مطالب مرتبط:
تمهیدات ویژه دانشگاه تهران برای دانشجویان شهریه پرداز دروس جبرانی/ این دانشجویان در اولویت دریافت وام قرار می گیرند
واکنش نیلی به اعتراض دانشجویان به شهریه دروس جبرانی
ابهامات دریافت شهریه دروس جبرانی دانشگاه تهران رفع شد/افزایش کمتر از 10 درصدی شهریه
فارس گزارش می دهد اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به شهریه دروس جبرانی/ قول مسئولان برای استمهال بدهی و رفع مشکل
ابهامات دریافت شهریه دروس جبرانی دانشگاه تهران رفع شد/افزایش کمتر از 10 درصدی شهریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 مهر 1397 ساعت 08:002018-10-14دانش

دریافت شهریه دروس جبرانی پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان


موضوع "دریافت شهریه از دروس جبرانی" امروزه به یکی از محوری ترین اعتراضات آموزشی دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران تبدیل کرده است که در آن دانشجویان دریافت شهریه از دروس جبرانی را غیرقانونی و خلاف تحصیل رایگان و عدالت آموزشی می دانند .

- "دریافت شهریه دروس جبرانی" پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان موضوع "دریافت شهریه از دروس جبرانی" امروزه به یکی از محوری ترین اعتراضات آموزشی دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران تبدیل کرده است که در آن دانشجویان دریافت شهریه از دروس جبرانی را غیرقانونی و خلاف تحصیل رایگان و عدالت آموزشی می دانند و معتقدند دانشگاه ها از این طریق دنبال درآمدزایی از جیب دانشجو هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بر اساس آیین نامه ابلاغی سال 94 وزارت علوم، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد می توانند در دوره تحصیل خود حداکثر 12 واحد به عنوان جبرانی بگذرانند.

اما چگونگی و ترتیب ارائه دروس هر دوره تحصیلی، رشته و یا گرایش با رعایت پیش نیاز هر درس طبق برنامه درسی مصوب، بر عهده گروه آموزشی است.

در واقع گروه های آموزشی هر دانشگاهی می توانند تعداد واحدهای دروس جبرانی دانشجویان را تعیین کنند.

اما نکته قابل توجه در این آیین نامه که البته با اعتراض و تجمعات بسیاری از دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران نیز همراه بوده است بحث دریافت شهریه از دروس جبرانی است.

زیرا دانشجویان معترض دریافت هزینه از این دروس را مغایر قانون اساسی و رایگان بودن آموزش عالی تلقی می کنند و معتقد هستند که بر اساس قانون "تحصیل دانشجویان در دوره روزانه باید رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه ای صورت بگیرد.

" در همین رابطه محسن ف به نمایندگی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، به تشریح جزییات اعتراض دانشجویان به شهریه دریافتی از دروس جبرانی اشاره کرد و افزود: ما دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ابتدا در آزمونی بزرگ شرکت شرکت کرده و پذیرفته شده ایم، اما دانشگاه معتقد است که اگر دانشجویی برای ادامه تحصیل وارد رشته ای متفاوت شود، باید تعدادی از واحدها را به عنوان واحدهای جبرانی بگذراند و بابت آموزش این واحدها نیز شهریه پرداخت کند .

ما معتقد هستیم ابتدا ثابت شود دانشجویانی که از رشته های نامتجانس وارد رشته دیگری می شوند مهارت و توانمندی لازم را در واحدهای در نظر گرفته به عنوان واحدهای جبرانی ندارند.

وی در ادامه تصریح کرد: تمامی دانشجویان در واحدهایی که به عنوان جبرانی برای آنها در نظر گرفته شده است توانمندی و مهارت لازم را دارند چرا که توانستند در آزمون ورودی این واحدها را با درصدهای بالایی پاس کنند اما با این وجود اگر دانشگاه در مهارت و توانمندی ما در واحدهای جبرانی شک دارد قبل از تعیین واحد جبرانی از دانشجویان تعیین سطحی گرفته شود تا میزان مهارت ما در این رشته ها تعیین شود.

این دانشجوی دوره کارشناسی ارشد خاطر نشان کرد: موضوع دیگر این است اقدام دانشگاه برای گذراندن دروس جبرانی و دریافت شهریه از دانشجویان کاملا مغایر قانون اساسی که در آن تحصیل رایگان تلقی شده است، به شمار می رود.

در واقع دانشگاه اجبار از ما می خواهد واحدی را پاس کنیم و از طرفی ما را مجبور به پرداخت شهریه برای آن واحد مورد نظر می کنند.

در این شرایط به ما مستقیم گفته می شود که تحصیل دانشجویان روزانه نیز مبتنی بر پرداخت هزینه است.

این دانشجوی معترض یادآور شد: موضوع دیگر در بحث فوق این است که دانشگاه تهران این نگاه را دارد دانشجویی که از یک رشته ای وارد یک رشته دیگر می شود، خطایی را انجام داده است.

بنابراین چون خود دانشجو مرتکب اشتباه شده و رشته دوره کارشناسی را به خطا انتخاب کرده است، در نتیجه با شرکت در واحدهای جبرانی و پرداخت شهریه باید تاوان خطای صورت گرفته را بپردازد.

اما حرف ما دانشجویان این است که برخی از رشته های کارشناسی ارشد، دوره کارشناسی ندارند و یا حتی گاه ظرفیت پذیرش در دوره لیسانس به اندازه ای محدود است که ظرفیت ارشد از آن بیشتر است در این شرایط بطور طبیعی عده ای مازاد از رشته های دیگر وارد دوره کارشناسی ارشد می شوند.

ضمن این که در قانون اساسی تاکید شده است که آموزش عالی در حد خودکفایی کشور باید رایگان باشد.

مثلا 10 سال پیش نیاز کشور به متخصصان کارآفرینی، 100 نفر بوده است، اما در حال حاضر که در بحران اشتغال قرار داریم ممکن است به 10 هزار کارشناس کارآفرینی نیاز داشته باشیم.

بالطبع می طلبد افراد بیشتری از رشته های دیگر وارد این رشته شوند.

وی همچنین تاکید کرد : این نگاه که تصور می شود دانشجویی از رشته دیگر وارد رشته دیگر می شود خطاکار محسوب می شوند، نگاهی کاملا غلط است، چرا که این برخی انتخاب های دانشجویان و تغییر رشته آنها یا به دلیل نبودن دوره کارشناسی آن رشته صورت می گیرد و یا این که اقتضای جامعه این امر را می طلبد.

اخذ شهریه بابت دروس جبرانی خلاف قانون نیست دکتر حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه اخذ شهریه بابت دروس جبرانی اقدامی خلاف قانون به شمار نمی رود، افزود: براساس آیین نامه آموزشی دانشجویان روزانه نباید شهریه ای را پرداخت کنند، ولی اگر در رشته ای پذیرش شوند که نیازمند دروس جبرانی باشد، براساس مقررات مصوب هیات امنای دانشگاه و تبصره ماده آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد که عنوان می کند امکان ارائه 12 واحد درس جبرانی به این دانشجویان وجود دارد، هزینه این دروس طبق تعرفه مصوبه هیات امنای دانشگاه دریافت می شود.

وی ادامه داد: آیین نامه آموزشی کارشناسی ارشد، مصوب 1394 وزارت علوم و مصوبه هیات امنای دانشگاه نیز است.

درست است که در طول برنامه تحصیلی یک دانشجوی کارشناسی ارشد روزانه پرداخت شهریه برای 32 واحد درسی که جزء درس برنامه اش است، لزومی ندارد؛ اما وقتی قرار است دانشجویی در رشته غیرمرتبط با رشته مقطع قبلی اش پذیرش شود، نیاز است برای تقویت دانشجو دروس جبرانی از سوی او گذرانده شود و از آنجایی که این کار هزینه جدیدی را به سیستم تحمیل می کند، بحث پرداخت شهریه برای آن متفاوت است.

دکتر حسینی در خصوص میزان شهریه دروس جبرانی نیز گفت: شهریه دروس جبرانی مربوط به سال 88 است، البته خیلی از دانشکده ها از سال های گذشته شهریه دروس جبرانی را از دانشجویان اخذ و آنها هم این بدهی را پرداخت کرده اند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه اخذ شهریه از دروس جبرانی دانشجویان دانشگاه تهران در اجرا با ابهاماتی از سوی واحدهای دانشگاه مواجه شد، اظهارکرد: اصل اخذ شهریه از دروس جبرانی براساس آیین نامه ابلاغی از سوی وزارت علوم صورت می گیرد و در این آیین نامه تاکید شده است که دانشجویانی که از رشته های نامتجانس دروس جبرانی اخذ می کنند، موظف به پرداخت شهریه هستند اما مرجع تعیین میزان این تعرفه ها هیات امنای دانشگاه ها می باشد که البته هیات امنای دانشگاه تهران تلاش می کند مبلغ موجهی از دانشجویان دریافت کند.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از ابهامات مطرح شده در خصوص اخذ شهریه از دروس جبرانی این بود که دانشجویان این شهریه را هم تراز با مقطع کارشناسی ارشد پرداخت کنند و یا اینکه این پرداخت هم تراز دوره کارشناسی باشد.

با توجه به اینکه دروس جبرانی نوعی جبران دروس مقطع قبل دانشجویان محسوب می شود، قاعدتا در برخی از واحدهای دانشگاه یک برداشت وجود داشت که دانشجویان چون در دوره کارشناسی ارشد تحصیل می کنند، جبرانی آن ها نیز همانند این مقطع پرداخت شود.

خوشبختانه این رویکرد در حال حاضر اصلاح شده است و ما به واحدهای دانشگاه اعلام کردیم که تعرفه دریافتی از دانشجویان معادل تعرفه دوره کارشناسی باشد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: برخی از واحدهای این دانشگاه به استناد این که کلاس های جداگانه ای برای دروس جبرانی دانشجویان برگزار می کردند، در نتیجه شهریه ای معادل دوره کارشناسی ارشد نیز از آن ها دریافت کردند که در حال حاضر این ابهامات نیز برطرف شده است.

به گفته دکتر حسینی، مورد دوم که در زمینه اخذ شهریه از دروس جبرانی به واحدهای دانشگاه تهران ابلاغ و ابهامات آن نیز برطرف شده است، این است دانشجویانی که در کلاس های روتین دوره کارشناسی شرکت کنند، نباید شهریه پرداخت کنند و اگر دانشجویی بابت حضور در این کلاس ها، شهریه ای پرداخت کرده باشد در صورت ارائه مستندات لازم این شهریه بازپرداخت خواهد شد، بنابراین در صورتی واحدها موظف به اخذ شهریه از دروس جبرانی هستند که اولا کلاس جداگانه ای برای دانشجویان برگزار شده باشد در غیر این صورت این مشمولیت از سوی دانشجویان وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به افزایش کمتر از 10 درصد تعرفه های ناشی از دروس جبرانی دانشگاه تهران افزود: این تعرفه ها هر ساله کمتر از 10 افزایش پیدا می کنند و دانشگاه تهران دنبال درآمدزایی از طریق از دریافت شهریه از دانشجویان بابت برگزاری کلاس های جبرانی نیست، چرا که هزینه های آن بسیار بیشتر از مبلغ پرداختی از سوی دانشجویان است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر ابهامات اجرایی، اخذ شهریه از دروس جبرانی در واحدهای دانشگاه برطرف شده است و البته برخی از دانشجویان ادعا می کنند برخی از واحدها را در دوران کارشناسی گذرانده اند که این واحدها مجددا به شکل دیگری در دوره کارشناسی ارشد پاس می شود بنابراین به اعتقاد ما این برخورد خطا استو دانشجو موظف به پرداخت شهریه جبرانی نیست.

دکتر حسینی در پایان خاطرنشان کرد: رویکرد دانشگاه تهران در زمینه دروس جبرانی اینگونه نیست که از این طریق دنبال کسب درآمد برای دانشگاه باشد، چرا که این عدد در برابر هزینه های دانشگاه بسیار ناچیز است و برگزاری این دوره ها فقط جنبه کنترلی دارد و افرادی که در دوره ای شرکت می کنند باید اقتضائات آن را نیز بپذیرد، اما در مجموع بنای ما در بحث دروس جبرانی این است که خود فرد بتواند مشکلات و ضعف خود را در حوزه ای رفع نماید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دروس جبرانی دروسی است که به تشخیص گروه آموزشی، گذراندن آن برای رفع کمبود دانش یا مهارت دانشجو ضروری است.

بر اساس قانون دریافت هزینه برای دروس جبرانی را وزارت علوم در اختیار دانشگاه تهران و 10 دانشگاه برتر گذاشته و ما بر طبق منطق استقلال دانشگاه ها با نظر خود این اقدام را صورت داده ایم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشجویان - دانشجو - دانشگاه - دانشگاه تهران - آموزش - شهریه - اعتراض - اعتراضات - تحصیل - کارشناسی ارشد - دوره کارشناسی - رایگان - تحصیل رایگان - تهران - قانون - رشته - نامه - قانون اساسی - ادامه تحصیل - هزینه - آیین - ارشد - دانشجویی - نمایندگی - متفاوت - برنامه - همراه - گزارش - وزارت - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
ریشه مخالفت عبده با شفاعت در علم گرایی است، نه سلفیت

لزوم ترسیم افق روشن کتابخانه های عمومی

مرحوم هاشمی رفسنجانی در لباس قرقیزها +عکس

آمار دانشجویان ایرانی در خارج از کشور

سرپرست دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد منصوب شد

بحث های داغ دانشجویان شیرازی با یک مدیرکل/ آیا مسئولان حاضرند زن و بچه خودشان در محله ناامن رفت و آمد کنند؟!

ناسیونالیسم بازمانده فاشیسم است/ تکثر فرهنگی و مدیریت تفاوت

انتصاب جدید در دانشگاه آزاد

سال مالی دانشگاه آزاد از مرداد 98 آغاز می شود/ ارسال بخشنامه پیش بینی و تدوین بودجه به تمامی واحد ها

آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا

مسابقات شناور های کارتنی به میزبانی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار می شود

پروبیوتیک ها؛ سربازان خط مقدم تقویت سیستم ایمنی بدن

نکات مهمی که برای پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد که باید بدانید

قدیمی ترین جدول تناوبی عناصر ترمیم شد

به همت اداره کل تشکل ها صورت می گیرد برگزاری دومین دوره «حیات طیبه» دانشگاه های آزاد ویژه سیستان و بلوچستان

سرپرست دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد منصوب شد

در کمیسیون نخبگان ارائه شد آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا

با حکم مجتبی زارعی «همایون روحیان» رییس بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی شد

آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا

آمار دانشجویان ایرانی خارج کشور | آمریکا و کانادا مقصد 40 درصد ایرانیان داوطلب تحصیل در خارج

نتایج اولیه آزمون ملی دندانپزشکی اعلام شد

آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا

انتخابات شورای صنفی دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد

نشست «وضعیت فلسفه دین در گذشته و حال» برگزار می شود

پذیرش دانشجوی غیرحضوری در مقطع کارشناسی دانشگاه ادیان و مذاهب

موجودات اسرارآمیز قطبی

دانشگاهی به نام سازمان زمین شناسی

دانشگاه شریف معرفت جو می پذیرد

جزییات وام های دانشجویی برای ترم بهمن ماه اعلام شد

افتتاح چندین طرح علمی به دست معاون علمی و فناوری رییس جمهور در بوشهر

دانشگاه آزاد برای حمایت بیشتر از هنرمندان داوطلب شد

وام هایی که دانشگاه آزاد به دانشجویان می دهد؟/ متقاضیان وام شهریه بخوانند+ مبالغ

دومین جلسه هیأت امنای کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد صالحی: اقدامات نهاد به ترسیم افق روشن کتابخانه های عمومی کمک می کند

آیین نامه افزایش توانمندی ها و شایستگی های حرفه ای اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران اجرایی می شود

به میزبانی دانشگاه تهران دومین جشنواره ملی زن و علم برگزار می شود

آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا

مجموعه دانشگاه آزاد و سما متکی به درآمد های شهریه ای از دانشجویان و دانش آموزان است

مهلت ثبت نام «برنامه دستیار پزشک پژوهشگر» تا دوم اسفندماه ادامه دارد

افتتاح چندین طرح علمی توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهور در بوشهر

روشی نوین برای خودکارسازی تولید سوخت هسته ای ماموریت های فضایی ابداع شد

نتایج اولیه آزمون ملی دندانپزشکی اعلام شد

یافت شدن بقایای موجودات زنده مرموز در قطب جنوب

پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

انتصاب سرپرست دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد

نکوداشت میرزاخانی در دانشگاه تهران

دانشگاهیان دستاوردهای آموزش عالی پس از انقلاب را معرفی کنند

نگاه ویژه دانشگاه آزاد به ورزش

مرضیه هاشمی مسلمان مکتب خمینی است/ آمریکایی ها فقط دم از آزادی بیان می زنند

پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی

سرپرست دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد منصوب شد

غفاری در گفت وگو با فارس: ظرفیت های علمی کشور سبب پشت سر گذاشتن مشکلات می شود

جزییات وام های دانشجویی برای ترم بهمن اعلام شد

رونمایی از 13 محصول فناورانه دانشگاه خلیج فارس بوشهر

امیدواریم طی دو سال آینده 70 درصد تفاهم نامه ها عملیاتی شوند/ اجرایی شدن 45 درصد تفاهم نامه ها در سال 96

13 محصول فناورانه دانشگاه خلیج فارس بوشهر رونمایی شد

تصویب آیین نامه افزایش توانمندی های اعضای هیأت علمی

دوازده هزار و 643 دانشجوی ایرانی در آمریکا تحصیل می کنند

دانشگاه ایلام دانشجوی بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می پذیرد+ جزییات

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند سخنران کنفرانس گردشگری فرهنگی هند

برگزاری دومین جشنواره ملی زن و علم در دانشگاه تهران

مقاله استاد ایرانی در بین پراستنادهای 2018

طرح جمع آوری البسه برای نیازمندان در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اجرا شد

بررسی تخلفات احتمالی دانشگاه آزاد در پذیرش دانشجو

نفر تأکید کرد بهبود استانداردهای بین المللی در واحدهای مجری رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

تحصیل بیش از 5 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور

آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا اعلام شد

استاندارد های بین المللی در واحد های مجری رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد بهبود یافت

دانشگاه هایتک کرمان در خصوص لغو یک برنامه تشکلی پاسخ داد

دانشگاهی که قدمت آن به 7 قرن پیش بازمی گردد

آغاز پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از امروز

روزها در سیاره زحل چقدر است؟/ داده های فضاپیمای کاسینی به کمک دانشمندان آمد

آیین نامه کرسی های آزاداندیشی در جمع کارشناسان دانشگاه ها تدوین می شود

آیین نامه کرسی های آزاداندیشی در جمع کارشناسان دانشگاه ها تبیین می شود

شنبه؛ آغاز ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

محققان نسبت به تبدیل شدن دریای خزر به دریای مرده هشدار دادند

دانشگاه هایتک به بیانیه شورای تبین مواضع دفتر بسیج دانشجویی کرمان پاسخ داد

آغاز فعالیت کانون دانش آموختگان دانشگاه علامه/ فارغ التحصیلان فعال گردهم می آیند

«تشیع: دین کامل، کمال دین» تألیف حسین غفاری منتشر شد

هشدار محققان نسبت به تبدیل شدن دریای خزر به «دریای مرده»

استودیویی برای ثبت تجربیات پیشکسوتان هنر های سنتی ایجاد شود/ تاکید بر افزایش سرعت فعالیت ها برای پذیرش دانشجو در سال آینده

آماده/////دو استاد دانشگاه فردوسی در فهرست سرآمدان علمی کشور قرار گرفتند

برگزاری دومین نشست تخصصی مجسمه سازی چوب در دانشگاه تهران

استاد دانشگاه محقق اردبیلی در زمره یک درصد برتر نخبگان علمی جهان قرار گرفت

دانشگاه استاد فرشچیان می تواند محور توسعه آموزش و پژوهش هنر های اسلامی ایرانی باشد

استودیویی کوچک برای ثبت تجربیات پیشکسوتان هنر های سنتی/ سرعت فعالیت ها برای پذیرش دانشجو در سال آینده

حضور و غیاب دانشجویان دانشگاه یزد در امتحانات به صورت الکترونیکی اجرا شد+ تصاویر

استخدام کارشناس مکانیک اقا در یک شرکت معتبر در تهران

پیشنهاد رییس آزاد برای حمایت از آثار هنرمندان

افزودن سه رشته به آزمون دکتری تخصصی پزشکی

مبالغ 24 وام دانشجویی برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98-97 اعلام شد+ جزییات

شاخص های اعطای مجوز راه اندازی دوره دکتری تغییر کرد

جزییات جدید از ارائه وام های دانشجویی

کشف دو نوع ماهی که بدون اکسیژن زنده هستند

میزان برخورد سیارک ها با زمین تخمین زده شد

آغاز پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

رونمایی از قدیمی ترین جدول تناوبی جهان در انگلیس

دانشگاه در چهل سالگی انقلاب/1 رمضانی: دانشگاه باید نقش خود را در حفاظت از ارزش های انقلاب بیشتر ایفا کند

معاونت فرهنگی دانشگاه ها 20ساله شد

افتتاح صفحه «دانش و فناوری» در خبرگزاری دانشجو/ سفر به مرزهای دانش

سه رشته به آزمون دکتری تخصصی پزشکی اضافه شد

دریافت شهریه دروس جبرانی پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان

دریافت شهریه دروس جبرانی پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان