مطالب مرتبط:
عملیات بازار باز به زودی در اقتصاد ایران کلید می خورد
رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خبر داد برنامه ریزی طرح تنظیم بازار میوه شب عید سال 1398 کلید خورد
بازیگر خنده بازار کارگردان شد/ «خونه یکی» کلید خورد
اقتصاد سیاسی بازار نفت و آینده صادرات نفت ایران
پورابراهیمی: بازار ثانویه افق جدیدی در اقتصاد ایران بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 17:352018-10-12اقتصادي

عملیات بازار باز به زودی در اقتصاد ایران کلید می خورد


در آخرین روز اولین دهه پاییز، «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» برای نخستین بار به بانک مرکزی اجازه داد تا از «عملیات بازار باز» استفاده کند.

این سازوکار کنترل پولی طی دهه های اخیر به عنوان موثرترین ابزار ثبات ساز در بازار پول مطرح شده است که علاوه بر تسهیل .

- در آخرین روز اولین دهه پاییز، شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای نخستین بار به بانک مرکزی اجازه داد تا از عملیات بازار باز استفاده کند.

این سازوکار کنترل پولی طی دهه های اخیر به عنوان موثرترین ابزار ثبات ساز در بازار پول مطرح شده است که علاوه بر تسهیل به افسار کشیدن تورم می تواند زمینه حرکت اقتصاد از فاز رکودی به فاز رونق و زدودن بار تامین مالی دولت از دوش شبکه بانکی را فراهم کند.

در این مکانیزم بانک مرکزی با توجه به نقطه هدف گذاری شده برای متغیر تورمی، اقدام به خرید یا فروش اوراق قرضه دولتی در بازار باز می کند شعار سال": خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی منجر به تزریق پول به شبکه بانکی و در نتیجه افزایش امید ریاضی رشد اقتصادی می شود.

این در حالی است که فروش اوراق قرضه یک سیاست انقباضی است که هدف کاهش نرخ تورم را دنبال می کند.

بررسی ها نشان می دهد که عموم کشورهای توسعه یافته با توجه به عمیق بودن بازارهای ثانویه از اوراق قرضه دولتی در مکانیزم بازار باز استفاده می کنند.

این در حالی است که در اقتصادهای کمتر توسعه یافته، بانک مرکزی به طور مستقیم اقدام به انتشار اوراق بهادار می کند.

رییس کل جدید بانک مرکزی در نخستین حضور رسانه ای خود، اعلام کرد که بانک مرکزی قصد دارد از یکی از کارآترین ابزارها در زمینه تثبیت پولی یعنی عملیات بازارباز استفاده کند.

حال باگذشت دو ماه از این وعده، شورای هماهنگی اقتصادی در جلسه اخیر خود برای نخستین بار به بانک مرکزی اجازه داده است تا در قالب عملیات بازارباز نسبت به خرید و فروش اوراق قرضه دولتی اقدام کند.

هدف از این مصوبه تبدیل بدهی دولت به بانک ها به اوراق قابل معامله و در نتیجه پرکردن این حفره تورم زا است.

بررسی ها نشان می دهد که عملیات بازارباز در قالب انتظار اوراق قرضه دولتی یا اوراق بهادار بانک مرکزی در کنار ابزارهایی چون ذخیره قانونی و پنجره تنزیل به عنوان یکی از مهم ترین ابزارهای تورم زدا مورد استفاده بانک های مرکزی قرار می گیرد.

اما این مکانیزم چگونه عمل می کند و چگونه منجر به تثبیت متغیرهای پولی در یک اقتصاد می شود؟ هدف عملیات بازار باز عملیات بازار باز، پنجره تنزیل، ذخیره گیری قانونی و مصوبه های دستوری را می توان به عنوان مهم ترین ابزارهای بانک های مرکزی در سراسر جهان برای کنترل متغیرهای پولی در اقتصاد دانست.

در این بین همزمان با قاعده مندتر شدن چارچوب سیاست گذاری پولی در کشورهای مختلف عملیات بازارباز به مهم ترین و کارآترین ابزار در اعمال سیاست های پولی و دستیابی به نرخ های هدف گذاری تبدیل شده است.

پژوهش های بسیاری نیز نشان می دهد که قابلیت بازار باز در زمینه سازی برای دستیابی به اهداف سیاستی، به مراتب بیشتر از سایر روش های برشمرده شده است.

چراکه در این روش اول بانک های مرکزی عامل اولیه هستند (بر خلاف سایر روش ها که درآن بانک ها به عنوان بازیگر اول ایفای نقش می کنند) و در مکانیزم اجرای این عملیات این مکانیزم بازار است که منجر به تعیین نرخ می شود، نه دستورها و تمایلات بانک مرکزی.

منظور از عملیات بازار باز، خرید و فروش اوراق دولتی از سوی بانک مرکزی باهدف اعمال سیاست های انقباضی یا انبساطی است.

هرگاه بانک مرکزی بخواهد حجم پول جاری در اقتصاد را کاهش دهد اقدام به فروش این اوراق و در نتیجه افزایش پایه پولی می کند.

در مقابل نیز هر گاه سیاست گذار پولی بخواهد حجم پول در اقتصاد را منبسط کند، به عنوان خریدار وارد عمل می شود.

هدف اصلی بانک مرکزی در عملیات بازار باز، مدیریت نرخ بهره کوتاه مدت در بازار بین بانکی برای دستیابی به هدف نهایی یعنی هدایت نرخ تورم به سمت نقطه هدف گذاری شده است.

بررسی ها نشان می دهد که در کشورهایی که دارای بازار ثانویه ساختاریافته هستند، عملیات بازار باز از طریق انتشار اوراق قرضه دولتی در این بازارها صورت می گیرد، این در حالی است که در برخی از کشورهای در حال توسعه بانک های مرکزی به طور مستقیم اقدام به انتشار اوراق می کنند.

باوجود شایع شدن استفاده از این ابزار سیاستی، از آنجا که در قانون بانکداری بدون ربا انتشار اوراق در قالب عملیات بازارباز ناصحیح شمرده می شود، این ابزار متعارف اقتصادی از دسترس بانک مرکزی دور بوده است.

مکانیزم عملیات بازارباز عملیات بازارباز در کشورهای مختلف با سازوکار نسبتا مشابهی به اجرا گذاشته می شود.

در این مکانیزم و در گام نخست بانک مرکزی اقدام به شناسایی نرخ بهره بازار پول (موسوم به نرخ بهره بازار) می کند سپس از طریق مکانیزم قرض دهی و قرض گیری که در ادبیات بانکداری با عنوان تسهیلات قاعده مند شناسایی می شود، بازه مشخصی از نرخ بهره شکل می گیرد که کف آن نرخ بهره وام گیری بانک مرکزی و سقف آن نرخ بهره وام دهی بانک مرکزی به شبکه بانکی است.

هرگاه نرخ بهره بازار در خارج از این بازه که به کریدور نرخ بهره موسوم است، قرار گیرد بانک مرکزی نسبت به خرید و فروش اوراق در بازار بین بانکی اقدام کرده و نرخ بهره را از طریق افزایش یا کاهش عرضه اوراق قرضه به محدوده موردنظر هدایت می کند.

اگرچه مبنای خرید و فروش در بازار بین بانکی عموما شامل اوراق خزانه دولتی می شود، اما بررسی مکانیزم بازارباز در کشورهای مختلف نشان دهنده استفاده از سایر اوراق برای تنظیم مهم ترین متغیر در بازار پول است.

در بیشتر کشورها سیاست گذار پولی پیش از آغاز عملیات بازار باز اقدام به انتشار لیست اوراق قابل قبول برای خرید و فروش در بازارباز را منتشر کرده و در مقاطع مختلف با توجه به وضعیت رکود یا رونق در اقتصاد اقدام به به روزرسانی این لیست می کند.

البته تمامی اوراق بهادار نیز قابلیت عرضه در بازار باز را ندارند و کاراکترهای خاصی به این اوراق صلاحیت عرضه در بازار باز را خواهد داد.

مختصات اوراق قابل عرضه شاید بتوان گفت مهم ترین ویژگی اوراق بهادار قابل عرضه در بازار باز، داشتن حداقل ریسک است.

بازار باز به عنوان یک فعالیت پولی کوتاه مدت باید از حداقل ریسک بهره ببرد.

افزون بر این با توجه به اینکه این اوراق در ترازنامه بانک مرکزی به ثبت می رسند، باید حامل کمترین مخاطره برای ترازنامه بانک مرکزی باشند.

به همین واسطه این اوراق همواره با نرخ بهره مشخص عرضه می شوند.

بررسی مکانیزم های اجرایی در کشورهای مختلف نشان می دهد که اوراق عرضه شده در بازارباز عموما اوراقی با سر رسید کوتاه مدت (سر رسید کمتر از یک سال) هستند.

بنابراین می توان داشتن سررسید نهایی کوتاه مدت را به عنوان یکی دیگر از کاراکترهای اوراق شایسه عرضه در بازار باز معرفی کرد.

افزون بر این، اوراق یادشده باید از قابلیت نقدشوندگی بالا برخوردار بوده و به راحتی قابل تبدیل به پول نقد باشند و جانشین کردن این اوراق با پول نقد نیاز به هزینه یا زمان زیادی نداشته باشد.

این اوراق همچنین باید از قابلیت وثیقه گذاری بهره مند باشند.

در اقتصادهای توسعه یافته وام هایی که در بازه زمانی کوتاه مدت در بازار بین بانکی جابه جا می شوند وام های وثیقه داری هستند که عموما از اوراق عرضه شده در بازار باز به عنوان پشتیبان بهره می برند.

مکانیزم اجرا شده در بازار باز کشورهای مختلف نشان می دهد که این اوراق را می توان عموما در دو دسته جای داد؛ بانک های مرکزی در کشورهای مختلف یا بر عرضه اوراق قرضه دولتی متمرکز شده اند یا به عرضه اوراق بهادار بانک مرکزی .

می توان ادعا کرد که حالت نخست عموما در کشورهای توسعه یافته اجرا می شود، این در حالی است که در اقتصادهای کمتر توسعه یافته این بانک های مرکزی هستند که به طور مستقیم اقدام به انتشار اوراق قرضه می کنند.

بررسی ها نشان می دهد که در کشورهای توسعه یافته ای چون آمریکا که طی سال های اخیر به موفقیت های چشمگیری در کنترل تورم دست پیدا کرده اند، سیاست گذار از سه ابزار پنجره تنزیل ، ذخیره قانونی (ذخیره مازاد نزد بانک مرکزی) و عملیات بازار باز به صورت توامان استفاده می کند.

در چنین مکانیزمی نرخ بهره ذخیره قانونی و نرخ بهره استقراض شبانه به ترتیب کف و سقف کریدور نرخ بهره را تعیین می کند.

در نظام سیاست گذاری پولی آمریکا، کمیته بازار باز فدرال به عنوان مهم ترین بخش نظام فدرال رزرو، وظیفه راهبری عملیات بازار باز را بر عهده دارد.

این نهاد در واقع تعیین کننده نرخ بهره سیاستی در بازار بین بانکی آمریکا است و فدرال رزرو وظیفه دارد تا بر مبنای این نرخ نسبت به خرید و فروش اوراق قرضه اقدام کند.

اقتصادهای نه چندان توسعه یافته ای چون ترکیه و مالزی به واسطه بهره مند نبودن از بازارهای ثانویه عمیق معمولا از امکانات کمتری برای بهره مندی از اثرات جانبی بازار باز در مقایسه با کشورهای توسعه یافته برخوردار هستند.

به همین واسطه یکی از نخستین گام ها در زمینه پیاده سازی عملیات بازار باز در این کشورها بر تعمیق بازارهای ثانویه متمرکز شده است.

بررسی ها نشان می دهد که در چنین اقتصادهایی بانک مرکزی مستقیما اقدام به انتشار اوراق قرضه برای عرضه در بازار باز می کند.

بر مبنای آمارهای بانک جهانی در حال حاضر در بیش از 30 کشور از اوراق بهادار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در عملیات بازار باز استفاده می شود.

نکته جالب توجه در آمارهای بانک جهانی این است که کشورهای استفاده کننده از عملیات بازار باز، طی دهه های اخیر رفته رفته از سیاست کنترل حجم پول فاصله گرفته و هدف گذاری تورمی را در دستور کار قرار داده اند.

تایلند یکی از کشورهای در حال توسعه ای است که با وجود نداشتن بازارهای ثانویه عمیق چنین چرخشی در سیاست گذاری خود داشته است.

روش دوم انتشار اوراق تایلند را می توان به عنوان نمونه ای از کشورهایی که به طور مستقیم از اوراق قرضه بانک مرکزی (به جای اوراق قرضه دولتی) در عملیات بازار باز بهره می برند معرفی کرد، که با استفاده از ابزارهای پولی مناسب توانسته است تورم خود را پس از سال 2010 همواره در سطح پایین تر از پنج درصد حفظ کند.

در مکانیزم تثبیت پولی در این کشور، شورای سیاست گذاری پولی به عنوان متولی اصلی سیاست گذاری پولی نرخ تورم آتی هدف را مشخص می کند.

شیوه ایجاد کریدور نرخ بهره و جهت دهی به نرخ بهره در بازار پول از طریق استفاده توامان از سه ابزار تسهیلات قاعده مند، ذخایر قانونی و عملیات بازار باز کاملا هم شکل سیاست های اجرا شده در کشورهای توسعه یافته ای چون آمریکاست با این تفاوت که در این کشور این اوراق قرضه بانک مرکزی است که در بازار باز مورد خرید و فروش قرار می گیرد.

به عقیده کارشناسان این انتخاب که سیاست گذار در بازار بین بانکی اوراق منتشر شده از سوی دولت را منتشر کند یا اوراق منتشر شده از سوی بانک مرکزی را، ارتباط تنگاتنگی با ساختار اقتصادی کشورها دارد.

اگرچه عمیق نبودن بازار ثانویه برای معامله اوراق دولتی دلیل خوبی برای استفاده از اوراق منتشر شده از سوی بانک مرکزی به نظر می رسد، اما باید توجه داشت که انتشار اوراق از سوی بانک مرکزی بار هزینه ای بر ترازنامه بانک مرکزی خواهد داشت و از آنجا که بانک مرکزی تمایل دارد جذابیت اوراق منتشر شده خود را از طریق بالابردن نرخ بهره افزایش دهد، ممکن است به پدیده تجزیه بازار اوراق بهادار منجر شود.

به عقیده پژوهشگران اقتصادی استفاده از اوراق قرضه دولتی در مقایسه با اوراق قرضه بانک مرکزی هم اثر مخرب کمتری بر ترازنامه بانک مرکزی خواهد داشت و هم از بار مالی اعمال شده بر دوش نظام بانکی در نظام های اقتصادی بانک محور خواهد کاست، با این وجود استفاده از این اوراق نیازمند سطحی از تعمیق بازار اوراق بهادار و ارتباطی کارآ بین سیاست گذار پولی و سیاست گذار مالی است که در خلأ آن بهترین انتخاب ممکن تحمل هزینه انتشار اوراق از سوی بانک مرکزی است.

مهم ترین نقطه در راهروی نرخ بهره شاید بتوان گفت که مهم ترین انتخاب در برج مراقبت چاپ پول، انتخاب نرخ بهره برای اوراق عرضه شده در بازار بین بانکی است.

بنابراین مهم ترین وظیفه شورای سیاست گذاری پولی در یک اقتصاد تعیین نرخ بهره هدف است.

از آنجا که نام بازار باز تداعی کننده حضور آزادانه بازیگران درگیر در فرآیند خرید و فروش اوراق قرضه است، بانک مرکزی باید برای تعیین نرخ سیاست هدف گذاری شده به بانک ها اجازه دهد که نرخ بهره خود را در مکانیزمی تعادلی و تعاملی با مشتریان خود تعیین کند.

حال بانک مرکزی با استفاده از منحنی های بازده بازار پول اقدام به شناسایی نرخ بهره جاری در بازار پول می کند و از طریق عملیات بازار باز اقدام به هدایت نرخ فعلی به سمت نرخ سیاست گذاری شده می کند.

بانک های مرکزی در انتخاب این نرخ سیاستی بیش از همه نرخ تورم هدف را در نظر می گیرند.

از آنجایی که نرخ بهره در واقع جریان خلق پول در یک اقتصاد را تعیین می کند، تغییر این نرخ بر دبی خلق پول و در نتیجه تورم اثرگذار خواهد بود.

می توان گفت که مهم ترین فاکتورها در تعیین تورم هدف ریسک رکودی ، وضعیت چرخه های تجاری ، چشم انداز رشد اقتصادی ، مسیر گذشته نرخ تورم ، درجه چسبندگی دستمزدها و شرایط مالی در اقتصادهای مختلف است.

البته در اقتصادهای باز علاوه بر شرایط داخلی، مسیر متغیرهای کلان اقتصادی شرکای تجاری بزرگ نیز به عنوان پارامتر دیگری در تعیین نرخ بهره در نظر گرفته می شود.

بررسی ها نشان می دهد که نرخ تورم هدف در عموم کشورهای توسعه یافته در محدوده دو درصد نوسان می کند، این در حالی است که نرخ بهره هدف در اقتصادهای در حال توسعه معمولا در محدوده یک رقمی اعداد تعیین می شود.

پس از تعیین این نرخ سیاستگذار با تعیین نرخ بهره سیاستی که معمولا در بازه های زمانی کوتاه مدت مورد بازبینی قرار می گیرد هارمونی پولی کشور را در راستای هدف گذاری تورمی تغییر می دهد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449074
کلید واژه ها: بانک مرکزی - بازار - بانک - مرکزی - اقتصاد - اوراق - اقتصادی - نخستین - دولت - تورم - شورای - شورای هماهنگی - فروش - خرید - اقتصاد ایران - رشد اقتصادی - توسعه - بانکی - خرید و فروش - پنجره - اولین - بدهی دولت - عالی - شبکه - نشان - نرخ تورم - افزایش - انتظار - رسانه - ریاضی

آخرین اخبار سرویس:
الفالح:خروج 3میلیون بشکه نفت را نمی توانیم پوشش دهیم

برای ثبت جهانی نام کهن خلیج فارس چراغ خاموش حرکت کردیم

یک هزار و 280 مورد بازرسی از واحدهای صنعتی ری انجام شد

مرمت بخشی از بازارچه صنایع دستی میثم سرایان

باوجود توانمندی های داخلی،​ واردات واگن از روسیه بر خلاف اقتصاد مقاومتی است

توجه به ارزش آفرینی و بهره مندی از همه ظرفیتهای سیمان قاین

توضیحات درباره ابهام توقف خودروهای با بیش از یک میلیون بدهی عوارض

مسکن یکمی ها بخوانند/ تغییر شرایط استفاده از تسهیلات صندوق مسکن یکم + شرایط جدید

آغاز پروازهای اربعین از روز چهارشنبه

استخدام کارشناس فروش،بازاریاب با مزایا در شرکت بازرگانی 50500

ریزش شدید قیمت مسکن در راه است؟

واگذاری انتخاب صادرکنندگان نمونه 97 تهران به اتاق بازرگانی

پوشاک در انتظار ارز نیما / بازار همچنان در رکود

عرضه 2.4 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما از سوی هلدینگ خلیج فارس

هشدار به صرافی ها : برای اخلال گران بازار ارز وثیقه نگذارید!

اولویت های وزارت صنعت تشریح شد/ تشکیل اتاق فکر و تاکید بر جوانگرایی در انتصاب ها

آغاز به کار مرکز توسعه رقابت پذیری استان کرمان

ظرفیت تولید واگن و احداث خط آهن در داخل

افزایش رغبت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استان

خرید بیش از 9 هزار تن شیر از دامداران خراسان جنوبی

اعطای مجوز برای ثبت موکب به پایان رسید/نحوه مشارکت عمومی در پذیرایی از زائران اربعین

گردشگری مذهبی، مقوله مغفول معجزه اربعین

پرداخت خسارت 20 میلیارد تومانی شرکت تبریزی توسط بیمه ایران

18 طرح ورزشی در شهرستان فسا در دست احداث است

سالانه 6 هزار هکتار به فضای سبز استان تهران افزوده می شود

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

طرح تلقیح دام های سنگین در اردبیل اجرا شد

سلطانی فر: سهم بخش خصوصی در پروژه های ورزشی البرز ویژه بوده است

غاز به کار مرکز توسعه رقابت پذیری استان کرمان

پیش بینی برداشت 600 هزار تن نارنگی در مازندران

گامی اساسی در جهت مصرفه بهینه آب و افزایش تولید

هتل ها گران می شوند

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

هویج مقاومت بتن را به شکل چشمگیری افزایش می دهد

کاهش شدید قیمت سهم های خودرویی و بانکی در معاملات امروز

آخرین قیمت ارز مسافرتی

پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت 8 تا 20 و تحویل در 51 نقطه

قیمت خودرو امروز 1397/07/30

کتاب «مدیریت دانش، سازمان و سیاست گذاری عمومی» منتشر شد

تکذیب توزیع بسته حمایتی از سوی دولت!

با 300 تومان صاحب معروفترین برندهای دنیا شوید + عکس

تعریف خواننده زن آذری از «پژمان بازغی»

فروش قسطی گوشت با کارت ملی

استخدام کارشناس جذب در شرکت تپسی

استخدام کارشناس تربیت بدنی خانم تمام وقت در مشهد

ارزآوری 76 میلیون دلاری صادرات محصولات کشاورزی

ساماندهی خودرو های حمل بار درون شهری شیراز

آغاز اجرای 3 طرح در دهستان دشوارگذر موگویی + فیلم

جریمه 50هزار تومانی از فردا شامل چه خودروهایی می شود؟

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

طرح تلقیح دام های سنگین در اردبیل اجرا شد

رانندگان در راه مانده فقط با امدادخودروهای رسمی تماس بگیرند

کشت بادام زمینی در پارس آباد افزایش یافت

کشت بادام زمینی در پارس آباد افزایش یافت

مسکن در هاله ای از رکود/ دولتی ها به داد بازار مسکن برسند

مدیرعامل بانک ملی: نظام بانکی، پشتیبان سرمایه گذاران طرح های اقتصادی

وقتی گرانی ها به گوشت هم سرایت می کند؛ فروش قسطی گوشت با کارت ملی!

سقوط قیمت سهام خودرویی و بانکی در بورس

شرط جدید استفاده از وام مسکن 160میلیونی

احتمال توقف و یا کند شدن روند افزایشی قیمت نفت

شناسایی ظرفیت های صنعتی کردستان برای سرمایه گذاری ایدرو

نحوه مشارکت عمومی در پذیرایی از زائران اربعین

مزد کارگران افزایش می‎یابد؟

راهکار کارآمد برای بی اثر کردن تحریم نفت

آذری جهرمی: نوسان ارزی رشد بخش ارتباطات را کند می کند

برق یک برجک مرزی در مراوه تپه از خورشید تامین شد

صندلی چرخ دار«هاوکینگ» به مزایده گذاشته شد

یازدهمین اقامتگاه بومگردی مهریز افتتاح شد

احتمال کاهش 5 تا 10 درصدی قیمت آهن در بازار

کاهش سطح معاملات طلا در بازار

نوسان قیمت خودروهای داخلی/ پژو پارس 65 میلیون تومان شد + جدول

ضرب و جرح در قانون

افت شاخص بورس در روز رونق معاملات سهام

پنجمین نمایشگاه بین المللی بانک، بورس، بیمه و خصوصی سازی آغاز شد

یازدهمین اقامتگاه بومگردی مهریز افتتاح شد

برق یک برجک مرزی در مراوه تپه از خورشید تامین شد

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

30 میلیارد ریال برای سامانه گرمایشی مدارس گلستان اختصاص یافت

افزایش زندانیان بدهکار مهریه ؛ مهری که نقره داغ می کند.

قیمت سبد نفتی اوپک به کمتر از 79 دلار رسید

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

طرز تهیه راتاتویی / طرز تهیه راتاتویی با مرغ / طرز تهیه راتاتویی بدون فر

ساماندهی صندوق تعاون روستاییان ایرانیان

به جیب زدن بیش از 2 میلیون یورو توسط یک واردکننده!

کمیسیون برنامه میزان درآمدهای مازاد نفتی و نحوه هزینه کرد آن را بررسی می کند

تصاویر / فروش دبه ای بنزین در خیابان

استخدام حسابدار،کارشناس فروش و بازاریابی،انباردار در تهران

استخدام مدیر فروش خانم جهت شرکت سرمایه گذار خارجی در تهران

مسکن در هاله ای از رکود/ دولتی ها به داد بازار مسکن برسند

سینکی هم استعفا داد/دبیر ستاد تنظیم بازار رفت

شهری در ترکیه که پس از زلزله 2011 از نو ساخته شد

ساعت ها معطلی زائران اربعین در صف فقط برای 150 هزار تومان مابه التفاوت ارز دولتی!

انتخاب رحمانی برای وزارت صمت یک انتخاب هوشمندانه بود

کاهش قیمت سهام خودرویی ها در بورس

تعطیلی 38 واحد صنفی دارای تخلف بهداشتی در قزوین

صنعت برق از زیربنایی ترین عرصه های فعالیت و توسعه در همه جا است

معاون فروش ایران خودرو : آغاز فروش دوباره محصولات ایران خودرو برای متقاضیان جامانده

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

30 میلیارد ریال برای سامانه گرمایشی مدارس گلستان اختصاص یافت

معاون استاندار آذربایجان شرقی خواستار آبگیری سد آرباطان هریس شد

عملیات بازار باز به زودی در اقتصاد ایران کلید می خورد

عملیات بازار باز به زودی در اقتصاد ایران کلید می خورد