مطالب مرتبط:
سودجویی تجار عامل ورود کالای بی کیفیت چینی به ایران
چرا اقتصاد یکی از عرصه های عملیات روانی دشمن برای ناامیدسازی افکار عمومی در ایران است؟
سودجویی تجار عامل ورود کالای بی کیفیت چینی به ایران
دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق مطرح کرد دلایل کیفیت پایین کالای صادراتی به عراق/ تجار میدان دار صادرات شود نه واسطه ها
بابای روابط عمومی ایران: مردی با مشعل مردمداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 01:152018-10-15اقتصادي

چرا کیفیت کالای عمومی در ایران پایین است؟


نوع دیگری از کالاها، منابع مشترک است و مثال هایی از آن عبارتند از منابع آب زیرزمینی، جنگل ها، مراتع، هوای پاک، صید دریایی و نظایر آن.

بین کالای عمومی و منابع مشترک تفاوت وجود دارد.

- منابع مشترک به گونه ای است که به سادگی نمی توان کسی را از مصرف آن مستثنی کرد ولی تا حدودی مصرف آن توسط یک فرد می تواند بر میزان دسترسی افراد دیگر تاثیر بگذارد.

در مباحث نظری کالاهایی از قبیل امنیت داخلی، دفاع ملی، زیرساخت های اقتصادی، تحقیقات پایه، آمارهای رسمی، مبارزه با فقر و نظایر آن را به عنوان کالای عمومی معرفی می کنند.

ویژگی این کالاها این است که اولاً به سادگی کسی را نمی توان از مصرف آن مستثنی کرد و ثانیاً مصرف آن توسط یک فرد، دسترسی دیگران را به آن کالا کم نمی کند.

در مورد کالاهای عمومی، از آنجا که کسی مجبور نیست بهای آن را پرداخت کند، از این رو انگیزه زیادی برای سواری مجانی وجود دارد.

همه تمایل دارند کالای عمومی را مصرف کنند ولی کسی انگیزه ندارد آن را تولید کند؛ در نتیجه به خودی خود کالای عمومی در اقتصاد تولید نمی شود و یک بازار خصوصی برای آن شکل نمی گیرد.

نوع دیگری از کالاها، منابع مشترک است و مثال هایی از آن عبارتند از منابع آب زیرزمینی، جنگل ها، مراتع، هوای پاک، صید دریایی و نظایر آن.

بین کالای عمومی و منابع مشترک تفاوت وجود دارد.

منابع مشترک به گونه ای است که به سادگی نمی توان کسی را از مصرف آن مستثنی کرد ولی تا حدودی مصرف آن توسط یک فرد می تواند بر میزان دسترسی افراد دیگر تاثیر بگذارد.

مهم ترین ویژگی منابع مشترک آن است که چون همه می توانند بدون پرداخت هزینه از آن استفاده کنند از این رو انگیزه برای مصرف بیش از حد وجود دارد.

از آنجا که مصرف این گونه کالاها، دسترسی دیگران را کاهش می دهد، بنابراین مصرف بیش از حد این کالاها از رفاه سایرین خواهد کاست.

در مورد کالاهای خصوصی، مشروط به فراهم شدن برخی شرایط، بازارها ممکن است بتوانند به خوبی کار کنند و منابع را به شکلی کارا تخصیص دهند زیرا کالای خصوصی مشمول حق مالکیت و قیمت گذاری در بازار است.

برخلاف آن، در مورد کالای عمومی و منابع مشترک، از آنجا که حق مالکیت قابل تعریف نیست و امکان قیمت گذاری به سادگی وجود ندارد، از این رو بازارها به خوبی شکل نمی گیرند.

در مورد کالای عمومی و منابع مشترک، با توجه به آنکه قیمتی در بازار برای آنها وجود ندارد، از این رو تصمیم و ترجیحات افراد در تولید و مصرف آن کالاها، ممکن است به یک ناکارایی و شکست منجر شود.

حال وظیفه دولت در قبال تولید و مصرف کالاهای عمومی و منابع مشترک و کیفیت این کالاها چیست؟ دولت در مورد کالای عمومی و منابع مشترک، نقش تعیین کننده ای بر عهده دارد.

همان طور که گفته شد در مورد کالای عمومی به طور طبیعی انگیزه برای تولید وجود ندارد و در مورد منابع مشترک نیز انگیزه برای مصرف زیاد وجود دارد.

در اینجا دولت می تواند به طور بالقوه از طریق ابزارهای سیاستگذاری مناسب، مشکل تولید کالای عمومی و مصرف منابع مشترک را حل کند.

در واقع نقش سیاست عمومی این است که بتواند مانع از شکست بازار شود و در نهایت رفاه اقتصادی را افزایش دهد.

در مورد کالای عمومی، در مواردی که منافع ایجاد یک کالای عمومی بیش از هزینه های آن باشد، دولت باید آن کالا را تولید کند و هزینه های آن را از محل مالیات کسانی که از آن کالا منتفع می شوند، تامین کند.

به عنوان مثال، کالایی مانند امنیت یا زیرساخت های عمومی، منافعی بیش از هزینه های آن دارد و از این رو دولت ها اصولاً با یک تحلیل هزینه و فایده به این نتیجه می رسند که باید این کالا را تولید کنند.

در مورد منابع مشترک، مساله اصلی انگیزه بالا برای مصرف اضافه است و از این رو وظیفه مهم دولت، مدیریت مصرف آن کالاهاست.

دولت می تواند مثلاً از طریق برقراری مالیات برای مصرف منابع مشترک، عوارض خارجی آن را به اصطلاح داخلی کند.

همچنین دولت می تواند از طریق برقراری مقررات، مصرف منابع عمومی را کنترل کند.

بنابراین دولت می تواند از طریق ابزارهایی مانند ممنوعیت حفر بی رویه چاه یا اخذ عوارض آلودگی یا مقررات گذاری در بهره برداری از مراتع و جنگل ها، مصرف این منابع را مدیریت کند.

در یک الگوی ایده آل، قاعده آن است که دولت از محل مالیاتی که دریافت می کند، هزینه ایجاد کالاهای عمومی مانند امنیت، دادرسی، آموزش، بهداشت، دیپلماسی، حفاظت محیط زیست و ایجاد زیرساخت را تامین کند.

همچنین، قاعده درست آن است که دولت از طریق تدوین مقررات و ابزارهای سیاستگذاری مناسب از جمله مالیات ها، مصرف منابع کمیاب مانند منابع زیرزمینی، آب، هوای پاک و نظایر آن را مدیریت کند.

چنین الگویی در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و شاخص های مختلف نیز نشان دهنده کیفیت بالای کالاهای عمومی و پایداری مصرف منابع مشترک در آن کشورهاست.

در اقتصاد ایران، اگرچه برخی کالاهای عمومی مانند امنیت، دفاع ملی و بهداشت عمومی از کیفیت مناسب برخوردار است ولی در مورد سایر کالاهای عمومی مهم مانند زیرساخت ها (جاده، خط آهن، بندر، ارتباطات، آب، انرژی و.

)، سیاستگذاری اقتصادی، آموزش، تحقیقات پایه، آمارهای ملی، بیمه و نظایر آن، کاستی های فراوانی وجود دارد.

در مورد منابع مشترک، وضعیت بسیار نگران کننده تر است.

منابع مشترکی مانند منابع آب، جنگل ها، مراتع، هوای پاک، منابع زیرزمینی و نظایر آن، به سرعت در حال تخلیه و فروسایی است.

اغلب این نوع منابع، از نوع تجدیدناپذیر هستند و مصرف بیش از حد آنها و از بین رفتن آنها می تواند توسعه کشور را مختل کرده و رفاه نسل های آینده را به شدت کاهش دهد.

در مورد مدیریت منابع مشترک، ضعف و ناکارآمدی دولت ها کاملاً قابل مشاهده است.

ضعف دولت ها در تولید کالاهای عمومی باکیفیت و ناتوانی دولت ها در مدیریت مصرف منابع مشترک نیاز به ریشه یابی دارد.

بخشی از مشکل از آنجا ناشی می شود که در اقتصاد ایران، دولت ها به طور تاریخی بیش از آنکه تمایل به تولید کالای عمومی باکیفیت داشته باشند، تمایل به توزیع مستقیم منابع دارند.

این مساله از زاویه اقتصاد سیاسی قابل تحلیل است.

توزیع مستقیم منابع بین مردم به جای سرمایه گذاری در تولید کالاهای عمومی باکیفیت، به افزایش محبوبیت و پایداری دولت ها کمک می کند و از این رو سیاستمداران انگیزه بیشتری برای توزیع مستقیم منابع دارند.

در اقتصاد ایران، بخش عمده ای از درآمدهای مالیاتی دولت که باید صرف تولید کالاهای عمومی شود، مستقیماً به صورت پرداخت های انتقالی بین مردم توزیع می شود.

به عنوان مثال، منابعی که باید صرف افزایش کیفیت آموزش و بهداشت، بهبود حکمرانی، توسعه زیرساخت ها و نظایر آن شود، در قالب یارانه انرژی، پرداخت نقدی، استخدام های دولتی، خرید تضمینی محصولات، کمک های دولتی و نظایر آن توزیع می شود و در واقع به هدر می رود.

این مساله به شکل گیری یک چرخه معیوب منجر شده است.

کیفیت پایین کالاهای عمومی منجر می شود که هزینه کسب وکار و تولید برای بنگاه ها افزایش یابد و کیفیت زندگی و رفاه برای شهروندان کاهش پیدا کند.

در پاسخ، دولت برای حمایت از بنگاه و افزایش رضایت شهروندان، مدام منابع بیشتری را بین بنگاه ها و شهروندان توزیع می کند که خود منجر به کاهش منابع در دسترس دولت برای افزایش کیفیت کالاهای عمومی می شود.

این مساله، نوعی از تله فقر را شکل داده است.

بررسی شواهد نشان می دهد که از محل بودجه عمومی، سالانه مقادیر کلانی یارانه نقدی بین شهروندان توزیع می شود و مقادیر زیادی بابت یارانه بنزین، گازوییل، برق، گاز و آب از محل بودجه عمومی پرداخت می شود.

دولت ها، مستقیماً افراد جویای کار را استخدام می کنند و محصول کشاورزان را به نرخی بیش از قیمت وارداتی می خرند.

اغلب دولت ها، به بهانه حمایت از بنگاه های اقتصادی، از محل منابع بانک مرکزی و شبکه بانکی به بنگاه های ورشکسته تسهیلات ارزان می دهند و از محل منابع بانک مرکزی زیان سپرده گذاران موسسات اعتباری غیرمجاز را می پردازند.

این گونه سیاست ها، توان دولت را در تولید کالاهای عمومی باکیفیت به ویژه در زمینه بهداشت، آموزش عمومی، سیاستگذاری، حفاظت محیط زیست، نظام قضایی و دادرسی، دیپلماسی و ایجاد زیرساخت های اساسی کاهش می دهد.

شکل دیگری از همین تحلیل را در مورد مدیریت منابع مشترک می توان به کار برد.

دولت ها برای جبران ناکارآمدی خود در حمایت از بنگاه ها و شهروندان، تمایلی به مدیریت مصرف منابع مشترک و ایجاد هزینه و نارضایتی بین مردم ندارند.

هرگونه برقراری ضوابط و قواعد در مصرف منابعی مانند آب، هوای پاک، جنگل ها، مراتع و منابع زیرزمینی، اگرچه در بلندمدت کاملاً به نفع جامعه است ولی در کوتاه مدت نارضایتی ایجاد خواهد کرد.

دولت ها از پرداخت این گونه هزینه های سیاسی اجتناب می کنند.

ضمن آنکه، مدیریت این منابع بعضاً به طراحی الگوهای پیچیده و توان اجرایی بالا نیاز دارد که خود مانعی برای پیشبرد آن است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت تجارت فردا، تاریخ انتشار: 14مهر1397 ، کدخبر: 28881: www.

tejaratefarda.

com
کلید واژه ها: مصرف - بازار - تولید - انگیزه - اقتصاد - هایی - دریایی - قیمت - میزان - تفاوت - جنگل - مبارزه - ایران - سواری - تصمیم - امنیت - هزینه - وظیفه - رفاه - کاهش - شکست - دولت

آخرین اخبار سرویس:
قیمت انواع چری در بازار

استخدام منشی خانم جهت آموزشگاه زبان در البرز

استخدام بازاریاب یا ویزیتور جهت شرکت لبنیاتی در مشهد

استخدام مشاور حرفه ای جهت همکاری با دفتر املاک در مشهد

استخدام بازاریاب توسعه کسب و کار با مزایای استثنایی در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در شرکت رسانه تجارت نوین (سایت ساز پرتال)

استخدام حسابدار فروش در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

گازرسانی به قلعه رییسی و دیشموک خدمت ماندگار دولت

گازرسانی به قلعه رییسی و دیشموک خدمت ماندگار دولت

گازرسانی به قلعه رییسی و دیشموک خدمت ماندگار دولت

مصرف گاز اصفهان در پاییز و زمستان افزایش یافت

دستیابی به دانش تولید آلومین از کائولن در مقیاس آزمایشگاهی

از نیازمندی به واردات آجیل تا ایجاد شغل با کمتر از 100 میلیون تومان

کمبود آرد در کارخانه های نان صنعتی

استخدام یک نفر سالنکار آقا جهت همکاری با کبابی در مشهد

استخدام یک نفر فر کار جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام ناخن کار حرفه ای جهت کار در سالن زیبایی در مشهد

استخدام آشپز ماهر جهت پیتزا زدن و غذای فرنگی در مشهد

استخدام پذیرشگر با فن بیان عالی جهت سالن زیبایی آندریا در مشهد

صید ساردین ماهی در آبهای جاسک 12درصد افزایش یافت

قاچاقچیان 160 هزار لیتر گازوییل، 732 میلیون تومان جریمه شدند

مصرف گاز اصفهان در پاییز و زمستان افزایش یافت

جزییات جدید از «معامله قرن» ترامپ

یارانه دی ماه واریز شد

مصرف گاز اصفهان در پاییز و زمستان افزایش یافت

کدام خودروها با قیمت حاشیه بازار عرضه می شوند؟

سه باور اشتباه معامله گران ارز / تیر سفته بازان به سنگ خورد

کدام کارگران ، از کی و چه مبلغی بسته حمایتی می گیرند؟ + جرییات

استخدام مهندس تولید،مهندس مکانیک،مشاور فنی در اصفهان

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

افت قیمت نفت به 35 دلار در صورت بروز رکود در اقتصاد جهان

استخدام راننده وانت بدون خودرو در یک شرکت پخش معتبر در البرز

استخدام ویزیتور فروش مویرگی ،راننده وانت بدون خودرو در البرز

صید ساردین ماهی در آبهای جاسک 12درصد افزایش یافت

صید ساردین ماهی در آبهای جاسک 12درصد افزایش یافت

واریز سود سهام عدالت روساییان و عشایر آغاز شد + جزییات

قیمت آپارتمان در منطقه نیرو هوایی+ جدول

رقم جدید لوبیا قرمز با عنوان افق معرفی شد

فرسایش خاک در سمیرم بحرانی است

از وزیر مالیه شدن مخبرالملک تا تکذیب واردات خودروهای بالای 2500 سی سی

استخدام سرپرست حسابداری مالی،کارشناس حسابداری در تهران

استخدام کارشناس فروش تجهیزات صنعتی با مزایا در تهران

استخدام مشاور داروخانه خانم در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام کارشناس فروش تجهیزات صنعتی،تکنسین تاسیسات در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در یک شرکت معتبر در تهران

رقم جدید لوبیا قرمز با عنوان افق معرفی شد

رقم جدید لوبیا قرمز با عنوان افق معرفی شد

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

فرسایش خاک در سمیرم بحرانی است

فرسایش خاک در سمیرم بحرانی است

شل و سفت کردن های اقتصادی

سن استخدام افزایش می یابد؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل ناخن جویدن و استرس را در علی دانش آموز کلاس اول بهبود بخشم ؟

استخدام کارشناس فروش،کارشناس فروش و بازاریابی در مشهد

استخدام بازاریاب تلفنی در شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی مایا

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت بین المللی دایوپارس

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی آقا در موسسه فرهنگی اردویی

شل و سفت کردن های اقتصادی

قیمت خودرو امروز 27 دی 97

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز پنجشنبه 27 دی 97 + تغییرات

افزایش تسهیلات جهت بالابردن قدرت خرید مسکن

شل و سفت کردن های اقتصادی

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت تولیدی دام و طیور دشت کیمیا

استخدام نیروی اداری مسلط به فروش و بازاریابی در کرمان

استخدام کارشناس فروش آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوای آموزشی خانم در تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت لپ تاپ امروز 27 دی 97

احداث آب شیرین کن راهکار جدی حل مشکل آب در استان بوشهر است

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

رهن و اجاره در نارمک تهران چقدر است؟

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب در یک شرکت معتبر بازرگانی در خراسان رضوی

استخدام کارشناس فنی در شرکت پرهیز کالا مهر در تهران

استخدام کارشناس فنی،کارمند مارکتینگ در شرکت پرهیز کالا مهر

استخدام کارمند تور،کارمند فروش تلفنی،بازاریاب،ویزیتور/ مشهد

مظنه اجاره بهای آپارتمان نوساز در تهران

وزارت صنعت به واردکنندگان تضمین دهد

اقتصاد ایران نفرین شده نفت است؟

جزییات بسته حمایتی کارگران؛ سهم هر خانوار چقدر است؟

سرنوشت خصوصی سوزی 5 غول صنعت ایران

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در پاکستان 77 درصد کاهش یافت

قیمت جدید انواع خودرو پژو در بازار تهران

جزییاتی از پرونده فساد 22 میلیون دلاری که در مازندران کشف شد

دو راهکار تبادل مالی ایران با دنیا در شرایط تحریم

ویژگی و قابلیت های ماهواره بر سیمرغ تشریح شد

رشد بارش در تمام حوضه های آبریز/ ارتفاع بارش ها به 118 میلیمتر رسید +جزییات

بورس، در گیر و دار یک رخداد

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

قیمت قطعه سازان باید بین 80 تا 140 درصد تعدیل شود

20 درصد تصادف ها ساختگی است!

یارانه دی ماه واریز شد

نیروگاه های برق آبی جور برق تابستان 98 را می کشند؟

هشدار درباره توقف فعالیت بیمارستان ها و مراکز درمانی غزه

رابطه قیمت انرژی با میزان مصرف

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر تولیدی chr(8211) صنعتی

مدیریت بحران: اهواز روی گسل زلزله جوان و فعال واقع شده

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

بازیافت رایگان لنزهای پلاستیکی در انگلیس

چرا کیفیت کالای عمومی در ایران پایین است؟

چرا کیفیت کالای عمومی در ایران پایین است؟