مطالب مرتبط:
چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟
چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟
چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟
چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟
چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 00:122018-10-15اقتصادي

​چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟


یکی از عوامل موثر در حمایت از کالای ایرانی و تولیدات داخلی، معطوف به تبلیغات می شود، عنصری قابل توجه ای که متاسفانه در ایران آنچنان که باید بر روی آن کار نشده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، با در نظر گرفتن نقش بسیار نافذ و تعیین کننده، تولیدات و کالا های داخلی در توسعه اقتصادی و حفظ و تقویت استقلال اقتصادی و حتی سیاسی کشور، بیش از پیش به اهمیت تبلیغات پی خواهیم برد.

عنصر تبلیغات از چنان اهمیتی برخوردار است که حتی بزرگ ترین و قدرتمندترین کمپانی ها و شرکت های اقتصادی، صنعتی و تولیدی جهان با وجود نام و آوازه بسیاری که در اقصی نقاط جهان دارند، از آن غافل نمی شوند، یکی از مولفه ها و ارکان حائز اهمیت در شهرت بنگاه ها و کمپانی های مطرح اقتصادی و تولیدی جهان به مدد تبلیغات حاصل شده و البته حفظ چنین جایگاهی نیز مرهون و نیازمند استمرار تبلیغات است.

تبلیغات را می توان به تسخیر فاصله دو گوش انسان تشبیه کرد که در صورت تحقق آن، عوامل و عقبه تبلیغاتی به اکثریت قریب به اتفاق اهداف مورد نظر خود دست خواهد یافت.

نظام سرمایه داری غرب، بیش از دیگر ساختار ها و ساز و کار های سیاسی و اقتصادی جهان با تکیه بر تبلیغات به نفوذ و رسوب خود در اذهان و افکار عمومی جهان نائل شده است.

امروز با رشد، تَسَری و پیشرفت رسانه های جمعی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، شیوه های تبلیغاتی نیز متحول، مُبتکرانه و خلاقانه شده اند.

علی رغم اهمیت بسیار بارز این مولفه، متاسفانه در کشور ایران از حِیثِ تبلیغاتی، آنچنان که باید کار نشده و اگرچه تقریبا همه روزه شاهد تبلیغات در حوزه های گوناگون داخلی کشور هستیم، اما با یک مقایسه اِجمالی میان آنچه در حوزه تبلیغاتی در کشور های توسعه یافته شاهد هستیم با آنچه در داخل کشور، ظهور و بروز پیدا می کند بیش از پیش به فاصله موجود پی خواهیم بُرد.

کاربرد و کارآیی تبلیغات به گونه ای است که با بهره گیری از برخی تکنیک های خاص، تصورات و ذهنیت انسان، جامعه هدف یا همان مخاطبان در راستای اهداف تبلیغ کنندگان هدایت و شکل داده می شود.

اهمیت تبلیغات به میزانی است که در دهه های اخیر از آن تحت عنوان یک صنعت نامیده می شود به واقع در حوزه تبلیغات نیز به مانند دیگر عرصه ها می توان شاهد توفیقات مطلوب، سازنده و بالعکس مخرب و ویران کننده بود.

با عنایت به اهمیت حمایت از کالای ایرانی و تمایل و گرایش بخش قابل توجهی از جامعه به کالا ها و محصولات خارجی، لزوم پرداختن به تبلیغات خلاقانه و حرفه ای با هدف حمایت و پشتیبانی از کالای ایرانی و تولیدات داخلی بیشتر احساس می شود و اساسا به دلیل برخی غفلت ها و کم توجهی ها، امروزه در برخی حوزه های اقتصادی تا حدودی قافیه را باخته ایم و در نقطه مقابل، نظام غرب با تبلیغات پر زرق و برق از هیچ تلاشی برای نفوذ و رسوب در بازار کشور هایی همچون ایران دریغ ننموده، تبلیغاتی که بعضا در کنار عرضه و فروش کالا های غربی، فرهنگ ایرانی و اسلامی را نیز مورد هجمه و تاخت قرار می دهد و به شیوه ای آرام و نرم در صدد اِستحاله آن بر می آید.

تبلیغات حرفه ای و خلاقانه، به توسعه اشتغال رونق اقتصادی و حمایت از کالای ایرانی منتهی می شود عسگر مُتقی، یکی ازتوزیع کننگان عمده محصولات و مواد غذایی در غرب استان تهران با اشاره به لزوم درک تفاوت های جدی فضای حاکم بر بازار در دوران کنونی با آنچه که در دو تا سه دهه پیش شاهد آن بودیم اظهار کرد: تبلیغات موضوع جدید و نوظهوری نیست، اما نقش تعیین کننده آن، در طول 20 تا 30 سال اخیر بیش از پیش ملموس و قابل درک شده است.

وی افزود: اگر در سالیان نه چندان دور گذشته، بسیاری از خانوارها، فارغ از نام ها، مارک ها و عناوین، به خرید محصولات مورد نیاز خویش مبادرت می ورزیدند، اما امروزه تعدد، تکثر و تنوع کالا ها و محصولات به میزانی رشد و گسترش یافته است که در این حجم انبوه از محصولات مختلف، تبلیغات از عناصر اثربخش در سوق دادن اذهان و افکار عمومی یا جامعه هدف و به تعبیر عوامانه مشتریان محصولات به انتخاب کالا ها می باشد.

وی افزود: با توجه به نامگذاری سالجاری از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی، تولید و اشتغال، می طلبد عوامل و عناصر فعال در عرصه تبلیغات نیز، نگاه عمیق تر و جدی تری را به این مقوله لحاظ کنند.

این فعال اقتصادی در غرب استان تهران گفت: به اعتقاد بنده در صورت برنامه ریزی برای تبلیغات سازنده، هدفمند و هوشمندانه، می توان به نحو شایسته و مطلوبی، به هدف شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است، دست یافت.

متقی بیان کرد: قاعدتا با حصول این امر، گشایش های بسیاری در عرصه های دیگر همچون اشتغالزایی و توسعه فرصت های شغلی نیز حاصل خواهد شد، زیرا این موارد همچون حلقه های یک زنجیره، به تَاَسی از یکدیگر، ظهور و بروز پیدا می کنند و تکمیل می شوند.

تبلیغات، زمینه ساز رقابت هر چه بیشتر از حِیثِ کَمی و کِیفی محصولات می شود علی فروزفر، استاد دانشگاه، در گفت وگو با رسانه ها، درارتباط با اهمیت تبلیغات تصریح کرد: در هر کشور و جامعه ای که پیشرفت و تولید و تنظیم الگوی مصرف هدفگذاری شده، استفاده از فنون و آداب تبلیغات، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

به اعتقاد وی، تبلیغات باعث افزایش سطح و ضریب آگاهی عمومی جامعه و به تعبیری مصرف کنندگان و خریدارانِ کالا ها و محصولات می شود، مُضافا بر اینکه در چنین فضا و شرایطی ضریب رقابت در حوزه کیفیت کالا ها تسریع و روند اشتغالزایی با سرعت و شتاب فزاینده تری همراه می شود.

این استاد دانشگاه در ادامه می گوید: حتی در صورت تولید و عرضه محصولی خوب و با کیفیت، بی اطلاعی مردم باعث می شود بازار از رونق و تولید شایسته برخوردار نشود که البته منظور نظر ما در این بخش معطوف به تبلیغات اقتصادی، تجاری و بازرگانی می شود، زیرا در عرصه فرهنگی، دینی و غیره تبلیغات از اهمیت بسیاری برخوردار است (که با توجه به موضوع گزارش که محوریت آن مسائل و موضوعات اقتصادی است در این مجال به آن نمی پردازیم).

محمد محمدیان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است یک کسب و کارتجاری موفق، نیازمند دو بال است که یک بال آن به حوزه فنی، مهندسی و بال دیگر به تبلیغات و اطلاع رسانی معطوف می شود.

وی معتقد است:در جهان غرب، ماشین تبلیغاتی پیش از ماشین فنی به حرکت در می آید امری که متاسفانه در ایران آنچنان که باید به آن توجه و پرداخته نشده است.

با این اوصاف، انتظار می رود کارشناسان و متخصصان این حوزه، با درک صحیح شرایط موجود، در راستای حمایت از کالای ایرانی تلاش هر چه بیشتری را لحاظ نمایند و قطعا با قبول این فرضیه که بخش قابل توجهی از گرایش و تمایل جامعه به برندگرایی و خرید محصولات خارجی ریشه در مسائل فرهنگی دارد، بیش از پیش به اهمیت تبلیغات در بهبود وضعیت اقتصادی کشور پی خواهیم برد و قطعا با ارتقای کیفی محصولات و همگرایی تمامی دستگاه های ذی ربطِ اجرایی و همچنین عمومِ مردم، حصول توفیقات اقتصادی هر چه بیشتر دور از دسترس نخواهد بود.


کلید واژه ها: تبلیغات - تبلیغ - اقتصادی - تبلیغاتی - ایران - اهمیت - ایرانی - جهان - کشور - حمایت - تبلیغات خلاقانه - خلاقانه - توسعه اقتصادی - قدرتمندترین - سیاسی - توسعه - انسان - جامعه - فضای مجازی - بزرگ ترین - خبرگزاری - صنعت - استقلال - پیشرفت - سرمایه - ساختار - امروز - مجازی - رسانه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

افزایش حقوق کارمندان در راه است

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

قیمت خُرده فروشی 9 گروه موادخوراکی افزایش یافت

اجرای سیزدهمین مرحله طرح آمایش اتباع عراقی مقیم استان + مصاحبه

تجهیزات کارگاهی فنی و حرفه ای خراسان رضوی در انتظار اعتبار

توسعه گردشگری مجتمع پتاس خور و بیابانک

109 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گناباد پرداخت شد

آخرین قیمت خودرو/پژو 207 اتوماتیک 113 میلیون

آیا بیمه بیکاری به بیمه خویش فرما و بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تعلق می گیرد؟

ریچارد یو: هواوی تا دو سال دیگر بزرگ ترین تولیدکننده موبایل دنیا می شود

چرا ترکیه توانست ولی ما نتوانستیم؟

منتظر استفاده از موتور 6 سیلندر در آئودی R8 نباشید!

پیمان سپاری ارزی، تجربه ناموفق سال های دور

هپکو بعد از یک و نیم سال توقف به تولید بازگشت

نظارت بر بازار میوه تعطیل شد/ قیمت ها اوج گرفت+جدول

بهره برداری از اولین مرکز نوآوری کنجد و محصولات کنجدی در اردکان

پیش بینی برداشت بیش از 9 تن طلای سرخ در رخ

توضیحات دادستان تهران درباره شبهات مطرح شده در رابطه با اجرای حکم وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی /صدور 6 کیفرخواست در حوزه صرافان و ارز طی هفته گذشته/ دستگیری 19 نفر از دلالان اصلی بخش پتروشیمی

109 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گناباد پرداخت شد

مرکز معاینه فنی خودرو در تربت حیدریه فعال شد

وضع جسمانی مدیر کل استان های وزارت کار مطلوب است

امشب، قیمت قطعی انواع خودرو مشخص خواهد شد

قیمت پرفروش ترین تبلت های بازار

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

135 هزار نفر در کشور خادمیار آستان قدس رضوی شدند

روزانه 20 تن تخم مرغ با نرخ دولتی در تهران عرضه می شود

ارز مسافرتی 1500 تومان ارزان شد

قیمت سکه، طلا و ارز در اولین روز هفته

غفلت از بازار 10 میلیارد دلاری محصولات اسلامی/ راه اندازی دورهمی کسب وکار های نوپای قرآنی در «کافه محفل»

قیمت گوشی +HTC U12 + مشخصات

ویدئو / نشست خبری روحانی و رییس جمهور عراق

موتور گرانی در بازار خودرو خاموش شد + قیمت ها

میزان افزایش حقوق معلمان تا پایان سال 97

استخدام کارشناس مالی در شرکت تامین تجارت شهراد امیران درتهران

تلاش دلال ها برای افزایش قیمت دلار به کانال 12 هزار تومان / دلال ها می خواهند دلار های روی دست مانده خود را بفروشند / ‏مردم فریب فضای تبلیغاتی زودگذر روز های آینده را نخورند

استخدام مدیر فروش در شرکت فرا روش یسنا

استخدام مهندس فرآوری مواد معدنی در تبریز

تولید نفت آمریکا به 11 میلیون 700 هزار بشکه در روز رسید

جدیدترین قیمت طلا و سکه

180 دانشگاه مورد حمایت وزارت علوم است

نمایندگان مجلس با تصویب «CGT» رسالت خود را فدای سیاسیون حامی سرمایه داری نکنند

دو نیروی تازه نفس، عضو اصلی هیات مدیره شرکت نفت شدند

قیمت خودرو در بازار امروز +جدول

کوتاه اما مهم و خواندنی ....

روزانه 20 تن تخم مرغ با نرخ دولتی در تهران عرضه می شود

رییس جمهور چین: جنگ تجاری برنده ای نخواهد داشت

ارز مسافرتی ارزان شد

558 هکتار از اراضی کرمان باز پس گیری شد

بازگشت ارامش به بازار مرغ و تخم مرغ!

جدیدترین قیمت طلا و سکه

توسعه گردشگری مجتمع پتاس خوروبیابانک

ویدئو / نشست خبری روحانی و رییس جمهور عراق

تا دیر نشده صدای ده ها اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه را بشنوید!

قیمت خودرو ایران خودرو

رشد بازار سرمایه با تقویت بورس کالا محقق می شود

تامین اعتبار 29 طرح صنعتی در سیستان و بلوچستان

قیمت بیت کوین سقوط کرد/ توکن بیت کوین به زیر 6 هزار دلار رسید

مرغ ارزان شد

اجرای دو طرح توسعه ای بازچرخانی آب و استحصال طلا

بانک ها در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی سلیقه ای برخورد می کنند

قوه قضایی از برنامه های دولت برای مهار تورم حمایت می کند

تولید نفت آمریکا به 11 میلیون 700 هزار بشکه در روز رسید

اعطای تسهیلات برای مقاوم سازی 2هزار مسکن روستایی در استان

صادرات بیش از150میلیون دلاری کالا،شش ماهه نخست امسال ازلرستان .

افزایش 300 درصدی برداشت غیر مجاز از حساب بانکی افراد + فیلم

بررسی نرخ خرید آپارتمان در نقاط مختلف امیریه

ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در سلماس به 1.8 اسب بخار رسید

بانک ها در زمینه تسهیلات مسکن روستایی سلیقه ای برخورد نکنند

تأکید فرماندار راز و جرگلان برای خارج شدن پرورش اسب اصیل ترکمن از شیوه سنتی

کاهش 1500 تومانی ارز مسافرتی

روزیاتو: 11 ترفند ساده اما هوشمندانه که خانه شما را ضدسرقت می کند

همکاری ایران و روسیه برای دور زدن تحریم ها از طریق بلاکچین

اجرای طرح احیا و توسعه معادن

تردید سوخو روسیه برای فروش هواپیما به ایران/ کسب تکلیف شرکت روسی از آمریکا

ارز مسافرتی 1500 تومان ارزان شد

صف فروش در بازار ارز / زیان کم سابقه دلالان

دیزی فروش بی اعصاب ! + عکس

اجرای طرح کیان در استان قزوین

این فلز هم قیمت طلا می شود

تکذیب ملغی شدن واگذاری هفت تپه؛ مدیرعامل در دسترس نیست

طرح پایش سوخت در منطقه نفتی زاهدان به پایان رسید

فعالیت نخستین پویش انرژی صنایع کشور در فولاد آلیاژی یزد آغاز شد

امکان حذف کنکور تا 3 سال دیگر

اقدامات غیردوستانه امارات فعالیت بیمارستان ایرانیان را محدود کرد

توس تا 1400

108 زندانی جرائم غیرعمد در کردستان آزاد شدند

شیوه نامه جلوگیری از ازدحام کالاهای صادراتی در بازارچه های مرزی

فعالیت نخستین پویش انرژی صنایع کشور در فولاد آلیاژی یزد آغاز شد

بانک ها در زمینه تسهیلات مسکن روستایی سلیقه ای برخورد نکنند

افزایش حقوق کارمندان در سال 98 بیش از سال های 96 و 97 است

چرا سیاست های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی شکست می خورند؟

مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان، مورد وثوق هیات امنا و وزیر آموزش و پرورش هستند 

ضرورت احداث آزادراه «شهرکرد – اهواز» با جذب سرمایه گذار

بندر بوشهر، دومین بندر بزرگ کانتینری کشور

زلزله در بورس تهران

حمایت مستقیم از زعفران کاران با عرضه پر حجم زعفران در بورس کالا

دلار در روزهای آینده ارزان تر می شود

بازار مرغ و تخم مرغ کمی آرام گرفت

استخدام شرکت تولیدی معتبر / مشهد

​چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟

​چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟