مطالب مرتبط:
سخنگوی وزارت خارجه خواستار آزادی فوری دیپلمات ایرانی در فرانسه شد
واکنش وزارت خارجه به تعرض به سفارت ایران در پاریس/ فرانسه برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک ایران اقدام جدی کند
سخنگوی وزارت خارجه : روابط ایران و اروپا مخالفان و دشمنانی دارد که باید هوشیار بود / از هیچ منبع موثقی در دولت فرانسه خبر محدودیت سفر دیپلمات هایشان را دریافت نکردیم
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به سخنان وزیر خارجه فرانسه درباره برنامه موشکی ایران
توضیحات وزارت خارجه درباره نگرانی فرانسه از اقدام ایران علیه تروریست ها در عراق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 21:422018-10-15سياسي

یک دیپلمات ایرانی هم از فرانسه اخراج شد/ سکوت وزارت خارجه در برابر تحقیر دیپلماتیک ایران


طرف غربی گام به گام بر شدت تحقیرآمیز بودن اقدام خود می افزاید و در مقابل واکنش طرف ایرانی را می سنجد، هر چقدر واکنش منفعلانه تر باشد، شدت تحقیر باز هم افزایش می یابد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتهران 24"، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه- دوشنبه 23 مهر- در نشست خبری در پاسخ به این سؤال که چند هفته پیش یک دیپلمات ایرانی از فرانسه اخراج شده است.

با توجه به اینکه اصل عمل متقابل یکی از اصول بدیهی در روابط دیپلماتیک است چرا دستگاه دیپلماسی این موضوعات را پنهان می کند و آیا اراده ای برای عمل متقابل وجود ندارد؟! گفت: ایران در مقابل اقدام ناپسند از جانب دیگر کشورها چه نسبت به دیپلمات ها و چه سایر موضوعات با درایت و فهم شرایط عکس العمل لازم و متقابل را داشته و خواهد داشت، چه در مورد هلند و چه کشورهای دیگر، ما این حق را داریم و با توجه به مجموع منافع ملی و مصالح کشور اقدام لازم را انجام می دهیم.

نه بحث پنهان نگه داشتن و نه سکوت و نه نادیده انگاشتن موازین بین المللی وجود ندارد.

در مواقع لازم اقدام متناسب انجام می شود .

قاسمی خبر اخراج دیپلمات ایرانی از فرانسه را تکذیب نکرد اما به این سؤال هم پاسخ نداد که چرا دیپلمات ایرانی از فرانسه اخراج شده است؟! و چرا دستگاه دیپلماسی همچنان از اجرای اصل عمل متقابل اجتناب می کند؟! اصل عمل متقابل یکی از اصول بدیهی در روابط دیپلماتیک است، بر همین اساس اگر کشوری در واکنش به کشوری دیگر بلافاصله به اقدام متقابل دست بزند، از سوی سایر دول مورد سرزنش قرار نمی گیرد زیرا این عمل به عنوان کمترین واکنش محسوب می شود؛ اما اکنون در انفعالی سؤال برانگیز، پس از گذشت چندین ماه از اخراج 2 دیپلمات ایرانی در هلند و بازداشت یک دیپلمات ایرانی در آلمان و سپس استرداد وی به بلژیک و سپس اخراج یک دیپلمات ایرانی از فرانسه به این گفته بسنده می شود که در موعد لازم اقدام متناسب انجام می شود! متاسفانه این انفعال از سوی دستگاه دیپلماسی، طرف اروپایی را در استمرار اقدامات ضد ایرانی گستاخ تر کرده است.

به نظر می رسد که دشمن را هم باید در محافل بین المللی به محاکمه بکشیم و از امتیازات سیاسی آن بهره ببرید و به دنیا نشان دهید حق با ایران است، هم پاسخ گستاخی ها را بدهید تا تکرار نشود وگرنه باید شاهد تکرار حوادث تاسف باری باشیم که سال 95 و در ضیافت شام فرانسه گذشت.

بخوانید: وزیر خارجه فرانسه در راس یک هیئت اقتصادی 60 نفره وارد تهران شد تا علاوه بر رایزنی با رییس جمهور و وزیر خارجه کشورمان، در نشست مشترک اتاق بازرگانی ایران و تجار فرانسوی شرکت کند.

در بدو ورود ژان مارک آیرو به تهران، ضیافت شامی در سفارت فرانسه و به افتخار وزیر خارجه و تجار همراه وی از سوی سفیر فرانسه برگزار شد.

در میانه میهمانی و پس از سخنرانی آیرو، یکی از تجار فرانسوی وی را مورد خطاب قرار داد و می پرسد: جناب وزیر چرا سفر به تهران دقیقا در روزی انجام شد که فرانسه به همراه انگلیس و آمریکا در خلیج فارس و در نزدیکی آب های ایران مانور نظامی که طبیعتا پیام های خاصی دارد، برگزار کرده اند؟ آیا فکر نمی کنید این مسئله روی روابط تجاری ما با ایران تاثیر بگذارد و نتوانیم در این سفر قرارداد خاصی منعقد کنیم؟ شما از واکنش مقامات ایرانی نگران نیستید؟ وزیر خارجه فرانسه در پاسخ می گوید: خیر، بنده هیچ نگرانی نسبت به موفقیت آمیز بودن این سفر ندارم.

مقامات ایرانی در هیچ یک از جلسات مقدماتی و برنامه ریزی برای سفر در تهران و پاریس به این مسئله معترض نشدند.

دولت ایران به این سفرها احتیاج دارد و مطمئنم که هیچ اعتراضی در جلسات فردا هم نخواهیم شنید.

لازم به ذکر است که تمام دیپلمات ها دارای مصونیت (معاف از تعقیب حقوقی و کیفری) هستند و طبق مواد 29 و 31 کنوانسیون 1961 حقوق دیپلماتیک، به هیچ وجه نمی توان آنها را توقیف یا بازداشت کرد و حتی برای ادای شهادت نیز نمی توان آنها را به دادگاه فراخواند.

این موضوع شامل حال خانواده دیپلمات ها نیز می شود (ماده 37).

متاسفانه اکنون بیش از 100 روز از بازداشت آقای اسدی-دیپلمات سفارت ایران در اتریش- سپری شده است و از طرف دیگر دیپلمات های کشورمان در هلند و فرانسه نیز به دلایل واهی اخراج شده اند.

این اتفاقات زنجیره ای توهین آمیز در حقیقت سکانس هایی از پروژه تست و تحقیر است.

طرف غربی گام به گام بر شدت تحقیرآمیز بودن اقدام خود می افزاید و در مقابل واکنش طرف ایرانی را می سنجد، هر چقدر واکنش منفعلانه تر باشد، شدت تحقیر باز هم افزایش می یابد.

اقدام منفعلانه دستگاه دیپلماسی و دولت آقای روحانی تبعات بسیار خطرناکی برای کشور در پی دارد؛ زیرا بسیاری از مقامات کشورمان در حوزه های مختلف از گذرنامه دیپلماتیک برخوردار هستند و انفعال و بی عملی دولت در واکنش به پروژه تست و تحقیر، می تواند به اقدامات مشابه در آینده برای دیگر مقامات کشورمان منجر شود
کلید واژه ها: دیپلمات ایرانی - دیپلمات - ایران - ایرانی - فرانسه - اخراج - دیپلماسی - کشور - خارجه - واکنش - بین المللی - وزیر خارجه - اتاق بازرگانی ایران - اتاق بازرگانی - وزارت خارجه - تهران - کشوری - روابط - وزارت - رییس جمهور - نشست خبری - هلند - وزیر - بازداشت - اروپایی - اقتصادی - افزایش - محاکمه - دوشنبه - آلمان

آخرین اخبار سرویس:

یک دیپلمات ایرانی هم از فرانسه اخراج شد/ سکوت وزارت خارجه در برابر تحقیر دیپلماتیک ایران

یک دیپلمات ایرانی هم از فرانسه اخراج شد/ سکوت وزارت خارجه در برابر تحقیر دیپلماتیک ایران