مطالب مرتبط:
دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟
رییس اتاق بازرگانی تهران در نامه به رییس جمهور: مصوبه اخیر دولت صنایع را در خطر جدی قرار داده است
دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟
رییس اتاق تهران خواستار اصلاح ماده 5 مصوبه ارزی دولت شد
دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 16:352018-10-15اقتصادي

دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟ (گفت وگو با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران)


رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به شرایط کنونی ارز، معتقد است که دولت نباید از ابتدا در دام تصمیمات اشتباه ارزی می افتاد و می گوید: بازگشت اعتماد از دست رفته، - دیدارنیوز" ـ کسب و کار در ایران، روزهای خاصی را می گذراند.

تاریخی پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد که اگرچه ممکن است به لحاظ روانی برخی آثار مقطعی و زودگذر را در فضای اقتصادی داشته باشد، اما به طور قطع، آثار اقتصادی اش چندان جدی نیست.

سیزدهم آبان ماه روزی است که دور جدید تحریم های ظالمانه آمریکا بر علیه ایران آغاز خواهد شد؛ تحریم هایی که به گفته مقامات ارشد اجرایی کشور، قرار نیست به لحاظ اقتصادی اتفاق خاصی را برای ایران رقم بزند، هر آنچه که باید در اقتصاد ایران ناشی از اعمال این محدودیت ها اتفاق می افتاده، روی خود را نشان داده است.

این را نه تنها حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران می گوید، بلکه اکنون مسعود خوانساری که اکنون سکاندار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران هم هست، تایید می کند.

فردی که اگرچه اکنون هدایت مهمترین اتاق بازرگانی کشور را به عهده گرفته، اما پیشتر چند سالی هم عهده دار مسئولیت های دولتی بوده است.

پس هر دو سوی میز را به خوبی می شناسد.

با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که در مورد وضعیت کنونی بازار ارز، تحریم های پیش رو در 13 آبان ماه، حال و روز این روزهای اقتصاد ایران و صادرات غیرنفتی به گفتگو نشسته ایم.

او معتقد است: وضعیت اقتصاد ایران اکنون بیش از آنکه تحت کنترل باشد، رها شده است .

او می گوید که قرار نیست 13 آبان ماه اتفاق خاصی در اقتصاد ایران رخ دهد و هر آنچه به لحاظ اقتصادی باید اعمال می شده، از سوی آمریکا انجام شده است.

رییس اتاق بازرگانی تهران در این گفتگو، از نظرسنجی سخن به میان می آورد که اتاق بازرگانی تهران از فعالان بخش خصوصی انجام داده و در مورد نتیجه آن می گوید که فعالان اقتصادی، در مورد آینده کسب وکار بسیار بدبین و ناامید هستند و البته این موضوع، صرفا به تحریم برنمی گردد، بلکه ناشی از تصمیمات غلط چند ماه گذشته دولت است.

در نهایت، خوانساری در مورد زمزمه های رفتنش به وزارت اقتصاد هم می گوید که قرار هم نیست سکان این وزارتخانه را به دست بگیرد و از سوی رییس جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی به مجلس معرفی شود.

و کلام آخر اینکه او معتقد است: اکنون بهترین موقع است که می توان کشور را ساخت، تولید را چند برابر کرد و صادرات غیرنفتی را رونق داد.

معتقدم که می توانیم در همین وضعیت کشور را بسازیم؛ به شرط اینکه موانع پیش روی صادرات را برداریم.

با توجه به قیمتی که ارز پیدا کرده است، می توان رقبا را از میدان به در کرد.

*اگرچه در جلسه هیات نمایندگان اتاق به صورت مختصر به وضعیت اقتصاد ایران و چشم انداز آن پرداخته شده و فعالان اقتصادی در مورد دغدغه های خود در این حوزه صحبت کرده اند، اما کمتر فضایی پیش آمده که به صورت مفصل و جزیی با شما در مورد این نکته بحث کنیم.

شما چه چشم اندازی برای فضای کنونی متصور هستید؟ باید قبول کرد اقتصاد ایران، پتانسیل ضعیفی ندارد؛ یعنی اگر برمبنای تولید ناخالص داخلی موضوع را بررسی کنیم، ایران رتبه 24 را در دنیا دارد و اگر بر اساس سرانه برابری قدرت خرید بحث کنیم، بازهم ایران در رتبه هجدهم اقتصاد جهانی ایستاده است.

ضمن اینکه در برخی کالاها از جمله نفت، معادن، گاز و البته تخصص و مهارت هایی که در داخل کشور وجود دارد، نیز ظرفیت بالایی داریم.

تنها در حوزه تکنولوژی های پیشرفته، با برخی محدودیت ها مواجه هستیم که دلیل اصلی آن هم سال ها تحریم یکجانبه است.

همه اینها نشان می دهد امکان مناسبی برای توسعه در کشور وجود دارد؛ اما سوال این است که با توجه به این ظرفیت ها، مهارت و توانمندی ها، چرا نمی توانیم در عرصه اقتصاد بین المللی خودی نشان دهیم؟ این مساله به ساختار اقتصادی و نظام حکمرانی کشور برمی گردد؛ به خصوص که طی سال های اخیر، مشکلاتی براقتصاد ایران تحمیل شده که تصمیم گیری را مشکل و رشد اقتصادی را آهسته کرده است.

از ابتدای انقلاب تا به حال، تورم 20درصدی و متوسط رشد 2.

5 درصدی در کشور تجربه شده است.

در واقع نظام اداره اقتصاد ایران از زمان انقلاب تاکنون اینطور بوده که کشور را به صورت درآمد- هزینه ای اداره نکرده ایم.

همواره سعی شده به جای اینکه اقتصاد در دست بخش خصوصی باشد، دولتی اداره شود و در نتیجه دولت برای اینکه هزینه خود را تامین کند، همواره دست در جیب بانک مرکزی داشته است و این امر، به تورم و خلق پول دامن زده و ساختار معیوبی را ایجاد کرده که هر سال، بدهی روی بدهی بالا آورده و دولت بزرگ و فربه ای ساخته است که در تامین هزینه های خود ناتوان مانده.

از سوی دیگر، ناکارآمدی ها مشکلات مختلفی به اقتصاد تحمیل کرده که نمونه اش را می توان در مورد وضعیت صندوق های بازنشستگی مشاهده کرد؛ به طور مشخص دولت حدود 2 میلیون و 800 هزار کارمند دارد، با توجه به اینکه ذخیره صندوق های بازنشستگی پیش خور شده و از بین رفته است، دولت به حدود 9 میلیون حقوق بگیر در ماه پرداخت دارد.

علاوه بر این دولت هزینه هایی دارد که مدیریت این ساختار را دچار مشکل کرده و اکنون نمی تواند پاسخگوی مخارج کشور باشد.

در نتیجه روز به روز از کیفیت آنچه عرضه می کند کم می شود؛ به طور مشخص همه اینها زاییده عارضه اقتصاد دولتی است.

هیچ گاه این طور پیش نرفته ایم که چقدر درآمد داریم که متناسب با آن هزینه کنیم.

در سال های اخیر به خصوص از سال 84 به بعد، معضلی که به معضلات اضافه شده است، بحث نقدینگی بوده که روز به روز به حجم آن اضافه شده و امروز نقدینگی کشور به رقم 1600 هزار میلیارد تومان رسیده است که آن هم به بحران ها و مشکلات قبلی یعنی ساختار معیوب و بروکراسی دولتی زائد، بدهی دولت به بانک ها، بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی و بدهی دولت به بخش خصوصی نیز اضافه شده و در نهایت، همه این ها باعث شده که اقتصاد در تنگنا قرار بگیرد.

این وضعیت اقتصادی کشور است؛ ولی هنوز هم فکر می کنم اگر مدیریت درستی بر اوضاع صورت گیرد، می توان متناسب با درآمدها، هزینه کرد تا حداقل کمی از مشکلات برطرف شود.

* به هر حال شرایط اقتصاد ایران، اکنون یک شرایط عادی و بر مبنای مولفه های اقتصادی نیست؛ بلکه با یک اقتصاد هیجانی و البته تصمیم گیری های هیجانی روبرو هستیم که بر مبنای آن تعدد بخشنامه ها رقم خورده و اصلاحاتی که انجام می گیرد هم کار را بدتر از قبل می کند.

شما ریشه های این وضعیت را گفتید و مولفه های اصلی آن را هم می دانید.

فکر می کنید دوربرگردان اصلاحی از وضعیت کنونی، کجا است و نقطه آغاز کار را چه تعریف می کنید که این اقتصاد نابسامان به ریل برگردد؟ بزرگترین مشکل ما این است که تصمیم گیری ها را به تعویق می اندازیم.

این به موقع تصمیم نگرفتن باعث می شود که مشکلات، روی هم تلنبار شود.

زمانی که دولت دوازدهم روی کار آمد، قیمت ارز 3700 تومان بود؛ دولت عمداً یا سهواً سه عامل را فراموش کرد.

یکی اینکه روز به روز نقدینگی اضافه می شد.

این رقم قابل توجه است که آقای روحانی دولت را با رقم نقدینگی حدود 460 هزار میلیارد تومانی تحویل گرفت و اکنون این رقم به 1600 هزار میلیارد تومان رسیده است.

دوم اینکه تمام تلاش دولت این بود که قیمت ارز، ثبات بماند و به همین دلیل، سرکوب قیمت را صورت داد؛ در حالی که اتاق بازرگانی بارها اعلام کرده بود که روزی این فنر باز می شود و قیمت جهش می کند؛ اما توجهی نشد.

پس اگر به موقع، بر حسب تورمی که در کشور وجود داشت مابه التفاوت تورم خارجی و داخلی روی نرخ ارز اعمال می شد، امروز چنین وضعیتی رخ نمی داد.

ضمن اینکه اثر نقدینگی بر روی قیمت ارز را نیز نباید نادیده گرفت.

پس مشخصا عدم تصمیم گیری به موقع و قبول نکردن واقعیت هایی که در اقتصاد ایران وجود دارد، مشکلات را بیشتر کرده است؛ ضمن اینکه وقتی هزینه بیش از درآمد شد، دولت اوراق مشارکت چاپ می کند، بدهی خود به بانک ها، صندوق های بازنشستگی و پیمانکاران را نمی پردازد و در واقع به شکلی اقدام به چاپ پول می کند.

در این شرایط نظام بانکی مجبور می شود از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته باشد؛ اگر هم اوراق مشارکت چاپ می کند، یعنی بدهی را از امسال به سال بعد عقب می اندازد و همه اینها پایه پولی را افزایش می دهد و باعث می شود که یک روز اثر خود را در اقتصاد به جای بگذارد که امروز هم روی بحث ارز، اثرگذار بوده است؛ پس اگر به موقع تصمیم بگیریم و واقعیت های اقتصادی را بپذیریم؛ یعنی سعی نکنیم آنها را نادیده بگیریم، اتفاقات این چنینی رخ نمی دهد.

مثال واضح و مملوس در مورد نرخ ارز است.

بررسی روند قیمت گذاری ارز نشان می دهد تا چه اندازه از تصمیم گیری برپایه اقتصادی معقول هراسان و دور هستیم.

دولت ابتدا اعلام کرد قیمت ارز 4200 تومان باشد که تصمیم اشتباهی بود، بعد قرار شد بازار ثانویه ایجاد و تعمیق شود؛ یعنی دولت اجازه دهد کالاهای اساسی مردم با ارز 4200 تومانی تامین شود و برای تامین بقیه کالاها، بازار وارد عمل شود؛ اما با گذشت چند روز، بازار ثانویه نیز با کنترل و قیمت گذاری همراه شد؛ در نتیجه بازار ثالث ایجاد شد که معایب بسیاری داشت.

یا باید قبول کنیم که نظام بازار آزاد را با تمام مشخصاتش می پذیریم یا می خواهیم نظام یارانه ای و کوپنی را برقرار کنیم.

وضعیت اقتصاد ایران اکنون بیش از آنکه تحت کنترل باشد، رها شده است.

امکان ندارد دولت دلار 4200 تومانی بدهد و بعد نتواند جلوی قاچاق را بگیرد؛ چراکه مرزهای ما بسته نیست و طبیعتا مواد غذایی و سوخت می تواند از کشور به وفور خارج شده و قاچاق شود؛ پس در چنین شرایطی، هر چقدر که در این استخر آب بریزید، پر نمی شود؛ چراکه تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود.

تصمیم اینجاست که یا باید کالاها را کوپنی کنیم یا اینکه اجازه دهیم که ارز قیمت واقعی خود را پیدا کند و کنترل شده پیش برود و در کنار آن، به مردم یارانه بدهیم.

من فکر می کنم برای مسائل و مشکلاتی که پیش می آید به موقع راه حل نمی دهیم و به مرور مشکل را حل نمی کنیم.

* اکنون بسیاری معتقدند که دولت به دلیل اینکه خشت اول سیاست های ارزی را در ابتدای امسال اشتباه گذاشته، هر بخشنامه ای که روی این سیاست سوار می کند، راه کجی می رود؛ بنابراین دولت باید این بخشنامه را کنار بگذارد و با یک سیستم جدیدی پیش رود.

چقدر از نظر عملیاتی، این امکان وجود دارد که دولت سیاست قبلی را ملغی اعلام کند؟ وقتی عرضه و تقاضا متناسب نیست، این مسائل تکرار می شود.

به عنوان مثال، دو سال قبل که صنایع به خصوص خودروسازان، با مشکل تقاضا مواجه بودند، وزارت صنعت بسته حمایتی تعریف کرد تا بر مبنای آن، بتواند تقاضا را در بازار خودرو تحریک کند؛ اما سوال اینجا است که از دو سال قبل به بعد، آیا درآمد مردم اضافه تر شده که اکنون تقاضا برای خرید خودرو 20 برابر شده است؟ قطعا قدرت خرید مردم کاهش یافته است؛ پس این موضوع نشان می دهد که یک جای این مکانیزم اشکال دارد و تقاضا، یک تقاضای صوری بوده و واقعی نیست.

در مورد ارز هم به این شکل است؛ یعنی اگر تقاضا در مورد ارز واقعی نشود، خروج ارز صورت می گیرد و در مورد کالاها هم احتکار رونق گرفته و تقاضای بیش از حد، به بازار وارد می شود؛ پس راه حل این نیست که خودرو ثبت نام کنید.

وقتی از یک کالا 1000 عدد توزیع شود، اما تقاضا به اندازه 10 هزار عدد باشد، رانتی بین افراد توزیع می شود که از طریق قرعه کشی یا هر روش دیگری، دسترسی به خرید کالا پیدا کرده اند؛ این رانت ها به کشور لطمه می زند.

اما در مورد سوالی که شما مطرح کردید باید گفت که وقتی دولت با صدور بخشنامه ها ایجاد رانت می کند، آنگاه با بخشنامه پشت بخشنامه می خواهد جلوی رانت را بگیرید، اوضاع همین می شود که اکنون هست؛ در حالی که از ابتدا نباید در دام تصمیم غلط افتاد، چون تصمیمات بعدی برپایه همان تصمیم غلط اول، نه تنها مشکل را حل نمی کند که مشکلی به مشکلات قبلی می افزاید.

*حالا اگر شما آن طرف میز بوده و دولتی بودید، چقدر این شجاعت را داشتید که دستور ارزی فروردین ماه را ابطال کرده و مکانیزم جدیدی را جایگزین کنید؟ در واقع دولت چه تصوری را دارد که نمی خواهد از آن سیاست غلطی که از روز اول همه نسبت به اشتباه بودن آن هشدار داده بودند، عقب بنشیند؟ مساله همان بی تصمیمی است.

به غیر از نرخ ارز مثال روشن دیگری هم می توان در مورد بنزین زد.

اکنون در داخل کشور بنزین را با یارانه فراگیر برای همه مردم به نرخ 1000 تومان عرضه می کنیم در حالیکه ترکیه همین سوخت را به قیمت 18 تا 20 هزار تومان می فروشد و نرخ آن در عراق، افغانستان و پاکستان، 6 هزار تومان است.

حال سوال این است که دولت چه مکانیزمی به کار گرفته که قاچاق سوخت صورت نگیرد؟ برآوردها نشان می دهد که اگر یک فرد، هر روز دو گالن بیست لیتری بنزین به آن طرف مرز ببرد، نزدیک به یک میلیون تومان سود می کند.

مگر می شود جلوی این کار را گرفت؟ بالاخره یا اینکه تولید ما بی نهایت است و می توانیم علاوه بر نیاز خود، نیاز پاکستان، افغانستان، عراق و ترکیه را جواب دهیم، یا اگر نمی توانیم، دو راه بیشتر نداریم یا سیستم کوپنی را پیش ببریم و به مردم سهمیه بدهیم، یا اینکه قیمت را آزاد کرده و به جامعه هدف، مابه التفاوت پرداخت کنیم.

راهکار سومی وجود ندارد.

*نقطه تعادل بازار ارز کجا است؟ اگر حتی این سیاست را پیش ببریم که بازار آزاد کنترل شده باشد، نرخ یک نقطه سر به سر دارد و اگر هم به اوج برسد، بالاخره به تعادل خواهد رسید؛ پس اگر این سیاست را دولت اعمال کند که بازار آزاد باشد، آیا نرخ ارز افزایش بسیار بالا و وحشتناکی خواهد داشت؟ در مورد ارز، متاسفانه با وضعیت نرخ گذاری هیجانی و بی ثباتی مواجه هستیم.

هر دو اینها نیز ریشه های روانی دارد که منشاء آن هم عدم اطمینان و اعتماد مردم به تصمیم گیران و دولت است.

مردم و کارآفرینان درحال حاضر در مورد آینده نگرانی دارند.

به وضعیت کالاها دقت کنید که چطور است.

امروز هم احتکار خانگی، هم قاچاق مواد غذایی و سوخت و هم خروج سرمایه از کشور داریم.

همه اینها ناشی از یک وضعیت روانی است که به مردم هشدار می دهد، در آینده وضع بدتر خواهد شد.

همه این عوامل دست به دست هم داده تا مردم ارز بخرند و ذخیره کنند؛ چرا که نگرانند که ارزش دارایی آنها کاهش یابد؛ پس پول خود را به کالایی ارزشمند تبدیل کرده و ارز و سکه خریده اند.

در حال حاضر دولت باید تلاش کند مجدداً اعتماد مردم را جلب کند.

روش های بازگشت اعتماد را هم باید جامعه شناسان بگویند.

* کمی از فضای فعلی اقتصاد فاصله بگیریم.

تحریم های آمریکا آبان ماه شروع می شود و از آن زمان ممکن است که اقتصاد ایران، فشار بیشتری را تحمل کند.

با توجه به همه شرایطی که اتفاق افتاده ، فکر می کنید که آبان چه اتفاقی برای بازار ایران رخ دهد و چه عکس العملی را از بازار انتظار دارید؟ سیزده آبان روزی است که آمریکا اعلام کرده تحریم ها را عملیاتی می کند؛ اما به نظر می رسد آنچه آمریکا می خواسته در حوزه اقتصادی علیه ایران انجام دهد، تا به حال انجام شده است.

احتمالاً در آن تاریخ خاص با مساله جدیدی مواجه نخواهیم شد؛ چراکه آمریکا می خواسته فروش نفت ایران کم شود که شده و نقل و انتقالات پولی هم انجام نمی شود که اصولا شرکت های بزرگ را تحت الشعاع قرار دهد؛ پس بحث اصلی، روانی است.

البته ما هنوز نمی دانیم پس از آغاز تحریم ها بازهم بحث روانی چگونه بروز خواهد کرد و نمی توان پیش بینی کرد که چقدر موثر واقع می شود؛ اما در بحث اقتصادی، هر آنچه که باید اعمال می شده، انجام شده است.

* پس شما هم با نظر آقای رییس جمهور موافقید؟ مساله هیجان و انتظارات در اقتصاد بسیار مهم است و اگر همه امروز بگویند آینده اقتصاد ایران خوب است و نسبت به آن مطمئن باشند، قیمت ارز روند نزولی می گیرد و اگر همه بگویند که وضع بد است، هر چقدر هم که دلار تزریق کنیم، کشش برای جذب آن وجود دارد.

* شما رییس اتاق بازرگانی تهران هستید.

حس فعالان اقتصادی نسبت به وضعیت کنونی اقتصاد ایران چیست؟ بر اساس نظرسنجی که در اتاق بازرگانی تهران از میان فعالان بخش خصوصی انجام داده ایم، آنها در مورد آینده کسب وکار بسیار بدبین و ناامید هستند.

البته این موضوع صرفاً وابسته به تحریم ها نیست؛ بلکه این افسردگی و خستگی که در بخش خصوصی اعم از تولیدکننده، واردکننده و صادرکننده، آشکارا قابل مشاهده است نشان از وضعیت فعالیت های اقتصادی در چند ماه گذشته دارد.

مشکلات جدی اخیر در حوزه اقتصاد، عدم تصمیم گیری و تصمیمات متناقض، آثار منفی شدیدی بر فعالان اقتصادی داشته و این امر سبب شده تا بسیاری از کارخانجات تعداد زیادی از نیروهای خود را تعدیل کنند.

آمارهایی که در اتاق بازرگانی به دست ما رسیده نشان می دهد موضوع تعدیل نیروی کار در کارخانه های صنعتی بسیار جدی شده و حتی از اینکه به این آمارها اشاره کنم، پرهیز دارم.

این یک هشدار در مورد وضعیت اجتماعی کشور است که متاسفانه به آن توجه نمی شود.

* اگر وزیر اقتصاد بودید، چه نسخه ای برای اقتصاد ایران می پیچیدید؟ وزیر اقتصاد نیستم و قرار هم نیست به وزارت اقتصاد بروم.

معتقدم در عین حالی که بحث تحریم، مسائل اقتصادی و بالا رفتن قیمت ارز لطمه زیادی به بخش خصوصی وارد آورده و تهدیدی جدی ایجاد کرده است؛ می توان از این وضعیت به مانند یک فرصت استفاده کرد.

اکنون با وجود مشکلات، زمان مناسبی برای آغاز اصلاحات ساختاری در اقتصاد است.

* از کجا باید شروع کنیم؟ مثلاً از حوزه صادرات که اکنون با توجه به قیمت ارز، هر کالایی که بتوانیم صادر کنیم، صرفه اقتصادی دارد.

* بخشنامه های دولت بر روی ممنوعیت صادرات، اجازه رشد این فضا را می دهد؟ اولاً باید بر این نکته تاکید کرد فردی که صادرات انجام می دهد، باید ارز خود را به داخل کشور برگرداند.

بنابراین موانع صادراتی را باید برداریم نه این که پیمان سپاری ارزی ایجاد کنیم.

در طول سال های گذشته همواره به واردات یارانه پرداخت شده و یکی از دلایلی است که کشور نتوانسته رشد بیشتر داشته باشد، همین یارانه دادن با ارز ارزان بوده است.

اکنون بهترین موقع است که می توان کشور را ساخت، تولید را چند برابر کرد و صادرات غیرنفتی را رونق داد.

معتقدم که می توانیم در همین وضعیت هم، کشور را بسازیم؛ به شرط اینکه موانع پیش روی صادرات را برداریم.

با توجه به قیمتی که ارز پیدا کرده است، می توان رقبا را از میدان به در کرد؛ به شرط اینکه موانع را از سر راه صادرات برداریم و تهدید اکنون را به فرصت تبدیل کنیم.

این کار را ترکیه در دهه 1980 تجربه کرد و سه میلیارد دلار صادرات خود را به نزدیک به 160 میلیارد دلار رساند.

منبع: مهر/محبوبه فکوری/23 مهر 97
کلید واژه ها: اتاق بازرگانی - اتاق بازرگانی تهران - اقتصاد - رییس اتاق بازرگانی - اقتصاد ایران - ایران - اقتصادی - تهران - اتاق - رییس جمهوری اسلامی ایران - تحریم - رییس جمهور - دولت - مسعود - کشاورزی - وزیر پیشنهادی - جمهوری اسلامی - صادرات - آمریکا - کشور - وزارت اقتصاد - امور اقتصادی - 13 آبان - رییس جمهوری - سیزدهم آبان - وزارت - معادن - گفتگو - کسب وکار - نظرسنجی

آخرین اخبار سرویس:
آپارتمان های متری 5 میلیون تومان تهران کجاست؟

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت ندارند

تحریم داخلی بدتر از فشار خارجی است

راه اندازی سامانه جایگزین چک بانکی برای دستگاه های دولتی

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه

میانگین سنی مدیران وزارت کار پنج سال جوان تر شد

صعود دلار در بازارهای جهانی

نیازی به واردات سیب و کیوی نداریم

کمبود عرضه دامنگیر بازار جهانی آلومینیوم

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

پست کنایه‎آمیز همتی؛ طرح مشکلات از سوی مسئولین در چارچوب استراتژی باشد

بودیمیر می تواند هزینه ای که برای جذب او شده را توجیه کند؟

مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد

احتمال کمبود عرضه نفت جدی است؟

رشد 33 درصدی سبد نفتی اوپک در سال 2018

احتمال افزایش نرخ بهره در سال 2019 تقریبا صفر است

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

نفت سنگین ایران 8 دلار ارزان شد

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان علاقه هنر جویان را به رشته حسابداری افزایش دهم ؟

سایپا دوباره افزایش قیمت داد

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

بیش از یک میلیون شغل با سیاست های فعلی دولت از بین می رود

عملیات اجرایی قطعه 10 پروژه راه آهن بوشهر - شیراز آغاز شد

خودروی مرموز IMs نیسان (+عکس)

برف بازی جلوی دوربین

ممکن است بازی Alien: Blackout برای کنسول ها هم عرضه شود

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

60 درصد واحدهای شهرک های صنعتی زیرپوشش تصفیه خانه فاضلاب مرکزی

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

افتتاح بزرگراه دیلم به گناوه با حضور وزیر راه

برنامه چین برای واردات هزار میلیارد دلاری از آمریکا

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان

جزییات افزایش حقوق در سال آینده

تصادف خودرو با هواپیما در فرودگاه مهرآباد +عکس

چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است

اشتغال پایدار در گرو مهارت آموزی

خرید توافقی 820 تن وش پنبه در خراسان جنوبی

حذف صفر از واحد پول ملی؛ نمونه های اتفاق افتاده و نتایج آن ها [قسمت دوم]

ابلاغ رشد 25 درصدی هزینه انشعاب برق از سوی وزارت نیرو

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

1میلیارد ریال به واحدهای فناوری استان تسهیلات پرداخت می شود

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

آغاز پیش فروش بلیت های فیلم فجر

خبر 20، جمعه 28 دی 97

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه با فساد و فرار مالیاتی

1میلیارد ریال به واحدهای فناوری استان تسهیلات پرداخت می شود

فراخوان راهپیمایی شنبه سیاه

تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه گانه

فصلی جدید در صادرات گاز ایران/ اروپایی ها به ما اعتماد کردند

وضعیت قیمت سکه و طلا در هفته ای که گذشت

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

ادامه افزایش بهای نفت در بازار جهانی

سقوط قیمت طلا در بازار جهانی

منطقی است حمایت از بخش خصوصی مادام العمر باشد؟

3 سناریوی مجلس برای قیمت بنزین

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت

تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه گانه

52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت

میانگین نرخ یورو در نیما 10 هزار و 107 تومان شد

52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه بافساد وفرارمالیاتی

ناآرامی در زیمبابوه

رییس کل بانک مرکزی: جنگ اقتصادی علیه مردم ایران کمتر از یک جنگ نظامی نیست

فردا؛ واریز بسته حمایتی 200 هزار تومانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی

افتتاح ایستگاه برق بیضا تا پایان سال

راه ها و اموال عشایر اندیکا 90میلیارد ریال خسارت دیدند

گزارش / خسارت وارده به تاسیسات زیربنایی لرستان طی بارندگی های اخیر

نیت بیش از 99 درصد گردشگران در مشهد زیارت است

قیمت تیبا و ساینا توسط سایپا از سه تا شش میلیون تومان افزایش یافت + جدول

تهیه پارکینگ برای واحدهای مسکونی مازاد تراکم امری ضروری است

هزینه ساخت مسکن به 2.5 تا 4 میلیون تومان رسید

فارس من| توسعه گردشگری می تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در سیستان و بلوچستان شود

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان

گزارش تفکیکی باغات شهریار به دادگستری ارسال می شود

پیگیری سوژه مردم: توسعه استان خوزستان و سیستان و بلوچستان فارس من| توسعه گردشگری می تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در سیستان و بلوچستان شود

راه ها و اموال عشایر اندیکا 90میلیارد ریال خسارت دیدند

برق روستاهای آبیک وصل شد

همتی: مردم جولان رانت جویان و رانت سازان را نمی پذیرند

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ مصرف شیر را در دانش آموزان و خانواده ها افزایش دهم ؟

ابراز تمایل ترکیه برای افزایش مبادلات تجاری با ایران

اعتراف نوبخت و تحلیل رویترز از کاهش درآمد ارزی ایران

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی مطرح کرد / رتبه بندی فرهنگیان در انتظار تصویب قانون

برق روستاهای آبیک وصل شد

10 حیوان خطرناک و وحشی کشور کانادا که روبه رو شدن با آنها مساوی است با مرگ

سه پیشنهاد مجلس برای قیمت بنزین در سال 98

قیمت گوشی موتو G7 پلی لو رفت!

همایش سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در چابهار آغاز شد

همایش سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در چابهار آغاز بکار کرد

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان

در مشهد هر گردشگر، یک زائر و هر زائر یک گردشگر است

از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد: سامانه صدور حواله الکترونیک جایگزین صدور چک

راه اندازی سامانه صدور حواله الکترونیک

همایش سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در چابهار آغاز بکار کرد

همایش سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در چابهار آغاز بکار کرد

سامانه صدور حواله الکترونیک جایگزین صدور چک

سد دز در آستانه سرریز شدن

دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟ (گفت وگو با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران)

دولت چگونه در دام تصمیمات غلط ارزی افتاد؟ (گفت وگو با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران)