مطالب مرتبط:
سه ماهواره ایرانی در صف انتظار برای پرتاب به فضا هستند
آخرین وضعیت تمام ماهواره های ایرانی/ امسال پرتاب ماهواره خواهیم داشت
آخرین وضعیت تمام ماهواره های ایرانی/ امسال پرتاب ماهواره خواهیم داشت
سه ماهواره ایرانی در صف انتظار برای پرتاب به فضا هستند
سه ماهواره ایرانی برای پرتاب به فضا آماده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 01:152018-10-15دانش

ماهواره های ایرانی یک به یک در صف پرتاب


قرار گرفتن در هفته جهانی فضا، زمانی مغتنم برای معرفی دستاورد های فناوری فضایی ایران از جمله طراحی و پرتاب ماهواره های کاملا بومی است که بیش از پیش مورد توجه محققان قرار دارد.

- شعارسال:" همه ماه مهر را به جشن آغاز سال تحصیلی دانش آموزی و دانشجویی می شناسند، اما مهر تنها به این شروع سرنوشت ساز خلاصه نمی شود و رویداد ها و اتفاقات مهمی را با خود به همراه می آورد که بعضی از آن ها حتی در سطح بین المللی و جهانی هستند.

یکی از این رویداد های مهم که همه ساله دانشجویان، محققان و مسئولان بی شماری را درگیر می کند، جشن بین المللی علوم و فناوری است، علوم و فناوری که سهم موثری را در بهبود شرایط زندگی انسان ها دارد.

شاید در نگاه اول اندکی با عنوان جشن بین المللی علوم و فناوری غریبه باشیم، اما بدون شک علاقمندان با هفته جهانی فضا آشنا هستند.

اما می دانید که چرا همه ساله هفته دوم مهرماه تحت عنوان هفته جهانی فضا معرفی می شود و سازمان فضایی ایران برنامه های مختلفی را برای این روز ها تدارک می بیند؟ هفته جهانی فضا از کجا آغاز شد؟ طی قطعنامه ای که سال 1999 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد، هر سال از 4 تا 10 اکتبر مصادف با 13 لغایت 19 مهرماه هفته جهانی فضا نامیده می شود و دلیل این نامگذاری، گرامیداشت دو نقطه عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است، یکی 4 اکتبر 1957 که نخستین ماهواره زمینی ساخت بشر به نام Sputnik 1 پرتاب شد و راه را برای اکتشاف فضا باز کرد و دیگری 10 اکتبر 1967 که مربوط به امضای معاهده ای درمورد اصول مشخص کننده حدود دولت ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو (شامل ماه و سایر اجرام سماوی).

هفته جهانی فضا تنها به یک نامگذاری و گرامیداشت ساده ختم نمی شود و سازمان ملل و مسئول انجمن هفته جهانی فضا برای رسیدن به اهدافی همچون ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان با نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها روی زمین؛ از تمامی گروه ها و تشکل های سراسر جهان خواسته تا در این هفته برنامه های مختلفی مانند برگزاری همایش ها و نمایشگاه های فضایی، اجرای مسابقات علمی و هرکاری برای جلب نظر جوانان به دانش فناوری فضایی انجام دهند.

از نامگذاری تا لزوم جلب توجه مردم به فناوری های فضایی بنابراین از سال 1999 تاکنون تمام کشور ها این هفته را گرامی می دارند و برای آن برنامه های ویژه ای دارند، سازمان فضایی ایران هم از سال 2000 از این موضوع استقبال کرد، البته در سال های ابتدایی برنامه ها آنچنان گسترده نبود و نهایتا چند سخنرانی و همایش برگزار می شد، اما طی سال های اخیر با فراگیر شدن این موضوع در بین مردم، بخصوص دانشگاهیان برنامه های پرمحتوا رنگ و بوی وسیع تری به خود گرفت.

شعار هفته جهانی فضا برای سال 2018 فضا جهان را متحد می کند تعیین شد و در این راستا سازمان فضایی ایران علاوه بر برگزاری نشست های علمی و تخصصی در دانشگاه ها برنامه های مختلفی همچون برگزاری نمایشگاه دستاورد های فضایی، پخش زنده خورشید، برگزاری مسابقه موشک های آبی، توزیع بسته های معرفی پژوهشگاه فضایی ایران، برگزاری اردوی فضایی خانواه، کارگاه رصد ماهواره ها، برنامه شب رصد و .

را در نظر گرفته است و به مرور از ابتدای هفته در مکان های مختلف اجرا خواهند شد.

رتبه ایران در فناوری فضایی تک رقمی است مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ایران جزو 9 کشور اول دنیا در دستیابی به فناوری فضایی است، درباره پرتاب ماهواره های ایرانی به فضا بیان کرد: با پرتاب ماهواره امید در سال 1387 کشور به چرخه کامل فناوری فضایی دست یافت، خوشبختانه پس از ساخت این ماهوراه از سوی مهندسان و محققان داخلی و قرار گرفتن آن در مدار، توانستیم سیگنال هایی را از آن دریافت کنیم.

رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه مدار های عملیاتی برای قرار گرفتن ماهواره ها روی آن شامل مدار کم ارتفاع لئو در ارتفاع 500 تا 1000 کیلومتری و ماهواره ژئو در ارتفاع 3000 کیلومتری است، ادامه داد: در سال 92 کاوشگر پژوهش ، در سال 93 ماهواره فجر امید پرتاب شد و در سال 96 نیز ماهواره های پیام دانشگاه امیرکبیر، دوستی دانشگاه شریف و ماهواره مخابراتی ناهید در دستور کار محققان قرار گرفت.

به گفته وی، ماهواره سنجشی پارس 1 از سوی پژوهشگاه فضایی و ماهواره مخابراتی ناهید 2 درحال تکمیل شدن است.

رییس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه ماهواره های ناهید 1 و 2 و ایرانست 1 و 2 تا سال 1404 نیز در مدار ژئو قرار خواهند گرفت، درباره ماهواره های دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: ساخت و طراحی ماهواره منجر شده تا نام این دانشگاه با فناوری های فضایی عجین شود و امیدواریم این دانشگاه بتواند کل زنجیره فضایی کشور را ارتقاء دهد.

وی ادامه داد: ماهواره سنجشی ظفر نیز در دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخته شده است و امیدواریم در سال آینده این ماهواره در مدار خود قرار بگیرد.

زمان ماندگاری ماهواره ظفر در مدار دو سال تعیین شده است.

از طرف دیگر محمود مانی رییس پژوهشکده علوم و فناوری فضای دانشگاه امیرکبیر طی سخنرانی های خود در برنامه های هفته جهانی فضا اعلام کرده است که مدل مهندسی ماهواره پیام در سال 89 و مدل کیفی این ماهواره در سال 96 اجرایی شد و در حال حاضر مدل نهایی ماهواره پیام و همچنین انجام تست های سازگاری برای پرتاب به زودی به اتمام می رسد، درواقع این ماهواره با استفاده از ماهواره بر سیمرغ در مدار قرار خواهد گرفت.

ماهواره های ایرانی را بهتر بشناسید بطور کلی ماهواره های ایرانی را می توان به شرح زیر اعلام کرد: -ماهواره رصد بعنوان نخستین ماهواره تصویربرداری، خردادماه 1390 در مدار لئو زمین قرار گرفت.

-ماهواره ایرانی سنجش از دور نوید توسط دانشگاه علم و صنعت بهمن ماه 1390 به فضا پرتاب شد.

-علاوه بر پایان ماموریت ماهواره نوید، طراحی ماهواره ظفر به وسیله دانشگاه علم و صنعت، طراحی ماهواره سپهر دانشگاه خواجه نصیر، رونمایی از نمونه پروازی ماهواره آت سَت دانشگاه امیرکبیر، پایان ساخت ماهواره شریف دانشگاه صنعتی شریف، تکمیل ماهواره فجر ، آغاز مطالعات ماهواره ناهید ، طلوع و زهره را می توان از جمله اقدامات بخش فضایی کشور در بهمن ماه سال 1391 عنوان کرد.

-بهمن ماه 1392 از 2 ماهواره فضایی تدبیر (از سوی دانشگاه علم و صنعت) و خلیج فارس (ساخته شده از سوی دانشگاه صنعتی مالک اشتر) رونمایی شد.

- ماهواره ملی فجر بهمن ماه 1393 با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت.

- بهمن ماه 1394 ماهواره دانشجویی دوستی رونمایی شد.

-ماهواره مخابراتی ناهید 1 که برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شده است، در بهمن ماه 1395 رونمایی شد.

فناوری فضایی فقط ساخت ماهواره نیست البته ایران در این سال ها تنها به پرتاب ماهواره های کاربردی اکتفا نکرده و از آنجایی که قرار است خود را برای پرتاب انسان به فضا آماده کند، اقدام به پرتاب موجودات زنده شبیه انسان کرده است.

در بهمن ماه سال 1391 دانشمندان ایرانی موفق شدند اولین میمون را به فضا ارسال و به سلامت بازیابی کنند، با تکرار این موفقیت و دستاورد های جدید آن، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در فناوری زیست- فضایی بیش از پیش تثبیت شد.

دومین میمون فضانورد ایران به نام فرگام آذر ماه سال 92 راهی فضا شد و با سفری 15 دقیقه ای تا ارتفاع 120 کیلومتری، نام خود را به عنوان دومین موجود زنده ای که با موفقیت توسط ایران به فضا پرتاب و سالم بازگشت، ثبت کرد.

در حقیقت فرستادن میمون های نوع ماکاک بارقه های امید برای اعزام فضانورد ایرانی را تا سال 1404 هجری شمسی به فضا زنده کرد.

به امید آنکه موفقیت ایران و ایرانی در فناوری های فضایی بیش از پیش ارتقا پیدا کند و خبر های پرتاب فضانوردان ایرانی به فضا را به گوش جهانیان برسانیم.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار: 16مهر1397 ، کدخبر: 715888: www.

snn.

ir
کلید واژه ها: فضایی - فناوری - جهانی - جهان - سازمان فضایی ایران - بین المللی - برنامه - مجمع عمومی سازمان ملل متحد - سازمان فضایی - ماهواره - ایران - مجمع عمومی سازمان ملل - سازمان ملل - پرتاب - انسان ها - سازمان ملل متحد - آغاز سال تحصیلی - اکتشاف - جوانان - برگزار - علوم - محققان - زندگی - انسان - همایش - مردم - نمایشگاه - آشنا - دانشجویی - دستاورد

آخرین اخبار سرویس:
بلعیده شدن اقیانوس ها توسط زمین

ارغوانی: ارتباط صنعت و دانشگاه با بهبود قوانین کسب و کار محقق می شود/ بی ثباتی اقتصادی برای ما یک سم مهلک است

جای خالی فعالیت های فرهنگی در دانشگاه آزاد اراک/ مسئولان می گویند برنامه های مذهبی در بین دانشجویان مخاطب ندارد!

شمال تابستان خوش می گذرد یا زمستان؟

ساخت 11 بیمارستان تهران روی گسل

8 دانشگاه علوم پزشکی دانشجوی میهمان نمی پذیرند

شمال زمستان خوش می گذرد یا تابستان؟

کاهش زمان صدور مدرک دانش آموختگان دانشگاه آزاد

با همت عمومی می توانیم کنکور را حذف کنیم

سرپرست دانشگاه آزاد همدان منصوب شد

کشف تنها مجسمه های به جا مانده از میکل آنژ

جشنواره ایده برتر در دانشگاه هرمزگان برگزار می شود

پژوهشگاه مواد و انرژی ایران تکیه گاه صنعت شود

فعالیت دو مرکز آموزشی در گیلان غیرقانونی اعلام شد

کشف دو مجسمه برنزی به جا مانده از میکل آنژ

کشف تنها مجسمه های به جا مانده از میکل آنژ

پژوهشگاه مواد و انرژی ایران تکیه گاه صنعت شود

گشایش نمایشگاه رویش در دانشگاه ارومیه

ثبت نام در آزمون زبان دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور

مقابله با نفرت پراکنی در فضای اینترنت

180 دانشگاه مورد حمایت وزارت علوم است

انتشار الکترونیکی نشریات دانشجویی در دانشگاه تهران

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد واحد ملکان

دانشجویان افغانستانی را از حق تحصیل دانشگاهی محروم نکنید

از مافیای کنکور تا داستان 2030 و دانشگاه آزاد

ازدواج دانشجویی در یک نگاه

تغییر برخی کدرشته های دانشگاه فرهنگیان در تکمیل ظرفیت کنکور

اجرای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری در پژوهشگاه علوم ورزشی

دانشجویان کانون هلال احمر دانشگاه مازندران از مرکز توانبخشی بابلسر بازدید کردند

گام محققان کشور برای رفع مشکل فاضلاب صنعت چرم سازی

افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

نشریات دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران الکترونیکی منتشر می شوند

کالایی شدن آموزش دانشگاه و جامعه را تهدید می کند

برگزاری مسابقه ایده شو در دانشگاه یاسوج

مطالبات دانشجویی در «تهران 20» مطرح می شوند

شعار«هر دانشجو یک فعال ورزشی و فرهنگی» محقق می شود

سرپرست دانشگاه آزاد همدان منصوب شد

برخی دخالت ها در دانشگاه آزاد موجب دلخوری رهبر شد-3

جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

نتایج یک تحقیق علمی بزرگ اشتباه از آب در آمد

تکلیف 11سرپرست دانشگاه فردا روشن می شود

پولدارها در هتل های لوکس فضایی اتاق رزرو می کنند/ زندگی در جاذبه صفر

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد آغاز شد

مرتضی قائمی به سرپرستی دانشگاه آزاد همدان منصوب شد

اردوی معرفتی «حیات طیبه» در رامسر

کمبود شدید اکسیژن از تنگه هرمز تا چابهار

مازندران، میزبان جشنواره سراسری دانشجویی و هنری ققنوس

مسابقات استارت آپ فین تک

پنجمین دوره آموزشی مهارت آزمایشگاهی ویژه کارشناسان شبکه توانا برگزار شد

حمایت از تولید اسباب بازی ایرانی

جذب دانشجویان دکتری برای گذراندن فرصت مطالعاتی در پژوهشگاه علوم ورزشی

عکسی کمتر دیده شده از روزهای گمنامی علی دایی + عکس

تعاریف کیلوگرم، آمپر، کلوین و مول تغییر کرد

«جشنواره کار صدف» 28 آبان در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

هواپیماها باید مطابق با دانش فنی جهان ساخته شوند

مسابقات استارتاپ فین تک در سمنان+ فیلم

در انتظار نظر یا بخشنامه وزیر کشور هستیم

گنجینه ای به قدمت نیم قرن سابقه

مسابقات ورزشهای همگانی دانشجویان منطقه سه در تبریز

سرپرست دانشگاه آزاد استان همدان منصوب شد

دو خبر کوتاه از دانشگاه آزاد

ساخت 11 بیمارستان تهران روی گسل

فهم و تدبر در قرآن باید در میان دانشگاهیان توسعه یابد

برگزاری جشنواره «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه»

تصویربرداری 3بعدی از باکتری با کمک اشعه ایکس

«جشنواره کار صدف» در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می شود

تولید کفی کفش سیلیکونی برای درمان زخم های دیابتی

اسپیس ایکس ماهواره قطری را به فضا برد

انقلابی در ساخت باتری

دومین رویداد استارتاپی ایدوکا پنجم آذرماه در دانشگاه لرستان برگزار می شود

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

ساخت هواپیما مطابق دانش فنی جهان میسر است

مشکل اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه شهید چمران اهواز رفع شد

برای حمید درخشان و همفکرانش که باز شمشیر از رو بستند

جشنواره روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه برگزار می شود

ساخت اثر انگشت جعلی با استفاده از هوش مصنوعی

افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجوبان کشور

کفش سیلیکونی برای درمان زخم دیابتی+ عکس

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

دانشگاه ها باید در مدت حداقلی 90 روزه اجاره خوابگاه را دریافت کنند

آغاز ثبت نام دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی فردا در دانشگاه علمی کاربردی مشهد برگزار می شود/ ارائه تسهیلات برای طرح های موفق

دو هزار دانشجو در دانشگاه صنعتی قم تحصیل می کنند

همایش «تراریخته» امروز در دانشگاه شهرکرد برگزار می شود

استخدام مدیریت تجارت الکترونیک،مترجم زبان انگلیسی

نشست تخصصی «حفاظت و مرمت دیوارنگاره صف سلام» برگزار می شود

کسب رتبه سوم جشنواره ملی قرآن توسط دانشجوی جهاد دانشگاهی خوزستان

مشکلی برای تأمین ارز دانشجویی نداریم

لزوم یافتن حلقه مفقوده برای تجاری سازی اسباب بازی

مشکلی برای تامین ارز دانشجویی نداریم

مشکل اجرایی در تکمیل ظرفیت دانشگاه ها وجود دارد

دانشگاه آزاد کرج بر راه اندازی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها تاکید دارد

کنترلر مخصوص معلولین ایکس باکس وان در لیست بهترین اختراعات سال 2018 جای گرفت

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

فردا آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه های فرهنگیان و شهیدرجایی

تور آموزشی آشنایی با کتابخانه مرکزی در دانشگاه تبریز برگزار می شود

رییس جمهور 16 آذر امسال به دانشگاه تهران می رود؟

ساخت اثر انگشت جعلی با استفاده از هوش مصنوعی

​رقابت بیش از 640 برگزیده سی و سومین جشنواره قرآن و عترت آغاز شد

تمام نفرات برگزیده بنیاد ملی نخبگان استان کرمانشاه از دانشجویان دانشگاه رازی بودند

ماهواره های ایرانی یک به یک در صف پرتاب

ماهواره های ایرانی یک به یک در صف پرتاب