مطالب مرتبط:
راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده
راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده
مناطق آزاد، راه نجات اقتصاد ایران قوانین دست و پا گیر مانع رشد ارس می شود
12 راه نجات اقتصاد ایران
محاکمه 12 متهم پرونده واردات موبایل /12 راه نجات اقتصاد ایران /مردم قید میوه را هم بزنند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 16:052018-10-15سياسي

راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده


بررسی ها نشان می دهد توسعه فساد مالی و اداری در مجموع به ناکارآیی سیستم اداره کشور (شامل هر سه قوه اجرایی، مقننه و قضاییه) منجر شده است که وضعیت ایران از لحاظ فساد مالی اداری در گزارش های بین المللی خود نشانه ای از این پس رفت ها است.

- بررسی ها نشان می دهد توسعه فساد مالی و اداری در مجموع به ناکارآیی سیستم اداره کشور (شامل هر سه قوه اجرایی، مقننه و قضاییه) منجر شده است که وضعیت ایران از لحاظ فساد مالی اداری در گزارش های بین المللی خود نشانه ای از این پس رفت ها است.

شعارسال:" غالب مسائل و مشکلات اقتصادی ایران در چارچوب اقتصاد سیاسی قابل تجزیه و تحلیل است و چارچوب های تحلیلی روشنی در این مورد وجود دارد.

اقتصاددانان بزرگی در شاخه اقتصاد سیاسی (Political Economy) قلم زده اند و ریشه مشکلات اقتصادی کشورهای مختلف را با دقت خوبی نشان داده اند.

اینها موضوع های مبهم و ناشناخته ای نیست؛ می دانیم که فعالیت های اقتصادی در خلأ صورت نمی گیرد بلکه در بستری انگیزشی که نهادها و قوانین و مقررات و سیاست های دولت ها این بسترها را ایجاد می کنند، انجام می گیرد.

اگر این بستر ها برای پس انداز و سرمایه گذاری و ابداع و اختراع و فعالیت سالم اقتصادی فراهم شده بود، شاهد فعالیت های مؤثر اقتصادی و رشد و توسعه اقتصادی بودیم؛ مثل کشورهای شمال اروپا، کره جنوبی، مالزی، تایوان و غیره در چهل سال گذشته.

اما اگر چارچوب های نهادی یاد شده به جای فعالیت سالم و رقابت مناسب زد و بندها و قاچاق و احتکار و رانت جویی و اختلاس و فرار سرمایه را در صدر امور قرار دهند، طبعاً این فعالیت ها سودآور بوده و توسعه می یابند و نتیجه آن به جای رشد و توسعه اقتصادی، گسترش فساد مالی و اداری و فقر و بیکاری و غیره خواهد بود.

این شرایط در کشورهایی مانند ونزوئلا، نیجریه و عراق و .

دیده می شود.

متأسفانه ایران نیز در این زمره قرار می گیرد.

در این باره مهدی عسلی، کارشناس اقتصادی می گوید: یکی از مباحث مهم اقتصاد سیاسی آن است که شهروندان هر کشوری در کنار حقوق مختلفی که دارند، حق برخورداری از حکمرانی خوب (Good Govenance) را هم دارند.

این حکمرانی خوب است که بسترها را برای حل مشکلات سیاسی ، اجتماعی فراهم می کند؛ محیط مناسبی برای فعالیت های سالم اقتصادی و رشد و توسعه درآمد و بهبود توزیع درآمدها ایجاد می کند.

او در ادامه به ایران گفت: برای حکمرانی خوب شاخص های مشخصی وجود دارد و توسط بانک جهانی و سازمان های ذیربط سازمان ملل منتشر شده است.

ما سال گذشته در مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی وزارت نفت پروژه ای برای راهکارهای اقتصاد مقاومتی شرکت ملی نفت انجام می دادیم.

در آنجا با ملاحظه آمار سری زمانی شاخص های حکمرانی سازمان ملل و بانک جهانی متوجه شدیم که در دهه های گذشته این شاخص های حکمرانی در ایران در اکثر موارد و بخصوص در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر تنزل یافته است.

بررسی ها نشان می دهد توسعه فساد مالی و اداری در مجموع به ناکارآیی سیستم اداره کشور (شامل هر سه قوه اجرایی، مقننه و قضاییه) منجر شده است که وضعیت ایران از لحاظ فساد مالی اداری در گزارش های بین المللی خود نشانه ای از این پس رفت ها است.

طبق جدیدترین تعریف بانک جهانی، حکمرانی خوب در اتخاذ سیاست های پیش بینی شده، آشکار و صریح نهادهای تصمیم ساز، بوروکراسی شفاف، پاسخگویی دستگاه های اجرایی در قبال فعالیت های خود، مشارکت فعال مردم در امور اجتماعی و سیاسی و نیز برابری همه افراد در برابر قانون، تبلور می یابد.

به طور کلی می توان گفت که حکمرانی خوب، تمرین مدیریت (سیاسی، اقتصادی، اجرایی و…) منابع یک کشور، برای رسیدن به اهداف تعیین شده است.

البته این موضوع نشأت گرفته از اقتصاد نفتی است.

نفت است که رانت، فساد و نبود شفافیت را در اقتصاد ایران رقم زده و کارآیی و بهره وری را به حداقل رسانده است.

سقوط تدریجی کارآیی اقتصادی در کشورهای صادر کننده نفت خاورمیانه روندی عمومی است اما آنچه جای تأسف زیاد دارد آنکه در اکثر این کشورها جامعه از حق برخورداری از حکمرانی خوب محروم شده است.

در کنار این موضوع نبود تلاش مسئولان و ناتوانی مردم برای بهبود، شرایط را سخت تر می کند.

3بی انضباطی در اقتصاد ایران نبود سازوکاری روشن و شفاف در اقتصاد ایران و تبعیت از قوانین و تجربه های جهانی باعث شده که اقتصاد کشور مشکلات عجیبی داشته باشد، البته در کشورهای بحران زده برخی از این مشکلات به چشم می خورد.

مهدی پازوکی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در این باره به ایران گفت: بروز مشکلات اقتصادی ایران در نتیجه 3 بی انضباطی است.

بی انضباطی پولی، مالی و اداری.

او ادامه داد: بی انضباطی پولی را بیشتر در نظام بانکی ملاحظه می کنیم.

نبود استقلال بانک مرکزی در ایران عامل شکل گیری آن است و می بینیم که این بانک به عنوان مادر تمام بانک ها هنوز نمی تواند ابزار پولی مناسبی برای حل گرفتاری های پولی و ارزی اتخاذ کند.

بخشی از مشکلات کنونی در بازار ارز کشور نیز از اینجا نشأت می گیرد و تمام آن مربوط به تحریم ها نیست.

پازوکی، بی انضباطی مالی را مشکل دوم می داند که در سند بودجه ملاحظه می شود.

او می گوید: هم دولت وهم مجلس در پیدایش این بی انضباطی نقش دارند و باید مدلی طراحی شود که اقتصاد ایران به جای نفت محور بودن، مالیات پایه شود و دقیقاً سند بودجه به اجرا درآید.

همچنین اصلاحات اقتصادی و حذف هزینه های غیرضرور بودجه ای رقم بخورد.

موضوع سوم که بی انضباطی اداری است، بی ارتباط با رانت و فساد اداری نیست.

این استاد اقتصاد اظهار کرد: در دنیا دولت ها به دنبال جذب بهترین و متخصص ترین نیروها هستند.

اما در ایران این طور نیست و این موضوع ریشه بسیاری از مشکلات است.

او با اشاره به اینکه اصلاحات باید براساس علم اقتصاد رقم بخورد تا موفق و به حکمرانی خوب نائل شویم، اذعان کرد: مشکل اصلی اقتصاد ایران ساختاری است نه نشأت گرفته از تحریم ها.

از این رو باید با اتخاذ سیاست صحیحی در فضای بین المللی و برقراری ارتباط با دنیا در مسیر حل این 3 بحران گام برداشت.

باید از نفت دوری کرد و از تجربه کشورهای موفق بهره برد.

باید به اقتصادی شفاف دست یافت که تصمیم سازی در آن علمی باشد.

فضایی برای کسب و کار ایجاد کرد که سیگنال مثبت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارسال کند.

پازوکی تصریح کرد: بنابراین ایجاد شفافیت در اقتصاد، ایجاد زمینه رقابت سالم میان بنگاه ها و از بین بردن انحصار می تواند راهکاری ممکن و اجراشدنی برای برون رفت از بحران های اقتصادی حتی در دوران تحریم باشد.

لزوم فرماندهی واحد اقتصادی لطفعلی بخشی، یکی دیگر از اقتصاددانان کشور هم می گوید: به نظر می رسد تیم اقتصادی دولت دوازدهم از تیم اقتصادی دولت یازدهم ضعیف تر است، از طرفی آغاز به کار این تیم با روی کار آمدن ترامپ و خروج از برجام مصادف و دو عامل کنار هم جمع شد: تیمی ضعیف در کنار مسائلی پیچیده تر.

او ادامه داد: البته در همه جای دنیا کارشناسان، نظرات و پیشنهادهای خود را در جهت اصلاح فرآیندها و تصمیمات به دولت می رسانند و این نظرات در مجرای تصمیم گیری ها لحاظ می شود اما متأسفانه در کشور ما دیدگاه های کارشناسان حداکثر در رسانه ها بازتاب دارد و کارآیی دیگری ندارد.

تجربه ای که ما با آن مواجه هستیم نشان می دهد در هیچ بحث اقتصادی رسانه ای عملاً نماینده ای از سوی دولت حضور ندارد، دولتی ها نه در بحث ها شرکت می کنند و نه توجهی به راهکارها یا نقدهایی دارند که متوجه تصمیم های کلان اقتصادی در کشور است.

در چنین فضایی است که اقتصاددان ها مجبور به نوشتن نامه می شوند تا دست کم از این راه صدایشان به گوش آقایان برسد.

نامه می نویسند که بگویند تصمیم ناگهانی ارز صادراتی 4200تومانی چقدر تبعات و حاشیه برای کشور ایجاد کرد.

نامه می نویسند که تصمیم ناگهانی مهر سال گذشته برای کاهش نرخ سپرده بانکی را به نقد بکشند.

جالب است که در همان زمان چقدر کارشناس، روزنامه و رسانه اقتصادی تأکید کردند که این کار غلط است و پیامدهای جدی و جبران ناپذیری دارد اما متأسفانه دولت اعتنایی به این توصیه ها و هشدارها نداشت.

این استاد دانشگاه می گوید: در فضای جدید ما با پدیده شتاب سرگیجه آور تغییرات قیمت روبه رو هستیم که فعالان بازار و مردم را میخکوب می کند.

اثرات وضعیت اقتصادی جدید به روز و ساعت رسیده است و این نشان دهنده سردرگمی دستگاه های دولتی است.

از سویی متأسفانه هارمونی و هماهنگی در بخش های اقتصادی دولت دیده نمی شود.

ما متأسفانه فرماندهی واحد اقتصادی نداریم که دست کم کارشناسان، رسانه ها و مردم در مواقع تلاطم های اقتصادی بدانند که محل مراجعه شان به کجا خواهد بود.

در حال حاضر از هر مقام مسئولی می پرسید چرا وضعیت این گونه است، می گوید در حیطه وظایف و مسئولیت های من نیست.

در نبود فرماندهی واحد اقتصادی اتفاقی که می افتد این است که بخش های مختلف اقتصادی در درون دولت با نوع عملکرد پراکنده ای که دارند تصمیمات همدیگر را خنثی و بلااثر می کنند.

شما در همین بازه زمانی به بخشنامه های ضد و نقیض بانک مرکزی که نگاه کنید می بینید این بخشنامه های پراکنده چه سهم بزرگی در سردرگمی های فعلی داشته است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار: 22مهر1397 ، کدخبر: 485644: www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - فساد مالی - اقتصاد سیاسی - ایران - توسعه - بین المللی - مشکلات اقتصادی - توسعه اقتصادی - اداری - کشور - سیاسی - نشان - مالی - فساد - مشکلات - اقتصاد مقاومتی - سرمایه - سالم - سرمایه گذاری - گزارش - اداره - درآمد - سازمان ملل - بانک جهانی - کارشناس - اجتماعی - بیکاری - اختلاس - تایوان

آخرین اخبار سرویس:
حل مشکلات مردم اولویت برنامه های مسئولان باشد

فرهنگ بومی را در ذهن نسل نو ثبت کنیم

عارف: یکی از چالش های امروز دولت بی اعتمادی مردم است که مسبب آن هم دولت و هم رقبا هستند

کتابخانه شخصی دکتر محمد معین به دانشگاه گیلان اهداء شد

طرح میراث بان افتخاری در کشور اجرا می شود

تحکیم بنیان خانواده، محور فعالیت نهادهای فرهنگی باشد

کودکان مهریزی با مهارت زندگی طبق سیره حضرت فاطمه (س) آشنا شدند

ضرورت تصویب مدیریت یکپارچه شهری

انتقاد دو مرجع تقلید از پخش اعترافات تلویزیونی

دستگاه های اجرایی مطالبات شهرداری ها را در اولویت قرار دهند

تغییر رییس قوه قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

الزام کارفرمایان به پرداخت سود تاخیر پاداش بازنشستگی

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر معظم انقلاب

واکنش نمایندگان به انتشار یک کلیپ «نسبتا نامحترمانه»

حضور دانش آموزان ایرانی در جمع 5 کشور برتر جهان در علم کامپیوتر

لزوم بسیج منابع و ظرفیت ها برای مبارزه با مواد مخدر

دیدار مدیرعامل بیمه دی با رییس بنیاد شهید استان البرز

30درصد از پست های مدیریتی باید دراختیار بانوان توانمند قرار بگیرد

مسکن مهر مناطق زلزله زده متولی ندارد

شبکه ائمه جماعات پیام انقلاب را به مردم منتقل کرد

آبیاری نوین، امکانی برای توسعه پسته کاری

تهدید سوریه برای بمباران فرودگاه تل آویو

افزایش 24 درصدی بارش ها در کشور

ساخت 200 مدرسه در هرمزگان

شجاعی: مخالم که می گویند دفاعی بازی می کنیم/ آنقدر خوب حمله می کنیم که گل نمی خوریم

الویری و هاشمی در نشست فراکسیون مستقلین حضور می یابند

امام جمعه این هفته تهران کیست؟

آیین رهایی 4 زن محکوم به قصاص نفس + عکس

سفر رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری به پیشوا

روحانی:در فروش نفت با افتخار تحریم های آمریکا را دور می زنیم

سردار نقدی: نفوذی ها قصد ایجاد مشکل در معیشت مردم دارند

واکنش ضرغامی به رسانه ای شدن نامه هشت وزیر به رهبر انقلاب

آخرین مهلت تکمیل پرونده برای شرکت در انتخابات هیات موسس خانه مطبوعات

انتخابات مجدد در خانه مطبوعات البرز

باید تلاش کنیم امید را در دل شهروندان زنده نگه داریم

مشاوران سازمان تامین اجتماعی از 30 به 9 نفر کاهش یافت

کتاب «ایران در جنگ» نقد می شود

حل مشکلات خاورمیانه بدون ایران ممکن نیست

رهاسازی آب سدهای دز و کرخه برای کنترل سیلاب

کری در داووس: ترامپ باید استعفا بدهد

گزارش مجلس از پیامدهای بحران آب در ایران

رشد پهلوگیری شناورها در بنادر هرمزگان

استقبال گردشگران از گِل فشان «تنگ» کنارک

استخدام دستیار دندانپزشکی خانم با سابقه کاری در بندر عباس

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت مهندسی معتبر در اصفهان

بازدید پادشاه و ملکه اسپانیا از غرفه ایران در مادرید

آخرین خبر از وضعیت استاد جمعیت شناسی بازداشت شده

گشایش دفتر منطقه ایی کمیسیون ملی یونسکو در یزد

عارف: مسبب بی اعتمادی مردم هم دولت و هم رقبا هستند

احداث پلازا در 3 منطقه تهران/برگزاری نوروزگاه از راه آهن تا تجریش

کتابی در پاسخ سوالات نوجوانان درباره شیعه منتشر می شود

الویری و هاشمی در نشست فراکسیون مستقلین حضور می یابند

راهنمای رزرو اینترنتی اقامتگاه و بوم گردی با جاباما

استاندار قم: برنامه محوری اولویت نخست مدیران استان باشد

مرگ تدریجی طبیعت در سیروان/ دستاوردی که پسماند شهری «لومار» به ارمغان آورد+تصاویر

190 هزار نفر به عنوان خادم یار امام رضا(ع) در سامانه ثبت نام کردند

پول تلگرام را پرداخت می کنیم تا هزاران کانال تروریستی و ضدانقلاب را برایمان رشد دهد/دولت تا انتخابات مجلس 98 تلگرام را نخواهد بست

واکنش دادگستری به ادعای شکنجه یک زن در زندان

توافق نامه با انجمن اولیا و مربیان در مرحله نهایی است

افتتاح بیش از 100 طرح استانی در دهه فجر انقلاب

کارمند آخر خط را بازیکن آزاد قراردهید

انتصاب مدیرکل روابط عمومی سازمان بهزیستی

مادر شهید؛ شایسته ترین الگو برای زنان امروز

عارف:
 
 مسئولان با صداقت بیشتری با مردم رفتار کنند/ برای حل مشکلات مردم گفتار درمانی جواب نمی دهد/ هشدار نسبت به بی اعتمادی مردم

زاکانی در مناظره با تاجزاده:
 
 کوی دانشگاه سناریویی کاملا طراحی شده بود/ ضارب حجاریان، در ستاد میرحسین موسوی بود/ به مردم حرف حق را بزنید تا خودشان انتخاب کنند.

تاجزاده در مناظره با زاکانی:
 
 انقلاب کردیم که اعتراف گیری نباشد/ از بازجویان اوین تا کاخ سفید، طرفدار گفت وگو هستیم/ زمزمه تقلب در انتخابات با اطلاعیه حداد عادل شروع شد

شرکت های دانش بنیان برای اداره ارزان شهر کمک کنند

محسن رضایی: در زمینه اقتصادی همچنان دچار وابستگی خارجی هستیم

قصور پزشکی در مرگ مادر باردار همدانی تایید شد

عجیب ترین ماشین عروس دنیا

آتشکده تاریخی سیاهگل

پل تاریخی «کشکان» لرستان مرمت می شود

استخدام کارمند دفتری در موسسه سپاهان در اصفهان

عارف: مسبب بی اعتمادی مردم هم دولت و هم رقبا هستند

معلم سرمایه و باغبان نسل فرداست

استخدام کارشناس الکترونیک یا مخابرات در یک شرکت معتبر در تهران

جاده کرج - چالوس جمعه یک طرفه می شود

یاشار سلطانی به حبس محکوم شد

معاون پارلمانی رییس جمهور: دولت برای رفع ابهام FATF آماده است/ جلسه مشترک نمایندگان دولت با مجمع تشخیص درباره لوایح FATF در هفته آینده

وقایع سال 88 به روایت تاجزاده و زاکانی

رابطه معکوس افزایش درآمد سرانه با امید به زندگی در سطوح درآمدی بسیار بالا

فارس گزارش می دهد مرگ تدریجی طبیعت در سیروان/ دستاوردی که پسماند شهری «لومار» به ارمغان آورد+تصاویر

با برگزاری رویداد استارتاپی سامیکس صورت گرفت معرفی استارتاپ برتر کشور/ گام محققان ایرانی برای پایان وابستگی

در گفت وگو با فارس «نگی که نگفتی» به دنبال رابطه نزدیک با مخاطبان است/ دعوت از استعدادهای ناب در حوزه اجرا

حضور دانش آموزان ایرانی در جمع 5 کشور برتر در علم کامپیوتر

جزییات حکم یاشار سلطانی/2 سال حبس و محرومیت از خروج کشور

اجرای 9 هزار برنامه مختلف در دهه مبارک فجر در استان ایلام

لایحه جامع انتخابات در هیات دولت تصویب شد

کاظم صدیقی خطیب نماز جمعه این هفته تهران

تحریم های آمریکا را با افتخار دور می زنیم

امام خامنه ای: شتاب حرکت علمی کشور کُند یا متوقف نشود

جشنواره منطقه ای قصه گویی در کتابخانه عمومی محقق حلی

چرا لابی های تحمیل کننده FATF به کشور معرفی نمی شوند؟

بازدید پادشاه، ملکه و رییس کنگره نمایندگان اسپانیا از غرفه ایران در نمایشگاه فیتور

انتقاد سازمان هواپیمایی از تعلیق مجوز پرواز ماهان به آلمان

گزارشی از حواشی سفر رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری به پیشوا

آغاز ساخت بندر چمخاله ، از 2 روز دیگر

آقای رییس جمهور، در حال حاضر درآمد 27 درصد از جوانان کشور صفر است!

گزارش تصویری دیدار جمعی از مسئولان پژوهشکده علوم شناختی با رهبرانقلاب

جهانگیری: حمایت از دمشق را ادامه می دهیم

راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده

راه نجات ایران از اقتصاد سیاست زده