مطالب مرتبط:
چشم انتظاری نابینایان برای حذف تبعیض های شغلی
ظریف: قصد داریم با فروش نفت و انجام معاملات بدون دلار، با تحریم های آمریکا مقابله کنیم / مکانیسم اصلی، حذف دلار است؛ این کار، ممکن است و شاید حتی مفید باشد / ما از اندازه کشورمان، جغرافیا و منابع مان راضی هستیم؛ به خاک، منابع یا مردم هیچ کجای دیگر چشم ندوخته ایم / مکانیسم ویژه اروپا کا
چشم بادامی ها رکابزنان ایران را حذف کردند/ ناکامی دانشور در اسپرینت
چشم انتظاری 36 ساله مادر شهید جاویدالاثر
نوسروده برقعی تقدیم به حضرت علی اصغر (ع) کنار گاهواره مادر چشم انتظاری هست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 16:052018-10-15سياسي

چشم انتظاری نابینایان برای حذف تبعیض های شغلی


ابر و باد و مه و خورشید و فلک در سراسر دنیا، در کارند تا فرصت ها و موقعیت ها برای شهروندان نابینا، با دیگر شهروندان برابر شود.

نابینایان ایران چیز زیادی نمی خواهند؛ - تنها خواسته شان این است که مسئولان و اقشار جامعه آنها را جدا از خود نبینند؛ شاید این خواسته در نظر عموم یک خواسته عادی تلقی شود، اما همین خواسته به ظاهر عادی برای نابینایان اهمیت زیادی دارد.

شهروندانی که در روز جهانی موسوم به آنها، چشم انتظار از بین رفتن نگاه های تبعیض آمیز هستند.

شعارسال:" با توجه به پیشرفت های گسترده در عرصه علوم مختلف و سیطره فناوری های نوین که به دنبال برابری فرصت ها برای اقشار مختلف است، اما هنوز برخی اقشار مثل نابینایان هنوز در استیفای حقوق شهروندی اعم از اجتماعی و سیاسی با مشکلات زیادی مواجهند.

هنوز این تفکر در ذهن بسیاری از شهروندان جامعه و مخصوصاً مسئولان قانونگذار جا نیفتاده که شهروندان نابینا با وجود معلولیت بینایی، امکان فعالیت اگر نه در تمام عرصه ها، اما بخش قابل توجهی مثل عرصه های فرهنگی، هنری، علمی و حتی سیاسی را دارند.

به رغم اقدامات فرهنگی در زمینه آگاهی بخشی درباره نابینایان و استعداد های آن ها در جامعه، هنوز نگاه تبعیض آمیز نسبت به این شهروندان در برخی نهاد های دولتی و همچنین بخشی از جامعه وجود دارد تا جایی که وجود چنین نگاهی، سد راه پیشرفت نابینایان مستعد در زمینه های مختلف شده و این شهروندان را به انزوا کشانده است.

نگذاشتند لباس معلمی را بپوشیم قصه از آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی دولتی شروع شد؛ آزمونی که نابینایان هم مثل دیگر شهروندان در آن شرکت کردند، اما پایان قصه برای نابینایان شرکت کننده، پایانی مبهم شد؛ این ابهام مخصوصاً برای متقاضیان استخدام در آموزش و پرورش مصداق داشت.

قرار بود از بین شرکت کنندگان پنجمین دوره آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی دولتی، 18 هزار نفر پذیرفته شوند که 15 هزار نفر آن مربوط به متقاضیان استخدام در آموزش و پرورش بود.

حدود یک ماه بعد از برگزاری آزمون (15 تیر ماه 97)، نتایج آزمون کتبی منتشر شد که خبر از قبولی تعدادی از نابینایان شرکت کننده در آزمون کتبی می داد، اما قصه به اینجا ختم نشد؛ چون بخش مهم (مصاحبه) در راه بود که سرنوشت قبول شده های آزمون کتبی را تعیین می کرد.

بقیه ماجرا را امید هاشمی تعریف می کند، او که یکی از متقاضیان نابینای استخدام در آموزش و پرورش است جریانی را که برای خودش پیش آمده چنین تعریف می کند: وقتی نمره قبولیم در آزمون کتبی را دیدم، خیلی خوشحال شدم.

قرار شد کسانی که در آن آزمون نمره قبولی گرفته اند، برای انجام مصاحبه مدارک لازم را به اداره آموزش و پرورش شهری که زندگی می کنند تسلیم کنند.

من هم مدارکم را به اداره آموزش و پرورش تهران بردم، اما با حرف هایی از سوی مسئولان آن اداره مواجه شدم که ناامید کننده بود.

مثلاً می گفتند شما در مصاحبه قبول نمی شوید.

با این حال من نامه حضور در مصاحبه را گرفتم و شرکت کردم،.

امید دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی است.

خودش از جلسه مصاحبه اظهار رضایت دارد، اما نتیجه چیزی برخلاف انتظار او بود: بعد از مصاحبه، در تاریخی که برای اعلام نهایی نتایج مقرر شده بود، به سایت سازمان سنجش مراجعه کردم تا وضعیت کارنامه ام را مشاهده کنم.

در کارنامه هر متقاضی دو گزینه مهم درج شده؛ وضعیت داوطلب و نمره داوطلب که محل درج نمره در کارنامه من خالی بود و در قسمت وضعیت داوطلب به جای نتیجه قبولی یا ردی نوشته شده بود: دارا نبودن شرایط لازم.

نه تنها امید، بلکه دیگر نابینایانی که متقاضی استخدام در آموزش و پرورش که در آزمون کتبی هم قبول شده بودند، به این سرنوشت دچار شدند.

این موضوع اعتراض این افراد را به دنبال داشت.

سازمان بهزیستی هم به عنوان سازمان متولی امور معلولان که یک طرف قضیه بود، از موضوع مصاحبه نابینایان شرکت کننده و نمره نگرفتن آن ها اظهار بی اطلاعی کرد، اما امید این انکار سازمان را شانه خالی کردن از دفاع منطقی می داند: سازمان بهزیستی به سرعت خود را به بی اطلاعی زد، در حالی که این بی اطلاعی کاملاً غیر منطقی و شانه خالی کردن سازمان در برابر دفاع از حق ما بود.

یکی از مدارکی که ما باید بعد از دریافت نمره قبولی آزمون کتبی تسلیم اداره آموزش و پرورش تهران می کردیم، نامه مجوز سازمان بهزیستی درباره استخدام 3 درصدی معلولان بود.

من این نامه را از بهزیستی گرفتم و همراه بقیه مدارک، تسلیم آموزش و پرورش کردم.

پس بهزیستی نمی تواند ادعا کند که از ماجرا بی اطلاع بوده.

موضوع جنجالی رد شدن نابینایان متقاضی استخدامی آموزش و پرورش همچنان از سوی جامعه نابینایان پیگیری می شود تا دلایل این استنکاف معلوم گردد.

نابینایان نمی توانند سردفتر شوند مثل خیلی ها که از تحصیل در رشته حقوق به دنبال شغل وکالت هستند، نبود؛ او دوست داشت متفاوت از همنوعانش عمل کند و کاری کند که جزو اولین ها باشد.

می خواست اولین سردفتر اسناد رسمی نابینا باشد که قد علم می کند، اما شرایط این اجازه را به او نمی دهد.

مجید شهباز، کارشناس نابینای رشته الهیات و فقه و مبانی حقوق سال هاست به هر دری می زند تا راهی برای نیل به آرزوی دیرینه اش بیابد، همچنان پشت در های بسته منتظر مانده است: دوست داشتم در رشته حقوق قبول شوم، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و در رشته الهیات، گرایش فقه و مبانی حقوق قبول شدم؛ امروز عنوان این گرایش کمی تغییر کرده و به فقه و حقوق اسلامی موسوم است.

با تحقیقاتی که کردم، فهمیدم که فضای علمی این رشته شباهت های زیادی به حقوق دارد و آینده شغلی فارغ التحصیلانش هم مشابه کارشناسان رشته حقوق است.

به همین علت تحصیل در این رشته را شروع کردم و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شدم و به دنبال عملی شدن آرزویم، کسب پروانه سردفتری رفتم.

فکر می کردم نابینایان هم می توانند این مجوز را اخذ کنند؛ مثل اخذ پروانه وکالت.

با پرس و جو هایی که از مراجع ذیصلاح کردم، فهمیدم که برعکس وکالت، نابینایان نمی توانند مجوز سردفتری را اخذ کنند؛ چون نابینا هستند و نوع معلولیتشان اجازه نمی دهد که مثلاً اسناد اصلی را از جعلی تشخیص دهند.

تازه متوجه شدم چرا فارغ التحصیلان نابینای رشته حقوق تمایلی به کسب مجوز سردفتری ندارند.

اینجا یک سؤال مطرح می شود: آیا ممنوعیت نابینایان از کسب مجوز سردفتری مبنایی قانونی دارد یا بر اساس استدلال عقلی این ممنوعیت ایجاد شده است؟ محسن مرادی، مدیر کل اسناد و سردفتر های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت و گوی کوتاه با ما، بر اساس یک استدلال عقلی می گوید که فعلاً این امکان برای نابینایان وجود ندارد که بتوانند مجوز سردفتری را کسب کنند: کار اسناد و سردفتری کار خیلی حساسی است؛ مثل کار خلبانی و حتی رانندگی اتومبیل.

طبیعی است که نابینایان نمی توانند کار خلبانی یا رانندگی اتومبیل را انجام دهند.

اولین و مهمترین کاری که سردفتر باید انجام دهد، احراز هویت متعاملین است.

خب عزیز نابینایی که علاقه مند کسب مجوز سردفتری است، چگونه می تواند هویت متعاملین را احراز کند؟ الآن که ما به سامانه ثبت احوال وصلیم و همه مدارک باید الکترونیکی باشند، با کارت های ملی قدیمی مراجعین مواجهیم؛ حتی عکس امسال صاحبان مدارک قدیمی با عکس سال های قبلشان متفاوت است.

بنابر این سردفتر باید با چشم بتواند این تفاوت را تشخیص دهد.

با این که تمام این امور کنترل می شود و با وجودی که ما به پایگاه اطلاعات هویتی ثبت احوال وصلیم، باز در مواردی می بینیم جعلی اتفاق افتاده و شخصی به جای دیگری سندی تنظیم کرده و دردسر های زیادی برای سردفتر درست کرده و کار را به دادگاه کشانده است.

مرادی در تکمیل توضیحات خود و در استدلالی که می کند، از ماده 64 قانون ثبت اسناد سخن می گوید: در ماده 64 قانون ثبت اسناد آمده است: در صورتی که طرفین معامله یا یکی از آنها کور، کر، گنگ یا بی سواد باشند، علاوه بر معرفین هر یک از اشخاص مذکور، یک نفر از معتمدین خود را باید حاضر نمایند.

یعنی حتی وقتی این افراد قصد تنظیم سند دارند، باید یک نفر را به عنوان معتمد همراه خود داشته باشند تا گواهی ها و اسناد را برایش بخواند تا او تأیید کند و در نهایت سند را امضا کند یا انگشت بزند.

مرادی به اولین نکته ای که مطرح کرده، باز می گردد و میزان اهمیت کار سردفتر را مجدداً تأکید می کند: اول هم گفتم که کار سردفتر خیلی حساس و مهم است؛ قاضی بر اساس سندی که سردفتر تأیید کرده حکم صادر می کند و خلاف آن سند از نظر قانونی مسموع نیست.

بنا بر این سندی که در یک دفتر اسناد رسمی تنظیم شده، باید محکم و قوام یافته باشد و هیچ خدشه ای به آن وارد نشود.

علاوه بر احراز هویت، موارد دیگری مثل تطبیق سند اصلی با سند جعلی و کنترل تمام اسنادی که متعاملین ارائه می دهند هم مطرح است که به اندازه احراز هویت متعاملین مهم هستند.

در قانون ثبت اسناد به طور مصرح به ممنوعیت نابینایان از کسب مجوز سردفتری اشاره نشده است؛ نکته ای که مرادی هم تأیید می کند، اما در توضیحاتش استدلال عقلی را بیان می کند: در قانون به طور مصرح نداریم که نابینایان نمی توانند مجوز سردفتری را اخذ کنند، اما بر اساس ماده 64 قانون ثبت اسناد که اشاره کردم، وقتی یک یا طرفین معامله در صورت نابینا بودن باید فرد معتمدی به همراه داشته باشند، بر اساس مفهوم این ماده چطور چنین فردی می تواند کار سردفتری را انجام دهد.

در واقع من بر اساس این ماده، دلیل عقلی آوردم.

مدیر کل اسناد و سردفتر های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر این هم تأکید می کند که وجود دستیاری تحت عنوان دفتریار هم نمی تواند کمک زیادی به کار سردفتر کند: مسئولیت حقوقی دفتر اسناد با سردفتر است.

در واقع محاکم قضایی سردفتر را می شناسند، نه دفتریار.

حتی در ماده 23 قانون دفاتر آمده است که سردفتر مسئول کلیه امور دفترخانه است.

دفتریار مسئول اموری است که سردفتر در حدود مقررات به او ارجاع داده است.

این نکته را هم اضافه کنم که الآن ما در ایران چیزی به نام دفتریار داریم؛ این مسئولیت در نظام های حقوقی دنیا منسوخ شده است.

در واقع نظام حقوقی مثل رومی-ژرمن که حقوق نوشته ما هم بر اساس آن نظام حقوقی است، این مسئولیت را حذف کرده است.

اتفاقاً یکی از موانع ما در الحاقمان به اتحادیه جهانی سردفترها، داشتن دفتریار است.

مخالفان درک درستی از نابینایان نداشتند بعد از مخالفت نمایندگان مجلس در 13 آذر 1392 و در صد و پنجاه و نهمین جلسه مجلس شورای اسلامی با حضور نابینایان در کسوت نمایندگی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و نابینایان و همچنین برخی کارشناسان و چهره های علمی نقد های زیادی به رأی مخالف نمایندگان مجلس وارد کردند.

تلخی این ماجرا آنجا مضاعف شد که این رأی دقیقاً فردای 12 آذر، روز جهانی معلولان از سوی نمایندگان مخالف کاندیداتوری نابینایان در مجلس اعلام شد.

علی صابری، وکیل نابینای دادگستری و عضو چهارمین دوره از شورای اسلامی شهر تهران، از جمله چهره های منتقد این رأی در آن ایام بود.

او بعد از 5 سال در گفت و گوی کوتاه با ما، همچنان منتقد رأی آن روز نمایندگان مجلس است، اما بر این قائل است که ممنوعیت نابینایان از کاندیداتوری مجلس به طور مصرح در قانون آمده است: در بند شش ماده 28 قانون انتخابات بر داشتن نعمت بینایی و شنوایی به طور مصرح تأکید شده؛ یعنی موضوع سلامتی کامل آمده است.

حالا خوب یا بد، این موضوع را صریحاً در قانون انتخابات داریم.

صابری ریشه ای منطقی برای صدور چنین رأیی پیدا نمی کند و مبنای این رأی را در مسائل فرهنگی می بیند: هیچ منطقی در این رأی پیدا نکردم.

معتقدم ریشه اصلی این گونه آرا را باید در فرهنگ و مسائل فرهنگی جست و جو کرد.

متأسفانه کسانی که از گذشته با تفکر سنتی درباره نابینایان رشد کرده اند، حتی تحصیلات هم نتوانسته این تفکر را در ذهن آنها تغییر دهد و همین باعث شده تا در بند شش ماده 28 انتخابات به موضوعی مثل سلامتی کامل تأکید کنند.

موضوع ممنوعیت نابینایان از کاندیداتوری مجلس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم مطرح شد و با صحبت های تند غلامرضا کاتب در 22 مهر 1394 باز هم رأی مخالف نمایندگان درباره حضور نابینایان در مجلس را صادر کرد.

صابری بعد از گذشت سه سال از آن تاریخ، نقد های تندی بر صحبت های کاتب و نمایندگان هم رأی او وارد می کند: متأسفانه آقای کاتب و دوستان ایشان هیچ درک درستی از نابینایان ندارند.

نمی دانند که امروز و با پیشرفت فناوری های نوین، نابینایان هم می توانند مثل دیگر شهروندان از حقوق اجتماعی و سیاسی برخوردار شوند.

او در ادامه انتقادات خود از مرحوم دکتر کاتوزیان نکته ای نقل می کند: مرحوم دکتر کاتوزیان همیشه به ما تأکید می کرد که اگر در جایی دیدید استدلال منطقی به کار نمی آید، از استدلال خطابی استفاده کنید.

حالا من به آقای کاتب که آن روز با حضور نابینایان در مجلس مخالفت کرد، با استدلال منطقی پاسخ می دهم: هیچ قانون حقوق بشری –چه اسلامی چه غربی- اجازه نمی دهد شما کسی را ازتصدی به شغلی منع کنی.

همچنین قانون به شما اجازه نمی دهد شغل، پست یا حرفه ای را منحصراً به کسی اعطا کنی.

مثلاً اگر بگویی تمام تلفنچی ها باید نابینا باشند، به افراد بینا اجحاف و ظلم می کنی.

عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به نامه ای که خطاب به نمایندگان مجلس دهم نوشته بود، از فراکسیون معلولان در این دوره از مجلس هم انتقاد می کند: تقریباً اوایل کار مجلس دهم من نامه ای به نمایندگان مجلس در این خصوص نوشتم.

یادم هست که آقای حضرتی و آقای کواکبیان نمایندگان مردم تهران در مجلس به من گفتند که با کلیت موضوع حضور نابینایان به عنوان نماینده در مجلس موافقند، اما پیگیری موضوع را موکول به تجمیع قانون انتخابات کردند که هنوز از آن خبری نیست.

از طرفی، متأسفانه اعضای فراکسیون معلولان هم ضعیف عمل کردند؛ انتظار می رفت این دوستان در پیگیری چنین موضوع مهمی جدی باشند.

صابری سرنوشت حضور نابینایان در مجلس را ناروشن می داند: نمی دانم بعد از دو بار شکست، آیا مثل معروف تا سه نشه، بازی نشه درباره نمایندگی نابینایان در مجلس هم مصداق پیدا می کند.

برای من هنوز روشن نیست.

هر لحظه از این روز ها، اخبار فراوانی درباره فناوری های نوین ویژه نابینایان، ارائه خدمات جدید اجتماعی به این افراد، فعالیت های مختلف تشکل های اجتماعی در آگاه ساختن جوامع نسبت به حقوق نابینایان در سطح بین المللی منتشر می شود.

امروز نابینایان هم مثل دیگر اقشار به راحتی می توانند با استفاده از صفحه خوان ها، نرم افزار های ویژه خوانش صفحات وب، در جهان پهناور نت خود را به جریان آزاد گردش اطلاعات بسپارند.

می توانند با استفاده از آپ های جدید، از خدمات مختلف الکترونیکی بهره مند شوند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار: 22مهر1397 ، کدخبر: 485659: www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: آزمون - آموزش و پرورش - استخدام - آزمون استخدامی - جامعه - استخدامی - آموزش - مسئولان - اقدامات فرهنگی - انتظار - پیشرفت - فرهنگی - حقوق شهروندی - سیاسی - علمی - اجتماعی - مشکلات - خورشید - فناوری - جهانی - اهمیت - هاشمی - ایران - معلمی - منتشر - شروع - نوین - امید - لباس - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ رییس مرکز مبارزه با پولشویی به یک ادعا

همه کارگران بازداشت شده هفت تپه آزاد شدند

چرا آدمی شبیه ترین چیز به ترازوست؟

یک عالمه فلاکت؛ 1.5 میلیون نفر در فلاکت کامل و 14 میلیون نفر در فقر +عکس

انسانیت در غرب به جاهلیت اولی برگشته/ مشکلات فقط با دست امام زمان حل می شود

بهره برداری از یک واحد مسکونی در بخش پره سر رضوانشهر/ اجرای 150 عنوان برنامه در رضوانشهر در هفته بسیج

تهیه کننده «دستپخت»، از مردم عذر خواهی کرد

گردهمایی علمای شیعه و سنی خراسان شمالی در رازوجرگلان

برگزاری انتخابات استانی موجب تقویت احزاب می شود

در میلاد پیامبر اکرم (ص)، حرم شاهچراغ (ع) غرق در شادی و سرور می شود

برگزاری محفل انس با قران در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

فرمانده نیروی انتظامی: امنیت پایدار در تمام نقاط کشور برقرار است

ایران بر روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

فروش 50 هزار پراید در 4 دقیقه!

پلاستیک ها جان یک نهنگ را گرفتند + فیلم

انقلاب اسلامی تمام مناسبات داخلی و خارجی را زیر و رو کرد

در دیدار «ظریف» و «جرمی هانت» صحبتی از فاجعه جنگ جهانی اول نشد

ارایه خدمات به روستاییان از افزایش مهاجرت آنان جلوگیری می کند

انتقال اسناد صورت جلسات انجمن شهر تهران به کتابخانه ملی

آخرین مهلت بهره مندی از بخشودگی جرایم رانندگی

باهنر: دندان رقابت با اصلاح طلبان را نکنده ایم/اقدام جالب یک امام جمعه/جنتی: اگر نیروی انتظامی نبود، براندازی در دی ماه 96 انجام می شد/حکم افشانی غیر قانونی اعلام شد

با بازداشت کارگران، مشکلات حل می‎شود؟

ایران بر روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

رایج ترین عوارض تلفون های هوشمند کدام ها اند؟

امسال 300 اقدام تروریستی کشف شد

استاد دانشگاه: ایران روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

تصاویر| جلسه علنی مجلس

روحانی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان را به مجلس فرستاد

تعامل بسیج و ناجا امنیت و آرامش کشور را به همراه دارد

فرصت 10 روزه قوه قضاییه به ظریف

شهرداد روحانی ارکستر سمفونیک تهران در تبریز اجرا می شود

در جلسه پیگیری کارگران شرکت هفت تپه چه گذشت؟

رونمایی از کتاب عقاب کردستان در نیشابور

رفتارهای محفلی باید به کارکردهای ویژه حزبی تبدیل شود

در گذشت پدر دوچرخه سواری آذربایجان

بهنام کامرانی تم جهان هنرمند را گسترش می دهد

«شاهینِ برآفتاب» به پرواز درآمد

یک ماه حقوق کارگران هفت تپه واریز می شود

همایش قرآن و بسیج

با بازداشت کارگران، مشکلات حل می‎شود؟

رییس جمهور دو لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد

چهارچوب مشخصی برای تعامل با سایر قوا به زودی نهایی خواهد شد/ نفرت پراکنی را در کودکان نهادینه نکنیم

سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی منصوب شد

انتصاب سرپرست جدید اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور

انتقاد رییس جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران به مطالب مطرح شده در برنامه پایش

عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

تکلیف مجلس به بانک های دولتی برای بهبود معیشت فرهنگیان

اعلام افزایش حقوق کارمندان تا 15 آذر

بازسازی شماتیک صحنه تصادف دکتر نوربخش و معاونش+فیلم

رفتارهای محفلی باید به کارکردهای ویژه حزبی تبدیل شود

تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه افکنی میان مسلمانان

جشن هم دلی در لارستان

صف درخواست جهیزیه مددجویان کمیته امداد به صفر رسید

صف درخواست جهیزیه مددجویان کمیته امداد به صفر رسید

بزرگترین دف جهان در پاوه رونمایی شد

خیر گچسارانی400میلیون ریال تجهیزات به یک مدرسه اهدا کرد

برخی میزهای خدمت در کهگیلویه و بویراحمد در حد دکور است

چراغانی شهرهای مختلف پاکستان در جشن میلاد پیامبر (ص)

مراسم مولودی خوانی در سنندج

جلسه ستاد هماهنگی سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی با حضور آیت الله اراکی

اطلاع رسانی پیامکی تخلفات رانندگی به مالک خودرو

مشکلات پیش رو را با تفکر و باور بسیجی می توانیم حل کنیم

استخدام نیروی مشاوره حقوقی مسلط به زبان انگلیسی در تهران

شکایت نفتی ها علیه وزارت نفت به قوه قضاییه

حمله اوباش به خودروها در روز روشن + فیلم

شجاعی جشوقانی: بحث فلسفه غربی در باب تجربه زیسته انسان معاصر است

برخی میزهای خدمت در کهگیلویه و بویراحمد در حد دکور است

فرمانده ناجا: هیچ نقطه ای از کشور، مشکل امنیتی نداریم/ کشتی نظام جمهوری اسلامی را به سلامت به ساحل می رسانیم

شیعه انگلیسی از زمان اهل بیت (ع) وجود داشته است

انتقال دانش مدیریت مسجد به کارگزاران مساجد

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) بدعت نیست

مراسم یادبود مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی در کرمان برگزار شد

شهرداد روحانی ارکستر سمفونیک تهران را به تبریز می برد

اجرای 812 ویژه برنامه ی هفته بسیج در سنندج

دانلود آهنگ جدید رضا جلاییان بنام دل مرده

دانلود آهنگ جدید دانیال الهیان بنام جون و دل

دانلود آهنگ جدید حسن بحرانی بنام یعنی عشق

سردار سلامی: ظرفیت دشمن برای گزینه نظامی را نابود کرده ایم

از احمد نقیب زاده تقدیر شد/ «کرمانی و این همه شجاعت»

فرمانده نیروی انتظامی: امنیت پایدار در تمام نقاط کشور برقرار است

«خندوانه» فردا میزبان محمدرضا شریفی نیا

نامه قوه قضاییه درباره ارائه اسناد پولشویی تسلیم ظریف شد

دادستان تهران: مانعی برای رسیدگی به پولشویی وجود ندارد

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «رهنمای طریق» منتشر شد

کشف ویروسِ کشندهٔ انتی ویروس ها

شیعه انگلیسی از زمان اهل بیت (ع) وجود داشته است

باید بازسازی مناطق سیلزده تنکابن سرعت گیرد

«خندوانه» از امشب می آید/فردا شریفی نیا مهمان رامبد جوان

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «رهنمای طریق» منتشر شد

آیت الله جنتی: انسانیت در غرب به جاهلیت اولی برگشته/ مشکلات فقط با دست امام زمان حل می شود

گمانه زنی ها از انتخاب استاندار

بسیج کمک کار دولت است

واکنش متفاوت دانشجویی به یک رویداد؛ برگزاری میزگرد در خرابه ها!

بسیج کمک کار دولت است

گمانه زنی ها از انتخاب استاندار

پیوند کلیه زنده در گیلان احیا شود مردمی بودن انجمن ها حفظ شود

دفاع با تمام قوا؛ دولت پشت ظریف ایستاد

از عشق به خانواده تا تبلیغ در مناطق محروم

فرمانده نیروی انتظامی: امنیت پایدار در تمام نقاط کشور برقرار است

پیاده روی مردم اقلیم «زیندر» کشور نیجر به مناسبت میلاد پیامبر

چشم انتظاری نابینایان برای حذف تبعیض های شغلی

چشم انتظاری نابینایان برای حذف تبعیض های شغلی