مطالب مرتبط:
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
میرسلیم: دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
میرسلیم: دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:422018-10-15اقتصادي

​میرسلیم: دولت بدهکاری را از جیب مردم می دهد


وقتی درآمد ناشی از فروش نفت با نرخ جدید ارز به ریال تبدیل شود، آن افزایش درآمد کمک خوبی به دولت است برای خروج از بن بست دیونش؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، نوسانات اخیر در بازار ارز و تاثیر آن بر قیمت کالاهای اساسی در جامعه تبدیل به مهمترین مساله امروز اقتصاد کشور و معیشت مردم شده است.

سید مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: نابسامانی ارز که منجر به متزلزل شدن ارزش پول ملی شد کاملا طراحی شده بوده است و هدف آن رساندن اقتصاد کشور به فروپاشی است .

میرسلیم تاکید کرد: متضرر این افزایش نرخ ارز، حقوق بگیرانند که هیچگاه حقوقشان افزایشی متناسب با افزایش نرخ ارز نمی تواند پیدا کند و با توجه به افزایش زنجیره وار قیمت ها و شدت یافتن تورم، قدرت خرید آنها کاهش پیدا می کند رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه با کاهش ارزش پولی ملی، مردم سرمایه های خود را از بانک ها خارج می کنند، گفت: به ضرر نظام بانکداری کشور است، نظامی که اضافه بر آن در شرایط کنونی با مشکلات مزمن دیگری روبرو است و آن مشکل نرخ سود بانکی است که بیش از بیست در صد است و اقتصاد کشور را به سمت فلج شدن پیش می برد وی افزایش نرخ دلار را باعث رفع بدهکاری دولت به شرکت ها و موسسات داخلی می داند و معتقد است: وقتی درآمد ناشی از فروش نفت خام با نرخ جدید ارز به ریال تبدیل شود، آن افزایش درآمد کمک خوبی به دولت است برای خروج از بن بست دیونش؛ این اقدام دولت به مفهوم دست در جیب مردم کردن برای رفع بدهی های دولت است عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین تصریح کرد: با اعمال مدیریت شایسته و غیرتنگ نظرانه و با یاری طلبیدن از مردم، تحریم های ظالمانه ای که آمریکا به آنها امید بسته است، نقش بر آب خواهد شد.

مشروح این گفتگو به شرح زیر است: ریشه نابسامانی لجام گسیخته کنونی وضع ارز را در چه می بینید؟ نابسامانی ارز که منجر به متزلزل شدن ارزش پول ملی شد کاملا طراحی شده بوده است و هدف آن رساندن اقتصاد کشور به فروپاشی و در نتیجه براندازی نظام با حربه اقتصاد بوده است.

حساسیتی که نسبت به نابسامانی ارز در فضای مجازی وجود داشت خط گرفته از شبکه تبلیغات استکباری و بویژه صهیونیستی بوده و آثار آن را در رسانه های بیگانه می توان به عنوان شاهد این مدعا، دید.

آیا در ایجاد این نابسامانی غیر از طراحی خارجی، عوامل داخلی هم دخیل بوده اند؟ در مورد ارزش پول ملی باید به این نکات توجه کرد که بانک مرکزی به لحاظ سیاست های پولی هم به دولت متعهد است و هم به مردم.

همچنین رییس کل بانک مرکزی باید کارشناس با سابقه اقتصادی، بانکی و پولی باشد.

از طرفی در سال های گذشته همواره سیطره دولت بر بانک مرکزی وجود داشته است و وابستگی مستقیم رییس کل بانک مرکزی به دولت باعث خسارت به مردم می شود.

بنابراین مسئولیت بانک مرکزی قطعی است و اساسا فرآیندی که باید طبق آیین نامه برای تغییر نرخ ارز طی می شد، محترم شمرده نشده است.

این فرآیند چه مراحلی دارد؟ تغییر برابری ریال به پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزیر اموراقتصادی و دارایی و تأیید هیات وزیران و تصویب کمیسیون های مجلس شورای اسلامی میسر است.

چه عواملی به این نابسامانی کمک کرده است؟ برای کشف آن عوامل باید به این نکته بپردازیم که ذینفعان افزایش قیمت ارز چه کسانی هستند؟ به طور کلی بدهکارانی که دسترسی به ارز دارند یا افزایش نرخ تبدیل ارز بر دارایی های آنها اثر مثبت می گذارد، مدافع افزایش قیمت ارزند ولو آن را ابراز نکنند زیرا با فروش ارز به نرخ افزایش یافته یا با فروش مایملک به قیمت افزایش یافته تحت تأثیر زنجیره وار افزایش نرخ ارز، همان طور که شاهد آن بودیم، می توانند از پس طلبکاران خود بر آیند.

بسیار خوب، این به نفع آنهاست؛ اما از جیب چه کسانی؟ نکته مهم همین است؛ متضرر این افزایش نرخ ارز، حقوق بگیرانند که هیچگاه حقوقشان افزایشی متناسب با افزایش نرخ ارز نمی تواند پیدا کند و با توجه به افزایش زنجیره وار قیمت ها و شدت یافتن تورم، قدرت خرید آنها کاهش پیدا می کند؛ در واقع عامه مردم، غیر از بازرگانان و برخی از کسبه و انبارکنندگان کالاها و کسانی که معاملات خود را بر مبنای ارز انجام می دهند، از افزایش نرخ ارز متضرر می شوند؛ بعلاوه، سپرده گذاران که به نظام اقتصادی کشور و سپرده گذاری در بانکها اعتماد کرده اند، با کاهش ارزش سپرده هایشان مواجه می شوند و از سپرده گذاری مأیوس می گردند و به فکر راه حل دیگری می افتند تا ارزش سپرده های خود را تا آنجا که می توانند حفظ کنند و از این لحاظ به ضرر نظام بانکداری کشور است، نظامی که اضافه بر آن در شرایط کنونی با مشکلات مزمن دیگری روبرو است و آن مشکل نرخ سود بانکی است که بیش از بیست در صد است و اقتصاد کشور را به سمت فلج شدن پیش می برد.

ممکن است توضیحاتی درباره مصادیق ذینفعان افزایش نرخ ارز بدهید؟ به طور واضح در کشور ما در حال حاضر به ترتیب اهمیت بدهکاران ذینفع از افزایش نرخ ارز عبارتند از دولت که به نظام بانکی و برخی از دستگاه های عمومی نظیر بیمه های خدمات درمانی و بازنشستگی و تعداد زیادی از پیمانکاران بخش خصوصی بدهکار است و رقم بدهکاری شان به صدها هزار میلیارد تومان می رسد.

وقتی درآمد ناشی از فروش نفت خام با نرخ جدید ارز به ریال تبدیل شود، آن افزایش درآمد کمک خوبی به دولت است برای خروج از بن بست دیونش.

این مطلب را در سال 91 به رییس دولت نهم و دهم تذکر دادم که خوشایندش نبود؛ طبیعی است که تذکر امروز همان مطلب به دولت دوازدهم نیز خوشایندشان نباشد زیرا این اقدام دولت به مفهوم دست در جیب مردم کردن برای تأدیه بدهی های دولت است! جالب این است که با این درآمدهای جدید، دولت بسته های به اصطلاح حمایتی از مردم و گروه های آسیب پذیر تعریف کرده است! اغلب بانک های ما بدهکارند و تراز منفی دارند و می توانند مثلاً با تبدیل املاک خود به نرخ افزایش یافته جدید ناشی از اثر زنجیره وار افزایش قیمت ها، بخشی از بدهکاری ها و تراز منفی خود را جبران کنند.

سایر بدهکاران که مثلاً دین خود را به اقساط پرداخت می کنند در واقع آنچه به طلبکار خود بازمی گردانند دارای ارزش کمتری خواهد بود و فشار از روی بدهکار به هزینه طلبکار کاهش می یابد.

کسانی که با سوداگری ارز خریداری کرده اند از افزایش نرخ ارز خشنودند چون با افزایش معادل ریالی آن مواجه می شوند.

صادرکنندگان رسمی کالاهای ایرانی و قاچاقچیان که ارز حاصل از صادرات گذشته را تبدیل به ریال می کنند یا در آینده به دلیل کاهش ارزش ریال با مشتریان بیشتری مواجه می شوند و به دلیل بهبود رقابتی کالای ایرانی، رغبتشان به خرید کالای ایرانی افزایش می یابد.

کسانی هم کالاهایی با نرخ قبلی وارد و انبار کرده اند و در انتظار تثبیت شرایط بازارند تا همان کالاها را با اجحاف به مردم به نرخ افزایش یافته جدید بفروشند.

اهمیت وظایف بانک مرکزی در این جا روشن می شود.

به نظر شما راه حل مهار کردن نابسامانی ارزی کنونی چیست؟ با توجه به اینکه گستره نابسامانی کنونی طبیعی نیست و اصل آن تا حدود زیادی تحمیلی است، به نظر این جانب باید بانک مرکزی مهار ارز را به طور کامل در دست گیرد و آن را از حالت شناور و کالایی که به طور آزاد در بازار عرضه می شود، خارج کند و با همکاری دولت و مجلس، صرفاً ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و موارد ضروری و تأمین نیازهای تولید و اشتغال مولد را تخصیص دهد.

بعلاوه دولت باید جلو واردات بی رویه و کالاهای تجملی را بگیرد و قاطعانه با قاچاق در شکل های مختلف آن اعم از واردات و صادرات به صورت غیر رسمی یا شبه رسمی، مقابله کند یعنی جلوی زالو صفتان گرفته و با ویژه خواران مبارزه شود.

این روش موجب جلب اعتماد عمومی و همکاری مردم می شود.

بر این اساس، چون امکانات خدادادی کشور جوابگوی نیازهای اولیه و اساسی است، با اعمال مدیریت شایسته و غیر تنگ نظرانه و با یاری طلبیدن از مردم، تحریم های ظالمانه ای که آمریکا به آنها امید بسته است، نقش بر آب خواهد شد.


کلید واژه ها: افزایش - مجمع تشخیص مصلحت نظام - اقتصاد - ارزش پول ملی - مجمع تشخیص مصلحت - دولت - افزایش نرخ ارز - بانک - مردم - افزایش درآمد - درآمد - نظام - کشور - پول ملی - بانک مرکزی - قیمت کالاهای اساسی - رییس کل بانک مرکزی - حزب موتلفه اسلامی - طراحی - مرکزی - فروش نفت - افزایش نرخ دلار - نرخ ارز - کالاهای اساسی - بانکداری کشور - موتلفه اسلامی - نرخ سود بانکی - کل بانک مرکزی - تشخیص - بانکی

آخرین اخبار سرویس:
قیمت خودرو/افزایش 6 میلیونی قیمت ساندرو و پژو207

پایان بی نتیجه نشست افزایش قدرت خرید کارگران

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان | کدام کالاها در سبد حمایتی قرار دارند؟

آخرین وضعیت قیمت خودرو های داخلی در بازار/کاهش قیمت ارز ادامه دارد

اتفاقات عجیب در بازار آزاد ارز

مرغ چرا گران شد؟

جریان نامریی قدرتمند در بازار ارز!

همکاری مشترک امارات و عربستان برای تولید گاز ال ان جی

افزایش 37 درصدی حملات علیه یهودیان در آمریکا در سال 2017 نسبت به سال 2016

آخرین خبر از کمیته حقوق و دستمزد

افزایش 37 درصدی میزان حملات علیه یهودیان در آمریکا در سال 2017 نسبت به سال قبل

توافق های اولیه برای سرمایه گذاری های مشترک صورت گرفت

شورلت کوروِر مونزا مدل 1965 به ارث رسیده

توافق های اولیه برای سرمایه گذاری های مشترک صورت گرفت

انبوه سازی جالب روی دکل برق در زنجان! + عکس

همه آنچه که از چشمی باتری اتومبلیتان باید بدانید!

در جلسه امروز شورای عالی کار چه گذشت؟

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه

عذرخواهی وزیر راه بابت مشکلات متقاضیان مسکن مهر

دخل و خرج جورِ دولت

فرونشست زمین در تهران سالانه 16سانتی متر است

عرضه ارز پتروشیمی ها به مرز 5 میلیارد یورو رسید

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

هشدار شرکت ملی پخش درباره خرید و فروش کارت سوخت

سودجویان با قطعه بندی اراضی دولتی، مشکلات اجتماعی رقم زدند

وجود 320 واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در خوزستان

دریافت دیرکرد قبوض گاز مبنای قانونی دارد یا خیر؟

مانور طرح اضطراری فرودگاه مهرآباد

شبکه های اجتماعی با روان ما چه می کنند؟

جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می شود

هشدار شرکت ملی پخش درباره خرید و فروش کارت سوخت 

بهای خرید آپارتمان در منطقه 5 تهران +جدول

شاپرک جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی را منتشر کرد

مشوّق های ویژه برای اجرای طرح کاداستر در اراضی کشاورزی

جزییات حذف دفترچه بیمه سلامت از 70روز دیگر

بهره برداری از همراه سرا در گرو چند امضا

ورود شیرابه های زباله به رود هراز | خطر ویلاسازی ها

جزییات اجرای مرحله اول طرح «حمایت از اقشار کم درآمد» اعلام شد

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان است

جزییات استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری

چرا تحریم های آمریکا کارساز نیست؟

20میلیارد ریال مالیات اضافی مودیان استرداد شد

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/08/22

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

جزییات استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری

ظرافت های پنهان در طراحی آیپد پرو 2018 از زبان جانی آیو

کارت سوخت خود را نفروشید!

حداقل خرج یک تهرانی در هفته چقدر است؟ +جدول

جهانگیری: شرایط ملتهب اقتصادی تا دو ماه آینده فروکش می کند

کشتی آرای: قیمت سکه در یک هفته 400 هزار تومان کاهش یافت

نگاهی امیدوارانه به متغیرهای با اهمیت بانک سرمایه

پیش بینی برای بازار ارز و سکه

3 میلیارد ریال برای ایمن سازی دام استان هزینه شد

20میلیارد ریال مالیات اضافی مودیان استرداد شد

نمایشگاه صنایع دستی در یزد گشایش یافت

جزییات جلسه شورای پول و اعتبار؛ بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

فرانس 24: آرامش در بازار ایران بعد از تحریم ها یکجانبه آمریکا/ روند نزولی قیمت ها در بازار ارز و طلا

وجود 320 واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی 60 در خوزستان

جزییات استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری

آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده از هفته آینده ، تلاش برای افزایش قیمت محصولات کشاورزی

هشدار درباره خرید و فروش کارت سوخت

آیا  قیمت ارز کاهش می یابد؟

هیات تجاری اتاق بازرگانی یاسوج وارد اسلواکی شد

هیات تجاری اتاق بازرگانی یاسوج وارد اسلواکی شد

آموزش دودی کردن برنج معمولی

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان/ کدام کالاها در سبد حمایتی قرار دارند؟

باید موانع حضور فعال بخش خصوصی را برداریم

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان؟

نمایشگاه بین المللی تاسیسات و کاشی در شیراز آغاز به کار کرد

نمایشگاه بین المللی تاسیسات و کاشی در شیراز آغاز به کار کرد

بابل رتبه نخست تولید شیر در مازندران

چرا از دستگاه های مکانیزه برای رفت و روب در رشت استفاده نمی شود؟

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی: خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی

چادر ایرانی، محصول ژاپنی

راه جدید برای دور زدن تحریم ها

جزییات جدید افزایش 50 درصدی سقف امتیاز حقوق کارکنان سازمان مالیاتی

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه

چین آغاز به توسعه جی-6 می کند

مدیرعامل شستا: هیچ ژن خوبی در شرکت های شستا بکار گرفته نشده

700 هزار تومان؛ هزینه هر ثانیه سازمان بیمه سلامت

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

شاپرک جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی را منتشر کرد

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

ثبات و سیر نزولی بازار ارز و سکه

هیچگونه کمبودی در تامین آرد استان مازندران وجود ندارد

110 هزار جوان بیکار کرمانی در انتظار همت مراکز آموزشی و بخش خصوصی

توقف کوتاه مدت پروژه همت/ بهره برداری یک قطعه تا پایان سال

آشنایی با سیستم Magic Body Control، وقتی مرسدس شما را سوار قالی پرنده می کند

بهره برداری از واحد صنعتی در اهواز

افتتاح کارخانه نوین چوب‎ در اهواز

افتتاح فاز اول طرح 550 هزار هکتاری

2 نمایشگاه بین المللی در شیراز آغاز به کار کرد

روسیه: بررسی بازار نفت دردستور کار سران روسیه و عربستان نیست

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان/ کدام کالاها در سبد حمایتی قرار دارند؟

نوسان قیمت نفت در پی سیاست های آمریکا و اوپک

برگزاری اولین جلسه شورای روابط عمومی بانک کشاورزی

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

700 هزار تومان؛ هزینه هر ثانیه سازمان بیمه سلامت

​میرسلیم: دولت بدهکاری را از جیب مردم می دهد

​میرسلیم: دولت بدهکاری را از جیب مردم می دهد