مطالب مرتبط:
شهید آیت الله اشرفی اصفهانی، عالمی ربانی، مجاهدی پارسا و عاشق حضرت امام(ره) بود
آیت الله شهید اشرفی اصفهانی که بود؟
گزارش فارس از سالگرد شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی فقها در جهاد اکبر پیشتازند/ شهید محراب چرا دو قبر دارد؟
«آیت الله مدنی» مردی که در محراب نماز شهید شد
«آیت الله مدنی» مردی که در محراب نماز شهید شد+عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:152018-10-15سياسي

شهید آیت الله اصفهانی؛ مردی از جنس ایثار


ـ آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی؛ امام جمعه وقت کرمانشاه، در روز 23 مهر 1361 توسط عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در محراب نماز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.

- گروه جهاد و حماسه ــ آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی؛ امام جمعه وقت کرمانشاه، در روز 23 مهر 1361 توسط عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در محراب نماز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"، عطاءالله اشرفی اصفهانی در سال 1281 هجری شمسی در شهرستان خمینی شهر استان اصفهان در خانواده ای روحانی متولد شد.

تحصیلات ابتدایی مقدماتی را در خمینی شهر گذراند و در 12 سالگی جهت ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و طی حدود ده سال از کلاس درس چهره هایی چون آیت الله سیدمهدی درچه ای، آیت الله سیدمحمد نجف آبادی، مرحوم فشارکی و مرحوم مدرس استفاده کرد.

مشقات تحصیل شهید اشرفی، در مورد این سختی‏ ها و مشقت‏ های دوران تحصیل می گفت: دوشنبه خوراکم تمام می شد، سه شنبه دو ریال پولم را خرج می کردم، چهارشنبه را که آخرین روز تحصیل بود بدون پول و غذا می گذراندم.

من به نحوی درس خوانده ام که در این زمان احدی حاضر نیست حتی یک صدم آن را هم تحمل کند.

از ابتدای شروع به تحصیل تا پایان تحصیلات سطح فقه و اصول، من حتی یک کتاب ملکی از خودم نداشتم.

تمام کتاب هایی که در اختیارم بود، وقفی بود.

زمانی در حجره ای با سه نفر دیگر در مدرسه نوریه اصفهان زندگی می کردیم.

بسیاری از روزها چیزی در خانه نداشتیم.

برای مطالعه در شب از نور چراغ نفتی توالت های مدرسه استفاده می کردم.

در روزهای جمعه به یکی از مساجد دورافتاده اصفهان می رفتم و از صبح تا عصر در آن مسجد درس های یک هفته را دوره می کردم.

در مدت دوازده ساعتی که یکسره آن جا مطالعه می کردم، غذای من فقط مقداری دانه ذرت برشته بود.

چیز دیگری نداشتم.

مدت بیست سال متوالی از عمر خود را بطور مجرد در همین حجره گذراند.

در تمام طول مدت بیست و سه ساله اقامت در قم تنها سه یا چهار ماه با خانواده بود و بقیه این سنوات را تنها و مجرد به سرآوردم.

علت تنهایی او در این مدت طولانی، تنگدستی و فشار زندگی بود که حتی توانایی اجاره کردن یک اتاق را نداشت، زیرا ورود او به قم در زمان حیات مرحوم آیت الله حائری مؤسس حوزه علمیه قم بود و او به طلاب جدیدالورود شهریه نمی دادند، یعنی اوضاع طوری نبود که بتوانند شهریه ای پرداخت کنند.

اجازه اجتهاد از آیت الله خوانساری شهید اشرفی اصفهانی در تمامی 35 سال تحصیل، در محضر مراجع بزرگ تقلید همانند آیت الله حائری یزدی و آیت الله بروجردی و علمایی چون آیت الله سیدمحمد حجت، آیت الله سیدمحمد تقی خوانساری و سیدصدرالدین صدر، به کسب علوم اسلامی پرداخت و در سن 40 سالگی به اجتهاد نائل آمد.

شهید اجازه اجتهاد خود را از مرحوم آیت الله سیدمحمدتقی خوانساری در سال 1362 قمری (1322 شمسی) دریافت کرد.

دعوت به تقلید از امام (س) در غرب کشور آیت اللّه اشرفی اصفهانی، پس از رحلت آیت اللّه بروجردی در سال 1340 شمسی، اهالی غرب کشور را به تقلید از امام خمینی(ره) تشویق کرد.

وی از آن ایام چنین یاد می کرد: این جانب بر حسب تشخیص خود و تفحصی هم که از شخصیت های بزرگ علمی نجف اشرف و حوزه علمیه قم نمودم، حضرت امام خمینی (ره) را شایسته برای مقام مقدس مرجعیت معرفی کردم و عامه مردم را در امر تقلید به سوی ایشان سوق دادم که این موضوع، با مخالفت و کارشکنی بعضی ها رو به رو شد و همچنین تهدید ساواک به تبعید بنده را در پی داشت.

عشق به زیارت عاشورا از اعمال بسیار مهم شهید محراب خواندن زیارت عاشورای امام حسین(ع) بود که هیچ گاه تعطیل نکرد و بطوری که قبل از سنین بیست سالگی نیز زیارت عاشورا می خواند و تا روز شهادت یک روز هم تعطیل نکرد؛ زائد بر شصت سال.

دیگر زیارت جامعه کبیره بود که از حفظ بود و در اعتاب مقدسه و زیارت مشهد مقدس همیشه این زیارت همچنین زیارت امین الله را می خواند.

دعای کمیل را نیز از حفظ می خواند و چندین سال در ایامی که اصفهان بود، همچنین تا چندین سال قبل در باختران در مسجد مرحوم آیت الله بروجردی می خواند و در زمان حیات، دعای کمیل او تعطیل نشد و بقدری با معنویت و با حال می خواند که مرحوم آیت الله بروجردی با توجه به آن و مدت سه سال نگذاشت او از باختران خارج شود.

تألیفات آثار علمی و کتب آیت الله اشرفی اصفهانی عبارتند از: البیان، در موضوع علوم قرآن، به زبان فارسی، تفسیر قرآن، خلاصه ای از تفاسیر شیعه و سنی، مجمع الشتات، در اصول دین و عقاید و کلام، به زبان عربی در چهار جلد، مجموعه ای پیرامون حروف مقطعه قرآن، به زبان فارسی، کتابی در موضوع غیبت حضرت امام زمان (عج).

امامت جمعه کرمانشاه و ماجرای محافظ ها در اوایل پیروزی انقلاب، علمای کرمانشاه با نوشتن طوماری، از رهبر کبیر انقلاب، امام خمینی(ره)، خواستند که آیت الله اشرفی را به امامت جمعه آن شهر تعیین کنند.

امام خمینی (ره) نیز در 14 مهر 1358، طی حکمی آیت الله عطاء الله اشرفی اصفهانی را به سمت امام جمعه کرمانشاه منصوب کردند.

در حکم امام خم نی (ره) خطاب به آیت الله اشرفی اصفهانی اینطور آمده بود: طوماری به امضای آقایان محترم علمای اعلام کرمانشاه واصل گردید که درخواست نموده بودند جنابعالی فریضه نماز جمعه را در آن شهر اقامه فرمایید؛ و با توجه به وضع زمان و احتیاج مسلمانان به این گونه اجتماعات مذهبی، مناسب است دعوت آقایان محترم را بپذیرید.

.

از آغاز اقامه نماز جمعه تا مدت دو سال شهید محراب همیشه با تاکسی و بدون محافظ به محل نماز جمعه می رفتند و گاه باید دقایقی منتظر وسیله نقلیه می شدند.

بعد تا چندی یکی از همسایگان منزل او را می برد.

سپس پیکان کهنه ای توسط استانداری باختران در اختیارش قرار داده شد که اکثر اوقات خراب بود و بالاخره با توجه به مسائل امنیتی و تهدید شدن شخصیت ها یک پیکان جدید و دو پاسدار در اختیار او قرار گرفت.

پس از جریان هفتم تیرماه و شهادت هفتاد و دو تن و ترور اولین شهید محراب آیت الله مدنی و تجربه ای که مسئولان از این ترور به دست آوردند یک وسیله نقلیه نیز از شهربانی باختران در اختیار او گذاشته شد و پس از شهادت دومین شهید محراب دو تن دیگر از پاسداران به محافظین او اضافه گشت و بالاخره بعد از ترور سومین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی و توجه و عنایت و سفارش شخص امام مبنی بر امنیت و حفاظت از او در این اواخر حدود سه ماه بود که یک اتومبیل زرهی به او اختصاص یافت که شهید محراب از سوار شدن در این اتومبیل اکراه داشت، اما برادران پاسدار به اجبار او را در آن اتومبیل سوار می کردند.

شهید محراب از این مسائل رنج می برد و همیشه آرزو می کرد ای کاش مانند گذشته با تاکسی به نماز جمعه می رفت.

از این که چند نفر به عنوان محافظ گرد او بود، ناراحت می شد و اکثر مواقع با محافظان مشاجره می کرد و اظهار می کرد(چرا مردم را اذیت می کنید و چرا از آنها مزاحمت می کنید.

بگذارید با من ملاقات کنند) و آنها هم چون وظیفه داشتند ناچار از مراجعین ناشناخته جلوگیری می کردند.

پیررزمنده جبهه ها شهید محراب، دائماً با حضور در جبهه ها به دیدار رزمندگان می شتافت و مقید بود که برای آنان سخنرانی کند؛ و با یکایک رزمندگان مصافحه می کرد و با آنان به گفتگو می نشست و می گفت: وقتی به جبهه می روم تا مدتی روحیه ام قوی می شود.

.

علی رغم کهولت سن مسافت های طولانی و راه های صعب العبور را به عشق دیدار دلاور مردان جبهه توحید، با وسایل نقلیه نظامی در شرایط دشوار می پیمود.

بارها در جبهه های ایلام، قصر شیرین و پادگان ابوذر، گیلان غرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر، سومار حضور یافت و با سخنرانی های دلنشین، به سپاهان اسلام روحیه بخشید.

پس از آزادی قصر شیرین به آن شهر سفر کرد و با خواندن دو رکعت نماز شکر در مسجد این شهر، سپاسگزاری خود را به درگاه خداوند به جای آورد.

هنگام آغاز عملیات فتح المبین در دوم فروردین 1361، در قرارگاه حضور یافت و پیشنهاد کرد عملیات به نام حضرت زهرا(س) نام گذاری شود.

در دومین سفر خود به خوزستان پس از آزادی خرمشهر، عازم اهواز شد و مردم این شهر نماز شکر را به امامت او به جای آوردند.

بعدازظهر همان روز علی رغم مخالفت فرماندهان، وی و امام جمعه اهواز عازم منطقه خرمشهر شد و پس از ورود به شهر، در مسجد جامع در جمع رزمندگان حضور یافت.

او در آن جمع گفت: امروز یکی از روزهای مهم اسلامی و یوم الله است و از جمله آرزوهای من فتح خرمشهر بود که بحمدالله من زنده ماندم و این روز را دیدم.

شهادت در محراب آیت الله اشرفی اصفهانی سرانجام در ساعت 12:15 ظهر 23 مهرماه 1361 پس از 80 سال زندگی پر فراز و نشیب که بخش عمده ای از آن به تحصیل و تدریس در حوزه و مبارزات انقلابی گذشت، در حالی که مهیای اقامه نماز بود توسط فردی بنام محمدحسین خداکرمی با نارنجک مورد حمله قرار گرفت و به شهادت رسید.

بعدها نشریه مجاهد ارگان سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با برعهده گرفتن این عملیات تروریستی، خداکرمی را به عنوان یکی از عوامل خود معرفی کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آیت الله - اصفهان - تحصیل - اصفهانی - سازمان مجاهدین خلق - مجاهدین خلق - امام جمعه - آیت الله بروجردی - خانواده - مجاهدین - تحصیلات - شهید - شنبه - هایی - مطالعه - حوزه علمیه قم - جمعه - ادامه تحصیل - مدرسه - شهریه - زندگی - خمینی - شهادت - حوزه علمیه - مجرد - نماز - کتاب - چهارشنبه - امام - بروجردی

آخرین اخبار سرویس:
امضاهای خونین غواصان در متن محرمانه/ همه چیز رنگ و بویی از آب داشت؛ آب اروند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ به روزرسانی جلسات قرآنی

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ تقویت زیرساخت های قرآنی در شهرستان ها

کلان نگری و داشتن نگاه توسعه ای مهمترین مزایای استانی شدن انتخابات مجلس است

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

اقدام پژوهی چگونه حس مسئولیت پذیری و نقش موثر اولیاء را در جلسات انجمن اولیاء و مربیان آموزشگاه پر رنگ نمایم؟

مصطفی میرسلیم مهمان برنامه دستخط می شود

عملی که باعث حسادت شیطان می شود

فساد مالی و هزینه های میلیاردی نامزدها از مضرات استانی شدن انتخابات است

ناگفته های عجیب از زندگی حضرت زهرا(س)

بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

استخدام حسابدار دریک برند معتبر در تهران

استخدام حسابدار،کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام کارمند خانم در یک مطب جراحی فک و صورت معتبر در تهران

امتیازات خاص مقالات علمی باعث تقلب می شود

تولید برند های خارجی در ایران امکان پذیر می شود

نگاهمان به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ نخبه پروری؛ لازمه تمامی مسابقات قرآنی

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

مهمترین استخدامی های کرمان - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های قم - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های تهران - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های البرز و کرج - هفته 43 ام

دامی که شیطان برای افراد مال دوست، پهن می کند

هشدار امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس

آیا میدانید کفاره گناه غیبت چیست؟

روایت تنها بازمانده هواپیما از حادثه ای که برای بویینگ 707 رخ داد

هیات دولت مستعفی از ارائه گزارش صحیح اسیران سرباز می زند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های هرمزگان و بندرعباس - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - هفته 43 ام

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

استخدام کارشناس بازرگانی،کارشناس برنامه ریزی و انبار در تهران

استخدام مسئول فنی،نماینده علمی،رییس حسابداری،کارشناس حسابداری

استخدام کارشناس فروش در شرکت تدبیر الکترونیک امن ایرانیان

استخدام جوشکار آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در البرز

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

نگاه همه به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

رودبار جنوب حدود 7 هزار مسکن روستایی نیاز دارد

نوجوانان؛ حاملان مبانی قرآن/ برای تمامی مسابقات نخبه پروری داشته باشیم

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

موسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

اجرای مدل غربی در آپارتمان سازی ، منجر به آرامش خانواده نمی شود

سعید مرتضوی در زندان است یا نجف؟

توصیه پیامبر (ص) در هنگام برپایی نماز جماعت

فارس گزارش می دهد مهم ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می شود؟

رفتار با کودکان گلفروش قابل پیگیری قضایی است / در جامعه بین المللی در معرض قضاوت هستیم

سردار جلالی: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

جمع بندی روز: پنج شنبه، 27 دی 1397

روایت غلامحسین کرباسچی از قتل های زنجیره ای و وزارت اطلاعات در دوره هاشمی و خاتمی

اقدام پژوهی چگونه توانستم سطح دانش و مهارت های نوشتاری دانش آموزانم را افزایش دهم؟

حکم صادره برای مصطفی ترک همدانی غیرقابل فهم و تعجب آور است

استخدام منشی خانم در یک کلینیک پوست و مو و زیبایی معتبر

استخدام فروشنده با(درآمد میلیونی ، راننده و بیمه)خانم در تهران

ترامپ برنامه سفر 7 روزه «نانسی پلوسی» به کشورهای خارجی را لغو کرد

شاهکار وزارت اطلاعات در جنگ اقتصادی/ دستگیری 54 نفر در یک ماه

طرح محققان ایرانی برای یادآوری قرارهای روزانه

عاق رسول خدا نشویم

الحوثی: هیات نظارت بر آتش بس الحدیده بی تجریه است

فال روزانه + فال حافظ امروز جمعه 28 دی 97

عملکرد نمایندگان فراکسیون امید؛ از استعفا تا نطق های آتشین/ اصولگراترین اصلاح طلب مجلس کیست؟

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در یک شرکت معتبر پخش مواد غذایی

استخدام آشپز در یک رستوران معتبر در تهران

دعوای بی جهت و بودجه جهت دار

کدام انسان آزاده ای است که از گسترش عدالت، از برافراشته شدن پرچم دادگری و رفع ظلم در سراسر جهان، خرسند نشود

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

استخدام کارمند اجرایی در شرکت رسانه هنر نقش جهان در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت پژواک ارتباطات آتیه روشن

چرا با وجود درآمد نجومی، برخی پزشکان و مراکز پزشکی فرار مالیاتی دارند؟

معاون سیاسی جدید وزیر کشور منصوب شد

ترامپ سفر خود و هیات همراهش را به داووس لغو کرد

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان

تحقیق سند اسلامی شدن دانشگاه ها مطالبه دفتر تحکیم وحدت است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به جوان سازی دارد

اقدام پژوهی چگونه توانستم با رویکرد مدیریت مبتنی بر مدرسه شورای دانش آموزی آموزشگاه را پربار و فعال سازم؟

سرود ویژه شهید «محسن حججی» ساخته شود

استراتژی اصلی آمریکا گسترش ایران هراسی در منطقه است

اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک روش های نوین اختلالات خوانداری را در امیر حسین از بین ببرم

خط و نشان ارتش برای دشمنان/حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

اوقات شرعی بیست و هشتم دی در سمنان

آسیب شناسی برنامه ریزی در ایران

معمار صنعت از دیار آذربایجان

بزرگ ترین طرح محیط زیستی شرکت مس در مراحل پایانی راه اندازی

انواع جرم توهین

برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

هشدار امیرعبداللهیان به آمریکا

روایت سردار کوثری از نقش جوانان در انقلاب

گیاه شفابخشی که عقل را زیاد و خون را پاک می سازد

گزیده اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران هرمزگان راه اندازی می شود

واکنش همسر نازنین زاغری به پیشنهاد سفر به ایران

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند

نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

شکایت از یکی از معاونین رییس جمهور به اتهام سرپیچی از اجرای حکم قانونی

چند خرده روایت از شاخص های دوره پهلوی

تبریک ازدواج همسر شهید حججی توسط پدر و مادر شهید

پیش بینی جام ملت ها 2019 پوریا پورسرخ

شهید آیت الله اصفهانی؛ مردی از جنس ایثار

شهید آیت الله اصفهانی؛ مردی از جنس ایثار