مطالب مرتبط:
شهید آیت الله اشرفی اصفهانی، عالمی ربانی، مجاهدی پارسا و عاشق حضرت امام(ره) بود
آیت الله شهید اشرفی اصفهانی که بود؟
گزارش فارس از سالگرد شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی فقها در جهاد اکبر پیشتازند/ شهید محراب چرا دو قبر دارد؟
«آیت الله مدنی» مردی که در محراب نماز شهید شد
«آیت الله مدنی» مردی که در محراب نماز شهید شد+عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 20:152018-10-15سياسي

شهید آیت الله اصفهانی؛ مردی از جنس ایثار


ـ آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی؛ امام جمعه وقت کرمانشاه، در روز 23 مهر 1361 توسط عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در محراب نماز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.

- گروه جهاد و حماسه ــ آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی؛ امام جمعه وقت کرمانشاه، در روز 23 مهر 1361 توسط عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در محراب نماز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"، عطاءالله اشرفی اصفهانی در سال 1281 هجری شمسی در شهرستان خمینی شهر استان اصفهان در خانواده ای روحانی متولد شد.

تحصیلات ابتدایی مقدماتی را در خمینی شهر گذراند و در 12 سالگی جهت ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و طی حدود ده سال از کلاس درس چهره هایی چون آیت الله سیدمهدی درچه ای، آیت الله سیدمحمد نجف آبادی، مرحوم فشارکی و مرحوم مدرس استفاده کرد.

مشقات تحصیل شهید اشرفی، در مورد این سختی‏ ها و مشقت‏ های دوران تحصیل می گفت: دوشنبه خوراکم تمام می شد، سه شنبه دو ریال پولم را خرج می کردم، چهارشنبه را که آخرین روز تحصیل بود بدون پول و غذا می گذراندم.

من به نحوی درس خوانده ام که در این زمان احدی حاضر نیست حتی یک صدم آن را هم تحمل کند.

از ابتدای شروع به تحصیل تا پایان تحصیلات سطح فقه و اصول، من حتی یک کتاب ملکی از خودم نداشتم.

تمام کتاب هایی که در اختیارم بود، وقفی بود.

زمانی در حجره ای با سه نفر دیگر در مدرسه نوریه اصفهان زندگی می کردیم.

بسیاری از روزها چیزی در خانه نداشتیم.

برای مطالعه در شب از نور چراغ نفتی توالت های مدرسه استفاده می کردم.

در روزهای جمعه به یکی از مساجد دورافتاده اصفهان می رفتم و از صبح تا عصر در آن مسجد درس های یک هفته را دوره می کردم.

در مدت دوازده ساعتی که یکسره آن جا مطالعه می کردم، غذای من فقط مقداری دانه ذرت برشته بود.

چیز دیگری نداشتم.

مدت بیست سال متوالی از عمر خود را بطور مجرد در همین حجره گذراند.

در تمام طول مدت بیست و سه ساله اقامت در قم تنها سه یا چهار ماه با خانواده بود و بقیه این سنوات را تنها و مجرد به سرآوردم.

علت تنهایی او در این مدت طولانی، تنگدستی و فشار زندگی بود که حتی توانایی اجاره کردن یک اتاق را نداشت، زیرا ورود او به قم در زمان حیات مرحوم آیت الله حائری مؤسس حوزه علمیه قم بود و او به طلاب جدیدالورود شهریه نمی دادند، یعنی اوضاع طوری نبود که بتوانند شهریه ای پرداخت کنند.

اجازه اجتهاد از آیت الله خوانساری شهید اشرفی اصفهانی در تمامی 35 سال تحصیل، در محضر مراجع بزرگ تقلید همانند آیت الله حائری یزدی و آیت الله بروجردی و علمایی چون آیت الله سیدمحمد حجت، آیت الله سیدمحمد تقی خوانساری و سیدصدرالدین صدر، به کسب علوم اسلامی پرداخت و در سن 40 سالگی به اجتهاد نائل آمد.

شهید اجازه اجتهاد خود را از مرحوم آیت الله سیدمحمدتقی خوانساری در سال 1362 قمری (1322 شمسی) دریافت کرد.

دعوت به تقلید از امام (س) در غرب کشور آیت اللّه اشرفی اصفهانی، پس از رحلت آیت اللّه بروجردی در سال 1340 شمسی، اهالی غرب کشور را به تقلید از امام خمینی(ره) تشویق کرد.

وی از آن ایام چنین یاد می کرد: این جانب بر حسب تشخیص خود و تفحصی هم که از شخصیت های بزرگ علمی نجف اشرف و حوزه علمیه قم نمودم، حضرت امام خمینی (ره) را شایسته برای مقام مقدس مرجعیت معرفی کردم و عامه مردم را در امر تقلید به سوی ایشان سوق دادم که این موضوع، با مخالفت و کارشکنی بعضی ها رو به رو شد و همچنین تهدید ساواک به تبعید بنده را در پی داشت.

عشق به زیارت عاشورا از اعمال بسیار مهم شهید محراب خواندن زیارت عاشورای امام حسین(ع) بود که هیچ گاه تعطیل نکرد و بطوری که قبل از سنین بیست سالگی نیز زیارت عاشورا می خواند و تا روز شهادت یک روز هم تعطیل نکرد؛ زائد بر شصت سال.

دیگر زیارت جامعه کبیره بود که از حفظ بود و در اعتاب مقدسه و زیارت مشهد مقدس همیشه این زیارت همچنین زیارت امین الله را می خواند.

دعای کمیل را نیز از حفظ می خواند و چندین سال در ایامی که اصفهان بود، همچنین تا چندین سال قبل در باختران در مسجد مرحوم آیت الله بروجردی می خواند و در زمان حیات، دعای کمیل او تعطیل نشد و بقدری با معنویت و با حال می خواند که مرحوم آیت الله بروجردی با توجه به آن و مدت سه سال نگذاشت او از باختران خارج شود.

تألیفات آثار علمی و کتب آیت الله اشرفی اصفهانی عبارتند از: البیان، در موضوع علوم قرآن، به زبان فارسی، تفسیر قرآن، خلاصه ای از تفاسیر شیعه و سنی، مجمع الشتات، در اصول دین و عقاید و کلام، به زبان عربی در چهار جلد، مجموعه ای پیرامون حروف مقطعه قرآن، به زبان فارسی، کتابی در موضوع غیبت حضرت امام زمان (عج).

امامت جمعه کرمانشاه و ماجرای محافظ ها در اوایل پیروزی انقلاب، علمای کرمانشاه با نوشتن طوماری، از رهبر کبیر انقلاب، امام خمینی(ره)، خواستند که آیت الله اشرفی را به امامت جمعه آن شهر تعیین کنند.

امام خمینی (ره) نیز در 14 مهر 1358، طی حکمی آیت الله عطاء الله اشرفی اصفهانی را به سمت امام جمعه کرمانشاه منصوب کردند.

در حکم امام خم نی (ره) خطاب به آیت الله اشرفی اصفهانی اینطور آمده بود: طوماری به امضای آقایان محترم علمای اعلام کرمانشاه واصل گردید که درخواست نموده بودند جنابعالی فریضه نماز جمعه را در آن شهر اقامه فرمایید؛ و با توجه به وضع زمان و احتیاج مسلمانان به این گونه اجتماعات مذهبی، مناسب است دعوت آقایان محترم را بپذیرید.

.

از آغاز اقامه نماز جمعه تا مدت دو سال شهید محراب همیشه با تاکسی و بدون محافظ به محل نماز جمعه می رفتند و گاه باید دقایقی منتظر وسیله نقلیه می شدند.

بعد تا چندی یکی از همسایگان منزل او را می برد.

سپس پیکان کهنه ای توسط استانداری باختران در اختیارش قرار داده شد که اکثر اوقات خراب بود و بالاخره با توجه به مسائل امنیتی و تهدید شدن شخصیت ها یک پیکان جدید و دو پاسدار در اختیار او قرار گرفت.

پس از جریان هفتم تیرماه و شهادت هفتاد و دو تن و ترور اولین شهید محراب آیت الله مدنی و تجربه ای که مسئولان از این ترور به دست آوردند یک وسیله نقلیه نیز از شهربانی باختران در اختیار او گذاشته شد و پس از شهادت دومین شهید محراب دو تن دیگر از پاسداران به محافظین او اضافه گشت و بالاخره بعد از ترور سومین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی و توجه و عنایت و سفارش شخص امام مبنی بر امنیت و حفاظت از او در این اواخر حدود سه ماه بود که یک اتومبیل زرهی به او اختصاص یافت که شهید محراب از سوار شدن در این اتومبیل اکراه داشت، اما برادران پاسدار به اجبار او را در آن اتومبیل سوار می کردند.

شهید محراب از این مسائل رنج می برد و همیشه آرزو می کرد ای کاش مانند گذشته با تاکسی به نماز جمعه می رفت.

از این که چند نفر به عنوان محافظ گرد او بود، ناراحت می شد و اکثر مواقع با محافظان مشاجره می کرد و اظهار می کرد(چرا مردم را اذیت می کنید و چرا از آنها مزاحمت می کنید.

بگذارید با من ملاقات کنند) و آنها هم چون وظیفه داشتند ناچار از مراجعین ناشناخته جلوگیری می کردند.

پیررزمنده جبهه ها شهید محراب، دائماً با حضور در جبهه ها به دیدار رزمندگان می شتافت و مقید بود که برای آنان سخنرانی کند؛ و با یکایک رزمندگان مصافحه می کرد و با آنان به گفتگو می نشست و می گفت: وقتی به جبهه می روم تا مدتی روحیه ام قوی می شود.

.

علی رغم کهولت سن مسافت های طولانی و راه های صعب العبور را به عشق دیدار دلاور مردان جبهه توحید، با وسایل نقلیه نظامی در شرایط دشوار می پیمود.

بارها در جبهه های ایلام، قصر شیرین و پادگان ابوذر، گیلان غرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر، سومار حضور یافت و با سخنرانی های دلنشین، به سپاهان اسلام روحیه بخشید.

پس از آزادی قصر شیرین به آن شهر سفر کرد و با خواندن دو رکعت نماز شکر در مسجد این شهر، سپاسگزاری خود را به درگاه خداوند به جای آورد.

هنگام آغاز عملیات فتح المبین در دوم فروردین 1361، در قرارگاه حضور یافت و پیشنهاد کرد عملیات به نام حضرت زهرا(س) نام گذاری شود.

در دومین سفر خود به خوزستان پس از آزادی خرمشهر، عازم اهواز شد و مردم این شهر نماز شکر را به امامت او به جای آوردند.

بعدازظهر همان روز علی رغم مخالفت فرماندهان، وی و امام جمعه اهواز عازم منطقه خرمشهر شد و پس از ورود به شهر، در مسجد جامع در جمع رزمندگان حضور یافت.

او در آن جمع گفت: امروز یکی از روزهای مهم اسلامی و یوم الله است و از جمله آرزوهای من فتح خرمشهر بود که بحمدالله من زنده ماندم و این روز را دیدم.

شهادت در محراب آیت الله اشرفی اصفهانی سرانجام در ساعت 12:15 ظهر 23 مهرماه 1361 پس از 80 سال زندگی پر فراز و نشیب که بخش عمده ای از آن به تحصیل و تدریس در حوزه و مبارزات انقلابی گذشت، در حالی که مهیای اقامه نماز بود توسط فردی بنام محمدحسین خداکرمی با نارنجک مورد حمله قرار گرفت و به شهادت رسید.

بعدها نشریه مجاهد ارگان سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با برعهده گرفتن این عملیات تروریستی، خداکرمی را به عنوان یکی از عوامل خود معرفی کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آیت الله - اصفهان - تحصیل - اصفهانی - سازمان مجاهدین خلق - مجاهدین خلق - امام جمعه - آیت الله بروجردی - خانواده - مجاهدین - تحصیلات - شهید - شنبه - هایی - مطالعه - حوزه علمیه قم - جمعه - ادامه تحصیل - مدرسه - شهریه - زندگی - خمینی - شهادت - حوزه علمیه - مجرد - نماز - کتاب - چهارشنبه - امام - بروجردی

آخرین اخبار سرویس:
انتصابات سفارشی در خراسان شمالی/ مدیری که با یک پیامک تغییر کرد

ظریف: مستندات پولشویی در دسترس عموم است

دیوان محاسبات: زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 26 آبان بوده/ شلاق، حبس و جزای نقدی در انتظار متخلفان

بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی

ضرورت ایجاد فضای اقتصادی مشترک میان تبریز و آنتالیا

دریادار خانزادی: مکالمات نظامیان آمریکا توسط نیروی دریایی ارتش شنود می شود

عباسی: گول روحانی را نخورید!/ ریاست جمهوری روحانی مرهون تلاش احمدی نژاد است/ احمدی نژاد گفت برو با کیهان برخورد کن

روحانی: در برابر هیچ قدرتی سر فرود نخواهیم آورد

“کلمبوس جایزه بزرگ فستیوال سینه ایران را گرفت

تست جالب روانشناسی که شخصیت درونیتان را فاش می کند!+ تصاویر

تکذیب میانجی گری رییس جمهور عراق میان تهران و ریاض

اکتفا به برنامه های روزمره در مقابله با تهاجمات دشمن کافی نیست

ثبت نام ٢٤٠ هزار کودک دارای معلولیت در سامانه بهزیستی

حفظ و کاربست سنت های اخلاقی حوزویان و خانواده های آنان یک ضرورت است/از تربیت خطبای قوی غفلت نشود

ترامپ بار دیگر پاکستان را متهم کرد

دوره آموزشی نقد مسیحیت در گیلان برگزار شد

سوتی جدید «طارمی» بازهم حاشیه ساز شد! /عکس

تایید خبر بازداشت مهدی صدرالساداتی از سوی برادرش

لزوم ایجاد یک بانک اطلاعاتی برای شناسایی کودکان معلول نیازمند

اعتراض ستاد حقوق بشر ایران به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در سازمان ملل

سوال 9 نماینده وزیر نیرو را به مجلس کشاند

زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 26 آبان بوده

وعده جهانگیری برای پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه

بازدید مونسان از مسجد مطلب خان و بازار تاریخی خوی

تعریف توییتری سفیر ایران در مسکو از ظریف

جزییات تقابل آخوندی با نظام مهندسی

روحانی شیعه ای که پای درد دل اهل سنت می نشیند و گره گشایی می کند

انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت به مرحله دوم رفت

استخدام نگهبان

استخدام کارگر ماهر

استخدام صندوقدار

امنیت استان کرمان در اغلب شاخص ها مطلوب است

پنجمین همایش ملی معماری و شهرسازی در قزوین

مردم ایران اسلامی با تفکر بسیجی در برابر بحران ها ایستاده اند

استاد حوزه: سرقت آثار از مهمترین آسیب های حوزه کتاب است

پیگیری رفع مشکلات فرودگاه قم درحال نتیجه دادن است

31 مجتمع آموزشی برای دانش آموزان مستعد بی بضاعت ساخته می شود

این بالادستی ها هستند که باید خود را با منافع کارآفرینان تطبیق دهند

بیانیه ستاد حقوق بشرقوه قضاییه در واکنش به صدور قطعنامه حقوق بشری علیه ایران

جواد ظریف؛ دیپلماتی در تراز جهانی

احتمال فوران انفجاری دماوند در آینده نزدیک/ضرورت پایش مستمر فعالیت آتشفشانی

مطهری: اگر حجاب اختیاری باشد، کار به جاهای باریک می کشد| رفراندوم هم شود، اکثریت به حجاب رأی می دهند| تا حالا از مقامات بالا چیزی به من نگفته اند| در هر دو جناح آدم دلسوز کم داریم

افرادی که سنخیتی با ذات دانشگاه ندارند، در مقام تصمیم گیری قرار می گیرند/ حوادث اخیر دانشگاه کرمان و اصفهان را شخصا پیگیری می کنم

دانشگاه های افسری ارتش مهد تربیت فرماندهان و مدیران آینده ارتش هستند

تاکید بر مقابله با ساخت و ساز غیرقانونی

ظریف: مستندات پولشویی در دسترس عموم است

دلاورمردی مردم کردستان در دفاع از کشور هرگز فراموش نمی شود

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد

تکمیل طرحهای عمرانی بخش فرهنگ نیازمند اعتبار فراوان است

بسیج نمود بزرگترین پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی است

توسعه روابط ایران و عراق ضریب امنیت منطقه را ارتقا می دهد

«سعید پرویزی» در جمع دانشجویان قرآنی بوشهر

برگزاری یادواره شهدای ناجای گیلان با محوریت شهید «حسن پاینده»

6 دلیل طلاق در ایران/ اگر قانون مهریه تغییر نکند به اپیدمی دروغ می رسیم

استاندار در رفع نیازهای استان قم اولویت بندی کند/ کارهای فراوان بر زمین مانده

اجرای 1700 برنامه در زنجان به مناسبت هفته بسیج

رییس سازمان انرژی اتمی چه کتاب هایی می خواند؟

پیکر 2 شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود 

برگزاری جشن آغاز امامت حضرت حجت(عج) در هند

دوره آموزش صوت و لحن در دارالتحفیظ ساوه برگزار می شود

تحیکم شیرازه خانواده با درک نیازهای معنوی

فعالیت کارگروه‎های 13گانه برگزاری مراسم چهلمین سال انقلاب اسلامی

برپایی دوره تربیت مربی مهد کودک با همکاری جهاددانشگاهی

اعتقاد شیعیان به امامت و اجتهاد؛ علت کینه داعش

ایجاد فرهنگ استفاده صحیح از تکنولوژی و فضا های مجازی ضروری است

قانون گریبان گیر متخلفین ساخت وساز در حریم غرب تهران

ثبت تخصص جوانان از 15 سالگی در سامانه سرباز ماهر

راه آهن ارومیه تا ساعتی دیگر توسط رییس جمهوری افتتاح می شود

دلاورمردی مردم کردستان در دفاع از کشور هرگز فراموش نمی شود

شناسایی «جشن مریم» با لباس مبدل

توییتر:: شما فیلم مصاحبه تان را دوباره ببینید

توییتر:: صدا وسیما دنبال استثنا برای بازنشستگی

موسوی تبریزی: «همه باهم» در کلام امام، عین تفسیر قرآن است

وزیر کار: بسته حمایتی حقوق بگیران دولت ظرف روزهای آینده به فیش های حقوقی واریز می شود

نیک سرشت، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان شد

زندگی عشایری، الگوی شهرنشین ها

یونسی: هیچ زبان و قومی در ایران بر دیگری ارجحیت ندارد

نمایشگاه خودکفایی صنعت رسانه و رسانه های نوین

افتتاح یک بیمارستان 225 تختخوابی در خوی با حضور روحانی

اعضای ستاد جشنواره بین المللی تئاتر کودک از ایرنا دیدن کردند

مرتضی بانک: ترامپ برای مردم آمریکا و جامعه جهانی خطرناک است/ راه مبارزه با فساد، شفافیت است

مراسم بزرگداشت مدیرعامل فقید تأمین اجتماعی در سنندج

سنندج صاحب بزرگترین مجتمع رفاهی غرب کشور می شود

درگذشت رییس ستاد دیه گیلان

استخدام انباردار (کارشناس مکانیک و الکترونیک)در گیلان

کتابخانه ها در هفته کتاب مخاطبان خود را گسترش می دهند

مسعود نیلی: نه در ستاد کروبی بودم،نه پیشنهاد دلار10000تومانی دادم

مزیت های ایران تا ابد باقی نمی مانند

دیدار وزرای خارجه انگلیس و ایران

با تلاش مشترک ایران و عراق ،امنیت و ثبات منطقه تقویت می شود

سازمان سینمایی؛ چرا سرپرست؟

ظریف دیپلماتی در تراز جهانی است

موگرینی: نمی توانم تاریخ دقیقی برای زمان اجرای ساز و کار مالی اعلام کنم

آغاز رایزنی وزیر امور خارجه انگلیس و ظریف در تهران

دهقانی فیروزآبادی: باید به موازات برجام، همسایگان مان را توجیه می کردیم

بستن کافی است، بازش کنید

محمد دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان شد

وعده جهانگیری برای پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه

ستاد حقوق بشرقوه قضاییه، صدور قطعنامه حقوق بشری علیه ایران را محکوم کرد

دانشگاه های افسری ارتش مهد تربیت فرماندهان و مدیران آینده ارتش هستند

شهید آیت الله اصفهانی؛ مردی از جنس ایثار

شهید آیت الله اصفهانی؛ مردی از جنس ایثار