مطالب مرتبط:
سودجویی تجار عامل ورود کالای بی کیفیت چینی به ایران
چرا اقتصاد یکی از عرصه های عملیات روانی دشمن برای ناامیدسازی افکار عمومی در ایران است؟
سودجویی تجار عامل ورود کالای بی کیفیت چینی به ایران
دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق مطرح کرد دلایل کیفیت پایین کالای صادراتی به عراق/ تجار میدان دار صادرات شود نه واسطه ها
بابای روابط عمومی ایران: مردی با مشعل مردمداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 01:152018-10-15اقتصادي

چرا کیفیت کالای عمومی در ایران پایین است؟


نوع دیگری از کالاها، منابع مشترک است و مثال هایی از آن عبارتند از منابع آب زیرزمینی، جنگل ها، مراتع، هوای پاک، صید دریایی و نظایر آن.

بین کالای عمومی و منابع مشترک تفاوت وجود دارد.

- منابع مشترک به گونه ای است که به سادگی نمی توان کسی را از مصرف آن مستثنی کرد ولی تا حدودی مصرف آن توسط یک فرد می تواند بر میزان دسترسی افراد دیگر تاثیر بگذارد.

در مباحث نظری کالاهایی از قبیل امنیت داخلی، دفاع ملی، زیرساخت های اقتصادی، تحقیقات پایه، آمارهای رسمی، مبارزه با فقر و نظایر آن را به عنوان کالای عمومی معرفی می کنند.

ویژگی این کالاها این است که اولاً به سادگی کسی را نمی توان از مصرف آن مستثنی کرد و ثانیاً مصرف آن توسط یک فرد، دسترسی دیگران را به آن کالا کم نمی کند.

در مورد کالاهای عمومی، از آنجا که کسی مجبور نیست بهای آن را پرداخت کند، از این رو انگیزه زیادی برای سواری مجانی وجود دارد.

همه تمایل دارند کالای عمومی را مصرف کنند ولی کسی انگیزه ندارد آن را تولید کند؛ در نتیجه به خودی خود کالای عمومی در اقتصاد تولید نمی شود و یک بازار خصوصی برای آن شکل نمی گیرد.

نوع دیگری از کالاها، منابع مشترک است و مثال هایی از آن عبارتند از منابع آب زیرزمینی، جنگل ها، مراتع، هوای پاک، صید دریایی و نظایر آن.

بین کالای عمومی و منابع مشترک تفاوت وجود دارد.

منابع مشترک به گونه ای است که به سادگی نمی توان کسی را از مصرف آن مستثنی کرد ولی تا حدودی مصرف آن توسط یک فرد می تواند بر میزان دسترسی افراد دیگر تاثیر بگذارد.

مهم ترین ویژگی منابع مشترک آن است که چون همه می توانند بدون پرداخت هزینه از آن استفاده کنند از این رو انگیزه برای مصرف بیش از حد وجود دارد.

از آنجا که مصرف این گونه کالاها، دسترسی دیگران را کاهش می دهد، بنابراین مصرف بیش از حد این کالاها از رفاه سایرین خواهد کاست.

در مورد کالاهای خصوصی، مشروط به فراهم شدن برخی شرایط، بازارها ممکن است بتوانند به خوبی کار کنند و منابع را به شکلی کارا تخصیص دهند زیرا کالای خصوصی مشمول حق مالکیت و قیمت گذاری در بازار است.

برخلاف آن، در مورد کالای عمومی و منابع مشترک، از آنجا که حق مالکیت قابل تعریف نیست و امکان قیمت گذاری به سادگی وجود ندارد، از این رو بازارها به خوبی شکل نمی گیرند.

در مورد کالای عمومی و منابع مشترک، با توجه به آنکه قیمتی در بازار برای آنها وجود ندارد، از این رو تصمیم و ترجیحات افراد در تولید و مصرف آن کالاها، ممکن است به یک ناکارایی و شکست منجر شود.

حال وظیفه دولت در قبال تولید و مصرف کالاهای عمومی و منابع مشترک و کیفیت این کالاها چیست؟ دولت در مورد کالای عمومی و منابع مشترک، نقش تعیین کننده ای بر عهده دارد.

همان طور که گفته شد در مورد کالای عمومی به طور طبیعی انگیزه برای تولید وجود ندارد و در مورد منابع مشترک نیز انگیزه برای مصرف زیاد وجود دارد.

در اینجا دولت می تواند به طور بالقوه از طریق ابزارهای سیاستگذاری مناسب، مشکل تولید کالای عمومی و مصرف منابع مشترک را حل کند.

در واقع نقش سیاست عمومی این است که بتواند مانع از شکست بازار شود و در نهایت رفاه اقتصادی را افزایش دهد.

در مورد کالای عمومی، در مواردی که منافع ایجاد یک کالای عمومی بیش از هزینه های آن باشد، دولت باید آن کالا را تولید کند و هزینه های آن را از محل مالیات کسانی که از آن کالا منتفع می شوند، تامین کند.

به عنوان مثال، کالایی مانند امنیت یا زیرساخت های عمومی، منافعی بیش از هزینه های آن دارد و از این رو دولت ها اصولاً با یک تحلیل هزینه و فایده به این نتیجه می رسند که باید این کالا را تولید کنند.

در مورد منابع مشترک، مساله اصلی انگیزه بالا برای مصرف اضافه است و از این رو وظیفه مهم دولت، مدیریت مصرف آن کالاهاست.

دولت می تواند مثلاً از طریق برقراری مالیات برای مصرف منابع مشترک، عوارض خارجی آن را به اصطلاح داخلی کند.

همچنین دولت می تواند از طریق برقراری مقررات، مصرف منابع عمومی را کنترل کند.

بنابراین دولت می تواند از طریق ابزارهایی مانند ممنوعیت حفر بی رویه چاه یا اخذ عوارض آلودگی یا مقررات گذاری در بهره برداری از مراتع و جنگل ها، مصرف این منابع را مدیریت کند.

در یک الگوی ایده آل، قاعده آن است که دولت از محل مالیاتی که دریافت می کند، هزینه ایجاد کالاهای عمومی مانند امنیت، دادرسی، آموزش، بهداشت، دیپلماسی، حفاظت محیط زیست و ایجاد زیرساخت را تامین کند.

همچنین، قاعده درست آن است که دولت از طریق تدوین مقررات و ابزارهای سیاستگذاری مناسب از جمله مالیات ها، مصرف منابع کمیاب مانند منابع زیرزمینی، آب، هوای پاک و نظایر آن را مدیریت کند.

چنین الگویی در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و شاخص های مختلف نیز نشان دهنده کیفیت بالای کالاهای عمومی و پایداری مصرف منابع مشترک در آن کشورهاست.

در اقتصاد ایران، اگرچه برخی کالاهای عمومی مانند امنیت، دفاع ملی و بهداشت عمومی از کیفیت مناسب برخوردار است ولی در مورد سایر کالاهای عمومی مهم مانند زیرساخت ها (جاده، خط آهن، بندر، ارتباطات، آب، انرژی و.

)، سیاستگذاری اقتصادی، آموزش، تحقیقات پایه، آمارهای ملی، بیمه و نظایر آن، کاستی های فراوانی وجود دارد.

در مورد منابع مشترک، وضعیت بسیار نگران کننده تر است.

منابع مشترکی مانند منابع آب، جنگل ها، مراتع، هوای پاک، منابع زیرزمینی و نظایر آن، به سرعت در حال تخلیه و فروسایی است.

اغلب این نوع منابع، از نوع تجدیدناپذیر هستند و مصرف بیش از حد آنها و از بین رفتن آنها می تواند توسعه کشور را مختل کرده و رفاه نسل های آینده را به شدت کاهش دهد.

در مورد مدیریت منابع مشترک، ضعف و ناکارآمدی دولت ها کاملاً قابل مشاهده است.

ضعف دولت ها در تولید کالاهای عمومی باکیفیت و ناتوانی دولت ها در مدیریت مصرف منابع مشترک نیاز به ریشه یابی دارد.

بخشی از مشکل از آنجا ناشی می شود که در اقتصاد ایران، دولت ها به طور تاریخی بیش از آنکه تمایل به تولید کالای عمومی باکیفیت داشته باشند، تمایل به توزیع مستقیم منابع دارند.

این مساله از زاویه اقتصاد سیاسی قابل تحلیل است.

توزیع مستقیم منابع بین مردم به جای سرمایه گذاری در تولید کالاهای عمومی باکیفیت، به افزایش محبوبیت و پایداری دولت ها کمک می کند و از این رو سیاستمداران انگیزه بیشتری برای توزیع مستقیم منابع دارند.

در اقتصاد ایران، بخش عمده ای از درآمدهای مالیاتی دولت که باید صرف تولید کالاهای عمومی شود، مستقیماً به صورت پرداخت های انتقالی بین مردم توزیع می شود.

به عنوان مثال، منابعی که باید صرف افزایش کیفیت آموزش و بهداشت، بهبود حکمرانی، توسعه زیرساخت ها و نظایر آن شود، در قالب یارانه انرژی، پرداخت نقدی، استخدام های دولتی، خرید تضمینی محصولات، کمک های دولتی و نظایر آن توزیع می شود و در واقع به هدر می رود.

این مساله به شکل گیری یک چرخه معیوب منجر شده است.

کیفیت پایین کالاهای عمومی منجر می شود که هزینه کسب وکار و تولید برای بنگاه ها افزایش یابد و کیفیت زندگی و رفاه برای شهروندان کاهش پیدا کند.

در پاسخ، دولت برای حمایت از بنگاه و افزایش رضایت شهروندان، مدام منابع بیشتری را بین بنگاه ها و شهروندان توزیع می کند که خود منجر به کاهش منابع در دسترس دولت برای افزایش کیفیت کالاهای عمومی می شود.

این مساله، نوعی از تله فقر را شکل داده است.

بررسی شواهد نشان می دهد که از محل بودجه عمومی، سالانه مقادیر کلانی یارانه نقدی بین شهروندان توزیع می شود و مقادیر زیادی بابت یارانه بنزین، گازوییل، برق، گاز و آب از محل بودجه عمومی پرداخت می شود.

دولت ها، مستقیماً افراد جویای کار را استخدام می کنند و محصول کشاورزان را به نرخی بیش از قیمت وارداتی می خرند.

اغلب دولت ها، به بهانه حمایت از بنگاه های اقتصادی، از محل منابع بانک مرکزی و شبکه بانکی به بنگاه های ورشکسته تسهیلات ارزان می دهند و از محل منابع بانک مرکزی زیان سپرده گذاران موسسات اعتباری غیرمجاز را می پردازند.

این گونه سیاست ها، توان دولت را در تولید کالاهای عمومی باکیفیت به ویژه در زمینه بهداشت، آموزش عمومی، سیاستگذاری، حفاظت محیط زیست، نظام قضایی و دادرسی، دیپلماسی و ایجاد زیرساخت های اساسی کاهش می دهد.

شکل دیگری از همین تحلیل را در مورد مدیریت منابع مشترک می توان به کار برد.

دولت ها برای جبران ناکارآمدی خود در حمایت از بنگاه ها و شهروندان، تمایلی به مدیریت مصرف منابع مشترک و ایجاد هزینه و نارضایتی بین مردم ندارند.

هرگونه برقراری ضوابط و قواعد در مصرف منابعی مانند آب، هوای پاک، جنگل ها، مراتع و منابع زیرزمینی، اگرچه در بلندمدت کاملاً به نفع جامعه است ولی در کوتاه مدت نارضایتی ایجاد خواهد کرد.

دولت ها از پرداخت این گونه هزینه های سیاسی اجتناب می کنند.

ضمن آنکه، مدیریت این منابع بعضاً به طراحی الگوهای پیچیده و توان اجرایی بالا نیاز دارد که خود مانعی برای پیشبرد آن است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت تجارت فردا، تاریخ انتشار: 14مهر1397 ، کدخبر: 28881: www.

tejaratefarda.

com
کلید واژه ها: مصرف - بازار - تولید - انگیزه - اقتصاد - هایی - دریایی - قیمت - میزان - تفاوت - جنگل - مبارزه - ایران - سواری - تصمیم - امنیت - هزینه - وظیفه - رفاه - کاهش - شکست - دولت

آخرین اخبار سرویس:
قیمت میوه اوج گرفت

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

انجام پروژه های دیوار حائل و تثبیت بستر با اعتبار 375 میلیون تومانی در گلوگاه

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

هپکو بعد از یک و نیم سال توقف به تولید بازگشت

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

خرید لوازم جانبی دوچرخه چقدر هزینه دارد؟

مروری بر تاریخچه پرفراز و نشیب مرسدس بنز

برق آبی ها زنده می شوند؟

تقصیر دولت بود روایت سیف از رانت 18 میلیارد دلاری

آیین تجلیل فعالان اقتصادی استان همدان از خدمات محمد ناصر نیکبخت

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

اصلاح سیاست ارزی، گامی اساسی ولی ناکافی

اینفوگرافی / بانک ها امسال چقدر وام داده اند؟

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

یک مقام بانک مسکن: روند رشد شدید قیمت در ماه های آینده کنترل می شود

گرانی قیمت میوه و لبنیات حاصل ضعف نظارت

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

لزوم تشکیل اتحادیه اسباب بازی

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

10 مورد از اصطلاحات رایج بازار مسکن

میلیاردها تومان امسال نیز بی سروصدا توزیع می شود

اداره بهداشت دوبی فعالیت بیمارستان ایرانیان را ممنوع کرد

تحریم های ضدایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود/تهران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد

ماجرای متواری شدن مدیرعامل هفت تپه پس از اعتراضات کارگران

ایران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد/ تحریم های آمریکا شکست خورد

پاسخگویی به چهار میلیون و 970 هزار و 334 تماس با سامانه 118

خسارت به 250 واحد مسکونی در زلزله عنبرآباد کرمان

یک خبر خوش برای جوانان بیکار بالای 18 سال در مازندران

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

بارش ها از ابتدای سال تا دیروز 80درصد بیشتر از نرمال است

بورس انرژی میزبان عرضه متنوع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

گرانی سرسام‎آور، آجیل فروشان را بیکار کرد

رشد 20 درصدی تولید مرکبات/ نیازی به واردات سیب درختی نداریم

150 هزار هکتار سطح مکانیزه برنج سال آینده افزایش می یابد

انتصابات جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

نبود اطلاعات عامل عدم تحقق 10 هزار میلیاردی مالیات

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اتحادیه مستقل؛ اسباب بازی در کشور باید ایجاد شود

بورس نباید تبدیل به محل انحصار خریداران نفت شود

حمایت وزیر راه و شهرسازی ازافزایش سقف تسهیلات مسکن

سرپرست استانداری خراسان شمالی منصوب شد

تهران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد

مشخص نبودن قیمت لوازم خانگی خارجی

ترکیه بیش از30 میلیارد دلار از توریسم درآمدزایی می کند

اعتراضات گسترده مردمی در سراسر فرانسه

اداره بهداشت دوبی فعالیت بیمارستان ایرانیان را ممنوع کرد

ساعت به وقت گدایی

حمایت از صنایع کوچک و متوسط؛ رکن اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 27 آبان

20 مدل رژ لب دخترانه جدید و شیک

فروش قسطی پالایشگاه 1800 میلیاردی به قیمت 180 میلیارد

افزایش شمار قربانیان تظاهرات فرانسه

میانگین ساعت کار روزانه کودکان کار: 10 تا 12 ساعت

یدالله رحمانی سرپرست استانداری فارس شد

تحریم های ضد ایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود

مدیرعامل ایدرو مشخص شد

شرایط واردات خودرو توسط دیپلمات های خارجی اعلام شد

پیش بینی افزایش 16 برابری سهم هوش مصنوعی در اقتصاد جهان تا 2030

شرکت های آمریکایی مستقر در چین به آمریکا برنمی گردند

تعیین قیمت مصوب جدید برای مرغ در جلسه بعدی تنظیم بازار

هر سهم سنگ آهن گهر زمین 680 تومان کشف قیمت شد

برنامه های سازمان ملی زمین به ریلی اصلی بازمی گردد

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش داد

آخرین وضعیت بارش های ایران+جدول

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

اتمام موجودی گوشی گران قیمت هواوی میت 20 RS پورشه دیزاین در 8 دقیقه!

سرپرست استانداری اصفهان منصوب شد

سرپرست استانداری اصفهان منصوب شد

عدم رضایت زائران اربعین از هزینه تماس اپراتورهای داخلی

کشورهای آسیایی 20 میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا را فروختند

پرداخت وام اشتغال روستایی به کشاورزان دچار مشکل شد

قیمت دلار در صرافی ملی امروز 97/08/26

کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه شنبه 26 آبان 97

قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه 26 آبان 97

کشتی آرای: روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

اتهام «وحید مظلومین» اخلال در نظام اقتصادی کشور بود نه خرید و فروش سکه

قیمت انواع صابون در بازار

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی روز شنبه + جدول

عکس جدیدی از مهران مدیری به همراه دخترش + عکس

شناسایی موقوفه میلیاردی در مُهر

طرح توسعه میدان میوه و تره بار شیراز کلید خورد

در شرایط جنگ اقتصادی باید از اقشار آسیب پذیر جامعه بیشتر مراقبت کرد

راه های اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی کالای دولت

فروش آزاد دارو های دولتی خیانت است

از باران هایی که هدر می روند تا چرایی گران شدن «گل»

یارانه نقدی امشب واریز می شود

رییس جدید ایمیدرو منصوب شد

قیمت ارز مسافرتی امروز 1397/08/26

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/26

قیمت خودرو امشب افزایش می یابد؟

ارز مسافرتی 1500 تومان ارزان شد

قیمت خودرو در انتظار تایید وزیر

بازداشت یک مسئول به اتهام اخذ رشوه در استان البرز

رونق اقتصادی در گرو حمایت از صنایع کوچک و متوسط

گوشی جان سختی که تا منفی 20 درجه زنده می ماند

چرا کیفیت کالای عمومی در ایران پایین است؟

چرا کیفیت کالای عمومی در ایران پایین است؟