مطالب مرتبط:
بررسی"قانون مبارزه با پولشویی" در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
بررسی"قانون مبارزه با پولشویی" در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
لاریجانی: لوایح پولشویی و پالرمو، مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت بررسی می شود / قبلا شورای نظارت مجمع درباره آنها نظر داده بود نه خودِ مجمع؛ برخی اعضا هم به این نحوه نظر دادن ایراد داشتند
بررسی"قانون مبارزه با پولشویی" در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:422018-10-15سياسي

صلاحیت هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی لوایح FATF


بررسی مصوبات مجلس در خصوص الحاق ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT در زمره وظایف هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام است و مجلس نیز مکلف به تبعیت از نظرات آن خواهد بود.

- ، قانون اساسی تعیین کننده صلاحیت های مقامات و قوای سه گانه و سایر نهادهای اساسی و نیز چارچوب ها و محدودیت هایی است که هر یک از آنها دارند.

بر اساس قانون اساسی، دولت مکلف به حرکت در چارچوب تعیین شده در قوانین مصوب مجلس است و به همین جهت مصوبات هیأت دولت در صورت تخطی از چارچوب های قانونی، توسط رییس مجلس ملغی الاثر (اصول 85[1] و 138[2] قانون اساسی) یا توسط دیوان عدالت اداری ابطال (اصول 170[3] و 173[4] قانون اساسی) می گردد.

اینها محدودیت هایی است که قانون اساسی به عنوان بالاترین سند حقوقی کشور، برای دولت مشخص کرده است و دولت نمی تواند مثلاً به این بهانه که منتخب مردم است یا مثلاً به این بهانه که رییس جمهور دومین مقام رسمی کشور پس از رهبر می باشد (اصل 113[5] قانون اساسی)، خود را مجاز به تخطی از قانون مصوب مجلس بداند یا صلاحیتهای رسمیِ مذکور در قانون اساسی را منکر شود.

شبیه به آنچه در دوره آقای احمدی نژاد رخ داد و دولت مدعی بود که ما 2 دیوان عدالت نداریم و از این طریق صلاحیتهای رییس مجلس در اعلام مغایرت مصوبات دولت با قانون (مذکور در اصول 85 و 138 قانون اساسی) زیر سؤال برده شد؛ البته شورای نگهبان در پاسداری از قانون اساسی وارد عمل شد و با نظر تفسیری خود از اصول 85 و 138 قانون اساسی[6] جلوی بی قانونی دولت وقت را گرفت.

به همین صورت، مجلس نیز مکلف به حرکت در چارچوب تعیین شده در شرع، قانون اساسی و سیاست های کلی نظام است.

(اصول 4[7]، 71[8]، 72[9]، 94[10] و بندهای 1 و 2 اصل 110[11] قانون اساسی) به همین دلیل در صورت تخطی مجلس از چارچوب شرع و قانون اساسی، شورای نگهبان (اصول 4 و 94) و در صورت تخطی مجلس از چارچوب سیاست های کلی نظام، مقام رهبری (بند 2 اصل 110 قانون اساسی) جلوی لازم الاجرا شدن مصوبات مجلس را می گیرند.

البته به موجب ذیل اصل 110 قانون اساسی که بیان می دارد: رهبر می تواند بعضی از وظایف و اختیارات خود را به شخص دیگری تفویض کند ، مقام رهبری این صلاحیت خود را به هیأت عالی نظارت مجمع (هیأت عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی نظام) تفویض کرده است؛ ایشان به موجب جزء 1-4 پیوست حکم اعضای دوره هشتم مجمع تشخیص مصلحت نظام (ابلاغی 30/5/1396)، چنین مقرر داشته اند: وظایف صحن مجمع در امر نظارت به جمع برگزیده ای از اعضای مجمع انتقال یابد و انتخاب این جمع بر عهده اعضای مجمع است.

پس هیأت مزبور، قائم مقام و جانشین رهبر در نظارت بر مصوبات مجلس به منظور جلوگیری از نقض سیاست های کلی نظام است.

این موارد نیز محدودیت هایی است که قانون اساسی به عنوان سند حقوقی مادر، برای مجلس مشخص کرده است؛ پس طبعاً مجلس نمی تواند به این بهانه که مظهر اراده و حاکمیت ملی است یا با تمسک به این فرمایش امام راحل که مجلس در رأس امور است ، خود را مجاز به زیر پا گذاشتن قانون اساسی بداند و چنانکه نایب دوم ریاست مجلس آقای مطهری گفته اند، چنین استدلال (!) شود که ما 2 شورای نگهبان نداریم و از این طریق صلاحیت های هیأت عالی نظارت مجمع پایمال گردد.

قطعاً از مجلس که وظیفه اصلی آن قانونگذاری و نظارت بر عملکرد دولت در تبعیت از قوانین می باشد، انتظار بیشتری در خصوص پایبندی به قانون وجود دارد.

چرا که هرچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک! به امید آنکه این بار کار به ورود شورای نگهبان برای جلوگیری از بی قانونی مجلس نکشد! خلاصه آنکه هیأت عالی نظارت مجمع، بر اساس صلاحیت های قانونیِ مذکور در قانون اساسی، به منظور نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام تشکیل شده است که پیش تر، این صلاحیت به کلیه اعضای مجمع تفویض شده بود.

از جمله مهمترین وظایف این هیأت، بررسی و تطبیق مصوبات مجلس با سیاست های کلی نظام است که این موضوع، در مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام (مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام که به تأیید مقام معظم رهبری رسیده است) نیز تصریح و تأکید شده است.

[12] بنابراین، بررسی مصوبات مجلس در خصوص الحاق ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT در زمره وظایف هیأت مذکور می باشد و مجلس نیز مکلف به تبعیت از نظرات هیأت عالی نظارت است، همانطور که مکلف به تبعیت از نظرات شورای نگهبان است.

یادآوری می شود که نظارت بر مصوبات مجلس از حیث عدم مغایرت با سیاست های کلی نظام، امری جدید نبوده و مسبوق به سابقه می باشد که از جمله این مصادیق می توان به نظارت بر قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال 1397 کل کشور اشاره کرد.

حتی پیش تر و در زمان لایحه اجرای سیاست های کلی اصل 44 نیز این صلاحیت اِعمال می شده است؛ [13] کما اینکه مرحوم هاشمی رفسنجانی (ریاست فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام) با بیان این مطلب، از برخی مخالفتها که در این زمینه وجود داشته گلایه کردند.

[14] در پایان به کلامی از معمار کبیر جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) اشاره می کنیم که در مواجهه با بی قانونی های بنی صدر و نقض مکرر قانون اساسی توسط او چنین فرمود: نمی شود از شما پذیرفت که ما قانون را قبول نداریم.

غلط می کنی قانون را قبول نداری! قانون تو را قبول ندارد.

[15] *دکترای حقوق عمومی و مدرس دانشگاه [1] اصل 85 قانون اساسی: .

مجلس شورای اسلامی می تواند تصویب دایمی اساسنامه سازمان ها، شرکت ها، مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های ذی ربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد.

در این صورت .

مصوبات دولت نباید مخالف قوانین و مقررات عمومی کشور باشد و به منظور بررسی و اعلام عدم مغایرت آنها با قوانین مزبور باید ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی برسد.

[2] اصل 138 قانون اساسی: علاوه بر مواردی که هیئت وزیران یا وزیری مأمور تدوین آیین نامه های اجرایی قوانین می شود، هیئت وزیران حق دارد برای انجام وظایف اداری و تأمین اجرای قوانین و تنظیم سازمان های اداری به وضع تصویب نامه و آیین نامه بپردازد.

د.

دولت می تواند تصویب برخی از امور مربوط به وظایف خود را به کمیسیون های متشکل از چند وزیر واگذار نماید.

د.

تصویب نامه ها و آیین نامه های دولت و مصوبات کمیسیون های مذکور در این اصل، ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی می رسد تا در صورتی که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیئت وزیران بفرستد.

[3] اصل 170 قانون اساسی: قضات دادگاه ها مکلفند از اجرای تصویب نامه ها و آیین نامه های دولتی که مخالف با قوانین و مقررات اسلامی یا خارج از حدود اختیارات قوه مجریه است خودداری کنند و هر کس می تواند ابطال این گونه مقررات را از دیوان عدالت اداری تقاضا کند.

[4] اصل 173 قانون اساسی: به منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین یا واحدها یا آیین نامه های دولتی و احقاق حقوق آنها، دیوانی به نام دیوان عدالت اداری زیر نظر رییس قوه قضاییه تأسیس می گردد.

حدود اختیارات و نحوه عمل این دیوان را قانون تعیین می کند.

[5] اصل 113 قانون اساسی: پس از مقام رهبری رییس جمهور عالی ترین مقام رسمی کشور است .

[6] نظر تفسیری شماره 732/30/91/م مورخ 20/3/1391 شورای نگهبان: عطف به نامه شماره 6082 ـ 1/م مورخ 3/3/1391، مبنی بر اظهارنظر تفسیری در خصوص اصول هشتاد و پنجم و یکصد و سی و هشتم قانون اساسی، موضوع در جلسه مورخ 10/3/1391شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر شورا به شرح زیر اعلام می گردد: هیأت وزیران پس از اعلام نظر رییس مجلس شورای اسلامی مکلف به تجدیدنظر و اصلاح مصوبه خویش است؛ در غیر این صورت پس از گذشت مهلت مقرر قانونی، مصوبه مورد ایراد ملغی الاثر خواهد شد.

[7] اصل 4 قانون اساسی: کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد.

این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهای شورای نگهبان است.

[8] اصل 71 قانون اساسی: مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع کند.

[9] اصل 72 قانون اساسی: مجلس شورای اسلامی نمی تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد.

تشخیص این امر به ترتیبی که در اصل نود و ششم آمده بر عهده شورای نگهبان است.

[10] اصل 94 قانون اساسی: کلیه مصوبات مجلس شورای اسلامی باید به شورای نگهبان فرستاده شود.

شورای نگهبان موظف است آن را حداکثر ظرف ده روز از تاریخ وصول از نظر انطباق بر موازین اسلام و قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد و چنانچه آن را مغایر ببیند برای تجدید نظر به مجلس بازگرداند.

در غیر این صورت مصوبه قابل اجرا است.

[11] اصل 110 قانون اساسی: وظایف و اختیارات رهبر: 1- تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام.

2- نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام.

3- .

[12] ماده (7) مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام: رییس مجلس شورای اسلامی موظف است پس از اعلام وصول طرح ها و لوایح در مجلس، نسخه ای از آنها را برای اطلاع [هیأت عالی نظارت] مجمع ارسال نماید.

هم زمان با بررسی طرح ها و لوایح به خصوص قانون برنامه، قانون بودجه و تغییرات بعدی آنها در مجلس شورای اسلامی، [هیأت عالی] نظارت مجمع نیز محتوای آنها را از نظر انطباق و عدم مغایرت با سیاست های کلی مصوب بررسی می نماید.

[هیأت عالی] نظارت مواردی را که مغایر یا غیرمنطبق (حسب مورد) با سیاست های کلی می بیند .

مطرح می کنند و نهایتاً اگر در مصوبه نهایی مجلس مغایرت و عدم انطباق باقی ماند، شورای نگهبان مطابق اختیارات و وظایف خویش بر اساس نظر مجمع تشخیص مصلحت اِعمال نظر می نماید.

[13] بشیری، عباس، گفت وگو با آیت الله هاشمی رفسنجانی: پیشینه و کارنامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، تهران، صدف سماء، 1388، ص 116 [14] هاشمی رفسنجانی، علی اکبر، نقادی نظرورزی ها درباره مجمع تشخیص مصلحت ، راهبرد، 1381، شماره 26، ص 43 [15] صحیفه امام (ره)، ج 14، ص 378
کلید واژه ها: قانون اساسی - قانون - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت - مجلس - صلاحیت - دولت - نظارت - نظام - شورای نگهبان - دیوان عدالت - مصوبات مجلس - رییس مجلس - دیوان عدالت اداری - صورت - رهبر - تشخیص - عالی - نگهبان - شورای - رهبری - احمدی نژاد - رییس جمهور - کشور - هایی - بالاترین - اختیارات - انتخاب - انتقال - قوانین

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای یک نشست ناتمام در وزارت خارجه

طلاب خطبه فدکیه را حفظ کنند

ستاره درخشان خونین

اقدام پژوهی چگونه توانستم به تقویت و توسعه تفکر پژوهشی و توسعه فکری دانش آموزانم یاری رسانم؟

مهم ترین تحریم های اقتصادی بعد از فتنه 88

محمد علی حوثی: مردم یمن از حمله ائتلاف متجاوز به صنعاء هراسی ندارند

30 دی 1357؛ شروط امام برای ملاقات با رییس شورای سلطنت

ختم کلام درباره جبهه اعتدال

ولایت ستیزی دشمنان از دوران آغازین اسلام

افت شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز 97

طلب 84 میلیارد تومانی مسافران بابت تأخیر و لغو پروازها

زیباکلام: آقای موسوی خویینی ها! وقتی دادستان بودید، چند هزار نفر سر از اوین درآوردند؟

تلفات انفجار خط لوله نفت در مکزیک: 66 کشته و 76 زخمی+فیلم و عکس

برپایی آزمون ورودی طرح دانشجو معلم قرآن کریم درخراسان شمالی

احمدی نژاد هم در چالش عکس 10 ساله شرکت کرد+عکس

پاسگاه هایی که دور می خورند

گزارش نظام مهندسی در حادثه پلاسکو فراموش شد

جلوگیری از تحریف مصونیت است نه محدودیت

سیگنال مثبت شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات

حل مشکل آلودگی با حمل و نقل عمومی

احمد خاتمی: اجلاس لهستان برگزار نشده شکست خورد

آقازاده برزیلی به دردسر افتاد

3 دوست داشتنی ِ دنیا از منظر حضرت زهرا (س)

کنفرانس بین المللی چابهار با حضور 35 کشور برگزار می شود

مستند طراحی سوخته

لایه های «آموزش»، «پژوهش»، «خدمات»، «تبلیغات و اطلاع رسانی» راهبرد های حضور دین در فضای مجازی هستند

اینفوگرافی / ایرانی ها چقدر موافق آزادی رسانه ها هستند؟

فارس گزارش می دهد؛ کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می خورد

40 سال دفاع و امنیت-1 گام هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد/ «ذوالفقار» در نیام، «کرار» در میدان

انتقاد نماینده ولی فقیه از رویکرد محدودسازی فضای مجازی: با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

آمریکایی ها برای پیداکردن همپیمان علیه ایران به دوره گردی افتادند

اقدام پژوهی چگونه توانستم با استفاده از بازی های بومی محلی یادگیری درس تبدیل واحد ها ی کلاس ششم را در دانش آموزان تقویت نمایم؟

پالرمو ضد استقلال و امنیت کشور است برخلاف مصلحت نظام عمل نکنید

آیت الله خاتمی: اجلاس لهستان برگزار نشده شکست خورد

ترتیل صفحه 561 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

گزارش ویدئویی فارس فارس من| گلایه های پدر شهیدان عرب سرخی از بنیاد شهید

سید احمد خاتمی: وزیر خارجه آمریکا مانند گدای دوره گرد است/ به کوری چشم آنها جمهوری اسلامی ساقط شدنی نیست

اعلام آخرین اقدامات پروژه اتوبوس BRT در بندرعباس

معاون قوه قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات: لایه های «آموزش»، «پژوهش»، «خدمات»، «تبلیغات و اطلاع رسانی» راهبرد های حضور دین در فضای مجازی هستند.

اشاره آیت الله مکارم به خلع لباس سیدحسن آقامیری

زیباکلام: آقای موسوی خویینی ها، وقتی دادستان بودید، چند هزار نفر سر از اوین درآوردند؟

برگزاری دوره ی تربیت مربی کودک و نوجوان در حوزه ی مهدویت در یزد

اول بهمن ماه می گیرد

محمد مسجد جامعی: شیخ نشین ها می خواهند با «جامعه بسته» وارد «جامعه باز» شوند

اجلاس لهستان برگزار نشده شکست خورد

ارتباط گسترده محرک و ضرورت توسعه استان های مرزی است

ارتباط گسترده محرک و ضرورت توسعه استان های مرزی است

ادعای سقوط هواپیمای مسیر زاهدان تکذیب شد

نقش فرهنگ در توسعه برای مدیران استان ناشناخته است

پل ارتباطی بر روی دره وحدت لنده احداث می شود

گزارش تصویری اختتامیه بزرگترین جشنواره فرهنگی جهان اسلام

تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد سکوی رایانش داخلی

سند ملی مبارزه با مواد مخدر باید در خوزستان اجرا شود

ادعای سقوط هواپیمای مسیر زاهدان تکذیب شد

ارتباط گسترده محرک و ضرورت توسعه استان های مرزی است

وسواس در کودکی؛ تشخیص و درمان آن

خاطره رهبر انقلاب از مشروب

فال روزانه یکشنبه 30 دی 1397

اسب های آتشین در فستیوال روشنایی اسپانیا

آیت الله خاتمی: اجلاس لهستان برگزار نشده شکست خورد

ادعای سقوط هواپیمای مسیر زاهدان تکذیب شد

رونق اشتغال از اولویت های لایحه بودجه 98

پل ارتباطی بر روی دره وحدت لنده احداث می شود

صحبت های حجت الاسلام و المسلمین اژه ای درباره جذب نیروی جوان در قوه قضاییه

نقش فرهنگ در توسعه برای مدیران استان ناشناخته است

برای قهرمانی تنها تکنیک و استراتژی لازمه کار نیست

گزارش تصویری اختتامیه بزرگترین جشنواره فرهنگی جهان اسلام

علی تنها مونده میون بی خبرا

برگزاری سومین دوره کلاس معارف مهدویت در 11 شهر

فضای مجازی یکی از بهترین فرصت هابرای مخابره ی کلام حق به جهان است/ ارتقاء سواد رسانه ای ضروری است

پل ارتباطی بر روی دره وحدت لنده احداث می شود

پاسخگویی معاون اول قوه قضاییه به پرسش های برنامه بدون توقف

یادواره 136 شهید رضوانشهر برگزار شد

سند ملی مبارزه با مواد مخدر باید در خوزستان اجرا شود

تیپ متفاوت میرسلیم در مراسم ختم «محمدرضا اعتمادیان» +تصویر

چهارشنبه های عجیب در آمریکا

انتقاد نماینده ولی فقیه از محدودسازی فضای مجازی: با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

سیاست دولت در تحریم ها صداقت است/ تدبیر یعنی آینده نگری

کنفرانس بین المللی چابهار با حضور 35 کشور برگزار می شود

با شما رکاب خواهیم زد

تاجگردون: ردیف بودجه مؤسسه آیت الله مصباح افزایش یافت

بیشترین ازدواج دانشجویی در دانشگاه پیام نور صورت می گیرد

چه کنید اگر همسرتان از بحث و گفتگو کنار می کشد؟

بدون پا بر سر اعتقاداتش ایستاده است

جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

یکی از بهترین فرصت ها برای جمهوری اسلامی، فضای مجازی است

«محمودرضا» به عشق ظهور به سپاه قدس پیوست

یادواره 136 شهید رضوانشهر برگزار شد

شهیدی که پادری منزلش پرچم اسراییل و آمریکا بود! +تصویر

انصار الله: پاتریک کامائرت در پی کودتا علیه توافق سوئد است

واکنش ایران به دستگیری یک جاسوس فعال برای ایران

تجلیل از دست اندرکاران کنگره 2000 شهید خراسان جنوبی

رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

معاون صدا و سیما: بازداشت مرضیه هاشمی، جنگ سیاسی واشنگتن علیه ایران است

کشته شدن خبرنگار خبرگزاری آمریکا در لیبی

چه کسی سکاندار وزارت بهداشت می شود؟

افزایش شاخص سلامت کشور با تولید واکسن کودکان

اقدام پژوهی چگونه توانستم با استفاده از روشهای نوین تدریس مشارکت و فعالیت دانش آموزان رانسبت به یادگیری درس علوم بالا ببرم؟

شهیدی که پادری منزلش پرچم اسراییل و آمریکا بود! +عکس

ذکر مصائب حضرت فاطمه زهرا (س) توسط رهبرانقلاب

صلاحیت هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی لوایح FATF

صلاحیت هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی لوایح FATF