مطالب مرتبط:
ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب، پایان نامه می نویسد/ چند می گیری بنویسی؟
نامه مجلس به رهبر انقلاب درباره پالرمو
نامه مجمع ناشران انقلاب به کمیسیون فرهنگی: صنعت نشر رو به ورشکستگی است
دختران خیابان انقلاب را باید به صداوسیما می بردند نه نیروی انتظامی
به روز رسانی آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان / تدوین آیین نامه ای حمایتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 23:052018-10-15سياسي

ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب پایان نامه می نویسد


شما هم صدایشان را در میدان انقلاب شنیده اید؟ صدای همان «دادزن ها» ی معروف که یک تراکت در دست دارند و فریاد می زنند پایان نامه، پروپوزال، مقالات آی اس آی - " شما هم صدایشان را در میدان انقلاب شنیده اید؟ صدای همان دادزن ها ی معروف که یک تراکت در دست دارند و فریاد می زنند پایان نامه، پروپوزال، مقالات آی اس آی شعارسال": آن ها نه صنف مشخصی دارند و نه اینکه در دفاتر قانونی فعالیت می کنند که بشود به راحتی از کارشان سر درآورد؛ هر چند که هیچ کار عجیبی هم نمی کنند و فعالیتشان کاملا علمی است، چون سر و کارشان با مباحث کاملا علمی و استراتژیک است.

با فرمول ها و نرم افزار های آماری که مو را از ماست بیرون می کشد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی و شغلی به نام پایان نامه نویسی پایان نامه نویسان قشری که این روز ها بدنه اش را بیشتر دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی تشکیل داده اند روی صحبت ما هستند.

راجع به خرید و فروش پایان نامه خیلی گفته شده و شنیده ایم.

خیلی ها از این موضوع به عنوان از بین رفتن حیثیت علمی کشورمان یاد می کنند و وزارت علوم هم بار ها اعلام کرده است که در این زمینه برخورد جدی خواهد کرد.

اما ما که پایان نامه را می خریم، یک طرف ماجرا هستیم و آن ها که پایان نامه می نویسند، سوی دیگر ماجرا.

سوی دیگر ماجرا دانشجویانی هستند که پایان نامه را به دلایلی که در گزارش قبلی به بخشی از آن پرداختیم و در ادامه نیز خواهیم پرداخت، نمی نویسند و سوی دیگر دانشجویانی هستند که نوشتن پایان نامه دانشجویان دیگر را بر عهده می گیرند.

شما هم صدایشان را در میدان انقلاب شنیده اید؟ صدای همان دادزن ها ی معروف که همیشه یک تراکت در دست دارند و فریاد می زنند: پایان نامه، پروپوزال، مقالات آی اس آی .

آن ها اغلب شما را به انتهای پاساژ ها یا دفتر های مخصوص هدایت می کنند تا با پرداخت یک مبلغ دو یا سه میلیون تومانی پایان نامه مورد نظرتان را سفارش دهید.

چند سالی است که موضوع خرید و فروش پایان نامه به عنوان یک آسیب جدی در مقاطع تحصیلات تکمیلی مطرح شده است.

دو پرسش اساسی در اینجا مطرح است: نخست اینکه چرا برخی پایان نامه می خرند؟ دوم اینکه چرا برخی پایان نامه می فروشند؟ در خصوص پرسش اول باید گفت: گرچه پایان نامه ابزار مهمی است که دانشجو از طریق آن می تواند به رشد علمی دست یابد، اما افزایش سرسام آور پذیرش دانشجو در این مقاطع باعث شده تا بسیاری از دانشجویان در حد و اندازه ی تحصیلات تکمیلی نباشند و در نتیجه، سواد یا انگیزه ی نوشتن پایان نامه را نداشته باشند.

پاسخ پرسش دوم نیز به نوعی به همین نکته بازمی گردد.

افزایش پذیرش دانشجو و نبود بازار کار باعث شده است تا برخی از فارغ التحصیلان به پایان نامه نویسی برای دانشجویان روی آورند.

برای بررسی بیشتر پیش یکی از دانشجویانی می روم که این روز ها خودش نیز درگیر رساله دکتری است، اما در شغلی که این روز ها کمابیش به پایان نامه نویس اتلاق می شود؛ مشغول کار است.

پایان نامه نویسی یک شغل نیست مهناز یک پایان نامه نویس است؛ یک دختر جوان 29 ساله که چیزی نمانده مدرک دکتری اش را در یکی از شاخه های روان شناسی دریافت کند.

او در خصوص شرایط کاری خود اینطور می گوید: حدودا سه سالی است پایان نامه نویسی برای دانشجویان را آغاز کرده ام.

البته این کار نه یک کار همیشگی است که بشود روی آن خیلی حساب باز کرد، نه از نظر من یک شغل محسوب می شود.

اما خب برای گذران امرار معاش دانشجویی با شرایط من که از شهرستان هم به تهران آمدم و هزینه های جاری زندگی برایم سخت است، همین هم کفایت می کند.

بعضا شرایطی پیش می آید که خیلی از پایان نامه نویس ها یک سال را فقط روی یک پایان نامه هم وقت گذاشته باشند، اما همه کسانی که مثل من این راه را انتخاب کرده اند می دانند این شغل یک کار فصلی است.

اما با توجه به وضعیت اشتغال، شاید طبیعی باشد که افراد به این شغل ها روی بیاورند.

البته مهناز مدعی است که پایان نامه نویسی شغلی نیست که فقط دانشجویان به آن روی آورده باشند: من استاد دانشگاهی را می شناسم که با دفتر فنی نزدیک دانشگاه تبانی می کند که خودش امور پایان نامه ها را دست بگیرد.

چیز عجیبی هم نیست؛ وقتی یک استاد دانشگاه که اتفاقا هیئت علمی هم هست، درآمدی حدود سه میلیون تومان دارد به این شغل روی بیاورد و کسب درآمد کند.

بعضی از اساتید وقتی دیدند این کار پول خوبی دارد گاهی خودشان هم پایان نامه می نویسند.

مثلا استاد راهنمایی را دیده ام که وقتی قرار است دانشجویش پایان نامه بنویسد بعد از مدتی که اعتمادش را جلب کرد می گوید که حالا اگر فرصت نمی کنی من کسی را می شناسم که پایان نامه می نویسد، پول را به حساب استاد می ریزند و آن یک نفر هم خود استاد است.

چون خودش هم استاد راهنماست مشکلی پیش نمی آید.

اما در رشته هایی مانند فنی یا پزشکی برخی از استادان هستند که به خاطر اینکه کار دانشجو را تصویب کنند می گویند این کار باید آزمایش شود و هزینه ای بابت این کار از دانشجویان می گیرند.

چه می شود که دانشجو به دنبال پایان نامه حاضر آماده می آید؟ از او در خصوص علل مراجعه اکثر دانشجویان برای گرفتن پایان نامه می پرسم: خیلی از دانشجویانی که پیش من می آیند دل خوشی از استاد مشاور و یا راهنمای خود ندارند.

می گویند نه کمکی می کنند نه اصلا آن ها می بینند.

اکثرا گیج و مستاصل هستند، بعضی می خواهند فقط یک چیزی اراده دهند و از شر دانشگاه خلاص شوند.

عده ای به خاطر آشنا نبودن با نرم افزار های آماری به امثال من مراجعه می کنند، بعضی هم کلا از اول حس و حال پایان نامه نویسی ندارند، می روند یک موضوع را تصویب می کنند، پولش را می دهند، نمره را می گیرند و خلاص! به او می گویم با این حال پایان نامه نویسی هیچ گاه در کشور ما یک شغل رسمی و قانونی محسوب نمی شود، چه می شود که کار دانشجوی دکتری ما باید پایان نامه نویسی شود تا کار کردن در حوزه ای که مرتبط با رشته او باشد: آیا مسئولان فکری به حال بیکاری دانشجویان دکتری کرده اند؟ اگر فکری کرده اند، خب من باید به خاطر کارم پاسخگو باشم.

شما حتما می دانید که در شرایط اقتصادی کنونی جامعه چندین خلاء حول یک آدم تحصیل کرده وجود دارد.

خیلی دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری فقط دانشجو که نیستند.

کارمند هستند، زن و بچه دارند.

پول شهریه و پایان نامه، پول اجاره خانه و هزار بدبختی دیگر.

اگر شما عوامل مختلف را کنار هم قرار دهید، می بینید که کار ما بسیار آبرومندانه است.

فکر نکنید پول پارو می کنیم مهناز می گوید: مردم فکر می کنند همه کسانی که در خیابان انقلاب داد می زنند؛ مقاله، پایان نامه وپروپزال نونشان در روغن است، در حالی که اصلا اینگونه نیست.

بوده اند دانشجویان عزیزی که پول ما را ندادند و یا مثلا سه فصل از کار پایان نامه شان را که انجام می دهیم تا به استادشان نشان دهند، دیگر پیدایشان نمی شود و می گویند پایان نامه بد بود و استاد راهنما کارمان را قبول نکرد.

بعد کلی با ما دعوا می کنند و پولمان را نمی دهند؛ در صورتی که خیلی هایشان دروغ می گویند.

او معتقد است: پایان نامه برای دانشجویان یک چیز کاملا تشریفاتی شده و تقریبا دادن کار پایان نامه نویسی به مراکز خصوصی و پایان نامه نویس ها در میان دانشجویان دانشگاه های دولتی و آزاد جا افتاده است.

من هم دانشجو بودم و می دانم که کم کاری در این زمینه به دو طرف باز می گردد هم دانشجو و هم استاد.

دانشجو و رمقی که ندارد؛ مساله این است اغلب دانشجویانی که به من مراجعه می کنند حتی برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز انگیزه ای ندارند، آن وقت چطور می توان از این جوان انتظار کار کردن روی یک پروسه سنگین و وقت گیر مثل پایان نامه را داشت.

آن ها فقط مدرک می خواهند همین و بس.

از طرف دیگر شاهد این ماجرا نیز هستم که بعضی دانشجویان، علاقه مند به نوشتن پایان نامه و مطرح شدن آن در سطح کلان هستند، اما به آن ها پر و بال داده نمی شود.

از شانس بدشان اگر گیر استاد بی خیالی هم بیفتند که فقط روز دفاع آن هم تلفنی باید دعوتش کرد؛ دیگر بی جان و بی رمق راسته خیابان انقلاب را برای سپردن کار پایان نامه در پیش می گیرند.

البته هستند دانشجویانی که این کار را نمی کنند و پایان نامه را هرطور شده خودشان می نویسند، اما با خون دل! ما فقط وعده دیده ایم نه عمل این دانشجو با بغض می گوید: فکر نکنید با یکی دو میلیون برای هر پایان نامه که آن هم معلوم نیست چه تعداد در کل سال باشد، زندگی یک دانشجو که باید خرج یک خانواده را هم بدهد می چرخد.

امثال کسانی مثل من این کار را شرافتمندانه ترین کار ممکن در شرایط فعلی و بیکاری جامعه می دانیم.

لااقل از علم و توانایی که داریم پول درمی آوریم.

اگر شغل دیگری برای من دانشجو با مدرک دکتری دارند بگویند.

ما که فقط از مسئولین وعده دیده ایم نه عمل.

این حرف های مهناز من را یاد صحبت هایی که چند وقت پیش با یکی از اساتید دانشگاه علوم ارتباطات آزاد تهران مرکز داشتم می اندازد.

این استاد می گفت: ویروس پایان نامه نویسی از 10 سال پیش در کشور شیوع پیدا کرد و یکی از علل مهم آن حجم عظیمی از فارغ التحصیلان بیکار در مقاطع ارشد و دکتری است که از بیکاری روی به پایان نامه نویسی آورده اند.

این استاد همچنین یکی از مشکلات اکثر دانشجویان در امر پایان نامه نویسی را، ضعف آن ها در روش تحقیق رشته تحصیلی و عدم تسلط بر نرم افزار های آماری می دانست که دانشجویان را مجبور می کند انجام این امور را به بیرون بسپارند.

در آخر.

به نظر می رسد اوضاع پایان نامه نویسی در کشور مستلزم یک صافی باشد.

یک صافی که همه چیز را زیر و رو کند و برخی مبانی را از نو جای گذاری کند.

این سردرگمی و نبود مدیریتی صحیح بر روند کار استاد و دانشجو در کارپایان نامه و همچنین نبود مدیریت صحیح بر مساله جذب دانشجو و در مقابل بازار کار آن ها در جامعه؛ برای جامعه علمی زنگ خطر خواهد بود.

زنگ خطری که البته چندین سال است صدایش تا ساختمان شیشه ای وزارت علوم، ساختمان سه گوش بهارستان و .

رسیده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار 21مهر97، کدخبر: 716568 ،www.

snn.

ir
کلید واژه ها: پایان نامه - نامه - دانشجو - دانشجویان - میدان انقلاب - تحصیلات - خرید و فروش - مقالات - علمی - معروف - خیابان انقلاب - فروش - وزارت علوم - نرم افزار - خرید - افزایش - خیابان - انگیزه - وزارت - فرمول - همیشه - دکتری - گزارش - دفتر - علوم - سواد - مبلغ - ماست

آخرین اخبار سرویس:
اگر آن کس که جهاد می کند زنده بماند همچون طفلی است که تازه متولد شده است

دوره «اخلاق علمی و حرفه ای سطح یک» در جهاددانشگاهی گیلان برگزار شد

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

رسانه ها درباره کرسی های آزاداندیشی از مسئولان مطالبه گری کنند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 26 آبان 97

عامل آزار و اذیت چند پسربچه در شوشتر دستگیر شد

مجلس نمایندگان ایتالیا:همکاری با ایران یکی از اولویت رم است

چرا ایرانی ها در فضای مجازی خشن تر می شوند؟/سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

رسوخ لکنت و لالی اجتماعی به خانواده ها

مجلس نمایندگان ایتالیا:همکاری با ایران یکی از اولویت رم است

پنج شب، پنج کتاب، پنج شخصیت

رعایت ادب نسبت به امام زمان(عج)/ اسامی ائمه اطهار(ع)، مصداق بارز «ذکرالله» است

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

تصاویر/ خدمت رسانی موکب های حسینی به زائران عسکریین(ع)

رییس جمهور عراق شنبه به ایران می آید

درخواست رشیدیان از دستگاه قضایی درباره آخرین وضعیت پرونده فرماندار پیشین خواف

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

کتابخانه های عمومی 9 برابر شدند اما ما کتابخوان نشدیم

اولین شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد/ نظارت بر بانکداری بدون ربا

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

شاهرودی درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی تسلیت گفت

برخی احزاب در کشور نقش پدرخوانده ها را دارند

وزیران فرهنگ ایران و روسیه بر گسترش روابط تاکید کردند

برخی احزاب در کشور نقش پدرخوانده ها را دارند

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

همایش بزرگداشت آیت الله سید علی قاضی در مشهد مقدس

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

شعرخوانی علامه طباطبایی / من به سرچشمه خورشید نه خود بردم راه / ذره ای بودم و مهر تو مرا بالا برد

فیلم: بغض شریعتمداری، وزیر کار بخاطر درگذشت «نوربخش»

روز بازنشستگی واقعی 15 آذر است نه 26 آبان

روز بازنشستگی واقعی 15 آذر است نه 26 آبان

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد

آیت الله العظمی میلانی گفت که تبلیغ را ترک نکن

واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش

ریشه همه بدی ها از زبان امام علی(ع)

توکلی: مردم به دیده بان شفافیت و عدالت اعتماد و با آن همکاری خوبی دارند

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

رییس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور درگذشت نوربخش را تسلیت گفت

پیام تسلیت مشترک وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت نوربخش و معاونش

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

مسأله خشونت علیه زنان را نمی توان فقط با قانون رفع کرد

واکنش احزاب سیاسی در برابر احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

طرح طبیعت گردی آشوراده وارد فاز اجرایی می شود

پیام تسلیت جمعی از مسئولان کشور درپی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

پیامبرانی که مقبرشان در ایران است+ تصاویر

دانلود مداحی ویژه شهادت امام حسن عسکری(ع)

اشعار ویژه شهادت امام حسن عسکری (ع)

آخرین تصاویر از جزییات تصادف سید تقی نوربخش

رییس دانشکده ادیان در قم: تقریب ادیان الهی یکی از سیره های بارز امام رضا(ع) است

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

ایران بازهم در پول شویی از افغانستان پیشی گرفت

گزارش تصویری از برگزاری کارگاه سواد رسانه ای و تجلیل از سه خبرنگار در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب کرمانشاه

عکس؛ هدیه ویژه دیبالا برای کودک ایرانی

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

حکومت، امانت مردم است دردست مسئولان

رییس دانشگاه دولتی باکو بخاطر قاچاق شراب در پرواز دیپلماتیک برکنار شد

لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

وزیر تحصیلات اسراییل می خواهد وزیر دفاع شود

حجت الاسلام شهیدی: فرهنگ ایثار وشهادت در کتب دانش آموزان بیشتر می شود/ترامپ درکی از مقاومت وشهادت طلبی ما ندارد

مفاهیم دفاع مقدس با زبان روز به نسل جدید منتقل شود

بازدید الهی تبار معاون سیاسی و امنیتی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب به روایت تصویر

توضیحات انتظامی در آبان ماه 93 درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت

تلاوت مجلسی سوره مبارکه مریم

فضایل امام حسن عسکری (ع)

آیت الله فیض مشکینی دار فانی را وداع گفت

هشدار آمریکا به بانک ها و شرکت های اروپایی

آقای واعظی؛ بودجه معاونت اجرایی در سال 97؛ شش میلیارد تومان است نه صفر!!

واکنش رییس سازمان بازرسی کل کشور به خبر دادگاهی شدن بازنشستگان از 15 آذر

درگیری شدید در سلف دانشگاه حکیم سبزواری، دانشجویان را نگران کرد

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و معاونش

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

عراقچی: مسئولیت مستقیم بهره مندی ایران از منافع برجام با اروپا است

محمد فاضلی: دولت کارگروهی را متولی بررسی شیوه راندن خودروهای دولتی کند

پیکر «نوربخش» روز شنبه از مقابل سازمان تامین اجتماعی تشییع می شود + جزییات

دفاع مقدس زمینه ظهور اندیشه دینی در مدیریت کشور را فراهم کرد

استعفای آگشته و جلسه سرنوشت ساز شورا

توجه و همیاری به اعتلای تحصیلی کودکان استثنایی، راهبرد شورای پنجم

لزوم تولید محتوا و مدیریت فضای مجازی

واکنش سلامی به توهین وزیر ترامپ: دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند/ تاریخ ثابت کرد هر کس که با آمریکا دوستی کرد، غارت شد و بی حیثیت شد

بازدید رییس پلیس راهور استان فارس از مجتمع فرهنگی، اردویی شهید آیت الله دستغیب شیراز

فرمانده سپاه: پاسخ های ما به آل سعود چراغ خاموش اما دردناک است / این پاسخ ها گاهی قابلیت رسانه ای شدن ندارد اما به شدت آن ها را می سوزاند

نشست خبری هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی

چرا تعداد نگهبانان دوزخ 19 نفر است؟

واکنش سردار سلامی به سخنان توهین آمیز وزیر آمریکایی/ دورریز غذای ایرانی ها 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

توضیحات انتظامی درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات

افتتاح رسمی مصلای دهستان حصارچه راز و جرگلان

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

فیلمسازی یک فریضه بود، اکنون بیزنس است

استاد انصاریان: قرآن و اهل بیت ملاک تبلیغ هستند

نمایندگان خراسان جنوبی درگذشت نوربخش را تسلیت گفتند

رمزگشایی از یک علت بر زمین ماندن مهمترین توصیه های رهبر انقلاب

آب را گِل نکنید!

توضیحات انتظامی درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات

ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب پایان نامه می نویسد

ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب پایان نامه می نویسد