مطالب مرتبط:
پرسپولیس از دوحه به تهران بازگشت
240 فلسطینی در جریان تظاهرات بازگشت مجروح شدند
بازگشت اولین کاروان حجاج یزدی از شنبه
عبدولی مسافر جهانی مجارستان شد/ بازگشت پس از انصراف!
الشرق الاوسط: بازگشت روابط لبنان-سوریه شتاب بیشتری گرفته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 16:322018-10-15بين الملل

بازگشت کرملین


روسیه جهت احیای مواضع خود در افغانستان و بازگرداندن نقش میانجی منطقوی سعی می ورزد و تلاش مینماید، تا هر وریانت ختم منازعه با منافع روسیه مطابقت داشته باشد.

- به عقیده تحلیلگران، این – بخش استراتژی است که هدف آن دفاع از جناح جنوبی روسیه از خطر ظهور دولت اسلامی در آسیای مرکزی می باشد.

ایمی فیریس-روتمن ((Amie Ferri-Rotman و میسی رایان (Missy Ryan)در مقاله منتشره در نشریه The Washington Post ، چاپ امریکا می نویسند، روسیه روابط خود را با طالبان توسعه می بخشد، تا نفوذ خود را در افغانستان بعد از گذشت 30 سال پس از شکست شرم آور مسکو تقویت نماید که یکی از عوامل بود که فروپاشی اتحاد شوروی را تسریع کرد.

روابط روسیه با افراد مسلح توجه را بخود جلب نموده و از جانب یک عده زمان مورد انتقاد قرار گرفت، وقتیکه کرملین نمایندگان طالبان را به مسکو جهت ملاقات در سپتمبر دعوت نمود.

این دعوت — در هر صورت، برای موقت — بعد از آن لغو شد، وقتیکه حکومت افغانستان اعتراض کرد و اعلام داشت که باید نقش عمده را در هرنوع مذاکرات بازی نماید.

کرملین جهت احیای مواضع خود در افغانستان تلاش می ورزد و اقدامات را به این منظور اتخاذ میکند که در جمله آنها تماس های محتاطانه با رهبران طالبان و تمرکز نیرو و وسایل در نزدیک سرحد شمالی افغانستان شامل می باشند.

مسکو همچنان جهت بازگرداندن نقش میانجی سعی می ورزد و مذاکرات محرمانه با امریکا، ایران، پاکستان، هند و چین انجام میدهد و برای آن تلاش می ورزد، تا هر وریانت ختم منازعه با منافع روسیه مطابقت داشته باشد.

به عقیده تحلیلگران، این بخش استراتژی است که هدف آن دفاع از جناح جنوبی روسیه از خطر ظهور دولت اسلامی در آسیای مرکزی و اتخاذ اقدامات در صورت خروج ممکن شدید امریکا از افغانستان پس از 17 سال جنگ می باشد.

مانورهای هدفمند روسیه سرمایه گذاری نسبتاً محقر سیاسی پیشبینی میکند که مفاد زیادی به بار خواهد آورد، چون مسکو جهت تحکیم وزن بین المللی خود تلاش می ورزد.

ارتیمی کالینوفسکی، متخصص در باره تاریخ آسیای مرکزی از پوهنتون امستردام میگوید: حمایت ناچیز از طالبان — این بیمه برای آینده است .

جنرال جان نیکولسون-جوان (John Nicholson Jr.

) که چندی قابل از مقام قوماندانی نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان استعفا داد، اعلام داشت که مسکو سعی می ورزد بین امریکا و شرکای آن در ایتلاف شکاف ایجاد کند.

او در مصاحبه اخیر خود گفت: ما میدانیم که روسیه سعی می ورزد دستاوردهای نظامی ما و موفقیت های چندین ساله در افغانستان را برهم زند و شرکا را در مورد ثبات در افغانستان با تردید مواجه سازند .

چون روسیه مواضع خود را تحکیم نمود، نیکلسون و ماموران بلند پایه دیگر امریکایی اعلامیه های بی اساس، ولی تاکیدی در این باره ایراد میکنند که کرملین به طالبان سلاح خودکار ارسال میدارد یا، حد اقل، به صدور سلاح روسی به جنگجویان از آسیای مرکزی با تحمل برخورد میکند.

روسیه این اتهامات را رد میکند.

نمایندگان مقامات امریکایی تردید دارند که مسکو جهت کمک به پیروزی افراد مسلح، وارثان مجاهدین، اعضای گروه های مسلح که در سال های 1980 بر ضد اتحاد شوروی می جنگیدند، تلاش می ورزد.

در واقع، به گفته ماموران، روسیه جهت تحکیم مواضع خود، بدون اینکه امریکا را تحریک کند، تلاش می ورزد — و با ارسال چند صندوق حاوی ماشیندارهای کلاشنیکوف میتوانند ملاقات های را ساماندهی نمایند و مناسبات برقرار کنند، بدون آنکه وضع را در میدان نبرد تغییر دهد.

بازگشت روسیه در زمینه آن صورت میگیرد، وقتیکه اداره ترامپ به هر وسیله ممکن جهت به عقب برگشتاندن پروسه دوامدار احیای طالبان و احیای مواضع طالبان و وادارساختن افراد مسلح به معامله گری تلاش می ورزد.

اگرچه ماموریت های بزرگ مقیاس نظامی به نیروهای افغان در مورد دفاع از محلات مسکونی کمک میکرد، مناطق قابل ملاحظه برای آنها نواحی ممنوعه باقی می مانند.

در ماه اگست افراد مسلح موقتاً یکی از مراکز بزرگ ولایتی را تصرف کردند و بدینوسیله ضعف سلطه حکومت افغانستان را بر کشور نشان داد.

در این زمینه نمایندگان حکومت امریکا هراس دارند که مداخله کرملین میتواند کار در باره مذاکرات صلح را پیچیده تر و حتی تخریب خواهد کرد و به افراد مسلح امکانات نو کسب حمایت فراهم خواهد ساخت و بدینوسیله اشتیاق آنها را برای عقد معامله کاهش خواهد داد.

یک مامور بلند پایه اداره ترامپ که به شرط فاش نه شدن نام اش در مورد بحث روی این مساله موافقه کرد، گفت: طالبان باید احساس کنند که روسیه بر انجام مذاکرات پافشاری میکند، نباید طالبان از برکت حمایت از جانب حامی نو از خود جسارات نشان دهد.

پرابلم در همین نهفته می باشد .

تلاش های روسیه جهت برقراری مناسبات با طالبان — این تغییر شدید حیرت انگیز موضعگیری 30 سال پس از آن است — که اردوی شوروی در جنگ افغانستان شکست خورد.

وقتیکه بعد از اعمال تروریستی که در 11 سپتمبر سال 2001 رخ دادند، امریکا و دیگر کشورهای ایتلافی ناتو به افغانستان نیروی وارد کردند، مسکو از ایتلاف در مبارزه با القاعده و باداران طالب آن پشتیبانی کرد.

اما با مرور سال ها روسیه از ماموریت امریکا ناامید شد.

ایالات متحده، ظاهراً، تمام اشتباهات اتحاد شوروی — مانند از دست دادن حمایت باشندگان محلی نسبت واردآوردن ضربات هوایی، را تکرار میکردند و آنها در عین حال، اشتباهات خودی را نیز مرتکب شدند.

مقامات مسکو از این نگران اند که امریکا در پهلوی آنها پایگاه های نظامی خود را ایجاد خواهد کرد.

نظر آنها بعد از آن تغییر کرد که رییس جمهور بارک اوباما که در دوران زمامداری او در سال 2011 که تعداد سربازان امریکایی در افغانستان به 100 هزار نفر رسیده بود، قاطعانه اعلام داشت که نیروهای امریکایی را به حد اصغری کاهش خواهد داد.

اشتباهات نیروهای محلی راساً بعد از آن آشکار گردیدند، وقتیکه در سال 2014 نیروهای امریکایی رسماً پیشبرد عملیات جنگی را متوقف ساختند.

در سپتمبر سال 2015 افراد مسلح شهر قندوز را در شمال افغانستان تصرف کردند.

سقوط این شهر بزرگ برای اولین بار بعد از سال 2001، ضعف و ناپایداری حاکمیت را در کابل نشان داد.

جیمس شیوملین (James Schwemlein)، مامور اسبق وزارت خارجه امریکا میگوید: مفکوره گذار تصور کشورهای همجوار افغانستان را در باره نقش امریکا تغییر داد .

در همین سال گروه های افراد مسلح که در سراسر افغانستان پراگنده می باشند، وفاداری خود را به گروه دولت اسلامی ، سازمان تروریستی داعش که خاک عراق و سوریه را اشغال کرده بود، اعلام داشتند.

گروه دولت اسلامی به تفاوت از طالبان که فقط کنترول بر خاک افغانستان را به مثابه هدف در برابر خود قرارداده، عظمت طلبی به مقیاس بین المللی دارد.

این گروه هزاران تن از باشندگان مسلمان آسیای مرکزی را استخدام کرده است.

کیمیرون مونتیر (Cameron Munter)، سفیر سابق امریکا در پاکستان که حالا در جروبحث ها با روسان که به افغانستان علاقمندی دارند، شرکت می ورزد، گفت که کمپاین نفوذ مسکو در اساس خود قابل احترام بود.

او گفت: آنها عقیده دارند که آنها را در سال 1991 توهین کردند و آنها میخواهند به دور میز مذاکرات برگردند.

آنها خواستار عدالت اند و مفکوره در باره افغانستان را پیشنهاد خواهند کرد .

فرانتس کلیتسیویچ عضور شورای فراسیون روسیه گفت: نفود داعش عمده تاً از برکت ادارات استخباراتی امریکا در افغانستان افزایش می یابد.

آنها در آسیای مرکزی بی نظمی ایجاد میکنند و این فشار عظیم را بر روسیه وارد می سازد .

به گفته مامور بلندپایه امریکایی، روسان به افراد مسلح طالبان و همچنان قوماندانان جبهه و دیگر گروه ها، مقدار محدود ماشیندارهای کلاشنیکوف ارسال میدارد، تا تشریک مساعی با آنها را آسانتر سازد.

نیکلسون در مصاحبه اخیر در کابل گفت: زماینکه من دو سال قبل به اینجا آمده بودم، ما فعالیت های با چنین مقیاس را نه دیده بودیم .

طوریکه جیمس دوبینس (James Dobbins)، دیپلومات اسبق بلندپایه امریکا میگوید، روسان به واشنگتن تفهیم میکنند که سروکار داشتن با آنها هنوز هم پیچیده تر خواهد بود، اگر آنها بخواهند، پس نباید کار را به افراطیت کشاند .

از زمان به قدرت رسیدن ترامپ ماموران امریکایی و روسی چند بار باهم ملاقات کرده، تا موضوع افغانستان را مورد بحث قرار دهند، ولی واشنگتن از شرکت در مذاکرات پیشنهادی مسکو در ماه سپتمبر با طالبان امتناع ورزید.

لوریل میلیر که تا سال گذشته در مقام فرستاده ویژه امریکا در باره افغانستان ایفای وظیفه میکرد، اعلام داشت که روسیه و دیگر کشورهای که در مذاکرات شرکت میکنند که به ابتکار دیپلوات روسی برگزار میگردند، در دورنمای درازمدت نقش مرکزی در تحکیم ثبات — یا تخریب آن — بازی خواهند کرد.

او گفت: گمان نمی رود که ایالات متحده بر اهداف خود به علت موانع از جانب این کشورها در افغانستان دست خواهد یافت.

نباید فراموش کرد که افغانستان در مجاورت با آنها قرار دارد .


کلید واژه ها: افغانستان - روسیه - امریکا - طالبان - مسکو - کرملین - مرکزی - مذاکرات - اسلامی - سرمایه گذاری - روابط - بین المللی - صورت - دولت - نیرو - موفقیت - اعتراض - سرمایه - انتقاد - مصاحبه - استعفا - تاریخ - آینده - سیاسی - حمایت - اتحاد - شوروی - وسایل - تمرکز - نظامی

آخرین اخبار سرویس:
محکومیت «عادی سازی روابط» با صهیونیست ها در 34 اُمین راهپیمایی بازگشت غزه

بیش از هزار مفقود در آتش سوزی مرگبار کالیفرنیا/ این حادثه ده هزار نفر را آواره کرده است

هشدار سفیر ایران در بروکسل خطاب به اعضای باقیمانده در برجام

توسعه در مناطق مرزی باعث پیشرفت در کشور می شود

افشای ابعاد جدید حمایت آمریکا و عربستان از منافقین/ چرا منافقین در آلبانی پایگاه می سازند؟

نگاهی به جایگاه نشریات اسلامی در آلمان

رییس جمهوری چین: هیچ کس از جنگ تجاری، نظامی یا سیاسی پیروز بیرون نمی رود

یارانه آبان ماه امشب واریز می شود

آثار برجامانده از آتش سوزی جنگلی پارادایس

عهدشکنی آمریکا در برابر اروپا

تصویب هشت قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل

یونیسف: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی می میرد

مطهرنیا: اگر FATF را نپذیریم، زمینه اجماع بین المللی علیه ایران فراهم خواهد شد

شاهزاده بریتانیا از شبکه های اجتماعی انتقاد شدید کرد

کلمات قصار/ ملک الشعرای بهار: عهد بشکستی و بگشودی درِ جور و ستم

استخدام برنامه نویس در شرکت تراویا در تهران

آزمایش سلاح راهبردی جدید توسط کره شمالی

انفجار در «کراچی» پاکستان/ 2 نفر کشته شدند 10 تن زخمی

رایزنی «پامپئو» با وزیر خارجه عمان درباره «چالش برانگیزترین مسائل منطقه»

سیل پیشنهادها به سمت بشار رسن!

خزان عمر 870 کودک سوری

دعوای حقوقی ترامپ و شبکه سی ان ان/ دادگاه به نفع سی ان ان رای داد

بن سلمان دستور ترور خاشقچی را صادر کرده بود

از موضع عراق مقابل تحریم های ضد ایرانی حمایت می کنیم

کره شمالی یک سلاح فوق پیشرفته جدید آزمایش کرد

فرمانده نظامی حماس دست به اسلحه شد +عکس

اختراعی که تصادفات جاده ای را به شدت کاهش می دهد+ فیلم

خالد بن سلمان ادعای واشنگتن پست درباره تماسش با خاشقجی را تکذیب کرد

خادمی: امروز کسانی که از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند، تحریم نیستند

بدنبال سفر رییس منطقه قره باغ به پاریس باکو فرانسه را به بی احترامی به حقوق بین المللی متهم کرد

خنده ای که دیگر بر لبان کودکان یمن نیست ...

جهاد اسلامی در غزه موشک هایی با توان هدف قرار دادن سامانه گنبد آهنین دارد

خنده ای که بر لبان کودکان یمن نیست ...

کمیته سازمان ملل نقض حقوق بشر روهینجاها را محکوم کرد

شعارنویسی خصمانه بر دیوار مسجد لیورپول + تصاویر

افزایش شمار تلفات آتش سوزی کالیفرنیا به 71 نفر

مرکل مخالف مذاکرات بیشتر درباره برگزیت است

چه چیزی پشت پرده قتل خاشقجی مخفی شده است؟

عراق صادرات نفت از کرکوک را آغاز کرد

سیا سفارش دهنده قتل خاشقجی را معرفی کرد

زیر دریایی گم شده آرژانتین پیدا شد

رییس جمهوری عراق وارد تهران شد

روسیه خواستار پایان اشغال اردوگاه رکبان سوریه از سوی آمریکا شد

انتخاب ابی زید تایید شکست آماتورها در سیاست خارجی آمریکاست

به آسانی به پرسش های مولر پاسخ دادم

الجعفری: جولان را پس می گیریم چه مسالمت آمیز وچه با جنگ

هند همزمان با چین و آمریکا روابط دفاعی را گسترش می دهد

احتمال افزایش 2 برابری تعرفه های آمریکا بر واردات کالا از چین

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز شنبه 26 آبانماه

آغاز اجلاس سران اَپک در پاپوا گینه نو

اسراییل منتظر پاسخ کوبنده تر باشد

آمریکا و استرالیا به دنبال ایجاد پایگاه نظامی جدید در پاسیفیک

هیئت پارلمانی اردن دوشنبه به دمشق می رود

انصارالله یمن ادعای ائتلاف سعودی درباره بندر حدیده را تکذیب کرد

رشوه 300میلیون دلاری عربستان به رضاپهلوی برای اغتشاش در ایران

ناو روسی با 3 تن مایحتاج عازم ایستگاه فضایی بین المللی شد

تصویب 9 قطعنامه ضداسراییل در سازمان ملل

مذاکرات قریب الوقوع طرفهای یمنی در سوئد

تصویب قطعنامه سازمان ملل در محکومیت اشغال جولان از سوی اسراییل

روزنامه امروز 26 آبان 97

پوتین: برنامه ای برای دیدار با نتانیاهو ندارم

توافق اردوغان و ترامپ بر سر خاشقجی؟

سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرد

پشت پرده انتقال منافقین به آلبانی

دیدار نتانیاهو با روسای شهرک های صهیونیست نشین اطراف نوار غزه

کره شمالی «سلاح راهبردی» جدید آزمایش کرد

اعتراض چین نسبت به رابطه آمریکا با تایوان

زیباترین راه آبی جهان

محمد بن سلمان شخصا دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است/ دست یافته گفتگوی تلفنی بن سلمان با خاشقچی

تغییر تمایل کره شمالی برای مذاکرات خلع سلاح

بیانیه وزارت خارجه پاکستان درباره مرربانان ایرانی

بشار جعفری: جولان جزو خاک سوریه است و آن را با صلح یا جنگ پس می گیریم

کمیته سازمان ملل نقض حقوق بشر روهینجاها را محکوم کرد

پلیس ترکیه 13 تن را در ارتباط با اعتراضات سال 2013 بازداشت کرد

هلند، قهرمان جهان را از پای درآورد/آلمان سقوط کرد

گریفیتس: طرف های یمنی متعهد به حضور در مذاکرات صلح شده اند

کره شمالی «سلاح راهبردی» جدید آزمایش کرد

خشم سعودی ها از تصمیم نفتی ترامپ در مورد ایران / منابع آگاه: ریاض به شدت از معافیت ها ناخشنود است؛ می خواهند تولید نفت شان را کاهش دهند

14هزار میلیارد فرارمالیاتی «مدرک پول ناسالم» نیست؟

ادعای فاکس نیوز: احتمال حملات سایبری ایران به آمریکا در پاسخ به تحریم ها

سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرد

اتهام زنی جدید واشنگتن علیه ایران؛ معاهده منع تسلیحات شیمیایی نقض شده است

تاجران جنگ خواهان ادامه حملات به یمن هستند

درگذشت فیلمنامه نویس برنده دو اسکار در 87 سالگی

فروپاشی کابینه نتانیاهو و انحلال پارلمان اسراییل

رژیم صهیونیستی با یک عرض اندام کوچک از سوی مقاومت، در حالتی شکننده قرار گرفت/ هنوز بسیاری از ظرفیت های مقاومت رو نشده است

تناقض حقوق بشر یانکی ها/ وقتی آمریکا برای تنبیه ملت ها به سراغ «تحریم دارو» می رود

ارتش سوریه نفوذ تروریست ها به حومه حماه را ناکام گذاشت

تصویب 8 قطعنامه علیه اسراییل/آمریکا برای اولین بار قطعنامه اشغال جولان توسط اسراییل را وتو کرد

مخالفت اردوغان و ترامپ با سرپوش گذاری بر جنایت قتل خاشقجی

ایجاد کنسرسیوم فرهنگی ایران با روسیه

حماس: پایتخت هایتان را به روی اسراییل باز کنید، ما در غزه برویشان در آتش باز می کنیم

گریفیتس: طرف های یمنی متعهد به حضور در مذاکرات صلح شده اند

راه های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

اولین عکس ها از تکه های بدن خاشقجی +18

کره شمالی «سلاح راهبردی» جدید آزمایش کرد

محمد بن سلمان شخصا دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

انصارالله یمن ادعای ائتلاف سعودی درباره بندر حدیده را تکذیب کرد

آمریکا خواستار وحدت کشورهای عربی برای مقابله با ایران شد

نقشه های مستکبران در مواجهه با اراده رزمندگان یمنی شکست خورده است

بازگشت کرملین

بازگشت کرملین