مطالب مرتبط:
اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه/ بهمن کشاورز: کسی به علت «نداشتن» نباید تحت فشار نامتعارف قرار گیرد
در نامه ای به رییس دستگاه قضا مطرح شد؛ پیشنهاد آیت الله مکارم شیرازی به آیت الله لاریجانی درباره موضوع مهریه
آملی لاریجانی: برخوردهای قانونی پلیس نباید توام با توهین یا رفتار ناشایست باشد / واکنش رییس قوه قضاییه به انتقادات آیت الله مکارم شیرازی از این قوه
آیت الله مکارم شیرازی: اختلاف سم مهلک جامعه اسلامی است
نامه آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییه: بیانات جنابعالی متأسفانه قانع کننده نبود/ دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را بیاورند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:452018-10-15سياسي

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه


اختلاف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله آملی لاریجانی در موضوع مهریه از چند روز گذشته رسانه ای شد و به نظر می رسد تا اطلاع ثانوی هیچکدام قانع نشده اند.

- آیت الله مکارم در نامه ای به رییس قوه قضاییه خواسته است که لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال برایش بفرستند.

: احتمالا موضوع مهریه و زندانی شدن مردان به خاطر مهریه در هفته جاری مهمترین موضوع حقوقی بود.

آیت الله آملی لاریجانی که معمولا وارد مباحثه کلامی با مراجع نمی شد و انتقادهای خود را بیشتر به مجلس و دولت مطرح می کرد، این بار به گفته خودش سکوت، جفا به دستگاه قضایی بود تا پاسخ بلندبالایی خطاب به آیت الله مکارم شیرازی بیان کند و درباره احکام مربوط به مهریه در قوه قضاییه پاسخ بدهد.

اصل سخن مکارم شیرازی این بود که قوانین مربوط به مهریه باعث می شود مردان به زندان بیفتند و زندان ها پر بشوند.

او گفته بود برخی مهریه را اجرا می گذارند و دادگاه هم فورا مرد را به زندان می اندازد که این کار اشتباه است و ما بار ها به قوه قضاییه تذکر داده ایم؛ عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن با هم فرقی ندارد که برخی اصرار دارند این دو را از هم جدا کنند؛ فرد اگر قدرت نداشته باشد عندالمطالبه هم تبدیل به عندالاستطاعه می شود.

مکارم شیرازی درباره موضوع توانایی مرد نیز تذکری داده بود و گفته بود آیا اصل این است که جوان، چون مال ندارد باید زندان برود؟ طبق دستورهای اسلامی، کسی که مال دارد و بدهی نمی دهد می توان او را زندانی کرد، اما کسی که مالی ندارد را نمی توان به زندان انداخت؛ وقتی شک داریم که مال دارد یا خیر، اصل بر نداشتن است.

و در نهایت آیت الله مکارم با مضحکه خواندن برخی قوانین، گفته بود قوه قضاییه از حوزه جدا شده است.

شاید همین جمله های آخر بوده که باعث شده رییس دستگاه قضا ناچار به پاسخ به یک مرجع تقلید شود و بگوید قضات دادگاه ها از همین حوزه ها آمده اند، نه از پشت کوه قاف! آملی لاریجانی موضوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه را اینگونه پاسخ داده بود که برخی قضات در جایی که مهریه به صورت عندالاستطاعه توافق شده است، ملاحظاتی را به لحاظ شکلی دارند و ممکن است دعوای زوجه را رد کنند که البته این ربطی به موضوع مورد بحث آن مرجع بزرگوار ندارد و ما هم همچون ایشان معتقدیم که عندالمطالبه و عندالاستطاعه از نظر لزوم پرداخت مهر و اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تفاوتی ندارد و رویّه قضات هم همین است.

اینکه قید عندالمطالبه و عندالاستطاعه در احکام دیگر – غیر از مسأله لزوم پرداخت مهر- آیا تأثیری دارد یا نه البته بحث دیگری است که متأسفانه در خلال آن، خلط بحثهای جدی رخ داده است.

بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل دادگستری درباره اختلاف نظر آیت الله آملی لاریجانی و آیت الله مکارم شیرازی با رویداد24 گفت وگو کرده است.

او معتقد است اصل بر ملی بودن است یا معسر بودن است که اختلافی در این رابطه وجود دارد.

کشاورز گفته است: استباط من این است که وقتی فردی تعهدی را به میزان معین می پذیرد، به این مفهوم است که در حد ایفای تعهد ملائت دارد و علی القاعده باید اصل را بر ملی بودن او قرار داد لذا معسر بودنش محتاج دلیل است.

کشاورز ادامه داد: قانون مدنی می گوید زن می تواند تا زمانی که کل مهریه پرداخت نشده است، از تمکین خودداری کند و این عدم تمکین مانع از پرداخت نفقه نیست، ولی این نفقه را اگر پرداخت نکند جرم کیفری ندارد.

مکارم شیرازی در این مورد خطاب به دستگاه قضایی گفته بود فرد وقتی قسط اول را داد بدهی را پرداخت کرده و زن باید با قسط اول تمکین کند.

پرداخت اقساطی مهریه، گاهی 50 سال طول می کشد، این در شرایطی است که می گویند تا مهریه تمام نشود زن می تواند تمکین نکند، چرا حکمی می دهیم که دیگران بخندند! بهمن کشاورز حقوقدان و کارشناس مسائل حقوقی در ادامه به نکات مهمی در این باره اشاره می کند که در ادامه می خوانید: 1- به وجود اصل 71 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی مسئول قانونگذاری است و در عین حال به موجب اصل 72 نمی تواند قوانینی را وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد.

تشخیص این مغایرت بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است که مرکب از حقوق دانان و فقهایی است که فقها در حد اجتهاد هستند.

البته اصل 4 قانون اساسی نیز حکم مشابهی را در مورد قوانین جمهوری اسلامی مقرر کرده است که تشخیص آن را نیز برعهده فقهای شورای نگهبان گذاشته است.

بنابریان اصل بر این است که قوانین جمهوری اسلامی منطبق بر ضوابط شرعی است و این ضابطه نه تنها درباره قوانین مصوب بعد از پیروزی انقلاب مجرا است، بلکه با توجه به نظری که شورای نگهبان در سال 1360 داده است قوانین مصوب قبل از انقلاب نیز تا زمانی که به این شورا عرضه نشده و خلاف شرع بودن آن ها از جانب شورا احراز و اعلام نشده است، معتبر است.

2- اصل 167 قانون اساسی می گوید: قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوا را در قوانین مدون بیاورد و اگر نیاورد با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتوای معتبر حکم قضیه را صادر کند و نمی تواند به بهانه سکوت یا نقص یا تعارض قوانین مدون از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع ورزد.

کشاورز می گوید: واضح است که از یک سو قاضی مکلف به رعایت قوانین مدون شده و از دیگر سو مسیر اقدام در موردی که قانون مدونی وجود نداشته باشد، تعیین شده است.

البته استفاده از ابزار دومی مختص قضات مجتهد است و قاضی مأذون ظاهرا نمی تواند در منابع معتبر اسلامی یا فتوای معتبر به جستجوی حکم قضیه بپردازد.

موید این استنباط تبصره ماده 3 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی است که می گوید: چنانچه قاضی مجتهد باشد و قانون را خلاف شرع بداند، پرونده به شعبه دیگری جهت رسیدگی ارجاع خواهد شد.

بنابراین در نظام قضایی ما اصل قانون و رعایت آن است، حتی برای کسانی که مجتهد باشند که البته در این تبصره منظور از قاضی مجتهد قاضی مجتهد مطلق است.

زیرا اطلاق منصرف به فرد اکمل است.

3- اما در مورد اصل مهریه در حال حاضر قانونگذار ضابطه حبس را تا 110 سکه مقرر کرده است و نسبت به مازاد آن، عمومات حاکم است.

یعنی چنین نیست که مازاد بر 110 سکه اصولا قابل مطالبه و وصول نباشد، بلکه باید طلبکار که در اینجا زوجه است، طلب خود را با معرفی سایر اموال مدیون وصول کند و نمی تواند از ابزار حبس استفاده کند.

اما به طور کلی از آنجا که افراد به علت نداشتن نباید تحت فشار نامتعارف قرار گیرند، قانونگذار مسیر احراز اعسار را نیز باز گذاشته تا وقتی ثابت شد که مدیون فاقد توان مالی است از تعرض مصون بماند.

کشاورز در این مورد به نقل قولی از دکتر مهدی شهیدی استناد می کند و می گوید: وقتی زوجه می داند زوج در لحظه وقوع عقد توان پرداخت مهریه را در حدی که مقرر شده است ندارد و زوج نیز ایضا به ناتوانی خویش آگاه است در خصوص این مهریه می توان تصور بطلان را داشت و باید با مهرالمثل جایگزین شود.

اختلاف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله آملی لاریجانی در موضوع مهریه همچنان ادامه دارد و تا اطلاع ثانوی هیچدام قانع نشده اند.

آیت الله مکارم هم در نامه ای به رییس قوه قضاییه نوشته است که توضیحاتش درباره مهریه قانع کننده نبوده است و نوشته لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال برایش بفرستند بلکه کمکی به زندانیان مهریه شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 23 مهر 1397 ، کدخبر: 150560 ، www.

rouydad24.

ir
کلید واژه ها: آملی لاریجانی - آیت الله - مهریه - آیت الله آملی لاریجانی - زندان - آیت الله مکارم شیرازی - قوه قضاییه - مکارم - لاریجانی - شیرازی - قضایی - زندانی - رییس دستگاه قضا - رییس قوه قضاییه - قوانین - دادگاه - دستگاه قضایی - مردان - مرجع تقلید - زندانیان - تذکر - مالی - اشتباه - اطلاع - رسانه - قانون - توافق - مراجع - صورت - دولت

آخرین اخبار سرویس:
دادگاه در دعوای حقوقی شبکه سی ان ان و ترامپ به سود سی ان ان رای داد

یادواره های شهدا در ملایر و کبودراهنگ

همایش گرامیداشت دهه وقف در شیروان برگزار شد

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) در ژاپن برگزار شد+ تصاویر

مدیران مسئولی که خیلی مسئول هستند

گذر از سنت به مدرنیته؛ عامل مطالعه اندک

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) در ژاپن برگزار شد+ تصاویر

تدابیر امام عسکری(ع) درباره مهدویت/راه نجات از فتنه ها در کلام پدر امام زمان(عج)

واکنش مار هنگام احساس خطر + فیلم

اعتبارات ارزش افزوده شهرداری ها در مجلس پیگیری می شود

وحدت عامل پیروزی مسلمانان در برابر دشمنان

گسترش همکاریهای تهران و هاوانا در حوزه انرژی

اعتبارات ارزش افزوده شهرداری ها در مجلس پیگیری می شود

اعتراف وزیر امنیت سایبری ژاپن؛نمی توانم با کامپیوتر کار کنم!

اقتصاد به 4 کلینیک سازندگی، اصلاحات، عدالت و تدبیر و امید رفته اما حالش بدتر شده/ داروی رفع فقر برداشتن موانع تولید ملی است

تصاویر| مسابقات آفرود کشور

به نام علم مردم را به سوی جهل و بی و بندباری می کشانند

تصاویر/ کارگاه پایان نامه نویسی طلاب سطح 3

​ تئاتر سبک و سطحی داریم اما مبتذل نداریم!

شریعتمداری: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

اتخاذ نشدن تصمیمی برای انتخاب سرپرست شهرداری تهران، تاکنون

گسترش همکاریهای تهران و هاوانا در حوزه انرژی

توضیحات شهرداری تهران به حواشی انتشار فیلمی از حناچی

فعالان کتابخوانی فارس در جمع برترین های کشور قرار گرفتند

مراسم ترحیم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی فردا برگزار می شود

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

دانلود آهنگ جدید علی یاسینی بنام انگار نه انگار

اقتصاد به 4 کلینیک دولت سازندگی، اصلاحات، عدالت و تدبیر و امید رفته اما حالش بدتر شده/ داروی رفع فقر برداشتن موانع تولید ملی است

پیکر مرحوم نوربخش در حرم عبدالعظیم(ع) به خاک سپرده شد

قطع راه ارتباطی 40 راه روستایی در کهگیلویه

وزارت کشور هر چه سریعتر استاندار مازندران را انتخاب کند

خداحافظی اولین دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه

دستگیری 3 نفر در رابطه با تجاوز به نوجوانان در شوشتر

روابط مخفیانه با دشمن حرکتی بی فرجام است

​غرب با ابزار هنر مردم را با فرهنگ آخرالزمانی آشنا می کند / برگزاری جشن نازل ترین برخورد با مهدویت است

در سراسر پاکستان «هفته وحدت» برگزار خواهیم کرد

پیکر نوربخش در شهرری آرام گرفت

به روحانی گفتم عاشق کسی است که به مشکلات کشور واقف است/ سوداگری زمین در تهران وحشتناک است

درخواست دانشجویان از دادستان برای ورود به ادعای ظریف درباره پولشویی

طرح سینما امید در خراسان جنوبی اجرا می شود

افراد « درون گرا » و « برون گرا » چه ویژگی هایی دارند ؟

دستگیری 3 نفر در رابطه با تجاوز به نوجوانان در شوشتر

گزیده خطبه های نماز شهرستان های خراسان شمالی

آغاز امامت صاحب عصر(عج ) مبارک

واکنش شهرداری تهران به انتشار فیلمی از حناچی

نماز جمعه تهران در آخرین هفته آبان

تصاویر/ دیدار طلاب و فضلای همدانی با آیت الله العظمی نوری همدانی

آمریکا دشمنان تروریسم و داعش را تحریم می کند

50 روز تا آغاز جام ملت های آسیا

آمریکا دشمنان تروریسم و داعش را تحریم می کند

هفته های فرهنگی تکمیل کننده راه های شناخت مردم دو کشور است

اولین بازنشسته قانون منع به کارگیری بازنشستگان در بین دیپلمات ها

پیکر مرحوم نوربخش در حرم عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده شد

نماز میت غیابی برای خاشقجی

بعضی به این فکر هستند که دین را به رفراندم بگذارند

فرمانده نیروی هوایی ارتش با خانوداده های شهید فکوری و ستاری دیدار کرد

آبگرفتگی شهر بوشهر در بارندگی ها زیبنده نیست

جایزه ادبی جهانی فلسطین تعیین شد

تفاوت پردرآمدترین شغل ها در ایران، انگلیس و امریکا

تصاویر| نماز جمعه تهران

تصاویر| تهران بارانی

مسابقات آفرود دودیفرانسیل قهرمانی کشور

قاچاق های عجیب و غریب در کشور

واکنش شهرداری تهران به انتشار فیلمی از حناچی

همایش صلاحیت حرفه ای مدیران مدارس گرگان

نشوز چیست و چه پیامد هایی دارد؟

پردرآمدترین شغل ها در ایران و انگلیس و امریکا کدام شغل ها هستند؟

شهردار جدید تهران واقعا می خواهد متخصصان خارجی را به کار بگیرد؟

اعلام زمان برگزاری ختم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی

پیام تسلیت وزیر کشور در پی درگذشت مدیر عامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

وزیر دفاع درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تأمین اجتماعی را تسلیت گفت

پاسخ کوبنده جبهه مقاومت، رژیم صهیونیستی را وادار به آتش بس کرد

امام جمعه اهواز: کشور را متهم به پولشویی می کنند

برای زینب های زمان؛

برگزاری جشن «عید بیعت» در 90 شهر + جدول

علم الهدی:اعدام دو مفسد اقتصادی به مردم امید داد

واکنش شهرداری تهران به انتشار فیلمی از حناچی

دستگیری 3 نفر در رابطه با پرونده تجاوز به نوجوانان شوشتری

معاون سابق استاندار خراسان جنوبی از مردم و همکارانش قدردانی کرد

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

چهل سالگی انقلاب مدیون شهدا و ایثارگران است

معاون سابق استاندار خراسان جنوبی از مردم و همکارانش قدردانی کرد

شریعتمداری: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

احتمال صادر شدن حکم شهردار جدید در اوایل هفته

همزمان با آیین پایانی مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب، «جواد علیزاده» پیشکسوت عرصه کاریکاتور تقدیر می شود.

استفاده از ظرفیت جوانان تضمین کننده رفع مشکلات کشور

لزوم حفظ وحدت در جهان اسلام

نماینده آیت الله العظمی سیستانی از درگیری قبیله ای در عراق انتقاد کرد

سینوزیت و راه های درمان آن

جهانگیری: نوربخش عاشق محرومین بود

عراقی ها به انقلاب اسلامی و ولایت فقیه علاقه دارند

فتوای مهم یک مرجع تقلید

فعالیت 50 شعبه بنیاد فرهنگی حضرت موعود در فارس

شعار «دیگه تمومه ماجرا» اصلاح طلبان را نشانه رفته بود

آغاز امامت مهدی موعود (عج) مبارک

اختتامیه همایش بین المللی بزرگداشت مقام علمی و معنوی بانو امین

واکنش شهرداری تهران به حواشی انتشار فیلمی از پیروز حناچی

حادثه ای که کشور را در غم فرو برد

نوربخش در خدمت رسانی به مردم یک لحظه کوتاهی نکرد

نامه ای محرمانه از مرحوم نوربخش که ربیعی بازگو کرد

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه

اختلاف مکارم شیرازی و آملی لاریجانی بر سر مهریه