مطالب مرتبط:
اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه/ بهمن کشاورز: کسی به علت «نداشتن» نباید تحت فشار نامتعارف قرار گیرد
در نامه ای به رییس دستگاه قضا مطرح شد؛ پیشنهاد آیت الله مکارم شیرازی به آیت الله لاریجانی درباره موضوع مهریه
آملی لاریجانی: برخوردهای قانونی پلیس نباید توام با توهین یا رفتار ناشایست باشد / واکنش رییس قوه قضاییه به انتقادات آیت الله مکارم شیرازی از این قوه
آیت الله مکارم شیرازی: اختلاف سم مهلک جامعه اسلامی است
نامه آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییه: بیانات جنابعالی متأسفانه قانع کننده نبود/ دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را بیاورند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:452018-10-15سياسي

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه


اختلاف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله آملی لاریجانی در موضوع مهریه از چند روز گذشته رسانه ای شد و به نظر می رسد تا اطلاع ثانوی هیچکدام قانع نشده اند.

- آیت الله مکارم در نامه ای به رییس قوه قضاییه خواسته است که لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال برایش بفرستند.

: احتمالا موضوع مهریه و زندانی شدن مردان به خاطر مهریه در هفته جاری مهمترین موضوع حقوقی بود.

آیت الله آملی لاریجانی که معمولا وارد مباحثه کلامی با مراجع نمی شد و انتقادهای خود را بیشتر به مجلس و دولت مطرح می کرد، این بار به گفته خودش سکوت، جفا به دستگاه قضایی بود تا پاسخ بلندبالایی خطاب به آیت الله مکارم شیرازی بیان کند و درباره احکام مربوط به مهریه در قوه قضاییه پاسخ بدهد.

اصل سخن مکارم شیرازی این بود که قوانین مربوط به مهریه باعث می شود مردان به زندان بیفتند و زندان ها پر بشوند.

او گفته بود برخی مهریه را اجرا می گذارند و دادگاه هم فورا مرد را به زندان می اندازد که این کار اشتباه است و ما بار ها به قوه قضاییه تذکر داده ایم؛ عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن با هم فرقی ندارد که برخی اصرار دارند این دو را از هم جدا کنند؛ فرد اگر قدرت نداشته باشد عندالمطالبه هم تبدیل به عندالاستطاعه می شود.

مکارم شیرازی درباره موضوع توانایی مرد نیز تذکری داده بود و گفته بود آیا اصل این است که جوان، چون مال ندارد باید زندان برود؟ طبق دستورهای اسلامی، کسی که مال دارد و بدهی نمی دهد می توان او را زندانی کرد، اما کسی که مالی ندارد را نمی توان به زندان انداخت؛ وقتی شک داریم که مال دارد یا خیر، اصل بر نداشتن است.

و در نهایت آیت الله مکارم با مضحکه خواندن برخی قوانین، گفته بود قوه قضاییه از حوزه جدا شده است.

شاید همین جمله های آخر بوده که باعث شده رییس دستگاه قضا ناچار به پاسخ به یک مرجع تقلید شود و بگوید قضات دادگاه ها از همین حوزه ها آمده اند، نه از پشت کوه قاف! آملی لاریجانی موضوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه را اینگونه پاسخ داده بود که برخی قضات در جایی که مهریه به صورت عندالاستطاعه توافق شده است، ملاحظاتی را به لحاظ شکلی دارند و ممکن است دعوای زوجه را رد کنند که البته این ربطی به موضوع مورد بحث آن مرجع بزرگوار ندارد و ما هم همچون ایشان معتقدیم که عندالمطالبه و عندالاستطاعه از نظر لزوم پرداخت مهر و اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تفاوتی ندارد و رویّه قضات هم همین است.

اینکه قید عندالمطالبه و عندالاستطاعه در احکام دیگر – غیر از مسأله لزوم پرداخت مهر- آیا تأثیری دارد یا نه البته بحث دیگری است که متأسفانه در خلال آن، خلط بحثهای جدی رخ داده است.

بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل دادگستری درباره اختلاف نظر آیت الله آملی لاریجانی و آیت الله مکارم شیرازی با رویداد24 گفت وگو کرده است.

او معتقد است اصل بر ملی بودن است یا معسر بودن است که اختلافی در این رابطه وجود دارد.

کشاورز گفته است: استباط من این است که وقتی فردی تعهدی را به میزان معین می پذیرد، به این مفهوم است که در حد ایفای تعهد ملائت دارد و علی القاعده باید اصل را بر ملی بودن او قرار داد لذا معسر بودنش محتاج دلیل است.

کشاورز ادامه داد: قانون مدنی می گوید زن می تواند تا زمانی که کل مهریه پرداخت نشده است، از تمکین خودداری کند و این عدم تمکین مانع از پرداخت نفقه نیست، ولی این نفقه را اگر پرداخت نکند جرم کیفری ندارد.

مکارم شیرازی در این مورد خطاب به دستگاه قضایی گفته بود فرد وقتی قسط اول را داد بدهی را پرداخت کرده و زن باید با قسط اول تمکین کند.

پرداخت اقساطی مهریه، گاهی 50 سال طول می کشد، این در شرایطی است که می گویند تا مهریه تمام نشود زن می تواند تمکین نکند، چرا حکمی می دهیم که دیگران بخندند! بهمن کشاورز حقوقدان و کارشناس مسائل حقوقی در ادامه به نکات مهمی در این باره اشاره می کند که در ادامه می خوانید: 1- به وجود اصل 71 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی مسئول قانونگذاری است و در عین حال به موجب اصل 72 نمی تواند قوانینی را وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد.

تشخیص این مغایرت بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است که مرکب از حقوق دانان و فقهایی است که فقها در حد اجتهاد هستند.

البته اصل 4 قانون اساسی نیز حکم مشابهی را در مورد قوانین جمهوری اسلامی مقرر کرده است که تشخیص آن را نیز برعهده فقهای شورای نگهبان گذاشته است.

بنابریان اصل بر این است که قوانین جمهوری اسلامی منطبق بر ضوابط شرعی است و این ضابطه نه تنها درباره قوانین مصوب بعد از پیروزی انقلاب مجرا است، بلکه با توجه به نظری که شورای نگهبان در سال 1360 داده است قوانین مصوب قبل از انقلاب نیز تا زمانی که به این شورا عرضه نشده و خلاف شرع بودن آن ها از جانب شورا احراز و اعلام نشده است، معتبر است.

2- اصل 167 قانون اساسی می گوید: قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوا را در قوانین مدون بیاورد و اگر نیاورد با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتوای معتبر حکم قضیه را صادر کند و نمی تواند به بهانه سکوت یا نقص یا تعارض قوانین مدون از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع ورزد.

کشاورز می گوید: واضح است که از یک سو قاضی مکلف به رعایت قوانین مدون شده و از دیگر سو مسیر اقدام در موردی که قانون مدونی وجود نداشته باشد، تعیین شده است.

البته استفاده از ابزار دومی مختص قضات مجتهد است و قاضی مأذون ظاهرا نمی تواند در منابع معتبر اسلامی یا فتوای معتبر به جستجوی حکم قضیه بپردازد.

موید این استنباط تبصره ماده 3 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی است که می گوید: چنانچه قاضی مجتهد باشد و قانون را خلاف شرع بداند، پرونده به شعبه دیگری جهت رسیدگی ارجاع خواهد شد.

بنابراین در نظام قضایی ما اصل قانون و رعایت آن است، حتی برای کسانی که مجتهد باشند که البته در این تبصره منظور از قاضی مجتهد قاضی مجتهد مطلق است.

زیرا اطلاق منصرف به فرد اکمل است.

3- اما در مورد اصل مهریه در حال حاضر قانونگذار ضابطه حبس را تا 110 سکه مقرر کرده است و نسبت به مازاد آن، عمومات حاکم است.

یعنی چنین نیست که مازاد بر 110 سکه اصولا قابل مطالبه و وصول نباشد، بلکه باید طلبکار که در اینجا زوجه است، طلب خود را با معرفی سایر اموال مدیون وصول کند و نمی تواند از ابزار حبس استفاده کند.

اما به طور کلی از آنجا که افراد به علت نداشتن نباید تحت فشار نامتعارف قرار گیرند، قانونگذار مسیر احراز اعسار را نیز باز گذاشته تا وقتی ثابت شد که مدیون فاقد توان مالی است از تعرض مصون بماند.

کشاورز در این مورد به نقل قولی از دکتر مهدی شهیدی استناد می کند و می گوید: وقتی زوجه می داند زوج در لحظه وقوع عقد توان پرداخت مهریه را در حدی که مقرر شده است ندارد و زوج نیز ایضا به ناتوانی خویش آگاه است در خصوص این مهریه می توان تصور بطلان را داشت و باید با مهرالمثل جایگزین شود.

اختلاف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله آملی لاریجانی در موضوع مهریه همچنان ادامه دارد و تا اطلاع ثانوی هیچدام قانع نشده اند.

آیت الله مکارم هم در نامه ای به رییس قوه قضاییه نوشته است که توضیحاتش درباره مهریه قانع کننده نبوده است و نوشته لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال برایش بفرستند بلکه کمکی به زندانیان مهریه شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 23 مهر 1397 ، کدخبر: 150560 ، www.

rouydad24.

ir
کلید واژه ها: آملی لاریجانی - آیت الله - مهریه - آیت الله آملی لاریجانی - زندان - آیت الله مکارم شیرازی - قوه قضاییه - مکارم - لاریجانی - شیرازی - قضایی - زندانی - رییس دستگاه قضا - رییس قوه قضاییه - قوانین - دادگاه - دستگاه قضایی - مردان - مرجع تقلید - زندانیان - تذکر - مالی - اشتباه - اطلاع - رسانه - قانون - توافق - مراجع - صورت - دولت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی شمع کار، اصلاح کار و شینیون کار ماهر در بندرعباس

استخدام نیروی خدماتی و نظافتی و منشی خانم در خراسان رضوی

استخدام آژانس هواپیمایی آذین گشت در مشهد

استخدام کباب ترکی زن و دونر کار با جای خواب و بیمه در تهران

«حالا خورشید» تا اواخر اسفند ادامه دارد

استخدام فروشنده مجرب مبلمان در محدوده شریعتی تهران

واکنش چمران به تهمت پراکنی های شورای شهر

35 تن چوب قاچاق در بروجرد کشف شد

سال 98 کمبود دارو نخواهیم داشت

استخدام آشپز و کارگر ساده جهت فست فود با جای خواب در تهران

گزارش ایسنا از پنجمین روز بررسی لایحه بودجه 98

استخدام پیتزا زن آمریکایی و ایتالیایی در تهران

توسعه فناوری های دیجیتالی را جدی بگیریم/به نسبت هر 100 نفر در کشور 129 خط تلفن وجود دارد

استخدام نیروی فرکار جهت فست فود در محدوده سعادت آبادِ تهران

برنامه حالا خورشید تعطیل شد؟ + عکس

استخدام کارشناس مالی در محدوده جردن تهران

«عصر جدید» علیخانی نوروز 98 ، هر شب روی آنتن

آزادی 92 زندانی در قزوین

استخدام مجموعه فودهال اصفهان

استخدام کادر آموزشی جهت موسسه آموزشی در هرمزگان

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا مسلط به امور اداری

استخدام کارگر ساده جهت کافی شاپی واقع در تهران

استخدام فروشنده جهت غرفه شلوار در محدوده هفت تیر تهران

برخی افراد سودجو چشم به املاک موقوفات دوختند

227 نماینده مجلس خواستار افزایش قیمت خرید قیمت تضمیمی گندم شدند

مدیر کل زندان های گلستان خبر داد 1257 زندانی گلستان مشمول عفو شدند

بانوان ایثارگر بسیاری در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی، نقش موثر داشته اند

امیر شهلا از حضور در جلسات شورای شهر مشهد منع شد

استانداردرتداوم دیدارهای چهره به چهره با مردم همراه با معاونین و مدیران ستادی استانداری، در محل سالن اجتماعات استانداری

فهرست رشته ها و مدارک تحصیلی مورد نیاز جهت تصدی سمت شهرداری

جلسه علنی مجلس در نوبت صبح پایان یافت/ جلسه بعدی ساعت 14

حناچی: خط شش و هفت مترو تهران به زودی افتتاح می شود

حضور زنان توانمند در عرصه های مدیریتی لاهیجان در اولویت کاری من است

رییس کمیته اجرایی شهر دوستدار کودک منصوب شد

تبیین اهمیت فرهنگ ایثار و شهادت در یادواره شهدا

نمایشگاه مد و پوشش اسلامی - ایرانی زنان در فرهنگسرای انقلاب اسلامی افتتاح می شود

29 بهمن | وضعیت ترافیکی تهران

طرح ساماندهی مشاغل سیار از حقوق همه شهروندان حمایت می کند

انقلاب هر سال در 22 بهمن یک بار دیگر رخ می دهد

دومین مجمع عمومی جمعیت زنان نواندیش مسلمان شاخه مازندران برگزار شد

طرح موضوع «فرونشست دشت ورامین» در جلسه هیات دولت

افتتاح طرح ها در هرمزگان، جواب قاطع به آمریکا بود

فرایند بررسی احراز مصادیق ایثارگری الکترونیکی می شود

انقلاب نیازمند یک رجعت است

اعلام اسامی برگزیدگان بخش شفاهی جشنواره قرآن دانشگاه شهید چمران اهواز

لبیک جوانان انقلابی گناباد به پیام رهبری

اردبیل خاستگاه بزرگان ایران است/ صفویه انسجام ایران را حفظ کرد

وجود مسئول بیگانه با قرآن موجب فساد می شود/ برپایی همایشی برای بُعد قرآنی امام(ره)

آینده توسعه پزشکی با فناوری اطلاعات گره خورده است

بیشترین پرونده های قضایی پزشکی در اصفهان مربوط به زیبایی است

«حکایت آن سرو بلند» شنیده می شود؛ مراسم نکوداشت «ابوالفضل زرویی نصرآباد» در دانشگاه تهران

رییسی: تمام تلاش خود را برای محرومیت زدایی بکار گرفته ایم

هیأتی که جوانان دغدغه مند به پا کردند «سراج» محفلی برای تبیین گفتمان انقلاب اسلامی

نواندیشی و نواندیشی در دین/ تمایز نواندیشی دینی از نوگرایی دینی

قسمت اول مناظره مهدیان و صدرالساداتی

مادر کربلا و تاریخ

حاشیه نگاری «فارس پلاس» از همایش «مادران مقاومت» به یاد حضرت ام البنین(س) وقتی این 110 زن شهید شدند

استانداردسازی در اولویت دستگاه های اجرایی قرار گیرد

بیمارستان های بوشهر بازدید می شوند

حیف است زنجان شهر جهانی ملیله نشود

معاون وزیر خارجه از موزه دفاع مقدس خرمشهر دیدن کرد

حذف تدریس مدیران مدارس از سال آینده

روحانی:هیچ تردیدی به پیروزی اراده ملت بزرگ ایران در برابر آمریکا نداریم/هرگز رفتار غیرمسئولانه اروپا را نمی پذیریم

واعظی: استیضاح رییس جمهور کار تبلیغاتی است / این عده در مجلس، با همه چیز مخالفت می کنند؛ به خاطر احترام به مجلس، نمی خواهیم موضع روبروی آن ها بگیریم / عده ای در صداوسیما جناحی برخورد می کنند

دیدار جمعی از اعضای مرکز قرآن کریم آستان قدس با مادر شهید حاجی حسنی کارگر

دولت روسیه اشتباهات گذشته را تکرار نکند

وزیر بهداشت: کمبود دارو نخواهیم داشت

فلاحت پیشه: اسراییل با بمب هسته ای عربستان محو خواهد شد

مراسم تشییع پیکر دکتر حسین قره چانلو

صدور بیش از 44 میلیون کارت ملی هوشمند تاکنون

ایران و ترکمنستان بهترین گزینه برای همکاری های تولیدی و تجاری با یکدیگرهستند

پیام تسلیت سردار پاکپور به مناسبت درگذشت مادر شهید عبدالرضا بروجی

گزارش ایسنا از پنجمین روز بررسی لایحه بودجه 98

حناچی:
 
 خط 6 و 7 مترو تهران به زودی افتتاح می شود/طرح زوج و فرد در درازمدت موثر نیست

قالیباف: هوشمندسازی در شهرداری تهران از راه های مبارزه با فساد بود

برپایی نمایشگاه دستاوردهای مدارس غیردولتی از 5 اسفند

صدور بیش از 44 میلیون کارت ملی هوشمند تاکنون

حوزه های علمیه ماحصل قرن ها تلاش در مباحث دین و مذهب هستند

انسانی که به خودشناسی رسیده هرگز خودش را به پست تر از خویش نمی فروشد

#لبیک_یا_خامنه_ای / خروش انقلابی کاربران پس از اقدام توییتر در محدودسازی حساب رهبر انقلاب

آیت الله جزایری: مشکلات جسمانی مانع ادامه فعالیتم به عنوان امام جمعه اهواز شد

نگذاریم نوکیسه ها و نواندیشان روحانیت را به حاشیه برانند

آمار جالب پایبندی دانشجویان به نماز

استخدام پشتیبان سایت در یک فروشگاه اینترنتی معتبر در قزوین

روایت زنگنه از کرسنت؛

رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه با حوزویان استان خراسان رضوی دیدار می کند

گازگرفتگی مرگبار راننده خودرو سنگین

هیچ کس از امتحانات الهی معاف نیست/ اولیای خدا از طریق همسرشان امتحان شده اند

وزیر بهداشت: کمبود دارو نخواهیم داشت

صدور بیش از 44 میلیون کارت ملی هوشمند تاکنون

استخدام مسئول دفتر در شرکت مهندسین مشاور خشت و فیروزه ایرانیان

رمز و رازهایی از بزرگترین حسرت روز قیامت

اجرای حکم اعدام 9 نفر در پرونده ترور دادستان سابق مصر

چرا فعالان محیط زیست نسبت به آشوراده حساس هستند؟

رییس اداره عملیات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی مطرح کرد برگزاری مسابقات تخصصی طرح ملی امداد و نجات در 4 منطقه خراسان رضوی

گام دوم انقلاب مسیری روشن برای پیروزی نهایی است

سروده شاعر گنبدی درباره حادثه تروریستی اهواز/ خشم خفاشان

جراحی بینی و تزریق بوتاکس در صدر جراحی های زیبایی ارائه یافته های جدید علم جراحی پلاستیک و زیبایی

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان یزد: همایش دوروزه مطالبات زنان و انقلاب اسلامی در یزد آغاز به کارکرد

کلیه پزشکان ملزم به استفاده از کارتخوان شدند

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه