مطالب مرتبط:
تاکتیک رقبا برای نفوذ صادراتی
استخدام کارشناس فروش صادراتی با حقوق و مزایای عالی
فناوری تا چه اندازه می تواند در اطلاعات شخصی «دی ان ای» افراد نفوذ کند
افزایش ارزش بیش از اندازه دلار و کند شدن توان رقابت صادراتی آمریکا
رکورد امیدوارکننده پرسپولیس در روز بد؛ غیرقابل نفوذ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 17:252018-10-12اقتصادي

تاکتیک رقبا برای نفوذ صادراتی


ایجاد، ماندگاری و گسترش صادرات کالاها و خدمات مبتنی بر تامین مالی صادرات از دو منظر گسترش حجم اعتبارات و تخصیص بهینه آن است.

به خصوص آنکه به کارگیری روش های تامین مالی تسهیل کننده صادراتی توسط رقبای تجاری ایران نظیر چین، - هند و ترکیه در بازارهای مشترک منطقه، سهم ایران از این بازارها را با تهدید مواجه کرده است.

از این رو موسسه مطالعات بازرگانی در گزارشی ساختار تامین مالی صادرات رقبای تجاری ایران (سه کشور مورد اشاره) را مورد بررسی قرار داده است.

شعار سال:" نتایج حاصل از توزیع پرسش نامه میان 45 صادرکننده منتخب نشان می دهد که بنگاه های صادراتی ایران عموما به سبب سه دسته عوامل محیطی همچون ریسک بالای نوسانات متغیرهای کلان اقتصادی به ویژه نرخ ارز، عدم گسترش روابط مالی و بانکی بین المللی و محدودیت وثیقه ای، عوامل رفتاری و عملکردی ناشی از حجم پایین اعتبارات صادراتی شامل تسهیلات بانکی، اعتبارات بیمه ای و ضمانتی، بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی و کارمزد بیمه نامه ها و ضمانت نامه ها و مواردی از این دست و عوامل ساختاری مانند عدم هماهنگی میان نهادهای صادراتی نظیر بانک توسعه صادرات ایران، صندوق ضمانت صادرات، صندوق توسعه ملی و ضعف زیرساختی این نهادها در تسهیل فرایند صادرات و گسترش ظرفیت های صادراتی، با محدودیت مالی مواجه هستند.

از این رو راهکارهای موردنظر نیز در سه محور محیطی(بیرونی)، رفتاری و ساختاری ارائه شده است.

اهم توصیه های سیاستی براساس عوامل محیطی شامل مدیریت نوسانات بازار ارز از طریق راه اندازی سیستم های پوشش نوسانات ارزی در بازار سرمایه، گسترش روابط بانکی و مالی کشور با نهادهای مالی خارجی براساس استانداردهای بین المللی و تدوین برنامه اجرایی کاهش ریسک کشوری با هدف جذب منابع خارجی بوده است.

در راهکارهای سیاستی ناظر بر عوامل ساختاری مشتمل بر مواردی همچون تدوین برنامه منسجم حمایت از تامین مالی صادرات صنایع کوچک و متوسط و دانش بنیان، بهره گیری از ظرفیت اعتبار خریدار در ایجاد بلوک های جدید صادراتی و گسترش دامنه ارائه خدمات نهادهای عمومی اعتبار صادراتی کشور به صادرات مجدد اشاره شده است.

از مهم ترین راهکارهای ارائه شده در چارچوب عوامل عملکردی نیز می توان به گسترش حجم اعتبار صادراتی از طریق افزایش سهم صادرات از تسهیلات بانکی و بهره گیری بیشتر از منابع صندوق توسعه ملی، کاهش هزینه های مالی صادرات از طریق افزایش یارانه نرخ سود تسهیلات، پوشش افزایش کارمزد انتقال وجوه از بانک های خارجی توسط دولت اشاره کرد.

البته علاوه بر راهکارهای ارائه شده از بعد توسعه کمی اعتبارات صادراتی، تخصیص بهینه آن یعنی بعد کیفی در راستای اثربخشی بیشتر اعتبارات صادراتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است، در این ارتباط پیشنهاد شده است که اولا تخصیص اعتبارات براساس اولویت های صادراتی انجام شود به نحوی که انتخاب و رتبه بندی بنگاه های صادراتی جهت اخذ اعطای تسهیلات براساس معیارهایی همچون توان خلق ارزش افزوده، توانمندی های فناورانه، پتانسیل رشد و سهم از بازار جهانی و شاخص های عملکردی بنگاه ها صورت می پذیرد.

ثانیا، نظام اعتبار صادراتی تمامی مراحل فرآیند تولید و توزیع کالا در زنجیره ارزش مشتمل بر تحقیق و توسعه، طراحی، ساخت، سرمایه در گردش، توزیع و بازاریابی، انتقال به بازارهای صادراتی را براساس برنامه های ویژه تحت پوشش قرار دهد.

علاوه بر این، با توجه اثرگذاری تغییرات نرخ ارز بر صادرات و شیوه تامین مالی آن، راهکارهایی مشتمل بر قیمت گذاری واقعی نرخ ارز، تعدیل نرخ ارز اسمی متناسب با تفاضل تورم جهانی و داخلی، تقویت نهادهای بازاری جهت مدیریت بازار ارز در مواقع بحران ارزی و بهره گیری از ابزارهای نوین در تنظیم نوسانات این بازار باید مورد توجه قرار گیرد.

تامین مالی صادرات در چین ساختار تامین مالی صادرات در چین مدل موسسات اعتباری غیرمتمرکز است و اگزیم بانک چین، شرکت بیمه و اعتبار صادرات چین و بانک توسعه چین سه بازیگر اصلی در ساختار حوزه تامین مالی صادرات هستند که تماما در مالکیت بخش دولتی است.

مسوولیت هماهنگی نهادها در ساختار تامین مالی صادرات چین با شورای ملی به عنوان بالاترین ارگان دولتی چین و متشکل از وزرا، معاونان وزرا و مستشاران ملی است و سیاست های بانک مرکزی در قبال این نهادها متفاوت از بانک های تجاری است.

طبق بررسی های به عمل آمده نظام تامین مالی صادرات چین در سال 2011 حداقل حدود 12 درصد از صادرات این کشور را تحت حمایت مالی (تسهیلات و بیمه) قرار داده اند.

این درحالی است که این نسبت در سال 2016 به 8/ 17 درصد افزایش یافته است.

تامین مالی صادرات در هند براساس آخرین اطلاعات موجود در دوره 2016-2013 حداقل نسبت پوشش اعتبارات صادراتی به حجم صادرات کالا و خدمات در هند در دوره زمانی مذکور در دامنه 6/ 12 تا 2/ 14 درصد در نوسان بوده است.

البته بانک های تجاری این کشور نیز تسهیلاتی را به صادرکنندگان ارائه می دهند.

ساختار تامین مالی صادرات در هند، مدل موسسات اعتباری غیرمتمرکز است و اگزیم بانک و شرکت ضمانت اعتبار صادراتی دو بازیگر اصلی در این ساختار به شمار می روند که تماما در مالکیت بخش دولتی هستند.

مسوولیت هماهنگی نهادها در ساختار تامین مالی صادرات هند بر عهده دولت مرکزی است.

همچنین سیاست های بانک مرکزی در قبال اگزیم بانک تا حدی متفاوت از بانک های تجاری است.

امین مالی صادرات در ترکیه به طور کلی روند اعتبارات صادراتی در ترکیه در دوره 2016-2011 افزایشی بوده و نسبت پوشش تامین مالی صادرات از 1/ 7 درصد در سال 2011 به 3/ 18 درصد در سال 2016 رسیده است.

یکی از دلایل افزایش نسبت پوشش مالی صادرات مربوط به افزایش قابل توجه اعتبارات تنزیلی از منابع بانک مرکزی در سال 2012 بوده است.

ساختار موسسات تامین مالی صادرات در ترکیه متمرکز و صرفا متکی به اگزیم بانک این کشور است.

به عبارت دیگر، اگزیم بانک ترکیه خود تمامی خدمات مالی از قبیل اعطای اعتبارات، صدور ضمانت ها و محصولات بیمه ای را به صادرکنندگان ارائه می دهد.

بررسی ابعاد مختلف نظام تامین مالی صادرات رقبای صادراتی (چین، هندوستان و ترکیه) که همگی آنها همانند ایران دارای نظام مالی بانک محور هستند، حاوی نکاتی برای بهره مندی و سیاست گذاری این حوزه در راستای توسعه صادرات کشور است.

ارتقای کارآیی نظام تامین مالی در پشتیبانی از صادرات: یکی از مهم ترین ابعاد توسعه رقابت پذیری و در نتیجه صادرات در کشورهای مورد بررسی، بهبود کارآیی نظام تامین مالی یا به عبارتی توسعه یافتگی این نظام است که به تبع آن تامین مالی صادرات نیز تقویت می شود.

با توجه به ماهیت بانک محور نظام تامین مالی در این کشورها، سه محور اساسی ایجاد سهولت در دسترسی به اعتبارات، تنوع در ارائه خدمات مالی و کاهش هزینه خدمات مالی مهم ترین بخش های مورد توجه در سیاست گذاری ها بوده است.

همچنین، شکل گیری نظام رتبه سنجی اعتباری در ساختار بانکی در این کشورها درحال تقویت است.

ضمن آنکه، نظام مالی کشورهای منتخب با ارائه ابزارهای مالی متعدد (اعتبار خریدار، اعتبار فروشنده، تنزیل اسناد صادراتی و.

) با نرخ های سود مقرون به صرفه به حمایت از صادرکنندگان می پردازد.

بنگاه های صادراتی در این کشورها از ظرفیت بازار سرمایه در جهت تامین مالی و نیز پوشش ریسک نوسانات استفاده می کنند.

در مجموع، نرخ سود اعتبارات صادراتی (برحسب پول داخلی و ارزی) در این کشورها تقریبا معادل نصف آن در نظام بانکی کشور است.

توسعه اعتبارات صادراتی (از بعد کمی و کیفی): توسعه تامین مالی صادرات در کشورهای مورد بررسی از دو بعد افزایش حجم اعتبارات صادراتی و تخصیص بهینه آن مورد توجه قرار گرفته است.

از منظر افزایش حجم اعتبارات صادراتی، شواهد نشان می دهد که حجم اعتبارات صادراتی اعطایی (ترتیبات مالی، بیمه ای و ضمانتی) توسط نظام مالی صادراتی و به تبع آن نسبت پوشش اعتبارات صادراتی در کشورهای منتخب طی این سال ها بالا و درحال افزایش بوده است.

عمده دلیل این موضوع، افزایش منابع نهادهای تخصصی صادراتی از طریق منابع عمومی دولت، خطوط اعتباری بانک مرکزی به اگزیم بانک ها و استقراض از بازارهای بین المللی است.

نکته مهم آن است که چون سررسید اعتبارات صادراتی ارائه شده توسط نهادهای مالی صادراتی مطابق با استانداردهای بین المللی که معمولا بر مبنای دوره دریافت مبلغ کالا در قراردادهای صادراتی و به صورت سه ماهه یا شش ماهه است، صورت می گیرد، گردش مالی این نهادها طی سال افزایش می یابد.

علاوه بر این، کشورهای منتخب در کنار افزایش حجم اعتبارات صادراتی و در راستای اثربخشی بیشتر اعتبارات صادراتی، بر توسعه تامین مالی صادرات از منظر توسعه کیفی نیز تاکید داشته اند.

به نحوی که اولا تخصیص بهینه اعتبارات صادراتی براساس اولویت های صادراتی انجام می گیرد و انتخاب و رتبه بندی بنگاه های صادراتی جهت اخذ اعطای تسهیلات براساس معیارهایی همچون توان خلق ارزش افزوده، توانمندهای فناورانه، پتانسیل رشد و سهم از بازار جهانی و شاخص های عملکردی بنگاه ها صورت می پذیرد.

ثانیا، نظام اعتباری در این کشورها در جهت تقویت صادرات، تمامی مراحل فرآیند تولید و توزیع کالا در زنجیره ارزش مشتمل بر تحقیق و توسعه، طراحی، ساخت، سرمایه در گردش، توزیع و بازاریابی، انتقال به بازارهای صادراتی را براساس برنامه های خاص تحت پوشش قرار می دهد.

برنامه ویژه تامین مالی صادرات برای صنایع کوچک و متوسط و صنایع با فناوری بالا: اگزیم بانک های کشورهای مورد بررسی در راستای توسعه صادرات صنایع کوچک و متوسط، با یک رویکرد متمرکز در ارائه خدمات مالی و مشاوره ای اقدام به تشکیل گروه صنایع کوچک و متوسط کرده و با ارائه یک بسته جامع و متمایز در ایجاد ظرفیت صادراتی، بازاریابی صادراتی و رقابت پذیری بین المللی در صنایع کوچک و متوسط فعالیت می کنند.

از طرفی در کشورهای مورد بررسی، برنامه های تامین مالی مشخصی جهت توسعه سهم صادرات محصولات با فناوری بالا وجود دارد.

هماهنگی میان نهادهای اعتبارات صادراتی: به نظر می رسد، ساختار نهادی نظام تامین مالی صادرات در سطوح پایین تر حجم صادراتی، متمرکز (یکپارچه بودن نهاد تامین مالی و نهاد ضمانتی) است و سیاست گذاری آن با توجه به نوع روش های مورد نیاز برای پوشش شکاف اعتبارات صادراتی در اختیار یک نهاد فرابخشی است.

درحالی که ممکن است در سطوح بالاتر حجم صادرات، ضرورت کمتری در تمرکز ساختار نهادی داشته باشد.

صرف نظر از مدل نهادی متمرکز یا غیرمتمرکز، مسوولیت هماهنگی نهادها در ساختار تامین مالی صادرات در اختیار یک نهاد فرابخشی ذیل دولت است ضمن آنکه سیاست های بانک مرکزی در قبال این نهادها متفاوت از بانک های تجاری است.

توسعه تامین مالی صادرات در راستای تنوع بخشی بازارهای صادراتی: به کارگیری روش های اعتبارات صادراتی با توجه به نوع حمایت مالی (ترتیبات مالی یا بیمه ای)، نوع محصول (کالاها یا خدمات فنی و مهندسی) و نوع کالا (کالای مصرفی یا سرمایه ای) متفاوت است؛ با این حال، عمدتا به منظور حفظ و ماندگاری بازارهای صادراتی و سهولت انجام فرآیند صادرات از روش های اعتبار فروشنده، تنزیل اسناد صادراتی و پوشش های ضمانتی و بیمه ای استفاده می شود.

درحالی که توسعه و گسترش بازارهای صادراتی عمدتا از طریق روش های اعتبار خریدار (کالا و پروژه) و وام های ترجیحی (جهت توسعه زیرساختی کشورهای مقصد) انجام می شود که این امر تا حد زیادی منطبق با صادرات محصولات اولویت دار در سیاست های صنعتی و تجاری این کشورها است.

پوشش نوسانات ارزی: با توجه به اهمیت و اثرگذاری بالای متغیر نرخ ارز بر صادرات و تامین مالی صادرات، مدیریت نوسانات نرخ ارز نیز به عنوان یکی از موضوعات مهم توسط سیاست گذاران مورد تاکید بوده است.

در واقع نظام ارزی کشورهای مورد بررسی عمدتا شناور مدیریت شده است، از این رو، برای پوشش نوسانات نرخ ارز از ظرفیت های بازار سرمایه بهره برداری می کنند.

از مهم ترین ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز در این کشورها می توان به قراردادهای آتی و سلف، اختیار و سوآپ اشاره کرد.

همچنین، در برخی کشورها نوسانات نرخ ارز تحت پوشش بیمه ای شرکت ضمانت صادرات قرار می گیرد.

آسیب شناسی تامین مالی بنگاه های صادراتی براساس پرسشنامه ای مشتمل بر 61 سوال و پاسخ 45 صادرکننده به آن، نشان می دهد که مهم ترین محدودیت ها و چالش های تامین مالی بنگاه ها در حالت کلی به ترتیب مربوط به عوامل محیطی، رفتاری و ساختاری است.

با توجه به بررسی های به عمل آمده، هریک از این عوامل تحت تاثیر مولفه ها و متغیرهای متعددی قرار دارند که خود به عنوان چالشی برای تامین مالی صادرات محسوب می شوند.

اهم چالش های احصا شده براساس مطالعات مربوط به این گزارش عبارتند از: بی ثباتی متغیرهای کلان اقتصادی، ضعف روابط کارگزاری میان بانک های ایرانی و سایر کشورها، عدم بهره مندی از اعتبارات صادراتی فروشنده، کافی نبودن تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای صادراتی، فقدان ظرفیت پذیرش بخشی از پیشرفت پروژه و قرارداد خرید محصول به عنوان فرآیند توثیق، عدم سهولت دسترسی به اعتبارات بانکی، بیمه ای و ضمانتی و سهم پایین اعتبارات صادراتی برای بازاریابی و توزیع واحدهای صادراتی.

همچنین مواردی همچون ضعف بازار سرمایه در تامین مالی صادرات، محدودیت برخورداری از اعتبارات خریدار، ریسک های محیط کسب وکار و سرمایه گذاری و محدودیت منابع مالی بین المللی و خطوط اعتباری بانک مرکزی در تامین مالی صادرات، عدم برخورداری از برنامه تامین مالی توسعه صادرات رشته فعالیت ها و عدم توجه به اعطای اعتبارات تحقیق و توسعه به واحدهای صادراتی نیز چالش هایی است که در گزارش پیش رو به آن اشاره شده است.

عدم بهره مندی از اهرم های سیاسی برای وصول مطالبات نهادهای اعتبار صادراتی، پایین بودن حجم یارانه سود تسهیلات در بسته حمایت از صادرات، پوشش کم اعتبارات صادراتی صندوق توسعه ملی، عدم هماهنگی و یکپارچگی سیاست ها میان نهادهای عمومی اعتبارات صادراتی، افزایش بدهی های دولت به فعالان اقتصادی و صادرکنندگان، ضعف در همکاری میان نهادهای اعتبار صادراتی کشور با همتایان خارجی در بازارهای هدف، پوشش کم اعتبارات صادراتی عمومی، پایین بودن اعتبارات برای طراحی و نشان های تجاری واحدهای صادراتی، ضعف در ارائه خدمات پوشش ارز در صندوق ضمانت صادرات ایران، سهم پایین خدمات مالی نهادهای اعتبار صادراتی به صادرات مجدد، هزینه بالای اعتبارات صادراتی شامل نرخ سود بانکی و کارمزد انتقال وجوه و در نهایت؛ قیمت گذاری غیرواقعی کالاهای صادراتی برای تنظیم بازار داخلی از چالش های دیگری است که احصا شده است.

راهکارهای سیاستی پیشنهادی این گزارش برای توسعه تامین مالی به تفکیک عوامل بیرونی، رفتاری و ساختاری راهکارهایی را ارائه داده است.

درخصوص رفع عوامل بیرونی به پیشنهادهایی همچون ایجاد بازار آتی و سلف ارز در بازار سرمایه ، راه اندازی بازار ارزی بین بانکی ، ارائه خدمات پوشش نوسانات نرخ ارز در صندوق ضمانت صادرات ایران ، ارائه نرخ ارز تضمین شده به صادرات خدمات فنی و مهندسی ، تدوین برنامه تجارت تهاتری با هدف کاهش نیاز به ارز در تجارت ، تدوین برنامه اجرایی کاهش ریسک کشوری با هدف جذب منابع خارجی و گسترش روابط بانکی کشور با بانک های کارگزار خارجی براساس استانداردهای بین المللی اشاره شده است.

علاوه بر این، انعقاد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهای هدف صادراتی ، توسعه همکاری میان نهادهای اعتبار صادراتی کشور با همتایان خارجی در بازارهای هدف برای ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن ، عضویت در بانک توسعه آسیایی و بانک سرمایه گذاری توسعه زیرساخت آسیا ، کاهش رویه های اجرایی اخذ اعتبارات صادراتی ، تقویت زیرساخت های مالی در توسعه همکاری بازار سرمایه کشور با بازار مالی بین المللی و تدوین برنامه سهولت تضامین اعتبارات صادرات کالا و خدمات و گسترش پذیرش تضامین مبتنی بر پروژه نیز به عنوان بخش دیگری از پیشنهادهای مطرح شده را تشکیل می دهد.

درخصوص عوامل رفتاری نیز گسترش تامین مالی صادرات با استفاده از ظرفیت بورس کالای ایران ، افزایش سهم بخش صادرات از تسهیلات نظام بانکی در سیاست های پولی سالانه کشور ، افزایش سپرده گذاری ریالی صندوق توسعه ملی در نظام بانکی کشور برای توسعه اعتبارات سرمایه در گردش واحدهای صادراتی ، افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران و صندوق ضمانت صادرات ایران از منابع دولتی ، ایجاد و گسترش خطوط اعتبارات صادراتی ارزان قیمت بانک مرکزی به بانک توسعه صادرات ایران ، تقویت جریان منابع بانک توسعه صادرات ایران از طریق منابع خارجی ، افزایش منابع مالی مرتبط با بسته حمایتی سالانه از صادرات غیرنفتی ، کاهش نرخ کارمزد اعتبارات، ضمانت نامه ها و بیمه نامه های صادراتی و وضع نرخ سود ترجیحی برای بخش صادرات در سیاست های پولی سالانه کشور پیشنهاد شده است.

تدوین استراتژی توسعه صادراتی و اولویت بندی تخصیص منابع برای توسعه صادرات رشته فعالیت ها ، اعطای اعتبارات صادراتی براساس اولویت های زنجیره ارزش ، ایجاد و گسترش شرکت های رتبه بندی اعتباری ارزیابی پروژه های صادراتی ، تسویه بدهی های دولت با صادرکنندگان کالاها و خدمات ، تقویت و ایجاد برنامه منسجم تامین مالی صادرات SME ها، صنایع دانش بنیان، ایجاد خوشه های صادراتی، شرکت های مدیریت صادرات ، گسترش دامنه ارائه خدمات نهادهای عمومی اعتبار صادراتی کشور به صادرات مجدد و یکپارچه سازی فعالیت های نهادهای تخصصی اعتبارات صادراتی نیز از پیشنهادهای ارائه شده درخصوص عوامل ساختاری است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 344907
کلید واژه ها: صادرات - تسهیلات بانکی - مالی - بانک - تسهیلات - صندوق توسعه ملی - ایران - بانکی - ساختار - سود تسهیلات - نامه - بازار - تامین - بین المللی - افزایش - کشور - بانک توسعه صادرات - صندوق - توسعه - کارمزد - برنامه - نوسانات ارزی - توسعه صادرات - روابط - کاهش هزینه - بازار ارز - ماندگاری - بیمه - کاهش - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
الفالح:خروج 3میلیون بشکه نفت را نمی توانیم پوشش دهیم

برای ثبت جهانی نام کهن خلیج فارس چراغ خاموش حرکت کردیم

یک هزار و 280 مورد بازرسی از واحدهای صنعتی ری انجام شد

مرمت بخشی از بازارچه صنایع دستی میثم سرایان

باوجود توانمندی های داخلی،​ واردات واگن از روسیه بر خلاف اقتصاد مقاومتی است

توجه به ارزش آفرینی و بهره مندی از همه ظرفیتهای سیمان قاین

توضیحات درباره ابهام توقف خودروهای با بیش از یک میلیون بدهی عوارض

مسکن یکمی ها بخوانند/ تغییر شرایط استفاده از تسهیلات صندوق مسکن یکم + شرایط جدید

آغاز پروازهای اربعین از روز چهارشنبه

استخدام کارشناس فروش،بازاریاب با مزایا در شرکت بازرگانی 50500

ریزش شدید قیمت مسکن در راه است؟

واگذاری انتخاب صادرکنندگان نمونه 97 تهران به اتاق بازرگانی

پوشاک در انتظار ارز نیما / بازار همچنان در رکود

عرضه 2.4 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما از سوی هلدینگ خلیج فارس

هشدار به صرافی ها : برای اخلال گران بازار ارز وثیقه نگذارید!

اولویت های وزارت صنعت تشریح شد/ تشکیل اتاق فکر و تاکید بر جوانگرایی در انتصاب ها

آغاز به کار مرکز توسعه رقابت پذیری استان کرمان

ظرفیت تولید واگن و احداث خط آهن در داخل

افزایش رغبت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استان

خرید بیش از 9 هزار تن شیر از دامداران خراسان جنوبی

اعطای مجوز برای ثبت موکب به پایان رسید/نحوه مشارکت عمومی در پذیرایی از زائران اربعین

گردشگری مذهبی، مقوله مغفول معجزه اربعین

پرداخت خسارت 20 میلیارد تومانی شرکت تبریزی توسط بیمه ایران

18 طرح ورزشی در شهرستان فسا در دست احداث است

سالانه 6 هزار هکتار به فضای سبز استان تهران افزوده می شود

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

طرح تلقیح دام های سنگین در اردبیل اجرا شد

سلطانی فر: سهم بخش خصوصی در پروژه های ورزشی البرز ویژه بوده است

غاز به کار مرکز توسعه رقابت پذیری استان کرمان

پیش بینی برداشت 600 هزار تن نارنگی در مازندران

گامی اساسی در جهت مصرفه بهینه آب و افزایش تولید

هتل ها گران می شوند

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

هویج مقاومت بتن را به شکل چشمگیری افزایش می دهد

کاهش شدید قیمت سهم های خودرویی و بانکی در معاملات امروز

آخرین قیمت ارز مسافرتی

پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت 8 تا 20 و تحویل در 51 نقطه

قیمت خودرو امروز 1397/07/30

کتاب «مدیریت دانش، سازمان و سیاست گذاری عمومی» منتشر شد

تکذیب توزیع بسته حمایتی از سوی دولت!

با 300 تومان صاحب معروفترین برندهای دنیا شوید + عکس

تعریف خواننده زن آذری از «پژمان بازغی»

فروش قسطی گوشت با کارت ملی

استخدام کارشناس جذب در شرکت تپسی

استخدام کارشناس تربیت بدنی خانم تمام وقت در مشهد

ارزآوری 76 میلیون دلاری صادرات محصولات کشاورزی

ساماندهی خودرو های حمل بار درون شهری شیراز

آغاز اجرای 3 طرح در دهستان دشوارگذر موگویی + فیلم

جریمه 50هزار تومانی از فردا شامل چه خودروهایی می شود؟

کافه ون ها به میدان آزادی راه می یابند

طرح تلقیح دام های سنگین در اردبیل اجرا شد

رانندگان در راه مانده فقط با امدادخودروهای رسمی تماس بگیرند

کشت بادام زمینی در پارس آباد افزایش یافت

کشت بادام زمینی در پارس آباد افزایش یافت

مسکن در هاله ای از رکود/ دولتی ها به داد بازار مسکن برسند

مدیرعامل بانک ملی: نظام بانکی، پشتیبان سرمایه گذاران طرح های اقتصادی

وقتی گرانی ها به گوشت هم سرایت می کند؛ فروش قسطی گوشت با کارت ملی!

سقوط قیمت سهام خودرویی و بانکی در بورس

شرط جدید استفاده از وام مسکن 160میلیونی

احتمال توقف و یا کند شدن روند افزایشی قیمت نفت

شناسایی ظرفیت های صنعتی کردستان برای سرمایه گذاری ایدرو

نحوه مشارکت عمومی در پذیرایی از زائران اربعین

مزد کارگران افزایش می‎یابد؟

راهکار کارآمد برای بی اثر کردن تحریم نفت

آذری جهرمی: نوسان ارزی رشد بخش ارتباطات را کند می کند

برق یک برجک مرزی در مراوه تپه از خورشید تامین شد

صندلی چرخ دار«هاوکینگ» به مزایده گذاشته شد

یازدهمین اقامتگاه بومگردی مهریز افتتاح شد

احتمال کاهش 5 تا 10 درصدی قیمت آهن در بازار

کاهش سطح معاملات طلا در بازار

نوسان قیمت خودروهای داخلی/ پژو پارس 65 میلیون تومان شد + جدول

ضرب و جرح در قانون

افت شاخص بورس در روز رونق معاملات سهام

پنجمین نمایشگاه بین المللی بانک، بورس، بیمه و خصوصی سازی آغاز شد

یازدهمین اقامتگاه بومگردی مهریز افتتاح شد

برق یک برجک مرزی در مراوه تپه از خورشید تامین شد

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

30 میلیارد ریال برای سامانه گرمایشی مدارس گلستان اختصاص یافت

افزایش زندانیان بدهکار مهریه ؛ مهری که نقره داغ می کند.

قیمت سبد نفتی اوپک به کمتر از 79 دلار رسید

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

طرز تهیه راتاتویی / طرز تهیه راتاتویی با مرغ / طرز تهیه راتاتویی بدون فر

ساماندهی صندوق تعاون روستاییان ایرانیان

به جیب زدن بیش از 2 میلیون یورو توسط یک واردکننده!

کمیسیون برنامه میزان درآمدهای مازاد نفتی و نحوه هزینه کرد آن را بررسی می کند

تصاویر / فروش دبه ای بنزین در خیابان

استخدام حسابدار،کارشناس فروش و بازاریابی،انباردار در تهران

استخدام مدیر فروش خانم جهت شرکت سرمایه گذار خارجی در تهران

مسکن در هاله ای از رکود/ دولتی ها به داد بازار مسکن برسند

سینکی هم استعفا داد/دبیر ستاد تنظیم بازار رفت

شهری در ترکیه که پس از زلزله 2011 از نو ساخته شد

ساعت ها معطلی زائران اربعین در صف فقط برای 150 هزار تومان مابه التفاوت ارز دولتی!

انتخاب رحمانی برای وزارت صمت یک انتخاب هوشمندانه بود

کاهش قیمت سهام خودرویی ها در بورس

تعطیلی 38 واحد صنفی دارای تخلف بهداشتی در قزوین

صنعت برق از زیربنایی ترین عرصه های فعالیت و توسعه در همه جا است

معاون فروش ایران خودرو : آغاز فروش دوباره محصولات ایران خودرو برای متقاضیان جامانده

نهادهای اجرایی مانع ورشکستگی واحدهای صنعتی شوند

30 میلیارد ریال برای سامانه گرمایشی مدارس گلستان اختصاص یافت

معاون استاندار آذربایجان شرقی خواستار آبگیری سد آرباطان هریس شد

تاکتیک رقبا برای نفوذ صادراتی

تاکتیک رقبا برای نفوذ صادراتی