مطالب مرتبط:
«من به لبخند گرگ بدبینم»!
شریعتمداری به شورای نگهبان: «من به لبخند گرگ بدبینم»!
«من به لبخند گرگ بدبینم»!
شریعتمداری: به لبخند گرگ بدبینم/ مهاجری: به اشک تمساح اصولگراها نیز خوشبین نباشید
یادداشت/ حسین شریعتمداری «من به لبخند گرگ بدبینم»!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:422018-10-15سياسي

​شریعتمداری: من به لبخند گرگ بد بینم


چرا دشمنان ایران اسلامی اینهمه اصرار دارند که رسما و با تصویب لوایح 4 گانه تعهدات خود به FATF را قانونی کنیم؟! پاسخ این سؤال را می توان در برخورد ترامپ با برجام جستجو کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبر گزاری تقریب ، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: 1- روی سخن در این یادداشت با شورای محترم نگهبان است و سخن درباره وظیفه خطیری است که در مواجهه با کنوانسیون به اصطلاح مبارزه با تامین مالی تروریسم- CFT- بر عهده دارد.

انتظاری که در حوزه ماموریت و شرح وظایف این شورا قابل تعریف است و آن پیشگیری از خطری است که تصویب نهایی این کنوانسیون می تواند به ملت و نظام تحمیل کند.

درباره FATF و مخصوصا کنوانسیون CFT که یکی از پیوست های چهارگانه آن است بحث و بررسی های فراوانی صورت گرفته و کیهان نیز طی نزدیک به دو سال گذشته، بارها در گزارش ها و یادداشت های خود به آن پرداخته و به گونه ای مستند از فاجعه ای که تصویب این سند در پی دارد خبر داده است که نیازی به تکرار آن نیست، ولی دولت محترم در مقابل مستندات ارائه شده پاسخ قابل قبولی ارائه نکرده است.

با این حال در یادداشت پیش روی ابتدا به دو نمونه از استدلال های دولت و سایر موافقان این سند که اصلی ترین سخن آنان است اشاره می کنیم و در ادامه به انتظاری که از شورای محترم نگهبان در میان است می پردازیم.

2- روز چهارشنبه 18مهرماه، آخرین بخش از لوایح چهارگانه FATF که عنوان مبارزه با تامین مالی تروریسم- CFT را داشت با رای لرزان 143 موافق در مقابل 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

اصلی ترین دلیلی که موافقان این لایحه برای ضرورت تصویب آن ارائه می کردند، همان بود که آقای ظریف در جلسه علنی آن روز مجلس بر زبان آورد؛ نه بنده و نه آقای رییس جمهور نمی توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد، اما می توانیم تضمین بدهیم که با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد ! همین؟! جناب دکتر ظریف تنها خاصیت این کنوانسیون را در گرفتن بهانه از دست آمریکا می دانند! یعنی تاکید می کنند که این لایحه غیر از آنکه -به زعم ایشان- قرار است بهانه را از دست آمریکا بگیرد، هیچ خاصیت دیگری ندارد! به بیان دیگر، از نگاه وزیر محترم امور خارجه کشورمان، ملاک و معیار قانونگذاری در ایران اسلامی باید تامین خواسته های آمریکا باشد! با این توضیح که هرگاه آمریکا با موضوع یا پدیده ای در ایران اسلامی مخالفت کرد و علیه آن بهانه ای ساز کرد، باید مجلس و دولت به صف شوند و قانونی وضع کنند که تامین کننده خواسته آمریکا باشد تا بهانه ای که تراشیده است را از دستش خارج کند! آیا استدلال جناب ظریف در بیان ضرورت تصویب کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم-CFT- می تواند معنا و مفهومی غیر از این داشته باشد؟! باید از ایشان پرسید، مگر طی چهل سال گذشته، بهانه تراشی های آمریکا علیه ایران اسلامی نقطه پایانی داشته است؟! و مگر هم اکنون ده ها بهانه دیگر در آستین ندارد؟! آیا برای تامین نظر آمریکا و گرفتن بهانه هایی که تراشیده است و همه روزه نیز بر تعداد آن افزوده می شود، باید به خواسته هایش تن بدهیم؟! و در یک کلمه، دست بسته تسلیم آمریکا بشویم؟! با عرض پوزش و با اطمینان از اینکه آقای ظریف به تبعات و پی آمد های نظر خود توجه نداشته اند باید پرسید اینگونه قانونگذاری با دیکته کردن نظرات آمریکا به نظام سیاسی ایران که در دوره طاغوت مطرح بود چه تفاوتی دارد؟! آن روزها سفارتخانه های آمریکا و انگلیس خواسته خود را به دولت دیکته می کردند و دولت برای تامین نظر آنان- بخوانید گرفتن بهانه از دست آنها- خود را موظف! به پذیرش آنچه دیکته شده بود می دانست! و امروز از آن سوی آب ها نظر خود را به عنوان مسئله و قانونی که برایشان قابل قبول نیست (همان بهانه) اعلام می کنند و ما خود را موظف به پذیرش آن می دانیم! این تصور که آمریکا برای بهانه جویی علیه ایران اسلامی نیاز به فراهم آوردن مقدمات و زمینه دارد نیز خیالی خام است.

مگر ترامپ برای خروج از برجام که اگر ما هم از آن خارج شویم به موفقیت بزرگی دست یافته ایم- نیازی به مقدمه چینی و زمینه سازی داشت؟! آیا شورای محترم نگهبان که وظیفه پاسداری و صیانت از مصوبات مجلس شورای اسلامی و ضرورت عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی را بر عهده دارد، این استدلال دولت برای تصویب کنوانسیون موسوم به مبارزه با تامین مالی تروریسم- CFT- را می پذیرد و آن را با شرع مقدس و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مغایر نمی داند؟! 3- دومین استدلال موافقان که به آن لباس منطق کلاسیک پوشانده اند اینکه می گویند در تصویب الحاق ایران به این کنوانسیون بین دو گزینه احتمال و قطعیت قرار گرفته ایم! و توضیح می دهند که سوء استفاده دشمنان از تصویب این لایحه فقط یک احتمال است! ولی آشفتگی اقتصادی در صورت عدم تصویب آن قطعی است! از این روی راه حل عاقلانه و منطقی آن است که بین ضرر احتمالی و زیان قطعی، ضرر احتمالی (یعنی تصویب لایحه) را به زیان قطعی (یعنی عدم تصویب آن) ترجیح بدهیم! این استدلال در حالی است که؛ الف- سوء استفاده دشمن در حد احتمال نیست، بلکه قطعی است.

گویا آقایان هنوز باور نکرده اند با دشمنان قسم خورده ای طرف هستند که بارها نشان داده اند کمترین فرصتی را برای مقابله با ایران اسلامی و مردم آن از دست نمی دهند.

بنابراین عقل سلیم حکم می کند که کمترین فرصتی را در اختیار آنان قرار ندهیم.

با FATF تمامی اطلاعات اقتصادی و تراکنش های مالی کشورمان در اختیار حریف قرار می گیرد و بدیهی است که این اطلاعات در جنگ اقتصادی یکی از اصلی ترین و استراتژیک ترین نیازهای دشمن را تامین می کند.

این نگاه شبیه آن است که بگوییم اگر در جنگ نظامی اطلاعات نظامی خود را به دشمن بدهیم، احتمال دارد که از آن علیه خودمان استفاده کند! ب- نزدیک به دو سال است که دولت با زیر پا گذاشتن اصل 77 قانون اساسی و بدون اطلاع مجلس، کشورمان را در مقابل FATF متعهد کرده است! و بیش از 37 بند از 41 بندِ تعهداتی FATF را اجرا می کند! و تنها 4 بند که نیاز به تصویب قانون دارد را - اجباراً- در قالب لایحه به مجلس ارائه کرده است! و سؤال این است که اگر پذیرش تعهدات در FATF مانع از سوءاستفاده دشمن می شد چرا طی 2 سال گذشته نشده است؟! ج- چرا دشمنان ایران اسلامی اینهمه اصرار دارند که رسما و با تصویب لوایح 4 گانه تعهدات خود به FATF را قانونی کنیم؟! پاسخ این سؤال را می توان در برخورد ترامپ با برجام جستجو کرد.

ترامپ اصرار داشت که محدودیت صنایع موشکی و ممانعت از حضورمان در منطقه نیز به متن برجام اضافه شود.

و این در حالی بوده و هست که آمریکا و متحدانش هیچ فرصتی را برای مقابله با برنامه های موشکی کشورمان و مخالفت با حضورمان در منطقه از دست نداده و نمی دهند و سؤال این است که وقتی با همه توان به مقابله با این برنامه ها برخاسته اند دیگر چه اصراری به وارد کردن این خواسته ها در برجام دارند؟! پاسخ بسیار روشن است، آمریکا درپی آن است که مخالفت ها و مقابله خود و متحدانش با برنامه موشکی و حضورمان در منطقه را به یک قانون با پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل تبدیل کند! یعنی دقیقا همان انگیزه ای که امروزه با اصرار بر قانونی شدن پذیرش تعهدات FATF از سوی ایران اسلامی دارند! 4- دیروز حجت الاسلام و المسلمین جناب مصباحی مقدم به نقل از حضرت آیت الله مکارم شیرازی نکته ای را از قول رهبر معظم انقلاب نقل کرد که دفتر آیت الله مکارم شیرازی انتساب این نقل قول به خود را تکذیب کردند.

نقل قول این بود: حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیداری که در مشهد با رهبر انقلاب داشتند نظر خودشان را در این موارد مطرح می کنند و از حضرت آقا سؤال می کنند که نظر خود شما چیست؟ مقام معظم رهبری در جواب می فرمایند من اینها را دیدم خودم به جمع بندی نرسیدم و چون خودم به جمع بندی نرسیدم نظر خاصی ندارم .

این نقل قول بر فرض که صحت داشت نیز دلیل محکمی بر ضرورت رد مصوبه مجلس بود.

چرا که حضرت آقا در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس و با اشاره به همین لوایح 4 گانه FATF فرموده بودند: فرض کنیم (موضوع) مبارزه با تروریسم یا با پولشویی است، خیلی خب، مجلس شورای اسلامی یک مجلس رشید و عاقل و بالغی است و پشتوانه های کاری خیلی خوبی هم دارد، بنشینند یک قانون بگذرانند، این قانون، قانون مبارزه با پولشویی است، هیچ مشکلی هم ندارد، شرایط زیادی هم ندارد و همان کاری که خود شماها می خواهید بکنید، در این قانون مندرج است، این مهم است.

هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمی دانیم ته آن چیست یا حتی می دانیم که مشکلاتی هم دارد، به خاطر آن جهات مثبت و جنبه های مثبت، قبول بکنیم .

به آنچه حضرت ایشان در دیدار نمایندگان فرموده اند توجه کنید.

می فرمایند؛ هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمی دانیم ته آن چیست یا حتی می دانیم که مشکلاتی هم دارد، به خاطر آن جهات مثبت و جنبه های مثبت، قبول بکنیم .

حالا با فرض اینکه نقل قول مورد اشاره از رهبر معظم انقلاب صحت داشته باشد، باید گفت که ایشان نیز در سودمند یا زیان آور بودن این لوایح به نتیجه نرسیده اند.

بنابر این به قول حضرتش در دیدار با نمایندگان لزومی ندارد لوایحی را تصویب کنیم که نمی دانیم ته آن چیست .

از این روی رد لایحه مورد اشاره از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقدامی عقلایی، منطقی، ضروری و لازمه تبعیت از رهنمود حکیمانه رهبر معظم انقلاب است.

گفتنی است که نقل قول منتسب به حضرت آقا توضیح دیگری بر بیانات یاد شده ایشان در جمع نمایندگان است.

5- انتظار از شورای محترم نگهبان این است که با دعوت از صاحبنظران موافق و مخالف FATF و شنیدن نظرات و استدلال های آنان درباره پذیرش یا رد مصوبه مجلس تصمیم بگیرد و توصیه می شود که موافقان را از میان دولتمردان دست اندر کار که در این خصوص حرف آخر را می زنند انتخاب کند.

بی تردید با مقایسه نظراتی که از دو سوی ماجرا مطرح می شود به عمق موضوع و تبعات خسارت آفرین مصوبه مجلس پی خواهد برد و از تکرار برجام 2 که تحمیل فاجعه ای دیگر به ملت است خودداری خواهد شد.

و به قول شاعر متعهد کشورمان برادر محمد مهدی سیاری:
کلید واژه ها: آمریکا - اسلامی - تروریسم - شریعتمداری - مجلس شورای اسلامی - شورا - ایران - شورای - تامین - حسین شریعتمداری - روزنامه کیهان - مبارزه - مجلس - دولت - نگهبان - مالی - مشکلات - کیهان - مستند - گزارش - رییس جمهور - ظریف - چهارشنبه - پیشگیری - روزنامه - افزایش - فاجعه - لبخند - حمایت - خارجه

آخرین اخبار سرویس:
بعیدی نژاد: همسر زاغری برای سفر به ایران تضمین داشت اما...

سند «بازنگری دفاع موشکی» آمریکا درباره ایران چه می گوید؟

استخدام عکاس و فیلمبردار بصورت پاره وقت در یک آموزشگاه

دیپلماسی ایران در روز روشن در مقابل سفر چراغ خاموش آقای ترامپ

مردم در فشار معیشت هستند/ باید تمام همت ما برای حل مشکلات باشد

احوال چهارگانه آدمی در کلام امام رضا(ع)

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت نورد لوله کوثر صنعت اسپادانا

مهمترین نگرانی های معلمان در خصوص بودجه 98

استخدام طراح و آنالیزور کابینت در شرکت معتبر سیستم آشپزخانه

استخدام مهندس کشاورزی آقا در یک شرکت معتبر در مشهد

آغاز بهمن ماه با پنج نمایش جدید

باران کوثری، سحر دولتشاهی و هدی زین العابدین (عکس)

عده ای می خواهند بذر ناامیدی بکارند/ از فضای مجازی به نفع انقلاب استفاده کنیم

آیا می دانید چه چیزی ویران کننده خوشی ها و لذت هاست؟

استخدام شرکت کولیس در تبریز

با طناب پوسیده اروپا به چاه برجام رفتیم/ ابتدا بگویند برجام چه منافعی برای ما داشته است

آیا فکر گناه نیز گناه محسوب می شود؟!

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

تحقق سند اسلامی شدن دانشگاه ها مطالبه دفتر تحکیم وحدت است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به جوان سازی دارد

40 درصد طرح های اقتصادی کمیته امداد به خودکفایی می رسد

تغییر مسیر سه پرواز داخلی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

امضاهای خونین غواصان در متن محترمانه/ همه چیز رنگ و بویی از اروند داشت

طرح ده گردشی، امتیازی مثبت برای شهرستان سمیرم است

مطالبات 50 میلیارد تومان قطعه سازان گلپایگانی کمر شکن است

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه «سلامت و بهداشت»

به جای انتخابات استانی، دنبال انتخابات حزبی باشیم

راهکارهای جدید وزارت کشور برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

اگر صرفا تهدیدات فضای مجازی را ببینیم، از فرصت ها غافل می شویم

ایران تسلیم فشارهای سیاسی برای حل پرونده «نازنین زاغری» نمی شود

موردی که لقمان پیوسته به پسرش تذکر می داد!

طرح نمایندگان مجلس برای تغییر نام یک وزارتخانه در ایران

علم بهتر است یا ثروت؟ درکلام امام علی(ع)

لایحه CFT هفته آینده در مجلس بررسی می شود/سوال دو نماینده از «زنگنه»

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید

استخدام مونتاژ کار کارهای اداری،نصاب کار های اداری

امضاهای خونین غواصان در متن محرمانه/ همه چیز رنگ و بویی از آب داشت؛ آب اروند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ به روزرسانی جلسات قرآنی

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ تقویت زیرساخت های قرآنی در شهرستان ها

کلان نگری و داشتن نگاه توسعه ای مهمترین مزایای استانی شدن انتخابات مجلس است

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

اقدام پژوهی چگونه حس مسئولیت پذیری و نقش موثر اولیاء را در جلسات انجمن اولیاء و مربیان آموزشگاه پر رنگ نمایم؟

مصطفی میرسلیم مهمان برنامه دستخط می شود

عملی که باعث حسادت شیطان می شود

فساد مالی و هزینه های میلیاردی نامزدها از مضرات استانی شدن انتخابات است

ناگفته های عجیب از زندگی حضرت زهرا(س)

بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

استخدام حسابدار دریک برند معتبر در تهران

استخدام حسابدار،کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام کارمند خانم در یک مطب جراحی فک و صورت معتبر در تهران

امتیازات خاص مقالات علمی باعث تقلب می شود

تولید برند های خارجی در ایران امکان پذیر می شود

نگاهمان به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ نخبه پروری؛ لازمه تمامی مسابقات قرآنی

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

مهمترین استخدامی های کرمان - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های قم - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های تهران - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های البرز و کرج - هفته 43 ام

دامی که شیطان برای افراد مال دوست، پهن می کند

هشدار امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس

آیا میدانید کفاره گناه غیبت چیست؟

روایت تنها بازمانده هواپیما از حادثه ای که برای بویینگ 707 رخ داد

هیات دولت مستعفی از ارائه گزارش صحیح اسیران سرباز می زند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های هرمزگان و بندرعباس - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - هفته 43 ام

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

استخدام کارشناس بازرگانی،کارشناس برنامه ریزی و انبار در تهران

استخدام مسئول فنی،نماینده علمی،رییس حسابداری،کارشناس حسابداری

استخدام کارشناس فروش در شرکت تدبیر الکترونیک امن ایرانیان

استخدام جوشکار آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در البرز

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

نگاه همه به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

رودبار جنوب حدود 7 هزار مسکن روستایی نیاز دارد

نوجوانان؛ حاملان مبانی قرآن/ برای تمامی مسابقات نخبه پروری داشته باشیم

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

موسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

اجرای مدل غربی در آپارتمان سازی ، منجر به آرامش خانواده نمی شود

سعید مرتضوی در زندان است یا نجف؟

توصیه پیامبر (ص) در هنگام برپایی نماز جماعت

فارس گزارش می دهد مهم ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می شود؟

رفتار با کودکان گلفروش قابل پیگیری قضایی است / در جامعه بین المللی در معرض قضاوت هستیم

سردار جلالی: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

جمع بندی روز: پنج شنبه، 27 دی 1397

روایت غلامحسین کرباسچی از قتل های زنجیره ای و وزارت اطلاعات در دوره هاشمی و خاتمی

اقدام پژوهی چگونه توانستم سطح دانش و مهارت های نوشتاری دانش آموزانم را افزایش دهم؟

حکم صادره برای مصطفی ترک همدانی غیرقابل فهم و تعجب آور است

استخدام منشی خانم در یک کلینیک پوست و مو و زیبایی معتبر

استخدام فروشنده با(درآمد میلیونی ، راننده و بیمه)خانم در تهران

ترامپ برنامه سفر 7 روزه «نانسی پلوسی» به کشورهای خارجی را لغو کرد

شاهکار وزارت اطلاعات در جنگ اقتصادی/ دستگیری 54 نفر در یک ماه

طرح محققان ایرانی برای یادآوری قرارهای روزانه

عاق رسول خدا نشویم

الحوثی: هیات نظارت بر آتش بس الحدیده بی تجریه است

فال روزانه + فال حافظ امروز جمعه 28 دی 97

عملکرد نمایندگان فراکسیون امید؛ از استعفا تا نطق های آتشین/ اصولگراترین اصلاح طلب مجلس کیست؟

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در یک شرکت معتبر پخش مواد غذایی

استخدام آشپز در یک رستوران معتبر در تهران

​شریعتمداری: من به لبخند گرگ بد بینم

​شریعتمداری: من به لبخند گرگ بد بینم