مطالب مرتبط:
دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟
رییس اتاق بازرگانی تهران در نامه به رییس جمهور: مصوبه اخیر دولت صنایع را در خطر جدی قرار داده است
دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟
رییس اتاق تهران خواستار اصلاح ماده 5 مصوبه ارزی دولت شد
دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 16:352018-10-15اقتصادي

دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟ (گفت وگو با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران)


رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به شرایط کنونی ارز، معتقد است که دولت نباید از ابتدا در دام تصمیمات اشتباه ارزی می افتاد و می گوید: بازگشت اعتماد از دست رفته، - دیدارنیوز" ـ کسب و کار در ایران، روزهای خاصی را می گذراند.

تاریخی پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد که اگرچه ممکن است به لحاظ روانی برخی آثار مقطعی و زودگذر را در فضای اقتصادی داشته باشد، اما به طور قطع، آثار اقتصادی اش چندان جدی نیست.

سیزدهم آبان ماه روزی است که دور جدید تحریم های ظالمانه آمریکا بر علیه ایران آغاز خواهد شد؛ تحریم هایی که به گفته مقامات ارشد اجرایی کشور، قرار نیست به لحاظ اقتصادی اتفاق خاصی را برای ایران رقم بزند، هر آنچه که باید در اقتصاد ایران ناشی از اعمال این محدودیت ها اتفاق می افتاده، روی خود را نشان داده است.

این را نه تنها حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران می گوید، بلکه اکنون مسعود خوانساری که اکنون سکاندار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران هم هست، تایید می کند.

فردی که اگرچه اکنون هدایت مهمترین اتاق بازرگانی کشور را به عهده گرفته، اما پیشتر چند سالی هم عهده دار مسئولیت های دولتی بوده است.

پس هر دو سوی میز را به خوبی می شناسد.

با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که در مورد وضعیت کنونی بازار ارز، تحریم های پیش رو در 13 آبان ماه، حال و روز این روزهای اقتصاد ایران و صادرات غیرنفتی به گفتگو نشسته ایم.

او معتقد است: وضعیت اقتصاد ایران اکنون بیش از آنکه تحت کنترل باشد، رها شده است .

او می گوید که قرار نیست 13 آبان ماه اتفاق خاصی در اقتصاد ایران رخ دهد و هر آنچه به لحاظ اقتصادی باید اعمال می شده، از سوی آمریکا انجام شده است.

رییس اتاق بازرگانی تهران در این گفتگو، از نظرسنجی سخن به میان می آورد که اتاق بازرگانی تهران از فعالان بخش خصوصی انجام داده و در مورد نتیجه آن می گوید که فعالان اقتصادی، در مورد آینده کسب وکار بسیار بدبین و ناامید هستند و البته این موضوع، صرفا به تحریم برنمی گردد، بلکه ناشی از تصمیمات غلط چند ماه گذشته دولت است.

در نهایت، خوانساری در مورد زمزمه های رفتنش به وزارت اقتصاد هم می گوید که قرار هم نیست سکان این وزارتخانه را به دست بگیرد و از سوی رییس جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی به مجلس معرفی شود.

و کلام آخر اینکه او معتقد است: اکنون بهترین موقع است که می توان کشور را ساخت، تولید را چند برابر کرد و صادرات غیرنفتی را رونق داد.

معتقدم که می توانیم در همین وضعیت کشور را بسازیم؛ به شرط اینکه موانع پیش روی صادرات را برداریم.

با توجه به قیمتی که ارز پیدا کرده است، می توان رقبا را از میدان به در کرد.

*اگرچه در جلسه هیات نمایندگان اتاق به صورت مختصر به وضعیت اقتصاد ایران و چشم انداز آن پرداخته شده و فعالان اقتصادی در مورد دغدغه های خود در این حوزه صحبت کرده اند، اما کمتر فضایی پیش آمده که به صورت مفصل و جزیی با شما در مورد این نکته بحث کنیم.

شما چه چشم اندازی برای فضای کنونی متصور هستید؟ باید قبول کرد اقتصاد ایران، پتانسیل ضعیفی ندارد؛ یعنی اگر برمبنای تولید ناخالص داخلی موضوع را بررسی کنیم، ایران رتبه 24 را در دنیا دارد و اگر بر اساس سرانه برابری قدرت خرید بحث کنیم، بازهم ایران در رتبه هجدهم اقتصاد جهانی ایستاده است.

ضمن اینکه در برخی کالاها از جمله نفت، معادن، گاز و البته تخصص و مهارت هایی که در داخل کشور وجود دارد، نیز ظرفیت بالایی داریم.

تنها در حوزه تکنولوژی های پیشرفته، با برخی محدودیت ها مواجه هستیم که دلیل اصلی آن هم سال ها تحریم یکجانبه است.

همه اینها نشان می دهد امکان مناسبی برای توسعه در کشور وجود دارد؛ اما سوال این است که با توجه به این ظرفیت ها، مهارت و توانمندی ها، چرا نمی توانیم در عرصه اقتصاد بین المللی خودی نشان دهیم؟ این مساله به ساختار اقتصادی و نظام حکمرانی کشور برمی گردد؛ به خصوص که طی سال های اخیر، مشکلاتی براقتصاد ایران تحمیل شده که تصمیم گیری را مشکل و رشد اقتصادی را آهسته کرده است.

از ابتدای انقلاب تا به حال، تورم 20درصدی و متوسط رشد 2.

5 درصدی در کشور تجربه شده است.

در واقع نظام اداره اقتصاد ایران از زمان انقلاب تاکنون اینطور بوده که کشور را به صورت درآمد- هزینه ای اداره نکرده ایم.

همواره سعی شده به جای اینکه اقتصاد در دست بخش خصوصی باشد، دولتی اداره شود و در نتیجه دولت برای اینکه هزینه خود را تامین کند، همواره دست در جیب بانک مرکزی داشته است و این امر، به تورم و خلق پول دامن زده و ساختار معیوبی را ایجاد کرده که هر سال، بدهی روی بدهی بالا آورده و دولت بزرگ و فربه ای ساخته است که در تامین هزینه های خود ناتوان مانده.

از سوی دیگر، ناکارآمدی ها مشکلات مختلفی به اقتصاد تحمیل کرده که نمونه اش را می توان در مورد وضعیت صندوق های بازنشستگی مشاهده کرد؛ به طور مشخص دولت حدود 2 میلیون و 800 هزار کارمند دارد، با توجه به اینکه ذخیره صندوق های بازنشستگی پیش خور شده و از بین رفته است، دولت به حدود 9 میلیون حقوق بگیر در ماه پرداخت دارد.

علاوه بر این دولت هزینه هایی دارد که مدیریت این ساختار را دچار مشکل کرده و اکنون نمی تواند پاسخگوی مخارج کشور باشد.

در نتیجه روز به روز از کیفیت آنچه عرضه می کند کم می شود؛ به طور مشخص همه اینها زاییده عارضه اقتصاد دولتی است.

هیچ گاه این طور پیش نرفته ایم که چقدر درآمد داریم که متناسب با آن هزینه کنیم.

در سال های اخیر به خصوص از سال 84 به بعد، معضلی که به معضلات اضافه شده است، بحث نقدینگی بوده که روز به روز به حجم آن اضافه شده و امروز نقدینگی کشور به رقم 1600 هزار میلیارد تومان رسیده است که آن هم به بحران ها و مشکلات قبلی یعنی ساختار معیوب و بروکراسی دولتی زائد، بدهی دولت به بانک ها، بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی و بدهی دولت به بخش خصوصی نیز اضافه شده و در نهایت، همه این ها باعث شده که اقتصاد در تنگنا قرار بگیرد.

این وضعیت اقتصادی کشور است؛ ولی هنوز هم فکر می کنم اگر مدیریت درستی بر اوضاع صورت گیرد، می توان متناسب با درآمدها، هزینه کرد تا حداقل کمی از مشکلات برطرف شود.

* به هر حال شرایط اقتصاد ایران، اکنون یک شرایط عادی و بر مبنای مولفه های اقتصادی نیست؛ بلکه با یک اقتصاد هیجانی و البته تصمیم گیری های هیجانی روبرو هستیم که بر مبنای آن تعدد بخشنامه ها رقم خورده و اصلاحاتی که انجام می گیرد هم کار را بدتر از قبل می کند.

شما ریشه های این وضعیت را گفتید و مولفه های اصلی آن را هم می دانید.

فکر می کنید دوربرگردان اصلاحی از وضعیت کنونی، کجا است و نقطه آغاز کار را چه تعریف می کنید که این اقتصاد نابسامان به ریل برگردد؟ بزرگترین مشکل ما این است که تصمیم گیری ها را به تعویق می اندازیم.

این به موقع تصمیم نگرفتن باعث می شود که مشکلات، روی هم تلنبار شود.

زمانی که دولت دوازدهم روی کار آمد، قیمت ارز 3700 تومان بود؛ دولت عمداً یا سهواً سه عامل را فراموش کرد.

یکی اینکه روز به روز نقدینگی اضافه می شد.

این رقم قابل توجه است که آقای روحانی دولت را با رقم نقدینگی حدود 460 هزار میلیارد تومانی تحویل گرفت و اکنون این رقم به 1600 هزار میلیارد تومان رسیده است.

دوم اینکه تمام تلاش دولت این بود که قیمت ارز، ثبات بماند و به همین دلیل، سرکوب قیمت را صورت داد؛ در حالی که اتاق بازرگانی بارها اعلام کرده بود که روزی این فنر باز می شود و قیمت جهش می کند؛ اما توجهی نشد.

پس اگر به موقع، بر حسب تورمی که در کشور وجود داشت مابه التفاوت تورم خارجی و داخلی روی نرخ ارز اعمال می شد، امروز چنین وضعیتی رخ نمی داد.

ضمن اینکه اثر نقدینگی بر روی قیمت ارز را نیز نباید نادیده گرفت.

پس مشخصا عدم تصمیم گیری به موقع و قبول نکردن واقعیت هایی که در اقتصاد ایران وجود دارد، مشکلات را بیشتر کرده است؛ ضمن اینکه وقتی هزینه بیش از درآمد شد، دولت اوراق مشارکت چاپ می کند، بدهی خود به بانک ها، صندوق های بازنشستگی و پیمانکاران را نمی پردازد و در واقع به شکلی اقدام به چاپ پول می کند.

در این شرایط نظام بانکی مجبور می شود از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته باشد؛ اگر هم اوراق مشارکت چاپ می کند، یعنی بدهی را از امسال به سال بعد عقب می اندازد و همه اینها پایه پولی را افزایش می دهد و باعث می شود که یک روز اثر خود را در اقتصاد به جای بگذارد که امروز هم روی بحث ارز، اثرگذار بوده است؛ پس اگر به موقع تصمیم بگیریم و واقعیت های اقتصادی را بپذیریم؛ یعنی سعی نکنیم آنها را نادیده بگیریم، اتفاقات این چنینی رخ نمی دهد.

مثال واضح و مملوس در مورد نرخ ارز است.

بررسی روند قیمت گذاری ارز نشان می دهد تا چه اندازه از تصمیم گیری برپایه اقتصادی معقول هراسان و دور هستیم.

دولت ابتدا اعلام کرد قیمت ارز 4200 تومان باشد که تصمیم اشتباهی بود، بعد قرار شد بازار ثانویه ایجاد و تعمیق شود؛ یعنی دولت اجازه دهد کالاهای اساسی مردم با ارز 4200 تومانی تامین شود و برای تامین بقیه کالاها، بازار وارد عمل شود؛ اما با گذشت چند روز، بازار ثانویه نیز با کنترل و قیمت گذاری همراه شد؛ در نتیجه بازار ثالث ایجاد شد که معایب بسیاری داشت.

یا باید قبول کنیم که نظام بازار آزاد را با تمام مشخصاتش می پذیریم یا می خواهیم نظام یارانه ای و کوپنی را برقرار کنیم.

وضعیت اقتصاد ایران اکنون بیش از آنکه تحت کنترل باشد، رها شده است.

امکان ندارد دولت دلار 4200 تومانی بدهد و بعد نتواند جلوی قاچاق را بگیرد؛ چراکه مرزهای ما بسته نیست و طبیعتا مواد غذایی و سوخت می تواند از کشور به وفور خارج شده و قاچاق شود؛ پس در چنین شرایطی، هر چقدر که در این استخر آب بریزید، پر نمی شود؛ چراکه تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود.

تصمیم اینجاست که یا باید کالاها را کوپنی کنیم یا اینکه اجازه دهیم که ارز قیمت واقعی خود را پیدا کند و کنترل شده پیش برود و در کنار آن، به مردم یارانه بدهیم.

من فکر می کنم برای مسائل و مشکلاتی که پیش می آید به موقع راه حل نمی دهیم و به مرور مشکل را حل نمی کنیم.

* اکنون بسیاری معتقدند که دولت به دلیل اینکه خشت اول سیاست های ارزی را در ابتدای امسال اشتباه گذاشته، هر بخشنامه ای که روی این سیاست سوار می کند، راه کجی می رود؛ بنابراین دولت باید این بخشنامه را کنار بگذارد و با یک سیستم جدیدی پیش رود.

چقدر از نظر عملیاتی، این امکان وجود دارد که دولت سیاست قبلی را ملغی اعلام کند؟ وقتی عرضه و تقاضا متناسب نیست، این مسائل تکرار می شود.

به عنوان مثال، دو سال قبل که صنایع به خصوص خودروسازان، با مشکل تقاضا مواجه بودند، وزارت صنعت بسته حمایتی تعریف کرد تا بر مبنای آن، بتواند تقاضا را در بازار خودرو تحریک کند؛ اما سوال اینجا است که از دو سال قبل به بعد، آیا درآمد مردم اضافه تر شده که اکنون تقاضا برای خرید خودرو 20 برابر شده است؟ قطعا قدرت خرید مردم کاهش یافته است؛ پس این موضوع نشان می دهد که یک جای این مکانیزم اشکال دارد و تقاضا، یک تقاضای صوری بوده و واقعی نیست.

در مورد ارز هم به این شکل است؛ یعنی اگر تقاضا در مورد ارز واقعی نشود، خروج ارز صورت می گیرد و در مورد کالاها هم احتکار رونق گرفته و تقاضای بیش از حد، به بازار وارد می شود؛ پس راه حل این نیست که خودرو ثبت نام کنید.

وقتی از یک کالا 1000 عدد توزیع شود، اما تقاضا به اندازه 10 هزار عدد باشد، رانتی بین افراد توزیع می شود که از طریق قرعه کشی یا هر روش دیگری، دسترسی به خرید کالا پیدا کرده اند؛ این رانت ها به کشور لطمه می زند.

اما در مورد سوالی که شما مطرح کردید باید گفت که وقتی دولت با صدور بخشنامه ها ایجاد رانت می کند، آنگاه با بخشنامه پشت بخشنامه می خواهد جلوی رانت را بگیرید، اوضاع همین می شود که اکنون هست؛ در حالی که از ابتدا نباید در دام تصمیم غلط افتاد، چون تصمیمات بعدی برپایه همان تصمیم غلط اول، نه تنها مشکل را حل نمی کند که مشکلی به مشکلات قبلی می افزاید.

*حالا اگر شما آن طرف میز بوده و دولتی بودید، چقدر این شجاعت را داشتید که دستور ارزی فروردین ماه را ابطال کرده و مکانیزم جدیدی را جایگزین کنید؟ در واقع دولت چه تصوری را دارد که نمی خواهد از آن سیاست غلطی که از روز اول همه نسبت به اشتباه بودن آن هشدار داده بودند، عقب بنشیند؟ مساله همان بی تصمیمی است.

به غیر از نرخ ارز مثال روشن دیگری هم می توان در مورد بنزین زد.

اکنون در داخل کشور بنزین را با یارانه فراگیر برای همه مردم به نرخ 1000 تومان عرضه می کنیم در حالیکه ترکیه همین سوخت را به قیمت 18 تا 20 هزار تومان می فروشد و نرخ آن در عراق، افغانستان و پاکستان، 6 هزار تومان است.

حال سوال این است که دولت چه مکانیزمی به کار گرفته که قاچاق سوخت صورت نگیرد؟ برآوردها نشان می دهد که اگر یک فرد، هر روز دو گالن بیست لیتری بنزین به آن طرف مرز ببرد، نزدیک به یک میلیون تومان سود می کند.

مگر می شود جلوی این کار را گرفت؟ بالاخره یا اینکه تولید ما بی نهایت است و می توانیم علاوه بر نیاز خود، نیاز پاکستان، افغانستان، عراق و ترکیه را جواب دهیم، یا اگر نمی توانیم، دو راه بیشتر نداریم یا سیستم کوپنی را پیش ببریم و به مردم سهمیه بدهیم، یا اینکه قیمت را آزاد کرده و به جامعه هدف، مابه التفاوت پرداخت کنیم.

راهکار سومی وجود ندارد.

*نقطه تعادل بازار ارز کجا است؟ اگر حتی این سیاست را پیش ببریم که بازار آزاد کنترل شده باشد، نرخ یک نقطه سر به سر دارد و اگر هم به اوج برسد، بالاخره به تعادل خواهد رسید؛ پس اگر این سیاست را دولت اعمال کند که بازار آزاد باشد، آیا نرخ ارز افزایش بسیار بالا و وحشتناکی خواهد داشت؟ در مورد ارز، متاسفانه با وضعیت نرخ گذاری هیجانی و بی ثباتی مواجه هستیم.

هر دو اینها نیز ریشه های روانی دارد که منشاء آن هم عدم اطمینان و اعتماد مردم به تصمیم گیران و دولت است.

مردم و کارآفرینان درحال حاضر در مورد آینده نگرانی دارند.

به وضعیت کالاها دقت کنید که چطور است.

امروز هم احتکار خانگی، هم قاچاق مواد غذایی و سوخت و هم خروج سرمایه از کشور داریم.

همه اینها ناشی از یک وضعیت روانی است که به مردم هشدار می دهد، در آینده وضع بدتر خواهد شد.

همه این عوامل دست به دست هم داده تا مردم ارز بخرند و ذخیره کنند؛ چرا که نگرانند که ارزش دارایی آنها کاهش یابد؛ پس پول خود را به کالایی ارزشمند تبدیل کرده و ارز و سکه خریده اند.

در حال حاضر دولت باید تلاش کند مجدداً اعتماد مردم را جلب کند.

روش های بازگشت اعتماد را هم باید جامعه شناسان بگویند.

* کمی از فضای فعلی اقتصاد فاصله بگیریم.

تحریم های آمریکا آبان ماه شروع می شود و از آن زمان ممکن است که اقتصاد ایران، فشار بیشتری را تحمل کند.

با توجه به همه شرایطی که اتفاق افتاده ، فکر می کنید که آبان چه اتفاقی برای بازار ایران رخ دهد و چه عکس العملی را از بازار انتظار دارید؟ سیزده آبان روزی است که آمریکا اعلام کرده تحریم ها را عملیاتی می کند؛ اما به نظر می رسد آنچه آمریکا می خواسته در حوزه اقتصادی علیه ایران انجام دهد، تا به حال انجام شده است.

احتمالاً در آن تاریخ خاص با مساله جدیدی مواجه نخواهیم شد؛ چراکه آمریکا می خواسته فروش نفت ایران کم شود که شده و نقل و انتقالات پولی هم انجام نمی شود که اصولا شرکت های بزرگ را تحت الشعاع قرار دهد؛ پس بحث اصلی، روانی است.

البته ما هنوز نمی دانیم پس از آغاز تحریم ها بازهم بحث روانی چگونه بروز خواهد کرد و نمی توان پیش بینی کرد که چقدر موثر واقع می شود؛ اما در بحث اقتصادی، هر آنچه که باید اعمال می شده، انجام شده است.

* پس شما هم با نظر آقای رییس جمهور موافقید؟ مساله هیجان و انتظارات در اقتصاد بسیار مهم است و اگر همه امروز بگویند آینده اقتصاد ایران خوب است و نسبت به آن مطمئن باشند، قیمت ارز روند نزولی می گیرد و اگر همه بگویند که وضع بد است، هر چقدر هم که دلار تزریق کنیم، کشش برای جذب آن وجود دارد.

* شما رییس اتاق بازرگانی تهران هستید.

حس فعالان اقتصادی نسبت به وضعیت کنونی اقتصاد ایران چیست؟ بر اساس نظرسنجی که در اتاق بازرگانی تهران از میان فعالان بخش خصوصی انجام داده ایم، آنها در مورد آینده کسب وکار بسیار بدبین و ناامید هستند.

البته این موضوع صرفاً وابسته به تحریم ها نیست؛ بلکه این افسردگی و خستگی که در بخش خصوصی اعم از تولیدکننده، واردکننده و صادرکننده، آشکارا قابل مشاهده است نشان از وضعیت فعالیت های اقتصادی در چند ماه گذشته دارد.

مشکلات جدی اخیر در حوزه اقتصاد، عدم تصمیم گیری و تصمیمات متناقض، آثار منفی شدیدی بر فعالان اقتصادی داشته و این امر سبب شده تا بسیاری از کارخانجات تعداد زیادی از نیروهای خود را تعدیل کنند.

آمارهایی که در اتاق بازرگانی به دست ما رسیده نشان می دهد موضوع تعدیل نیروی کار در کارخانه های صنعتی بسیار جدی شده و حتی از اینکه به این آمارها اشاره کنم، پرهیز دارم.

این یک هشدار در مورد وضعیت اجتماعی کشور است که متاسفانه به آن توجه نمی شود.

* اگر وزیر اقتصاد بودید، چه نسخه ای برای اقتصاد ایران می پیچیدید؟ وزیر اقتصاد نیستم و قرار هم نیست به وزارت اقتصاد بروم.

معتقدم در عین حالی که بحث تحریم، مسائل اقتصادی و بالا رفتن قیمت ارز لطمه زیادی به بخش خصوصی وارد آورده و تهدیدی جدی ایجاد کرده است؛ می توان از این وضعیت به مانند یک فرصت استفاده کرد.

اکنون با وجود مشکلات، زمان مناسبی برای آغاز اصلاحات ساختاری در اقتصاد است.

* از کجا باید شروع کنیم؟ مثلاً از حوزه صادرات که اکنون با توجه به قیمت ارز، هر کالایی که بتوانیم صادر کنیم، صرفه اقتصادی دارد.

* بخشنامه های دولت بر روی ممنوعیت صادرات، اجازه رشد این فضا را می دهد؟ اولاً باید بر این نکته تاکید کرد فردی که صادرات انجام می دهد، باید ارز خود را به داخل کشور برگرداند.

بنابراین موانع صادراتی را باید برداریم نه این که پیمان سپاری ارزی ایجاد کنیم.

در طول سال های گذشته همواره به واردات یارانه پرداخت شده و یکی از دلایلی است که کشور نتوانسته رشد بیشتر داشته باشد، همین یارانه دادن با ارز ارزان بوده است.

اکنون بهترین موقع است که می توان کشور را ساخت، تولید را چند برابر کرد و صادرات غیرنفتی را رونق داد.

معتقدم که می توانیم در همین وضعیت هم، کشور را بسازیم؛ به شرط اینکه موانع پیش روی صادرات را برداریم.

با توجه به قیمتی که ارز پیدا کرده است، می توان رقبا را از میدان به در کرد؛ به شرط اینکه موانع را از سر راه صادرات برداریم و تهدید اکنون را به فرصت تبدیل کنیم.

این کار را ترکیه در دهه 1980 تجربه کرد و سه میلیارد دلار صادرات خود را به نزدیک به 160 میلیارد دلار رساند.

منبع: مهر/محبوبه فکوری/23 مهر 97
کلید واژه ها: اتاق بازرگانی - اتاق بازرگانی تهران - اقتصاد - رییس اتاق بازرگانی - اقتصاد ایران - ایران - اقتصادی - تهران - اتاق - رییس جمهوری اسلامی ایران - تحریم - رییس جمهور - دولت - مسعود - کشاورزی - وزیر پیشنهادی - جمهوری اسلامی - صادرات - آمریکا - کشور - وزارت اقتصاد - امور اقتصادی - 13 آبان - رییس جمهوری - سیزدهم آبان - وزارت - معادن - گفتگو - کسب وکار - نظرسنجی

آخرین اخبار سرویس:
افزایش قیمت طلا به دنبال عقب گرد دلار

طرح جدید مجلس برای جلوگیری از سوداگری در حوزه مسکن

شیب سقوط قیمت نفت تندتر شد

توزیع ماهانه 22 هزار تن گندم برای تامین آرد نانوایی های مازندران

برداشت مرکبات از باغات قصرشیرین آغاز شد

چرخش چرخ گردشگری کردستان بر محور زیر ساخت

دژپسند جلوی فرار مالیاتی 40 درصدی را بگیرد

سقوط 4 دلاری قیمت نفت جهانی

چرا قیمت دلار و سکه در روزهای گذشته کاهش یافت؟

رجبی: باید به دنبال جذب سرمایه در تکمیل پروژه های نیمه کاره باشیم

قیمت جهانی نفت امروز 97/08/23

دفاع رییس اتحادیه آجیل از قیمت 200 هزار تومانی پسته

دولت دارد فاتحه صنعت پوشاک را می خواند

چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟

مسئولان، من یک ایده نو دارم

بیش از 80 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود

حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی اجرا شد

دعوت به همکاری سالن زیبایی فرا

استخدام فروشنده در نمایشگاه ماشین های سنگین

استخدام خیاط ماهر خانم جهت خیاطی در قم

استخدام دو رده شغلی جهت شرکت تولیدی در هشتگرد

جزییات اجرای حکم سلطان سکه منتشر شد

پروژه های راهسازی نیمه تعطیل و در حالت رکود هستند/مشکلات اعتباری دامنگیر پروژه ها

هیچ مسکن اجتماعی احداث نشد

کاهش نرخ 9 ارز بین بانکی + جدول

قیمت جهانی نفت امروز 97/08/23|برنت با سقوط 4 دلاری 65 دلار شد

کشتی های چینی سوخت یارانه ای از ایران دریافت می کنند

در نمایشگاه تراکنش ایران (ITE 2018)؛ دکتر مجید قاسمی به عنوان چهره برگزیده صنعت بانکداری کشور انتخاب شد

نگاه صادرکنندگان به اصلاحیه شیوه بازگشت ارز صادراتی

چرا قیمت دلار و سکه طلا سیر نزولی در پیش گرفته است؟

ورود حدود یکهزار و 500 قطعه غازخاکستری به تالاب کانی برازان مهاباد

از افزایش دستمزد کارگران چه خبر؟

استخدام یک نفر تراشکار ماهر با سابقه کار در زنجان

آیا این خودرو جانشین هیوندای سانتافه می شود؟

بهره برداری از مدرسه 12 کلاسه در مرادآباد چابهار

استخدام زیگزال دوز خانم جهت همکاری در شهر قم

افزایش 15درصدی سطح زیرکشت محصول به درشهرستان خاتم+آلبوم تصاویر

استخدام همکار خانم جهت دکوراسیون داخلی آراد در زنجان

استخدام یک فروشنده جهت غرفه پوشاک کوثر در شهر قم

انتظار افزایش 60 درصدی بودجه 98 دانشگاه ها/ارز فرصت مطالعاتی حذف نمی شود

عدم اعتماد برخی مسؤولان به کالای داخلی

افتتاح پل سوم و چهارم بشار یاسوج را از تنگنا خارج می کند

گواهی استاندارد برای 1800 تن خرمای جهرم صادر شد

نخستین جشنواره و نمایشگاه تخصصی خرما و صنایع وابسته در بوشهر

ساماندهی قاچاق سوخت و انرژی با استارتاپ «انرکوین»

60 میلیارد ریال به عشایر دشتستان اختصاص یافت

گواهی استاندارد برای 1800 تن خرمای جهرم صادر شد

افتتاح پل سوم و چهارم بشار یاسوج را از تنگنا خارج می کند

مستند اختاپوس با موضوع اقدامات اخلال گرایانه وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی در بازار اقتصادی کشور + فیلم

شیب سقوط قیمت نفت تندتر شد

افزایش قیمت طلا به دنبال عقب گرد دلار

انتظار برای افزایش 60 درصدی بودجه 98 دانشگاه ها/ارز فرصت مطالعاتی حذف نمی شود

آمار بیکاری دانش آموختگان

مهلت یک ماهه بانک مرکزی برای تعیین تکلیف پرداخت های الکترونیکی

کاهش قیمت نفت و افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی

6شب اقامت در کوش آداسی چقدر هزینه دارد؟

چرا قیمت دلار و سکه نزولی شد؟

قیمت طلا امروز 23 آبان 97

کشف تخلف در 726 انبار به ارزش 51 هزار میلیارد ریال

قیمت لپ تاپ امروز 23 آبان 97

خرید و فروش کاغذ با قیمت نامتعارف حرام است

تسهیلات ویژه به تاکسی ها برای کاهش آلودگی هوا

معرفی ام جی 3 و بررسی مشخصات فنی این خودرو

باران پاییزی کم آبی ها را جبران نمی کند

چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد

هشت مدرسه در کرمانشاه توسط همراه اول در حال ساخت است

عملیات اکتشاف میدان انرژی جدید خزر از سال 2019 آغاز می شود

60 میلیارد ریال به عشایر دشتستان اختصاص یافت

کشتی های ایرانی همچنان تحت پوشش شرکت های بیمه ای هستند

افزایش 25 تا 30 درصدی سود سهام عدالت/ زمان واریز؛ دی ماه

راه حل ها برای خروج مسکن از رکود چیست؟

رییس اتحادیه آجیل: قیمت پسته کیلویی 200 هزار تومان مناسب است!

آرامش بعد از طوفان قیمت ها

آینده پرداخت های دیجیتال

کمیته امداد در نحوه توزیع کمک های مراکز نیکوکاری دخالت ندارد

اطلاعات 102 هزار انبار کالای فارس در سامانه مربوط ثبت شد

افزون بر 140 میلیارد ریال وام اشتغال در ابرکوه پرداخت شد

پنج پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

اطلاعیه دادستانی تهران درباره اعدام سلطان سکه

چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟

استخدام صندوقدار خانم جهت کار در غذای باران - زنجان

استخدام تعدادی مربی جهت کار در فضای بازی کودکان در مشهد

استخدام مهندس نقشه کش (ویلا) دارای سابقه در تهران

استخدام راننده جهت همکاری در تاکسی ماهور در زنجان

استخدام آرشیتکت با سابقه مسلط به طراحی ویلا و لنداسکیپ

استخدام راننده پایه یک با سابقه کار در زنجان

استخدام تزریق کار ماهر آقا در اصفهان

استخدام فروشنده جوان خانم جهت تجهیزات آرایشی در اصفهان

وقف منزل 3میلیارد و 800 میلیون ریالی در نجف آباد

استخدام کارشناس مامایی جهت همکاری در مشهد

استخدام مرکز توانبخشی توس در شهر مشهد

استخدام کارمند جهت همکاری با مشاور املاک در اصفهان

استخدام مهندس معمار جهت کار در دفتر فنی در تهران

استخدام تعدادی چرخکار وردست خانم جهت تولیدی پوشاک در اصفهان

رونمایی از نسخه جدید X55 در چین / این خودرو به زودی در ایران عرضه می شود (+عکس)

پیش بینی ها از جریان سرمایه گذاری نشان می دهد

مقاومت و تهمت در برابر خصوصی سازی واقعی

5 پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

ساندرو ایرانیزه؛ قطعه سازان داخلی برای تامین قطعات رنو اعلام آمادگی کردند

رجبی: باید به دنبال جذب سرمایه در تکمیل پروژه های نیمه کاره باشیم

دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟ (گفت وگو با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران)

دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟ (گفت وگو با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران)