مطالب مرتبط:
وام های بانکی که مقصدی غیر تولید دارند
با وام بانکی 18 درصد نمی توان خط تولید را بازسازی کرد
با وام بانکی 18 درصد نمی توان خط تولید را بازسازی کرد
یک مستندساز در گفت وگو با فارس: «وام اهلی» روایت گرفتار شدن مردم در وام های بانکی است
تولید 80درصد کارت های بانکی در بانک ملی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 22:552018-10-15اقتصادي

گزارشی از وام های بانکی که مقصدی غیر تولید دارند


طی هفت سال اخیر سهم بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات بانکی از 31.

5 درصد به 28.

24 درصد، سهم بخش مسکن و ساختمان از 17 درصد به 8.

6 و سهم بخش کشاورزی نیز حدود یک درصد کاهش یافته اند - شعارسال": طی هفت سال اخیر سهم بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات بانکی از 31.

5 درصد به 28.

24 درصد، سهم بخش مسکن و ساختمان از 17 درصد به 8.

6 و سهم بخش کشاورزی نیز حدود یک درصد کاهش یافته اند؛ اما در همین مدت سهم بخش خدمات از 30.

7 درصد به 40.

7 درصد و سهم بخش بازرگانی از 11.

9 درصد به 13.

3 درصد افزایش یافته است.

کارشناسان اقتصادی می گویند سرنخ بخش مهمی از التهابات بازار ارز، سکه، طلا و بورس بازی زمین و مسکن را باید در همین تخصیص ضدتولید وام های بانکی جست وجو کرد.

چندین عامل ازجمله از التهابات ارزی ناشی از شوک تحریم نفت و سیستم بانکی کشور، بی انضباطی مالی و سیاست انبساطی دولت در سال های 90 و 91 اقتصاد ایران را مهیای ورود به دوره رکود تورمی کرد.

بر این اساس، یکی از شعارهای اصلی دولت جدید (دولت روحانی) رونق تولید، انضباط مالی دولت، کنترل هزینه های جاری، افزایش سرمایه گذاری و موارد از این قبیل بود.

در همین راستا ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در سال 92 نیز حاکی از دغدغه مجموعه نظام برای ایجاد رونق در بخش تولید به عنوان یکی از ابزارهای اصلی خروج از رکود بود، به طوری که از مجموع 24 بند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی 12 بند در موارد مختلف رونق تولید را مدنظر قرار داده است.

با این حال آنچه امروز مشخص شده اینکه دولت روحانی نیز عملا راهی را رفته است که یک بار به تلخی در دولت احمدی نژاد تجربه شده بود.

با توجه به اینکه یکی از مشکلات بخش تولید در دوره رکود، کمبود نقدینگی است، در گزارش حاضر به بررسی سهم بخش های مختلف اقتصاد کشور از تسهیلات بانکی طی هفت سال اخیر پرداخته است.

بررسی فرهیختگان از تسهیلات بانکی کشور نشان می دهد طی سال های 97-90 از سهم هر سه بخش مولد اقتصاد (صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن و ساختمان) کاهش و سهم بخش های غیرمولد (در اینجا منظور کالاهای فیزیکی است) به شدت افزایش یافته است، به طوری که طی هفت سال اخیر سهم بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات بانکی از 31.

5 درصد در سال 90 به 28.

24 درصد در سال 97 کاهش یافته و سهم بخش مسکن و ساختمان نیز در همین مدت از 17 درصد به 8.

6 درصد و سهم بخش کشاورزی نیز کمتر از یک درصد کاهش یافته است.

اما در همین مدت سهم بخش خدمات از 30.

7 درصد به 40.

7 درصد و سهم بخش بازرگانی از 11.

9 درصد به 13.

3 درصد افزایش پیدا کرده است.

به عبارت دیگر، طی هفت سال اخیر تسهیلات بانکی بخش خدمات 4برابر، بخش بازرگانی 3.

5 برابر، کشاورزی 2.

8 برابر، صنعت و معدن 2.

27 برابر و مسکن و ساختمان 1.

5 برابر رشد کرده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند اگرچه سهم بخش خدمات در اقتصاد ایران حدود 50 درصد است که بر همین مبنا طبیعی است که 50 درصد تسهیلات بانکی به بخش خدمات برسد، با این حال در ایران به جهت نبود ارتباط بین بخش مولد و غیرمولد، بخش خدمات و بازرگانی عملا تسهیلات بانکی را برای سفته بازی و دلالی هزینه می کنند.

بر این اساس، با توجه به اینکه بخش تولید قادر به پرداخت نرخ سود بالای بانکی نیست، بانک ها منفعت خود را در بخش غیرمولد و سفته بازی جست وجو می کنند که ماحصل آن ورود این تهسیلات بانکی به بازار ارز و سکه و طلا و بورس بازی زمین و مسکن است.

41 درصد وام های بانکی در قبضه بخش خدمات بررسی داده های آماری بانک مرکزی نشان می دهد در پنج ماهه سال جاری بانک های کشور درمجموع 240 هزار و 799 میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی کشور پرداخت کرده اند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل (32 هزار و 560 میلیارد تومان) رشد 15.

6 درصدی داشته است.

بین بخش های اقتصادی نیز نزدیک به 41 درصد از تسهیلات بانکی به بخش خدمات، 28 درصد به بخش صنعت و معدن، 13.

3 درصد به بخش بازرگانی، 8.

6 درصد به بخش مسکن و ساختمان و 9 درصد از تسهیلات نیز به بخش کشاورزی اختصاص داده شده است.

در این بین نکته قابل تامل تخصیص تسهیلات بانکی این است که طی هفت سال اخیر (97-91) به طور قابل توجهی سهم بخش های مولد اقتصاد (تولید فیزیکی) از تسهیلات بانکی کاهش یافته و سهم بخش های غیرمولد افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که برای مثال در سال 90 سهم بخش صنعت از تسهیلات بانکی 31.

5 درصد بوده است (مراجعه به نمودار) که این میزان طی سال های اخیر هرساله کاهش یافته و در پنج ماهه سال جاری به 28.

24 درصد رسیده است.

بخش مسکن و ساختمان از دیگر بخش های مولد اقتصاد است که طی هفت سال اخیر تسهیلات این بخش با کاهش 50 درصدی از نزدیک به 17 درصد (16.

99 درصد) در سال 90 به 8.

6 درصد در پنج ماهه سال جاری رسیده است.

بخش کشاورزی نیز از دیگر بخش های مولد اقتصاد کشور است که سهم آن طی هفت سال اخیر اگرچه نوسان زیادی نداشته و بین هشت تا 9 درصد مانده است، با این حال از آنجاکه این بخش حدود 17.

5 درصد از اشتغال کشور را تامین می کند و معیشت نزدیک به 21 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم به این بخش وابسته است، به نظر می رسد سهم این بخش از تسهیلات بانکی بسیار ناچیز است.

برخلاف کاهش شدید سهم بخش های مولد اقتصاد از تسهیلات بانکی، در هفت سال اخیر سهم بخش های غیرمولد اقتصاد یعنی خدمات و بازرگانی به طور قابل توجهی افزایش یافته است، به طوری که سهم بخش خدمات از 30.

7 درصد در سال 90 به 41.

2 درصد در سال 96 و 40.

7 درصد در پنج ماهه سال جاری رسیده است.

همچنین سهم بخش بازرگانی از تسهیلات بانکی از 11.

9 درصد در سال 90 به 13.

8 درصد در سال 96 و 13.

3 درصد در پنج ماهه سال جاری رسیده است.

هیچ تولیدی توان تامین سود 30 درصدی را ندارد محمدقلی یوسفی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران در پاسخ به این سوال فرهیختگان که چرا سهم بخش خدمات از تسهیلات بانکی طی سال های اخیر حدود 10 درصد افزایش یافته است، می گوید: با توجه به اینکه سیاستگذاری پولی کشور درست نیست، مسئولان پولی و مالی برای کنترل تورم، نرخ سود بانکی را بالا برده اند که این اقدام (افزایش سود بانکی) هزینه های زیادی را به تولید کننده تحمیل می کند.

بنابراین دریافت وام با سود 20 درصد برای تولیدکننده به صرفه نیست، زیرا یک تولیدکننده علاوه بر سود 20 درصدی وام، باید 10 درصد هم برای خودش سود بماند که عملا با بازدهی تولید قادر به تامین این 30 درصد (سود وام بانکی و سود تولید) نخواهد بود.

در نتیجه بخش مهمی از افزایش سهم بخش خدمات از تسهیلات بانکی به همین مساله برمی گردد که سود بالای بانکی برای تولیدکننده و بخش واقعی اقتصاد نمی صرفد.

دکتر یوسفی ادامه می دهد: مساله دوم اینکه در سیستم اقتصادی که برمبنای تجارت می چرخد، بازدهی بخش های تجاری بالاتر بوده و بانک ها هم به دنبال این هستند پولی را که با سود بالا می دهند وصول کنند، بنابراین بانک ها همه بخش ها را ارزیابی می کنند و آن بخشی که بالاترین بازدهی را دارد به همان بخش وام و اعتبار می دهند.

وی می گوید: دلیل سوم افزایش سهم بخش خدمات از تسهیلات بانکی، سیاست های کلان جامعه است.

بر این اساس به طور کلی خود مسئولان دولتی کاری می کنند که نهادهای پولی تسهیلات را در بخش خدمات و تجارت به کار بگیرند.

بنابراین مجموعه این عوامل دست به دست هم داده و باعث می شوند منابع به سمت بخش های تولید هدایت نشود.

البته این نکته را باید تاکید کنم که بخش های وسیعی از تجار و واردکنندگان (آنهایی که بازرگان مآب هستند نه تولیدکننده) ریشه در قدرت دارند و از جاهایی حمایت می شوند، بنابراین زمانی که واردات سودآور است، انگیزه ای برای تولیدکنندگان نمی ماند و تسهیلات دهنده نیز اعتبار و وام را به بخشی می دهد که سودآور باشد.

اولویت با مشتری ویژه است نه تولیدکننده یوسفی در پاسخ به این سوال فرهیختگان که در سطح دنیا نیز مانند ایران بیشترین تسهیلات به بخش خدمات می رود یا بخش تولید، می گوید: وضعیت ایران را نباید با دنیا مقایسه کرد، زیرا شرایط متفاوت است ولی به هر حال شرایط کشور ما به گونه ای است که هم انگیزه تولید در داخل کشور پایین است و هم اینکه سیستم پولی و بانکی در ایران به گونه ای است که بازدهی بخش های خدماتی و بازرگانی بالاتر است؛ در نتیجه پول هم به آن بخش ها سرازیر می شود؛ اما اینکه چه کسی این شرایط را به وجود آورده است، باید گفت مجموعه نظام تصمیم گیری کشور همه مقصر هستند که سیستم اقتصادی کشور را فشل کرده اند.

وی ادامه می دهد از اوایل دهه 90 ما در دوره رکود تورمی قرار داشتیم، لذا تولید ما به تکنولوژی نیاز داشت و اولین اقدام باید واردات تکنولوژی می بود؛ اما طی چند سال اخیر با توجه به اینکه تکنولوژی وارد نشد، در نتیجه تولیدکننده داخلی هم انگیزه رقابت با رقبا را از دست داد و هم انگیزه دریافت وام را.

البته ناگفته نماند بخش وسیعی از تسهیلات بانکی را خود دولت ها می گیرند و بخشی از آن نیز توسط خود بانک ها (بانک ها بنگاه دار هستند) دریافت می شود و بخش دیگری نیز می ماند که آن را مشتریان ویژه بانک ها دریافت می کنند.

تولید کیلویی چند؟! دکتر حسین صمصامی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی در گفت وگو با فرهیختگان درباره اینکه چرا سهم بخش خدمات از تسهیلات بانکی به طور چشمگیری افزایش یافته است، می گوید: با توجه به اینکه ارزش افزوده بخش خدمات در کل تولید ناخالص داخلی ایران بیش از 50 درصد است، بنابراین اگر نسبت بگیریم باید به همین میزان نیز تسهیلات بانکی به بخش خدمات برود.

در کشورهای صنعتی هم بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی در بخش خدمات است، پس طبیعی است که به همین نسبت هم تسهیلات بانکی به بخش خدمات برود.

ولی مساله این است که یک تفاوتی بین رشد خدمات در ایران و رشد خدمات در کشورهای صنعتی وجود دارد؛ به این صورت که رشد خدمات در کشورهای صنعتی درواقع هم راستا و مکمل تولید است، اما در ایران بخش خدمات و تولید نسبتی با هم ندارند.

به عبارت دیگر، در کشورهای صنعتی زیرساخت های اقتصادی ایجاد شده است، صنعت و کشاورزی شکل گرفته و در کنار رشد کالاهای غیرخدماتی، خدمات هم برای پشتیبانی تولید آمده است، ولی در اقتصاد ایران این تناسب وجود ندارد و رشد بخش خدمات متناسب با رشد صنعت، کشاورزی و بخش های غیرخدماتی و مولد نیست.

البته این نکته را نباید از قلم انداخت که خدمات هم می تواند مولد باشد، اما در اینجا بحث ما تولید کالاهای فیزیکی است، لذا این ارتباط و حلقه وصلی که بین خدمات و کالاهای صنعتی و کشاورزی و سایر زمینه های تولیدی در کشورهای صنعتی برقرار است، در ایران شکل نگرفته است.

بنابراین چون سودآوری بخش خدمات بیشتر است، پس طبیعی است که وام و تسهیلاتی که به این بخش می آید، بیشتر باشد.

درواقع بانک ها می دانند که سودآوری بخش خدمات بیشتر بوده و اینها بهتر می توانند پول را برگردانند.

برای مثال در حال حاضر اگر یک تولیدکننده بخواهد وام بگیرد، علاوه بر آنکه نمی تواند سود 20 درصدی وام را پرداخت کند، برای دریافت وام هم باید از هفت خوان رستم گذر کند؛ هفت خوانی که در فرآیند نفس گیر انواع و اقسام مجوزها را از تولیدکننده می خواهد، مالیات و انواع عوارض را می خواهد و درنهایت هم اگر موفق به تولید محصول شود، باید با کالاهایی رقابت کند که با قیمت ارزان و از طریق قاچاق وارد کشور شده است.

پس تولیدکننده هرطور که با خود حساب و کتاب کند، تولید برای او صرفه ای ندارد.

بانک ها عامل سفته بازی و دلالی هستند حسین صمصامی با اشاره به نقش پررنگ بانک ها در سفته بازی می گوید: یکی دیگر از مشکلات اقتصاد ایران این است که در کنار بخش واقعی و مولد اقتصاد کشور، یک بخش خدماتی بسیار قدرتمند با محوریت بانک ها درست شده که خود ضدتولید است.

برای مثال در کل کشور 325 میلیونی آمریکا بانک هایی که عضو فدرال (اعم از دولتی و ایالتی) هستند، بیش از 46 بانک نیستند، اما در ایران 81 میلیون نفری، 42 بانک و موسسه اعتباری وجود دارد.

لذا این موسسات مالی- خدماتی که رشد قارچ گونه دارند، باید هزینه های خود را از یک راه میانبر جبران کنند.

پس سهم اینها از ارزش افزوده هر روز بیشتر می شود که نه تنها به تولید کمکی نمی کنند، بلکه بخش دلالی و سفته بازی را رونق می دهند.

بر همین مبنا وقتی این بانک ها گسترش پیدا می کنند، مساله ای که پیش می آید این است که هزینه ها باید از جایی جبران شود، پس زمانی که بخش تولید کشش وام با سود 20 درصدی را ندارد، پس با وام به بخش های خدماتی غیرمولد این هزینه ها جبران خواهد شد.

وی در تبیین نحوه ورود بانک ها به بازار سفته بازی و دلالی با طرح این پرسش می گوید: وام 20 درصدی برای چه کسانی جذاب است؟ روشن است این وام مناسب کسانی است که بتوانند 30 درصد، 40 درصد یا 50 درصد با این وام درآمد کسب کنند.

پس با توجه به اینکه این پول قابل استخراج از بخش تولید نیست، این سفته بازان، خریداران دلار، خریدران سکه و طلا و بورس بازان مسکن و زمین هستند که در اقتصاد غیرشفاف این وام ها را می گیرند و با خرید دلار، سکه و طلا و.

در زمانی کوتاه به سودهای 40 و 50 درصد می رسند.

پس زمانی که دلال و سفته باز در بخش غیرمولد اقتصاد وام می گیرد، بدون اینکه مالیات بدهد، بدون اینکه مجوز خاصی بگیرد و بدون اینکه ماه ها در صف ارگان های دولتی بایستد به راحتی این وام ها را تبدیل به دلار و سکه و طلا و.

می کند و کسی هم سراغش نمی رود.

آیا واقعا انتظار داریم در این سیستم، تولید اتفاق بیفتد؟ دکتر صمصامی در بخش دیگری از گفت وگوی خود می گوید: بخش عظیم نقدینگی مخرب فعلی همان وام هایی است که در فرآیند وام دادن بانک ها به بخش غیرمولد خلق شده است.

وی معتقد است اینکه گفته می شود نقدینگی را بانک ها خلق می کنند به این دلیل است که بانک ها متولی تخصیص وام هستند و با عدم تخصیص بهینه وام ها به بخش های مولد اقتصاد عملا به رونق دلالی و سفته بازی کمک می کنند که آثار این اقدام در التهابات اخیر ارزی مشاهده شد.

البته با توجه به اینکه دولت از طریق بانک مرکزی متولی امور پولی و بانکی کشور است، در اینجا مقصر اصلی خواهد بود.

خریداران ارز و سکه ابربدهکار بانکی هستند دکتر حسین صمصامی در بخش پایانی گفت وگوی خود با فرهیختگان می گوید: این نکته را باید اضافه کرد آن مقدار از تسهیلاتی که در حال حاضر گفته می شود به بخش تولید داده شده، چندان مشخص نیست که آیا واقعا به بخش تولید داده شده یا فقط به نام تولید تمام شده است.

برای مثال بررسی داده های آماری سرمایه گذاری واقعی در سه ماهه اول نشان می دهد این میزان حدود منفی سه دهم درصد است، لذا مشخص است این وام ها به بخش تولید نرفته است.

البته نکته جالب توجه اینکه از همین 240 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی که بانک مرکزی می گوید در پنج ماهه سال جاری به بخش های مختلف داده شده، بیش از 50 درصد آن از وام سال های قبل مانده است و وام جدید نیستند بلکه استمهال هستند.

یعنی افرادی این وام ها را گرفته و چون نیاورده اند، بانک ها پس از دریافت 20 درصد سود وام خود، وام استهمال شده را وام جدید به حساب می آورند.

این آمارها در حالی است که دلال وام را گرفته و با آن دلار و سکه و.

خریداری کرده و به سودهای آنچنانی دست یافته و اگر بانک سود 20 درصدی مطالبه کند، دلال حتی حاضر است سود بالای 30 درصد را نیز بدهد.

کافی است به سراغ همین افرادی که امسال به عنوان مفسد اقتصادی 30، 40 یا 50 میلیون دلار ارز یا 20 هزار، 24 هزار یا دو تن سکه خریداری کرده بودند، بروید و سرمنشأ این پول را بگیرد، قطعا مشخص خواهد شد این پول ها از سیستم بانکی آمده است.

درواقع این پول ها همان وام هایی است که سال های قبل داده شده و فرد آن 20 درصد سود بانکی را می دهد دلار 3700 تومانی خریداری می کند و بعد از چندماه دلار 19هزار تومان می شود، چند درصد سود می شود؟ پنج برابر سود کسب کرده است.

پس حالا اگر 20 درصد این پول را هم در قالب استمهال وام به بانک بدهد، بازهم به سود کلانی دست یافته است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وب سایت جوان آنلاین، تاریخ انتشار21 مهر97، کدخبر:930691،www.

javanonline.

ir
کلید واژه ها: درصد - تسهیلات بانکی - مسکن و ساختمان - بانکی - تسهیلات - اقتصاد - تولید - ساختمان - کشاورزی - اقتصاد مقاومتی - دولت - افزایش - دولت روحانی - کاهش - مسکن - کارشناسان اقتصادی - معدن - صنعت - مقام معظم رهبری - دولت احمدی نژاد - کمبود نقدینگی - کشور - رکود - روحانی - سرمایه گذاری - اقتصاد ایران - سیستم بانکی - گزارش - رکود تورمی - احمدی نژاد

آخرین اخبار سرویس:
تولید پتروشیمی به مرز 60 میلیون تن در سال رسید

جزییات تسهیلات مالی به مستندها از سوی سازمان سینمایی؛ ترور سرچشمه گران ترین مستند

واکنش مردم به واریز نشدن بسته حمایتی تأمین اجتماعی

ساختمان پلاسکو در 55 سال قبل +عکس

فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز خاورمیانه 32 درصد افت کرد

گران ترین املت جهان! +عکس

رکورد جدید آدم کشی در مکزیک

پرداخت 39 میلیارد تومان وام قرض الحسنه به نیازمندان در استان تهران

پرداخت کمک هزینه 970 میلیون تومانی به خانواده های دختران شین آبادی

شرایط جدید بلیت چارتری هواپیما / چارتر فقط در مسیر گردشگری

سوت پایان توزیع بسته حمایتی ناتمام دولت!

امیدوارم دود سفید از خانه ملت برای افزایش حقوق کارگران بلند شود

اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال 98 چقدر پیش بینی شد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی،کارشناس روانشناسی

رشد مثبت اعتبارات عمرانی 18 استان کشور در سال آینده

مردم معمولا خودروی خود را تعویض می کنند و خریدار کم است

مصوبه افزایش حق مسکن کارگران هفته آینده به دولت ارسال می شود

گودرزی: متخلفان پرونده های ارزی جریمه ارزی می شوند

تحقیق و تفحص مجلس از نحوه واگذاری مغان کلید خورد

افزایش میزان بارندگی ها در کشور

موضوع افزایش قیمت بنزین در کمیسیون انرژی مطرح نیست

نماینده دامپزشکان کشور در مجلس یک چهارم بودجه کشور صرف واردات نهاده های دامی و کشاورزی می شود

قیمت نفت افزایش یافت

تالاب بین المللی گمیشان احیا می شود/ بیش از 60 درصد مساحت تالاب آب گیری شد

ژیژک: هیچ راه آسانی برای شکست دادن سرمایه داری در جهان نیست

امکان انجام بررسی عوامل بیماریزای کرم ابریشم در گیلان فراهم شد

پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش ها درباره «بسته حمایتی»

فروش بلیت های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد/هشدار به ایرلاین ها

افزایش قیمت لوازم خانگی تا نوروز 98 پیش بینی نمی شود

تداوم بلاتکلیفی برای فاز دوم توسعه میدان یادآوران

صادرات از منطقه آزاد اروند 40 درصد افزایش یافت/ سرمایه گذاری خارجی 134 میلیون دلاری در منطقه

فناوری اطلاعات، فرصت های شغلی زیادی را پدید می آورد

افزایش تولید نفت صخره ای آمریکا در ماه فوریه

هلال احمر کرمان در توسعه کارآفرینی جوانان کشور پیشرو است

ترکیه گوی سبقت را در صادرات به قطر ربود/بنادر امتیاز ایران در صادرات به قطر/حضور ما در بازار قطر باید پایدار و مستمر باشد

نبض بازار کره گرفته شد

پرداخت15 ونیم میلیاردتومان تسهیلات به مددجویان زنجانی

اجرای بیش از 40 برنامه همزمان با دهه فجر

تاکید بر لزوم مهار گرانی های روزمره

ششمین «کافه محفل» برپا می شود

پرداخت کمک هزینه 970 میلیون تومانی به خانواده های دختران شین آبادی

روزانه 1200 تن زباله در تبریز تولید می شود

مفتح در نشست خبری: مصوبه مربوط به واردات بدون انتقال ارز لغو شد

انتقاد مراجع تقلید از بانک ها: مردم را فریب ندهید|رباخواری نکنید| اخذ دیرکرد حرام است

تمدید مهلت بیمه محصولات باغی در گیلان

با متخلفان ارائه بلیت چارتری خارج از چارچوب برخورد می شود

کارمزد وام قرض الحسنه نیازمندان حذف می شود

دومین فن بازار دانشگاه آزاد در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی برگزار می شود

استخدام نیروی جوان آقا برای پخش لبنیات در قم

قیمت نفت رو به افزایش رفت

استخدام کارگر پرداختکار طلا و جواهر در محدوده نوبنیادِ تهران

انجام پروژه های عمرانی از نیازهای اساسی برای توسعه گلستان است

استخدام تعدادی چرخکار ماهر و کامل دوز جهت تولیدی کیف و کوله در تهران

وام 700 میلیاردی تهیه کننده شهرزاد

روال تعیین دستمزد کارگران چگونه است؟

استخدام دو رده شغلی جهت شرکت آراد در قم

پنج میلیارد تومان هزینه بازسازی یک پردیس!

آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خورد

افتتاح 28 هزار مسکن مهر در شهر های جدید

ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت برای مشمولان

استخدام کارشناس شیمی جهت پینک رنگ های صنعتی در تهران

بورس انرژی در کیش راه‎ اندازی می‎شود

استخدام نیروی کار برای کارگاه لیزر در قم

استخدام بازاریاب جهت فروش محصولات آرایشی در البرز

هنوز نجومی بگیر در کشور وجود دارد

قیمت جهانی طلا امروز 1397/11/03

مرغ و گوشت را گران نخرید

کمبودهای دارویی تحت کنترل است

دادگاه های آمریکا فقط تا 8 روز دیگر بودجه دارند

فارس منتشر کرد سوت پایان توزیع بسته حمایتی ناتمام دولت!

استخدام تعدادی مهندس مکانیک با گرایش خودرو - تهران

استخدام مهندس Civil آشنابه امور دفتر فنی - تهران

صدور مجوز برای گلخانه های کوچک و سایبان ها کمتر از یک هفته

استخدام کارمند فروش دفتری و حضوری جهت کار در شهر اصفهان

بهره مندی 114 خانوار روستایی مهاباد از آب آشامیدنی سالم

افتتاح دهمین نمایشگاه بین المللی در و پنجره و صنایع وابسته

استخدام مدیر داخلی جهت شرکت رستوران های زنجیره ای

استخدام مسئول تدارکات جهت تجهیزات نفت و گاز در تهران

مشارکت زنان در عرصه کار و کارآفرینی

59 هزار میلیارد هزینه اجرای طرح های عمرانی بقاع متبرکه

افزایش 24 درصدی بارش ها در کشور

عبور از پیچیدگی های تحریم، نیازمند مدیریت راهبردی و خوداتکایی استراتژیک است

فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

قیمت حاشیه بازار محصولات ایران خودرو اعلام شد

رشد گردشگری جهانی دو سال جلوتر از اهداف موردنظر است

سرعت رشد اقتصادی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کند شد

الزام شرکت های هواپیمایی به فروش بلیت هواپیما به صورت سیستمی

پمپ بنزین های ترسناک تهران! + عکس

لاریجانی: برنامه به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خورد / پیش بینی فروش 1.5 میلیون بشکه نفت در روز عاقلانه است

گل سامان قدوس سوم شد

تحقق 50 درصدی درآمد های غیر نقد

روی بازار ارز کنترل کامل داریم

ساخت بزرگترین فرودگاه جهان

سهم ایران از تصادفات جاده ای چقدر است؟/ روند نگران کننده تصادفات جاده ای

رکورد جدید آدم کشی در مکزیک

4 دلیل برای خرید فرش 1200 شانه

فناوری های شگفت انگیزی که هنوز به بازار نیامده اند+تصاویر

دومین فن بازار دانشگاه آزاد در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی برگزار می شود

مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ سایپا ماهی 1000 میلیارد تومان ضرر می دهد

گزارشی از وام های بانکی که مقصدی غیر تولید دارند

گزارشی از وام های بانکی که مقصدی غیر تولید دارند