مطالب مرتبط:
8 اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»
فارس منتشر کرد جزییات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن
دلالان مسکن تنها مخالفان مالیات بر عایدی سرمایه
ورود مجلس به مالیات بر عایدی «مسکن و سرمایه»/ شاهد وضعیت آشفته ای در موضوع اجاره بها و مستجرین هستیم/ تحرکات دولت و وزرات راه برای تهیه «لایحه جامعه مسکن»
خزان سوداگری مسکن/ نگاه ها در انتظار تصویب مالیات بر عایدی سرمایه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 17:552018-10-12اقتصادي

هشت اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»


بازار مسکن قرار است به یک اهرم مالیاتی برای مهار «سفته بازی» مجهز شود؛ اما هشت اشکال در طراحی آن، اهرم را فعلا به سپر امن برای این نوع خریدهای ملکی تبدیل کرده است.

- بازار مسکن قرار است به یک اهرم مالیاتی برای مهار سفته بازی مجهز شود؛ اما هشت اشکال در طراحی آن، اهرم را فعلا به سپر امن برای این نوع خریدهای ملکی تبدیل کرده است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه ملکی ، اخذ مالیات پنج درصدی از مابه التفاوت قیمت فروش و زمان خرید را پیش بینی و چهار گروه از مالکان را از پرداخت این مالیات، معاف کرده است.

بزرگ ترین اشکال طرح، عدم کارآیی موثر فرمول مالیات، مقابل سوداگران موج سوار روی تورم ملکی است که باید اصلاح و تکمیل شود.

شعار سال:" طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاک که مراحل بررسی در کمیسیون های مجلس را طی می کند، هشت اشکال طراحی دارد که احتمال اصابت مالیات های بازدارنده سفته بازی به سوداگران مسکن را تا حد بی اثر کردن اجرای طرح، کاهش می دهد.

نمایندگان مجلس در ادامه فرآیند تدوین یک طرح برای مهار جریان سفته بازی در بازار معاملات ملک که با هدف ثبات بخشی به قیمت مسکن و کمک به خریداران مصرفی شکل داده اند، طرحی حاوی یک ماده و 10 تبصره تحت عنوان مالیات بر عایدی سرمایه املاک را در کمیسیون عمران به مراحل نهایی بررسی نزدیک کرده اند.

این طرح بعد از نهایی شدن در این کمیسیون، برای رای گیری به صحن مجلس آورده می شود و در صورت تصویب، تحت عنوان ماده 60 به متن قانون مالیات های مستقیم الحاق خواهد شد.

محتوای طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاک بر دریافت مالیات از مابه التفاوت قیمت زمان خرید ملک مسکونی و قیمت فروش، حین انجام معامله فروش توسط مالک پایه ریزی شده و در عین حال مطابق تبصره های ذیل ماده واحده در این طرح، گروهی از مالکان و برخی ساختمان ها از پرداخت این نوع مالیات در دست طراحی معاف هستند.

ماده واحده در طرح مجلس، کلیه املاک مسکونی شامل زمین و واحد مسکونی را مشمول مالیات بر عایدی سرمایه قرار داده و فرمول مالیاتی را نرخ پنج درصد برای سال اول اجرای قانون، 10 درصد برای سال دوم، 15 درصد برای سال سوم و 20 درصد برای سال های بعد در نظر گرفته است.

طراحان این طرح، چهار نوع معافیت شامل واحد مسکونی اصلی هر خانوار مشروط به یکبار فروش بعد از حداقل دو سال خرید ، فروش املاکی که تا زمان قبل از تصویب طرح خریداری شده اند ، اولین فروش واحدهای نوساز حداکثر پنج سال ساخت و همچنین املاک تحت مالکیت بانک ها و شرکت های تابعه را برای مالیات بر عایدی املاک تعریف کرده اند؛ به این معنا که در این چهار حالت، مالکان از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه ملکی معاف هستند.

با این حال، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در جلسات بررسی طرح نمایندگان مجلس، مجموعه ای از نواقص فنی و اقتصادی را در مالیات پیشنهادی به نمایندگان ارائه کرده و خواستار تجدیدنظر اساسی در این تصمیم و دست کم، اعمال اصلاحات پیشنهادی در متن طرح شده است.

بررسی ها در این باره نشان می دهد: مطابق تجربه کشورهای جهان در زمینه اخذ مالیات بر عایدی سرمایه ملکی -که نسخه کاملی از این تجربیات سه سال پیش به سفارش دفتر اقتصاد مسکن توسط یک اقتصاددان شناسایی، گردآوری و متناسب با اوضاع اقتصاد مسکن در ایران، بومی سازی شد- و همچنین با توجه به وضعیت فعلی بازار ملک در شهرهای بزرگ و متوسط، این طرح دارای هشت اشکال است.

مهم ترین اشکال طرح مالیات بر عایدی سرمایه ملکی ، مغایرت بین صورت مساله و هدف مالیاتی تدارک دیده شده در طرح است.

مالیات بر عایدی سرمایه ملکی باید توانایی ایجاد ریسک اقتصادی برای سفته بازی و سوداگری در بازار ملک بدون آسیب رساندن به جریان عرضه جدید مسکن ناشی از سرمایه گذاری ساختمانی و لطمه به بازار تقاضای مصرفی را داشته باشد.

اما طراحی صورت گرفته برای این مالیات به گونه ای است که یک سپر مالیاتی برای افرادی که طی ماه های اخیر با موج سواری روی قیمت زمین و مسکن در تهران، فعالیت های سوداگرانه و خریدهای سرمایه ای انجام داده بودند، ایجاد می کند.

بر اساس یکی از معافیت های لحاظ شده در طرح، اولین انتقال املاکی که قبل از اجرای قانون (تصویب طرح) خریداری شده باشند، از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف می شوند.

طی ماه های اخیر به دلیل افزایش تقاضای سرمایه ای در بازار ملک، بخشی از خریدها جنبه سوداگری به خود گرفت.

از طرفی، با جدی تر شدن فرآیند بررسی و تصویب این طرح، احتمال دارد برخی افراد در فاصله تبدیل طرح مصوب به قانون، برای در امان ماندن از تور مالیاتی و استفاده از این نوع معافیت، به تشدید خریدهای غیرمصرفی در بازار ملک دامن بزنند.

کارشناسان اقتصادی هر چند یکی از علل اصلی افزایش تقاضای سرمایه ای در بازار ملک طی ماه های اخیر را نااطمینانی در فضای اقتصادی و بی تدبیری در ثبات بخشی به برخی بازارهای موازی معرفی می کنند، اما معتقدند: طراحی مالیات بر عایدی سرمایه برای بازار ملک باید با لحاظ بازدارندگی قوی نسبت به سفته بازی و سوداگری صورت بگیرد.

در کشورهای مختلف جهان، مالیات بر عایدی سرمایه، یکی از انواع اهرم های مالیاتی فعال در بازار مسکن است اما در ایران، چنین مالیاتی تا به حال به کار گرفته نشده است.

در کشورهای موردمطالعه دفتر اقتصاد مسکن، نرخ مالیات بر عایدی املاک، با طول دوره مالکیت، نسبت معکوس دارد به این معنا که فروش ملک در سال اول خرید -به عنوان رفتار شاخص سفته بازانه- مشمول بیشترین نرخ مالیاتی است و بعد از آن، به ازای هر سال نگهداری و فروش در سال بعد، از نرخ مالیات دریافتی کاسته می شود.

اما در طرح مجلس، نرخ مالیات برای همه نوع فروشنده های ملکی –چه سفته بازهایی که هنگام جهش قیمت و رشد هفتگی، به خرید و فروش آپارتمان در کوتاه مدت دست می زنند و چه افرادی که در میان مدت و بلندمدت به فروش ملک غیرمصرفی خود اقدام می کنند- یک رقم ثابت تعیین شده است.

در این باره دفتر اقتصاد مسکن معتقد است: با توجه به اینکه یکی از مهم ترین اهداف وضع این نوع مالیات کنترل سوداگری در بخش املاک و مستغلات است و سوداگران معمولا در بازه های زمانی کوتاه تری برای خرید و فروش در بازار اقدام می کنند، اعمال تبعیض بین نرخ مالیات برای دوره نگهداری کوتاه مدت و بلندمدت می تواند تحقق این هدف را امکان پذیرتر کند.

به عبارتی اگر نرخ مالیات بر عایدی سرمایه در کوتاه مدت بیش از بلند مدت باشد، انگیزه های سوداگرانه کاهش می یابد که اگر هدف اصلی این طرح کنترل سوداگری است، باید این مساله مورد توجه قرار گیرد.

(این شیوه اخذ مالیات از عایدی سرمایه دارای تجارب عملیاتی، در دیگر کشورها است).

دومین اشکال این طرح، در امان ماندن سفته بازهای دوره فعلی از تور مالیاتی تدارک دیده شده است.

ساز و کار این طرح باید به گونه ای باشد که دست کم برای خریدهای سفته بازانه دوره تصویب طرح تا تبدیل شدن به قانون، تحت شرایطی مشخص، اقداماتی را در نظر بگیرد.

اشکال سوم که یکی از نواقص اساسی طرح محسوب می شود، نوع عایدی تعریف شده در فرمول مالیاتی است.

این طرح، عایدی اسمی املاک را ملاک عمل برای محاسبه نرخ مالیات در نظر گرفته است در حالی که در کشورهای مختلف جهان که تورم چندانی –در مقایسه با نرخ تورم عمومی در ایران- ندارند، عایدی حقیقی مبنای اعمال این نوع مالیات است.

برای اخذ مالیات از عایدی سرمایه ملکی، باید میزان رشد قیمت واقعی ملک –مابه التفاوت نرخ رشد قیمت ملک و نرخ تورم- به عنوان پایه مالیاتی لحاظ شود.

بررسی دفتر اقتصاد مسکن همچنین تاکید می کند: هزینه های بازسازی و تعمیرات آپارتمان ها نیز باید به عنوان هزینه های سرمایه ای محاسبه و از عایدی سرمایه کسر شود.

این شکل محاسبه مالیات بر عایدی مسکن، علاوه بر اینکه از تخریب زودهنگام ساختمان های مسکونی جلوگیری و به تشویق تعمیر و بازسازی منجر می شود، رشد ارزش واقعی بهای املاک را مشمول مالیات خواهد کرد.

اشکال دیگر این طرح حاکی است: سازنده ها در طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاک، به عنوان گروه نیازمند حمایت ویژه، دیده نشده اند و شکلی از ساخت و سازهای مسکونی که در تهران بیش از 90 درصد از عرضه جدید مسکن را دربر می گیرد، عملا مشمول این مالیات خواهد شد.

سازنده ها در حال حاضر مکلف به پرداخت مالیات بر ساخت و فروش مسکن هستند.

اما در صورت تصویب طرح مجلس، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی املاک نیز خواهند شد.

سازنده ها در حال حاضر در بازار مسکن تهران به شکل تخریب و مشارکت، اقدام به تهیه زمین و ساخت و ساز می کنند.

در بازار تخریب و مشارکت، سازنده تعدادی از واحدهای مسکونی را خریداری و بعد از نوسازی، اقدام به فروش آن می کند.

اگر چه اولین فروش نوسازها از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف است اما از آنجا که برخی سازنده ها، تعدادی از واحدها را در زمان تکمیل پروژه ساختمانی، با وضعیت ثبتی قبل از زمان تخریب، به فروش می رسانند، در این حالت و مطابق متن طرح، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهند شد.

نقص پنجم این طرح، نرخ مالیات است که از بازدارندگی لازم برخوردار نیست.

در کشورهای مختلف با درجه های متنوع توسعه یافتگی، نرخ مالیات بر عایدی املاک بین 30 تا 45 درصد است به این معنا که حداقل یک سوم از عایدی حقیقی، مشمول مالیات می شود.

این نرخ با نرخ پنج درصد پیشنهاد شده در طرح برای سال اول اجرا، فاصله قابل توجهی دارد.

اشکال دیگر نیز به نادیده انگاری موجران چند خانه ای در بازار اجاره مسکن در جریان طراحی مالیات بر عایدی سرمایه مسکن برمی گردد.

در بازار مسکن تهران و همین طور سایر شهرها، تعدادی از واحدهای مسکونی اجاره ای متعلق به افرادی است که بیش از یک واحد مسکونی دارند و آنها را برای اجاره، به بازار اجاره نشین ها عرضه کرده اند.

این گروه در زمان فروش واحدهای مسکونی اجاره ای که با هر علتی می تواند این فروش استارت بخورد، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهد شد.

بازار عرضه مسکن اجاره ای و فعالان این بازار می توانند با هدف جلوگیری از آسیب اقتصادی به جامعه اجاره نشین ها، به گونه ای مشخص، در این قانون دیده شوند و بین سفته بازهایی که با هدف سودگیری از امواج تورم ملکی و افرادی که با هدف عرضه مسکن اجاره ای، اقدام به خرید بیش از یک واحد مسکونی می کنند، مرزبندی صورت بگیرد.

حداقل اصلاحات ممکن در این راستا می تواند اعمال اختلاف در نرخ مالیات باشد.

معافیت بانک های ملاک از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه، اشکال بزرگ دیگر در طراحی مالیات بر عایدی املاک است.

بانک ها یکی از معدود بازیگران اصلی بازار خرید و فروش انواع ملک در تهران و البته سایر شهرها هستند که صرف نظر از انحراف منابع بانکی در مسیر سوداگری ملکی که باعث کمبود اعتبار در بخش های مولد می شود، این بازیگری به بیشتر شدن دامنه شوک های قیمتی در چرخه های تجاری بازار ملک شده است.

در طرح مالیات بر عایدی سرمایه ملکی، بانک ها با استناد به قانون رفع موانع تولید، از این مالیات معاف شده اند.

در قانون رفع موانع تولید، تاکید شده اگر بانک ها و شرکت های تابعه ظرف زمان مشخص، نسبت به فروش املاک مازاد خود اقدام نکنند مشمول مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ 28 درصد می شوند.

اشکالی به این معافیت وارد است، تاریخ اعتبار اجرای بند مربوط به قانون رفع موانع تولید است که سه سال تعیین شده و با توجه به زمان تصویب آن، در حال حاضر درباره پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه در صورت نفروختن املاک مازاد توسط بانک ها ، ابهام وجود دارد.

کارشناسان در این باره تاکید می کنند، لغو معافیت بانک ها در پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه در طرح مجلس و اعمال آن حتی برای فروش املاک مازاد می تواند در پرهیز ناشی از افزایش ریسک برای خریدهای جدید ملکی بانک ها اثرگذار باشد.

اشکال بعدی این طرح نیز ضعف سامانه های ثبت اطلاعات مربوط به مالکان و ردیابی خریدهای ملکی هر یک از مالکان است.

در حال حاضر، دریافت مالیات از خانه های خالی به دلیل آنچه کوتاهی و تاخیر در راه اندازی سامانه املاک و مستغلات مخصوص رهگیری مالیاتی مالکان عنوان می شود، عقب افتاده است.

این سامانه برای تشخیص واحد اصلی افراد –ملکی که از پرداخت مالیات معاف است- یا واحدی که با خرید سفته بازانه و سرمایه ای به مالکیت مالکان درآمده است، می تواند کمک موثر کند.

در متن طرح، طریقه شناسایی واحد اصلی و تمییز آن با ملک سرمایه ای، خوداظهاری مالک عنوان شده است.

در این باره نیز دفتر اقتصاد مسکن معتقد است: با توجه به اینکه واحد مسکونی مصرفی افراد از پرداخت این مالیات معاف شده اند و فروشنده مکلف به اعلام اصلی (مصرفی) بودن ملک مسکونی خود قبل از انجام معامله قطعی است، اجرای این ماده مستلزم وجود سامانه ای است که معاملات افراد در آن ثبت شود؛ درغیر این صورت چنانچه فرد هر چند سال یکبار اقدام به خرید و فروش املاک متفاوت کند، می تواند در هر مقطع ملک مورد معامله را به عنوان ملک اصلی معرفی کند و امکان تدقیق آن از سوی سازمان امور مالیاتی وجود نخواهد داشت.

دفتر اقتصاد مسکن در این باره معتقد است: با توجه به بالا بودن نرخ تورم سالانه در کشور و اصابت آن به بخش مسکن، افزایش قیمت ناشی از افزایش سطح عمومی قیمت ها، در واقع حفظ ارزش واقعی دارایی بوده و جزو عایدی سرمایه محسوب نمی شود، (تورم هزینه ای است که به تمام جامعه تحمیل می شود و مالکان املاک از آن مبرا نیستند) بنابراین ضروری است تا در طراحی این نوع مالیات تعدیلات تورمی در نظر گرفته شود و به عبارتی از افزایش ارزش ملک تورم زدایی شود.

توجه کنیم که مالیات بر عایدی سرمایه ممکن است خاصیت ضدتورمی داشته باشد؛ اما ابزار کنترل تورم نیست.

در برخی موارد بازسازی و بهسازی املاک، منجر به بهبود کیفیت آن و در نتیجه افزایش قیمت ناشی از آن می شود، با توجه به اینکه در چنین نمونه هایی فرد، فعالیت اقتصادی انجام داده و بابت آن هزینه کرده است، در ملاحظات طراحی مالیات بر عایدی سرمایه باید هزینه های سرمایه ای که موجب تغییرات اساسی در دارایی یا بهبود قابل توجه کیفیت شده اند، مورد توجه قرار گیرد و از عایدی سرمایه ای کسر شود.

در متن طرح پیشنهادی مالیات بر عایدی سرمایه که از سوی مجلس پیشنهاد شده آمده است: ظرف یک ماه پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین، املاک و مستغلات با کاربری های مسکونی، اداری و تجاری مشمول مالیات بر عایدی سرمایه املاک می شود.

این حکم در کلیه مناطق کشور اعم از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و برای هرگونه نقل و انتقال اعم از صلح، معاوضه، وکالت، حق واگذاری محل و انتقال سهم بین مالکان مشاع، جاری است.

انتقال قطعی ملک یاحق واگذاری محل، فقط پس از پرداخت مالیات های موضوع این ماده امکان پذیر است.

در این طرح عایدی سرمایه املاک عبارت است از مابه التفاوت قیمت خرید(انتقال دادن) و قیمت فروش (به انتقال گرفتن).

در یکی از تبصره های این طرح پیشنهادی نیز تاکید شده است: ظرف یک ماه پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون سردفتران اسناد رسمی و دفاتر مشاوره معاملات املاک موظفند هنگام تنظیم سند انتقال ملک یا حق واگذاری محل یا سند تعهد به انتقال یاحق واگذاری محل (قولنامه)، قیمت مورد معامله را بر اساس توافق طرفین معامله، با دقت و صراحت ثبت کرده و به امضای طرفین برسانند.

همچنین در نقل و انتقال املاک مسکونی، فروشنده باید پیش از معامله تعیین کند که ملک مورد معامله ملک مسکونی اصلی وی هست یا خیر.

در عین حال در این طرح تاکید شده مبنای تعیین قیمت فروش تمامی املاک و خرید املاکی که بعد از اجرای این ماده خریداری شده اند، قیمت ثبت شده در سند انتقال یا سند تعهد به انتقال (قولنامه) است.

قیمت مذکور، در کلیه مراجع قضایی و اداری و در تعیین حق التحریر دفاتر اسناد رسمی، مبنا قرار می گیرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449027
کلید واژه ها: مالیات - سرمایه - خرید - طراحی - فروش - درصد - مسکن - بازار مسکن - قیمت - ماده - مجلس - بازی - بازار - نمایندگان مجلس - معاف - فرمول - قانون - بزرگ ترین - قیمت مسکن - پیش بینی - ساختمان - معاملات - طراحان - معافیت - اولین - عمران - اصلاح - صورت - کاهش - بانک

آخرین اخبار سرویس:
آغاز پروازهای اربعین از روز چهارشنبه

استخدام کارشناس فروش،بازاریاب با مزایا در شرکت بازرگانی 50500

ریزش شدید قیمت مسکن در راه است؟

واگذاری انتخاب صادرکنندگان نمونه 97 تهران به اتاق بازرگانی

پوشاک در انتظار ارز نیما / بازار همچنان در رکود

عرضه 2.4 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما از سوی هلدینگ خلیج فارس

هشدار به صرافی ها : برای اخلال گران بازار ارز وثیقه نگذارید!

اولویت های وزارت صنعت تشریح شد/ تشکیل اتاق فکر و تاکید بر جوانگرایی در انتصاب ها

آغاز به کار مرکز توسعه رقابت پذیری استان کرمان

ظرفیت تولید واگن و احداث خط آهن در داخل

افزایش رغبت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استان

خرید بیش از 9 هزار تن شیر از دامداران خراسان جنوبی

اعطای مجوز برای ثبت موکب به پایان رسید/نحوه مشارکت عمومی در پذیرایی از زائران اربعین

گردشگری مذهبی، مقوله مغفول معجزه اربعین

پرداخت خسارت 20 میلیارد تومانی شرکت تبریزی توسط بیمه ایران

18 طرح ورزشی در شهرستان فسا در دست احداث است

سالانه 6 هزار هکتار به فضای سبز استان تهران افزوده می شود

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

طرح تلقیح دام های سنگین در اردبیل اجرا شد

سلطانی فر: سهم بخش خصوصی در پروژه های ورزشی البرز ویژه بوده است

غاز به کار مرکز توسعه رقابت پذیری استان کرمان

پیش بینی برداشت 600 هزار تن نارنگی در مازندران

گامی اساسی در جهت مصرفه بهینه آب و افزایش تولید

هتل ها گران می شوند

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

هویج مقاومت بتن را به شکل چشمگیری افزایش می دهد

کاهش شدید قیمت سهم های خودرویی و بانکی در معاملات امروز

آخرین قیمت ارز مسافرتی

پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت 8 تا 20 و تحویل در 51 نقطه

قیمت خودرو امروز 1397/07/30

کتاب «مدیریت دانش، سازمان و سیاست گذاری عمومی» منتشر شد

تکذیب توزیع بسته حمایتی از سوی دولت!

با 300 تومان صاحب معروفترین برندهای دنیا شوید + عکس

تعریف خواننده زن آذری از «پژمان بازغی»

فروش قسطی گوشت با کارت ملی

استخدام کارشناس جذب در شرکت تپسی

استخدام کارشناس تربیت بدنی خانم تمام وقت در مشهد

ارزآوری 76 میلیون دلاری صادرات محصولات کشاورزی

ساماندهی خودرو های حمل بار درون شهری شیراز

آغاز اجرای 3 طرح در دهستان دشوارگذر موگویی + فیلم

جریمه 50هزار تومانی از فردا شامل چه خودروهایی می شود؟

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

طرح تلقیح دام های سنگین در اردبیل اجرا شد

رانندگان در راه مانده فقط با امدادخودروهای رسمی تماس بگیرند

کشت بادام زمینی در پارس آباد افزایش یافت

کشت بادام زمینی در پارس آباد افزایش یافت

مسکن در هاله ای از رکود/ دولتی ها به داد بازار مسکن برسند

مدیرعامل بانک ملی: نظام بانکی، پشتیبان سرمایه گذاران طرح های اقتصادی

وقتی گرانی ها به گوشت هم سرایت می کند؛ فروش قسطی گوشت با کارت ملی!

سقوط قیمت سهام خودرویی و بانکی در بورس

شرط جدید استفاده از وام مسکن 160میلیونی

احتمال توقف و یا کند شدن روند افزایشی قیمت نفت

شناسایی ظرفیت های صنعتی کردستان برای سرمایه گذاری ایدرو

نحوه مشارکت عمومی در پذیرایی از زائران اربعین

مزد کارگران افزایش می‎یابد؟

راهکار کارآمد برای بی اثر کردن تحریم نفت

آذری جهرمی: نوسان ارزی رشد بخش ارتباطات را کند می کند

برق یک برجک مرزی در مراوه تپه از خورشید تامین شد

صندلی چرخ دار«هاوکینگ» به مزایده گذاشته شد

یازدهمین اقامتگاه بومگردی مهریز افتتاح شد

احتمال کاهش 5 تا 10 درصدی قیمت آهن در بازار

کاهش سطح معاملات طلا در بازار

نوسان قیمت خودروهای داخلی/ پژو پارس 65 میلیون تومان شد + جدول

ضرب و جرح در قانون

افت شاخص بورس در روز رونق معاملات سهام

پنجمین نمایشگاه بین المللی بانک، بورس، بیمه و خصوصی سازی آغاز شد

یازدهمین اقامتگاه بومگردی مهریز افتتاح شد

برق یک برجک مرزی در مراوه تپه از خورشید تامین شد

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

30 میلیارد ریال برای سامانه گرمایشی مدارس گلستان اختصاص یافت

افزایش زندانیان بدهکار مهریه ؛ مهری که نقره داغ می کند.

قیمت سبد نفتی اوپک به کمتر از 79 دلار رسید

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

طرز تهیه راتاتویی / طرز تهیه راتاتویی با مرغ / طرز تهیه راتاتویی بدون فر

ساماندهی صندوق تعاون روستاییان ایرانیان

به جیب زدن بیش از 2 میلیون یورو توسط یک واردکننده!

کمیسیون برنامه میزان درآمدهای مازاد نفتی و نحوه هزینه کرد آن را بررسی می کند

تصاویر / فروش دبه ای بنزین در خیابان

استخدام حسابدار،کارشناس فروش و بازاریابی،انباردار در تهران

استخدام مدیر فروش خانم جهت شرکت سرمایه گذار خارجی در تهران

مسکن در هاله ای از رکود/ دولتی ها به داد بازار مسکن برسند

سینکی هم استعفا داد/دبیر ستاد تنظیم بازار رفت

شهری در ترکیه که پس از زلزله 2011 از نو ساخته شد

ساعت ها معطلی زائران اربعین در صف فقط برای 150 هزار تومان مابه التفاوت ارز دولتی!

انتخاب رحمانی برای وزارت صمت یک انتخاب هوشمندانه بود

کاهش قیمت سهام خودرویی ها در بورس

تعطیلی 38 واحد صنفی دارای تخلف بهداشتی در قزوین

صنعت برق از زیربنایی ترین عرصه های فعالیت و توسعه در همه جا است

معاون فروش ایران خودرو : آغاز فروش دوباره محصولات ایران خودرو برای متقاضیان جامانده

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

30 میلیارد ریال برای سامانه گرمایشی مدارس گلستان اختصاص یافت

معاون استاندار آذربایجان شرقی خواستار آبگیری سد آرباطان هریس شد

جزییات اردوی آماده سازی برای مهارت آموزان مسابقات جهانی روسیه

مردم دیگر نمی توانند لوازم خانگی بخرند؛ رونق تعمیرات لوازم خانگی در چند ماه اخیر

بیمارستان امام خمینی کرج در مرحله فروش قرار گرفت

افزایش 11 درصدی جوجه ریزی در واحد های مرغداری هرمزگان

2 میلیارد تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان و نیازمندان

قیمت سکه 30 مهرماه اعلام شد/ هر گرم طلای 410 هزار تومان شد

حضور منطقه آزاد انزلی در دهمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری

کاهش قاچاق بنزین بدون افزایش قیمت هم ممکن است

هشت اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»

هشت اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»