مطالب مرتبط:
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!/نیازمند تشکیل اتاق فکر غیرجناحی هستیم
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!/نیازمند تشکیل اتاق فکر غیرجناحی هستیم
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!/نیازمند تشکیل اتاق فکر غیرجناحی هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 00:122018-10-15دانش

بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!


عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره "بحران" فعلی آموزش ریاضی ایران با بیان این که نیازمند تشکیل یک اتاق فکر غیرمتعصبانه، واقع بینانه، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب به نقل از ایسنا، دکتر زهرا گویا تاثیر تعادل آموزش ریاضی در مدارس را بر رشته هایی که از گروه آموزشی ریاضی در کنکور سراسری وارد دانشگاه ها می شوند، مهم توصیف کرد و بر ضرورت همسویی دانشگاه و مدرسه، تأکید کرد و افزود: به هر دلیلی، به نظر من متاسفانه مدرسه راه خودش را رفته و دانشگاه راه خودش را و حالا در یک نقطه تلاقی که هر دو به بحران رسیده اند، به یاد هم افتاده اند.

تاثیر تعادل "آموزش ریاضی در مدارس" بر دانشگاه ها این استاد دانشگاه، به بعضی از علل نامتعادل شدن آموزش ریاضی در مدارس از جمله تبلیغات مسموم و بی مبنا در مورد یادگیری، تغییرات پی در پیِ برنامه ها و کتابهای درسی، آموزش معلمان، چگونگی جذب، تربیت و نگهداری معلمان و کارآیی عملی نداشتن بسیاری از رشته های دانشگاهی، اشاره کرد و گفت: ما در مدارس، کاهش ورودی به رشته ریاضی- فیزیک را داشته ایم و این کاهش، به دانشگاه ها هم فشار آورده و باعث شده که تعداد داوطلبان گروه آموزشی ریاضی در کنکور سراسری، به شدت کاهش یابد.

این کاهش از چند سال پیش، در دانشگاه های شهرستان های کوچکتر شروع شد و به تدریج، دانشگاه های تهران نیز شاهد وقوع این اتفاق خواهند بود.

با ادامه این روند، بسیاری از رشته های دانشگاهی که از گروه آموزشی ریاضی وارد دانشگاه می شوند، به تدریج منحل شده یا کوچک و کوچک تر خواهند شد.

دانش آموخته دانشگاه بریتیش کلمبیا، با بیان اینکه نباید مقصر این بحران را صرفاً کنکور دانست، گفت: وقتی صداوسیما، بعضی نفرات اول کنکور را از طریق موسسات مختلف به برنامه های تلویزیونی دعوت می کند و این رتبه های برتر در تلویزیون می گویند ما فلان کتاب را خواندیم که توانستیم رتبه اول را کسب کنیم! باعث وهن آموزش وپرورش رسمی می شود، البته می دانیم که این ادعا، عمومیت ندارد! لازم است که نظام آموزش عمومی نسبت به این وضعیت، واکنش نشان دهد و به فکر چاره جدی در سطح کلان باشد.

اگر قرار باشد که بدون کمک بیرونی، دانش آموز در کنکور موفق نشود، آنگاه وظیفه، مسئولیت و عملکرد آموزش وپرورش زیر سؤال می رود که به نظر من، این شبهه، در حق اکثریت معلمان، جفاست.

زیرا آموزش و پرورش با وجود تمام مشکلاتی که دارد، به همت معلمانی دلسوز و علاقه مند که اکثریت را تشکیل می دهند، به امر خطیر آموزش فرزندان ما مشغول است.

اما تأثیر این نوع تبلیغات در افکار عمومی، مخرب است و اعتماد جامعه را نسبت به مدرسه و آموزش رسمی، به خطر می اندازد.

دکتر گویا، با اشاره به تبلیغات موسسات کنکوری و بیلبوردهای این موسسات در سطح شهرها و جاده ها، این حجم تبلیغات را علامت هشداردهنده ای خواند که آموزش عمومی و رایگان را به سُخره گرفته و باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: همه تقصیرها را به گردن دو موضوع کنکور و تعداد بالای متقاضیان رشته تجربی انداخته ایم و مساله را ساده فرض کرده ایم.

به نظر من، این که می گویند به دلیل وجود کنکور- یعنی آزمون ورودی به آموزش عالی- در پایان 12 سال آموزش مدرسه ای، به اجبار کنکور به پایه اول ابتدایی هم کشیده شده، منطقی و منصفانه و قابل دفاع نیست.

اینها حاشیه ای است که به بهانه کنکور ایجاد شده و صنعت عظیمی به وجود آورده است.

وگرنه، در تمام کشورهای دنیا، برای ورود به دانشگاه باید از صافی های مختلفی عبور کرد، زیرا دوره سوم آموزش یا آموزش عالی، بر خلاف آموزش عمومی، ماهیتی رقابتی دارد.

حالا نام این صافی در کشور ما، کنکور است و ممکن است در هر کشوری، نام دیگری داشته باشد.

از نظر من، کنکور به معنای آزمونی برای انتخاب قوی ترین افراد جهت ورود به آموزش عالی است و اگر به درستی اجرا شود، مشکلی ندارد.

اتفاقاً، کنکور می تواند عدالت آموزشی را برای همه دانش آموزان- اعم از برخوردار و غیربرخوردار- برقرار کند، زیرا می تواند به همه فرصت دهد تا تنها از یک صافی عبور کنند و اگر به معلم و مدرسه هم دسترسی نداشته باشند، با خواندن کتابهای درسی و یادگرفتن مطالب آنها، به خودآموزی بپردازند و وارد رشته های مورد علاقه خود در دانشگاه ها شوند.

اما نکته مهم این است که در گذشته های دور و نزدیک، کتاب های درسی به گونه ای بودند که متن درسی قوی داشتند و دانش آموزان می توانستند از طریق خودخوانی، درس ها را یاد بگیرند.

اگر نگویم همه ، حداقل می توانم مستند بگویم که اکثر سؤال های کنکور نیز از کتاب های درسی بوده و هست و دانش آموزان اطمینان داشتند که اگر مطالب کتاب ها را خوب یاد بگیرند و مساله ها و تمرین های کتاب ها را انجام دهند، ضریب موفقیتشان در کنکور، خیلی بالا می رود.

ولی در حال حاضر، کتاب های درسی تأکید کمتری بر متن درسی دارند و این فقدان، فرصت خودآموزی دانش آموزان را کاهش داده و بدین سبب، به منابع کمکی روی آورده اند.

تغییرات پی درپی هم بهانه مناسبی برای جنگ تبلیغاتیِ صنعت کنکور و کمک درسی ها شده که در حد اعلای خود، موجبات سرگشتگی و سرگردانی جامعه و خانواده ها را فراهم کرده اند! دکتر گویا، درباره بمباران تبلیغاتی کتاب های کمک آموزشی کنکور و تاثیر آن بر تعادل آموزشی، گفت: از لحظه ای که چشم باز می کنیم، توسط تبلیغاتی که از رسانه های مختلف دیداری و شنیداری و مکتوب ما را بمباران می کنند، اضطراب به جانمان می افتد و در نتیجه، تولیدکننده از فروش محصولش، اطمینان می یابد! بدین ترتیب، به بهانه کنکور، تعادل آموزشی جامعه به هم خورده است.

مدام کتاب ها و منابعی تولید می شوند که روی آنها نوشته شده مطابق آخرین تغییرات کتاب های درسی ؟! جل الخالق! مگر قرار است کتاب های درسی سال به سال تغییر کند؟! در کجای دنیا میزان و تناوب تغییرات کتاب های درسی، به اندازه ای بوده است که در سال های اخیر، کتاب های ما تغییر کرده است؟ هزینه اجتماعی چنین تغییراتی بسیار بالاست و لازم است برای آن، فکر اساسی شود.

وی با تهوع آور توصیف کردن برخی تبلیغاتی که در سطح آموزش عمومی برای ریاضی می شود، گفت: یک به اصطلاح همایش ریاضی در یکی از دانشگاه ها برگزار شده است و در آن، مدرس با حرکات ناموزون دست وپا و شعرهای سخیف، می خواسته به دانش آموزان، حدگیری و مشتق گیری را یاد بدهد! یا یک نفر به کمک رقص بندری، می خواسته تابع هایی را که مشتق ندارند، معرفی کند! و نظایر این حرکات که موجودیت ریاضی را یکسره، زیر سؤال می برد.

واقعاً ریاضی در کجا و تا این اندازه، به چنین ابتذالی کشیده شده است؟! این اتفاقات قبلاً هم بوده، ولی از حدود 10 سال اخیر، بیشتر اوج گرفته و نگران کننده شده است.

اصلاً ریاضی چیست که با اصرار، تا این اندازه آن را نازل کرده ایم؟! تا کجا قرار است این روند، ادامه پیدا کند؟ البته این نوع تبلیغات، به شدت پول ساز است و خانواده ها نمی خواهند باور کنند که پیرایه هایی که بر ریاضی بسته شده، توانایی ریاضی فرزندانشان را افزایش نمی دهد.

چرا از کارشناسان زبده دعوت نمی شود تا به دور از تعصب و وابستگی و اشتراک منافع، تأثیر این نوع رفتارها را بر افزایشِ دلزدگی دانش آموزان از ریاضی، مطالعه کنند؟ تغییرات غیرمنسجم و شتاب زده برنامه های درسی، منجر به برهم خوردن تعادل آموزشی شده است دکتر گویا در ادامه این گفت وگو با ایسنا، درباره تغییرات غیرمنسجم و شتاب زده برنامه های درسی که از نظر وی، منجر به برهم خوردن تعادل آموزشی شده، گفت: تغییرات وسیع برنامه های درسی، ازنیمه دوم دهه 80 شمسی شروع شد و رویکردهای آموزشی، تغییرات جدی پیدا کرد.

این اتفاق، هم زمانی قابل توجهی با شروع کاهش منظم ورودی ها به رشته ریاضی- فیزیک در دبیرستان و به تبع آن، کاهش تعداد داوطلبان شرکت در گروه آموزشی ریاضی در کنکور دارد.

به طور مشخص، بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، طی چند سال اخیر، تعداد داوطلبان گروه آموزشی ریاضی در کنکور سراسری، از 24 درصد که درصد بالایی بود، به حدود 14 درصد در سال جاری- 1397- رسیده است.

این استاد ریاضی با بیان اینکه سقوط آموزش ریاضی یک شبه رخ نداده است، اظهار کرد: به نظر من، مشکل اساسیِ دیگری که وجود دارد، این است که انگار در اذهان عمومی یا نگاه برخی تصمیم گیرندگان، رشته ریاضی با گروه آموزشی ریاضی یکی گرفته شده است.

یعنی بعضی ها تصورشان این است که افراد، در مدرسه رشته ریاضی را می خوانند تا در دانشگاه هم به رشته ریاضی بروند، در صورتی که این طور نیست؛ افراد باید در مدرسه، ریاضی دقیق، محکم، متناسب و متعادلی را یاد بگیرند که بعدها در دانشگاه، دستشان برای انتخاب انواع رشته هایی که متکی بر ریاضی هستند، باز باشد و در رشته های مورد علاقه خود، موفق شوند که در رأس آنها، رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر است.

مثلاً ما جزو کشورهای خاصی هستیم که تعداد زیادی در یک دانشگاه، می خواهند ریاضی را به عنوان رشته تحصیلی بخوانند! سؤال این است که یک جامعه، چقدر نیازمند دانش آموخته ریاضی دانشگاهی است؟ ریاضی بخوانند که چه کار کنند؟ در صورتی که ورود به رشته ریاضی- فیزیک در مدرسه، کمک می کند تا آنان، بتوانند وارد رشته های مختلفی مانند انواع مهندسی ها، اقتصاد و نظایر آن شوند.

زیرا این رشته ها، زیربنایشان ریاضی است.

ما به نقش زیربنایی ریاضی کم توجهی کرده ایم و گاهی در بحث ها، ورود به رشته ریاضی مدرسه ای را با ریاضی دان شدن در دانشگاه، معادل گرفته ایم.

نگاه حاکم به آموزش دانشگاهی سنتی است عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که در ادبیات نوین آموزشی، مدام از عبارت های یادگیری برای یادگیری ، یادگیری در طول عمر و مهارت های زندگی استفاده می شود، افزود: این عبارت ها در کجا باید بروز کند؟! دانشجویی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شود، نیاز دارد که حداقل، این مهارت را داشته باشد تا هنگامی که لازم است، خودآموزی کند، یا توانایی این را داشته باشد که خود را برای بازار کار جدید آماده کند.

در حال حاضر این مسائل تقریباً فراموش شده است.

در حقیقت، از یک طرف نگاه حاکم به آموزش دانشگاهی، برنامه های درسیِ آموزش عالی، انتخاب و چینش محتوا و ارزشیابی، سنتی و تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است و از طرف دیگر، علت تغییرات برنامه درسی ریاضی مدرسه ای به گونه ای که شاهد آن هستیم، مشخص نیست.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در سال های اخیر، آموزش معلمان تقریبا محلی از اعراب ندارد، گفت: مدتی آموزش معلمان مدرسه، از طریق تلگرام انجام می شد.

بعد که تلگرام فیلتر شد، آموزش معلمان ریاضی به صورت مجازی ادامه پیدا کرد و الان هم موسسات خصوصی در حال آموزش معلمان هستند! انگار مسئولیت ارتقای کیفیت تدریس معلمان، با هیچکس نیست! همچنین، آموزش در تمام دنیا مساله ای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است و الان آموزش در همه جای دنیا، کم و بیش، تبدیل به صنعتی پول ساز شده است.

جایگاه شغلی دانش آموختگان ریاضی؛ آنچه باید باشد و آنچه هست این استاد دانشگاه با اشاره به این که در حال حاضر دانش آموختگان ریاضی دچار سرگشتگی شده اند، درباره جایگاه شغلی فارغ التحصیلان ریاضی، گفت: یک فارغ التحصیل دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد ریاضی، در حال حاضر سردرگم است که کجا دنبال شغل بگردد.

عده ای از دانش آموختگان ریاضی، یا در بانک ها استخدام می شوند یا وارد تدریس خصوصی ریاضی می شوند، یا در مدارس ویژه، در واقع به بیگاری گرفته می شوند! البته بیگاری را از لحاظ مالی نمی گویم، اما وقتی شما اختیار کار خود را نداری و هر چه که مدرسه می گوید را باید اجرا کنی، از نظر من بیگاری محسوب می شود.

دکتر گویا، دبیری ریاضی را یکی از بهترین مشاغل برای دانش آموختگان ریاضی معرفی کرد و ادامه داد: یکی از پرکاربردترین مشاغل برای کسانی که لیسانس ریاضی داشتند، دبیری ریاضی بود که ما در این مورد، در اواخر دهه هفتاد شمسی به نقطه ای رسیدیم که در دنیا مثال زدنی بودیم و تقریباً رقیبی در جهان نداشتیم.

من همیشه به این می بالیدم که در ایران، به تعداد مورد نیاز، معلم ریاضی زن در مدارسمان داریم و این امتیازی برای ما بود که افرادی که ریاضی را خوب خوانده اند، برای معلمی تربیت کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که فرصت دبیری ریاضی از دانش آموختگان این رشته گرفته شده ، افزود: فرصت دبیری ریاضی از فارغ التحصیلان ریاضی گرفته شده و متقاضیان، فقط باید از مسیر دانشگاه فرهنگیان وارد حرفه دبیری شوند.

دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه نوپا است که با طرح و برنامه اش، نمی تواند جایگزین یک دانشگاه جاافتاده در تربیت پایه ای یک دانشجوی ریاضی باشد.

این دانشگاه می توانست به خوبی با کمک دانشگاه های دیگر، ریاضیات دانشگاهی افراد را قوی کند و با کمک دانشگاه ها، معلم تربیت کند و دوره های تربیت معلمی دو ساله و انواع کاوروزی ها را تدارک ببیند.

هیچ دانشگاهی به تنهایی نمی تواند چند درس علوم تربیتی و روش تدریسی ارائه دهد و بگوید معلم تربیت کرده است.

تربیت معلم ریاضی با تربیت معلم علوم یا زبان فرق دارد.

تحقیقات بسیاری هم پشتیبان این ادعا هستند که این آموزش ها متفاوت است و نمی شود آموزش معلمان هر حوزه یا موضوع درسی را از خود آن حوزه، جدا کنید.

یعنی نمی شود ریاضی، جدا از آموزش ریاضی باشد.

سردبیر مجله رشد آموزش ریاضی در ادامه این گفت وگو، از لزوم استقلال عمل داشتن و تصمیم گیرنده بودن معلم سخن گفت و درباره وضعیت فعلی معلمان، خاطرنشان کرد: معلم نمی تواند بخش قابل توجهی از وقت و انرژی اش را صرف آزمون های بیرونی، تست زدن، نیازهای کاذب جامعه، توقعات خانواده ها و خنثی کردن تاثیر تبلیغات منفی رسانه ها کند.

معلم باید قدرت تشخیص داشته باشد که چه وقت چه اقدامی انجام دهد تا دانش آموزانش ریاضی را بهتر بیاموزند.

این مهارت ها، دستوری نبوده و با قاعده و قانون، عملی نیست.

در حال حاضر، وقت معلمان برای حاشیه های آموزش ریاضی- نه خود یادگیری ریاضی- تلف می شود و هنوز، نسبت به این موضوع، عمل مناسبی صورت نگرفته است.

به گفته گویا، در حال حاضر به خاطر تعداد بالای فارغ التحصیلان دکتری ریاضی، تصور می شود هر که مدرک دکتری دارد، می تواند مدرس دانشگاه باشد و به همین دلیل، در جذب استادان به قابلیت تدریس فرد کم توجهی می شود؛زیرا وقتی دانش آموزانی که به کمک تکنولوژی دارای اطلاعات و توانایی های زیادی هستند، وارد دانشگاه می شوند و با روش های آموزشی قدیمی تعلیم می بینند، دچار سرگشتگی می شوند.

وی ادامه داد: البته استادان برای تدریس، از ابزارهای کمک آموزشی بهره می گیرند، اما مهم فکر و دیدگاه معلم است که تا وقتی تغییر نکرده باشد، استفاده از ابزارهای کمک آموزشی، نمی توانند تحولی در تدریس وی ایجاد کنند.

راهکار چیست؟ دکتر گویا با بحران نامیدن وضعیت فعلی آموزش ریاضی، بر ضرورت تشکیل یک اتاق فکر جدی، تأکید کرد و افزود: من فکر می کنم لازم است وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم- تحقیقات و فناوری، این مساله را به عنوان یک بحران، جدی بگیرند.

برای مثال، لازم است به تاریخ آموزش ریاضی در دنیا مراجعه کنند و ببینند چه گام هایی در زمان های بحرانی برداشته شده است.

البته منظورم به هیچ وجه این نیست که از آن ها تقلید کنیم، بلکه منظورم این است که تاریخ ریاضی جهان را مطالعه کنیم تا به اهمیت نقش ریاضی در توسعه جوامع، پی ببریم.

ریاضی بحثی استراتژیک است و فقط مختص به مدرسه و دانشگاه نیست.

ریاضی به دلیل داشتن ارتباط تنگاتنگ با مدل سازی، تکنولوژی و تحقیقات بین شته ای، زیربنای پیشرفت جامعه هاست.

ما به این وجه از اهمیت ریاضی، توجه لازم را نکرده ایم و تبلیغات مسموم کننده نیز آنقدر زیاد است که اصل و ذات ریاضی، گم شده است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که عمومی سازی ریاضی به این معنا نیست که از هر ابزار سخیفی استفاده شود تا ریاضی خوشایند جلوه کند ، گفت: اگر دست از سر ریاضی برداریم، ریاضی خودبه خود خوشایند است! لذت درونی که یک دانش آموز یا دانشجو از کشف، حل و خلق ریاضی می برد، خیلی بیشتر از این حاشیه های امروزی شوق آفرین است.

به گفته این استاد دانشگاه، خلاصه کردن بحران آموزش ریاضی در کنکور و افزایش متقاضیان برای ورود به رشته های پول ساز و در راس آن ها پزشکی، باعث می شود که به بیراهه کشیده شویم.

لازم است این مساله، در مراکز پژوهش های استراتژیک بررسی شود.

این استاد ریاضی در پایان، راهکار خروج از بحران را بررسی آن، از منظرهای مختلف عنوان کرد و افزود: لازم است که ما از بحران فاصله بگیریم، از بیرون به آن نگاه کنیم و بعد از منظرهای مختلف به ریاضی بنگریم و تاثیرات جامعه شناسی و روان شناسی و سایر متغیرهای اثرگذار را بر ایجاد این بحران، بررسی کنیم.

برای این کار، باید تعصبات و سهم خواهی را کنار بگذاریم و یارکشی نکنیم.

همگی، این بحران را بحران سرزمین عزیز خودمان در نظر بگیریم و بدانیم اگر به این بحران توجه نشود و برای حل آن فکری جدی نشود، در آینده خسران از آنِ همه است.

نمی توانیم بگوییم معلم را از خارج وارد می کنیم و مشکلمان را حل می کنیم؛ شهروندِ تصمیم گیر تصیم ساز را نمی توانیم از خارج وارد کنیم.

جامعه توسط افرادش ساخته می شود و این افراد، نیازمند یک آموزش متعادل هستند که بخش مهمی از آن، ریاضی است؛ چه در مدرسه و چه در دانشگاه.

افراد ریاضی نمی خوانند که الزاماً، ریاضیدان شوند یا تنها مدرک ریاضی بگیرند.

بلکه ریاضی می خوانند تا انتخاب های بهتری داشته باشند.

نگرانی ام این است که آنقدر این بحران را نادیده بگیریم تا وقتی که از پا درمان بیاورد و این منصفانه نیست! نیازمند تشکیل یک اتاق فکر غیر متعصبانه، واقع بینانه، غیر جناحی و بدون جهت گیری هستیم.

باید افرادی در این اتاق فکر حضور داشته باشند که توانایی دیدن وضعیت را از منظرهای مختلف دارند و مطالعه ای درباره تاریخ ریاضی در ایران و جهان داشته باشند تا بتوانند به دور از هیجان، تصمیم گیری های مناسب انجام دهند.


کلید واژه ها: دانشگاه - آموزش - ریاضی - بحران - کنکور - معلمان - کنکور سراسری - مدارس - برنامه های تلویزیونی - دانشگاه شهید بهشتی - کاهش - رشته - تلویزیون - نفرات اول کنکور - تبلیغات - آموزش فرزندان - کوچک - برنامه - آموزش و پرورش - مدرسه - دانش آموز - هیات علمی - رتبه - کتاب - خبرگزاری - بحران آب - عضو هیات - فرزندان - کوچک تر - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
رییس دانشگاه علامه:حکم دیوان درباره بازگشت دانشجویان بورسیه را قطعاً اجرا می کنیم

رونمایی از کتاب «مکانیک سیالات مهندسی» در مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین

افتتاحیه جشنواره کار صدف در دانشگاه علم و صنعت ایران

ثبت نام در دوره های کاردانی و کارشناسی

پیام اینستاگرامی وزیر علوم در مورد تجمیع واحدهای دانشگاهی

رییس دانشگاه علامه:حکم دیوان درباره بازگشت دانشجویان بورسیه را قطعاً اجرا می کنیم

کنسرسیوم دانشگاهی ماهواره ایجاد می شود

کشف مجسمه های برنزی به جا مانده از میکل آنژ

تقدیر از رضا داوری اردکانی به عنوان خادم کتاب/ داوری: نقد کتاب در ایران جایگاهی ندارد

آخرین گزارش دانشگاه آزاد درباره پذیرش پزشکی

روش جمع آوری داده، عامل تبعیض در سیستم های هوش مصنوعی است

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

اختراع دستگاه برداشت گل زعفران در دانشگاه بیرجند

زدوبند در روند واگذاری کارخانه نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی؛ عامل ایجاد مشکلات/ بسیج دانشجویی شهید چمران پیگیر حل مطالبات کارگران است

ساختمان خیرساز در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز افتتاح شد

برپایی جشنواره کار صدف با هدف الگوسازی برای دانشجویان/معرفی 700 فرصت شغلی

افت 4 درصدی ارسال آثار به جشنواره کتاب سال دانشجویی/ دانشجویان دانشگاه های دولتی بیشترین ارسال آثار را ارسال کردند

راهنمای دریافت بورسیه از نیوزلند، قبرس و سوئد 2019

محقق ایرانی در بهترین دانشگاه دندانپزشکی جهان سخنرانی می کند

راه رفتن به عقب حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند

کانون شبکه فعالان آزمایشگاهی ایران ایجاد شد

اختراعی نوین برای برداشت گل زعفران

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

​کنفرانس بین المللی تفسیر در آلمان برگزار شد

دانشگاه آزاد تمایل به یک گرایش سیاسی دارد (گفت وگو با جهانبخش خانجانی، مدرس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی)

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

دانشگاه تهران میزبان اجلاس روسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

پرتاب دو ماهواره جدید به فضا در چین

کنفرانس حفاظت اتوماسیون در سیستم های قدرت برگزار می شود

پایان نامه دانشجوی واحد علوم تحقیقات در همایش بین المللی مدیریت رسانه برتر شد

اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه سمنان در مناطق محروم فیروزآباد برگزار شد

سومین مسابقات چهارگانه مکانیک در دانشگاه آزاد واحد یادگار امام برگزار می شود

ابهام در تأسیس شعبه سوریه دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه شریف؛ میزبان کنفرانس حفاظت و اتوماسیون در سیستم های قدرت

ربات آتش نشان ساخت قزوین به زودی به خدمت گرفته می شود

آمار ثبت نام کنندگان دوره کاردانی به کارشناسی موسسات غیردولتی اعلام شد

تولید دانش فنی نیاز اصلی بخش های صنعتی

جشنواره علمی بسیج دانشجویی استان سیستان و بلوچستان بهمن ماه برگزار می شود

اعلام آمار پذیرش در دوره های کاردانی نظام جدید غیرانتفاعی ها/ ثبت نام 4000 نفر در این دوره ها ثبت نام کرده اند

زیباکلام: در کشور دو نوع دانشگاه آزاد داریم/ کسانی که ادعا دارند دانشگاه آزاد سیاسی و حزبی عمل نکرده است بیایند به خانم ها فاطمه و فائزه هاشمی صادقانه بگویند که به چه علت از دانشگاه آزاد اخراج شده اند؟

تمدید مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر تمدید شد

ثبت نام بیش از 4 هزار نفر در دوره های کاردانی نظام جدید غیرانتفاعی

مهلت تکمیل ظرفیت کنکور برای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر تمدید شد

میکروسکوپ الکترونی برای مشاهده فرآیند های فتوشیمیایی ابداع شد

تمدیدمهلت انتخاب رشته در­­تکمیل ظرفیت، 29 آبان

نشست هم اندیشی دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی در دانشگاه پیام نور برگزار می شود

تمدید انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تا فردا

تمدید مهلت ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تا فردا

امضای تفاهم نامه علمی دوطرفه دانشگاه آزاد شهرضا با ارتش

اختتامیه سی وسومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

کتاب «راه بی سرانجام؛ سرگذشت آسوریان در جنگ جهانی اول» در دانشگاه تهران نقد می شود

کارگاه «شیعه هراسی در منطقه خلیج فارس» 30 آبان ماه در دانشگاه لرستان برگزار می شود

تمدید مهلت انتخاب رشته در ­­تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی

پذیرش دانشجوی خواهر در مقطع دکتری تخصصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

شب گذشته، پایان مهلت نام نویسی دوره ها

آزادسازی اقتصاد مهم تر از خصوصی سازی

پایان مهلت نام نویسی در دوره های کاردانی و کاردانی به کارشناسی

اعتماد سازی پیش شرط ایجاد ارتباط دانشگاه ها با صنعت

بخش نمایشگاهی ششمین جشنواره حرکت در دانشگاه سمنان آغاز به کار کرد+ تصاویر

بررسی عیوب امت های پیشین در سوره بقره/امتحان زمینه ساز پرورش معنوی است

مدیریت انرژی حرارتی با نانوکاموزیت های پارچه ای

کیفیت غذای دانشجویی به ته دیگ خورد

جزییات اجلاس روسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه اعلام شد

دانشگاه آزاد قزوین موفق به کسب رتبه برتر ستاد عفاف و حجاب شد

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان نشان طلایی کنز را دریافت کرد

راه حل هایی برای کاهش شهریه دانشجویان افغانی ارائه شده/ امیدواریم دانشگاه ها در این زمینه مساعدت کنند

دانشگاه آزاد تمایل به یک گرایش سیاسی دارد

استخدام دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

راه حل هایی برای کاهش شهریه دانشجویان افغانی به دانشگاه ها ارائه شده/ امیدواریم دانشگاه ها در این زمینه مساعدت کنند

سعید کریمی رییس دانشگاه شهرکرد شد

زمان ثبت نام آزمون دکتری 98 اعلام شد

تعداد دانشگاه های دولتی به کمتر از 70 می رسد

تمدید تکمیل ظرفیت کنکور برای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر

ماجرای خلبانی که به خاطر علاقه به پرورش عقرب آسمان را رها کرد/ توصیه هایی به دانشجویان برای ورود به این حرفه

برترین دانشگاه های جهان در علوم ورزشی

تسهیلات ویژه دانشگاه آزاد برای نخبگان ورزشی

برای پیام نور هم سند راهبردی تدوین شد

تدوین سند راهبردی برای اولین بار در دانشگاه پیام نور/افزایش جذب دانشجو در سال جاری

چین ماهواره های دوقلو موقعیت سنجی پرتاب کرد

بیانیه رییس کمیته عالی انقلاب یمن درباره توقف درگیری ها

خلبانی که به خاطر علاقه به راه اندازی پرورش عقرب آسمان را رها کرد/ توصیه هایی به دانشجویان برای ورود به این حرفه

ماجرای دانشجوی نابینایی که «استعداد درخشان» شد/ گزارش اقلیت

سیستمی که اسکنر اثرانگشت را فریب می دهد

قدردانی از 114 برگزیده جشنواره قرآن و عترت

طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی شد

عکس عجیب از علی دایی در لباس سربازی

معاون وزارت علوم: شمار موسسه های آموزش عالی ایران از چین بیشتر است

مسابقات چالش های فناوری اطلاعات برگزار می شود

زیرساخت های حذف کنکور آماده نیست

پرداخت مطالبات بازنشستگان در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

نشست علمی نقد سند پایه الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

پرتاب محموله بستنی، میوه تازه و و پرینتر سه بعدی به فضا

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

نشست علمی نقد سند پایه الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت

جایزه ملی نخبگان به دانشجوی دانشگاه علم و فرهنگ رسید

مخبر دزفولی: انحصار فعالیت دانشگاه به انتشار مقالات علمی و پژوهشی، جفای به دانشگاه است

«محمدمهدی طهرانچی» رییس دانشگاه آزاد شد

طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی شد

بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!

بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!