مطالب مرتبط:
فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران
کارگردان الجزایری: سینمای ایران با پایبندی به اخلاقیات جهانی شده است
فیلم های دینی هالیوود، الگوی نامناسب برای سینمای ایران/ تفاوت اساسی فرهنگی سازی دینی و ظاهرسازی مذهبی
پیروزی پرافتخار کشتی پهلوانی ایران درمسابقات جهانی قرقیزستان
کاظم راست گفتار: سینمای دینی ایران محل مال اندوزی و کسب درآمد شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:122018-10-15فرهنگي

​فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران


خداداد جلالی، کارگردان سینما، گفت: فیلمساز شیعه بودن برایم عنوانی پُرافتخار است.

بنابراین سعی می کنم از این نام در جشنواره های خارجی به خوبی پاسداری کنم و مبلغ آن باشم.

- "، خداداد جلالی، نویسنده و کارگردان سینما، که به عنوان رییس هیئت داوران جشنواره بین المللی مدیترانه ای کن انتخاب شده در گفت و گو با خبرنگار ایکنا گفت: مهم ترین معیاری که باعث می شود سینماگران ایرانی در جشنواره های بین المللی چه به عنوان داور و چه برگزیده انتخاب شوند این است که سینمای ایران در جایگاهی قرار گرفته که دنیا روی آن حساب جدی می کند.

به همین دلیل بسیاری از کرسی ها را در جشنواره ها به خود اختصاص می دهد، زیرا وقتی سینما به سوی رشد و تعالی حرکت می کند افراد و هنرمندانی که در آن فعالیت می کنند از بازیگر گرفته تا کارگردان مورد توجه اهالی سینما و جشنواره های بین المللی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: در ضمن به علت اینکه فیلم قبلی من با عنوان بچه ای با جوراب قرمز در چندین جشنواره بین المللی، به ویژه در همین جشنواره کن در سال گذشته، رتبه ها و جوایز متعددی را از آن خود کرد باعث شد تا این جشنواره من را به عنوان داور و رییس هیئت داوران جشنواره بین المللی مدیترانه ای کن انتخاب کند.

البته نکته دیگر به سابقه فیلمسازان در جشنواره های بین المللی مربوط می شود که به اعتبار فرد می افزاید تا در انتخاب هایی این چنینی برگزیده شود.

این کارگردان در ادامه به جایگاه سینما و هنر در شناساندن فرهنگ ایرانی در جهان اشاره کرد و گفت: هر وسیله و موضوعی که بتواند ایران و فرهنگمان را به جهانیان بشناساند یک وسیله مهم در جهت معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی خواهد بود، به طوری که من قطعاً در این شرایط تلاش خواهم کرد که فرهنگ ایران اسلامی را در همه زمینه ها به سینمای جهان معرفی کنم.

امیدوارم نماینده شایسته ای برای سینمای ایران باشم جلالی با اشاره به اینکه حضورش در این جشنواره تجربیاتی در پی خواهد داشت که آن را به کشورم منتقل و سعی خواهم کرد از آن به نحو احسن در توسعه و رشد سینمای ایران استفاده کنم، تصریح کرد: تلاش می کنم با داوری عادلانه و رفتار های شایسته نمادی از یک ایرانی بافرهنگ را به نمایش بگذارم که قطعاً این شیوه گامی هر چند کوچک در راه اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی خواهد بود.

وی اشاره کرد: حضور هر ایرانی در جشنواره های بین المللی سینمای جهان سبب شناساندن فرهنگ غنی ایران زمین برای همه جهانیان خواهد بود و من هیچ گاه با هدف شخصی در جشنواره ها شرکت نمی کنم و تنها هدف من معرفی ایران به آحاد مردم جهان است.

من به نیابت از فرهنگ کشورم در این جشنواره شرکت خواهم کرد و تمام تلاشم این است که از نام سرزمین مادری ام دفاع کنم و تصویر سیاهی را که علیه ما در جهان ایجاد کرده اند از بین ببرم و راهی برای نسل نوین سینمای ایران بگشایم تا با معیار های سینمای جهان همسو شده و بتواند سینمای ایران را در سکو های برتر جهان قرار دهد.

این سینماگر در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: کشور های دیگر و یا افرادی که تلاش می کنند ایران را یک کشور عقب افتاده و یا خشن معرفی کنند هیچ گاه نمی توانند فرهنگ و هنر ایران زمین را خدشه دار کرده و ما هنرمندان هم تلاش خواهیم کرد که با سینما و هنر های سینمایی فرهنگ غنی خود را به جهانیان منتقل کنیم.

شیعه بودن برایم امتیازی دوست داشتنی است جلالی درباره کارکرد سینمای ایران در نشر فرهنگ ایرانی و اسلامی تصریح کرد: هر ملت و انسانی که در یک محمل و یا جشنواره بین المللی دعوت می شود موظف است فرهنگ و آیین دینی خود را به جهانیان معرفی کند و به عنوان نماینده ایران و به مسلمان شیعه مذهب مفتخرم که در یک جشنواره بین المللی با نوع رفتار، گفتار، پوشش و قضاوت خود اسلام و ایرانی بودن خود را تبلیغ کنم و بتوانم سمبل خوبی برای کشورم باشم.

وی تأکید کرد: در این جشنواره نشان خواهم داد که ایرانیان چه اندازه به عدالت و ادیان دیگر احترام می گذارند، زیرا نماینده یک مسلمان ایرانی هستم که با فرهنگ خود تلاش دارد عدالت و توازن در رفتار را سرلوحه تمام اهداف و برنامه های خود قرار دهد، چون رفتار و منش من به عنوان رییس هیئت داوران این جشنواره قطعاً مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در ضمن وظیفه خود می دانم که در این جایگاه جدا از اینکه یک سینماگر باشم همانند یک مسلمان ایرانی رفتار کنم، زیرا برخی کشور ها درصدد تخریب مسلمانان به ویژه شیعیان هستند.

پس امیدوارم در این راه در پیشگاه خدا و مردمم سربلند باشم.

این سینماگر درباره تصویرسازی نادرستی که برخی فیلم ها از ایران دارند، گفت: اشتباه از خود ماست که با فیلم هایمان از سرزمینمان یک تصویر سیاه و گاه نامطلوب می سازیم؛ اتفاقی که با استقبال جشنواره های خارجی رو به رو می شود، چون قطعاً آن ها به دنبال این نیستند که ایرادهای ما را نشان دهد تا راهی برای حل آن پیدا شود، بلکه آن ها در تلاش اند تا چهره ایران را در دنیا تخریب کنند.

سینمای ایران باید به داشته ها و کمبود هایش نگاه یکسانی داشته باشد کارگردان بچه ای با جوراب قرمز متذکر شد: شاید موضوعات فیلم هایی که در دو دهه اخیر در جشنواره ها شرکت کرده اند این مسئله را برای مدیران فستیوال های خارجی جا انداخته است که فیلم های ایرانی باید موضوعاتی از جنس بدبختی و مشکلات ایران را به نمایش بگذارند.

برای همین آن ها هم از این منظر که این موضوعات جذاب است توجه خاصی به این مدل فیلم ها دارند.

البته رویکرد آن ها مطمئناً منبعث از یک نگرش سیاسی برای تخریب ایران است، زیرا می خواهند به دیگران نشان دهند که ما ایرانی ها در سختی و فلاکت زندگی می کنیم و به این فیلم ها جایزه می دهند و با این کار به اهداف منفی خود سمت و سو می دهند، اما با حضور برخی از سینماگران جدید و ماهر مانند اصغر فرهادی که به موضوعات اجتماعی می پردازند، این امر کمرنگ شده است.

همچنین سینماگران نسل جدید وقتی در جشنواره های خارجی حاضر می شوند در نشست های خبری می گویند مشکلاتی را که در فیلممان نشان می دهیم در همه جای دنیا وجود دارد.

پس نباید از آن نتیجه گیری سیاسی کرد.

جلالی در ادامه تصریح کرد: در گذشته برخی جشنواره ها تنها به فیلم های سیاه نما از ایران توجه خاصی داشتند، اما در سال های اخیر با ارسال آثار ناب و با موضوعات جهان شمول این امر کمرنگ شده و تلاش کرده ایم که فرهنگمان را آن طور که شایسته است در جهان اشاعه دهیم.

در همین مورد باید اذعان کنم که اهدای جایزه به چنین فیلم هایی از سوی جشنواره های خارجی از روی خیرخواهی نیست، بلکه آن ها درصدند برای فیلمسازانی مسیر مشخص کنند تا چهره ای که از ایران ترسیم می شود مطلوب نباشد.

وی به فیلمسازان توصیه کرد: سینماگران ما به خوبی های مردم و کشورمان بیشتر بپردازند.

البته در کنار مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشورمان که در همه جای جهان هم وجود دارد، باید تلاش کنیم به زیبایی های مردم و ایران هم بپردازیم.

برای درک بهتر مثالی از سینمای هند می زنم.

این کشور به واسطه جمعیت زیادش بسیار فقیر است، اما در فیلم های سینمایی چنین چیزی را نمی بینیم، زیرا نمی خواهند تصویری که از کشورشان در دنیا ترسیم می شود سیاه باشد.

این مسئله نیز به معنای عدم توجه به مشکلات نیست، بلکه در کنار نداشته ها باید به داشته های بسیار خوب هم نگاه کنیم.

جلالی ادامه داد: جهانیان سینمای ما را سینمای دینی نمی دانند، چون در سینمای خودمان هیچ گاه آن طور که شایسته و بایسته است به موضوعات دینی به خوبی نپرداخته ایم، حتی در آثارمان دنبال پیام مهم دینی نبوده ایم و یا اگر هم در برخی آثار این امر مورد توجه بود، هیچ گاه سرمایه گذاری خوب فرهنگی روی آن انجام نشده و در برخی فیلم های دینی که خوب هم ساخته شد حاشیه هایی ما برای آن ها ایجاد کردیم که اصلاً به جشنواره های مطرح راه پیدا نکرد و اصلاً برای مخاطب بین المللی به نمایش گذاشته نشد.

سال هاست فیلم دینی خوب نمی سازیم این سینماگر یادآور شد: سال هاست که به طور مستقیم اثری با موضوع مذهب و دین به طور خوب ساخته نشده، زیرا کاری را که در کلیت آن مذهب وجود نداشته باشد نمی شود کار دینی و مذهبی نامید.

در ضمن باید تأکید کرد که کاری در حوزه سینمای دینی جلب توجه خواهد کرد که در همه آن اثر لایه های مذهبی دیده شود، یعنی خالق و صاحب اثر و همکاران آن در همه امورات فیلم اخلاق و رفتار و منشأ دین و مذهب را در کار رعایت کنند؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، اثر به نحو شایسته دیده و شناخته خواهد شد.

وی در انتها درباره سینمای دفاع مقدس گفت: در سینمای دفاع مقدس در برخی اوقات نقطه اوجی هم داشته ایم.

مانند فیلم تنگه ابوقریب که فیلمی قابل ستایش و محترم است.

البته در سینمای جنگ طوری رفتار شده که صاحبان اثر کمتر به حضور در جشنواره های بزرگ تمایل دارند، در صورتی که این بخش از سینمای ایران پشتوانه های مالی و سیاسی خوبی دارد و انتظار می رود جهان را در تسخیر آثار خود قرار دهند؛ در همین باره همیشه برایم مهم بوده، چرا در سینمای دفاع مقدس قصور وجود دارد؟ سؤالی که هنوز از طرف هیچ مسئولی پاسخ آن را دریافت نکرده ام.

در جشنواره مدیترانه ای کن، کن مورا انیماتور و تهیه کننده فرانسوی، آرماند ماسترویانی فیلم ساز ایتالیایی، کاو کوهن آهنگساز آمریکایی، سوجوی بوسو روزنامه نگار و منتقد سینمای هندوستان، والنسیا کسدی بازیگر سینمای ایتالیا به عنوان هیئت داوران در این جشنواره خداداد جلالی را همراهی می کنند.

جشنواره فیلم و فیلم نامه مدیترانه ای کن در شهر کن فرانسه برگزار می شود.

هدف این جشنواره ایجاد ارتباط بین دنیای غرب و شرق است.

در ضمن این جشنواره به فیلم سازان مستقل این امکان را می دهد تا آثارشان در بهترین سینما های شهر کن در ماه نوامبر به نمایش دربیایند.


کلید واژه ها: جشنواره - بین المللی - ایران - سینما - سینمای ایران - ایرانی - فرهنگ - فرهنگ ایرانی - کارگردان - انتخاب - جهان - سینمای جهان - داور - اسلامی - فیلم - جهانی - جلالی - خداداد - اهالی سینما - جشنواره کن - ایران زمین - سینماگران - پرافتخار - شیعه - زمین - خبرنگار - نویسنده - بازیگر - جوراب - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
تقویم و اوقات شرعی+فیلم

جشنواره فیلم رشد استان در نیشابور کلید خورد

گردهمایی موسیقی و ادبیات عاشقیلار در تبریز برگزار می شود

محدودیت سنی برای فیلم ها جدی می شود

درخواست حمایت گسترده تر از تئاتر خیابانی / نگاهی وصله ای نکنید

سوت پایان سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر/تجلیل از رضا بابک و رویا تیموریان

کمدین معروف آمریکایی خودکشی کرد

مصاحبه و حرف های باورنکردنی امیرقلعه نویی + فیلم

دیدگاه برگزاری همایش ملی ریحانه النبی در سطح جهانی مطرح است

گردآوری گنجینه گذشته + فیلم

گردآوری گنجینه گذشته

روستای اسفندیار برگزیده جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

جشنواره بین المللی فیلم رشد در دهدشت آغاز شد

جزییات و شرایط شرکت در مسابقه عصر جدید احسان علیخانی

جهت ورود به سایت برنامه عصر جدید اینجا کلیک کنید

قسمت سوم مسابقه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی + فیلم

جمشیدی : خون خدا فیلمی کاملاً مردمی است

عکس جدیدی از مریم کاویانی و همسرش

اقدام شوکه کننده پسر همدانی درباره پدرش

چهره خندان «شقایق فراهانی» درکنار آقاپسرش/ عکس

هوروش بند از مشهد به تهران آمد!

برترین های جشنواره بین المللی تئاتر فجر

جنجال کلیپ عجیب با ریتم سرود «ای ایران»

برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر

چرا برخی سکانس ها از فیلم «متری شش و نیم» حذف شد

هنرمند پیشکسوت انقلابی: هنرمندان متعهد، واقعیت های جامعه را در اثر خود بازتاب دهند

برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در خوزستان

جشنواره تئاتر فجر در انتها به جنجال کشیده شد

تقویم و اوقات شرعی پنجم اسفند شیراز + فیلم

کتاب های طرح کتاب خوان اسفندماه 1397 معرفی شدند

درخواست حمایت گسترده تر از تئاتر خیابانی / نگاهی وصله ای نکنید

پیش بینی برندگان اسکار 2019 به روایت 3 نشریه سینمایی

موعودگرایی در سینما به خوبی تبیین نشده است

پریوش نظریه در سریال رمضانی برادران محمودی

استایل مجلسی «نسرین مقانلو» در پشت صحنه «دل» /عکس

حاشیه های ادامه دار «هفت شهر عشق» / عبدی زاده: شکایت کردم

مردم این شهر زیر یک صخره زندگی می کنند! + تصاویر

ایرج رحمانپور در تالار وحدت آواز می خواند

جشنواره ای برای سوت زدن!

جهانگیری استعفای عباس صالحی را رد کرد

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

فیلم/شادی قدوس و همبازی ها بعد از کسب هفتمین برد فصل دررختکن

فیلم/3 امتیاز دقیقه 95 رم با گل ژکو

فیلم/3 امتیاز ارزشمند آمیان در حضور قدوس

گلایه های کدام بازیگر در برنامه «هفت» حاشیه ساخت؟

تهیه کننده سریال شش قهرمان و نصفی: تصویربرداری سریال 6 قهرمان و نصفی از نیمه گذشت/ ضبط فیلم در 2 فصل

«باغ خونی» روایتی از واقعه تاریخی گوهرشاد

نگاهم به برنامه هفت مادی نیست / با بودجه سینمایی فیلم می سازم نه برنامه هفت

نمایی از هنر ساعت سازی خانوادگی در قلب یک محله جواهرسازی

خواستگاری غافلگیرانه عمو پورنگ از یک دختر هندی روی آنتن تلویزیون (فیلم)

فارس گزارش می دهد روزهای پر تب و تاب تصویربرداری سریال شش قهرمان و نصفی در مازندران

اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

نقشه آزادی ده نمکی برای «زندانی ها» در نوروز 98

جشنواره بین المللی تئاتر فجر

معاون فرهنگی اداره کل ارشاد آذربایجان غربی : همایش تجلیل از 40 چهره ماندگار در آذربایجان غربی برگزار می شود

حاشیه نگاری جشنواره مد و لباس فجر

یک تهیه کننده و کارگردان مطرح کرد آغاز سینما با فیلم های کوتاه/ عامل موفقیت آثار چندثانیه ای

سریال های نوروز 98 + ساعت پخش

نرگس محمدی در پشت صحنه «ستایش»+عکس

محسن عطایی اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

اسامی برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر

جشن تولد ریحانه پارسا در کنار آقای بازیگر+عکس

با برگزیده کتاب سال ایران و جایزه ادبی جلال؛ «سفر» بدون تفکر و عرفان «گردش» است

چطور یک فیلم چگونه برنده اسکار می شود؟

اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

از پذیرش آثار هنری بالای 100 سال معذوریم

روستای اسفدیار برگزیده جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

ابهام زدایی درباره هزینه های جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

جایگزین «کلاه قرمزی» در نوروز مشخص شد

عکس جدیدی از نرگس محمدی پشت صحنه سریال «ستایش»

جشنواره تئاتر فجر؛ تاکسیدرمی از اهواز

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی: خراسان رضوی نیازمند جریان سرمایه گذاری داخلی پوشاک است

اختتامیه جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر

آمیتاب باچان و شاهرخ خان بار دیگر همبازی می شوند

یزد پایتخت کتاب ایران شد

تجلیل از یک بمب خنده

استاندار کرمانشاه: سال آینده یکی از بزرگترین رویدادهای رسانه ای در کرمانشاه برگزار می شود

تجلیل از یک «بمب خنده»

مرمت خانه های تاریخی یزد برای میزبانی از نوروز

انجمن سازسازان همدان تشکیل شود

اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر فجر

جشنواره فیلم رشد آموزش را از کلاس درس به سینما منتقل کرده است

رشد و پیوستگی میان پیشکسوتان و جوانان تئاتری مشهود است/سهم قابل قبول استان ها در جشنواره امسال

پایان فیلمبرداری «آینده» در تهران

موسیقی متن فیلم مهاجمان صندوق گمشده ؛ جان ویلیامز

جهانگیری: استعفای وزیر ارشاد شایعه ای بیش نیست

جزییات بند9هزینه های جشنواره ملی فیلم فجر اعلام شد

مهاباد به عنوان شهر خلاق کشور در زمینه کتاب انتخاب شد

انجمن سازسازان همدان تشکیل شود

روایت حسین پاکدل از زمانی که مهران مدیری را کسی نمی شناخت

قرار است مردم در «پایتخت» 90 دقیقه قهقهه بزنند

جشنواره فیلم رشد آموزش را از کلاس درس به سینما منتقل کرده است

نمایشگاه توانمندی های بانوان در مهاباد گشایش یافت

نمایشگاه کتاب با 20 هزار جلد کتاب در گتوند گشایش یافت

نوروز 98 گردشگران بیشتری نسبت به سال گذشته وارد گیلان می شوند

دست پر به استقبال سال 98 می رویم

روستاهای دوستدار کتاب فرصتی اکتشافی برای توسعه فرهنگی است

نمایشنامه های جشنواره تئاتر فجر منتشر می شود

نمایشگاه کتاب با 20 هزار جلد کتاب در گتوند گشایش یافت

​فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران

​فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران