مطالب مرتبط:
آزفا تغییر نگرش به ایران/ صفر تا صد آموزش زبان فارسی به جوانان خارجی در دل دانشگاه های ایرانی
دوایر دولتی آموزش و پرورش را یاری دهند
آموزش و پرورش تمام استانداردهای اردویی را رعایت کرده است/ اردوهای دانش آموزی به فعالیت خود ادامه می دهند
ماهیت و محتوای آموزش و پرورش امروز باید تغییر کند/ رصد مستمر و کنترل کیفیت در مدارس از مهر 97
لزوم تغییر نگاه به آموزش و پرورش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:312018-10-15سياسي

دولتمردان نگرش خود را به آموزش و پرورش تغییر دهند


ایرنا- عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر این باور است که زمان و توجه مدیریتی اختصاص یافته توسط مدیران ارشد کشور به آموزش و پرورش ناکافی است و باید نگاه مدیران و دولتمردان نسبت به نظام آموزشی تغییر کند.

- محمود مهرمحمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره مسائل مختلف حوزه تعلیم و تربیت کشور اظهار داشت: هیچ گاه در کشورمان به آموزش و پرورش به عنوان امر جدی نگاه نشده حال آن که این وزارتخانه باید به مساله اصلی کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: هر چند تلاش هایی قبل و بعد از انقلاب برای توسعه آموزش و پرورش صورت گرفته، اما یک توجه همه جانبه و پایدار را شاهد نبوده ایم.

سرپرست پیشین دانشگاه فرهنگیان معتقد است که مسئولان کشور هیچ وقت به دلیل کاستی های نرم افزاری و سخت افزاری آموزش و پرورش دلواپسی چندانی نداشته اند و از سوی دیگر، آموزش و پرورش همیشه در مسیری در حرکت بوده که این دلهره همواره برای دانش آموزان و والدین وجود داشته است.

مهرمحمدی افزود: آموزش و پرورش همیشه به عنوان یک دستگاه پرهزینه محسوب شده که هر قدر بودجه به آن اختصاص پیدا کند، همچنان نیازمند بودجه است و البته این اعتبارات را سرمایه ای تلقی نمی کنند در حالی که هزینه کردن درست و صحیح در امر آموزش و پرورش از نوع سرمایه ای و در خدمت توسعه کشور خواهد بود.

** توجه بیشتر به دوره دبستان و پیش دبستانی عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: باید با انجام کارهای اقناعی در سطح عمومی و تقویت فرهنگ عمومی جامعه اهمیت تربیت در دوران کودکی تبیین شود و از سوی دیگر سیاست گذاران ما نیز باید منطبق بر این اصل حرکت کنند و توجه داشته باشد که توسعه منابع انسانی از سنین کودکی بسیار اثربخش است.

مهرمحمدی افزود: تربیت در سنین کودکی اگر درست و صحیح نباشد، ورود به رشته های تخصصی نیز با ناکارآمدی مواجه خواهد شد اما اگر با روش های مختلف رسانه ای و تبلیغاتی آگاهی بخشی شود، می توانیم فرهنگ عمومی در زمینه اهمیت بخشیدن به آموزش های دبستان و پیش دبستان را تقویت کنیم.

وی در بیان مقایسه میزان اهتمام به آموزش عمومی و آموزش عالی یادآور شد: باید به خاطر داشته باشیم که توجه نکردن به این معنا نیست که دولت در مقایسه با آموزش عمومی در سنین کودکی، توجه بیشتری به آموزش عالی داشته است، و در هر صورت نیازمند آن هستیم که آموزش عمومی و به ویژه دبستان و پیش دبستان جدی تر مورد توجه قرار بگیرد.

** دولت از مدرسه داری دست بردارداین استاد بازنشسته دانشگاه تربیت مدرس، مشارکت مردمی در 40 سال گذشته و ظرفیت های ایجاد شده در این مسیر را نسبتا مناسب ارزیابی کرد و گفت: شوراهای شهر و روستا، انجمن های اولیا و مربیان و مدارس غیردولتی را در تعقیب این سیاست تجربه کرده ایم، اما هیچ کدام مقصود ما از تبدیل آموزش و پرورش به یک امر مردمی را برآورده نکرده است.

مردم باید در آموزش و پرورش به طور اساسی تر مشارکت داشته باشند.

مهرمحمدی تاکید کرد: پیشنهاد می کنم دولت از مدرسه داری دست بردارد تا زمانی که مدارس ما ماهیت دولتی دارند احساس مشارکت جدی نمی تواند شکل بگیرد زیرا مدرسه باید متعلق به مردم باشد و از زیر چتر دولت و بودجه سرانه ای که مستقیما به آنها اختصاص می دهد، رها شود.

وی اظهار داشت: این پیشنهاد به این معنا نیست که دولت سهم خود در تامین هزینه های آموزش و پرورش را نادیده بگیرد، بلکه نظام توزیع این منابع تغییر می کند و مدارس برای تضمین بقای خود باید سهم دولتی هر خانواده از بودجه آموزش و پروش را از دست ذینفعان ( والدین) دریافت کنند.

سرپرست پیشین دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: در بخش محتوایی نقش دولت به قوت خود باید باقی بماند اما در مدارس نقاط مختلف کشور فضایی مهیا خواهد شد که با توجه سلایق و علایق خودشان بتوانند بسترهای ویژه ای را برای رشد دانش آموزان فراهم کنند.

** الگوی رقابت محوری در مدارسمهرمحمدی با تاکید بر این که رقابت برای کسب موفقیت در امر آموزش نباید و نمی تواند به یک رویه مسلط و اتفاق غالب تبدیل شود، گفت: رقابت به شکل لجام گسیخته، کنترل نشده و مهار نشده مخرب خواهد بود و آثار روحی و روانی مخربی برای دانش آموزان و والدین در پی خواهد داشت و این همان عاملی است که سبب دلهره، دلواپسی و به اصطلاح تب کردن آنها می شود.

وی مدرسه را مکانی برای لذت بردن و شاد بودن دانش آموزان و کسب تجربیات یادگیری از این جنس توصیف و اضافه کرد: با این وصف ما باید دقت کنیم که عنصر رقابت به شکل برنامه ریزی شده، آثار مخرب نخواهد داشت البته عاری و خالی کردن فضای مدرسه از هر نوع و هر میزان رقابت هم مناسب نیست.

رقابت جزیی از قاعده زندگی است و باید به عنوان بخشی از واقعیت زندگی به صورت مدیریت شده تجربه شود چرا که باید دانش آموزان برای تمام عرصه های زندگی واقعی آماده شده باشند.

بنابر این فلسفه تربیتی قابل دفاع فلسفه ای است که به میزان مناسب و بهینه از رقابت را هم پذیرفته باشد.

** حضور و ارتباط مستقیم وزیر آموزش و پرورش و یا رییس جمهوری در کف مدرسه مهرمحمدی با بیان اینکه حضور سرزده و ارتباط مستقیم مقام های ارشد دولتی در مدارس خالی از لطف نیست گفت: مساله اساسی این است که جریان سیاست گذاری، آگاه به واقعیت های آموزشی و اصطلاحا اطلاعات کف مدرسه باشد و باید با هر روشی بتوانیم پیوند بین سیاست گذاران و این واقعیت ها را تقویت کنیم که یقینا سودمند خواهد بود.

وی تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که اصل موضوع همین است که درک بهتری نسبت به امکانات و مطالبات و حس و حال معلمان و دانش آموزان به دست بدهد از این رو از هر نوع اقدامی که مدیران در سطوح عالی بتوانند در دستور کار خودشان قرار بدهند تا در فضای ذهنی آماده تر و واقع بینانه تر تصمیمات پاسخگوتر اتخاذ کنند باید استقبال کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کسب این آگاهی توسط مدیران ارشد و پیش نیاز تصمیم های درست البته فقط از کف مدرسه حاصل نمی شود، گفت: مهم این است که مدیران و مسئولان سطوح عالی کشور زمانی بیشتر از آنچه تاکنون برای آموزش و پرورش صرف کرده اند، به این حوزه اختصاص دهند یا بخش بیشتری از زمان فعال مدیریتی خود را آگاهانه و هوشمندانه به خاطر منافع ملی به آموزش و پرورش اختصاص بدهند.

مهرمحمدی در توضیح ایجاد این ارتباط گفت: این ارتباط ممکن است با روش های مختلف مانند مطالعه کتابی از خاطرات یک معلم یا مدیر مدرسه و یا از طریق گفت و گو با چند نفر از معلمان نیز حاصل شود و البته نباید منحصر به حضور در مدرسه باشد.

**مساله ای به نام غیبت روسای جمهوری در جلسات شورای عالیعضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی همچنین با بیان اینکه سالهاست روسای جمهور کشورمان به عنوان ریاست شورای عالی آموزش و پرورش در جلسات این شورا شرکت نکرده اند، تاکید کرد: جدی گرفتن جلسات شورای عالی آموزش و پرورش توسط رییس جمهوری نشانه خوبی برای اهمیت دادن به مقوله آموزش و پرورش است.

مهرمحمدی یادآور شد: حضور نداشتن یا حتی حضور کمرنگ نشانه خوبی نیست و نشان می دهد چه میزان از زمان فعال مدیریتی رییس جمهور به آموزش و پرورش و توسعه منابع انسانی کشور اختصاص پیدا می کند که این میزان کافی نیست.

** فاصله بین دانشگاه های علوم تربیتی و مدرسه مهرمحمدی فاصله میان دانشگاه های علوم تربیتی و مدارس را از جمله معضلات در سیستم آموزشی کشور دانست و گفت: علوم تربیتی جریانی در خدمت توسعه عمل تعلیم و تربیت است و در حقیقت هر چه در عالم نظر اتفاق می افتد باید به نوعی در خدمت کیفیت عمل تعلیم و تربیت باشد.

برای این منظور باید شاهد استقرار ساختار رفت و برگشت دیالکتیکی بین نهاد دانشگاهیان و مدرسه باشیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون شاهد این رفت و برگشت از عمل به نظر و برعکس نیستیم و اینجا جایی است که دانشکده های علوم تربیتی با مشکل مواجه می شوند، به این معنا که آن کارکردهای لازم را از خود بروز نمی دهند و کنش دانشگاهیان در حوزه علوم تربیتی در خدمت مسائل تعلیم و تربیت و ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش قرار نمی گیرد.

سرپرست پیشین دانشگاه فرهنگیان این مشکل را یک مشکل ساختاری عنوان کرد و افزود: علت این است که رشته های علوم تربیتی را مثل رشته های پزشکی و حقوق دارای یک ذات و جوهر عملی نمی بینیم و این مساله سبب می شود که این رشته یک حیات ایزوله آکادمیک داشته باشد.

وی در تشریح روابط موجود میان دانشگاه و مدرسه با بیان اینکه این رابطه اکنون بسیار کمرنگ است، گفت: آموزش و پرورش باید آغوش خود را برای دانشگاهیان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها بگشاید و از این منظر نیز با موانع و محدودیت هایی مواجه هستیم.

مهرمحمدی افزود: مثال بارز قطع رابطه بین عمل و نظر در عرصه های علوم تربیتی، تربیت معلم است و ما یکصد سال است که در حوزه تعلیم و تربیت چیزی به عنوان نظرورزی و نظریه پردازی نداریم و در حوزه تربیت معلم فقط عمل داشتیم و هیچ کار نظری انجام ندادیم و نظریه سازی نکرده ایم که به هر دو اشکال وارد است.

وی با اشاره به تجربه مسئولیت خود در دانشگاه فرهنگیان گفت: در دوره ای که در دانشگاه فرهنگیان بودم تلاش کردم که پیوند حرکت های علمی با جریان عملی تربیت معلم را برقرار کنم و بذر اولیه ای را برای آن تدارک دیدم که به تدریج در حال بارور شدن است.

** مهارت آموزی نیاز و ضرورت مدارساین استاد دانشگاه با بیان اینکه مهارت فقط در برگیرنده مهارت های فنی و یدی نیست و باید با دید وسیع تری به آن نگریسته شود، اضافه کرد: البته بسیار مهم است که بتوانیم مدرسه را به محیطی تبدیل کنیم که سودمندی بیشتری دارد و دانش آموختگانش واجد مهارت و کارایی بیشتری باشند.

وی که از مجریان و تدوین کنندگان اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، بر لزوم تفکیک بین مهارت به معنای عام و مهارت های یدی و فنی تاکید کرد و گفت: در سند تحول هم این استدلال را داشتم که مدرسه جای مهارت های شغلی و تربیت مهارت های فنی نیست چرا که تربیت شغلی از مصادیق تربیت تخصصی است و آموزش و پرورش مهد آموزش های عمومی است که این صفت در سند تحول هم تصریح شده است.

مهرمحمدی افزود: این خط قرمز را باید رعایت کنیم که مدرسه می تواند مهارت های فنی را ارائه کند اما نه در حد تربیت شغلی و مسئولان و متولیان آموزش و پرورش نباید توصیه و پرسش مهر رییس جمهوری در خصوص مهارت آموزی را به اشتباه در حد مهارت های فنی کاهش دهند.

وی تصریح کرد: دوره 12 ساله آموزش عمومی برای تحقق تربیت عمومی است و مهارت هایی مانند مهارت های فکری و حل مساله و مهارت کار جمعی و گروهی را باید جدی بگیریم و توجه داشته باشیم که مهارت به معنای فنی یا حرفه ای آن هم در چارچوب آنچه تربیت حرفه ای – اقتصادی نامیده شده است برای همه دانش آموزان لازم نیست.

این اقدام همسو با نظریه ای است که هدف از آموزش مهارت را نه یادگیری یک شغل یا کسب و کار، بلکه فهم نقش شغل و تقسیم کار اجتماعی در دوام حیات جوامع می داند.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی - وزارت آموزش و پرورش - سنین کودکی - کشور - برنامه ریزی - تربیت - دولت - دانشگاه فرهنگیان - فرهنگ - وزارت - توسعه - دانشگاه - سرمایه - برنامه - مدیران - بعد از انقلاب - نظام آموزشی - دانش آموزان - پیش دبستانی - هزینه - شورای - بودجه - همیشه - اهمیت - ایرنا - قبل و بعد - درست - تبلیغاتی

آخرین اخبار سرویس:
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح از بازمانده هواپیمای 707 عیادت کرد

ترجمه ای که اندیشه های کلینی را به نسل امروز و فردا معرفی می کند

پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو همچنان در هاله ای از ابهام/ اعضای مجمع تشخیص درباره کنوانسیون پالرمو به جمع بندی نرسیدند

برگزاری دوره آموزشی طرح ملی هرمسجد یک خبرنگار

پالرمو با استقلال کشور منافات دارد

اقتدار ایران مدیون شهدا است

مشمولین بسته حمایتی به شماره #4*4* پیامک بزنند

استخدام فروشنده در دفتر مرکزی درب سلماس در بندر عباس

خرید جدید تراکتورسازی ایران را ترک کرد

استخدام روانشناس و مشاور داشتن مراجع در تهران

برنامه جدید فیس بوک برای نوجوانان

توضیحات فرمانده انتظامی استان گیلان در مورد حادثه امروز رشت

ساخت میکرو پهپادهای جاسوسی

استخدام طراح و گرافیست در مرکز تجاری گالریا در تهران

نامه بسیج دانشگاه صنعتی خواجه نصیر به آیت الله لاریجانی درباره لوایح fatf

شعار «مرگ بر آمریکا» مظهر مبارزه با کُفر است

«پالرمو» در مجمع تشخیص به رأی گذاشته نشد

22 بهمن ماه، آخرین مهلت ارسال آثار به همایش «مهدویت و انقلاب اسلامی»

معاون اول رییس جمهوری به استان کرمان سفر می کند

ردیف ها و تبصره های فاقد عملکرد از بودجه 98 حذف می شود

تصمیمات مهم نمایندگان مجلس درباره مردم

ملاک انتصاب مدیران کارآمدی است

افشاگری درباره فساد علیه پسر رییس جمهور

ایران در بین بهترین های جواهرسازی جهان

انتقاد عربستانی ها از ستاره های قطر بعد از حماسه

قدردانی از سربازان نمونه استان همدان

استخدام کارپرداز (پیک) در فروشگاه مهندسین پیشگام

30 دی؛ آخرین مهلت ثبت نام مسابقات قرآنی مدهامتان

امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد سایت رادار صددرصد بومی بیرک را افتتاح کرد

امضا تفاهم نامه احداث 1200 واحد مسکونی در بهارستان

آموزش یک هزار تسهیل گر کسب و کار روستایی در سال 98

بیدارگری در جامعه در چارچوب قانون انجام شود

برنامه های عزاداری ایام فاطمیه در حرم حضرت معصومه(س) تشریح شد

اولین همایش مدیران ارشد قرآنی استان کرمان برگزار شد

فلاحت پیشه: مجمع تشخیص در بررسی پالرمو وارد فضای اصلاحی نشود

توسط رییس جمهور انجام شد ابلاغ قانون اصلاح ماده 13 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

درخواست نماینده مجلس برای رشد تخصیص اعتبار عمرانی بویژه ریلی

دهه اول فاطمیه هیات کجا برویم؟

اتهام فساد علیه پسر یک رییس جمهور

نگاه ملی به بودجه در گروی شخصیت ملی مجلس/ استانی شدن انتخابات می تواند مشکلات بودجه را حل کند

وزیر ارتباطات: دولت نقشی در فیلترینگ ندارد

فرمانده انتظامی گیلان: فرد مسلح در رشت حالت طبیعی نداشت

یکی از مترقی ترین مواد برنامه سوم توسعه شهر تهران ابتر ماند

ویژه برنامه های انقلابی رادیو قرآن

آغاز دور دوم خاموشی چاه های کشاورزی شهرستان مهریز از 30 دی ماه

شایسته گزینی، شفافیت و نظارت بر عملکرد نمایندگان به ارتقا جایگاه مجلس می انجامد

واگذاری برررسی پالرمو به دو کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت

رییس جمهور دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

حذف چاپگرها از سیستم اداری نهاد ریاست جمهوری

کدخدایی:
 
 نمی توان نسبت به طرح استانی شدن انتخابات قضاوت پیشینی داشت

اشتباه در انتخاب همسر چه دلایلی دارد؟

سرپرست مرکز تلویزیون تعاملی منصوب شد

ممنوع الخروجی زن توسط شوهر قانونی یا غیر قانونی؟

استراتژی آمریکا و اروپا در قبال ایران تغییر نمی کند

«اعتبارزدایی» و «اعتبارآفرینی»؛ دو راه مقابله دشمن با مرجعیت و نهادهای انقلابی

نهادهای ملی و مدنی گامی در ایجاد بستر قانونی و تخصصی

آیت الله نمازی از خبرگزاری حوزه بازدید کرد+ عکس

حضور کاربران در شبکه های اجتماعی 30 برابر مطالعه روزنامه است

صوت/ سه خصلت حضرت زهرا(س) در بیان حجت الاسلام رفیعی

عیادت رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح از بازمانده هواپیمای 707

استخدام کارشناس ارشد روانشناسی آقا در یک مرکز درمانی معتبر

انقلاب ، دوران پختگی،استحکام و نشاط را سپری می کند

حزب جمعیت: از داکتر عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری پشتیبانی می کنیم

افشای یک نکته مهم در پیام امشب ترامپ خطاب به ملت امریکا

مطهری: مگر رهبری نیاز به صیانت دارند؟

کاریکاتور روحانی: دولت ما بیشترین انتقادپذیری را در تاریخ داشته است

اجرای احکام جایگزین روشی مناسب برای مقابله با اعتیاد است

4 همایش و جشنواره در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود

مراسم تکریم ومعارفه مدیران کل فرهنگ وارشاد اسلامی هرمزگان

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد / عکس

اگر ضدیخ نداشته باشیم چه می شود؟

پلاسکوی جدید تا مهر 1399 ساخته می شود

ترجمه قرآن به 16 زبان محلی در اندونزی

تحلیل ترجمه اصول کافی استاد انصاریان امشب در «کوی محبت»

رواق زیرسطحی بست شیخ بهایی احداث می شود

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درگذشت دکتر فضائلی

جهت گیری بانک ها در مسیر تقویت تولید و اشتغالزایی باشد

خبرنگار حوزه محیط زیست ایرنا قم تقدیر شد

شاکری : 4 طرح کلان در فناوری و پژوهش درحال انجام است

پس از درخواست های مردمی نماینده مجلس مطالبه در «فارس من» درباره سکه ثامن را به مجلس می کشاند

بودیمیر: وقتی برانکو چیزی می گوید حتما درست است

استخدام کارشناس فروش،برنامه نویس Asp.net MVC در محدوده مطهری

تأکید فلسطینیان بر ادامه مقاومت و راهپیمایی های بازگشت تا تحقق همه اهداف

هیچ کاری مهم تر از بیان دستاوردهای انقلاب نیست

عیادت رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح از بازمانده هواپیمای 707

​وداع مردم مشهد مقدس با پیکرهای 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم

پیامبر(ص): وای بر کسانی که به فاطمه(س) ظلم کنند

​یاد شهدای کردستان در اذهان ملت ایران پرآوازه خواهد ماند

مراکز پزشکی سوپر نیستند که صندوق فروشگاهی داشته باشند

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به خلع لباس حسن آقامیری

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از مسیر شورای حوزوی عبور می کند

جزییات جدید از جلسه دیپلمات های اروپایی در وزارت خارجه

کتاب مجموعه خصوصی لیلی گلستان این هفته رونمایی می شود

دستگیری سارقان کابل برق

سناریوی سجاده نماز، بهانه جدید دیوارکشی ترامپ

بررسی تاخیر ساخت پاساژ پلاسکو در «تهران 20»

معاون سیما: 80 درصد مردم روزی 200 دقیقه تلویزیون می بینند

روحانی 2 قانون جدید ابلاغ کرد

رییس جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

بررسی «پالرمو» به کمیسیون های مجمع تشخیص مصلحت نظام محول شد

دولتمردان نگرش خود را به آموزش و پرورش تغییر دهند

دولتمردان نگرش خود را به آموزش و پرورش تغییر دهند