مطالب مرتبط:
فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران
کارگردان الجزایری: سینمای ایران با پایبندی به اخلاقیات جهانی شده است
فیلم های دینی هالیوود، الگوی نامناسب برای سینمای ایران/ تفاوت اساسی فرهنگی سازی دینی و ظاهرسازی مذهبی
پیروزی پرافتخار کشتی پهلوانی ایران درمسابقات جهانی قرقیزستان
کاظم راست گفتار: سینمای دینی ایران محل مال اندوزی و کسب درآمد شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 مهر 1397 ساعت 15:122018-10-15فرهنگي

​فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران


خداداد جلالی، کارگردان سینما، گفت: فیلمساز شیعه بودن برایم عنوانی پُرافتخار است.

بنابراین سعی می کنم از این نام در جشنواره های خارجی به خوبی پاسداری کنم و مبلغ آن باشم.

- "، خداداد جلالی، نویسنده و کارگردان سینما، که به عنوان رییس هیئت داوران جشنواره بین المللی مدیترانه ای کن انتخاب شده در گفت و گو با خبرنگار ایکنا گفت: مهم ترین معیاری که باعث می شود سینماگران ایرانی در جشنواره های بین المللی چه به عنوان داور و چه برگزیده انتخاب شوند این است که سینمای ایران در جایگاهی قرار گرفته که دنیا روی آن حساب جدی می کند.

به همین دلیل بسیاری از کرسی ها را در جشنواره ها به خود اختصاص می دهد، زیرا وقتی سینما به سوی رشد و تعالی حرکت می کند افراد و هنرمندانی که در آن فعالیت می کنند از بازیگر گرفته تا کارگردان مورد توجه اهالی سینما و جشنواره های بین المللی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: در ضمن به علت اینکه فیلم قبلی من با عنوان بچه ای با جوراب قرمز در چندین جشنواره بین المللی، به ویژه در همین جشنواره کن در سال گذشته، رتبه ها و جوایز متعددی را از آن خود کرد باعث شد تا این جشنواره من را به عنوان داور و رییس هیئت داوران جشنواره بین المللی مدیترانه ای کن انتخاب کند.

البته نکته دیگر به سابقه فیلمسازان در جشنواره های بین المللی مربوط می شود که به اعتبار فرد می افزاید تا در انتخاب هایی این چنینی برگزیده شود.

این کارگردان در ادامه به جایگاه سینما و هنر در شناساندن فرهنگ ایرانی در جهان اشاره کرد و گفت: هر وسیله و موضوعی که بتواند ایران و فرهنگمان را به جهانیان بشناساند یک وسیله مهم در جهت معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی خواهد بود، به طوری که من قطعاً در این شرایط تلاش خواهم کرد که فرهنگ ایران اسلامی را در همه زمینه ها به سینمای جهان معرفی کنم.

امیدوارم نماینده شایسته ای برای سینمای ایران باشم جلالی با اشاره به اینکه حضورش در این جشنواره تجربیاتی در پی خواهد داشت که آن را به کشورم منتقل و سعی خواهم کرد از آن به نحو احسن در توسعه و رشد سینمای ایران استفاده کنم، تصریح کرد: تلاش می کنم با داوری عادلانه و رفتار های شایسته نمادی از یک ایرانی بافرهنگ را به نمایش بگذارم که قطعاً این شیوه گامی هر چند کوچک در راه اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی خواهد بود.

وی اشاره کرد: حضور هر ایرانی در جشنواره های بین المللی سینمای جهان سبب شناساندن فرهنگ غنی ایران زمین برای همه جهانیان خواهد بود و من هیچ گاه با هدف شخصی در جشنواره ها شرکت نمی کنم و تنها هدف من معرفی ایران به آحاد مردم جهان است.

من به نیابت از فرهنگ کشورم در این جشنواره شرکت خواهم کرد و تمام تلاشم این است که از نام سرزمین مادری ام دفاع کنم و تصویر سیاهی را که علیه ما در جهان ایجاد کرده اند از بین ببرم و راهی برای نسل نوین سینمای ایران بگشایم تا با معیار های سینمای جهان همسو شده و بتواند سینمای ایران را در سکو های برتر جهان قرار دهد.

این سینماگر در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: کشور های دیگر و یا افرادی که تلاش می کنند ایران را یک کشور عقب افتاده و یا خشن معرفی کنند هیچ گاه نمی توانند فرهنگ و هنر ایران زمین را خدشه دار کرده و ما هنرمندان هم تلاش خواهیم کرد که با سینما و هنر های سینمایی فرهنگ غنی خود را به جهانیان منتقل کنیم.

شیعه بودن برایم امتیازی دوست داشتنی است جلالی درباره کارکرد سینمای ایران در نشر فرهنگ ایرانی و اسلامی تصریح کرد: هر ملت و انسانی که در یک محمل و یا جشنواره بین المللی دعوت می شود موظف است فرهنگ و آیین دینی خود را به جهانیان معرفی کند و به عنوان نماینده ایران و به مسلمان شیعه مذهب مفتخرم که در یک جشنواره بین المللی با نوع رفتار، گفتار، پوشش و قضاوت خود اسلام و ایرانی بودن خود را تبلیغ کنم و بتوانم سمبل خوبی برای کشورم باشم.

وی تأکید کرد: در این جشنواره نشان خواهم داد که ایرانیان چه اندازه به عدالت و ادیان دیگر احترام می گذارند، زیرا نماینده یک مسلمان ایرانی هستم که با فرهنگ خود تلاش دارد عدالت و توازن در رفتار را سرلوحه تمام اهداف و برنامه های خود قرار دهد، چون رفتار و منش من به عنوان رییس هیئت داوران این جشنواره قطعاً مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در ضمن وظیفه خود می دانم که در این جایگاه جدا از اینکه یک سینماگر باشم همانند یک مسلمان ایرانی رفتار کنم، زیرا برخی کشور ها درصدد تخریب مسلمانان به ویژه شیعیان هستند.

پس امیدوارم در این راه در پیشگاه خدا و مردمم سربلند باشم.

این سینماگر درباره تصویرسازی نادرستی که برخی فیلم ها از ایران دارند، گفت: اشتباه از خود ماست که با فیلم هایمان از سرزمینمان یک تصویر سیاه و گاه نامطلوب می سازیم؛ اتفاقی که با استقبال جشنواره های خارجی رو به رو می شود، چون قطعاً آن ها به دنبال این نیستند که ایرادهای ما را نشان دهد تا راهی برای حل آن پیدا شود، بلکه آن ها در تلاش اند تا چهره ایران را در دنیا تخریب کنند.

سینمای ایران باید به داشته ها و کمبود هایش نگاه یکسانی داشته باشد کارگردان بچه ای با جوراب قرمز متذکر شد: شاید موضوعات فیلم هایی که در دو دهه اخیر در جشنواره ها شرکت کرده اند این مسئله را برای مدیران فستیوال های خارجی جا انداخته است که فیلم های ایرانی باید موضوعاتی از جنس بدبختی و مشکلات ایران را به نمایش بگذارند.

برای همین آن ها هم از این منظر که این موضوعات جذاب است توجه خاصی به این مدل فیلم ها دارند.

البته رویکرد آن ها مطمئناً منبعث از یک نگرش سیاسی برای تخریب ایران است، زیرا می خواهند به دیگران نشان دهند که ما ایرانی ها در سختی و فلاکت زندگی می کنیم و به این فیلم ها جایزه می دهند و با این کار به اهداف منفی خود سمت و سو می دهند، اما با حضور برخی از سینماگران جدید و ماهر مانند اصغر فرهادی که به موضوعات اجتماعی می پردازند، این امر کمرنگ شده است.

همچنین سینماگران نسل جدید وقتی در جشنواره های خارجی حاضر می شوند در نشست های خبری می گویند مشکلاتی را که در فیلممان نشان می دهیم در همه جای دنیا وجود دارد.

پس نباید از آن نتیجه گیری سیاسی کرد.

جلالی در ادامه تصریح کرد: در گذشته برخی جشنواره ها تنها به فیلم های سیاه نما از ایران توجه خاصی داشتند، اما در سال های اخیر با ارسال آثار ناب و با موضوعات جهان شمول این امر کمرنگ شده و تلاش کرده ایم که فرهنگمان را آن طور که شایسته است در جهان اشاعه دهیم.

در همین مورد باید اذعان کنم که اهدای جایزه به چنین فیلم هایی از سوی جشنواره های خارجی از روی خیرخواهی نیست، بلکه آن ها درصدند برای فیلمسازانی مسیر مشخص کنند تا چهره ای که از ایران ترسیم می شود مطلوب نباشد.

وی به فیلمسازان توصیه کرد: سینماگران ما به خوبی های مردم و کشورمان بیشتر بپردازند.

البته در کنار مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشورمان که در همه جای جهان هم وجود دارد، باید تلاش کنیم به زیبایی های مردم و ایران هم بپردازیم.

برای درک بهتر مثالی از سینمای هند می زنم.

این کشور به واسطه جمعیت زیادش بسیار فقیر است، اما در فیلم های سینمایی چنین چیزی را نمی بینیم، زیرا نمی خواهند تصویری که از کشورشان در دنیا ترسیم می شود سیاه باشد.

این مسئله نیز به معنای عدم توجه به مشکلات نیست، بلکه در کنار نداشته ها باید به داشته های بسیار خوب هم نگاه کنیم.

جلالی ادامه داد: جهانیان سینمای ما را سینمای دینی نمی دانند، چون در سینمای خودمان هیچ گاه آن طور که شایسته و بایسته است به موضوعات دینی به خوبی نپرداخته ایم، حتی در آثارمان دنبال پیام مهم دینی نبوده ایم و یا اگر هم در برخی آثار این امر مورد توجه بود، هیچ گاه سرمایه گذاری خوب فرهنگی روی آن انجام نشده و در برخی فیلم های دینی که خوب هم ساخته شد حاشیه هایی ما برای آن ها ایجاد کردیم که اصلاً به جشنواره های مطرح راه پیدا نکرد و اصلاً برای مخاطب بین المللی به نمایش گذاشته نشد.

سال هاست فیلم دینی خوب نمی سازیم این سینماگر یادآور شد: سال هاست که به طور مستقیم اثری با موضوع مذهب و دین به طور خوب ساخته نشده، زیرا کاری را که در کلیت آن مذهب وجود نداشته باشد نمی شود کار دینی و مذهبی نامید.

در ضمن باید تأکید کرد که کاری در حوزه سینمای دینی جلب توجه خواهد کرد که در همه آن اثر لایه های مذهبی دیده شود، یعنی خالق و صاحب اثر و همکاران آن در همه امورات فیلم اخلاق و رفتار و منشأ دین و مذهب را در کار رعایت کنند؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، اثر به نحو شایسته دیده و شناخته خواهد شد.

وی در انتها درباره سینمای دفاع مقدس گفت: در سینمای دفاع مقدس در برخی اوقات نقطه اوجی هم داشته ایم.

مانند فیلم تنگه ابوقریب که فیلمی قابل ستایش و محترم است.

البته در سینمای جنگ طوری رفتار شده که صاحبان اثر کمتر به حضور در جشنواره های بزرگ تمایل دارند، در صورتی که این بخش از سینمای ایران پشتوانه های مالی و سیاسی خوبی دارد و انتظار می رود جهان را در تسخیر آثار خود قرار دهند؛ در همین باره همیشه برایم مهم بوده، چرا در سینمای دفاع مقدس قصور وجود دارد؟ سؤالی که هنوز از طرف هیچ مسئولی پاسخ آن را دریافت نکرده ام.

در جشنواره مدیترانه ای کن، کن مورا انیماتور و تهیه کننده فرانسوی، آرماند ماسترویانی فیلم ساز ایتالیایی، کاو کوهن آهنگساز آمریکایی، سوجوی بوسو روزنامه نگار و منتقد سینمای هندوستان، والنسیا کسدی بازیگر سینمای ایتالیا به عنوان هیئت داوران در این جشنواره خداداد جلالی را همراهی می کنند.

جشنواره فیلم و فیلم نامه مدیترانه ای کن در شهر کن فرانسه برگزار می شود.

هدف این جشنواره ایجاد ارتباط بین دنیای غرب و شرق است.

در ضمن این جشنواره به فیلم سازان مستقل این امکان را می دهد تا آثارشان در بهترین سینما های شهر کن در ماه نوامبر به نمایش دربیایند.


کلید واژه ها: جشنواره - بین المللی - ایران - سینما - سینمای ایران - ایرانی - فرهنگ - فرهنگ ایرانی - کارگردان - انتخاب - جهان - سینمای جهان - داور - اسلامی - فیلم - جهانی - جلالی - خداداد - اهالی سینما - جشنواره کن - ایران زمین - سینماگران - پرافتخار - شیعه - زمین - خبرنگار - نویسنده - بازیگر - جوراب - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
رونمایی از گریم خنجری در سریال «سال های دور از خانه» + ویدئو

مازیار میری در بیمارستان بستری شد

فیلم علیرضا حیدری جایزه اول جشنواره فیلم های ورزشی را کسب کرد

طرز تهیه سوپ کدو + نان تست کره ای

فیلم علیرضا حیدری جایزه اول جشنواره فیلم های ورزشی را کسب کرد

جشنواره برداشت مرکبات در مرسین ترکیه + عکس

فیلم بلند علیرضا حیدری جایزه اول جشنواره فیلم های ورزشی را کسب کرد

تصاویر| درخشش کشتی گیر کشورمان در سینما

شرکت کننده های دستپخت از قبل دوره دیده اند/ عذرخواهی مجدد دستپختی ها +فیلم

انیمشین کوتاه ایستگاه قطار

صندوق حمایت از تئاتر کرمان تشکیل می شود

محمدرضا شریفی نیا به «خندوانه» می رود

نقاشی هایی برای همبستگی با مردم فلسطین

مازیار میری در بیمارستان بستری شد

پایان جشنواره تئاتر اصفهان با معرفی دو گروه نمایشی برتر

نقاشی هایی برای همبستگی با مردم فلسطین

نقاشی هایی برای همبستگی با مردم فلسطین

پخش مستند ایرج خواجه امیری از رادیو

نقد فیلم آستیگمات، چگونه یک اثر سینمایی اجتماعی موفق خلق کنیم

کانون کارگردانان؛ ثبت در وزارت کار آری یا نه؟

مهرآوه شریفی نیا:اسباب بازی مهم ترین رفیق کودک است

سنندج؛ میزبان ششمین جشنواره سراسری وقف

معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره اسباب بازی

آغاز بیستمین جشنواره تئاتر استان قزوین +فیلم

ملبس شدن جمعی از طلاب به لباس روحانیت+ فیلم

نقاشی هایی برای همبستگی با مردم فلسطین

برنامه حمایتی ارشاد برای نویسندگان کتاب با موضوع حقوق شهروندی

نمایشگاه هفته کتاب در سلماس برپا شد

کتاب ردیف پیانو محجوبی به پرونده میراث ناملموس ملی اضافه شد

برگزاری آیین تکریم رییس پیشین و معارفه انتظامی سرپرست سازمان سینمایی

اختتامیه جشنواره فیلم و عکس مستند

بهروز افخمی: «هفت» از دی پخش می شود

افزوده شدن 38 اثر جدید نویسندگان به گنجینه شهرضا

در اختتامیه جشنواره عکس آیات چه گذشت؟

بهروز افخمی: «هفت» از دی پخش می شود

بیستمین جشنواره تئاتر قزوین آغاز شد

سمنان میزبان همایش سواد رسانه ای می شود

افزوده شدن 38 اثر جدید نویسندگان به گنجینه شهرستان شهرضا

تغییر رویکرد در تولیدات جدید انتشارات کانون پرورشی

پرونده20 اثر تاریخی فارس آماده ثبت ملی است

کارگاه آموزشی ترافیک + فیلم

داستان 53 نفر و انور خامه ای (فیلم)

دانش مدیریت مسجد

سمنان میزبان همایش سواد رسانه ای می شود

نمایش سلف پرتره های ابراهیم فرجی

در اختتامیه جشنواره عکس آیات چه گذشت؟

«حکایت های کمال» ، پر از خاطره های نوستالژیک

رونمایی از لوگوی فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع»

امشب؛ افتتاحیه «خندوانه» /مهمان رامبد جوان مشخص شد

درشکه سواری مهتاب کرامتی با تیپی قدیمی+عکس

راهیابی 3 اثر از استان به جشنواره تئاتر فجر

بهروز افخمی: «هفت» از دی پخش می شود

معرفی برگزیدگان جشنواره حرکت + گزارش

چهارمین اجلاس نماز شهرکرد

معرفی برگزیدگان جشنواره حرکت

نهج البلاغه به زبان فرانسوی رونمایی شد

میزگرد چالش های صنعت سینما در ایرنا برگزار شد

میزگرد چالش های صنعت سینما در ایرنا برگزار شد

جشنواره غذای ملل در بروجرد

تولید سیمان با فناوری نانو توسط مخترع جوان شیرازی + فیلم

دومین جشنواره مستند تلویزیونی در ایستگاه پایانی

اکران صلواتی فیلم «محمد رسول الله (ص)»

نماهنگ زیبای «قمر»، شب ولادت پیامبر اکرم (ص) روی آنتن سیما

پنجمین جشننواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برگزار شد

آغاز المپیاد ورزشی دانش آموزان در میامی + فیلم

نظر بازیگر «لیسانسه ها» درباره تعداد مخاطبان و برنامه های تلویزیون

فصل جدید برنامه خندوانه از امشب پخش می شود

3 روز نمایش صلواتی فیلم «محمد رسول الله» در سالن سینمای پردیس

«بانوی عمارت» به زودی روی آنتن شبکه 3

2 کتاب با موضوع کارآفرینی و دانشگاهی در شیروان تالیف شد

نمایش فیلم هایی برای آموزش کودکان استثنایی در جشنواره رشد

خانه های کوچک پریان در جزیره من

2 کتاب با موضوع کارآفرینی و دانشگاهی در شیروان تالیف شد

اختتامیه چهارمین دوره جشنواره ملی اسباب بازی

برگزیدگان چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی تجلیل شدند

سکانس هایی از فیلم سینمایی تاراج

اختتامیه بخش جنبی جشنواره بین المللی فیلم رشد فردا برگزار می شود

معرفی بهترین کتاب ها در حوزه های مختلف یاددهی ـ یادگیری

گریم شگفت انگیز عبدالرضا اکبری در نقش امام خمینی(ره)+ تصاویر

دعوای معتمد آریا و طهماسب با والدینشان در شبکه نمایش

کهگیلویه و بویراحمد میزبان جشن های بهار مهربانی است

«سدرهالمنتهی»؛ مؤسسه برتر هفته از نگاه ایکنا

گریم احمد مهرانفر در سریال مجید صالحی+تصاویر

رقابت 188 فیلمساز از پنجم آذر در جشنواره فیلم مقاومت

بالاترین هزینه تبلیغات تلویزیونی برای «رابین هود»

کهگیلویه و بویراحمد میزبان جشن های بهار مهربانی است

پایان فیلمبرداری «تیغ و ترمه» پوراحمد + عکس

جوایزی برای بهترین کتاب های معمایی و جنایی

معرفی برترین های جشنواره ملی عکس آیات

اینستاگرام:: شوخی تند ضرغامی با مسئولان

توسلی، فروتن و سالار عقیلی در اپرای «هفت شهر عشق»

تجربه دلنشین مهمانی در خانه های روستایی گرمی اینجا «شوون» است

تمجید از نصرالله پورجوادی در رونمایی کتابش

معرفی نفرات برتر جشنواره ملی عکس آیات

کتاب را به عنوان دیالوگ بین فرهنگی بشناسیم

علت محرمانه برای نداشتن تبلیغات تلویزیونی

مارگوت رابی از عنوان نسبتا بلند (!) فیلم Birds of Prey رونمایی کرد

رستوران های خوب ارمنستان و وان

آغاز مرحله داوری داستان های جشنواره جوان سوره

گالری خورشید میزبان آثار ابری می شود

​فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران

​فیلمساز شیعه، عنوانی پرافتخار است/ عدم پرداخت جهانی به موضوعاتی دینی در سینمای ایران