مطالب مرتبط:
راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده
راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده
مناطق آزاد، راه نجات اقتصاد ایران قوانین دست و پا گیر مانع رشد ارس می شود
12 راه نجات اقتصاد ایران
محاکمه 12 متهم پرونده واردات موبایل /12 راه نجات اقتصاد ایران /مردم قید میوه را هم بزنند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 16:052018-10-15سياسي

راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده


بررسی ها نشان می دهد توسعه فساد مالی و اداری در مجموع به ناکارآیی سیستم اداره کشور (شامل هر سه قوه اجرایی، مقننه و قضاییه) منجر شده است که وضعیت ایران از لحاظ فساد مالی اداری در گزارش های بین المللی خود نشانه ای از این پس رفت ها است.

- بررسی ها نشان می دهد توسعه فساد مالی و اداری در مجموع به ناکارآیی سیستم اداره کشور (شامل هر سه قوه اجرایی، مقننه و قضاییه) منجر شده است که وضعیت ایران از لحاظ فساد مالی اداری در گزارش های بین المللی خود نشانه ای از این پس رفت ها است.

شعارسال:" غالب مسائل و مشکلات اقتصادی ایران در چارچوب اقتصاد سیاسی قابل تجزیه و تحلیل است و چارچوب های تحلیلی روشنی در این مورد وجود دارد.

اقتصاددانان بزرگی در شاخه اقتصاد سیاسی (Political Economy) قلم زده اند و ریشه مشکلات اقتصادی کشورهای مختلف را با دقت خوبی نشان داده اند.

اینها موضوع های مبهم و ناشناخته ای نیست؛ می دانیم که فعالیت های اقتصادی در خلأ صورت نمی گیرد بلکه در بستری انگیزشی که نهادها و قوانین و مقررات و سیاست های دولت ها این بسترها را ایجاد می کنند، انجام می گیرد.

اگر این بستر ها برای پس انداز و سرمایه گذاری و ابداع و اختراع و فعالیت سالم اقتصادی فراهم شده بود، شاهد فعالیت های مؤثر اقتصادی و رشد و توسعه اقتصادی بودیم؛ مثل کشورهای شمال اروپا، کره جنوبی، مالزی، تایوان و غیره در چهل سال گذشته.

اما اگر چارچوب های نهادی یاد شده به جای فعالیت سالم و رقابت مناسب زد و بندها و قاچاق و احتکار و رانت جویی و اختلاس و فرار سرمایه را در صدر امور قرار دهند، طبعاً این فعالیت ها سودآور بوده و توسعه می یابند و نتیجه آن به جای رشد و توسعه اقتصادی، گسترش فساد مالی و اداری و فقر و بیکاری و غیره خواهد بود.

این شرایط در کشورهایی مانند ونزوئلا، نیجریه و عراق و .

دیده می شود.

متأسفانه ایران نیز در این زمره قرار می گیرد.

در این باره مهدی عسلی، کارشناس اقتصادی می گوید: یکی از مباحث مهم اقتصاد سیاسی آن است که شهروندان هر کشوری در کنار حقوق مختلفی که دارند، حق برخورداری از حکمرانی خوب (Good Govenance) را هم دارند.

این حکمرانی خوب است که بسترها را برای حل مشکلات سیاسی ، اجتماعی فراهم می کند؛ محیط مناسبی برای فعالیت های سالم اقتصادی و رشد و توسعه درآمد و بهبود توزیع درآمدها ایجاد می کند.

او در ادامه به ایران گفت: برای حکمرانی خوب شاخص های مشخصی وجود دارد و توسط بانک جهانی و سازمان های ذیربط سازمان ملل منتشر شده است.

ما سال گذشته در مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی وزارت نفت پروژه ای برای راهکارهای اقتصاد مقاومتی شرکت ملی نفت انجام می دادیم.

در آنجا با ملاحظه آمار سری زمانی شاخص های حکمرانی سازمان ملل و بانک جهانی متوجه شدیم که در دهه های گذشته این شاخص های حکمرانی در ایران در اکثر موارد و بخصوص در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر تنزل یافته است.

بررسی ها نشان می دهد توسعه فساد مالی و اداری در مجموع به ناکارآیی سیستم اداره کشور (شامل هر سه قوه اجرایی، مقننه و قضاییه) منجر شده است که وضعیت ایران از لحاظ فساد مالی اداری در گزارش های بین المللی خود نشانه ای از این پس رفت ها است.

طبق جدیدترین تعریف بانک جهانی، حکمرانی خوب در اتخاذ سیاست های پیش بینی شده، آشکار و صریح نهادهای تصمیم ساز، بوروکراسی شفاف، پاسخگویی دستگاه های اجرایی در قبال فعالیت های خود، مشارکت فعال مردم در امور اجتماعی و سیاسی و نیز برابری همه افراد در برابر قانون، تبلور می یابد.

به طور کلی می توان گفت که حکمرانی خوب، تمرین مدیریت (سیاسی، اقتصادی، اجرایی و…) منابع یک کشور، برای رسیدن به اهداف تعیین شده است.

البته این موضوع نشأت گرفته از اقتصاد نفتی است.

نفت است که رانت، فساد و نبود شفافیت را در اقتصاد ایران رقم زده و کارآیی و بهره وری را به حداقل رسانده است.

سقوط تدریجی کارآیی اقتصادی در کشورهای صادر کننده نفت خاورمیانه روندی عمومی است اما آنچه جای تأسف زیاد دارد آنکه در اکثر این کشورها جامعه از حق برخورداری از حکمرانی خوب محروم شده است.

در کنار این موضوع نبود تلاش مسئولان و ناتوانی مردم برای بهبود، شرایط را سخت تر می کند.

3بی انضباطی در اقتصاد ایران نبود سازوکاری روشن و شفاف در اقتصاد ایران و تبعیت از قوانین و تجربه های جهانی باعث شده که اقتصاد کشور مشکلات عجیبی داشته باشد، البته در کشورهای بحران زده برخی از این مشکلات به چشم می خورد.

مهدی پازوکی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در این باره به ایران گفت: بروز مشکلات اقتصادی ایران در نتیجه 3 بی انضباطی است.

بی انضباطی پولی، مالی و اداری.

او ادامه داد: بی انضباطی پولی را بیشتر در نظام بانکی ملاحظه می کنیم.

نبود استقلال بانک مرکزی در ایران عامل شکل گیری آن است و می بینیم که این بانک به عنوان مادر تمام بانک ها هنوز نمی تواند ابزار پولی مناسبی برای حل گرفتاری های پولی و ارزی اتخاذ کند.

بخشی از مشکلات کنونی در بازار ارز کشور نیز از اینجا نشأت می گیرد و تمام آن مربوط به تحریم ها نیست.

پازوکی، بی انضباطی مالی را مشکل دوم می داند که در سند بودجه ملاحظه می شود.

او می گوید: هم دولت وهم مجلس در پیدایش این بی انضباطی نقش دارند و باید مدلی طراحی شود که اقتصاد ایران به جای نفت محور بودن، مالیات پایه شود و دقیقاً سند بودجه به اجرا درآید.

همچنین اصلاحات اقتصادی و حذف هزینه های غیرضرور بودجه ای رقم بخورد.

موضوع سوم که بی انضباطی اداری است، بی ارتباط با رانت و فساد اداری نیست.

این استاد اقتصاد اظهار کرد: در دنیا دولت ها به دنبال جذب بهترین و متخصص ترین نیروها هستند.

اما در ایران این طور نیست و این موضوع ریشه بسیاری از مشکلات است.

او با اشاره به اینکه اصلاحات باید براساس علم اقتصاد رقم بخورد تا موفق و به حکمرانی خوب نائل شویم، اذعان کرد: مشکل اصلی اقتصاد ایران ساختاری است نه نشأت گرفته از تحریم ها.

از این رو باید با اتخاذ سیاست صحیحی در فضای بین المللی و برقراری ارتباط با دنیا در مسیر حل این 3 بحران گام برداشت.

باید از نفت دوری کرد و از تجربه کشورهای موفق بهره برد.

باید به اقتصادی شفاف دست یافت که تصمیم سازی در آن علمی باشد.

فضایی برای کسب و کار ایجاد کرد که سیگنال مثبت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارسال کند.

پازوکی تصریح کرد: بنابراین ایجاد شفافیت در اقتصاد، ایجاد زمینه رقابت سالم میان بنگاه ها و از بین بردن انحصار می تواند راهکاری ممکن و اجراشدنی برای برون رفت از بحران های اقتصادی حتی در دوران تحریم باشد.

لزوم فرماندهی واحد اقتصادی لطفعلی بخشی، یکی دیگر از اقتصاددانان کشور هم می گوید: به نظر می رسد تیم اقتصادی دولت دوازدهم از تیم اقتصادی دولت یازدهم ضعیف تر است، از طرفی آغاز به کار این تیم با روی کار آمدن ترامپ و خروج از برجام مصادف و دو عامل کنار هم جمع شد: تیمی ضعیف در کنار مسائلی پیچیده تر.

او ادامه داد: البته در همه جای دنیا کارشناسان، نظرات و پیشنهادهای خود را در جهت اصلاح فرآیندها و تصمیمات به دولت می رسانند و این نظرات در مجرای تصمیم گیری ها لحاظ می شود اما متأسفانه در کشور ما دیدگاه های کارشناسان حداکثر در رسانه ها بازتاب دارد و کارآیی دیگری ندارد.

تجربه ای که ما با آن مواجه هستیم نشان می دهد در هیچ بحث اقتصادی رسانه ای عملاً نماینده ای از سوی دولت حضور ندارد، دولتی ها نه در بحث ها شرکت می کنند و نه توجهی به راهکارها یا نقدهایی دارند که متوجه تصمیم های کلان اقتصادی در کشور است.

در چنین فضایی است که اقتصاددان ها مجبور به نوشتن نامه می شوند تا دست کم از این راه صدایشان به گوش آقایان برسد.

نامه می نویسند که بگویند تصمیم ناگهانی ارز صادراتی 4200تومانی چقدر تبعات و حاشیه برای کشور ایجاد کرد.

نامه می نویسند که تصمیم ناگهانی مهر سال گذشته برای کاهش نرخ سپرده بانکی را به نقد بکشند.

جالب است که در همان زمان چقدر کارشناس، روزنامه و رسانه اقتصادی تأکید کردند که این کار غلط است و پیامدهای جدی و جبران ناپذیری دارد اما متأسفانه دولت اعتنایی به این توصیه ها و هشدارها نداشت.

این استاد دانشگاه می گوید: در فضای جدید ما با پدیده شتاب سرگیجه آور تغییرات قیمت روبه رو هستیم که فعالان بازار و مردم را میخکوب می کند.

اثرات وضعیت اقتصادی جدید به روز و ساعت رسیده است و این نشان دهنده سردرگمی دستگاه های دولتی است.

از سویی متأسفانه هارمونی و هماهنگی در بخش های اقتصادی دولت دیده نمی شود.

ما متأسفانه فرماندهی واحد اقتصادی نداریم که دست کم کارشناسان، رسانه ها و مردم در مواقع تلاطم های اقتصادی بدانند که محل مراجعه شان به کجا خواهد بود.

در حال حاضر از هر مقام مسئولی می پرسید چرا وضعیت این گونه است، می گوید در حیطه وظایف و مسئولیت های من نیست.

در نبود فرماندهی واحد اقتصادی اتفاقی که می افتد این است که بخش های مختلف اقتصادی در درون دولت با نوع عملکرد پراکنده ای که دارند تصمیمات همدیگر را خنثی و بلااثر می کنند.

شما در همین بازه زمانی به بخشنامه های ضد و نقیض بانک مرکزی که نگاه کنید می بینید این بخشنامه های پراکنده چه سهم بزرگی در سردرگمی های فعلی داشته است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار: 22مهر1397 ، کدخبر: 485644: www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - فساد مالی - اقتصاد سیاسی - ایران - توسعه - بین المللی - مشکلات اقتصادی - توسعه اقتصادی - اداری - کشور - سیاسی - نشان - مالی - فساد - مشکلات - اقتصاد مقاومتی - سرمایه - سالم - سرمایه گذاری - گزارش - اداره - درآمد - سازمان ملل - بانک جهانی - کارشناس - اجتماعی - بیکاری - اختلاس - تایوان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام فروشنده پوشاک مردانه در برند Sirdaanallo در تهران

استخدام منشی خانم با مزایا در شرکت آرین درمان آپادانا در تهران

حضور دکتر مولاوردی در نهاد ریاست جمهوری ضروری تر است

تشکیل اتاق ضد تحریم در وزارت اقتصاد

استعفا برای فرار از پاسخگویی

راه شهدا مبارزه با مفاسد و اختلاس است

نماینده کردستان در مجلس خبرگان: «مهدویت» فرهنگ ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم است

تقدیر رییس مجلس خبرگان رهبری از احساس مسئولیت ناجا

غلامعلی حداد عادل؛ تذکر امام درباره یک کتاب

جامعه با کتاب به پویایی می رسد/ نبود اعتبارات دلیل به اتمام نرسیدن کتابخانه رشت

دیدار فرماندهان انتظامی و سپاه به همراه فرماندار با امام جمعه

آموزش بسیجیان جویای کار با کمک با همکاری رسته های ایجاد اشتغال

نسخه الکترونیکی کتاب «تکامل معنوی» منتشر شد

پژوهش دردی از جامعه را حل کند

نگاه رو به رشدی در حوزه وقف وجود دارد/ ثبت 1200 وقف جدید در سال جاری

تقدیر از 670 حافظ خردسال در بزرگترین جشنواره قرآنی همدان

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت

دومین همایش زکات استان سمنان

12 انجمن میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کلات تشکیل شد

مجمع عالی جهادگران در دی ماه برگزار می شود/ اجرای طرح پایش گروه های جهادی در همه مناطق

تحصیل صادقانه و مخلصانه از الزامات یادگیری هر طلبه است

وحدت شیعه و سنی خنثی کننده توطئه های دشمنان است

ماجرای یک استعفا برای فرار از پاسخگویی

خریدارن دیگر مسکن نمی خرند!

دیدار فرمانده ناجا با رییس مجلس خبرگان رهبری

احتمال استیضاح وزیر کشور در صورت عدم صدور حکم حناچی

عباس مهدی زاده دبیر کمیته پدافند غیر عامل سازمان غذا و دارو شد

پیام تسلیت استاندار گیلان درپی درگذشت مدیرعامل ستاد دیه گیلان

پاسخ مصباحی مقدم به علی مطهری

شیخ: مبارزه با یأس و ایجاد امید در شرایط کنونی وظیفه همه مسئولین است

ناوشکن سهند و زیردریایی فاتح رونمایی می شود

دیدار جابری انصاری با دیمیستورا و معارضان سوری

شهادت محسن خیالمان را راحت کرد!

جایگاه «مداح» در کلام آقای مداح

پایش مرزهای غربی کشور با استفاده از دوربین های «سداد»

وطن پرستی و به صدای بلندتر و شعارهای تند نیست​/ مخالفان شفافیت از پنهانکاری نفع می برند

حواشی صدور حکم حناچی به استیضاح وزیر کشور دامن می زند

ترامپ خواستار تعقیب رییس سابق اف بی آی و هیلاری کلینتون شد

استخدام کمک انباردار آشنا به کامپیوتر در فروشگاه لوازم یدکی

بخش عمده سنت پیامبر(ص) اخلاق است/ با عمل به سنت پیامبر می توان به شفاعت ایشان امیدوار بود

استخدام منشی آشنا به حسابداری جهت یک شرکت معتبر در تهران

تکلیف بیمارستان بهارستان مشخص شد

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار هلو بصورت پاره وقت یا تمام وقت

استخدام مهندس مکانیک گرایش سیالات در تهران

استخدام مدیر کنترل کیفیت در شرکت سازه های آلومینیومی رادبه

رهبر اپوزیسیون آذربایجان: بخاطر حضور در خیابان شهدا 2500 منات جریمه شدم

استخدام منشی خانم جهت یک سالن زیبایی در تهران

​وحدت اسلامی، امر خداوند است/ دستاورد وحدت؛ امنیت کشورهای اسلامی

3 عاملی که باعث مستحکم شدن رابطه شیعه و سنی می شود

گردهمایی سالروز تصویب قانون کار در ساری

معوقات دو سال کارشناسان مشاوره دانشگاه فرهنگیان پرداخت شد

ماجرای شنیدنی شاعر اهل بیت که از واقعه کربلا جاماند

استخدام تعدادی پذیرشگر خانم جهت یک کلینیک پوست و مو در تهران

استخدام طراح وب سایت در شرکت هزاره سوم

استخدام منشی خانم جهت دندانپزشکی در محدوه گوهردشتِ کرج

منظور از گمراه شدن انسان با نغمه ابلیس چیست؟

کنگره ملی همفکری بسیج دانش آموزی آغاز بکار کرد

با من شاد باش!

استخدام تعدادی نیرو ساده جهت کار در کارگاه در قم

استخدام فارغ التحصیل رشته مدیریت هتل داری در تهران

اعلام ویژه برنامه های شاهچراغ (ع) به مناسبت هفته وحدت

نشست و هم اندیشی اصحاب رسانه برای اطلاع رسانی چهل سالگی انقلاب اسلامی

سازمان های مردم نهاد باید مطالبه گر باشند

وحدت شیعه و سنی خنثی کننده توطئه های دشمنان است

برگزاری 38 دوره مسابقات ارتش به میزبانی شهرستان خمینی شهر

جشن میلاد رسول رحمت در قدس اشغالی

تلاوت سوره «فتح» و«کوثر» با صدای جواد پناهی

حضور گروه تواشیح دانش آموزان خوزستانی در مسابقات کشور

بیش از 300 عنوان برنامه در یزد اجرا می شود

همکاری سازمان نقشه برداری با دستگاه های اجرایی در حوزه اطلاعات مکانی

شهرداران یزد

توییتر:: آیت الله سیستانی اهل سنت برادر ما نیست

شهادتم را به خود تبریک می گویم!

باهنر: با اصلاح طلب اختلاف نظر داریم اما می گویم رقابت را برای زمان رقابت بگذاریم

سمن ها قلب تپنده جامعه هستند

تنها نماینده دختر استان یزد در مجلس دانش آموزی

حمایت مجلس از واحدهای تولیدی صنعتی داخلی

آسیب شناسیِ اکوسیستم ترویج علم ایران در رویداد«سای کام»

دلایل نام گذاری «محمد کوروش» و «محمد داریوش» از نگاه دو کارشناس

سی اف تی بین المللی است، نمی توانیم آن را دستکاری کنیم

هیچ طرح استیضاحی به هیئت رییسه مجلس ارسال نشده است

ناظران مجلس در کمیسیون احزاب مشخص شدند

ارکان هیات رییسه فراکسیون امید هفته آینده انتخاب می شوند

سلیم موذن زاده؛ حنجره ای از خاک تا افلاک

روایت وارونه یک داستان قدیمی: عقاب های آشغال خور!

معرفی مجرمان پذیرش دانشجویان پزشکی به قوه قضاییه

بازگشایی نیمه شمالی پیاده راه 17شهریور از ابتدای آذر

دبیر کمیته پدافند غیرعامل سازمان غذا و دارو منصوب شد

ستاد احیای دریاچه ارومیه به کشاورزی منطقه خسارت زده!

وقتی بدون آمار می خواهیم مشکلات را حل کنیم

الحاق ناوشکن فتح به نداجا دشمن را غافلگیر میکند/چیزی به اسم ناامنی در تنگه هرمز نیست

پاسخ کتبی ترامپ به بازرس مولر ارائه شد

عراقچی: اروپا هنوز منافع ایران در برجام را تامین نکرده/ تعارفی برای خروج از برجام نداریم

گزارش «غیب پرور» به نمایندگان مجلس درباره اقدامات بسیج

مصوبات 6گانه نخستین جلسه سیاستگذاری نظام جامع آماری نهادکتابخانه ها

امکان وقوع 75 درصد از حوادث طبیعی در کشور/ انعقاد تفاهمنامه بین هلال احمر و دانشگاه فرهنگیان

بسیج باید عامل تحکیم وحدت میان مردم باشد

افتتاح ساختمان جدید شعبه اندرزگو شرقی بانک کارآفرین با حضور مدیرعامل

رییس و اعضای شورای راهبری پارک علم وفناوریی ICT منصوب شدند

تنش افزایی عربستان و امارات در سوریه

راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده

راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده