مطالب مرتبط:
«من به لبخند گرگ بدبینم»!
شریعتمداری به شورای نگهبان: «من به لبخند گرگ بدبینم»!
«من به لبخند گرگ بدبینم»!
شریعتمداری: به لبخند گرگ بدبینم/ مهاجری: به اشک تمساح اصولگراها نیز خوشبین نباشید
یادداشت/ حسین شریعتمداری «من به لبخند گرگ بدبینم»!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:422018-10-15سياسي

​شریعتمداری: من به لبخند گرگ بد بینم


چرا دشمنان ایران اسلامی اینهمه اصرار دارند که رسما و با تصویب لوایح 4 گانه تعهدات خود به FATF را قانونی کنیم؟! پاسخ این سؤال را می توان در برخورد ترامپ با برجام جستجو کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبر گزاری تقریب ، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: 1- روی سخن در این یادداشت با شورای محترم نگهبان است و سخن درباره وظیفه خطیری است که در مواجهه با کنوانسیون به اصطلاح مبارزه با تامین مالی تروریسم- CFT- بر عهده دارد.

انتظاری که در حوزه ماموریت و شرح وظایف این شورا قابل تعریف است و آن پیشگیری از خطری است که تصویب نهایی این کنوانسیون می تواند به ملت و نظام تحمیل کند.

درباره FATF و مخصوصا کنوانسیون CFT که یکی از پیوست های چهارگانه آن است بحث و بررسی های فراوانی صورت گرفته و کیهان نیز طی نزدیک به دو سال گذشته، بارها در گزارش ها و یادداشت های خود به آن پرداخته و به گونه ای مستند از فاجعه ای که تصویب این سند در پی دارد خبر داده است که نیازی به تکرار آن نیست، ولی دولت محترم در مقابل مستندات ارائه شده پاسخ قابل قبولی ارائه نکرده است.

با این حال در یادداشت پیش روی ابتدا به دو نمونه از استدلال های دولت و سایر موافقان این سند که اصلی ترین سخن آنان است اشاره می کنیم و در ادامه به انتظاری که از شورای محترم نگهبان در میان است می پردازیم.

2- روز چهارشنبه 18مهرماه، آخرین بخش از لوایح چهارگانه FATF که عنوان مبارزه با تامین مالی تروریسم- CFT را داشت با رای لرزان 143 موافق در مقابل 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

اصلی ترین دلیلی که موافقان این لایحه برای ضرورت تصویب آن ارائه می کردند، همان بود که آقای ظریف در جلسه علنی آن روز مجلس بر زبان آورد؛ نه بنده و نه آقای رییس جمهور نمی توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد، اما می توانیم تضمین بدهیم که با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد ! همین؟! جناب دکتر ظریف تنها خاصیت این کنوانسیون را در گرفتن بهانه از دست آمریکا می دانند! یعنی تاکید می کنند که این لایحه غیر از آنکه -به زعم ایشان- قرار است بهانه را از دست آمریکا بگیرد، هیچ خاصیت دیگری ندارد! به بیان دیگر، از نگاه وزیر محترم امور خارجه کشورمان، ملاک و معیار قانونگذاری در ایران اسلامی باید تامین خواسته های آمریکا باشد! با این توضیح که هرگاه آمریکا با موضوع یا پدیده ای در ایران اسلامی مخالفت کرد و علیه آن بهانه ای ساز کرد، باید مجلس و دولت به صف شوند و قانونی وضع کنند که تامین کننده خواسته آمریکا باشد تا بهانه ای که تراشیده است را از دستش خارج کند! آیا استدلال جناب ظریف در بیان ضرورت تصویب کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم-CFT- می تواند معنا و مفهومی غیر از این داشته باشد؟! باید از ایشان پرسید، مگر طی چهل سال گذشته، بهانه تراشی های آمریکا علیه ایران اسلامی نقطه پایانی داشته است؟! و مگر هم اکنون ده ها بهانه دیگر در آستین ندارد؟! آیا برای تامین نظر آمریکا و گرفتن بهانه هایی که تراشیده است و همه روزه نیز بر تعداد آن افزوده می شود، باید به خواسته هایش تن بدهیم؟! و در یک کلمه، دست بسته تسلیم آمریکا بشویم؟! با عرض پوزش و با اطمینان از اینکه آقای ظریف به تبعات و پی آمد های نظر خود توجه نداشته اند باید پرسید اینگونه قانونگذاری با دیکته کردن نظرات آمریکا به نظام سیاسی ایران که در دوره طاغوت مطرح بود چه تفاوتی دارد؟! آن روزها سفارتخانه های آمریکا و انگلیس خواسته خود را به دولت دیکته می کردند و دولت برای تامین نظر آنان- بخوانید گرفتن بهانه از دست آنها- خود را موظف! به پذیرش آنچه دیکته شده بود می دانست! و امروز از آن سوی آب ها نظر خود را به عنوان مسئله و قانونی که برایشان قابل قبول نیست (همان بهانه) اعلام می کنند و ما خود را موظف به پذیرش آن می دانیم! این تصور که آمریکا برای بهانه جویی علیه ایران اسلامی نیاز به فراهم آوردن مقدمات و زمینه دارد نیز خیالی خام است.

مگر ترامپ برای خروج از برجام که اگر ما هم از آن خارج شویم به موفقیت بزرگی دست یافته ایم- نیازی به مقدمه چینی و زمینه سازی داشت؟! آیا شورای محترم نگهبان که وظیفه پاسداری و صیانت از مصوبات مجلس شورای اسلامی و ضرورت عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی را بر عهده دارد، این استدلال دولت برای تصویب کنوانسیون موسوم به مبارزه با تامین مالی تروریسم- CFT- را می پذیرد و آن را با شرع مقدس و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مغایر نمی داند؟! 3- دومین استدلال موافقان که به آن لباس منطق کلاسیک پوشانده اند اینکه می گویند در تصویب الحاق ایران به این کنوانسیون بین دو گزینه احتمال و قطعیت قرار گرفته ایم! و توضیح می دهند که سوء استفاده دشمنان از تصویب این لایحه فقط یک احتمال است! ولی آشفتگی اقتصادی در صورت عدم تصویب آن قطعی است! از این روی راه حل عاقلانه و منطقی آن است که بین ضرر احتمالی و زیان قطعی، ضرر احتمالی (یعنی تصویب لایحه) را به زیان قطعی (یعنی عدم تصویب آن) ترجیح بدهیم! این استدلال در حالی است که؛ الف- سوء استفاده دشمن در حد احتمال نیست، بلکه قطعی است.

گویا آقایان هنوز باور نکرده اند با دشمنان قسم خورده ای طرف هستند که بارها نشان داده اند کمترین فرصتی را برای مقابله با ایران اسلامی و مردم آن از دست نمی دهند.

بنابراین عقل سلیم حکم می کند که کمترین فرصتی را در اختیار آنان قرار ندهیم.

با FATF تمامی اطلاعات اقتصادی و تراکنش های مالی کشورمان در اختیار حریف قرار می گیرد و بدیهی است که این اطلاعات در جنگ اقتصادی یکی از اصلی ترین و استراتژیک ترین نیازهای دشمن را تامین می کند.

این نگاه شبیه آن است که بگوییم اگر در جنگ نظامی اطلاعات نظامی خود را به دشمن بدهیم، احتمال دارد که از آن علیه خودمان استفاده کند! ب- نزدیک به دو سال است که دولت با زیر پا گذاشتن اصل 77 قانون اساسی و بدون اطلاع مجلس، کشورمان را در مقابل FATF متعهد کرده است! و بیش از 37 بند از 41 بندِ تعهداتی FATF را اجرا می کند! و تنها 4 بند که نیاز به تصویب قانون دارد را - اجباراً- در قالب لایحه به مجلس ارائه کرده است! و سؤال این است که اگر پذیرش تعهدات در FATF مانع از سوءاستفاده دشمن می شد چرا طی 2 سال گذشته نشده است؟! ج- چرا دشمنان ایران اسلامی اینهمه اصرار دارند که رسما و با تصویب لوایح 4 گانه تعهدات خود به FATF را قانونی کنیم؟! پاسخ این سؤال را می توان در برخورد ترامپ با برجام جستجو کرد.

ترامپ اصرار داشت که محدودیت صنایع موشکی و ممانعت از حضورمان در منطقه نیز به متن برجام اضافه شود.

و این در حالی بوده و هست که آمریکا و متحدانش هیچ فرصتی را برای مقابله با برنامه های موشکی کشورمان و مخالفت با حضورمان در منطقه از دست نداده و نمی دهند و سؤال این است که وقتی با همه توان به مقابله با این برنامه ها برخاسته اند دیگر چه اصراری به وارد کردن این خواسته ها در برجام دارند؟! پاسخ بسیار روشن است، آمریکا درپی آن است که مخالفت ها و مقابله خود و متحدانش با برنامه موشکی و حضورمان در منطقه را به یک قانون با پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل تبدیل کند! یعنی دقیقا همان انگیزه ای که امروزه با اصرار بر قانونی شدن پذیرش تعهدات FATF از سوی ایران اسلامی دارند! 4- دیروز حجت الاسلام و المسلمین جناب مصباحی مقدم به نقل از حضرت آیت الله مکارم شیرازی نکته ای را از قول رهبر معظم انقلاب نقل کرد که دفتر آیت الله مکارم شیرازی انتساب این نقل قول به خود را تکذیب کردند.

نقل قول این بود: حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیداری که در مشهد با رهبر انقلاب داشتند نظر خودشان را در این موارد مطرح می کنند و از حضرت آقا سؤال می کنند که نظر خود شما چیست؟ مقام معظم رهبری در جواب می فرمایند من اینها را دیدم خودم به جمع بندی نرسیدم و چون خودم به جمع بندی نرسیدم نظر خاصی ندارم .

این نقل قول بر فرض که صحت داشت نیز دلیل محکمی بر ضرورت رد مصوبه مجلس بود.

چرا که حضرت آقا در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس و با اشاره به همین لوایح 4 گانه FATF فرموده بودند: فرض کنیم (موضوع) مبارزه با تروریسم یا با پولشویی است، خیلی خب، مجلس شورای اسلامی یک مجلس رشید و عاقل و بالغی است و پشتوانه های کاری خیلی خوبی هم دارد، بنشینند یک قانون بگذرانند، این قانون، قانون مبارزه با پولشویی است، هیچ مشکلی هم ندارد، شرایط زیادی هم ندارد و همان کاری که خود شماها می خواهید بکنید، در این قانون مندرج است، این مهم است.

هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمی دانیم ته آن چیست یا حتی می دانیم که مشکلاتی هم دارد، به خاطر آن جهات مثبت و جنبه های مثبت، قبول بکنیم .

به آنچه حضرت ایشان در دیدار نمایندگان فرموده اند توجه کنید.

می فرمایند؛ هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمی دانیم ته آن چیست یا حتی می دانیم که مشکلاتی هم دارد، به خاطر آن جهات مثبت و جنبه های مثبت، قبول بکنیم .

حالا با فرض اینکه نقل قول مورد اشاره از رهبر معظم انقلاب صحت داشته باشد، باید گفت که ایشان نیز در سودمند یا زیان آور بودن این لوایح به نتیجه نرسیده اند.

بنابر این به قول حضرتش در دیدار با نمایندگان لزومی ندارد لوایحی را تصویب کنیم که نمی دانیم ته آن چیست .

از این روی رد لایحه مورد اشاره از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقدامی عقلایی، منطقی، ضروری و لازمه تبعیت از رهنمود حکیمانه رهبر معظم انقلاب است.

گفتنی است که نقل قول منتسب به حضرت آقا توضیح دیگری بر بیانات یاد شده ایشان در جمع نمایندگان است.

5- انتظار از شورای محترم نگهبان این است که با دعوت از صاحبنظران موافق و مخالف FATF و شنیدن نظرات و استدلال های آنان درباره پذیرش یا رد مصوبه مجلس تصمیم بگیرد و توصیه می شود که موافقان را از میان دولتمردان دست اندر کار که در این خصوص حرف آخر را می زنند انتخاب کند.

بی تردید با مقایسه نظراتی که از دو سوی ماجرا مطرح می شود به عمق موضوع و تبعات خسارت آفرین مصوبه مجلس پی خواهد برد و از تکرار برجام 2 که تحمیل فاجعه ای دیگر به ملت است خودداری خواهد شد.

و به قول شاعر متعهد کشورمان برادر محمد مهدی سیاری:
کلید واژه ها: آمریکا - اسلامی - تروریسم - شریعتمداری - مجلس شورای اسلامی - شورا - ایران - شورای - تامین - حسین شریعتمداری - روزنامه کیهان - مبارزه - مجلس - دولت - نگهبان - مالی - مشکلات - کیهان - مستند - گزارش - رییس جمهور - ظریف - چهارشنبه - پیشگیری - روزنامه - افزایش - فاجعه - لبخند - حمایت - خارجه

آخرین اخبار سرویس:
واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

نتانیاهو مسئولیت وزارت جنگ رژیم صهیونیستی را بر عهده گرفت

صفحه نخست روزنامه های امروز دوشنبه 28 آبان

آمادگی انصارالله برای توقف حملات موشکی و پهپادی علیه ائتلاف سعودی

تصادف پراید با تریلر 6 کشته بر جای گذاشت

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ دوشنبه 28 آبان ماه 1397 /تصاویر

پاپی زاده، عضو کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس: هزینه خصوصی سازی ناصحیح را دولت و کارگران شرکت ها می پردازند

ازدواج مردان میانسال با دختر بچه های زیر 15 سال

استخدام مسافرخانه سهند

استخدام حسابدار در شرکت حمل و نقل بین المللی

استخدام نگهبان شب در صنایع غذایی چاکلز

استخدام نیروی ساده در رستوران گلستان

استخدام نیرو با مدرک فوق دیپلم برق و الکترونیک در تهران

فرمانده نیروی هوایی ارتش با رییس سازمان بسیج دیدار کرد

وزیر آموزش و پرورش اولویت ها را به حاشیه برده است / تا زمانی که مافیای کنکور باشد دست آن ها از مدارس کوتاه نمی شود

واکنش به یک خبر درباره طرح افزایش حداقل سن ازدواج

به گونه ای کار کنید که کارتان مورد توجه قرار گیرد

در شرایط کنونی چگونگی تبادلات بازرگانی بین ایران و استرالیا حائز اهمیت است

تاکید بر همکاری قوه قضاییه و محیط زیست جهت پیشگیری از تخریب محیط زیست

روح قانون بازنشستگی را نابود نکنیم

چرا کودک آزاری تکرار می شود؟

چهار گروه موسیقی سنتی در جشنواره تئاتر کودک می نوازند

کاهش بی اعتمادی با استانداران موفق

“ بهار مهربانی” در پاییز آذربایجان

کاهش بی اعتمادی با استانداران موفق

“ بهار مهربانی” در پاییز آذربایجان

اوقات شرعی امروز دوشنبه به افق شهرکرد

یا قاضی الحاجات

منطق خوشرویی و خوش زبانی عامل وحدت است

خرد جمعی مبنای تصمیم گیری ها خواهد بود

سردار فدوی:دشمنی های دامنه دار غرب و آمریکا علیه ایران تمامی ندارد

ناهمزبانی با نسل جدید، جامعه را به سوی لج و ناامیدی می برد/ اولین نشانه ناامیدی اجتماعی در انتخابات ها نمایان می شود

نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

درد و رنج های بانوی بهایی که به اسلام پناه آورد

علی مطهری: اگر در مورد حجاب رفراندوم هم برگزار شود باز اکثریت قاطع به حجاب رأی می دهند

تداوم خانه تکانی در دولت امریکا/ «ترامپ» از چند انتخاب خود پشیمان شد

احتمال امنیتی شدن شهرهای انگلیس درصورت اجرای برگزیت بدون توافق

آواز خوانی یک دختر هنگام جراحی مغز+عکس

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 28 آبان 97

کلیه استخدامی های استان یزد - 28 آبان 97

هشدار توییتری ترامپ به مهاجران

استخدام تعدادی فروشنده در فروشگاه مبلمان

استخدام فروشنده خانم در فروشگاه زنانه

استخدام برنامه نویس BackEnd، Android و IOS در تهران

هفته وحدت موعد تجلی اتحاد مسلمانان در برابر دشمنان اسلام است

شرایط و نحوه پذیرش سربازان امریه در سازمان قضایی نیرو های مسلح اعلام شد

ویژگی پیامبر که حضرت خدیجه را شیفته به او کرد +فیلم

آخرین خبرها از فعالیت های نیکی کریمی برای کودکان زلزله زده کرمانشاه

استخدام مدرپ (نماینده علمی ) در شرکت شبکه تجارت جهان گستر

اعلام پرواز های داخلی و خارجی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

مرکز نوآوری و کارآفرینی اجتماعی کمیته امداد تأسیس می شود

اجرای 550 برنامه همزمان با هفته بسیج در اردبیل

کرسی تلاوت و تدبر در قرآن با محوریت سوره «حدید» برگزار شد

جوانمرد تبریزی که روزها قالیبافی می کرد

واعظی: نباید اجازه دهیم یأس و ناامیدی گسترش یابد

160 نفر از خانواده های شهدای آذربایجان غربی اولین مسافران قطار ارومیه هستند

عناوین روزنامه های 28 آبان در خراسان رضوی

کارآفرینی، جنگ نرم و نظام مند استعدادهای نیازمند حمایت است

فضای مجازی ظرفیتی برای انتقال پیام شهدا و انقلاب به نسل جوان است

ثبت نام بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی آغاز شد

بررسی افزایش حقوق کارمندان دولت با حضور نوبخت در مجلس/ اظهارات اژه ای درباره پرونده برادر لاریجانی/ سفر وزیر امور خارجه بریتانیا به تهران/ نماینده ای که از بستنی فروشی به بهارستان رسید

موضع اتحادیه مدغم استان مرکزی درباره تشکیل مجمع اتحادیه تشکل های قرآنی

حال خوش خواندن

تشریح برنامه های صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد در آستانه 40 سالگی انقلاب

استفاده از ظرفیت های موجود در پیشبرد اهداف قرآنی

تحریک قومیت ها امنیت کشور را خدشه دار می کند

در فضای مجازی قربون صدقه هم نروید

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 28 آبان 97

آگهی های استخدام برنامه نویس - 28 آبان 97

استخدام کارشناسی ارشد MBA آقا یا خانم در کافه ساختمان

حقوق کارمندان سال آینده چقدر افزایش می یابد؟/پیشخوان

آخرین خبرها از فعالیت های نیکی کریمی برای کودکان زلزله زده کرمانشاه

بررسی معامله قرن توسط ترامپ و مشاورانش

استخدام کارشناس it جهت خانه ریاضی تهران

راهکار کلیدی امام سجاد(ع) برای استجابت همه دعاهایتان

از تهمت پولشویی تا تلاش برای پیوستن به توافق پاریس/ آیا معاهدات خارجی ضمیمه برجام است؟

عبور ماهواره جاسوسی فرازمینی ها از کنار راکت فالکن 9! +فیلم

شرکت های دانش بنیان نگاه صادراتی داشته باشند

بسیج خلخال 17 پروژه عمرانی اجرا کرد

کار آفرینی از دل ایده های خلاقانه به دست می آید

برخی موانع اجازه تحقق وعده ها را نداد/ مردم را ناامید نکنیم

استخدام کارآموز دندانسازی(لیسانس مهندسی پزشکی ورشته های مرتبط)

کارآفرینی از دل ایده های خلاقانه به دست می آید

تا 22 بهمن به قدرت های بیشتری مجهز می شویم

طلاق زخمی عمیق بر نهال زندگی زوج های جوان

آیت الله اراکی درگفت وگو با شفقنا: شورای افتا مشترک میان شیعه و سنی در دمشق تشکیل می شود/ علمای سنی مصر سکوت نخواهند کرد/ روابط بسیار نزدیک و خوبی با دارالافتای الازهر داریم

عناوین روزنامه های 28 آبان در خراسان رضوی

رویدادهای خبری دوشنبه 28 آبان؛ مرکز لرستان

صد ثانیه با اخبار همدان در بیست و هفتم آبان

هدف جهاددانشگاهی گسترش فرهنگ کتابخوانی است

آغاز ویژه برنامه های هفته وحدت در سیستان و بلوچستان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ایران همکاری های فرهنگی با دیگر کشورها را گسترش می دهد

ابراهیمی: استفاده از کهنسالان فرصت سوزی در کشور است

درک و فهم متقابل مهم ترین پایه استحکام صلح و آرامش جهانی

اتحاد اسلام و مسیحیت مقوم پایه های صلح و آرامش جهانی است

درس اخلاق آیت الله استادی برگزار می شود

زنی با حافظه جادویی +تصاویر

باغ وحش ادینبورگ میزبان موجودات افسانه ای است

غریب آبادی: هر کشوری باید خودش شیوه های تقویت مبارزه با فساد را تعیین کند

​شریعتمداری: من به لبخند گرگ بد بینم

​شریعتمداری: من به لبخند گرگ بد بینم