مطالب مرتبط:
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
میرسلیم: دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
میرسلیم: دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:422018-10-15اقتصادي

​میرسلیم: دولت بدهکاری را از جیب مردم می دهد


وقتی درآمد ناشی از فروش نفت با نرخ جدید ارز به ریال تبدیل شود، آن افزایش درآمد کمک خوبی به دولت است برای خروج از بن بست دیونش؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، نوسانات اخیر در بازار ارز و تاثیر آن بر قیمت کالاهای اساسی در جامعه تبدیل به مهمترین مساله امروز اقتصاد کشور و معیشت مردم شده است.

سید مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: نابسامانی ارز که منجر به متزلزل شدن ارزش پول ملی شد کاملا طراحی شده بوده است و هدف آن رساندن اقتصاد کشور به فروپاشی است .

میرسلیم تاکید کرد: متضرر این افزایش نرخ ارز، حقوق بگیرانند که هیچگاه حقوقشان افزایشی متناسب با افزایش نرخ ارز نمی تواند پیدا کند و با توجه به افزایش زنجیره وار قیمت ها و شدت یافتن تورم، قدرت خرید آنها کاهش پیدا می کند رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه با کاهش ارزش پولی ملی، مردم سرمایه های خود را از بانک ها خارج می کنند، گفت: به ضرر نظام بانکداری کشور است، نظامی که اضافه بر آن در شرایط کنونی با مشکلات مزمن دیگری روبرو است و آن مشکل نرخ سود بانکی است که بیش از بیست در صد است و اقتصاد کشور را به سمت فلج شدن پیش می برد وی افزایش نرخ دلار را باعث رفع بدهکاری دولت به شرکت ها و موسسات داخلی می داند و معتقد است: وقتی درآمد ناشی از فروش نفت خام با نرخ جدید ارز به ریال تبدیل شود، آن افزایش درآمد کمک خوبی به دولت است برای خروج از بن بست دیونش؛ این اقدام دولت به مفهوم دست در جیب مردم کردن برای رفع بدهی های دولت است عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین تصریح کرد: با اعمال مدیریت شایسته و غیرتنگ نظرانه و با یاری طلبیدن از مردم، تحریم های ظالمانه ای که آمریکا به آنها امید بسته است، نقش بر آب خواهد شد.

مشروح این گفتگو به شرح زیر است: ریشه نابسامانی لجام گسیخته کنونی وضع ارز را در چه می بینید؟ نابسامانی ارز که منجر به متزلزل شدن ارزش پول ملی شد کاملا طراحی شده بوده است و هدف آن رساندن اقتصاد کشور به فروپاشی و در نتیجه براندازی نظام با حربه اقتصاد بوده است.

حساسیتی که نسبت به نابسامانی ارز در فضای مجازی وجود داشت خط گرفته از شبکه تبلیغات استکباری و بویژه صهیونیستی بوده و آثار آن را در رسانه های بیگانه می توان به عنوان شاهد این مدعا، دید.

آیا در ایجاد این نابسامانی غیر از طراحی خارجی، عوامل داخلی هم دخیل بوده اند؟ در مورد ارزش پول ملی باید به این نکات توجه کرد که بانک مرکزی به لحاظ سیاست های پولی هم به دولت متعهد است و هم به مردم.

همچنین رییس کل بانک مرکزی باید کارشناس با سابقه اقتصادی، بانکی و پولی باشد.

از طرفی در سال های گذشته همواره سیطره دولت بر بانک مرکزی وجود داشته است و وابستگی مستقیم رییس کل بانک مرکزی به دولت باعث خسارت به مردم می شود.

بنابراین مسئولیت بانک مرکزی قطعی است و اساسا فرآیندی که باید طبق آیین نامه برای تغییر نرخ ارز طی می شد، محترم شمرده نشده است.

این فرآیند چه مراحلی دارد؟ تغییر برابری ریال به پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزیر اموراقتصادی و دارایی و تأیید هیات وزیران و تصویب کمیسیون های مجلس شورای اسلامی میسر است.

چه عواملی به این نابسامانی کمک کرده است؟ برای کشف آن عوامل باید به این نکته بپردازیم که ذینفعان افزایش قیمت ارز چه کسانی هستند؟ به طور کلی بدهکارانی که دسترسی به ارز دارند یا افزایش نرخ تبدیل ارز بر دارایی های آنها اثر مثبت می گذارد، مدافع افزایش قیمت ارزند ولو آن را ابراز نکنند زیرا با فروش ارز به نرخ افزایش یافته یا با فروش مایملک به قیمت افزایش یافته تحت تأثیر زنجیره وار افزایش نرخ ارز، همان طور که شاهد آن بودیم، می توانند از پس طلبکاران خود بر آیند.

بسیار خوب، این به نفع آنهاست؛ اما از جیب چه کسانی؟ نکته مهم همین است؛ متضرر این افزایش نرخ ارز، حقوق بگیرانند که هیچگاه حقوقشان افزایشی متناسب با افزایش نرخ ارز نمی تواند پیدا کند و با توجه به افزایش زنجیره وار قیمت ها و شدت یافتن تورم، قدرت خرید آنها کاهش پیدا می کند؛ در واقع عامه مردم، غیر از بازرگانان و برخی از کسبه و انبارکنندگان کالاها و کسانی که معاملات خود را بر مبنای ارز انجام می دهند، از افزایش نرخ ارز متضرر می شوند؛ بعلاوه، سپرده گذاران که به نظام اقتصادی کشور و سپرده گذاری در بانکها اعتماد کرده اند، با کاهش ارزش سپرده هایشان مواجه می شوند و از سپرده گذاری مأیوس می گردند و به فکر راه حل دیگری می افتند تا ارزش سپرده های خود را تا آنجا که می توانند حفظ کنند و از این لحاظ به ضرر نظام بانکداری کشور است، نظامی که اضافه بر آن در شرایط کنونی با مشکلات مزمن دیگری روبرو است و آن مشکل نرخ سود بانکی است که بیش از بیست در صد است و اقتصاد کشور را به سمت فلج شدن پیش می برد.

ممکن است توضیحاتی درباره مصادیق ذینفعان افزایش نرخ ارز بدهید؟ به طور واضح در کشور ما در حال حاضر به ترتیب اهمیت بدهکاران ذینفع از افزایش نرخ ارز عبارتند از دولت که به نظام بانکی و برخی از دستگاه های عمومی نظیر بیمه های خدمات درمانی و بازنشستگی و تعداد زیادی از پیمانکاران بخش خصوصی بدهکار است و رقم بدهکاری شان به صدها هزار میلیارد تومان می رسد.

وقتی درآمد ناشی از فروش نفت خام با نرخ جدید ارز به ریال تبدیل شود، آن افزایش درآمد کمک خوبی به دولت است برای خروج از بن بست دیونش.

این مطلب را در سال 91 به رییس دولت نهم و دهم تذکر دادم که خوشایندش نبود؛ طبیعی است که تذکر امروز همان مطلب به دولت دوازدهم نیز خوشایندشان نباشد زیرا این اقدام دولت به مفهوم دست در جیب مردم کردن برای تأدیه بدهی های دولت است! جالب این است که با این درآمدهای جدید، دولت بسته های به اصطلاح حمایتی از مردم و گروه های آسیب پذیر تعریف کرده است! اغلب بانک های ما بدهکارند و تراز منفی دارند و می توانند مثلاً با تبدیل املاک خود به نرخ افزایش یافته جدید ناشی از اثر زنجیره وار افزایش قیمت ها، بخشی از بدهکاری ها و تراز منفی خود را جبران کنند.

سایر بدهکاران که مثلاً دین خود را به اقساط پرداخت می کنند در واقع آنچه به طلبکار خود بازمی گردانند دارای ارزش کمتری خواهد بود و فشار از روی بدهکار به هزینه طلبکار کاهش می یابد.

کسانی که با سوداگری ارز خریداری کرده اند از افزایش نرخ ارز خشنودند چون با افزایش معادل ریالی آن مواجه می شوند.

صادرکنندگان رسمی کالاهای ایرانی و قاچاقچیان که ارز حاصل از صادرات گذشته را تبدیل به ریال می کنند یا در آینده به دلیل کاهش ارزش ریال با مشتریان بیشتری مواجه می شوند و به دلیل بهبود رقابتی کالای ایرانی، رغبتشان به خرید کالای ایرانی افزایش می یابد.

کسانی هم کالاهایی با نرخ قبلی وارد و انبار کرده اند و در انتظار تثبیت شرایط بازارند تا همان کالاها را با اجحاف به مردم به نرخ افزایش یافته جدید بفروشند.

اهمیت وظایف بانک مرکزی در این جا روشن می شود.

به نظر شما راه حل مهار کردن نابسامانی ارزی کنونی چیست؟ با توجه به اینکه گستره نابسامانی کنونی طبیعی نیست و اصل آن تا حدود زیادی تحمیلی است، به نظر این جانب باید بانک مرکزی مهار ارز را به طور کامل در دست گیرد و آن را از حالت شناور و کالایی که به طور آزاد در بازار عرضه می شود، خارج کند و با همکاری دولت و مجلس، صرفاً ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و موارد ضروری و تأمین نیازهای تولید و اشتغال مولد را تخصیص دهد.

بعلاوه دولت باید جلو واردات بی رویه و کالاهای تجملی را بگیرد و قاطعانه با قاچاق در شکل های مختلف آن اعم از واردات و صادرات به صورت غیر رسمی یا شبه رسمی، مقابله کند یعنی جلوی زالو صفتان گرفته و با ویژه خواران مبارزه شود.

این روش موجب جلب اعتماد عمومی و همکاری مردم می شود.

بر این اساس، چون امکانات خدادادی کشور جوابگوی نیازهای اولیه و اساسی است، با اعمال مدیریت شایسته و غیر تنگ نظرانه و با یاری طلبیدن از مردم، تحریم های ظالمانه ای که آمریکا به آنها امید بسته است، نقش بر آب خواهد شد.


کلید واژه ها: افزایش - مجمع تشخیص مصلحت نظام - اقتصاد - ارزش پول ملی - مجمع تشخیص مصلحت - دولت - افزایش نرخ ارز - بانک - مردم - افزایش درآمد - درآمد - نظام - کشور - پول ملی - بانک مرکزی - قیمت کالاهای اساسی - رییس کل بانک مرکزی - حزب موتلفه اسلامی - طراحی - مرکزی - فروش نفت - افزایش نرخ دلار - نرخ ارز - کالاهای اساسی - بانکداری کشور - موتلفه اسلامی - نرخ سود بانکی - کل بانک مرکزی - تشخیص - بانکی

آخرین اخبار سرویس:
نرخ اقامت زمستانه در هتل های درجه یک شهرستان ها

یک کارشناس اقتصادی در گفت وگو با فارس: رانت واردات کالاهای اساسی دو برابر کل یارانه نقدی است

این چیزها را در مایکروفر نگذارید

مظنه آپارتمان در استاد معین+ جدول قیمت

از صدور اعلامیه ایجاد تامین اجتماعی در ایران تا کارنامه داخلی سازی خودروسازان

افزایش تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در گلپایگان

اختصاص بودجه برای ارتقاء کیفیت فضاهای شهری

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت معتبر در قم

استخدام ویزیتور آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در قم

استخدام ویزیتور ،کارمند فروش در یک شرکت معتبر در قم

اقدام مثبت در بازار ارز

میزان رشد اقتصادی چین به کمترین رقم در سه دهه اخیر رسید

صنعت خودرو در پرتگاه سوء مدیریت

برای خرید مسکن در منطقه 11 چقدر سرمایه نیاز است

استخدام سرپرست انبارها در شرکت سرام نگار در مرکزی

استخدام مسئول بازرگانی،سرپرست انبارها در شرکت سرام نگار- مرکزی

استخدام کارشناس پشتیبانی تور ورودی در شرکت 1stQuest در تهران

قیمت خودرو امروز 2 بهمن 97

قیمت لپ تاپ امروز 2 بهمن 97

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز سه شنبه 2 بهمن 97 + تغییرات

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت بازرگانی لوازم خانگی معتبر

استخدام توسعه دهنده (برنامه نویسback end) در گیشا

استخدام کارشناس منابع انسانی در افق کوروش/ رشت

عملیات گازرسانی به 13 شهر استان کرمان در دست اجرا است

اجاره 60 درصد، بقیه زندگی 40

کاهش فرصت های شغلی در کشورهای عربی خلیج فارس

استخدام گارسون و مهماندار خانم و آقا در رستوران چارگاه/تهران

استخدام کارشناس فروش لوازم خانگی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام صندوقدار،حسابدار در مجموعه میوه استار در کرج

مهندسی معکوس برای تولید ریزگرد نفتی به جای ریزگرد شنی/ تصمیم گرفته ایم جور دیگر زندگی کنیم!

استخدام کارشناس فروش وبازاریابی تلفنی و حضوری،صندوقدار،حسابدار

11 هزار شعبه بانکی اضافه داریم

بررسی مزایا و معایب خرید «نیسان رونیز»

جزییات انتقال بیمه شخص ثالث از خودرو به راننده/به ازاری هر نمره منفی راننده مبلغ حق پایه بیمه نیز افزایش پیدا می کند/انتقال تخفیف بیمه از یک خودرو به خودروی دیگر یا بستگان درجه یک /تصادف هشت سال تخیف بیمه شما را از بین نمی برد

صادرات نفت عربستان رکورد زد

تعیین الزامات آیین نامه ساماندهی کودکان کار در کرمان

بیمه شخص ثالث راننده یا خودرو؟

چه کسانی پول مشوق صادراتی مرغداران را خورده اند؟

استخدام فروشنده در شرکت پخش نینا در سیستان و بلوچستان

استخدام مشاور تحصیلی،کارشناس فروش در گیلان

استخدام برنامه نویس Back_End در شرکت بیمی لایک

قیمت خودروی تندر 90 در بازار

پیش بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

شگرد خطرناک تجار ایرانی برای دور زدن تحریم بانکی

بخشی از منابع اشتغال فراگیر تامین نشد/تخصیص گزینشی منابع اشتغال

قاچاق به تراکتور هم رسید

همه چیز درباره دیوار ترامپ

لباس های جین را چگونه بشوییم؟

فارس گزارش می دهد توقف ارائه خدمات بانکی برای 2.7 میلیون نفر اتباع خارجی بدون اطلاع قبلی

ایتالیا راغب ترین کشور اروپایی برای ارتباط تجاری با ایران است

مارمولک ها از سبزه میدان مهاجرت کرده اند؟

سارقان حرفه ای بتمن را دزدیدند

جزییاتی تازه از دستگیری باند فساد اقتصادی در لرستان

دمپختک شیرازی

دردسرهای شیرین چهارقلوها

خوش نشینی در محله فرمانیه تهران چقدر خرج دارد؟

هدف گیری سرشاخه ها عامل مخالفت با طرح مبارزه با پوشاک قاچاق/ صدای ذی نفعان درآمد

ورود مدعی العموم برای ساماندهی قیمت اقلام معیشتی مردم کرمانشاه

قابل فهم بودن مقررات بودجه برای مردم جزو حقوق شهروندی است

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

نرخ تولد در چین به کمترین رقم در 60 سال گذشته رسید

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

کلاهبرداری با فروش قرص لاغری

کفش ملی دیگر زیان ده نیست

کاهش 40 درصدی بودجه نانو در لایحه 98/دو برابر اعتبارات از شرکت ها مالیات بر ارزش افزوده اخذ شد

استخدام مهندس شیمی در محدوده شرقِ تهران

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد فقدان راهکار برای اشتغال مولد و تثبیت آن در لایحه بودجه 98

خودروهای 70 تا 100میلیونی بازار تهران

چرا دولت طلبکارانه حرف می زند؟ /تجربه فیلترینگ در یک سال گذشته چه سود و چه زیانی داشت؟ /تا کی منتظر اتحادیه اروپا باشیم؟

باکس آفیس | شیامالان یک بار دیگر ترس آفرید

پشت پرده خانه های قدیمی ارزان قیمت در پایتخت+جدول قیمت

مناسب سازی 40 درصدی دستگاه های دولتی برای معلولان

چرا در اولین روز بهمن شاخص سهام بورس تهران 3653 واحد ریخت؟

جهیزیه حداقل 83 درصد گران شد

گوشت منجمد چگونه سر از رستوران ها در می آورد؟

دولت به گودِ «سفر» وارد شود

چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

به استنادآمار سازمان برنامه و بودجه؛ اعتبارات ریلی 98 به اندازه ساخت 55 کیلومترخط آهن بیشتر شد

کاهش قیمت مسکن در سال آینده؟

موستانگ عتیقه در تهران!/ عکس

نیاز است منابع جدیدی از سوی دولت به ما تزریق شود فرامرزیان: مسائل بازنشستگان را حل کردیم/ افزایش بودجه در منابع متفرقه قابل توجه بوده است

کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

پرداخت سه برابری مستمری به مددجویان سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

تکذیب شایعه کاهش مستمری مددجویان کمیته امداد

واردات 10 میلیون دلاری درب آسان باز شوی آلومینیومی

وام دهی بانک های چینی افزایش می یابد

کیش حلقه اتصال اقتصاد ایران و جهان می شود / تکلیف روحانی به جزیره /کیش کانون مذاکرات با شرکتهای خارجی شود

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

ابتکارِ متروی توکیو برای کاهش ازدحام در واگن ها

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 درباره چیست؟

این چیزها را در مایکروفر نگذارید

شامپاین با گرده طلا در فروشگاه های تهران +ویدئو

ساماندهی تراکنش های بانکی تیری بر پیکر سوداگران

افزایش 23درصدی بودجه فرصت های مطالعاتی درسال 98/ظرفیت اعزام به خارج در گرو تثبیت سیاست های ارزی

بازار داغ بدلیجات با گرانی قیمت طلا

طعنه جالب همتی به بازی دلالان در بازار دلار

نرخ بیکاری در چین به 4.9 درصد رسید

مارمولک ها از سبزه میدان بجنورد مهاجرت کرده اند؟

تولید نفت چین رکورد زد

​میرسلیم: دولت بدهکاری را از جیب مردم می دهد

​میرسلیم: دولت بدهکاری را از جیب مردم می دهد