مطالب مرتبط:
آمار واردات گوشی موبایل ایران به تفکیک کشورهای جهان در سال 96
آمار واردات گوشی موبایل ایران به تفکیک کشورهای جهان در سال 96
آمار واردات گوشی موبایل ایران به تفکیک کشورهای جهان در سال 96
آمار واردات گوشی موبایل ایران به تفکیک کشورهای جهان در سال 96
آمار واردات گوشی موبایل ایران به تفکیک کشورهای جهان در سال 96
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 16:022018-10-15اقتصادي

ابهام در آمار گمرک؛ واردات موبایل امسال بیشتر از سال گذشته نبوده است


روابط عمومی گمرک به تازگی خبری را در مورد افزایش واردات موبایل به کشورمان منتشر کرده که دارای ابهام است؛ ابهامی که به نظر می رسد حتی برخی رسانه ها را نیز درگیر خود کرده است.

- از عملکرد 6 ماه ابتدای سال در خصوص واردات موبایل را منتشر کرده و خبر داده که در این بازه زمانی، یک میلیون و 526 هزار و 864 دستگاه انواع تلفن همراه وارد کشور شده و این ارقام، نشان می دهد که واردات رسمی به نسبت 6 ماه اول سال پیش، 393 هزار موبایل افزایش داشته است.

 نکته مهم دیگری که در گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران آمده، اشاره به ارزش این موبایل هاست که 242 میلیون و 692 هزار دلار بوده است.

گمرک می گوید در 6 ماه اول سال گذشته یک میلیون و 133 هزار و 908 موبایل به ایران آمده اند که ارزش آنها 158 میلیون و 69 هزار دلار بوده است.

 اما اینجاست که به قسمت مبهم ماجرا می رسیم.

طرح رجیستری از انتهای مهر ماه 96 شروع به کار کرد و در نتیجه، در 6 ماه نخست سال گذشته الزامی وجود نداشت تا موبایل ها رجیستر شوند و سپس در اختیار کاربر قرار بگیرند.

اتفاقی که تا مهر پارسال ادامه داشت این بود که بیشتر از 90 درصد واردات موبایل در ایران به شکل قاچاق بود و گمرک نظارتی بر آن نداشت.

مسئولان مختلف از جمله سید محمود سفار ، رییس انجمن واردکنندگان موبایل اذعان داشته اند که بین 90 الی 95 درصد از موبایل های موجود در بازار کشورمان تا پیش از اجرای طرح رجیستری به شکل قاچاق و غیر رسمی به ایران می آمدند.

اشاره کرد که برای بازار ایران، ارز مورد نیاز برای واردات موبایل در سال 2 میلیارد دلار است: ما برای بخش موبایل در سال به 2 میلیارد دلار ارز جهت واردات به کشور نیاز داریم.

در نتیجه در هر دوره سه ماهه چیزی حدود 500 میلیون دلار نیاز وارد کنندگان موبایل به ارز است.

در حالی که میزان ارزی که به شکل واقعی تخصیص پیدا کرد شاید یک چهارم این عدد بود.

در واقع برای دو فصل اول سال، باید به ارزش یک میلیارد دلار موبایل وارد کشور می شد تا بازار به شرایط امروزی دچار نشود.

با این حال گزارش گمرک نشان می دهد که ارزش این موبایل ها 242 میلیون دلار بوده است.

همانطور که سفار در تیر پیش بینی کرده بود، این رقم یک چهارم نیاز واردات بوده است.

از سوی دیگر، در ابتدای اردیبهشت ماه 97 طرح رجیستری برای همه موبایل ها اعمال شد و دیگر امکان قاچاق نبود.

در نتیجه عددی که گمرک اعلام کرده، با فاکتور گرفتن فروردین ماه، نشان دهنده کل ارزش واردات موبایل به ایران است و شاید پاسخی باشد به این سوال که چرا بازار موبایل ما امروز در این شرایط عجیب به سر می برد.

همچنین بیانیه ای که در تیر ماه از سوی انجمن واردکنندگان منتشر شد، حکایت از آن داشت که نیاز سالانه کشور به تلفن همراه، 10 میلیون دستگاه است".

با استناد به همین بیانیه که از سوی واردکنندگان تنظیم شده، می توان استدلال کرد که بازار موبایل در 6 ماه اول سال به 5 میلیون دستگاه موبایل نیاز داشته که بر اساس آمار گمرک، تنها یک میلیون و 526 هزار و 864 دستگاه وارد کشور شده است؛ آن هم در شرایطی که هیچ راه دیگری به جز واردات رسمی وجود نداشته است.

با این حال می توان گفت در 6 ماه اول امسال واردات رسمی افزایش پیدا کرده است، اما باید توجه کرد که واردات رسمی 6 ماه اول سال 96 در بهترین حالت 10 درصد از کل واردات بازار موبایل بوده است.


کلید واژه ها: موبایل - واردات موبایل - واردات - ایران - گمرک - دلار - میلیارد - کشور - بازار - گمرک جمهوری اسلامی - قاچاق - جمهوری اسلامی - نشان - افزایش - بازار موبایل - روابط عمومی - امروز - گزارش - شرایط - منتشر - تلفن همراه - درصد - پیش بینی - مسئولان - مهر ماه - بیانیه - جمهوری - اسلامی - امروزی - روابط

آخرین اخبار سرویس:

ابهام در آمار گمرک؛ واردات موبایل امسال بیشتر از سال گذشته نبوده است

ابهام در آمار گمرک؛ واردات موبایل امسال بیشتر از سال گذشته نبوده است