و جرم

خوزستان در جنگ و انقلاب خودش را به اثبات رساند

باجناق چترباز!

عکس نوشته/ آیت الله العظمی سبحانی: مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

عجیب ترین ماشین عروس دنیا/ عکس

چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1397

4 بهمن 1357؛ محاصره مهرآباد

انتصاب مدیران کل زندان های دو استان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: سخنان رییس جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

نخستین کنگره شهدای مقاومت برگزار می شود

برگزاری کنگره شهدای مقاومت موهبت الهی در عصر غربت شهداست

ترویج سبک زندگی شهدا مقدمه ای برای بنای جامعه ای شهیدپرور است

لایحه جامع انتخابات چه زمانی به مجلس می رود؟

فیلم/ غارت بزرگ

ویدئو / پنج راه ساده برای افزایش خلاقیت

آگاهی مدنی یک روزه دست یافتنی نیست

مشهد می تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان های معاند باشد

نشست هم اندیشی ترویج معارف صحیفه سجادیه در عرصه بین الملل در بندرعباس

محبت به ولی عصر(عج)؛ نجات بخش در قیامت/ میزان سنجش عمل شیعیان عصر غیبت امام زمان است

کاروان قرآنی انقلاب در زادگاه امام راحل

محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان ـ اهواز

تقدیر قرآنی متفاوت/ محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان در اهواز برگزار شد

تفاوت علایم و شرایط ظهور چیست؟

برنامه های حضور «کاروان قرآنی انقلاب» در خوزستان اعلام شد

تجلیل کاروان قرآنی انقلاب از فعالان قرآنی استان مرکزی

تصاویر/ نشست «نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی» با حضور استاد قرائتی

افق های روشن نفتی ایران

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

خصلتی که خداوند آن را دوست دارد

شایعات درباره همسر بن سلمان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

لاریجانی: 95 درصد مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

دریافت تندیس و لوح «واحد صنعت سبز» توسط شرکت پتروشیمی نوری

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

نابودی روابط سیاسی و دیپلماسی ونزوئلا و آمریکا

رییس جمهور ونزوئلا قطع روابط دیپلوماتیک کشورش با امریکا را اعلام کرد

ترتیل صفحه 564 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

مناظره تاجزاده و زاکانی در مورد تابوترین مسائل کشور نشان داد که فقط گفتگو راه حل است

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

پلارک؛ شهید عطری قطعه 26

استقبال پرشور مردم دلیجان از کاروان قرآنی انقلاب

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

سه موشک در برابر هر موشک اسراییل

تصاویر/ جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی با حضور نماینده ولی فقیه و استاندار

خبرنگار شی ء نیست، به او احترام بگذار!

خبرنگار شی ء نیست، به او احترام بگذار!