مطالب مرتبط:
آیین نامه داخلی دانشگاه ها: دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!
دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!
دانشجویان ورودی جدید دانشگاه شهید باهنر کرمان در خوابگاه خودگردان اسکان داده شدند/ اعطای کمک هزینه به دانشجویان دوره روزانه
پنجمین دوره از طرح ضیافت رضوی آغاز می شود/ دانشجویان چراغ راه جامعه خواهند بود
دوره تربیتی تشکیلاتی خط امام(ره) دانشجویان استان سمنان برگزار شد/ خانواده و مسائل تشکیلاتی؛ مهمترین سرفصل ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:422018-10-15اقتصادي

دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!


اخذ شهریه از دانشجویان روزانه کارشناسی ارشد بابت دروس جبرانی، این روزها به یکی از دغدغه های دانشجویان دانشگاه تهران تبدیل شده و برخی را در آستانه فارغ التحصیلی دچار بلاتکلیفی کرده است.

- ایرنا نوشت: در حالی که مسئولان دانشگاه تهران برای دریافت شهریه واحدهای جبرانی به آیین نامه داخلی این دانشگاه استناد می کنند، دانشجویان می گویند این موارد در دفترچه کنکور نبوده و با این ترتیب دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی نیز مجبور به پرداخت پول می شوند.

تزلزل در آموزش رایگان از اوایل سال 90 بود که تمرکز بر خصوصی سازی و تجاری سازی در دانشگاه آرام آرام سبب ایجاد نارضایتی در میان دانشجویان شد.

این اعتراضات که در قالب فعالیت هایی صنفی و نهادی مانند شورای صنفی فرصتی برای مطرح شدن پیدا کرد از انواع راه های ممکن و متنوع برای تبیین موضوع و تاکید بر لزوم چاره اندیشی برای حل مسائل و مشکلات استفاده می کردند.

تاکید آنان بر دو موضوع استوار بود: اول این که وضعیت جدید پول سازی محدود به دانشگاه نیست و تمامی عرصه های جامعه را شامل می شود و دوم این که اعتراضات دانشجویان زیر پرچم هیچ کدام از جناح های سیاسی در قدرت قرار نمی گیرد.

اما گویا مسئولان وقت برخلاف مخالفت ها و اعتراضات فراوان دانشجویان به پولی سازی آموزش همچنان سیاست های خود را پیش می برند؛ تا آنجا که هر روز باید منتظر مصوبه جدیدی بود تا آموزش رایگان متزلزل شود.

در اقدام اخیر، دانشگاه تهران اقدام به دریافت شهریه از دانشجویان روزانه دانشگاه برای دروس جبرانی کرده؛ دروسی که گروه آموزشی دانشگاه تعیین می کند دانشجوی دوره روزانه باید آن ها را بگذراند و هیأت امنای دانشگاه برای میزان شهریه پرداختی آن هم توسط دانشجو تصمیم می گیرد.

گروکشی آموزش برای پرداخت شهریه با شروع فرآیند انتخاب واحد و ثبت نام دانشجویان ارشد دانشگاه تهران بعضی از دانشجویانی که اقدام به گذراندن واحدهای جبرانی کرده بودند، با پیغام عدم امکان ثبت نام و نیاز به تسویه حساب بابت گذراندن دروس جبرانی روبه رو شدند.

امیرحسین که ورودی سال 94 دانشگاه تهران است در مورد بدهکار شدنش به دانشگاه می گوید: تا نیمسال دوم سال 96_97 که دقیقاً 4 ترم و حدود 2 سال از ثبت نامم به مقطع ارشد می گذشت من و هیچ کدام از همکلاسی هایم با هیچ پیامی به عنوان بدهی به دلیل عدم پرداخت شهریه روبه رو نشده بودیم تا اینکه در تابستان 97 مطلع شدیم دانشگاه دانشجویان روزانه را به خاطر شهریه دروس جبرانی که ترم اول یعنی حدود 2 سال قبل انتخاب شده بودند، بدهکار کرده است.

ابتدا باور نکردم، چون نه قراری بر اخذ شهریه بود و نه قانونی و نه طی این مدت تحصیلی اخباری در این زمینه دریافت کرده بودم.

دانشگاه تهران برای دریافت شهریه دروس جبرانی مانع انتخاب واحد دانشجویان و دریافت مجوز دفاع می شود.

امیرحسین در این باره توضیح می دهد: تصمیم ناگهانی برای اخذ شهریه مشکلات بسیاری را برای دانشجویان به وجود آورد.

این بدهی مانع ثبت نام نیمسال اول سال 98-97 بود که با تجمع اعتراضی دانشجویان همراه شد.

بعد از چند روز پیگیری مشکل ثبت نام تا حدودی رفع شد، اما باز هم خیلی از دانشجویان مشکل داشتند.

آموزش دانشکده ها با دانشجویان همکاری نمی کرد و همین کارشکنی ها و ممانعت ها باعث شد تعدادی از دانشجویان دانشکده های مختلف به اجبار و به دلیل مشکل زمانی برای دریافت مجوز ثبت نام یا دریافت مجوز دفاع از پایان نامه اقدام به پرداخت شهریه کنند.

در ماه های خرداد و تیر با حدود 200 امضا نامه ای به رییس دانشگاه تهران ارسال می شود که در جواب به دانشجویان مدت زمان یک ماه برای پیگیری موضوع از طریق معاون آموزشی دانشگاه تعیین می شود.

پس از آنکه دانشجویان جوابی برای اعتراض خود نمی شنوند، تجمع مشورتی یک شهریور و تجمع اعتراضی سوم شهریورماه شبانه و در کوی دانشگاه تهران برگزار می شود.

روز سوم شهریورماه 10 نفر از دانشجویان برای دیدار به دفتر حسین حسینی، معاونت آموزشی دانشگاه تهران مراجعه می کنند.

پنجم و ششم شهریورماه نیز دو تجمع در مقابل ساختمان معاونت آموزشی دانشگاه و مقابل ساختمان ریاست دانشگاه برگزار می شود.

از نامه نگاری با مسئولان تا وعده وام برای شهریه دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به پرداخت شهریه برای دروس اختیاری چندین نامه خطاب به محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران و هیأت امنای دانشگاه می نویسند، اما از سوی مسئولان جوابی در این مورد داده نمی شود.

فاطمه، یکی از دانشجویان معترض می گوید: بعد از بی اعتنایی به نامه نگاری ها، دانشجویان مجبور به مراجعه حضوری به معاونت آموزشی دانشگاه شدند تا بتوانند این مشکل را حل کنند، اما پاسخ دکتر حسینی، معاونت آموزشی دانشگاه قانع کننده نبود و بیشتر جنبه توجیهی داشت که به علت عدم دریافت جواب مناسب، دانشجویان تجمعات گسترده تر برگزار کردند تا بلکه بتوانند حق پایمال شده خود را بگیرند که باز هم با بی اعتنایی مسئولان روبه رو شدند.

بعد از آن، به دلیل عدم دریافت پاسخ مناسب و عدم رسیدگی به خواسته دانشجویان، تجمع در مقابل دفتر رییس دانشگاه شکل گرفت که رییس دانشگاه توجهی به این مسئله نشان نداد و مشاور خود را برای دادن وعده هایی به میان دانشجویان فرستاد.

یکی دیگر از دانشجویان روزانه دانشگاه تهران توضیح می دهد: مسئولان به جای حل مسئله به دانشجویان وعده پرداخت وام شهریه جبرانی دادند.

این موضوع دانشجویان را که به دنبال حل مسئله بودند عصبانی کرد و تجمع گسترده تری در مقابل اداره کل دانشگاه شکل گرفت.

سه ساعت پس از شکل گیری تجمع مسالمت آمیز، دانشجویان موفق به دیدار رییس دانشگاه نشدند و در نهایت با مشقت فراوان، پنج نفر از دانشجویان موفق به دیدار رییس دانشگاه شدند که این دیدار و نشست هم نتیجه ای تا به این لحظه نداشته و رسیدگی خاصی صورت نگرفته است.

تناقض سخن قانون گذاران و مجریان قانون بر اساس قوانین مصوب، هیچ دانشگاه دولتی حق ندارد از دانشجویان دوره روزانه چه برای دروس جبرانی یا دروس اصلی شهریه ای دریافت کند.

این صحبت های قاسم احمدی لاشکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، در حالی که در ماده 9 آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته به تاریخ 10/8/1394 صراحتاً دریافت وجه برای دروس جبرانی ارائه شده ذکر شده است.

در ماده 9 گفته شده است: تعداد واحدهای دروس جبرانی به تشخیص گروه آموزشی است حداکثر 12 واحد است.

کسب نمره قبولی 12 در دروس جبرانی، الزامی است ولی نمره مذکور در میانگین نیمسال و کل دانشجو محاسبه نمی شود و هزینه این دروس طبق تعرفه مصوب هیأت امنای مؤسسه از دانشجو دریافت می شود.

دانشجویان اما می گویند این موارد در دفترچه کنکور نبوده است.

مجریان قانون نیز نظری دیگر دارند.

در جلسه ای که پس از تجمع 9 مهر دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، مقابل ساختمان ریاست دانشگاه با حضور سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران برگزار شد، به دانشجویان گفته شد که از راه حل قانونی و شکایت به دیوان عدالت حق خود را پیگیری کنند.

در این جلسه به دانشجویان گفته می شود بر اجرای این قانون سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نظارت کرده اند.

ما قانون را اجرا کردیم و اگر نظر شما این است که این قانون ناعادلانه و تبعیض آمیز است، قابل استناد قضایی است.

دیوان عدالت اداری در مورد ناعادلانه بودن این مصوبه و عدم رعایت قانون آموزش رایگان قضاوت می کند.

دکتر نیلی، رییس دانشگاه تهران به عنون یک عضو از هیأت امنا نمی تواند بر خلاف مصوبات هیأت امنا اقدام کند.

مردم اگر به مصوبه ای اعتراض داشته باشند می توانند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.

بر اساس این قانون از یک طرف به دانشگاه اختیار داده می شود که دروس جبرانی برای هر رشته را انتخاب کند و از سویی دیگر، هیأت امنای دانشگاه هزینه هر درس را تعیین می کند.

روندی که با اجرای آن هزینه دانشگاه از جیب دانشجو تأمین می شود.

در حالی که دانشجویی که به اسم آموزش رایگان دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل است، هر ترم باید بابت استفاده از خدمات رفاهی دانشگاه هزینه کند و هرساله با افزایش حداقل 10 درصدی شهریه ها، اسکان و تغذیه دانشگاه روبه رو باشد.

این وضعیت در شرایطی است که بر اساس آمارهای وزارت علوم تا سال 92 تنها حدود 14درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های دولتی درس می خوانند و اکنون این آمار به 7 درصد رسیده است.

ارجاع شکایت از دانشگاه به دیوان عدالت اداری پس از اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران سید محمدجواد ابطحی، عضو کمیسیون آموزش مجلس گفته است: اگر دانشگاهی در اعلام شرایط خود بر ارائه دروس جبرانی به صورت رایگان تأکید داشته، نباید از دانشجویان جدیدالورود مبلغی را دریافت کند، اما اگر در اعلام شرایط از دریافت وجه سخن گفته باشد، اعتراض دانشجویان دیگر محلی از اعراب ندارد.

صحبت های ابطحی در حالی است که دانشجویان بسیاری تنها در زمانی که برای تعیین تاریخ دفاع پایان نامه به آموزش دانشگاه مراجعه کرده اند با پرداخت شهریه مواجه شده اند.

محدثه رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد سال 94 بوده است.

او توضیح می دهد: تا انتهای ترم ششم و زمان دفاع، کسی به ما نگفته بود که باید شهریه پرداخت کنیم و زمان انتخاب واحد شهریه ای برای دروس جبرانی روی سایت انتخاب واحد قرار نگرفته بود.

زمانی که می خواستم برای دفاع پایان نامه وقت بگیرم، آموزش دانشگاه فرم تأیید پایان نامه را امضا نکرد و به اساتید هم تأکید کرده بودند که بدون امضای آموزش، حق امضای فرم را ندارند.

به آموزش که مراجعه کردم گفتند طبق قانون جدید دروس جبرانی شهریه دارند و باید شهریه دروسی که سه سال پیش (ترم اول) گذرانده ایم را پرداخت کنیم و تا پرداخت شهریه به من اجازه دفاع ندادند.


کلید واژه ها: دانشجویان - دانشگاه - دانشجو - دانشگاه تهران - شهریه - تهران - آموزش - اعتراضات - ثبت نام - مسئولان - کارشناسی ارشد - رایگان - انتخاب - ارشد - خصوصی سازی - جدید - نارضایتی - تابستان - دفترچه - مشکلات - شورای - میزان - ایرنا - انواع - جامعه - سیاسی - تمرکز - کنکور - تصمیم - پرچم

آخرین اخبار سرویس:
البرز سالی 21 سانتیمتر پایین تر می رود

آغاز طرح بسته حمایتی دولت

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

سر و کله فروچاله ها در دشت های البرز هم پیدا شد

روغن نباتی ارزان شد

ساخت سردخانه مرکز ی 5 هکتاری در شیراز

اکثر تهرانی ها برای مهاجرت گرمدره را انتخاب می کنند

تصمیمی در دولت که همه از آن فراری اند!/راه نجات از وضعیت خسارت بار اقتصادی /بوی سیاست از محیط زیست می آید؟

نگاهی به شرایط بازار دست دوم هیوندای i20؛ گران قیمت ترین هاچ بک تولید داخل

راننده ای که از پرداخت خسارت مات و مبهوت ماند

راه آهن ارومیه در مسیر پنج مرز قرار دارد

واکنش دادستان تهران به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین

تالار شهر بیرجند به کما رفت؛ پروژه ای 7 ساله با پیشرفت فیزیکی 13 درصدی

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آن ها

مکش منابع نفتی و استقراضی

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت/ اعتبار رتبه بندی در بودجه 98 لحاظ شود

نخستین اعتراض به طبقات صادراتی

هدف گذاری های جدید برای صنعت پوشاک

غربال 7 مرحله ای نیمه تمام ها

پیام ورود طیب نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

چند درصد بازار عراق شامل اجناس ایرانی است؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

قیمت طلا، سکه و ارز بازار امروز

کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

دستگیری 19 دلال اصلی فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد / صدور 6 کیفرخواست در حوزه ارز

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

در نظر سنجی کیتکو هر دو گروه وال استریتی و مین استریتی به افزایش قیمت اعتقاد داشتند

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی + جدول

محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

آینده بازار ارز و سکه

واردات 173 تن کارواش خانگی + جدول

ارز مسافرتی 1500تومان ارزان شد

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

تخلفات 54 میلیون یورویی در مناقصات شرکت نفت

بازگشت نفت از سرازیری

پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سه انتقاد به پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در بخشنامه بودجه 98

صادرات از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

نگرانی بابت تامین گوشت مرغ نداریم

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می گیرد؟

قیمت نفت حدود 70 دلار باقی می ماند

افزایش حقوق سال 98 بیشتر از سال 97 خواهد بود

فروش 39 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در 6 ماه

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 27آبان

آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز200هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت

مدیر کل صادارت گمرک : صادرات کشور از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

قیمت نفت‎خام سنگین ایران حدود 8 دلار افزایش یافت

وضعیت اشتغال در عسلویه تا مرز بحران رسیده

قیمت میوه اوج گرفت

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

انجام پروژه های دیوار حائل و تثبیت بستر با اعتبار 375 میلیون تومانی در گلوگاه

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

هپکو بعد از یک و نیم سال توقف به تولید بازگشت

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

خرید لوازم جانبی دوچرخه چقدر هزینه دارد؟

مروری بر تاریخچه پرفراز و نشیب مرسدس بنز

برق آبی ها زنده می شوند؟

تقصیر دولت بود روایت سیف از رانت 18 میلیارد دلاری

آیین تجلیل فعالان اقتصادی استان همدان از خدمات محمد ناصر نیکبخت

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

اصلاح سیاست ارزی، گامی اساسی ولی ناکافی

اینفوگرافی / بانک ها امسال چقدر وام داده اند؟

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

یک مقام بانک مسکن: روند رشد شدید قیمت در ماه های آینده کنترل می شود

گرانی قیمت میوه و لبنیات حاصل ضعف نظارت

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

لزوم تشکیل اتحادیه اسباب بازی

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

10 مورد از اصطلاحات رایج بازار مسکن

میلیاردها تومان امسال نیز بی سروصدا توزیع می شود

اداره بهداشت دوبی فعالیت بیمارستان ایرانیان را ممنوع کرد

تحریم های ضدایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود/تهران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد

ماجرای متواری شدن مدیرعامل هفت تپه پس از اعتراضات کارگران

ایران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد/ تحریم های آمریکا شکست خورد

پاسخگویی به چهار میلیون و 970 هزار و 334 تماس با سامانه 118

خسارت به 250 واحد مسکونی در زلزله عنبرآباد کرمان

یک خبر خوش برای جوانان بیکار بالای 18 سال در مازندران

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

بارش ها از ابتدای سال تا دیروز 80درصد بیشتر از نرمال است

بورس انرژی میزبان عرضه متنوع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

گرانی سرسام‎آور، آجیل فروشان را بیکار کرد

رشد 20 درصدی تولید مرکبات/ نیازی به واردات سیب درختی نداریم

150 هزار هکتار سطح مکانیزه برنج سال آینده افزایش می یابد

انتصابات جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

نبود اطلاعات عامل عدم تحقق 10 هزار میلیاردی مالیات

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اتحادیه مستقل؛ اسباب بازی در کشور باید ایجاد شود

بورس نباید تبدیل به محل انحصار خریداران نفت شود

حمایت وزیر راه و شهرسازی ازافزایش سقف تسهیلات مسکن

سرپرست استانداری خراسان شمالی منصوب شد

تهران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد

مشخص نبودن قیمت لوازم خانگی خارجی

دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!

دانشجویان دوره روزانه هم باید پول بدهند!