مطالب مرتبط:
زارعی در گفت و گوی تفصیلی با فارس: عراقچی مغلطه می کند/ CFT آغازی از یک زنجیره 15 گانه است
CFT آغازی از یک زنجیره 15 گانه است
تصویب لایحه پیوستن ایران به CFT موجب نقض قانون اساسی می شود/ حفظ استقلال و آزادی، خط قرمز مردم است
قربانی: از CFT انتظار معجره نداشته باشیم
استخدام بازاریاب حضوری،سرپرست فروش مویرگی و زنجیره ای در تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:422018-10-15سياسي

CFT آغازی از یک زنجیره 15 گانه است


آقای ظریف درباره CFT از طرف کدام نهاد آمریکایی ضمانت می دهد؟ چه کسی این کاغذ را به آقای ظریف داده است که اگر الحاق به CFT را تصویب کردید ما دیگر بهانه جویی و دشمنی نخواهیم کرد؟ - ما داشت.

* آمریکا علامتی را که می خواست از تصویب CFT دریافت کرد پس مسئله آمریکایی ها اصلاً تصویب یا عدم تصویب الحاق ایران به CFT و پذیرش برنامه جامع تدوین شده از FATFبرای ما نیست، بلکه آنها به دنبال علامتی بودند برای اینکه اگر فشار وارد آورند نتیجه می گیرند یا نه؟ که تصویب این لایحه برای دولت آقای ترامپ نشانه روشنی بود در این باره.

آمریکایی ها به دنبال خود مصوبه الحاق به CFT نیستند، چرا که دولت آقای روحانی اساساً با همه تار و پودش در مسیر اجرای این مصوبه قرار دارد و حتی اگر پیش از تصویب هم آمریکا از دولت کنونی اطلاعات قید شده در FATF را درباره گردش مالی بانک های کشور مطالبه می کرد، حتماً این دولت اطلاعات مزبور را به آمریکایی ها می داد؛ کما اینکه این کار را انجام داد.

الان دولت آمریکا برای اروپایی ها مدرکی برای حقانیت موضع خود در قبال ایران در دست دارد، چرا که اروپایی ها می گفتند فشار بر ایران دیگر جوابگو نیست، اما الان آمریکایی ها می توانند با استناد به تصویب الحاق CFT در مجلس تبدیل نشود، باز هم اثرات مخرب خود را خواهد گذاشت.

شما روند بررسی و تصویب لایحه پیوستن ایران به CFT را در مجلس چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا به نظر شما از نظرات همه کارشناسان در این باره بهره گرفته شد و رایزنی های کافی جهت اخذ تصمیم دقیق تر در این باره از سوی نمایندگان و کمیسیون های تخصصی و هیأت رییسه صورت گرفت؟ زارعی: ما اساساً از سوی کسانی که الحاق ایران به CFT را مفید می خواندند و در دفاع از آن هم، هم در مجلس و هم در اظهارنظرها سخن گفتند، استدلال قوی ای ملاحظه نکردیم، شاید بالاترین دفاعی که از این لایحه شد، صحبت آقای ظریف همین نگاه بهانه ندادن به دست آمریکایی ها دنبال شد، آیا دشمنی آمریکایی ها در طول همین 6 ساله مسئولیت آقای ظریف کمتر از دوران وزارت آقای صالحی و متکی و .

بود؟ آیا این دشمنی، روند کاهشی داشته است و یا اینکه سیر صعودی هم به خود گرفته است؟ پس این را آقای دکتر ظریف قطعاً آگاهی دارند.

و نکته دوم آقای ظریف اساساً از طرف چه کسی صحبت می کند؟ ایشان می گوید آمریکایی ها بهانه جویی نخواهند کرد ! * ظریف از طرف کدام نهاد آمریکایی ضمانت می دهد؟ ایشان از طرف کدام نهاد آمریکایی ضمانت می دهد؟ چه کسی این کاغذ را به آقای ظریف داده است که اگر الحاق به CFT را تصویب کردید ما دیگر بهانه جویی و دشمنی نخواهیم کرد؟ این واقعاً از ایشان عجیب بود که گویی در نقش سخنگویی وزارت خارجه" آمریکا ظاهر شد.

با چه مبنای منطقی ایشان از طرف خود و رییس جمهور آن تضمین را می دهد؟ آیا این ضمانت دادن از سمت آمریکایی ها الان که دولت جمهوری خواه و شخصی مانند آقای ترامپ در قدرت است، عجیب است و یا آنکه اساساً تضمین دادن از سوی هر دولتی در آمریکا و یا هر دولت خارجی جای سؤال دارد؟ اگر یادتان باشد آقای عراقچی در زمان مذاکرات برجام گفته بود امضای کری تضمین است که تیتر بعضی از روزنامه های مدافع برجام هم شد.

زارعی: شما اصلاً بحث آمریکا را کنار بگذارید.

راجع یک دولتی معمولی دیگر صحبت می کنیم؛ مثلاً دولت الجزایر" که همواره هم رابطه خوبی با کشور ما داشته است.

* چگونه از سوی یک دولت دیگر می توان وعده داد؟ وزیر خارجه ما چگونه و با چه منطقی می تواند با اطمینان بگوید که اگر ما فلان کار را انجام دهیم دولت الجزایر هم فلان اقدام را نخواهد کرد؟ چگونه از سوی یک دولت دیگر می توان وعده داد؟ نکته ای که اینجا به نظر من اهمیت دارد این است که اساساً قضایای برجام و FATF در کشور ما عامدانه جناحی شد به شکلی که منافع ملی در این میان گم شد و الان این 2 موضوع به صورت یک دعوای جناحی در جامعه" نگریسته می شود.

اروپایی ها می گفتند فشار بر ایران دیگر جوابگو نیست، اما الان آمریکایی ها می توانند با استناد به تصویب الحاق CFT ثابت کنند که فشارهایشان بر دولت ایران جواب داده است.

حامیان پیوستن ایران به FATF همه ظرفیت خود را در قالب جناح خود به میدان آوردند، بیانیه دادند، تیترهای پی در پی در روزنامه هایشان زدند، سخنرانی کردند و جبهه ای در دفاع از پذیرش برنامه جامع FATF ایجاد کردند.

در حالی که پیوستن ایران به CFT مقوله ای از نوع منافع حیاتی ملی و تمامیت ارضی و .

نیست، بلکه یک مسئله کاملاً معمولی است که می خواهد مشخص کند ما به یک کنوانسیون بپیوندیم یا نپیوندیم؟ این همه کنوانسیون وجود دارد که بسیاری از کشورها به آنها نپیوسته اند، اما این جبهه و بسیج" همگانی جناحی برای الحاق به یک کنوانسیون در ایران فکر می کنم در کل دنیا بی سابقه و بی نظیر است.

شما فکر می کنید چه انگیزه ای را از جناحی کردن پیوستن به یک کنوانسیون دنبال می کردند؟ زارعی: من فکر می کنم می خواستند با این کار یک خواب آلودگی در جامعه نخبگان فکری کشور ایجاد کنند، تا به تصور اینکه پیوستن به CFT یک دعوای جناحی است نخبگان" و کارشناسان بگویند: ما چرا وارد یک دعوای جناحی بشویم؟ و از ورود به چنین مقوله ای خودداری کنند.

یعنی طراحان راه اندازی این جبهه طیفی و جناحی در حمایت از پذیرش FATF هم برای آنکه متخصصان امر را از صحنه اظهارنظر در این باره حذف کنند، به شدت رنگ جناحی به این مقوله دادند و آن را تبدیل به یک اختلاف و بحث میان اصلاح طلب و اصولگرا کردند و همین تیترهایی که امروز شما این روزها در رسانه ها می بینید .

آن هم برای کنوانسیونی که ما را متعهد می کند که یک مجموعه اقدامات را انجام داده و به الزاماتی پایبند باشیم که در نتیجه برخی اختیارات ملی خود را باید از دست خود بگیریم و به نهادهای فراملی بدهیم.

این همه کنوانسیون وجود دارد که بسیاری از کشورها به آنها نپیوسته اند، اما این جبهه و بسیج همگانی جناحی برای الحاق به یک کنوانسیون در ایران فکر می کنم در کل دنیا بی سابقه و بی نظیر است.

حال به فرض آنکه به این جمع بندی رسیده اند که باید این الحاق را تصویب کنند؛ اما این هلهله و افزایش می یابد و تحریم ها باقی می ماند و .

درباره وعده هایی که از سوی جریان مدافع پیوستن به CFT در داخل کشور داده شد، مبنی بر اینکه در صورت الحاق ایران تحریم ها لغو می شود؛ واقعاً باید پرسید از طرف چه کسی این وعده را می دهند؟ از طرف آمریکا و اروپا؟ مگر تحریم ها علیه ایران ماهیت حقوقی داشته است؟ خیر، یک تصمیم سیاسی بوده.

این تیترها در برخی روزنامه ها برای ما آشنا است چرا که هنگام اجرای برجام هم تیترهایی مبنی بر لغو تحریم ها و آزادی اموال بلوکه شده ایران در همین روزنامه ها دیدیم .

زارعی: بله، آن زمان هم همین گونه تیتر زدند.

این پرسش مطرح می شود که تحریم های هسته ای آن زمانی که آمریکا در برجام بود و یکی از طرف های توافق با ایران بود، لغو نشد، حال چگونه در حالی که آمریکا از برجام خارج شده است و ما صرفاً با کشورهای اروپایی" در حال گفت وگو هستیم می توان با تمسک به یک کنوانسیون همانند CFT و مجموعه برنامه هایFATF آمریکا و اروپا را متقاعد کرد که تحریم های ایران را طبق وعده داده شده لغو کنند؟ زارعی: بله، این نکته بسیار مهم و قابل بحثی است .

* پذیرش برنامه FATF به معنای عضویت نیست نکته دیگر این است که حامیان پیوستن ایران به CFT می گویند که الحاق ایران در کنار برخی محدودیت ها دارای مزایای بسیار است، اما توجه نمی کنند که ایران با مصوبه این هفته مجلس صرفاً مفاد CFT را پذیرفته و برنامه هایFATF را برای خود لازم الاجرا کرده است، ولی این به این معنا نیست که FATF ایران را پذیرفته باشد یعنی پذیرش الزامات آنها از سوی ما به معنای پذیرفته شدن ما از سوی آنان برای ورود به مجموعه شان نیست.

ایران با تصویب الحاق CFT درخواست عضویت داده اما آیا این به معنی این است که به ایران یک صندلی در آن اختصاص داده می شود؟ اختیار اینکه ما چه زمانی عضو FATF شویم در دست وزارت خزانه داری آمریکا است، چه کسی به ایران گفته است که در صورت تصویب الزامات، ایران عضو کنوانسیون های FATF خواهد شد؟ و چه کسی در این باره بازه زمانی به ایران داده است؟ و باز چه کسی می تواند بگوید در مراحل بعد مجدداً شروط جدیدی برای ما جهت عضویت نخواهند گذاشت؟ اما این ها به مردم گفته نمی شود؛ نمی گویند که ما اطلاعات بانکی خود را به طور کامل برای وزارت خزانه داری آمریکا افشا کردیم و صورت حساب دخل و خرج های خود را به آنان گزارش می کنیم، اما مشخص نیست که چه زمانی عضویت ما در FATF قبول می شود و از مزایای آن برخوردار می شویم.

* عربستان سال هاست FATF را پذیرفته اما هنوز پشت در مانده است در حالی که عربستان سعودی" که اتفاقاً هیچ حساسیتی هم بر روی آن ندارند، سال هاست FATF را پذیرفته است اما هنوز عضویتش پذیرفته نشده است.

یعنی هنوز پشت در مانده و اجازه ورود به این کشور نداده اند.

حال حساب کنید به جمهوری اسلامی که اینقدر هم نسبت به او کینه دارند چه زمانی اجازه عضو شدن خواهند داد.

در نتیجه حقیقت درباره FATF به مردم گفته نمی شود بلکه فقط یک تصویر خیالی و دهشتناک از دشمن برای مردم ترسیم می شود تا توجیهی برای پذیرش الزامات گروه ویژه اقدام مالی باشند.

برگردیم به اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان در صحن مجلس در روز تصویب CFT .

ایشان گفتند: نه من و نه رییس جمهور تضمین نمی دهیم که مشکلات" کشور در صورت پیوستن به این کنوانسیون حل شود، اما تضمین می دهیم که بهانه های آمریکا علیه کشورمان از دستش گرفته شود .

این در حالی است که در طول این سال ها بارها از سوی بعضی کارشناسان و نیز رهبر معظم انقلاب" عنوان شده است که دشمن از جمله آمریکا هیچگاه بهانه هایش تمامی ندارد و ما هر قدم که عقب بگذاریم او باز پا را فراتر می نهد تا زمانی که همه اندوخته ها و داشته های ما را از ما بگیرد.

زارعی: به نظرم این به تفاوت نگاه ها برمی گردد در جمهوری هستند و این سیاست ثابت آنهاست که حتی از استراتژی هم بالاتر است و جدید هم نیست از ابتدا بوده تا انتها هم خواهد بود.

برای این نگاه مستندات فراوانی از خود مقامات آمریکایی وجود دارد از جمله اظهارات صریح آنان.

پس این نگاه در عمل و به صورت میدانی اثبات شده است؟ زارعی: بله، آنها خود به صراحت می گویند که به دنبال براندازی درصدد برانداختن رژیم اشغال گر قدس است؟ اگر شما می گویید لابی ضد ایرانی در آمریکا در اقلیت است، طرح های براندازانه دست کم باید 100 رأی مخالف بیاورد که در آن صورت هم باز یک چهارم آراء کنگره می شود.

چگونه می توان از وجود جریان و طیفی در آمریکا مخالف با فشار علیه ایران سخن گفت؟ دقیقاً به همین اندازه در دنیا هم کسی تردید ندارد که سیاست مداران آمریکا به دنبال برانداختن اسلامی ایران نیست، بلکه صرفاً یک جریان در آمریکا این هدف را دنبال می کند و آن جریان دولت و کنگره و اکثریت سیاست مداران آمریکا نیستند، بلکه فقط همین جریان لابی صهیونیستی ـ سعودی به دنبال آن هدف است که باید از طریق تقویت طیف مقابلش آن را مدیریت کنیم تا این جریان برانداز به حاشیه رود.

این تفکر می گوید باید با آمریکایی ها وارد تعامل شد و با به راه انداختن یک لابی به جریاناتی که مخالف لابی ضد ایرانی هستند کمک کرد .

خب .

این یک منطقی در میان بعضی طیف ها و چهره های جمهوری اسلامی است که به آن معتقدند و به ویژه از سال های 1370 به این طرف مرتب تقویت شده است و بخش هایی از جمهوری اسلامی ایران را هم تحت تأثیر خود قرار داده است.

* پاسخ نمی دهند چرا لوایح علیه ایران در کنگره آمریکا" فقط یک رأی مخالف می آورد؟ البته این تفکر، پاسخ بعضی سوال های خیلی ساده را نمی دهد، مثلاً اینکه چگونه یک قانون براندازی علیه جمهوری اسلامی ایران که در کنگره آمریکا مطرح می شود فقط و فقط یک رأی مخالف می آورد؟ و یا حتی بعضاً بدون هیچگونه رأی مخالفی تصویب می شود و گاهی نیز با یک رأی ممتنع؟ اگر شما می گویید لابی ضد ایرانی در آمریکا در اقلیت است، طرح های براندازانه دست کم باید 100 رأی مخالف بیاورد که در آن صورت هم باز یک چهارم آراء کنگره می شود.

چگونه می توان از وجود جریان و طیفی در آمریکا مخالف با فشار علیه ایران سخن گفت؟ طرحی که اکثریت قریب به اتفاق آراء را در کنگره آمریکا می آورد، یک تصمیم آمریکایی است، نه تصمیم منحصر به لابی صهیونیستی؛ هر چند که ماهیت صهیونیستی داشته باشد، اما دیگر یک تصمیم آمریکایی به حساب می آید.

این تصمیم رونالد ریگان بوده است که ما را تحت تحریم شدید اقتصادی قرار دهد.

این تصمیم آقای هم اکنون شفاف سازی نمی کند؟ مگر در داخل کشور کسی دست شما را برای شفاف سازی بسته است؟ * جزییات بودجه" دفاعی در همه جای دنیا محرمانه است آن زوایایی از بودجه ما که راجع به آن سربسته صحبت می شود، بودجه امنیتی و نظامی ماست که در همه جای دنیا هم همین گونه با آن برخورد می شود.

یعنی عدد آن را همه می فهمند، اما جزییات آن محرمانه است.

وقتی که در مجلس صحبت از شفافیت می شود، منظور بودجه عمومی کشور که نیست، چرا که همه از آن مطلع می شوند و در دسترس نهادهای نظارتی هم قرار دارد، اما بگویید در حوزه امنیتی و نظامی کدام کشور زیر بار شفاف سازی رفته است؟ طرحی که اکثریت قریب به اتفاق آراء را در کنگره آمریکا می آورد، یک تصمیم آمریکایی است، نه تصمیم منحصر به لابی صهیونیستی؛ هر چند که ماهیت صهیونیستی داشته باشد، اما دیگر یک تصمیم آمریکایی به حساب می آید.

آیا آمریکایی ها در این زمینه شفاف عمل می کنند؟ شما الان به آمریکایی ها بگویید چقدر شده باشد و ما به ازای آن وارد سیستم بانکی ما شده باشد.

به محض آنکه کالایی در خارج از کشور فروخته شود همان خریداران و شبکه بانکی، آمار فروش ما را به CFT منتقل می کنند و آنها اطلاعات کاملاً دقیقی دارند از پولی که ما از بابت صادرات دریافت می کنیم و فردای آن روز CFTبه ما حکم می کند که گزارش دقیق میزان پولی را که دریافت داشته ایم بدهیم.

اول آمدند گفتند برجام، همه تحریم ها را برمی دارد، بعد گفتند صرفاً تحریم های هسته ای را لغو می کند، بعد هم که تحریم های هسته ای لغو نشد، گفتند که اصلاً برجام از اول هم برای لغو تحریم ها نبوده است، بلکه صرفاً گام آغازین برای اعتمادسازی بوده است.

این گونه نیست که ما بگوییم میزان اندکی از پول خود را داخل چمدان گذاشتیم و گزارش آن را هم نمی دهیم و به شما ـ گروه ویژه اقدام مالی ـ ربطی ندارد و بقیه آن نیز بدین صورت در شبکه بانکی چرخش داشته است .

ایران چه با چمدان و چه از طریق سیستم بانکی پول هایش را جابه جا کند باید پاسخ دهد که پول هایش کجا رفته است و همان مقصد پول های شما باید قابل بازرسی باشد و دقیقاً کنترل می کنند که پولی ایران به فلان گروه داده است، آیا از نظر FATF قانونی است یا غیرقانونی و در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار داشته است یا نه؟ علاوه بر آن حتی اگر گروهی که ایران به او پولی داده است در فهرست سفید FATF هم باشد، همان گروه باید پاسخ دهد که این پول را چگونه هزینه کرده است؟ آیا آن گروه هم پول را خرج گروه یا فعالیت مورد قبول FATF کرده است یا در چرخه دیگری عمل کرده است؟ مثلاً بر فرض که حزب الله در لیست سفید و حماس در لیست سیاه باشند، اگر ایران کمکی به حزب الله بکند، گروه ویژه اقدام مالی از حزب الله سوال می کند که کمک ایران را در کجا هزینه کردید؟ * CFT آغازی برای ضربه زدن به نفوذ ایران در منطقه است و این یک آغاز است در زمینه کنکاش دقیق ارتباطات خارجی ایران در حوزه امنیت و اجازه تفتیش در سیستم مالی ما برای ضربه زدن به نفوذ ما در محیط منطقه و بین الملل یعنی همان اصلی ترین مسئله آمریکا در منطقه.

اصلی ترین مسئله آمریکا در مورد ایران برجام و اقتدار موشکی ما نیست، بلکه نفوذ ایران در منطقه است که محیط بر آنان به شدت تنگ کرده است و همان جایی است که یک مقام آمریکایی می گوید ایران در را از ما بُرد.

با جناحی کردن CFT مانع آن شدند که ظرفیت ملی پای کار بیاید و با دعوای جناحی راه انداختن 90 درصد جامعه را عقب زده و بی اثر کردند و مسئله را در یک سطح 10 درصدی محدود نگه داشتند و چون دولت را در دست دارند با ابزارهای در اختیارشان مجلس را هم با خود همراه کردند.

همین اقتدار منطقه اگر برای ایران نباشد، آشوب های داخلی می تواند نظام را ساقط کند.

چرا اتفاقات داخلی به نظام ما ضربه نمی زند؟ به این دلیل که هر کس از بیرون به ایران نگاه می کند آن را کشوری مقتدر می بیند و اگر این اقتدار نباشد، عناصر شرورتری هم به صحنه خواهند آمد، ترورها در مرزهای ما افزایش می یابد و اتفاقات ناامن کننده، سیر صعودی گرفته، تعلق خاطر مردم هم به نظام کاهش می یابد و در نهایت نظام در یک سراشیبی قرار می گیرد.

اگر کمک ایران به حزب الله لبنان نباشد و نفوذ ایران در منطقه کمرنگ شود، خود ما در داخل مضمحل خواهیم شد.

این ها در این صحنه متأسفانه عمداً مسائل را واضح بیان نمی کنند.

منظورتان از این ها کیست؟ زارعی: منظور همان هایی هستند که در داخل از FATF دفاع می کنند، البته من منظورم به طور دقیق تر همه موافقان FATF نیست، بلکه مقصودم طراحان و خط دهندگان حمایت از آن در کشور است؛ همان ها که وقتی با مردم مواجه می شوند یک برجامی را نشان می دهند که کلید حل مشکلات ماست حتی حل مشکل آب خوردن را هم به آن گره می زنند و پس از آن با جناحی کردن موضوع مانع آن می شوند که ظرفیت ملی پای کار بیاید و با دعوای جناحی راه انداختن 90 درصد جامعه را عقب زده و بی اثر می کنند و مسئله را در یک سطح 10 درصدی محدود نگه می دارند و چون دولت را در دست دارند با ابزارهای در اختیارشان مجلس را هم با خود همراه می کنند و موضوع را همانطور که می خواهند به پیش می برند.

* ماجرا به FATF ختم نخواهد شد مطمئن باشید که موضوع به اینجا هم ختم نخواهد شد و ما دست کم 10 الی 15 مورد دیگر شبیه CFT خواهیم داشت که یکی یکی رو می کنند و البته به مرور فاصله میان آنها را با هم کاهش می دهند تا اینکه کلّ این پروژه الحاق ایران به سیستم سرمایه داری غربی را به اتمام برسانند.

شما ببینید اول آمدند گفتند برجام، همه تحریم ها را برمی دارد، بعد گفتند صرفاً تحریم های هسته ای را لغو می کند، بعد هم که تحریم های هسته ای لغو نشد، گفتند که اصلاً برجام از اول هم برای لغو تحریم ها نبوده است، بلکه صرفاً گام آغازین برای اعتمادسازی بوده است.

گویا FATF هم اعلام کرده است که با پذیرش 41 بند برنامه جامع از سوی ایران، تازه گام بعدی آغاز خواهد شد و هیچ گونه وعده روشنی به ایران نداده اند .

اینجا خوب است بحث دیگری را هم مطرح کنیم درباره اینکه آیا همه کشورهایی که برنامه جامع گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF را پذیرفته اند از هرگونه حمایت مالی از گروه های تروریستی منع شده اند؟ به عنوان مثال آیا عربستان" سعودی در نتیجه پذیرش کنوانسیون های FATF نتوانست از داعش حمایت مالی بکند؟ و یا اینکه چگونه انگلستان میزبان پایگاه رسانه ای گروه تروریستی الاحوازیه است؟ زارعی: تروریسم یک واژه سیاسی است نه حقوقی.

تروریسم از نظر حقوق" یعنی اقدامات یک گروه خارج از دولت از طریق بکارگیری سلاح و زور برای به قدرت رسیدن که توأم با تهدید جانی شهروندان باشد.

چگونه سپاه یک گروه تروریستی محسوب می شود؟ آیا سپاه گروهی خارج از حکومت است؟ آیا سپاه با استفاده از زور می خواهد به قدرت برسد و جان شهروندان را تهدید می کند؟ یا آیا حزب الله لبنان امروز جان شهروندان لبنانی را تهدید می کند؟ آنچه امروز از زبان آمریکایی ها و نهادهایی که به گونه ای تحت مدیریت آنها هستند، در تعریف تروریسم مطرح می شود غیر از معنای حقوقی آن است و یک معنای سیاسی برای آن درست کرده اند و در حقیقت، ماهیت تصمیم سیاسی پیدا کرده است و بر مبنای آن تصمیم می گیرند، مثلاً جمهوری اسلامی ایران را در فهرست حامیان تروریسم قرار دهند و یا کشور و گروه دیگری از آن خارج شوند.

اگر مبنای حقوقی ملاک باشد ما مُحِق و آمریکایی ها محکوم خواهند بود، آمریکایی ها در خارج از جغرافیای خودشان عملیات نظامی سنگین کرده اند و دست به اشغالگری زده اند، اما اینجا آن تعریف حقوقی کنار گذاشته می شود و تعریف سیاسی و الصاقی به میان می آید از این رو آنها که در مجلس پس از تصویب CFT اعلام کردند که ما با افتخار به منع تروریسم رأی دادیم در ساده ترین شکل آن این است که اشتباهاً معنای حقوقی تروریست را در نظر گرفته اند در حالی که این یک مسئله کاملاً سیاسی است.

* نمایندگان مجلس هنگام رأی به CFT به چه چیزی توجه نداشتند؟ امروز بخش نظامی حزب الله لبنان در فهرست سیاه غرب قرار دارد.

حال، باید از نمایندگان موافق الحاق کنوانسیون بین المللی مشغول باشند، پس تعریف سیاسی بر تروریست خواندن حزب الله حاکم است و تعریف سیاسی یعنی تصمیم سیاسی .

* FATF تروریسم و قربانی را به خوب و بد تقسیم کرده است مضاف بر اینکه تجربه ما می گوید که از نظر غربی ها تروریست و قربانی به دو دسته تقسیم می شوند: تروریست خوب و بد و قربانی خوب و بد.

ما در جهانی زندگی می کنیم که وقتی شخصیت های فلسطینی مانند شیخ احمد یاسین و عبدالعزیز رنتیسی توسط بالگردهای اسراییلی هدف قرار می گیرند و ترور می شوند، اینجا کسی اسراییل را بر اساس تعریف حقوقی تروریسم محکوم نمی کند، بلکه همین تعریف سیاسی به میان می آید و آمریکا می گوید رژیم صهیونیستی حق دارد از امنیت خود دفاع کند و حق دارد عوامل تهدیدکننده امنیتش را هدف قرار دهد.

حال تروریست و قربانی خوب از نظر غربی ها کیست؟ کسی است که عملیات ترور یا قربانی شدن او در چارچوب ایده ال غربی ها بگنجد، مثلاً وقتی اسراییلی ها در قُنیطره در برابر تهاجم سعودی ها دفاع می کنند، محکوم می شود و علیه آن قطعنامه صادر می شود و به عنوان یک جریان محکوم معرفی می کند، چرا که اینجا مدافع از نظر آنها بد و در نتیجه تروریست بد است و مهاجم که اسراییل و عربستان است، چون از نظر غرب، خوب هستند در نتیجه قربانی خوب می شوند.

بنابر این مجلس ما بدون توجه به اینکه تروریسم چگونه در FATF و با نظر وزارت خزانه داری آمریکا تعریف شده است، ماده وارده مربوط الحاق به کنوانسیون بین المللی مبارزه با تروریسم را تصویب می کند.


کلید واژه ها: آمریکایی - آمریکا - آمریکایی ها - ظریف - ایران - دولت - اطلاعات - اروپایی - مجلس - تصویب لایحه - دولت آمریکا - کاغذ - بالاترین - روحانی - برنامه - وزارت - تصمیم - صالحی - متکی - صورت - کشور - دکتر - بانک - مالی - عجیب

آخرین اخبار سرویس:
ترکان: اصلاح طلبان فداکارانه در سال 92 و 96 از روحانی حمایت کردند/اعتدال و توسعه و اصلاح طلبان در سال 98 در کنار هم خواهند بود/ساختار نهاد ریاست جمهوری باید از دفتر جدا شود

بیکاری موقت 260 هزار کارگر از صنایع خودروسازی

استخدام مسئول دفتر در شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

تصویب تفحص از بانک شهر در کمیسیون اقتصادی مجلس

رییس دادگستری تهران: مرتضوی در زندان است

زاینده رود برای 20 روز باز شود

پیکر پاک شهید دفاع مقدس در سرخس تشییع شد

دیدار نماینده ولی فقیه در فارس با آیت الله العظمی نوری همدانی

مادر شهیدان کیا در سمنان درگذشت

20 میلیارد تومان اعتبار صرف به روز رسانی امکانات مدارس خوزستان می شود

دیدار شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب خوزستان با استاندار

تربیت فاطمی ریشه در اصل توحید دارد

نهمین همایش غزه نماد مقاومت

تصمیم درباره ماندن دربرجام توسط هیات نظارت بر آن اتخاذ می شود

صالحی: تصمیم درباه برجام بر عهده هیات نظارت است/ صنعت هسته ای ما به هیچ کس وابسته نیست

استخدام حسابدار خانم جهت کار در یزد

در رادیو ایران 20 بشنوید: گزارشی از قاچاق سوخت در جنوب شرق کشور

استخدام کارشناس ارشد برق جهت یک شرکت معتبر در تهران

قطعه سازان واردکننده قطعه شدند/ بیکاری 260 هزار کارگر

استخدام منشی مدیرعامل در یک شرکت معتبر در تهران

مجموعه سوالات استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-حسابداری و حسابرسی-12دوره

مجموعه سوالات استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-راه و ساختمان-15دوره

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

52 سال است برای محیط زیست فریاد می کشم؛ اما مقاماتی که باید گوش کنند، تخصص شان این نیست

ماجرای خلبانی که 151 مسافر را سالم به زمین نشاند

فرمایش امام رضا علیه السلام برای جلوگیری از جوش زدن بدن

جمعی از متقاضیان خودرو مقابل مجلس تجمع کردند

تعریف خاص کی روش از بیرانوند در ورود به استادیوم ابوظبی

امیدواریم طرح «حذف ربح مرکب» در متن قانون بودجه 98 لحاظ شود

بعیدی نژاد: زاغری 201 بار با دختر و خانواده اش در دوران بازداشت ملاقات کرده است

نهمین همایش غزه نماد مقاومت

تابعیت ایران برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

20 میلیارد تومان اعتبار صرف به روز رسانی امکانات مدارس خوزستان می شود

توکلی خواستار جلوگیری از ادغام و انحلال دانشگاه های موفق و معتبر کشور شد

دانلود آهنگ جدید فرهاد فروتنی بنام عقده

اختلاف افکنی میان دولت و ملت خیانتی بزرگ است

تکذیب صدور حکم اعدام برای یک شهردار/ خبر خوش مجلس برای کودکان بی هویت

حمله مجدد ترامپ به پلوسی و دمکرات ها

قطعه سازان واردکننده قطعات شدند/ بیکاری موقت 260 هزار کارگر

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت آرامش آب چشمه در تهران

مصوبه مجلس برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

استخدام برنامه نویس اندروید،برنامه نویس Backend در تهران

احتمال افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد

عملیات خطرناک دو شهروند چینی برای فرار از آپارتمان در حال سوختن + فیلم

جهانگیری فردا به کرمان می رود

فیلم| جنجال توییتری بر سر طراحی سوخته صداوسیما درباره اعتراض‎های کارگران و اسماعیل بخشی

جولیانی: ترامپ از کوهن نخواسته بود تا به نمایندگان کنگره دروغ بگوید

تاکید بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی و تمرکز بر راه حل سیاسی برای بحران های منطقه ای

نهمین همایش «غزه نماد مقاومت»

تحقیق و تفحص از بانک شهر به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسید

تسریع در روند تصویب لایحه واگذاری سهام عدالت/تأکید بر تداوم حمایت دولت از اقشار کم درآمد

احتمال افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد در سال 98

طوفان به زیرساخت های شاهرود خسارت زد

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ اشرف غنی و عبدالله عبدالله نامزد شدند

استخدام کارمند خانم آشنا به حسابداری در یک شرکت معتبر دراصفهان

سگ گردانی در پارک های لواسان ممنوع شد

دشمن در تلاش است تا مسیر و رویکرد انقلابی جامعه ما را تغییر دهد

جلسه محرمانه کمیسیون صنایع درباره گرانی خودرو

استخدام کارشناس مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

تحقیق و تفحص از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در کمیسیون انرژی کلید خورد

موافقت روحانی با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا

نشست مشترک کمیسیون اجتماعی با مسئولان بانک توسعه تعاون به صبح فردا موکول شد

نظام امروز بیشتر از هر زمانی به فداکاری احتیاج دارد/ کارهایمان از سر صدق نیست/ کار جهادی انقلاب را زنده نگه می دارد

سگ گردانی در پارک های لواسان ممنوع شد

نتایج آزمون وکالت 97 اعلام شد + آدرس سایت

بخش خبری 30-10-97

متفاوت ترین صنایع دستی دنیا! +تصاویر

یادواره شهدای مشگین شهر برگزار شد

اتحاد و هم افزایی بین مسئولان و مردم تقویت شود

نخبگان در راس هرم مطالبه گری قرار دارند

تکلیف قطعی جریمه ریالی سربازی برای سال آینده مشخص شد

تصویب قوانین تحریم هواوی یک قدم به واقعیت نزدیکتر شد

طلاق عاطفی مقدمه ای بر طلاق قانونی است؛ / از طلاق عاطفی تا رسیدن به طلاق قانونی

واردات نهاده های کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شد

چینی ها کامبک زدند و صعود کردند

تابعیت ایران برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

خرازی: شایسته نیست برای کنار گذاشتن پیرسالاران به مجلس متوسل شویم

استخدام برنامه نویس front end، کارشناس توسعه کسب و کار /تهران

جزییات بازداشت همدست اسماعیل بخشی

تعقیب و گریز عجیب یک خودروی شاسی بلند و چند عابر پیاده + فیلم

دیدار نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با آیت الله العظمی نوری همدانی

تشییع پیکر مطهر 3 شهید دفاع مقدس در شیراز

بلوک بزرگتر پارلمان عراق: همراه مقاومت یا همساز سعودی؟!

سرانجام پرونده ممنوع الخروجی «پوری حسینی» به کجا رسید؟

دردیدار امیرعبداللهیان با سفیر تونس مطرح شد تاکید بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی و تمرکز بر راه حل سیاسی برای بحران های منطقه ای

رییس کمیته امداد خبر داد احتمال افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد در سال 98

خانواده های شهدا نماد ایستادگی بر سر آرمان های انقلاب هستند

بررسی طرح اجباری شدن استفاده از صندلی کودک برای خودروها در کمیسیون شوراها

مسئولان بدانند؛ برای آرامش درونی جامعه باید هزینه کنیم

شهادت همسر و برادر به فاصله یک هفته

اجتماعات داخل دانشگاه تابع قوانین مربوط به دانشگاه می شوند

مشاغل عملیاتی آتش نشانی جزو مشاغل سخت و زیان آور شد

سه عامل مهم در تداوم 40 سالگی انقلاب

تکلیف وزارتخانه های علوم، بهداشت و دانشگاه ها برای پرداخت کمک رهن مسکن به دانشجویان متاهل

از ساز ناکوک عشوری تا اظهارات دو پهلوی یوسفی/ تکمیل ساختمان جدید شورا از جیب شخصی!

فرمانده قرارگاه جهادی امام رضا (ع): نیازمند ایجاد مرکز فرماندهی و کنترل فعالیت گروه های جهادی در کشور هستیم

تأکید امیرعبداللهیان و سفیر تونس بر مقابله با طرح های صهیونیستی منطقه

همه در حل معضل حاشیه نشینی شهر آشخانه کوتاهی کرده ایم

رییس کمیته امداد خبر داد افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد در سال 98

سرپرست مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منصوب شد

CFT آغازی از یک زنجیره 15 گانه است

CFT آغازی از یک زنجیره 15 گانه است