مطالب مرتبط:
آیین نامه داخلی دانشگاه ها: دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!
دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!
دانشجویان ورودی جدید دانشگاه شهید باهنر کرمان در خوابگاه خودگردان اسکان داده شدند/ اعطای کمک هزینه به دانشجویان دوره روزانه
پنجمین دوره از طرح ضیافت رضوی آغاز می شود/ دانشجویان چراغ راه جامعه خواهند بود
دوره تربیتی تشکیلاتی خط امام(ره) دانشجویان استان سمنان برگزار شد/ خانواده و مسائل تشکیلاتی؛ مهمترین سرفصل ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:422018-10-15اقتصادي

دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!


اخذ شهریه از دانشجویان روزانه کارشناسی ارشد بابت دروس جبرانی، این روزها به یکی از دغدغه های دانشجویان دانشگاه تهران تبدیل شده و برخی را در آستانه فارغ التحصیلی دچار بلاتکلیفی کرده است.

- ایرنا نوشت: در حالی که مسئولان دانشگاه تهران برای دریافت شهریه واحدهای جبرانی به آیین نامه داخلی این دانشگاه استناد می کنند، دانشجویان می گویند این موارد در دفترچه کنکور نبوده و با این ترتیب دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی نیز مجبور به پرداخت پول می شوند.

تزلزل در آموزش رایگان از اوایل سال 90 بود که تمرکز بر خصوصی سازی و تجاری سازی در دانشگاه آرام آرام سبب ایجاد نارضایتی در میان دانشجویان شد.

این اعتراضات که در قالب فعالیت هایی صنفی و نهادی مانند شورای صنفی فرصتی برای مطرح شدن پیدا کرد از انواع راه های ممکن و متنوع برای تبیین موضوع و تاکید بر لزوم چاره اندیشی برای حل مسائل و مشکلات استفاده می کردند.

تاکید آنان بر دو موضوع استوار بود: اول این که وضعیت جدید پول سازی محدود به دانشگاه نیست و تمامی عرصه های جامعه را شامل می شود و دوم این که اعتراضات دانشجویان زیر پرچم هیچ کدام از جناح های سیاسی در قدرت قرار نمی گیرد.

اما گویا مسئولان وقت برخلاف مخالفت ها و اعتراضات فراوان دانشجویان به پولی سازی آموزش همچنان سیاست های خود را پیش می برند؛ تا آنجا که هر روز باید منتظر مصوبه جدیدی بود تا آموزش رایگان متزلزل شود.

در اقدام اخیر، دانشگاه تهران اقدام به دریافت شهریه از دانشجویان روزانه دانشگاه برای دروس جبرانی کرده؛ دروسی که گروه آموزشی دانشگاه تعیین می کند دانشجوی دوره روزانه باید آن ها را بگذراند و هیأت امنای دانشگاه برای میزان شهریه پرداختی آن هم توسط دانشجو تصمیم می گیرد.

گروکشی آموزش برای پرداخت شهریه با شروع فرآیند انتخاب واحد و ثبت نام دانشجویان ارشد دانشگاه تهران بعضی از دانشجویانی که اقدام به گذراندن واحدهای جبرانی کرده بودند، با پیغام عدم امکان ثبت نام و نیاز به تسویه حساب بابت گذراندن دروس جبرانی روبه رو شدند.

امیرحسین که ورودی سال 94 دانشگاه تهران است در مورد بدهکار شدنش به دانشگاه می گوید: تا نیمسال دوم سال 96_97 که دقیقاً 4 ترم و حدود 2 سال از ثبت نامم به مقطع ارشد می گذشت من و هیچ کدام از همکلاسی هایم با هیچ پیامی به عنوان بدهی به دلیل عدم پرداخت شهریه روبه رو نشده بودیم تا اینکه در تابستان 97 مطلع شدیم دانشگاه دانشجویان روزانه را به خاطر شهریه دروس جبرانی که ترم اول یعنی حدود 2 سال قبل انتخاب شده بودند، بدهکار کرده است.

ابتدا باور نکردم، چون نه قراری بر اخذ شهریه بود و نه قانونی و نه طی این مدت تحصیلی اخباری در این زمینه دریافت کرده بودم.

دانشگاه تهران برای دریافت شهریه دروس جبرانی مانع انتخاب واحد دانشجویان و دریافت مجوز دفاع می شود.

امیرحسین در این باره توضیح می دهد: تصمیم ناگهانی برای اخذ شهریه مشکلات بسیاری را برای دانشجویان به وجود آورد.

این بدهی مانع ثبت نام نیمسال اول سال 98-97 بود که با تجمع اعتراضی دانشجویان همراه شد.

بعد از چند روز پیگیری مشکل ثبت نام تا حدودی رفع شد، اما باز هم خیلی از دانشجویان مشکل داشتند.

آموزش دانشکده ها با دانشجویان همکاری نمی کرد و همین کارشکنی ها و ممانعت ها باعث شد تعدادی از دانشجویان دانشکده های مختلف به اجبار و به دلیل مشکل زمانی برای دریافت مجوز ثبت نام یا دریافت مجوز دفاع از پایان نامه اقدام به پرداخت شهریه کنند.

در ماه های خرداد و تیر با حدود 200 امضا نامه ای به رییس دانشگاه تهران ارسال می شود که در جواب به دانشجویان مدت زمان یک ماه برای پیگیری موضوع از طریق معاون آموزشی دانشگاه تعیین می شود.

پس از آنکه دانشجویان جوابی برای اعتراض خود نمی شنوند، تجمع مشورتی یک شهریور و تجمع اعتراضی سوم شهریورماه شبانه و در کوی دانشگاه تهران برگزار می شود.

روز سوم شهریورماه 10 نفر از دانشجویان برای دیدار به دفتر حسین حسینی، معاونت آموزشی دانشگاه تهران مراجعه می کنند.

پنجم و ششم شهریورماه نیز دو تجمع در مقابل ساختمان معاونت آموزشی دانشگاه و مقابل ساختمان ریاست دانشگاه برگزار می شود.

از نامه نگاری با مسئولان تا وعده وام برای شهریه دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به پرداخت شهریه برای دروس اختیاری چندین نامه خطاب به محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران و هیأت امنای دانشگاه می نویسند، اما از سوی مسئولان جوابی در این مورد داده نمی شود.

فاطمه، یکی از دانشجویان معترض می گوید: بعد از بی اعتنایی به نامه نگاری ها، دانشجویان مجبور به مراجعه حضوری به معاونت آموزشی دانشگاه شدند تا بتوانند این مشکل را حل کنند، اما پاسخ دکتر حسینی، معاونت آموزشی دانشگاه قانع کننده نبود و بیشتر جنبه توجیهی داشت که به علت عدم دریافت جواب مناسب، دانشجویان تجمعات گسترده تر برگزار کردند تا بلکه بتوانند حق پایمال شده خود را بگیرند که باز هم با بی اعتنایی مسئولان روبه رو شدند.

بعد از آن، به دلیل عدم دریافت پاسخ مناسب و عدم رسیدگی به خواسته دانشجویان، تجمع در مقابل دفتر رییس دانشگاه شکل گرفت که رییس دانشگاه توجهی به این مسئله نشان نداد و مشاور خود را برای دادن وعده هایی به میان دانشجویان فرستاد.

یکی دیگر از دانشجویان روزانه دانشگاه تهران توضیح می دهد: مسئولان به جای حل مسئله به دانشجویان وعده پرداخت وام شهریه جبرانی دادند.

این موضوع دانشجویان را که به دنبال حل مسئله بودند عصبانی کرد و تجمع گسترده تری در مقابل اداره کل دانشگاه شکل گرفت.

سه ساعت پس از شکل گیری تجمع مسالمت آمیز، دانشجویان موفق به دیدار رییس دانشگاه نشدند و در نهایت با مشقت فراوان، پنج نفر از دانشجویان موفق به دیدار رییس دانشگاه شدند که این دیدار و نشست هم نتیجه ای تا به این لحظه نداشته و رسیدگی خاصی صورت نگرفته است.

تناقض سخن قانون گذاران و مجریان قانون بر اساس قوانین مصوب، هیچ دانشگاه دولتی حق ندارد از دانشجویان دوره روزانه چه برای دروس جبرانی یا دروس اصلی شهریه ای دریافت کند.

این صحبت های قاسم احمدی لاشکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، در حالی که در ماده 9 آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته به تاریخ 10/8/1394 صراحتاً دریافت وجه برای دروس جبرانی ارائه شده ذکر شده است.

در ماده 9 گفته شده است: تعداد واحدهای دروس جبرانی به تشخیص گروه آموزشی است حداکثر 12 واحد است.

کسب نمره قبولی 12 در دروس جبرانی، الزامی است ولی نمره مذکور در میانگین نیمسال و کل دانشجو محاسبه نمی شود و هزینه این دروس طبق تعرفه مصوب هیأت امنای مؤسسه از دانشجو دریافت می شود.

دانشجویان اما می گویند این موارد در دفترچه کنکور نبوده است.

مجریان قانون نیز نظری دیگر دارند.

در جلسه ای که پس از تجمع 9 مهر دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، مقابل ساختمان ریاست دانشگاه با حضور سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران برگزار شد، به دانشجویان گفته شد که از راه حل قانونی و شکایت به دیوان عدالت حق خود را پیگیری کنند.

در این جلسه به دانشجویان گفته می شود بر اجرای این قانون سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نظارت کرده اند.

ما قانون را اجرا کردیم و اگر نظر شما این است که این قانون ناعادلانه و تبعیض آمیز است، قابل استناد قضایی است.

دیوان عدالت اداری در مورد ناعادلانه بودن این مصوبه و عدم رعایت قانون آموزش رایگان قضاوت می کند.

دکتر نیلی، رییس دانشگاه تهران به عنون یک عضو از هیأت امنا نمی تواند بر خلاف مصوبات هیأت امنا اقدام کند.

مردم اگر به مصوبه ای اعتراض داشته باشند می توانند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.

بر اساس این قانون از یک طرف به دانشگاه اختیار داده می شود که دروس جبرانی برای هر رشته را انتخاب کند و از سویی دیگر، هیأت امنای دانشگاه هزینه هر درس را تعیین می کند.

روندی که با اجرای آن هزینه دانشگاه از جیب دانشجو تأمین می شود.

در حالی که دانشجویی که به اسم آموزش رایگان دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل است، هر ترم باید بابت استفاده از خدمات رفاهی دانشگاه هزینه کند و هرساله با افزایش حداقل 10 درصدی شهریه ها، اسکان و تغذیه دانشگاه روبه رو باشد.

این وضعیت در شرایطی است که بر اساس آمارهای وزارت علوم تا سال 92 تنها حدود 14درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های دولتی درس می خوانند و اکنون این آمار به 7 درصد رسیده است.

ارجاع شکایت از دانشگاه به دیوان عدالت اداری پس از اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران سید محمدجواد ابطحی، عضو کمیسیون آموزش مجلس گفته است: اگر دانشگاهی در اعلام شرایط خود بر ارائه دروس جبرانی به صورت رایگان تأکید داشته، نباید از دانشجویان جدیدالورود مبلغی را دریافت کند، اما اگر در اعلام شرایط از دریافت وجه سخن گفته باشد، اعتراض دانشجویان دیگر محلی از اعراب ندارد.

صحبت های ابطحی در حالی است که دانشجویان بسیاری تنها در زمانی که برای تعیین تاریخ دفاع پایان نامه به آموزش دانشگاه مراجعه کرده اند با پرداخت شهریه مواجه شده اند.

محدثه رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد سال 94 بوده است.

او توضیح می دهد: تا انتهای ترم ششم و زمان دفاع، کسی به ما نگفته بود که باید شهریه پرداخت کنیم و زمان انتخاب واحد شهریه ای برای دروس جبرانی روی سایت انتخاب واحد قرار نگرفته بود.

زمانی که می خواستم برای دفاع پایان نامه وقت بگیرم، آموزش دانشگاه فرم تأیید پایان نامه را امضا نکرد و به اساتید هم تأکید کرده بودند که بدون امضای آموزش، حق امضای فرم را ندارند.

به آموزش که مراجعه کردم گفتند طبق قانون جدید دروس جبرانی شهریه دارند و باید شهریه دروسی که سه سال پیش (ترم اول) گذرانده ایم را پرداخت کنیم و تا پرداخت شهریه به من اجازه دفاع ندادند.


کلید واژه ها: دانشجویان - دانشگاه - دانشجو - دانشگاه تهران - شهریه - تهران - آموزش - اعتراضات - ثبت نام - مسئولان - کارشناسی ارشد - رایگان - انتخاب - ارشد - خصوصی سازی - جدید - نارضایتی - تابستان - دفترچه - مشکلات - شورای - میزان - ایرنا - انواع - جامعه - سیاسی - تمرکز - کنکور - تصمیم - پرچم

آخرین اخبار سرویس:
مرخصی زایمان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قیمت خودرو سیتروئن C5 کارکرده در بازار + جدول

بهترین وبدترین کشورها در زمینه شفافیت بودجه

وزیری که فقط به سوالات آسان پاسخ می دهد!

کشور ایران، پیشرو در حوزه سد سازی جهان

واریز دو مین بسته حمایتی دولت

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

11 عطاری متخلف درالبرز پلمب شد

نرخ خودروهای تولید سایپا در بازار امروز

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

بهترین شهرهای جهان برای کار

کرملین چوب حراج به دلارهای آمریکا زد

چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از 7 میلیارد یورو رسید

قیمت نفت کاهش یافت

عقب نشینی آمریکا از افزایش نرخ بهره عامل رشد قیمت طلا شد

واردات بی رویه بزرگترین بحران اجتماعی است

سفر استانی وزیر صنعت معدن و تجارت

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

4 نکته ضروری پرداخت تسهیلات

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

اختصاص اعتبار به طرح های توسعه جنوب و کمیته امداد در استان کرمان

نوبخت: دو مین بسته حمایتی دولت به زودی واریز می شود

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شد

قیمت مرغ کاهش یافت

یک کشته در برخورد اتوبوس با عابر در تبریز

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

ایران درسال 1405یکی از سه کشورجهان از نظر شتاب پیری است

جهت استخدام در بانک ملت اینجا کلیک کنید

تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین های ارزان در اختیار مردم قرار نمی گیرد؟

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

قائم مقام وزیر صنعت گفت: اعلام قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته دیگر

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

هدر رفت سالانه هفت درصد تولید ناخالص ملی در جاده ها

صدور مجوز ورود کالا های گروه 4 به مناطق آزاد، ممنوع است

رفع ممنوعیت صادرات دام زنده عاملی موثر در کنترل قاچاق

محدودیت های صادرات کاغذ و کارتن رفع می شود

محدودیت های صادرات کاغذ رفع می شود

سومین بانک اسپانیا بیش از دو هزار نیروی خود را اخراج می کند

نرخ خرید مغازه در برخی مناطق تهران چقدر است؟

حمایت مجمع فعالان زیست محیطی جهان از توقف چاپ سررسید و تقویم در بانک ملت

کاهش تنها 100 هزار بشکه ای تولید نفت ایران پس از تحریم ها

پرسه در مه

تالاب هامون خشک شد

چه خودروهایی ارزان شدند؟

افزایش ناگهانی قیمت طلا در هفته جاری

بازار خودرو در شوک فرو رفت

سه دلیل عرضه نشدن نفت در بورس

سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگوی بدهی های کلان دولت باشد/ دولت برای هیچ خود را به بزرگترین بدهکار اقتصاد تبدیل کرده

پولی کردن اتوبان هایی که از محل منابع مردمی احداث شدند، درست نیست!

بازگشت ظریف به تهران

مهمترین اخبار خودرو، از پیش فروش با قیمت های جدید تا اتحاد هوشمند غول ها

عامل رشد قیمت طلا جهانی چه بود؟

سفر وزیر جهاد کشاورزی به چهارمحال و بختیاری

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می شود؟

محبوب ترین های تلویزیون در زمستان 97

چراغ سبز گزارش های مالی به افزایش محسوس قیمت نفت

آخرین قیمت محصولات سایپا در بازار

سردار نقدی: ماه آینده شرایط اقتصادی بهبود پیدا می کند

اقدام پژوهی چگونه توانستم کم تحرکی رکسانا را که ناشی از پرخوری و استفاده از خوراکی های غیر مجاز بود را برطرف نمایم؟

قیمت انواع تسمه در بازار

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه

پرواز جهانی قیمت طلا

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست

جذب بازار های جدید بیمه ای، رسالت اصلی شبکه فروش

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

سرانه مصرف ماهی در خراسان رضوی از میانگین کشوری کمتر است

100 میلیارد ریال اعتبار اشتغالزا به شهرستان پاوه اختصاص یافت

سرانه مصرف ماهی در خراسان رضوی از میانگین کشوری کمتر است

احمد شکوهی سرپرست معاونت امور مشتریان و توسعه بازار بیمه دی شد

گمرک:صدور مجوز ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

2380 میلیارد ریال اعتبار از محل ردیف ریلی به بوشهر اختصاص یافت

صدور مجوز ورود کالا های گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

سردار نقدی: ماه آینده شرایط اقتصادی بهبود پیدا می کند

100 میلیارد ریال اعتبار اشتغالزا به شهرستان پاوه اختصاص یافت

حذف صفر از واحد پول ملی؛ نمونه های اتفاق افتاده و نتایج آن ها [قسمت اول]

دستور وزیر صنعت برای توسعه معدن طلای اصفهان

گمرک:صدور مجوز ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

تسلط ارزیابان خسارت بیمه ای بر قوانین بین المللی اجتناب ناپذیر است

بورس، در گیر و دار یک رخداد

46 درصد مردم منطقه قلعه گنج لوله کشی آب شرب ندارند

100 میلیارد ریال اعتبار اشتغالزا به شهرستان پاوه اختصاص یافت

وزیرراه:700 کیلومتر به ظرفیت بزرگراهی کشور افزوده می شود

افزایش پوشش بیمه ای روستاییان و عشایر پیشوایی

اراضی دولتی برای تولید مسکن در خوزستان از طریق مشارکت واگذار می شوند

ظرفیت پگاه لرستان برای افزایش سرانه مصرف شیر و محصولات لبنی در کشور

دریافت تقدیرنامه دو ستاره تعالی منابع انسانی افتخاری دیگر برای صندوق بازنشستگی کشوری

وزیرراه:700 کیلومتر به ظرفیت بزرگراهی کشور افزوده می شود

وزیرراه:700 کیلومتر به ظرفیت بزرگراهی کشور افزوده می شود

قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود

قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود

نماینده آستارا: مجلس از طرح تحول سلامت حمایت می کند

قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود

60 هزار نفر از متقاضیان وام مسکن کنار کشیدند!

اراضی دولتی برای تولید مسکن در خوزستان از طریق مشارکت واگذار می شوند

تبدیل جاده های اصلی به بزرگراه برنامه وزارت راه است

دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!

دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!