مطالب مرتبط:
تمهیدات ویژه دانشگاه تهران برای دانشجویان شهریه پرداز دروس جبرانی/ این دانشجویان در اولویت دریافت وام قرار می گیرند
واکنش نیلی به اعتراض دانشجویان به شهریه دروس جبرانی
ابهامات دریافت شهریه دروس جبرانی دانشگاه تهران رفع شد/افزایش کمتر از 10 درصدی شهریه
فارس گزارش می دهد اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به شهریه دروس جبرانی/ قول مسئولان برای استمهال بدهی و رفع مشکل
ابهامات دریافت شهریه دروس جبرانی دانشگاه تهران رفع شد/افزایش کمتر از 10 درصدی شهریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 مهر 1397 ساعت 08:002018-10-14دانش

دریافت شهریه دروس جبرانی پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان


موضوع "دریافت شهریه از دروس جبرانی" امروزه به یکی از محوری ترین اعتراضات آموزشی دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران تبدیل کرده است که در آن دانشجویان دریافت شهریه از دروس جبرانی را غیرقانونی و خلاف تحصیل رایگان و عدالت آموزشی می دانند .

- "دریافت شهریه دروس جبرانی" پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان موضوع "دریافت شهریه از دروس جبرانی" امروزه به یکی از محوری ترین اعتراضات آموزشی دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران تبدیل کرده است که در آن دانشجویان دریافت شهریه از دروس جبرانی را غیرقانونی و خلاف تحصیل رایگان و عدالت آموزشی می دانند و معتقدند دانشگاه ها از این طریق دنبال درآمدزایی از جیب دانشجو هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بر اساس آیین نامه ابلاغی سال 94 وزارت علوم، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد می توانند در دوره تحصیل خود حداکثر 12 واحد به عنوان جبرانی بگذرانند.

اما چگونگی و ترتیب ارائه دروس هر دوره تحصیلی، رشته و یا گرایش با رعایت پیش نیاز هر درس طبق برنامه درسی مصوب، بر عهده گروه آموزشی است.

در واقع گروه های آموزشی هر دانشگاهی می توانند تعداد واحدهای دروس جبرانی دانشجویان را تعیین کنند.

اما نکته قابل توجه در این آیین نامه که البته با اعتراض و تجمعات بسیاری از دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران نیز همراه بوده است بحث دریافت شهریه از دروس جبرانی است.

زیرا دانشجویان معترض دریافت هزینه از این دروس را مغایر قانون اساسی و رایگان بودن آموزش عالی تلقی می کنند و معتقد هستند که بر اساس قانون "تحصیل دانشجویان در دوره روزانه باید رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه ای صورت بگیرد.

" در همین رابطه محسن ف به نمایندگی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، به تشریح جزییات اعتراض دانشجویان به شهریه دریافتی از دروس جبرانی اشاره کرد و افزود: ما دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ابتدا در آزمونی بزرگ شرکت شرکت کرده و پذیرفته شده ایم، اما دانشگاه معتقد است که اگر دانشجویی برای ادامه تحصیل وارد رشته ای متفاوت شود، باید تعدادی از واحدها را به عنوان واحدهای جبرانی بگذراند و بابت آموزش این واحدها نیز شهریه پرداخت کند .

ما معتقد هستیم ابتدا ثابت شود دانشجویانی که از رشته های نامتجانس وارد رشته دیگری می شوند مهارت و توانمندی لازم را در واحدهای در نظر گرفته به عنوان واحدهای جبرانی ندارند.

وی در ادامه تصریح کرد: تمامی دانشجویان در واحدهایی که به عنوان جبرانی برای آنها در نظر گرفته شده است توانمندی و مهارت لازم را دارند چرا که توانستند در آزمون ورودی این واحدها را با درصدهای بالایی پاس کنند اما با این وجود اگر دانشگاه در مهارت و توانمندی ما در واحدهای جبرانی شک دارد قبل از تعیین واحد جبرانی از دانشجویان تعیین سطحی گرفته شود تا میزان مهارت ما در این رشته ها تعیین شود.

این دانشجوی دوره کارشناسی ارشد خاطر نشان کرد: موضوع دیگر این است اقدام دانشگاه برای گذراندن دروس جبرانی و دریافت شهریه از دانشجویان کاملا مغایر قانون اساسی که در آن تحصیل رایگان تلقی شده است، به شمار می رود.

در واقع دانشگاه اجبار از ما می خواهد واحدی را پاس کنیم و از طرفی ما را مجبور به پرداخت شهریه برای آن واحد مورد نظر می کنند.

در این شرایط به ما مستقیم گفته می شود که تحصیل دانشجویان روزانه نیز مبتنی بر پرداخت هزینه است.

این دانشجوی معترض یادآور شد: موضوع دیگر در بحث فوق این است که دانشگاه تهران این نگاه را دارد دانشجویی که از یک رشته ای وارد یک رشته دیگر می شود، خطایی را انجام داده است.

بنابراین چون خود دانشجو مرتکب اشتباه شده و رشته دوره کارشناسی را به خطا انتخاب کرده است، در نتیجه با شرکت در واحدهای جبرانی و پرداخت شهریه باید تاوان خطای صورت گرفته را بپردازد.

اما حرف ما دانشجویان این است که برخی از رشته های کارشناسی ارشد، دوره کارشناسی ندارند و یا حتی گاه ظرفیت پذیرش در دوره لیسانس به اندازه ای محدود است که ظرفیت ارشد از آن بیشتر است در این شرایط بطور طبیعی عده ای مازاد از رشته های دیگر وارد دوره کارشناسی ارشد می شوند.

ضمن این که در قانون اساسی تاکید شده است که آموزش عالی در حد خودکفایی کشور باید رایگان باشد.

مثلا 10 سال پیش نیاز کشور به متخصصان کارآفرینی، 100 نفر بوده است، اما در حال حاضر که در بحران اشتغال قرار داریم ممکن است به 10 هزار کارشناس کارآفرینی نیاز داشته باشیم.

بالطبع می طلبد افراد بیشتری از رشته های دیگر وارد این رشته شوند.

وی همچنین تاکید کرد : این نگاه که تصور می شود دانشجویی از رشته دیگر وارد رشته دیگر می شود خطاکار محسوب می شوند، نگاهی کاملا غلط است، چرا که این برخی انتخاب های دانشجویان و تغییر رشته آنها یا به دلیل نبودن دوره کارشناسی آن رشته صورت می گیرد و یا این که اقتضای جامعه این امر را می طلبد.

اخذ شهریه بابت دروس جبرانی خلاف قانون نیست دکتر حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه اخذ شهریه بابت دروس جبرانی اقدامی خلاف قانون به شمار نمی رود، افزود: براساس آیین نامه آموزشی دانشجویان روزانه نباید شهریه ای را پرداخت کنند، ولی اگر در رشته ای پذیرش شوند که نیازمند دروس جبرانی باشد، براساس مقررات مصوب هیات امنای دانشگاه و تبصره ماده آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد که عنوان می کند امکان ارائه 12 واحد درس جبرانی به این دانشجویان وجود دارد، هزینه این دروس طبق تعرفه مصوبه هیات امنای دانشگاه دریافت می شود.

وی ادامه داد: آیین نامه آموزشی کارشناسی ارشد، مصوب 1394 وزارت علوم و مصوبه هیات امنای دانشگاه نیز است.

درست است که در طول برنامه تحصیلی یک دانشجوی کارشناسی ارشد روزانه پرداخت شهریه برای 32 واحد درسی که جزء درس برنامه اش است، لزومی ندارد؛ اما وقتی قرار است دانشجویی در رشته غیرمرتبط با رشته مقطع قبلی اش پذیرش شود، نیاز است برای تقویت دانشجو دروس جبرانی از سوی او گذرانده شود و از آنجایی که این کار هزینه جدیدی را به سیستم تحمیل می کند، بحث پرداخت شهریه برای آن متفاوت است.

دکتر حسینی در خصوص میزان شهریه دروس جبرانی نیز گفت: شهریه دروس جبرانی مربوط به سال 88 است، البته خیلی از دانشکده ها از سال های گذشته شهریه دروس جبرانی را از دانشجویان اخذ و آنها هم این بدهی را پرداخت کرده اند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه اخذ شهریه از دروس جبرانی دانشجویان دانشگاه تهران در اجرا با ابهاماتی از سوی واحدهای دانشگاه مواجه شد، اظهارکرد: اصل اخذ شهریه از دروس جبرانی براساس آیین نامه ابلاغی از سوی وزارت علوم صورت می گیرد و در این آیین نامه تاکید شده است که دانشجویانی که از رشته های نامتجانس دروس جبرانی اخذ می کنند، موظف به پرداخت شهریه هستند اما مرجع تعیین میزان این تعرفه ها هیات امنای دانشگاه ها می باشد که البته هیات امنای دانشگاه تهران تلاش می کند مبلغ موجهی از دانشجویان دریافت کند.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از ابهامات مطرح شده در خصوص اخذ شهریه از دروس جبرانی این بود که دانشجویان این شهریه را هم تراز با مقطع کارشناسی ارشد پرداخت کنند و یا اینکه این پرداخت هم تراز دوره کارشناسی باشد.

با توجه به اینکه دروس جبرانی نوعی جبران دروس مقطع قبل دانشجویان محسوب می شود، قاعدتا در برخی از واحدهای دانشگاه یک برداشت وجود داشت که دانشجویان چون در دوره کارشناسی ارشد تحصیل می کنند، جبرانی آن ها نیز همانند این مقطع پرداخت شود.

خوشبختانه این رویکرد در حال حاضر اصلاح شده است و ما به واحدهای دانشگاه اعلام کردیم که تعرفه دریافتی از دانشجویان معادل تعرفه دوره کارشناسی باشد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: برخی از واحدهای این دانشگاه به استناد این که کلاس های جداگانه ای برای دروس جبرانی دانشجویان برگزار می کردند، در نتیجه شهریه ای معادل دوره کارشناسی ارشد نیز از آن ها دریافت کردند که در حال حاضر این ابهامات نیز برطرف شده است.

به گفته دکتر حسینی، مورد دوم که در زمینه اخذ شهریه از دروس جبرانی به واحدهای دانشگاه تهران ابلاغ و ابهامات آن نیز برطرف شده است، این است دانشجویانی که در کلاس های روتین دوره کارشناسی شرکت کنند، نباید شهریه پرداخت کنند و اگر دانشجویی بابت حضور در این کلاس ها، شهریه ای پرداخت کرده باشد در صورت ارائه مستندات لازم این شهریه بازپرداخت خواهد شد، بنابراین در صورتی واحدها موظف به اخذ شهریه از دروس جبرانی هستند که اولا کلاس جداگانه ای برای دانشجویان برگزار شده باشد در غیر این صورت این مشمولیت از سوی دانشجویان وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به افزایش کمتر از 10 درصد تعرفه های ناشی از دروس جبرانی دانشگاه تهران افزود: این تعرفه ها هر ساله کمتر از 10 افزایش پیدا می کنند و دانشگاه تهران دنبال درآمدزایی از طریق از دریافت شهریه از دانشجویان بابت برگزاری کلاس های جبرانی نیست، چرا که هزینه های آن بسیار بیشتر از مبلغ پرداختی از سوی دانشجویان است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر ابهامات اجرایی، اخذ شهریه از دروس جبرانی در واحدهای دانشگاه برطرف شده است و البته برخی از دانشجویان ادعا می کنند برخی از واحدها را در دوران کارشناسی گذرانده اند که این واحدها مجددا به شکل دیگری در دوره کارشناسی ارشد پاس می شود بنابراین به اعتقاد ما این برخورد خطا استو دانشجو موظف به پرداخت شهریه جبرانی نیست.

دکتر حسینی در پایان خاطرنشان کرد: رویکرد دانشگاه تهران در زمینه دروس جبرانی اینگونه نیست که از این طریق دنبال کسب درآمد برای دانشگاه باشد، چرا که این عدد در برابر هزینه های دانشگاه بسیار ناچیز است و برگزاری این دوره ها فقط جنبه کنترلی دارد و افرادی که در دوره ای شرکت می کنند باید اقتضائات آن را نیز بپذیرد، اما در مجموع بنای ما در بحث دروس جبرانی این است که خود فرد بتواند مشکلات و ضعف خود را در حوزه ای رفع نماید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دروس جبرانی دروسی است که به تشخیص گروه آموزشی، گذراندن آن برای رفع کمبود دانش یا مهارت دانشجو ضروری است.

بر اساس قانون دریافت هزینه برای دروس جبرانی را وزارت علوم در اختیار دانشگاه تهران و 10 دانشگاه برتر گذاشته و ما بر طبق منطق استقلال دانشگاه ها با نظر خود این اقدام را صورت داده ایم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشجویان - دانشجو - دانشگاه - دانشگاه تهران - آموزش - شهریه - اعتراض - اعتراضات - تحصیل - کارشناسی ارشد - دوره کارشناسی - رایگان - تحصیل رایگان - تهران - قانون - رشته - نامه - قانون اساسی - ادامه تحصیل - هزینه - آیین - ارشد - دانشجویی - نمایندگی - متفاوت - برنامه - همراه - گزارش - وزارت - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
بازیگران سینما و تئاتر بیشتر کتاب بخوانند

وقف کتاب های یک استاد دانشگاه در یزد

انتقاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران از عدم پرداخت بودجه دانشگاه ها

ادامه روند اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های تحقیقاتی

محصولات و خدمات نانویی

دانشمندان راجع به از بین رفتن یکی از مدنیت های اولی معلومات دادند

انفجار یک ابر اختر مقابل تلسکوپ هابل + عکس

فرصت های بورس تحصیلی در آلمان، ایتالیا و انگلستان 2019

کشف ستاره منفجر شده

زندگی خوابگاهی را یاد بگیریم

باید و نبایدهای زندگی خوابگاهی

کشف ستاره ای که منفجر شده است

برپایی جشنواره انیمیشن در سالگرد تاسیس دانشگاه سوره

برپایی جشنواره انیمشن در سالگرد تاسیس دانشگاه سوره

دستگیری 35 دانشجوی دانشگاه کابل در پیوند به درگیری های دیروز

فناوری جدید در جلوگیری از انفجار باتری ها

نحوه تمدید مازادتحصیلی دانشجویان ارشد تربیت مدرس

انقلابی در ساخت باتری ها

مرحله پایانی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

دانشگاه علوم اسلامی رضوی دانشجوی دکتری می پذیرد

نقشه جامع علمی کشور باید تغییر کند

ضوابط نگارش پایان نامه دوره کارشناسی ارشد

نگاه بانکی به «واحدهای فناوری رشد» باعث شکست آنهاست

مرحله پایانی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

از فردا، مرحله پایانی سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

دانشگاه تربیت مدرس به سوریه می رود

به یاد استاد

انتقاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران از عدم پرداخت بودجه دانشگاه ها

اولویت شرکت های دانش بنیان هنر و علوم انسانی برای استقرار

سیاست زدگی تشکل ها موجب جدایی جنبش دانشجویی از مردم می شود/ نادیده گرفتن توانمندی ها، آفت جریان دانشجویی

کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی در دانشگاه خواجه نصیر برگزار می شود

دوره آموزشی بازاریابی دیجیتال در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

برنامه دستخط امروز میزبان مخبر دزفولی است

برنامه دستخط میزبان مخبر دزفولی است

آغاز فعالیت تشکل های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو /دانشگاه محل حضور رییس جمهور، مشخص نیست

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه مازندران و معاونت فرهنگی وزارت علوم امضا شد

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در قزوین برگزار شد

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشگاه UTM مالزی امضا شد

سگ ها را نسوزانید/ عقیم سازی؛ پیشنهاد یک استاد دانشگاه برای کنترل زاد و ولد سگ های ولگرد در اهواز

خبر جدید پاکستان از مرزبانان آزاد شده

مراسم فارغ التحصیلی حافظان قرآن در استان «عفیف» عربستان

تصویری حیرت انگیز از یک خوشه کهکشانی

رضا صمیم: نظام دیجیتال، تولید دانش کلاس را بی معنا کرده است

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در دانشگاه آزاد قزوین

پذیرش دانشجو در علمی کاربردی لرستان بر اساس ماموریت گرایی مراکز

طوفان ماده تاریک با سرعت سمت زمین می آید

تخصیص اعتبار فرهنگی به دانشجویان خارجی

طوفان ماده تاریک در راه زمین

خانه خود را با آفتاب خنک کنید !

همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی

زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

عجیب ترین رشته های دانشگاهی دنیا

اولین کارگروه واگذاری پروژه های ساختمانی علوم پزشکی لرستان برگزار شد

تجلیل از اساتید ، محققان و دانش پژوهان برتر زمین شناسی در قم

گزینه جدی مدیرعامیل منطقه آزاد کیش

اشتغال به تحصیل 179 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه یزد

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان

برگزاری اولین مسابقات رباتیک شهری در دانشگاه سیستان و بلوچستان

امضای تفاهم نامه همکاری میان ورزش بسیج و دانشگاه شهید رجایی

برگزاری چالش بیور دانشگاه واترلو کانادا در ایران

دانشگاه شهید بهشتی 270 دانشجوی خارجی دارد

پنج مرزبان ربوده شده مرز میرجاوه ،در مسیر بازگشت به کشور

https://www.e-estekhdam.com/?p=1472259

https://www.isna.ir/news/97082311610/جاده-های-تندرستی-در-خوابگاه-های-دخترانه-گسترش-می-یابد

http://www.irna.ir/fa/News/83100209/

http://shoaresal.ir/fa/news/169080/تشکل های-دانشگاه-آزاد-اسلامی-هیأت های-اندیشه ورز-راه اندازی-کنند

http://khabaredagh.ir/fa/news/791459/مقصود-فراستخواه-استاد-دانشگاه-از-هر-ده-نفری-که-از-کشور-خارج-می شوند-تنها-2-نفر-خواهان-بازگشت-به-ایران-هستند

8

8

45128466

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810225

8

http://aftabnews.ir/fa/news/556768/وزیر-علوم-دانشگاه-تربیت-مدرس-به-سوریه-می رود

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277487/معرفی-تجربیات-دانشگاه-علوم-پزشکی-شیراز-به-دانشگاه های-علوم-پزشکی-کشور

news

45128225

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277827/اعلام-نتایج-داوطلبان-دکتری-بدون-آزمون-ویژه-استعدادهای-درخشان

http://shoaresal.ir/fa/news/169045/شرایط-حذف-کنکور-در-سال-98

https://www.etelanews.com/fa/news/67914/اینم-جایگاه-ویژه-زنان-در-ورزشگاه

1542218158

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232815

http://pana.ir/news/870505

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277817/خادمان-اماکن-مذهبی-گلستان-بیمه-تکمیلی-شدند-فیلم

https://www.rouydad24.ir/fa/news/154727/تکذیب-شایعه-تغییر-وزیر-علوم

https://fa.shafaqna.com/news/661091/

1542214558

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277758/رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83100035/

https://fa.shafaqna.com/news/661076/

https://fa.shafaqna.com/news/661072/

http://www.irna.ir/fa/News/83100027/

ثبت نام 400 دانشجوی دانشگاه فرهنگیان در جشنواره نمونه

http://iqna.ir/fa/news/3764135/کارگاه-ریشه شناسی-مفردات-قرآن-در-زبان های-سامی-برگزار-شد

1542211857

http://qafqaz.ir/fa/?p=53868

http://www.irna.ir/fa/News/83100000/

http://snn.ir/fa/news/724082/نقشه-جامع-علمی-کشور-باید-تغییر-کند

http://iqna.ir/fa/news/3764138/اعلام-جزییات-دهمین-دوره-مسابقات-قرآن-دانشجویی-عربستان

https://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1397/8/23/959603_626.jpg

http://khabaredagh.ir/fa/news/791417/داوطلبان-مراقب-باشند-برخی-دانشگاه ها-به-صورت-غیرقانونی-دانشجوی-کارشناسی-ارشد-و-دکتری-جذب-کردند

دریافت شهریه دروس جبرانی پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان

دریافت شهریه دروس جبرانی پای ثابت اعتراضات آموزشی دانشجویان