مطالب مرتبط:
ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب، پایان نامه می نویسد/ چند می گیری بنویسی؟
نامه مجلس به رهبر انقلاب درباره پالرمو
نامه مجمع ناشران انقلاب به کمیسیون فرهنگی: صنعت نشر رو به ورشکستگی است
دختران خیابان انقلاب را باید به صداوسیما می بردند نه نیروی انتظامی
به روز رسانی آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان / تدوین آیین نامه ای حمایتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 23:052018-10-15سياسي

ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب پایان نامه می نویسد


شما هم صدایشان را در میدان انقلاب شنیده اید؟ صدای همان «دادزن ها» ی معروف که یک تراکت در دست دارند و فریاد می زنند پایان نامه، پروپوزال، مقالات آی اس آی - " شما هم صدایشان را در میدان انقلاب شنیده اید؟ صدای همان دادزن ها ی معروف که یک تراکت در دست دارند و فریاد می زنند پایان نامه، پروپوزال، مقالات آی اس آی شعارسال": آن ها نه صنف مشخصی دارند و نه اینکه در دفاتر قانونی فعالیت می کنند که بشود به راحتی از کارشان سر درآورد؛ هر چند که هیچ کار عجیبی هم نمی کنند و فعالیتشان کاملا علمی است، چون سر و کارشان با مباحث کاملا علمی و استراتژیک است.

با فرمول ها و نرم افزار های آماری که مو را از ماست بیرون می کشد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی و شغلی به نام پایان نامه نویسی پایان نامه نویسان قشری که این روز ها بدنه اش را بیشتر دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی تشکیل داده اند روی صحبت ما هستند.

راجع به خرید و فروش پایان نامه خیلی گفته شده و شنیده ایم.

خیلی ها از این موضوع به عنوان از بین رفتن حیثیت علمی کشورمان یاد می کنند و وزارت علوم هم بار ها اعلام کرده است که در این زمینه برخورد جدی خواهد کرد.

اما ما که پایان نامه را می خریم، یک طرف ماجرا هستیم و آن ها که پایان نامه می نویسند، سوی دیگر ماجرا.

سوی دیگر ماجرا دانشجویانی هستند که پایان نامه را به دلایلی که در گزارش قبلی به بخشی از آن پرداختیم و در ادامه نیز خواهیم پرداخت، نمی نویسند و سوی دیگر دانشجویانی هستند که نوشتن پایان نامه دانشجویان دیگر را بر عهده می گیرند.

شما هم صدایشان را در میدان انقلاب شنیده اید؟ صدای همان دادزن ها ی معروف که همیشه یک تراکت در دست دارند و فریاد می زنند: پایان نامه، پروپوزال، مقالات آی اس آی .

آن ها اغلب شما را به انتهای پاساژ ها یا دفتر های مخصوص هدایت می کنند تا با پرداخت یک مبلغ دو یا سه میلیون تومانی پایان نامه مورد نظرتان را سفارش دهید.

چند سالی است که موضوع خرید و فروش پایان نامه به عنوان یک آسیب جدی در مقاطع تحصیلات تکمیلی مطرح شده است.

دو پرسش اساسی در اینجا مطرح است: نخست اینکه چرا برخی پایان نامه می خرند؟ دوم اینکه چرا برخی پایان نامه می فروشند؟ در خصوص پرسش اول باید گفت: گرچه پایان نامه ابزار مهمی است که دانشجو از طریق آن می تواند به رشد علمی دست یابد، اما افزایش سرسام آور پذیرش دانشجو در این مقاطع باعث شده تا بسیاری از دانشجویان در حد و اندازه ی تحصیلات تکمیلی نباشند و در نتیجه، سواد یا انگیزه ی نوشتن پایان نامه را نداشته باشند.

پاسخ پرسش دوم نیز به نوعی به همین نکته بازمی گردد.

افزایش پذیرش دانشجو و نبود بازار کار باعث شده است تا برخی از فارغ التحصیلان به پایان نامه نویسی برای دانشجویان روی آورند.

برای بررسی بیشتر پیش یکی از دانشجویانی می روم که این روز ها خودش نیز درگیر رساله دکتری است، اما در شغلی که این روز ها کمابیش به پایان نامه نویس اتلاق می شود؛ مشغول کار است.

پایان نامه نویسی یک شغل نیست مهناز یک پایان نامه نویس است؛ یک دختر جوان 29 ساله که چیزی نمانده مدرک دکتری اش را در یکی از شاخه های روان شناسی دریافت کند.

او در خصوص شرایط کاری خود اینطور می گوید: حدودا سه سالی است پایان نامه نویسی برای دانشجویان را آغاز کرده ام.

البته این کار نه یک کار همیشگی است که بشود روی آن خیلی حساب باز کرد، نه از نظر من یک شغل محسوب می شود.

اما خب برای گذران امرار معاش دانشجویی با شرایط من که از شهرستان هم به تهران آمدم و هزینه های جاری زندگی برایم سخت است، همین هم کفایت می کند.

بعضا شرایطی پیش می آید که خیلی از پایان نامه نویس ها یک سال را فقط روی یک پایان نامه هم وقت گذاشته باشند، اما همه کسانی که مثل من این راه را انتخاب کرده اند می دانند این شغل یک کار فصلی است.

اما با توجه به وضعیت اشتغال، شاید طبیعی باشد که افراد به این شغل ها روی بیاورند.

البته مهناز مدعی است که پایان نامه نویسی شغلی نیست که فقط دانشجویان به آن روی آورده باشند: من استاد دانشگاهی را می شناسم که با دفتر فنی نزدیک دانشگاه تبانی می کند که خودش امور پایان نامه ها را دست بگیرد.

چیز عجیبی هم نیست؛ وقتی یک استاد دانشگاه که اتفاقا هیئت علمی هم هست، درآمدی حدود سه میلیون تومان دارد به این شغل روی بیاورد و کسب درآمد کند.

بعضی از اساتید وقتی دیدند این کار پول خوبی دارد گاهی خودشان هم پایان نامه می نویسند.

مثلا استاد راهنمایی را دیده ام که وقتی قرار است دانشجویش پایان نامه بنویسد بعد از مدتی که اعتمادش را جلب کرد می گوید که حالا اگر فرصت نمی کنی من کسی را می شناسم که پایان نامه می نویسد، پول را به حساب استاد می ریزند و آن یک نفر هم خود استاد است.

چون خودش هم استاد راهنماست مشکلی پیش نمی آید.

اما در رشته هایی مانند فنی یا پزشکی برخی از استادان هستند که به خاطر اینکه کار دانشجو را تصویب کنند می گویند این کار باید آزمایش شود و هزینه ای بابت این کار از دانشجویان می گیرند.

چه می شود که دانشجو به دنبال پایان نامه حاضر آماده می آید؟ از او در خصوص علل مراجعه اکثر دانشجویان برای گرفتن پایان نامه می پرسم: خیلی از دانشجویانی که پیش من می آیند دل خوشی از استاد مشاور و یا راهنمای خود ندارند.

می گویند نه کمکی می کنند نه اصلا آن ها می بینند.

اکثرا گیج و مستاصل هستند، بعضی می خواهند فقط یک چیزی اراده دهند و از شر دانشگاه خلاص شوند.

عده ای به خاطر آشنا نبودن با نرم افزار های آماری به امثال من مراجعه می کنند، بعضی هم کلا از اول حس و حال پایان نامه نویسی ندارند، می روند یک موضوع را تصویب می کنند، پولش را می دهند، نمره را می گیرند و خلاص! به او می گویم با این حال پایان نامه نویسی هیچ گاه در کشور ما یک شغل رسمی و قانونی محسوب نمی شود، چه می شود که کار دانشجوی دکتری ما باید پایان نامه نویسی شود تا کار کردن در حوزه ای که مرتبط با رشته او باشد: آیا مسئولان فکری به حال بیکاری دانشجویان دکتری کرده اند؟ اگر فکری کرده اند، خب من باید به خاطر کارم پاسخگو باشم.

شما حتما می دانید که در شرایط اقتصادی کنونی جامعه چندین خلاء حول یک آدم تحصیل کرده وجود دارد.

خیلی دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری فقط دانشجو که نیستند.

کارمند هستند، زن و بچه دارند.

پول شهریه و پایان نامه، پول اجاره خانه و هزار بدبختی دیگر.

اگر شما عوامل مختلف را کنار هم قرار دهید، می بینید که کار ما بسیار آبرومندانه است.

فکر نکنید پول پارو می کنیم مهناز می گوید: مردم فکر می کنند همه کسانی که در خیابان انقلاب داد می زنند؛ مقاله، پایان نامه وپروپزال نونشان در روغن است، در حالی که اصلا اینگونه نیست.

بوده اند دانشجویان عزیزی که پول ما را ندادند و یا مثلا سه فصل از کار پایان نامه شان را که انجام می دهیم تا به استادشان نشان دهند، دیگر پیدایشان نمی شود و می گویند پایان نامه بد بود و استاد راهنما کارمان را قبول نکرد.

بعد کلی با ما دعوا می کنند و پولمان را نمی دهند؛ در صورتی که خیلی هایشان دروغ می گویند.

او معتقد است: پایان نامه برای دانشجویان یک چیز کاملا تشریفاتی شده و تقریبا دادن کار پایان نامه نویسی به مراکز خصوصی و پایان نامه نویس ها در میان دانشجویان دانشگاه های دولتی و آزاد جا افتاده است.

من هم دانشجو بودم و می دانم که کم کاری در این زمینه به دو طرف باز می گردد هم دانشجو و هم استاد.

دانشجو و رمقی که ندارد؛ مساله این است اغلب دانشجویانی که به من مراجعه می کنند حتی برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز انگیزه ای ندارند، آن وقت چطور می توان از این جوان انتظار کار کردن روی یک پروسه سنگین و وقت گیر مثل پایان نامه را داشت.

آن ها فقط مدرک می خواهند همین و بس.

از طرف دیگر شاهد این ماجرا نیز هستم که بعضی دانشجویان، علاقه مند به نوشتن پایان نامه و مطرح شدن آن در سطح کلان هستند، اما به آن ها پر و بال داده نمی شود.

از شانس بدشان اگر گیر استاد بی خیالی هم بیفتند که فقط روز دفاع آن هم تلفنی باید دعوتش کرد؛ دیگر بی جان و بی رمق راسته خیابان انقلاب را برای سپردن کار پایان نامه در پیش می گیرند.

البته هستند دانشجویانی که این کار را نمی کنند و پایان نامه را هرطور شده خودشان می نویسند، اما با خون دل! ما فقط وعده دیده ایم نه عمل این دانشجو با بغض می گوید: فکر نکنید با یکی دو میلیون برای هر پایان نامه که آن هم معلوم نیست چه تعداد در کل سال باشد، زندگی یک دانشجو که باید خرج یک خانواده را هم بدهد می چرخد.

امثال کسانی مثل من این کار را شرافتمندانه ترین کار ممکن در شرایط فعلی و بیکاری جامعه می دانیم.

لااقل از علم و توانایی که داریم پول درمی آوریم.

اگر شغل دیگری برای من دانشجو با مدرک دکتری دارند بگویند.

ما که فقط از مسئولین وعده دیده ایم نه عمل.

این حرف های مهناز من را یاد صحبت هایی که چند وقت پیش با یکی از اساتید دانشگاه علوم ارتباطات آزاد تهران مرکز داشتم می اندازد.

این استاد می گفت: ویروس پایان نامه نویسی از 10 سال پیش در کشور شیوع پیدا کرد و یکی از علل مهم آن حجم عظیمی از فارغ التحصیلان بیکار در مقاطع ارشد و دکتری است که از بیکاری روی به پایان نامه نویسی آورده اند.

این استاد همچنین یکی از مشکلات اکثر دانشجویان در امر پایان نامه نویسی را، ضعف آن ها در روش تحقیق رشته تحصیلی و عدم تسلط بر نرم افزار های آماری می دانست که دانشجویان را مجبور می کند انجام این امور را به بیرون بسپارند.

در آخر.

به نظر می رسد اوضاع پایان نامه نویسی در کشور مستلزم یک صافی باشد.

یک صافی که همه چیز را زیر و رو کند و برخی مبانی را از نو جای گذاری کند.

این سردرگمی و نبود مدیریتی صحیح بر روند کار استاد و دانشجو در کارپایان نامه و همچنین نبود مدیریت صحیح بر مساله جذب دانشجو و در مقابل بازار کار آن ها در جامعه؛ برای جامعه علمی زنگ خطر خواهد بود.

زنگ خطری که البته چندین سال است صدایش تا ساختمان شیشه ای وزارت علوم، ساختمان سه گوش بهارستان و .

رسیده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار 21مهر97، کدخبر: 716568 ،www.

snn.

ir
کلید واژه ها: پایان نامه - نامه - دانشجو - دانشجویان - میدان انقلاب - تحصیلات - خرید و فروش - مقالات - علمی - معروف - خیابان انقلاب - فروش - وزارت علوم - نرم افزار - خرید - افزایش - خیابان - انگیزه - وزارت - فرمول - همیشه - دکتری - گزارش - دفتر - علوم - سواد - مبلغ - ماست

آخرین اخبار سرویس:
چه کسانی از تخریب قطعه سازان سود می برند؟

ارامنه و انقلاب اسلامی

عدم مقاومت اتحادیه اروپا در برابر آمریکا، نشانه مرگ سیاسی این اتحادیه است

این افراد همواره از آسایش و خیر و برکت در زندگی برخوردارند

رفتار پدر موشکی ایران هنگام انجام یک تِست ناموفق چگونه بود؟

پوتین از برگزاری نشست روسیه - ایران - ترکیه خبر داد

خیرینی که لبخند را بر لب زندانیان محکوم به قصاص نشاندند

افشاگری امیر پوردستان درباره پول های داعشی

تاکید پوتین و اردوغان بر عملی ساختن توافقات درمورد سوریه

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

وزیر دفاع ونزوئلا: رییس جمهوری تحمیلی را نمی پذیریم

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

نفرمودید پاسخ چه بود

تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری

چگونه رابطه جنسی تان را رمانتیک تر کنید؟

آموزش در حوزه علمیه متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

روحانیون شاغل از حوزه فاصله نگیرند

3 درس خارج در استان سمنان رسمیت پیدا کرده است

فیلمی که AFC از مرتضی پورعلی گنجی بعد از بوسیدن دست مادرش منتشر کرد

شهادت همچون میوه ای است که نمی توان آن را نارس از درخت چید

گفت و شنود/ مصوبه!

سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه ولایت فقیه

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

روایتی از دیدار رهبر انقلاب با ماندلا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 4 بهمن 97

32 نقطه حادثه خیز در جاده های استان مرکزی وجود دارد

نماینده مجلس ترکیه: آماده گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم

نزاع ترامپ و رییس مجلس آمریکا بالا گرفت| پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

محسن رضایی: نباید نشانی غلط به مردم داد

عکس سلطان سکه در کتب ادعیه حرم امام رضا(ع) واقعیت دارد؟+تصویر

دیدار سراج با مقام سازمان ملل در امور مقابله با موادمخدر و جرم

خوزستان در جنگ و انقلاب خودش را به اثبات رساند

باجناق چترباز!

عکس نوشته/ آیت الله العظمی سبحانی: مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

عجیب ترین ماشین عروس دنیا/ عکس

چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1397

4 بهمن 1357؛ محاصره مهرآباد

انتصاب مدیران کل زندان های دو استان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: سخنان رییس جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

نخستین کنگره شهدای مقاومت برگزار می شود

برگزاری کنگره شهدای مقاومت موهبت الهی در عصر غربت شهداست

ترویج سبک زندگی شهدا مقدمه ای برای بنای جامعه ای شهیدپرور است

لایحه جامع انتخابات چه زمانی به مجلس می رود؟

فیلم/ غارت بزرگ

ویدئو / پنج راه ساده برای افزایش خلاقیت

آگاهی مدنی یک روزه دست یافتنی نیست

مشهد می تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان های معاند باشد

نشست هم اندیشی ترویج معارف صحیفه سجادیه در عرصه بین الملل در بندرعباس

محبت به ولی عصر(عج)؛ نجات بخش در قیامت/ میزان سنجش عمل شیعیان عصر غیبت امام زمان است

کاروان قرآنی انقلاب در زادگاه امام راحل

محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان ـ اهواز

تقدیر قرآنی متفاوت/ محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان در اهواز برگزار شد

تفاوت علایم و شرایط ظهور چیست؟

برنامه های حضور «کاروان قرآنی انقلاب» در خوزستان اعلام شد

تجلیل کاروان قرآنی انقلاب از فعالان قرآنی استان مرکزی

تصاویر/ نشست «نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی» با حضور استاد قرائتی

افق های روشن نفتی ایران

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

خصلتی که خداوند آن را دوست دارد

شایعات درباره همسر بن سلمان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

لاریجانی: 95 درصد مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

دریافت تندیس و لوح «واحد صنعت سبز» توسط شرکت پتروشیمی نوری

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

نابودی روابط سیاسی و دیپلماسی ونزوئلا و آمریکا

رییس جمهور ونزوئلا قطع روابط دیپلوماتیک کشورش با امریکا را اعلام کرد

ترتیل صفحه 564 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

مناظره تاجزاده و زاکانی در مورد تابوترین مسائل کشور نشان داد که فقط گفتگو راه حل است

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

پلارک؛ شهید عطری قطعه 26

استقبال پرشور مردم دلیجان از کاروان قرآنی انقلاب

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

سه موشک در برابر هر موشک اسراییل

تصاویر/ جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی با حضور نماینده ولی فقیه و استاندار

نخستین کارگاه آموزشی دوره تربیت مربی کمک های اولیه روانشناختی آغاز به کار کرد

اولین دوره آموزشی حسابرسان داخلی صنایع پتروشیمی خلیج فارس

والده سردار مومنی درگذشت

دولت به جای پالس باز گذاشتن فضای مجازی بگوید برجام چه شد/چرا به دستمزد میلیاردی کی روش اعتراض نمی شود؟

توانمندسازی محرومان و مددجویان کمیته امداد امام خمینی ضروری است

توضیحات سخنگوی دستگاه قضا در مورد پرونده وحید مظلومین

11 درصد از پرونده های وارده به دستگاه قضایی مازندران به سازش ختم شد

شهرداری باید به ساکنان کوی مهدیس اهواز خدمات دهد

صیانت از حقوق شهروندی باید از اولویت های مدیران باشد

پایگاه پژوهشی میبد از برترین های کشوری است

شخصیت شهید نواب صفوی برای جامعه شناخته شده نیست

کاهش طول همزیستی زوجین، معضلی که نیازمند ریشه یابی است

11 درصد از پرونده های وارده به دستگاه قضایی مازندران به سازش ختم شد

تعیین تکلیف معابر مسکن مهر شهرک شهید حیدری

چاپ اولین نمونه قرآن به نام آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)

ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب پایان نامه می نویسد

ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب پایان نامه می نویسد