مطالب مرتبط:
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!/نیازمند تشکیل اتاق فکر غیرجناحی هستیم
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!/نیازمند تشکیل اتاق فکر غیرجناحی هستیم
بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!/نیازمند تشکیل اتاق فکر غیرجناحی هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 00:122018-10-15دانش

بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!


عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره "بحران" فعلی آموزش ریاضی ایران با بیان این که نیازمند تشکیل یک اتاق فکر غیرمتعصبانه، واقع بینانه، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب به نقل از ایسنا، دکتر زهرا گویا تاثیر تعادل آموزش ریاضی در مدارس را بر رشته هایی که از گروه آموزشی ریاضی در کنکور سراسری وارد دانشگاه ها می شوند، مهم توصیف کرد و بر ضرورت همسویی دانشگاه و مدرسه، تأکید کرد و افزود: به هر دلیلی، به نظر من متاسفانه مدرسه راه خودش را رفته و دانشگاه راه خودش را و حالا در یک نقطه تلاقی که هر دو به بحران رسیده اند، به یاد هم افتاده اند.

تاثیر تعادل "آموزش ریاضی در مدارس" بر دانشگاه ها این استاد دانشگاه، به بعضی از علل نامتعادل شدن آموزش ریاضی در مدارس از جمله تبلیغات مسموم و بی مبنا در مورد یادگیری، تغییرات پی در پیِ برنامه ها و کتابهای درسی، آموزش معلمان، چگونگی جذب، تربیت و نگهداری معلمان و کارآیی عملی نداشتن بسیاری از رشته های دانشگاهی، اشاره کرد و گفت: ما در مدارس، کاهش ورودی به رشته ریاضی- فیزیک را داشته ایم و این کاهش، به دانشگاه ها هم فشار آورده و باعث شده که تعداد داوطلبان گروه آموزشی ریاضی در کنکور سراسری، به شدت کاهش یابد.

این کاهش از چند سال پیش، در دانشگاه های شهرستان های کوچکتر شروع شد و به تدریج، دانشگاه های تهران نیز شاهد وقوع این اتفاق خواهند بود.

با ادامه این روند، بسیاری از رشته های دانشگاهی که از گروه آموزشی ریاضی وارد دانشگاه می شوند، به تدریج منحل شده یا کوچک و کوچک تر خواهند شد.

دانش آموخته دانشگاه بریتیش کلمبیا، با بیان اینکه نباید مقصر این بحران را صرفاً کنکور دانست، گفت: وقتی صداوسیما، بعضی نفرات اول کنکور را از طریق موسسات مختلف به برنامه های تلویزیونی دعوت می کند و این رتبه های برتر در تلویزیون می گویند ما فلان کتاب را خواندیم که توانستیم رتبه اول را کسب کنیم! باعث وهن آموزش وپرورش رسمی می شود، البته می دانیم که این ادعا، عمومیت ندارد! لازم است که نظام آموزش عمومی نسبت به این وضعیت، واکنش نشان دهد و به فکر چاره جدی در سطح کلان باشد.

اگر قرار باشد که بدون کمک بیرونی، دانش آموز در کنکور موفق نشود، آنگاه وظیفه، مسئولیت و عملکرد آموزش وپرورش زیر سؤال می رود که به نظر من، این شبهه، در حق اکثریت معلمان، جفاست.

زیرا آموزش و پرورش با وجود تمام مشکلاتی که دارد، به همت معلمانی دلسوز و علاقه مند که اکثریت را تشکیل می دهند، به امر خطیر آموزش فرزندان ما مشغول است.

اما تأثیر این نوع تبلیغات در افکار عمومی، مخرب است و اعتماد جامعه را نسبت به مدرسه و آموزش رسمی، به خطر می اندازد.

دکتر گویا، با اشاره به تبلیغات موسسات کنکوری و بیلبوردهای این موسسات در سطح شهرها و جاده ها، این حجم تبلیغات را علامت هشداردهنده ای خواند که آموزش عمومی و رایگان را به سُخره گرفته و باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: همه تقصیرها را به گردن دو موضوع کنکور و تعداد بالای متقاضیان رشته تجربی انداخته ایم و مساله را ساده فرض کرده ایم.

به نظر من، این که می گویند به دلیل وجود کنکور- یعنی آزمون ورودی به آموزش عالی- در پایان 12 سال آموزش مدرسه ای، به اجبار کنکور به پایه اول ابتدایی هم کشیده شده، منطقی و منصفانه و قابل دفاع نیست.

اینها حاشیه ای است که به بهانه کنکور ایجاد شده و صنعت عظیمی به وجود آورده است.

وگرنه، در تمام کشورهای دنیا، برای ورود به دانشگاه باید از صافی های مختلفی عبور کرد، زیرا دوره سوم آموزش یا آموزش عالی، بر خلاف آموزش عمومی، ماهیتی رقابتی دارد.

حالا نام این صافی در کشور ما، کنکور است و ممکن است در هر کشوری، نام دیگری داشته باشد.

از نظر من، کنکور به معنای آزمونی برای انتخاب قوی ترین افراد جهت ورود به آموزش عالی است و اگر به درستی اجرا شود، مشکلی ندارد.

اتفاقاً، کنکور می تواند عدالت آموزشی را برای همه دانش آموزان- اعم از برخوردار و غیربرخوردار- برقرار کند، زیرا می تواند به همه فرصت دهد تا تنها از یک صافی عبور کنند و اگر به معلم و مدرسه هم دسترسی نداشته باشند، با خواندن کتابهای درسی و یادگرفتن مطالب آنها، به خودآموزی بپردازند و وارد رشته های مورد علاقه خود در دانشگاه ها شوند.

اما نکته مهم این است که در گذشته های دور و نزدیک، کتاب های درسی به گونه ای بودند که متن درسی قوی داشتند و دانش آموزان می توانستند از طریق خودخوانی، درس ها را یاد بگیرند.

اگر نگویم همه ، حداقل می توانم مستند بگویم که اکثر سؤال های کنکور نیز از کتاب های درسی بوده و هست و دانش آموزان اطمینان داشتند که اگر مطالب کتاب ها را خوب یاد بگیرند و مساله ها و تمرین های کتاب ها را انجام دهند، ضریب موفقیتشان در کنکور، خیلی بالا می رود.

ولی در حال حاضر، کتاب های درسی تأکید کمتری بر متن درسی دارند و این فقدان، فرصت خودآموزی دانش آموزان را کاهش داده و بدین سبب، به منابع کمکی روی آورده اند.

تغییرات پی درپی هم بهانه مناسبی برای جنگ تبلیغاتیِ صنعت کنکور و کمک درسی ها شده که در حد اعلای خود، موجبات سرگشتگی و سرگردانی جامعه و خانواده ها را فراهم کرده اند! دکتر گویا، درباره بمباران تبلیغاتی کتاب های کمک آموزشی کنکور و تاثیر آن بر تعادل آموزشی، گفت: از لحظه ای که چشم باز می کنیم، توسط تبلیغاتی که از رسانه های مختلف دیداری و شنیداری و مکتوب ما را بمباران می کنند، اضطراب به جانمان می افتد و در نتیجه، تولیدکننده از فروش محصولش، اطمینان می یابد! بدین ترتیب، به بهانه کنکور، تعادل آموزشی جامعه به هم خورده است.

مدام کتاب ها و منابعی تولید می شوند که روی آنها نوشته شده مطابق آخرین تغییرات کتاب های درسی ؟! جل الخالق! مگر قرار است کتاب های درسی سال به سال تغییر کند؟! در کجای دنیا میزان و تناوب تغییرات کتاب های درسی، به اندازه ای بوده است که در سال های اخیر، کتاب های ما تغییر کرده است؟ هزینه اجتماعی چنین تغییراتی بسیار بالاست و لازم است برای آن، فکر اساسی شود.

وی با تهوع آور توصیف کردن برخی تبلیغاتی که در سطح آموزش عمومی برای ریاضی می شود، گفت: یک به اصطلاح همایش ریاضی در یکی از دانشگاه ها برگزار شده است و در آن، مدرس با حرکات ناموزون دست وپا و شعرهای سخیف، می خواسته به دانش آموزان، حدگیری و مشتق گیری را یاد بدهد! یا یک نفر به کمک رقص بندری، می خواسته تابع هایی را که مشتق ندارند، معرفی کند! و نظایر این حرکات که موجودیت ریاضی را یکسره، زیر سؤال می برد.

واقعاً ریاضی در کجا و تا این اندازه، به چنین ابتذالی کشیده شده است؟! این اتفاقات قبلاً هم بوده، ولی از حدود 10 سال اخیر، بیشتر اوج گرفته و نگران کننده شده است.

اصلاً ریاضی چیست که با اصرار، تا این اندازه آن را نازل کرده ایم؟! تا کجا قرار است این روند، ادامه پیدا کند؟ البته این نوع تبلیغات، به شدت پول ساز است و خانواده ها نمی خواهند باور کنند که پیرایه هایی که بر ریاضی بسته شده، توانایی ریاضی فرزندانشان را افزایش نمی دهد.

چرا از کارشناسان زبده دعوت نمی شود تا به دور از تعصب و وابستگی و اشتراک منافع، تأثیر این نوع رفتارها را بر افزایشِ دلزدگی دانش آموزان از ریاضی، مطالعه کنند؟ تغییرات غیرمنسجم و شتاب زده برنامه های درسی، منجر به برهم خوردن تعادل آموزشی شده است دکتر گویا در ادامه این گفت وگو با ایسنا، درباره تغییرات غیرمنسجم و شتاب زده برنامه های درسی که از نظر وی، منجر به برهم خوردن تعادل آموزشی شده، گفت: تغییرات وسیع برنامه های درسی، ازنیمه دوم دهه 80 شمسی شروع شد و رویکردهای آموزشی، تغییرات جدی پیدا کرد.

این اتفاق، هم زمانی قابل توجهی با شروع کاهش منظم ورودی ها به رشته ریاضی- فیزیک در دبیرستان و به تبع آن، کاهش تعداد داوطلبان شرکت در گروه آموزشی ریاضی در کنکور دارد.

به طور مشخص، بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، طی چند سال اخیر، تعداد داوطلبان گروه آموزشی ریاضی در کنکور سراسری، از 24 درصد که درصد بالایی بود، به حدود 14 درصد در سال جاری- 1397- رسیده است.

این استاد ریاضی با بیان اینکه سقوط آموزش ریاضی یک شبه رخ نداده است، اظهار کرد: به نظر من، مشکل اساسیِ دیگری که وجود دارد، این است که انگار در اذهان عمومی یا نگاه برخی تصمیم گیرندگان، رشته ریاضی با گروه آموزشی ریاضی یکی گرفته شده است.

یعنی بعضی ها تصورشان این است که افراد، در مدرسه رشته ریاضی را می خوانند تا در دانشگاه هم به رشته ریاضی بروند، در صورتی که این طور نیست؛ افراد باید در مدرسه، ریاضی دقیق، محکم، متناسب و متعادلی را یاد بگیرند که بعدها در دانشگاه، دستشان برای انتخاب انواع رشته هایی که متکی بر ریاضی هستند، باز باشد و در رشته های مورد علاقه خود، موفق شوند که در رأس آنها، رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر است.

مثلاً ما جزو کشورهای خاصی هستیم که تعداد زیادی در یک دانشگاه، می خواهند ریاضی را به عنوان رشته تحصیلی بخوانند! سؤال این است که یک جامعه، چقدر نیازمند دانش آموخته ریاضی دانشگاهی است؟ ریاضی بخوانند که چه کار کنند؟ در صورتی که ورود به رشته ریاضی- فیزیک در مدرسه، کمک می کند تا آنان، بتوانند وارد رشته های مختلفی مانند انواع مهندسی ها، اقتصاد و نظایر آن شوند.

زیرا این رشته ها، زیربنایشان ریاضی است.

ما به نقش زیربنایی ریاضی کم توجهی کرده ایم و گاهی در بحث ها، ورود به رشته ریاضی مدرسه ای را با ریاضی دان شدن در دانشگاه، معادل گرفته ایم.

نگاه حاکم به آموزش دانشگاهی سنتی است عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که در ادبیات نوین آموزشی، مدام از عبارت های یادگیری برای یادگیری ، یادگیری در طول عمر و مهارت های زندگی استفاده می شود، افزود: این عبارت ها در کجا باید بروز کند؟! دانشجویی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شود، نیاز دارد که حداقل، این مهارت را داشته باشد تا هنگامی که لازم است، خودآموزی کند، یا توانایی این را داشته باشد که خود را برای بازار کار جدید آماده کند.

در حال حاضر این مسائل تقریباً فراموش شده است.

در حقیقت، از یک طرف نگاه حاکم به آموزش دانشگاهی، برنامه های درسیِ آموزش عالی، انتخاب و چینش محتوا و ارزشیابی، سنتی و تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است و از طرف دیگر، علت تغییرات برنامه درسی ریاضی مدرسه ای به گونه ای که شاهد آن هستیم، مشخص نیست.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در سال های اخیر، آموزش معلمان تقریبا محلی از اعراب ندارد، گفت: مدتی آموزش معلمان مدرسه، از طریق تلگرام انجام می شد.

بعد که تلگرام فیلتر شد، آموزش معلمان ریاضی به صورت مجازی ادامه پیدا کرد و الان هم موسسات خصوصی در حال آموزش معلمان هستند! انگار مسئولیت ارتقای کیفیت تدریس معلمان، با هیچکس نیست! همچنین، آموزش در تمام دنیا مساله ای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است و الان آموزش در همه جای دنیا، کم و بیش، تبدیل به صنعتی پول ساز شده است.

جایگاه شغلی دانش آموختگان ریاضی؛ آنچه باید باشد و آنچه هست این استاد دانشگاه با اشاره به این که در حال حاضر دانش آموختگان ریاضی دچار سرگشتگی شده اند، درباره جایگاه شغلی فارغ التحصیلان ریاضی، گفت: یک فارغ التحصیل دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد ریاضی، در حال حاضر سردرگم است که کجا دنبال شغل بگردد.

عده ای از دانش آموختگان ریاضی، یا در بانک ها استخدام می شوند یا وارد تدریس خصوصی ریاضی می شوند، یا در مدارس ویژه، در واقع به بیگاری گرفته می شوند! البته بیگاری را از لحاظ مالی نمی گویم، اما وقتی شما اختیار کار خود را نداری و هر چه که مدرسه می گوید را باید اجرا کنی، از نظر من بیگاری محسوب می شود.

دکتر گویا، دبیری ریاضی را یکی از بهترین مشاغل برای دانش آموختگان ریاضی معرفی کرد و ادامه داد: یکی از پرکاربردترین مشاغل برای کسانی که لیسانس ریاضی داشتند، دبیری ریاضی بود که ما در این مورد، در اواخر دهه هفتاد شمسی به نقطه ای رسیدیم که در دنیا مثال زدنی بودیم و تقریباً رقیبی در جهان نداشتیم.

من همیشه به این می بالیدم که در ایران، به تعداد مورد نیاز، معلم ریاضی زن در مدارسمان داریم و این امتیازی برای ما بود که افرادی که ریاضی را خوب خوانده اند، برای معلمی تربیت کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که فرصت دبیری ریاضی از دانش آموختگان این رشته گرفته شده ، افزود: فرصت دبیری ریاضی از فارغ التحصیلان ریاضی گرفته شده و متقاضیان، فقط باید از مسیر دانشگاه فرهنگیان وارد حرفه دبیری شوند.

دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه نوپا است که با طرح و برنامه اش، نمی تواند جایگزین یک دانشگاه جاافتاده در تربیت پایه ای یک دانشجوی ریاضی باشد.

این دانشگاه می توانست به خوبی با کمک دانشگاه های دیگر، ریاضیات دانشگاهی افراد را قوی کند و با کمک دانشگاه ها، معلم تربیت کند و دوره های تربیت معلمی دو ساله و انواع کاوروزی ها را تدارک ببیند.

هیچ دانشگاهی به تنهایی نمی تواند چند درس علوم تربیتی و روش تدریسی ارائه دهد و بگوید معلم تربیت کرده است.

تربیت معلم ریاضی با تربیت معلم علوم یا زبان فرق دارد.

تحقیقات بسیاری هم پشتیبان این ادعا هستند که این آموزش ها متفاوت است و نمی شود آموزش معلمان هر حوزه یا موضوع درسی را از خود آن حوزه، جدا کنید.

یعنی نمی شود ریاضی، جدا از آموزش ریاضی باشد.

سردبیر مجله رشد آموزش ریاضی در ادامه این گفت وگو، از لزوم استقلال عمل داشتن و تصمیم گیرنده بودن معلم سخن گفت و درباره وضعیت فعلی معلمان، خاطرنشان کرد: معلم نمی تواند بخش قابل توجهی از وقت و انرژی اش را صرف آزمون های بیرونی، تست زدن، نیازهای کاذب جامعه، توقعات خانواده ها و خنثی کردن تاثیر تبلیغات منفی رسانه ها کند.

معلم باید قدرت تشخیص داشته باشد که چه وقت چه اقدامی انجام دهد تا دانش آموزانش ریاضی را بهتر بیاموزند.

این مهارت ها، دستوری نبوده و با قاعده و قانون، عملی نیست.

در حال حاضر، وقت معلمان برای حاشیه های آموزش ریاضی- نه خود یادگیری ریاضی- تلف می شود و هنوز، نسبت به این موضوع، عمل مناسبی صورت نگرفته است.

به گفته گویا، در حال حاضر به خاطر تعداد بالای فارغ التحصیلان دکتری ریاضی، تصور می شود هر که مدرک دکتری دارد، می تواند مدرس دانشگاه باشد و به همین دلیل، در جذب استادان به قابلیت تدریس فرد کم توجهی می شود؛زیرا وقتی دانش آموزانی که به کمک تکنولوژی دارای اطلاعات و توانایی های زیادی هستند، وارد دانشگاه می شوند و با روش های آموزشی قدیمی تعلیم می بینند، دچار سرگشتگی می شوند.

وی ادامه داد: البته استادان برای تدریس، از ابزارهای کمک آموزشی بهره می گیرند، اما مهم فکر و دیدگاه معلم است که تا وقتی تغییر نکرده باشد، استفاده از ابزارهای کمک آموزشی، نمی توانند تحولی در تدریس وی ایجاد کنند.

راهکار چیست؟ دکتر گویا با بحران نامیدن وضعیت فعلی آموزش ریاضی، بر ضرورت تشکیل یک اتاق فکر جدی، تأکید کرد و افزود: من فکر می کنم لازم است وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم- تحقیقات و فناوری، این مساله را به عنوان یک بحران، جدی بگیرند.

برای مثال، لازم است به تاریخ آموزش ریاضی در دنیا مراجعه کنند و ببینند چه گام هایی در زمان های بحرانی برداشته شده است.

البته منظورم به هیچ وجه این نیست که از آن ها تقلید کنیم، بلکه منظورم این است که تاریخ ریاضی جهان را مطالعه کنیم تا به اهمیت نقش ریاضی در توسعه جوامع، پی ببریم.

ریاضی بحثی استراتژیک است و فقط مختص به مدرسه و دانشگاه نیست.

ریاضی به دلیل داشتن ارتباط تنگاتنگ با مدل سازی، تکنولوژی و تحقیقات بین شته ای، زیربنای پیشرفت جامعه هاست.

ما به این وجه از اهمیت ریاضی، توجه لازم را نکرده ایم و تبلیغات مسموم کننده نیز آنقدر زیاد است که اصل و ذات ریاضی، گم شده است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که عمومی سازی ریاضی به این معنا نیست که از هر ابزار سخیفی استفاده شود تا ریاضی خوشایند جلوه کند ، گفت: اگر دست از سر ریاضی برداریم، ریاضی خودبه خود خوشایند است! لذت درونی که یک دانش آموز یا دانشجو از کشف، حل و خلق ریاضی می برد، خیلی بیشتر از این حاشیه های امروزی شوق آفرین است.

به گفته این استاد دانشگاه، خلاصه کردن بحران آموزش ریاضی در کنکور و افزایش متقاضیان برای ورود به رشته های پول ساز و در راس آن ها پزشکی، باعث می شود که به بیراهه کشیده شویم.

لازم است این مساله، در مراکز پژوهش های استراتژیک بررسی شود.

این استاد ریاضی در پایان، راهکار خروج از بحران را بررسی آن، از منظرهای مختلف عنوان کرد و افزود: لازم است که ما از بحران فاصله بگیریم، از بیرون به آن نگاه کنیم و بعد از منظرهای مختلف به ریاضی بنگریم و تاثیرات جامعه شناسی و روان شناسی و سایر متغیرهای اثرگذار را بر ایجاد این بحران، بررسی کنیم.

برای این کار، باید تعصبات و سهم خواهی را کنار بگذاریم و یارکشی نکنیم.

همگی، این بحران را بحران سرزمین عزیز خودمان در نظر بگیریم و بدانیم اگر به این بحران توجه نشود و برای حل آن فکری جدی نشود، در آینده خسران از آنِ همه است.

نمی توانیم بگوییم معلم را از خارج وارد می کنیم و مشکلمان را حل می کنیم؛ شهروندِ تصمیم گیر تصیم ساز را نمی توانیم از خارج وارد کنیم.

جامعه توسط افرادش ساخته می شود و این افراد، نیازمند یک آموزش متعادل هستند که بخش مهمی از آن، ریاضی است؛ چه در مدرسه و چه در دانشگاه.

افراد ریاضی نمی خوانند که الزاماً، ریاضیدان شوند یا تنها مدرک ریاضی بگیرند.

بلکه ریاضی می خوانند تا انتخاب های بهتری داشته باشند.

نگرانی ام این است که آنقدر این بحران را نادیده بگیریم تا وقتی که از پا درمان بیاورد و این منصفانه نیست! نیازمند تشکیل یک اتاق فکر غیر متعصبانه، واقع بینانه، غیر جناحی و بدون جهت گیری هستیم.

باید افرادی در این اتاق فکر حضور داشته باشند که توانایی دیدن وضعیت را از منظرهای مختلف دارند و مطالعه ای درباره تاریخ ریاضی در ایران و جهان داشته باشند تا بتوانند به دور از هیجان، تصمیم گیری های مناسب انجام دهند.


کلید واژه ها: دانشگاه - آموزش - ریاضی - بحران - کنکور - معلمان - کنکور سراسری - مدارس - برنامه های تلویزیونی - دانشگاه شهید بهشتی - کاهش - رشته - تلویزیون - نفرات اول کنکور - تبلیغات - آموزش فرزندان - کوچک - برنامه - آموزش و پرورش - مدرسه - دانش آموز - هیات علمی - رتبه - کتاب - خبرگزاری - بحران آب - عضو هیات - فرزندان - کوچک تر - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
تأثیر بحران چین بر جذب دانشجو در دانشگاه های کانادا

استنت شکری برای جلوگیری از خونریزی در رگ های خونی ساخته شد

موسسه حامی علوم انسانی کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند/ مهلت ارائه درخواست دانشجویان تا 15 فروردین 98

بلو اوریجین یک گام به گردشگری فضایی نزدیک تر شد

بلو اوریجین یک گام به گردشگری فضایی نزدیک تر شد

برنامه­ های دانشگاه آزاد برای کمک به ازدواج آسان

دانشگاه ملایر قابلیت پیوستن به دانشگاه های تراز اول را دارد/پژوهشکده انگور نقطه قوت دانشگاه است

عشوه های مجری مسابقه تلویزیونی! +عکس

زمین و شفق قطبی در یک قاب

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم: روابط عمومی ها از کارهای کلیشه ای و سنتی فاصله بگیرند

استخدام دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان ورودی 97 پیمانی شد

در بازدید از شرکت های مستقر در مرکز رشد واحد یزد صورت گرفت تاکید رییس دانشگاه آزاد بر توسعه شرکت های دانش بنیان

مدیرکل دامپزشکی گیلان میهمان امشب گفتگوی ویژه خبری

کاهش اعزام دانشجویان بورسیه ایرانی

حضور دانشگاه کوثر بجنورد در همایش «ایران و جهان در آینه تاریخ» بلغارستان/ ارسال 150 مقاله به دبیرخانه

شیوه نامه آزمون های المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

افسانه چهره آزاد داغدار شد

شیوه نامه آزمون های المپیاد علمی دانشجویان

آغاز ساخت مسجد دانشکده عمران دانشگاه ملایر

مردم خدمات طب سنتی را از مسیر آکادمیک و علمی آن به دست بیاورند/ روانشناسی در طب ایرانی و اسلامی بیشتر از طب مدرن مورد توجه است

امیرمحمد متقیان مشغول امتحانات دانشگاه+عکس

زمین و شفق قطبی در یک قاب

فقط دانشگاه می تواند رقابت محصولات ایرانی با نمونه های خارجی را داشته باشد/ اساتید می توانند زمان مازاد خود را برای توسعه شرکت های دانش بنیان اختصاص دهند

مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم امریه سربازی می گیرد

مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم امریه سربازی می گیرد

دانشگاه ها باید تقاضامحور باشند نه عرضه محور/تمامی رشته های دانشگاهی نیاز به بازبینی دارند

تدابیر دانشگاه تهران برای اسکان دانشجویان متاهل

ساخت دستگاه تقویت کننده عضلات بدن توسط عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان

پژوهش های دانشگاهی باید کاربردی باشد

دبیرخانه پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت علمی کاربردی کشور افتتاح شد

تجمع امروز مردم مشهد با آزادی «مرضیه هاشمی» لغو شد/آمریکا امروز رو به افول و زوال است

عشوه های مجریان تلوزیون + عکس

سؤالات امتحانی زیباکلام در دانشگاه تهران

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف آباد، پژوهشگر یک درصد برتر جهان

آگهی استخدام مهندس مکانیک - استخدام امروز 4 بهمن 97

کارگاه اصول و مبانی خبرنویسی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد

نوع استخدام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اعلام شد

«مرضیه هاشمی» پس از 11 روز بازداشت آزاد شد

استخدام فراخوان جذب هیات علمی در موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری

ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی تا 9 بهمن ادامه دارد/ 70 موسسه غیرانتفاعی از پذیرش دانشجو منع شدند

جلسات دوره ای طهرانچی با دانشجویان

پرس تی وی: مرضیه هاشمی آزاد شد

مرضیه هاشمی آزاد شد

تصویب سندملی توسعه­ علوم و فناوری های شناختی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهید اشرفی تاسیس شد

جلسات دوره ای طهرانچی با دانشجویان

تصویب سند ملی توسعه­ علوم و فناوری های شناختی

در گفت و گو با فارس مطرح شد جلسات دوره ای طهرانچی با دانشجویان

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ پس از یک ماه ‏

سوالات ارشد مجموعه علوم تربیتی 3 - دولتی 89

آیامیدانستید؛ تار عنکبوت قدرت تحمل وزن یک هواپیمای بویینگ را دارد؟!

ثبت نام بدون کنکور دانشجو در 16 رشته

گفت وگو با سه تن از نجات یافتگان اتوبوس مرگ دانشگاه

سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان منصوب شد

کنگره ملی شهید «حسن باقری» در دانشگاه آزاد تبریز برگزار می شود

سرپرست دانشگاه ولایت منصوب شد

ثبت نام در دانشگاه بدون کنکور در خوزستان

نبود کلان طرح و کار تیمی در پژوهش های قرآنی/ وقتی دانشجو صرفاً اصطلاح دان می شود

دانشگاه و صنعت یکدیگر را باور کنند

بیش از 72 هزار دانشجو در دانشگاه های استان قم تحصیل می کنند

طولانی شدن فرآیند جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد/ فراخوانی که به سرانجام رسید!

رگ خونی جدید در استخوان ها شناسایی شد

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ دانشگاه آزاد| پایان غم‎انگیز یک دوستی 15 ساله

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ

40 درصد بیکاران دانش آموخته های دانشگاه هستند

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ

مراکز نیکوکاری 78 میلیارد ریال به نیازمندان کمک کردند

بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از پروژه های عمرانی، زیربنایی و فرهنگی

نیوشپرد پس 6 ماه تاخیر به فضا می رود

جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور

غلامرضا رضایی سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان شد

ثبت نام بدون کنکور دانشجو در 16 رشته

روزیاتو: آشنایی با انواع بورس های تحصیلی در ایتالیا

مسابقات قهرمانی سه گانه دانشجویان علمی و کاربردی سراسر کشور

40 درصد بیکاران بالای 20 سال تحصیلات دانشگاهی دارند | تناسب 45 درصدی شغل و رشته ایرانیان

استاندار قم: پژوهش های دانشگاهی کاربردی باشند

میزان دقیق هر شبانه روز در سیاره زحل مشخص شد

ثبت نام دانشجویان میهمان در دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد

مسابقات قهرمانی سه گانه دانشجویان علمی و کاربردی سراسر کشور در کیش

«سرپرست دانشگاه ولایت» منصوب شد

83 انجمن دانشجویی نانو در دانشگاه پیام نور فعال هستند

نقد کتاب «تاریخ دانشگاه در ایران» برگزار می شود تاریخ دانشگاه در بوته نقد

6 راه حل ساده برای انتخاب بهترین رنگ روتختی

معاون سما دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان منصوب شد

ثبت نام هفتمین دوره جشنواره ملی رویش آغاز شد

گفتگوی ویژه خبری

با حضور مسئولان سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر معرفی شد

سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان منصوب شد

نجفی آشتیانی به سمت «سرپرست دانشگاه ولایت» منصوب شد

ورودی دوم شمالی ترین ایستگاه خط سه متروی تهران افتتاح می شود

دبیرخانه پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه جامع علمی کاربردی افتتاح شد

سرپرستان دو دانشگاه منصوب شدند

انتصاب سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان

هفتمین دوره توان افزایی مروجین نانو آغاز شد/ استقبال خوب نهاد های ترویجی دانشگاهی از این دوره+ عکس

سلامت جامعه و رسیدن به یک نظام سلامت کارآمدتر دغدغه دانشجویان است

رسانه ای شدن نامه 8 وزیر به رهبر انقلاب پروژه ای تکراری است

استخدام ورودی های 97 دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

دبیرخانه و پوستر پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه جامع رونمایی شد

مجوز 5 نشریه جدید دانشگاه تربیت مدرس صادر شد

صدور مجوز برای 5 نشریه دانشگاه تربیت مدرس

بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!

بحران امروز ریاضیات، کم اهمیت تر از بحران آب نیست!