مطالب مرتبط:
آزفا تغییر نگرش به ایران/ صفر تا صد آموزش زبان فارسی به جوانان خارجی در دل دانشگاه های ایرانی
دوایر دولتی آموزش و پرورش را یاری دهند
آموزش و پرورش تمام استانداردهای اردویی را رعایت کرده است/ اردوهای دانش آموزی به فعالیت خود ادامه می دهند
ماهیت و محتوای آموزش و پرورش امروز باید تغییر کند/ رصد مستمر و کنترل کیفیت در مدارس از مهر 97
لزوم تغییر نگاه به آموزش و پرورش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:312018-10-15سياسي

دولتمردان نگرش خود را به آموزش و پرورش تغییر دهند


ایرنا- عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر این باور است که زمان و توجه مدیریتی اختصاص یافته توسط مدیران ارشد کشور به آموزش و پرورش ناکافی است و باید نگاه مدیران و دولتمردان نسبت به نظام آموزشی تغییر کند.

- محمود مهرمحمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره مسائل مختلف حوزه تعلیم و تربیت کشور اظهار داشت: هیچ گاه در کشورمان به آموزش و پرورش به عنوان امر جدی نگاه نشده حال آن که این وزارتخانه باید به مساله اصلی کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: هر چند تلاش هایی قبل و بعد از انقلاب برای توسعه آموزش و پرورش صورت گرفته، اما یک توجه همه جانبه و پایدار را شاهد نبوده ایم.

سرپرست پیشین دانشگاه فرهنگیان معتقد است که مسئولان کشور هیچ وقت به دلیل کاستی های نرم افزاری و سخت افزاری آموزش و پرورش دلواپسی چندانی نداشته اند و از سوی دیگر، آموزش و پرورش همیشه در مسیری در حرکت بوده که این دلهره همواره برای دانش آموزان و والدین وجود داشته است.

مهرمحمدی افزود: آموزش و پرورش همیشه به عنوان یک دستگاه پرهزینه محسوب شده که هر قدر بودجه به آن اختصاص پیدا کند، همچنان نیازمند بودجه است و البته این اعتبارات را سرمایه ای تلقی نمی کنند در حالی که هزینه کردن درست و صحیح در امر آموزش و پرورش از نوع سرمایه ای و در خدمت توسعه کشور خواهد بود.

** توجه بیشتر به دوره دبستان و پیش دبستانی عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: باید با انجام کارهای اقناعی در سطح عمومی و تقویت فرهنگ عمومی جامعه اهمیت تربیت در دوران کودکی تبیین شود و از سوی دیگر سیاست گذاران ما نیز باید منطبق بر این اصل حرکت کنند و توجه داشته باشد که توسعه منابع انسانی از سنین کودکی بسیار اثربخش است.

مهرمحمدی افزود: تربیت در سنین کودکی اگر درست و صحیح نباشد، ورود به رشته های تخصصی نیز با ناکارآمدی مواجه خواهد شد اما اگر با روش های مختلف رسانه ای و تبلیغاتی آگاهی بخشی شود، می توانیم فرهنگ عمومی در زمینه اهمیت بخشیدن به آموزش های دبستان و پیش دبستان را تقویت کنیم.

وی در بیان مقایسه میزان اهتمام به آموزش عمومی و آموزش عالی یادآور شد: باید به خاطر داشته باشیم که توجه نکردن به این معنا نیست که دولت در مقایسه با آموزش عمومی در سنین کودکی، توجه بیشتری به آموزش عالی داشته است، و در هر صورت نیازمند آن هستیم که آموزش عمومی و به ویژه دبستان و پیش دبستان جدی تر مورد توجه قرار بگیرد.

** دولت از مدرسه داری دست بردارداین استاد بازنشسته دانشگاه تربیت مدرس، مشارکت مردمی در 40 سال گذشته و ظرفیت های ایجاد شده در این مسیر را نسبتا مناسب ارزیابی کرد و گفت: شوراهای شهر و روستا، انجمن های اولیا و مربیان و مدارس غیردولتی را در تعقیب این سیاست تجربه کرده ایم، اما هیچ کدام مقصود ما از تبدیل آموزش و پرورش به یک امر مردمی را برآورده نکرده است.

مردم باید در آموزش و پرورش به طور اساسی تر مشارکت داشته باشند.

مهرمحمدی تاکید کرد: پیشنهاد می کنم دولت از مدرسه داری دست بردارد تا زمانی که مدارس ما ماهیت دولتی دارند احساس مشارکت جدی نمی تواند شکل بگیرد زیرا مدرسه باید متعلق به مردم باشد و از زیر چتر دولت و بودجه سرانه ای که مستقیما به آنها اختصاص می دهد، رها شود.

وی اظهار داشت: این پیشنهاد به این معنا نیست که دولت سهم خود در تامین هزینه های آموزش و پرورش را نادیده بگیرد، بلکه نظام توزیع این منابع تغییر می کند و مدارس برای تضمین بقای خود باید سهم دولتی هر خانواده از بودجه آموزش و پروش را از دست ذینفعان ( والدین) دریافت کنند.

سرپرست پیشین دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: در بخش محتوایی نقش دولت به قوت خود باید باقی بماند اما در مدارس نقاط مختلف کشور فضایی مهیا خواهد شد که با توجه سلایق و علایق خودشان بتوانند بسترهای ویژه ای را برای رشد دانش آموزان فراهم کنند.

** الگوی رقابت محوری در مدارسمهرمحمدی با تاکید بر این که رقابت برای کسب موفقیت در امر آموزش نباید و نمی تواند به یک رویه مسلط و اتفاق غالب تبدیل شود، گفت: رقابت به شکل لجام گسیخته، کنترل نشده و مهار نشده مخرب خواهد بود و آثار روحی و روانی مخربی برای دانش آموزان و والدین در پی خواهد داشت و این همان عاملی است که سبب دلهره، دلواپسی و به اصطلاح تب کردن آنها می شود.

وی مدرسه را مکانی برای لذت بردن و شاد بودن دانش آموزان و کسب تجربیات یادگیری از این جنس توصیف و اضافه کرد: با این وصف ما باید دقت کنیم که عنصر رقابت به شکل برنامه ریزی شده، آثار مخرب نخواهد داشت البته عاری و خالی کردن فضای مدرسه از هر نوع و هر میزان رقابت هم مناسب نیست.

رقابت جزیی از قاعده زندگی است و باید به عنوان بخشی از واقعیت زندگی به صورت مدیریت شده تجربه شود چرا که باید دانش آموزان برای تمام عرصه های زندگی واقعی آماده شده باشند.

بنابر این فلسفه تربیتی قابل دفاع فلسفه ای است که به میزان مناسب و بهینه از رقابت را هم پذیرفته باشد.

** حضور و ارتباط مستقیم وزیر آموزش و پرورش و یا رییس جمهوری در کف مدرسه مهرمحمدی با بیان اینکه حضور سرزده و ارتباط مستقیم مقام های ارشد دولتی در مدارس خالی از لطف نیست گفت: مساله اساسی این است که جریان سیاست گذاری، آگاه به واقعیت های آموزشی و اصطلاحا اطلاعات کف مدرسه باشد و باید با هر روشی بتوانیم پیوند بین سیاست گذاران و این واقعیت ها را تقویت کنیم که یقینا سودمند خواهد بود.

وی تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که اصل موضوع همین است که درک بهتری نسبت به امکانات و مطالبات و حس و حال معلمان و دانش آموزان به دست بدهد از این رو از هر نوع اقدامی که مدیران در سطوح عالی بتوانند در دستور کار خودشان قرار بدهند تا در فضای ذهنی آماده تر و واقع بینانه تر تصمیمات پاسخگوتر اتخاذ کنند باید استقبال کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کسب این آگاهی توسط مدیران ارشد و پیش نیاز تصمیم های درست البته فقط از کف مدرسه حاصل نمی شود، گفت: مهم این است که مدیران و مسئولان سطوح عالی کشور زمانی بیشتر از آنچه تاکنون برای آموزش و پرورش صرف کرده اند، به این حوزه اختصاص دهند یا بخش بیشتری از زمان فعال مدیریتی خود را آگاهانه و هوشمندانه به خاطر منافع ملی به آموزش و پرورش اختصاص بدهند.

مهرمحمدی در توضیح ایجاد این ارتباط گفت: این ارتباط ممکن است با روش های مختلف مانند مطالعه کتابی از خاطرات یک معلم یا مدیر مدرسه و یا از طریق گفت و گو با چند نفر از معلمان نیز حاصل شود و البته نباید منحصر به حضور در مدرسه باشد.

**مساله ای به نام غیبت روسای جمهوری در جلسات شورای عالیعضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی همچنین با بیان اینکه سالهاست روسای جمهور کشورمان به عنوان ریاست شورای عالی آموزش و پرورش در جلسات این شورا شرکت نکرده اند، تاکید کرد: جدی گرفتن جلسات شورای عالی آموزش و پرورش توسط رییس جمهوری نشانه خوبی برای اهمیت دادن به مقوله آموزش و پرورش است.

مهرمحمدی یادآور شد: حضور نداشتن یا حتی حضور کمرنگ نشانه خوبی نیست و نشان می دهد چه میزان از زمان فعال مدیریتی رییس جمهور به آموزش و پرورش و توسعه منابع انسانی کشور اختصاص پیدا می کند که این میزان کافی نیست.

** فاصله بین دانشگاه های علوم تربیتی و مدرسه مهرمحمدی فاصله میان دانشگاه های علوم تربیتی و مدارس را از جمله معضلات در سیستم آموزشی کشور دانست و گفت: علوم تربیتی جریانی در خدمت توسعه عمل تعلیم و تربیت است و در حقیقت هر چه در عالم نظر اتفاق می افتد باید به نوعی در خدمت کیفیت عمل تعلیم و تربیت باشد.

برای این منظور باید شاهد استقرار ساختار رفت و برگشت دیالکتیکی بین نهاد دانشگاهیان و مدرسه باشیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون شاهد این رفت و برگشت از عمل به نظر و برعکس نیستیم و اینجا جایی است که دانشکده های علوم تربیتی با مشکل مواجه می شوند، به این معنا که آن کارکردهای لازم را از خود بروز نمی دهند و کنش دانشگاهیان در حوزه علوم تربیتی در خدمت مسائل تعلیم و تربیت و ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش قرار نمی گیرد.

سرپرست پیشین دانشگاه فرهنگیان این مشکل را یک مشکل ساختاری عنوان کرد و افزود: علت این است که رشته های علوم تربیتی را مثل رشته های پزشکی و حقوق دارای یک ذات و جوهر عملی نمی بینیم و این مساله سبب می شود که این رشته یک حیات ایزوله آکادمیک داشته باشد.

وی در تشریح روابط موجود میان دانشگاه و مدرسه با بیان اینکه این رابطه اکنون بسیار کمرنگ است، گفت: آموزش و پرورش باید آغوش خود را برای دانشگاهیان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها بگشاید و از این منظر نیز با موانع و محدودیت هایی مواجه هستیم.

مهرمحمدی افزود: مثال بارز قطع رابطه بین عمل و نظر در عرصه های علوم تربیتی، تربیت معلم است و ما یکصد سال است که در حوزه تعلیم و تربیت چیزی به عنوان نظرورزی و نظریه پردازی نداریم و در حوزه تربیت معلم فقط عمل داشتیم و هیچ کار نظری انجام ندادیم و نظریه سازی نکرده ایم که به هر دو اشکال وارد است.

وی با اشاره به تجربه مسئولیت خود در دانشگاه فرهنگیان گفت: در دوره ای که در دانشگاه فرهنگیان بودم تلاش کردم که پیوند حرکت های علمی با جریان عملی تربیت معلم را برقرار کنم و بذر اولیه ای را برای آن تدارک دیدم که به تدریج در حال بارور شدن است.

** مهارت آموزی نیاز و ضرورت مدارساین استاد دانشگاه با بیان اینکه مهارت فقط در برگیرنده مهارت های فنی و یدی نیست و باید با دید وسیع تری به آن نگریسته شود، اضافه کرد: البته بسیار مهم است که بتوانیم مدرسه را به محیطی تبدیل کنیم که سودمندی بیشتری دارد و دانش آموختگانش واجد مهارت و کارایی بیشتری باشند.

وی که از مجریان و تدوین کنندگان اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، بر لزوم تفکیک بین مهارت به معنای عام و مهارت های یدی و فنی تاکید کرد و گفت: در سند تحول هم این استدلال را داشتم که مدرسه جای مهارت های شغلی و تربیت مهارت های فنی نیست چرا که تربیت شغلی از مصادیق تربیت تخصصی است و آموزش و پرورش مهد آموزش های عمومی است که این صفت در سند تحول هم تصریح شده است.

مهرمحمدی افزود: این خط قرمز را باید رعایت کنیم که مدرسه می تواند مهارت های فنی را ارائه کند اما نه در حد تربیت شغلی و مسئولان و متولیان آموزش و پرورش نباید توصیه و پرسش مهر رییس جمهوری در خصوص مهارت آموزی را به اشتباه در حد مهارت های فنی کاهش دهند.

وی تصریح کرد: دوره 12 ساله آموزش عمومی برای تحقق تربیت عمومی است و مهارت هایی مانند مهارت های فکری و حل مساله و مهارت کار جمعی و گروهی را باید جدی بگیریم و توجه داشته باشیم که مهارت به معنای فنی یا حرفه ای آن هم در چارچوب آنچه تربیت حرفه ای – اقتصادی نامیده شده است برای همه دانش آموزان لازم نیست.

این اقدام همسو با نظریه ای است که هدف از آموزش مهارت را نه یادگیری یک شغل یا کسب و کار، بلکه فهم نقش شغل و تقسیم کار اجتماعی در دوام حیات جوامع می داند.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی - وزارت آموزش و پرورش - سنین کودکی - کشور - برنامه ریزی - تربیت - دولت - دانشگاه فرهنگیان - فرهنگ - وزارت - توسعه - دانشگاه - سرمایه - برنامه - مدیران - بعد از انقلاب - نظام آموزشی - دانش آموزان - پیش دبستانی - هزینه - شورای - بودجه - همیشه - اهمیت - ایرنا - قبل و بعد - درست - تبلیغاتی

آخرین اخبار سرویس:
احیای ستاد بن راهکار کمک به جامعه کارگری است

گزارشی از «بر خوان سعدی» در گرجستان

لزوم تغییر دیدگاه درباره مطالعات هخامنشی

انتقاد زائری از دخالت روحانیون در همه امور

آغاز عملیات اجرایی ساخت مدرسه شهدای بانک ملّی ایران در شهرستان سپیدان استان فارس

مهلت 48 ساعته وزارت کشور برای تأیید «حناچی»

عذرخواهی عوامل "دستپخت" به دلیل توهین زننده داور به شرکت کننده

شاهد تکرار حرف های دشمنان علیه سپاه و شورای نگهبان در مجلس و دولت هستیم

اطلاع نگاشت | افول آمریکا

دانلود سوالات جدید حماسه اربعین حسینی(ویژه فرهنگیان)

افشاگری نماینده مجلس از رقم 900 میلیونی پاداش بازنشستگان

سوئدی حرف زدن بهنوش بختیاری (فیلم)

بلند ترین برج های تلویزیونی جهان

2500 بسیجی شهرداری تهران با امام راحل تجدید میثاق کردند

توضیح و فتوای دیگر حضرت آیت الله مکارم شیرازی درباره ترمیم بکارت

روسیه بدنبال ارایه اقامت نامحدود به شهروندان خارجی است

حضرت آیت الله نوری همدانی: نهج البلاغه باید کتاب درسی حوزه باشد

واعظی: سخنان ظریف، موضع دولت است

فیلم/ انتقاد افشانی، شهردار سابق تهران از لاریجانی

باید به دنبال خروج فرش از تحریم بود

51 مقاله به همایش مولانا خالد شهرزوری در کردستان ارسال شد

تکریم پیامبرخاتم (ص ) تجلیل از همه پیام آوران الهی است

120هزار مأموریت انضباط شهری آبان ماه امسال در تهران انجام شد

واعظی: سخنان ظریف، موضع دولت است/ مصادیق پولشویی از نگاه دولت

بسیج؛ بهترین دستاورد انقلاب اسلامی

استعفای یک مقام سازمان ملل متحد

مراقب ظهور «متولدان فصل تحریم» باشیم!

ویدئو/ اعتیاد انتخاب زنان نیست، سرنوشت آنهاست

انتخاب شهردار جدید کرمانشاه کاملا قانونی است

اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان/برکناری همه بازنشستگان ریاست جمهوری تا ساعت 24 امشب

ندای وحدت و توسعه استان را هر چه قوی تر به صدا در آوریم

هزینه مجلس ترحیم در اردبیل یک زندانی را آزاد کرد

آرامستان های اردستان نیاز به ساماندهی دارد

اتکای جشن های فرهنگی چهل سالگی انقلاب مردم باشند

دولت به دنبال شفافیت و مبارزه با فساد است

ندای وحدت و توسعه استان را هر چه قوی تر به صدا در آوریم

تکریم پیامبرخاتم (ص ) تجلیل از همه پیام آوران الهی است

این همایش فرصت ارزشمندی برای نزدیکی متخصصان اطلاعات مکانی و سایر حوزه ها است

ایفای نقش امام خمینی (ره) بسیار حساس و سخت بود/شوق زیادی برای اکران فرزند صبح دارم

برگزاری جلسات مشترک وزارت کشور با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیک در سال 98

سطح اختلاف نظر فقهی در مسائل اجتماعی جامعه را متشتت وپراکنده می کند

ارتش همواره در کنار مردم است

حال «قصه گوی جنگ» رو به بهبودی است

بازدید نماینده ولی فقیه در گیلان از غرفه بنیاد استان در نمایشگاه کتاب

اکبری: توصیه های شورای نگهبان در مورد CFT کلی بوده و گویا نیست

ادیانی: آقای وزیر خارجه آمریکای قصاب، خاورمیانه نحس و نامهربان نیست

اسماعیلی: هر کس به اختلافات دامن بزند و ناامیدی و یاس را ترویج کند انقلابی نیست

نطق نماینده شوش درباره کارگران نیشکر هفته تپه

ناظران مجلس در هیات واگذاری فعالیت ها و بنگاه های دولتی به بخش غیردولتی انتخاب شدند

اولین گوشی سامسونگ از سری گلکسی M در گیک بنچ رویت شد

پیام قدردانی روحانی از استقبال صمیمانه مردم آذربایجان غربی

ضرب و شتم کودک مهابادی تایید شد

هفته آینده گوشی های توقیفی وارد بازار می شود

اعتبارات سازمان بهزیستی در سال 98 افزایش می یابد

خروش حوزویان اهواز در حمایت از مردم مظلوم یمن

استخدام راننده ترجیحا آشنا به کار قالیشویی در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در شرقِ تهران

استخدام مجموعه زیبایی یوتاب

وحدت امت لازمه معرفی اسلام رحمانی به دنیاست

استخدام مدرس زبان در موسسه زبان کودک

استخدام کارگر ساده جهت رستورانی در همدان

استخدام فروشنده ماهر آقا برای فروشگاه لوازم آرایشی در تهران

باهنر: دیگر قرار ورود به صحنه انتخابات را ندارم؛ نه مجلس و نه ریاست جمهوری / «هیات عالی نظارت» شخصیتی جدا از مجمع دارد / نمی گویم توبه کند و بگوید استغفرالله، اما رییس دولت اصلاحات باید تقصیرهایش در سال 88 را جبران کند

استخدام راننده و رزویشن جهت شیفت شب آژانس در کرج

استخدام آرایشگر ماهر و وردست در محدوده جنت آباد تهران

استخدام فروشنده آقا بصورت تمام وقت در تهران

استخدام پزشک مسئول فنی

استخدام مهندس عمران

200 کماندار سهمیه المپیاد کشوری را کسب کردند

هفت جلد کتاب نیروی دریایی ارتش رونمایی شد

100 گروه جهادی به مناطق محروم همدان اعزام شدند

چهره اصلاح طلب استاندار اصفهان شد

سخنرانی آخوندی برای صندلی های خالی در مشهد +عکس

رییس جمهور: چرا بر سر مسایل روشن با هم می جنگیم

پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت به مقدار هر نفر 175 هزار تومان در هفته اول آذر

انور خامه ای چهره مشهور چپ ایران درگذشت/ وداع با آخرین بازمانده از گروه 53 نفر

مدیران شهرستان زاهدان پای حرف مردم

100 گروه جهادی به مناطق محروم همدان اعزام شدند

دانلود آهنگ جدید بهرام مرندی و سامان اس ان تی بنام Cerceve

کتاب ؛منشأ رشد و بالندگی جوامع است

نمازجمعه این هفته تهران به امامت آیت الله خاتمی اقامه می شود

فناوری و خدمات مکان محور زمینه ساز اشتغال ملی

وضعیت دینداری دانشجویان اُفت کرده است

کتاب حقیقت غیر قابل انکار در مسیر تکامل انسان است

استاندار جدید کرمان یکی از بهترین انتخاب ها برای مدیریت اجرایی است

هم اندیشی اصحاب رسانه برای اطلاع رسانی درباره 40 سالگی انقلاب

گردهمایی علمای اهل تسنن و تشیع در فریمان

افتتاح آزمایشگاه امور کیفی آب مسجدسلیمان

قزوین از ظرفیت های اعتباری موجود باید بهره مند شود

واعظی: سخنان ظریف، موضع دولت است

واعظی: سخنان ظریف، موضع دولت است

استاندار جدید کرمان یکی از بهترین انتخاب ها برای مدیریت اجرایی است

نمازجمعه این هفته تهران به امامت آیت الله خاتمی اقامه می شود

نخستین جلسه علنی دادگاه رسیدگی به جرائم اقتصادی دراصفهان تشکیل شد

5 پرواز داخلی در فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان لغو شد

برگزار جلسات مشترک وزارت کشور با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیک در سال 98

مراسم تودیع ومعارفه دادستان انتظامی استان قم

تشکیل مجمع علمی پزشکی کشور برای دسترسی دولت به نظام پزشکی/لزوم بازبینی در سیستم بیمه کشوری

جشن «بهار مهربانی» همزمان با هفته وحدت در همه شهر های کشور برگزار می شود

نقش خدمات اجتماعی در حوزه اطلاعات مکانی ملموس است

دولتمردان نگرش خود را به آموزش و پرورش تغییر دهند

دولتمردان نگرش خود را به آموزش و پرورش تغییر دهند