مطالب مرتبط:
8 اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»
فارس منتشر کرد جزییات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن
دلالان مسکن تنها مخالفان مالیات بر عایدی سرمایه
ورود مجلس به مالیات بر عایدی «مسکن و سرمایه»/ شاهد وضعیت آشفته ای در موضوع اجاره بها و مستجرین هستیم/ تحرکات دولت و وزرات راه برای تهیه «لایحه جامعه مسکن»
خزان سوداگری مسکن/ نگاه ها در انتظار تصویب مالیات بر عایدی سرمایه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 17:552018-10-12اقتصادي

هشت اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»


بازار مسکن قرار است به یک اهرم مالیاتی برای مهار «سفته بازی» مجهز شود؛ اما هشت اشکال در طراحی آن، اهرم را فعلا به سپر امن برای این نوع خریدهای ملکی تبدیل کرده است.

- بازار مسکن قرار است به یک اهرم مالیاتی برای مهار سفته بازی مجهز شود؛ اما هشت اشکال در طراحی آن، اهرم را فعلا به سپر امن برای این نوع خریدهای ملکی تبدیل کرده است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه ملکی ، اخذ مالیات پنج درصدی از مابه التفاوت قیمت فروش و زمان خرید را پیش بینی و چهار گروه از مالکان را از پرداخت این مالیات، معاف کرده است.

بزرگ ترین اشکال طرح، عدم کارآیی موثر فرمول مالیات، مقابل سوداگران موج سوار روی تورم ملکی است که باید اصلاح و تکمیل شود.

شعار سال:" طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاک که مراحل بررسی در کمیسیون های مجلس را طی می کند، هشت اشکال طراحی دارد که احتمال اصابت مالیات های بازدارنده سفته بازی به سوداگران مسکن را تا حد بی اثر کردن اجرای طرح، کاهش می دهد.

نمایندگان مجلس در ادامه فرآیند تدوین یک طرح برای مهار جریان سفته بازی در بازار معاملات ملک که با هدف ثبات بخشی به قیمت مسکن و کمک به خریداران مصرفی شکل داده اند، طرحی حاوی یک ماده و 10 تبصره تحت عنوان مالیات بر عایدی سرمایه املاک را در کمیسیون عمران به مراحل نهایی بررسی نزدیک کرده اند.

این طرح بعد از نهایی شدن در این کمیسیون، برای رای گیری به صحن مجلس آورده می شود و در صورت تصویب، تحت عنوان ماده 60 به متن قانون مالیات های مستقیم الحاق خواهد شد.

محتوای طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاک بر دریافت مالیات از مابه التفاوت قیمت زمان خرید ملک مسکونی و قیمت فروش، حین انجام معامله فروش توسط مالک پایه ریزی شده و در عین حال مطابق تبصره های ذیل ماده واحده در این طرح، گروهی از مالکان و برخی ساختمان ها از پرداخت این نوع مالیات در دست طراحی معاف هستند.

ماده واحده در طرح مجلس، کلیه املاک مسکونی شامل زمین و واحد مسکونی را مشمول مالیات بر عایدی سرمایه قرار داده و فرمول مالیاتی را نرخ پنج درصد برای سال اول اجرای قانون، 10 درصد برای سال دوم، 15 درصد برای سال سوم و 20 درصد برای سال های بعد در نظر گرفته است.

طراحان این طرح، چهار نوع معافیت شامل واحد مسکونی اصلی هر خانوار مشروط به یکبار فروش بعد از حداقل دو سال خرید ، فروش املاکی که تا زمان قبل از تصویب طرح خریداری شده اند ، اولین فروش واحدهای نوساز حداکثر پنج سال ساخت و همچنین املاک تحت مالکیت بانک ها و شرکت های تابعه را برای مالیات بر عایدی املاک تعریف کرده اند؛ به این معنا که در این چهار حالت، مالکان از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه ملکی معاف هستند.

با این حال، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در جلسات بررسی طرح نمایندگان مجلس، مجموعه ای از نواقص فنی و اقتصادی را در مالیات پیشنهادی به نمایندگان ارائه کرده و خواستار تجدیدنظر اساسی در این تصمیم و دست کم، اعمال اصلاحات پیشنهادی در متن طرح شده است.

بررسی ها در این باره نشان می دهد: مطابق تجربه کشورهای جهان در زمینه اخذ مالیات بر عایدی سرمایه ملکی -که نسخه کاملی از این تجربیات سه سال پیش به سفارش دفتر اقتصاد مسکن توسط یک اقتصاددان شناسایی، گردآوری و متناسب با اوضاع اقتصاد مسکن در ایران، بومی سازی شد- و همچنین با توجه به وضعیت فعلی بازار ملک در شهرهای بزرگ و متوسط، این طرح دارای هشت اشکال است.

مهم ترین اشکال طرح مالیات بر عایدی سرمایه ملکی ، مغایرت بین صورت مساله و هدف مالیاتی تدارک دیده شده در طرح است.

مالیات بر عایدی سرمایه ملکی باید توانایی ایجاد ریسک اقتصادی برای سفته بازی و سوداگری در بازار ملک بدون آسیب رساندن به جریان عرضه جدید مسکن ناشی از سرمایه گذاری ساختمانی و لطمه به بازار تقاضای مصرفی را داشته باشد.

اما طراحی صورت گرفته برای این مالیات به گونه ای است که یک سپر مالیاتی برای افرادی که طی ماه های اخیر با موج سواری روی قیمت زمین و مسکن در تهران، فعالیت های سوداگرانه و خریدهای سرمایه ای انجام داده بودند، ایجاد می کند.

بر اساس یکی از معافیت های لحاظ شده در طرح، اولین انتقال املاکی که قبل از اجرای قانون (تصویب طرح) خریداری شده باشند، از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف می شوند.

طی ماه های اخیر به دلیل افزایش تقاضای سرمایه ای در بازار ملک، بخشی از خریدها جنبه سوداگری به خود گرفت.

از طرفی، با جدی تر شدن فرآیند بررسی و تصویب این طرح، احتمال دارد برخی افراد در فاصله تبدیل طرح مصوب به قانون، برای در امان ماندن از تور مالیاتی و استفاده از این نوع معافیت، به تشدید خریدهای غیرمصرفی در بازار ملک دامن بزنند.

کارشناسان اقتصادی هر چند یکی از علل اصلی افزایش تقاضای سرمایه ای در بازار ملک طی ماه های اخیر را نااطمینانی در فضای اقتصادی و بی تدبیری در ثبات بخشی به برخی بازارهای موازی معرفی می کنند، اما معتقدند: طراحی مالیات بر عایدی سرمایه برای بازار ملک باید با لحاظ بازدارندگی قوی نسبت به سفته بازی و سوداگری صورت بگیرد.

در کشورهای مختلف جهان، مالیات بر عایدی سرمایه، یکی از انواع اهرم های مالیاتی فعال در بازار مسکن است اما در ایران، چنین مالیاتی تا به حال به کار گرفته نشده است.

در کشورهای موردمطالعه دفتر اقتصاد مسکن، نرخ مالیات بر عایدی املاک، با طول دوره مالکیت، نسبت معکوس دارد به این معنا که فروش ملک در سال اول خرید -به عنوان رفتار شاخص سفته بازانه- مشمول بیشترین نرخ مالیاتی است و بعد از آن، به ازای هر سال نگهداری و فروش در سال بعد، از نرخ مالیات دریافتی کاسته می شود.

اما در طرح مجلس، نرخ مالیات برای همه نوع فروشنده های ملکی –چه سفته بازهایی که هنگام جهش قیمت و رشد هفتگی، به خرید و فروش آپارتمان در کوتاه مدت دست می زنند و چه افرادی که در میان مدت و بلندمدت به فروش ملک غیرمصرفی خود اقدام می کنند- یک رقم ثابت تعیین شده است.

در این باره دفتر اقتصاد مسکن معتقد است: با توجه به اینکه یکی از مهم ترین اهداف وضع این نوع مالیات کنترل سوداگری در بخش املاک و مستغلات است و سوداگران معمولا در بازه های زمانی کوتاه تری برای خرید و فروش در بازار اقدام می کنند، اعمال تبعیض بین نرخ مالیات برای دوره نگهداری کوتاه مدت و بلندمدت می تواند تحقق این هدف را امکان پذیرتر کند.

به عبارتی اگر نرخ مالیات بر عایدی سرمایه در کوتاه مدت بیش از بلند مدت باشد، انگیزه های سوداگرانه کاهش می یابد که اگر هدف اصلی این طرح کنترل سوداگری است، باید این مساله مورد توجه قرار گیرد.

(این شیوه اخذ مالیات از عایدی سرمایه دارای تجارب عملیاتی، در دیگر کشورها است).

دومین اشکال این طرح، در امان ماندن سفته بازهای دوره فعلی از تور مالیاتی تدارک دیده شده است.

ساز و کار این طرح باید به گونه ای باشد که دست کم برای خریدهای سفته بازانه دوره تصویب طرح تا تبدیل شدن به قانون، تحت شرایطی مشخص، اقداماتی را در نظر بگیرد.

اشکال سوم که یکی از نواقص اساسی طرح محسوب می شود، نوع عایدی تعریف شده در فرمول مالیاتی است.

این طرح، عایدی اسمی املاک را ملاک عمل برای محاسبه نرخ مالیات در نظر گرفته است در حالی که در کشورهای مختلف جهان که تورم چندانی –در مقایسه با نرخ تورم عمومی در ایران- ندارند، عایدی حقیقی مبنای اعمال این نوع مالیات است.

برای اخذ مالیات از عایدی سرمایه ملکی، باید میزان رشد قیمت واقعی ملک –مابه التفاوت نرخ رشد قیمت ملک و نرخ تورم- به عنوان پایه مالیاتی لحاظ شود.

بررسی دفتر اقتصاد مسکن همچنین تاکید می کند: هزینه های بازسازی و تعمیرات آپارتمان ها نیز باید به عنوان هزینه های سرمایه ای محاسبه و از عایدی سرمایه کسر شود.

این شکل محاسبه مالیات بر عایدی مسکن، علاوه بر اینکه از تخریب زودهنگام ساختمان های مسکونی جلوگیری و به تشویق تعمیر و بازسازی منجر می شود، رشد ارزش واقعی بهای املاک را مشمول مالیات خواهد کرد.

اشکال دیگر این طرح حاکی است: سازنده ها در طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاک، به عنوان گروه نیازمند حمایت ویژه، دیده نشده اند و شکلی از ساخت و سازهای مسکونی که در تهران بیش از 90 درصد از عرضه جدید مسکن را دربر می گیرد، عملا مشمول این مالیات خواهد شد.

سازنده ها در حال حاضر مکلف به پرداخت مالیات بر ساخت و فروش مسکن هستند.

اما در صورت تصویب طرح مجلس، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی املاک نیز خواهند شد.

سازنده ها در حال حاضر در بازار مسکن تهران به شکل تخریب و مشارکت، اقدام به تهیه زمین و ساخت و ساز می کنند.

در بازار تخریب و مشارکت، سازنده تعدادی از واحدهای مسکونی را خریداری و بعد از نوسازی، اقدام به فروش آن می کند.

اگر چه اولین فروش نوسازها از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف است اما از آنجا که برخی سازنده ها، تعدادی از واحدها را در زمان تکمیل پروژه ساختمانی، با وضعیت ثبتی قبل از زمان تخریب، به فروش می رسانند، در این حالت و مطابق متن طرح، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهند شد.

نقص پنجم این طرح، نرخ مالیات است که از بازدارندگی لازم برخوردار نیست.

در کشورهای مختلف با درجه های متنوع توسعه یافتگی، نرخ مالیات بر عایدی املاک بین 30 تا 45 درصد است به این معنا که حداقل یک سوم از عایدی حقیقی، مشمول مالیات می شود.

این نرخ با نرخ پنج درصد پیشنهاد شده در طرح برای سال اول اجرا، فاصله قابل توجهی دارد.

اشکال دیگر نیز به نادیده انگاری موجران چند خانه ای در بازار اجاره مسکن در جریان طراحی مالیات بر عایدی سرمایه مسکن برمی گردد.

در بازار مسکن تهران و همین طور سایر شهرها، تعدادی از واحدهای مسکونی اجاره ای متعلق به افرادی است که بیش از یک واحد مسکونی دارند و آنها را برای اجاره، به بازار اجاره نشین ها عرضه کرده اند.

این گروه در زمان فروش واحدهای مسکونی اجاره ای که با هر علتی می تواند این فروش استارت بخورد، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهد شد.

بازار عرضه مسکن اجاره ای و فعالان این بازار می توانند با هدف جلوگیری از آسیب اقتصادی به جامعه اجاره نشین ها، به گونه ای مشخص، در این قانون دیده شوند و بین سفته بازهایی که با هدف سودگیری از امواج تورم ملکی و افرادی که با هدف عرضه مسکن اجاره ای، اقدام به خرید بیش از یک واحد مسکونی می کنند، مرزبندی صورت بگیرد.

حداقل اصلاحات ممکن در این راستا می تواند اعمال اختلاف در نرخ مالیات باشد.

معافیت بانک های ملاک از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه، اشکال بزرگ دیگر در طراحی مالیات بر عایدی املاک است.

بانک ها یکی از معدود بازیگران اصلی بازار خرید و فروش انواع ملک در تهران و البته سایر شهرها هستند که صرف نظر از انحراف منابع بانکی در مسیر سوداگری ملکی که باعث کمبود اعتبار در بخش های مولد می شود، این بازیگری به بیشتر شدن دامنه شوک های قیمتی در چرخه های تجاری بازار ملک شده است.

در طرح مالیات بر عایدی سرمایه ملکی، بانک ها با استناد به قانون رفع موانع تولید، از این مالیات معاف شده اند.

در قانون رفع موانع تولید، تاکید شده اگر بانک ها و شرکت های تابعه ظرف زمان مشخص، نسبت به فروش املاک مازاد خود اقدام نکنند مشمول مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ 28 درصد می شوند.

اشکالی به این معافیت وارد است، تاریخ اعتبار اجرای بند مربوط به قانون رفع موانع تولید است که سه سال تعیین شده و با توجه به زمان تصویب آن، در حال حاضر درباره پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه در صورت نفروختن املاک مازاد توسط بانک ها ، ابهام وجود دارد.

کارشناسان در این باره تاکید می کنند، لغو معافیت بانک ها در پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه در طرح مجلس و اعمال آن حتی برای فروش املاک مازاد می تواند در پرهیز ناشی از افزایش ریسک برای خریدهای جدید ملکی بانک ها اثرگذار باشد.

اشکال بعدی این طرح نیز ضعف سامانه های ثبت اطلاعات مربوط به مالکان و ردیابی خریدهای ملکی هر یک از مالکان است.

در حال حاضر، دریافت مالیات از خانه های خالی به دلیل آنچه کوتاهی و تاخیر در راه اندازی سامانه املاک و مستغلات مخصوص رهگیری مالیاتی مالکان عنوان می شود، عقب افتاده است.

این سامانه برای تشخیص واحد اصلی افراد –ملکی که از پرداخت مالیات معاف است- یا واحدی که با خرید سفته بازانه و سرمایه ای به مالکیت مالکان درآمده است، می تواند کمک موثر کند.

در متن طرح، طریقه شناسایی واحد اصلی و تمییز آن با ملک سرمایه ای، خوداظهاری مالک عنوان شده است.

در این باره نیز دفتر اقتصاد مسکن معتقد است: با توجه به اینکه واحد مسکونی مصرفی افراد از پرداخت این مالیات معاف شده اند و فروشنده مکلف به اعلام اصلی (مصرفی) بودن ملک مسکونی خود قبل از انجام معامله قطعی است، اجرای این ماده مستلزم وجود سامانه ای است که معاملات افراد در آن ثبت شود؛ درغیر این صورت چنانچه فرد هر چند سال یکبار اقدام به خرید و فروش املاک متفاوت کند، می تواند در هر مقطع ملک مورد معامله را به عنوان ملک اصلی معرفی کند و امکان تدقیق آن از سوی سازمان امور مالیاتی وجود نخواهد داشت.

دفتر اقتصاد مسکن در این باره معتقد است: با توجه به بالا بودن نرخ تورم سالانه در کشور و اصابت آن به بخش مسکن، افزایش قیمت ناشی از افزایش سطح عمومی قیمت ها، در واقع حفظ ارزش واقعی دارایی بوده و جزو عایدی سرمایه محسوب نمی شود، (تورم هزینه ای است که به تمام جامعه تحمیل می شود و مالکان املاک از آن مبرا نیستند) بنابراین ضروری است تا در طراحی این نوع مالیات تعدیلات تورمی در نظر گرفته شود و به عبارتی از افزایش ارزش ملک تورم زدایی شود.

توجه کنیم که مالیات بر عایدی سرمایه ممکن است خاصیت ضدتورمی داشته باشد؛ اما ابزار کنترل تورم نیست.

در برخی موارد بازسازی و بهسازی املاک، منجر به بهبود کیفیت آن و در نتیجه افزایش قیمت ناشی از آن می شود، با توجه به اینکه در چنین نمونه هایی فرد، فعالیت اقتصادی انجام داده و بابت آن هزینه کرده است، در ملاحظات طراحی مالیات بر عایدی سرمایه باید هزینه های سرمایه ای که موجب تغییرات اساسی در دارایی یا بهبود قابل توجه کیفیت شده اند، مورد توجه قرار گیرد و از عایدی سرمایه ای کسر شود.

در متن طرح پیشنهادی مالیات بر عایدی سرمایه که از سوی مجلس پیشنهاد شده آمده است: ظرف یک ماه پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین، املاک و مستغلات با کاربری های مسکونی، اداری و تجاری مشمول مالیات بر عایدی سرمایه املاک می شود.

این حکم در کلیه مناطق کشور اعم از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و برای هرگونه نقل و انتقال اعم از صلح، معاوضه، وکالت، حق واگذاری محل و انتقال سهم بین مالکان مشاع، جاری است.

انتقال قطعی ملک یاحق واگذاری محل، فقط پس از پرداخت مالیات های موضوع این ماده امکان پذیر است.

در این طرح عایدی سرمایه املاک عبارت است از مابه التفاوت قیمت خرید(انتقال دادن) و قیمت فروش (به انتقال گرفتن).

در یکی از تبصره های این طرح پیشنهادی نیز تاکید شده است: ظرف یک ماه پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون سردفتران اسناد رسمی و دفاتر مشاوره معاملات املاک موظفند هنگام تنظیم سند انتقال ملک یا حق واگذاری محل یا سند تعهد به انتقال یاحق واگذاری محل (قولنامه)، قیمت مورد معامله را بر اساس توافق طرفین معامله، با دقت و صراحت ثبت کرده و به امضای طرفین برسانند.

همچنین در نقل و انتقال املاک مسکونی، فروشنده باید پیش از معامله تعیین کند که ملک مورد معامله ملک مسکونی اصلی وی هست یا خیر.

در عین حال در این طرح تاکید شده مبنای تعیین قیمت فروش تمامی املاک و خرید املاکی که بعد از اجرای این ماده خریداری شده اند، قیمت ثبت شده در سند انتقال یا سند تعهد به انتقال (قولنامه) است.

قیمت مذکور، در کلیه مراجع قضایی و اداری و در تعیین حق التحریر دفاتر اسناد رسمی، مبنا قرار می گیرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449027
کلید واژه ها: مالیات - سرمایه - خرید - طراحی - فروش - درصد - مسکن - بازار مسکن - قیمت - ماده - مجلس - بازی - بازار - نمایندگان مجلس - معاف - فرمول - قانون - بزرگ ترین - قیمت مسکن - پیش بینی - ساختمان - معاملات - طراحان - معافیت - اولین - عمران - اصلاح - صورت - کاهش - بانک

آخرین اخبار سرویس:
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

ضرب الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه یابی کمبود گاز

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

چاره ای جز ادغام نیست

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

درآمدزاترین منطقه پس از عسلویه کجاست؟

سوالات عجیب استاندار از قیمت طلا و گشت و گذار شبانه در خیابانهای سلیمانیه + عکس و فیلم

اگر بخواهند در پیشرفت صنعت خودرو کمک می کنیم

معرفی دانشگاه های جهان دانشگاه کاردیف؛ دانشگاه برتر در آثار پژوهشی

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

راه اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا

افزایش حقوق 20درصد، تورم بالاتر45درصد!

پاسخ به ابهامات پرونده سلطان سکه/ چرا ظریف اسنادش را به شورای مبارزه با پولشویی نداد

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

دختران مجرد نیز مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

خودرو هست اما گران است

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

رکورد واردات نفت خام توسط چین شکسته شد

مظنه خرید آپارتمان در منطقه پاسداران

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

تبعات پذیرش فرمول خودروسازان و قطعه سازان قیمت گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

آرامش یا چالش؛ مقایسه کیا سراتو وارداتی در برابر ام جی 6

کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می گیرند مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

تولید نانومالچ طبیعی برای اولین بار در ایران

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

ایجاد 130 هزار شغل مستقیم با اعتبار 21 میلیاردی

آمار بی خانمان های انگلیس دراثر سیاست ریاضتی روبه افزایش است

عکس | سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت

روند صعودی قیمت طلا متوقف شد

زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش ذخایر آمریکا

ترامپ: فدرال رزرو نباید نرخ بهره را افزایش دهد

پرواز قیمت مرغ و سکوت سازمان حمایت

با کمترین هزینه به جنگ پیری بروید

غذای 9 میلیون نفر در ایران دور ریخته می شود

استعفای تمامی مدیران دو شغله وزارت تعاون

آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

استاندار اردبیل خبر داد آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

افزایش 25 درصدی خط فقر در یک سال

هنگ کنگ موطف به اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران نیست

مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

آیا پنیرهای فیبردار جذب کلسیم را کاهش می دهند؟

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد

136 هزار برده در انگلیس وجود دارد

سه سناریوی پیشنهادی درباره قیمت بنزین

نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

دلایل کاهش قیمت دلار اعلام شد

کاهش صادرات نفت عربستان

حیف اون دلار گرون برای این دو استقلالی !

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می رود؟

طرح های سرمایه گذاری روسیه در سوریه اجرا خواهند شد؟

36 گلوگاه فساد در شهرداری

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون تومان !

توزیع یارانه باید در بودجه 98 بازنگری شود /مافیای سهام عدالت بوجود آمده است/ باید به سوی نرخ واحد ارز حرکت کنیم

عکس روز: شیشه پاک کن ها

عراق رتبه نخست مشارکت در ایران اکسپو 2018

مغز ربات ها به فروش می رسد!

سومین شماره «خبرنامه رصد جنگ اقتصادی» منتشر شد+ دانلود

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

چگونه در خانه دوغ کفیر درست کنیم ؟

غذای 9 میلیون ایرانی دور ریخته می شود!

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

همایش اقتصادی سرمایه گذاران ایرانی در تفلیس به تاخیر افتاد

شرکت بزرگ نفتی روسیه از ایران رفت!

پشت پرده گرانی پسته چیست؟

موانع تولید در بافت رفع می شود

132 میلیارد و 250 میلیون ریال به عشایر پرداخت می شود

ارزهای دیجیتال؛ بهشت تریدرها و جهنم سرمایه گذاران

عکس روز: سگ و خرس شیشه پاک کن

روند کاهشی قیمت هیوندا ادامه دار شد

کاهش ملایم قیمت در بازار پروفیل

قیمت انواع سبزی منجمد در فروشگاه های زنجیره ای

کاهش قیمت محصولات سایپا در بازار

موانع تولید در بافت رفع می شود

موانع تولید در بافت رفع می شود

هوتگ ها، امید روستاییان بی آب بلوچستان

هزینه خرید گوشی اپل در بازار چقدر است؟

خرید کاغذ چاپگر و نگاتیو چقدر هزینه دارد؟

هیوندای سوناتا LF فول بنزینی 2017 را بشناسید

قیمت انواع میوه در غرفه تره بار

کاهش نرخ تخم مرغ در بازار

واردات نفت خام چین رکورد زد

قیمت اجناس باید ثابت، سپس کاهش یابد

فولاد و میلگردهای غیر استاندارد در ساخت و سازها استفاده می شود

احتمال افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به 2 هزار تومان

کاهش 10 درصدی قیمت آجیل و خشکبار

132 میلیارد و 250 میلیون ریال به عشایر پرداخت می شود

132 میلیارد و 250 میلیون ریال به عشایر پرداخت می شود

اطلاعیه بانک مرکزی درباره سخنان رییس کل

پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

هشت اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»

هشت اشکال طراحی «مالیات بر عایدی سرمایه مسکن»