مطالب مرتبط:
ثبت نام 4800 تعاونی روستایی برای دریافت تسهیلات اشتغال
187 واحد صنعتی برای تسهیلات رونق تولید ثبت نام کردند
7394 طرح دریافت تسهیلات روستایی در سامانه کارا ثبت شد
ثبت نام 104 واحد سمنان برای دریافت تسهیلات بهین یاب
7394 طرح دریافت تسهیلات روستایی در سامانه کارا ثبت شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 17:252018-10-12اقتصادي

روند ثبت نام بنگاه های صنعتی برای دریافت تسهیلات


کارنامه پرداخت وام ارزان در نیمه اول سال جاری منتشر شد.

براساس آمار اعلام شده، درخواست برای دریافت «تسهیلات طرح رونق تولید» در سال جاری از سایر انواع وام ارزان پیش بینی شده از بنگاه های تولیدی پیشی گرفته است اما وام ارزان پرداختی در این دوره نشان دهنده .

- کارنامه پرداخت وام ارزان در نیمه اول سال جاری منتشر شد.

براساس آمار اعلام شده، درخواست برای دریافت تسهیلات طرح رونق تولید در سال جاری از سایر انواع وام ارزان پیش بینی شده از بنگاه های تولیدی پیشی گرفته است اما وام ارزان پرداختی در این دوره نشان دهنده آن است که تخصیص وام به طرح نوسازی و بهسازی از سایر انواع وام پیشی گرفته است.

شعار سال": برای سال جاری همانند سال گذشته چهار فیلتر برای تخصیص وام به بنگاه های متقاضی در نظر گرفته شده است؛ براساس شرط اول، کارخانه ها با دریافت تسهیلات باید تولید خود را 10درصد افزایش دهند و براساس شرط دوم بنگاه ها باید افزایش 10 درصدی اشتغال را نیز در دستور کار قرار دهند.

همچنین تسهیلات پیش بینی شده مشمول بنگاه هایی می شود که از سوی کارگروه استانی مشروط به احراز توجیه فنی، مالی و اقتصادی مناسب به بانک های عامل معرفی شوند.

همچنین مطابق شرط چهارم محصولات باید در بازار فروش، قابل قبول باشند و منجر به انباشته شدن محصولات در انبار نشوند.

با توجه به آمار اعلام شده تا نهم مهر ماه از روند اجرای طرح رونق در سال جاری، این موضوع را نشان می دهد که تسهیلات پرداخت شده برای نوسازی و بهسازی بنگاه های تولیدی به مرز بیش از سه هزار میلیارد ریال رسیده است.

آمار اعلام شده از سرعت گرفتن روند اجرای طرح نوسازی و بهسازی بنگاه های تولیدی حکایت دارد.

علاوه بر تسهیلات پرداختی به طرح نوسازی و بهسازی در مدت زمان مورد بررسی، در مجموع بیش از هزار میلیارد ریال نیز تسهیلات به طرح رونق تولید نیز به متقاضیان پرداخت شده است که با این شرایط می توان گفت پرداخت تسهیلات به طرح نوسازی و بهسازی در مدت زمان مورد بررسی از طرح رونق تولید سبقت گرفته است.

نوسازی و بهسازی صنایع یکی از برنامه های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره های مختلف محسوب می شود و همواره از سوی مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر آن تاکید شده است؛ مساله ای که رسیدن به آن نیاز جدی صنعت کشور است، چرا که با فرسوده شدن بسیاری از تجهیزات و واحدهای صنعتی امکان رقابت تولیدات صادرات محور برای واحدهای تولیدی از بین خواهد رفت.

بنابراین صنعت کشور در این زمینه با چالش جدی روبه رو خواهد شد.

طرح نوسازی و بهسازی صنایع در سال گذشته برای اولین بار در قالب طرح رونق تولید قرار گرفت و در سال جاری نیز ادامه پیدا کرد و در دستور کار قرار گرفت.

براساس هدف گذاری صورت گرفته برای سال جاری همانند سال گذشته پرداخت 300هزار میلیارد ریال تسهیلات در راستای استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی کشور در قالب سه نوع وام در دستورکار قرار گرفت.

نحوه توزیع این وام ها برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای 10هزار بنگاه اقتصادی به میزان 100هزار میلیارد ریال و تامین منابع مالی مورد نیاز شش هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 60درصد به میزان 100هزار میلیارد ریال اختصاص پیدا کرده است.

همچنین تامین مالی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی پنج هزار واحد اقتصادی به میزان 100هزار میلیارد ریال تعیین شده است.

نکات مبهم طرح رونق تمدید طرح سال 96 برای سال 97 در حالی صورت گرفت که براساس پیش بینی اولیه برای سال 97 و در قالب طرح رونق تولید دو تغییر در ابتدای امر از سوی متولیان امر پیش بینی شده بود که با وجود اجرای طرح هنوز مشخص نیست که این تغییرات برای سال جاری اعمال خواهد شد یا خیر.

نکات مبهم طرح رونق سال 97 که چندین بار از سوی متولیان این بخش اعلام شده بود.

در این خصوص می توان به افزایش دو هزار واحد تولیدی و صنعتی به طرح اولیه رونق تولید و بازنگری در نحوه پرداخت و میزان تسهیلات اشاره کرد.

از سوی دیگر برای سال جاری و در راستای حمایت از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط طرح کلینیک کسب و کار صنایع کوچک نیز در دستور کار قرار گرفته تا از این طریق مشکلات واحدهای تولیدی نه تنها از طریق تزریق پول، بلکه با روش شناسایی مشکلات برطرف شود.

با این روش می توان از درمان تک نسخه ای برای صنایع مشکل دار جلوگیری شود؛ طرحی که این امکان را به وجود می آورد تا چالش های بنگاه های کوچک و متوسط به صورت ریشه ای برطرف شود.

مواردی که با وجود تدوین طرح آنها از سوی متولیان این بخش هنوز مشخص نیست که در سال جاری اجرایی خواهند شد.

استان های پیشتاز بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی از مجموع 794 درخواست برای طرح نوسازی و بهسازی از سوی 32 استان و مناطق آزادثبت شده است.

بر این اساس بیشترین درخواست ثبت شده برای نوسازی و بهسازی در این مدت به استان های آذربایجان شرقی، قزوین، اصفهان، تهران و آذربایجان غربی اختصاص داشته است.

براساس آمار اعلام شده، استان آذربایجان شرقی در این مدت 83 درخواست برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی ثبت کرده است که از این تعداد هفت درخواست موفق به دریافت بیش از 272 میلیارد ریال تسهیلات شده اند.

درخواست ثبت شده برای قزوین نیز برابر 72 فقره بوده که از این تعداد 12 درخواست در مجموع نزدیک به 461 میلیارد ریال تسهیلات برای بازسازی و نوسازی دریافت کرده اند.

استان اصفهان نیز به عنوان سومین استان پیشتاز در دریافت تسهیلات در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 65 درخواست را برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی بنگاه های تولیدی فعال در این استان ثبت کرده است.

از این تعداد تنها یک درخواست موفق به دریافت تسهیلات 13 میلیارد ریالی شده است.

اما استان تهران به عنوان چهارمین استان در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 59 درخواست را برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی ثبت کرده که از این تعداد 15 درخواست به بانک های عامل معرفی شده اند و بیش از 649 میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های متقاضی این استان پرداخت شده است.

بنگاه های متقاضی آذربایجان غربی نیز در این مدت در مجموع 52 درخواست برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی ثبت کرده اند که از این تعداد تنها یک بنگاه به تسهیلات 10 میلیارد ریالی دسترسی پیدا کرده است.

اما در میان استان هایی که درخواست دریافت تسهیلات برای طرح نوسازی و بهسازی داشته اند بیشترین تسهیلات به استان های تهران، قزوین، آذربایجان شرقی، مرکزی و سمنان اختصاص داشته است.

تسهیلات طرح رونق تولید اما درخصوص طرح تسهیلات پرداخت شده به طرح رونق تولید آمار اعلام شده بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 2142 درخواست برای دریافت تسهیلات ثبت شده است که از این تعداد تنها 31 درخواست توانسته اند به تسهیلات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند.

آمار اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع درخواست های ثبت شده 1008 درخواست در داخل شهرک های صنعتی و 1818 درخواست در خارج از شهرک های صنعتی ثبت شده است.

آمار اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع 32 استان، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نیمه اول نخست سال جاری تنها شش استان توانسته اند به تسهیلات درخواستی دسترسی پیدا کنند.

کندی در روند تخصیص تسهیلات به طرح رونق تولید در حالی است که این نوع تسهیلات در سال های گذشته سریع تر از انواع تسهیلات به منابع بانکی دسترسی داشتند و همواره این گروه پیشتاز دریافت تسهیلات محسوب می شد، اما در سال جاری می توان گفت روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح رونق تولید هنوز روی ریل نیفتاده و همچنان این بخش با گره هایی همراه است.

براساس آمار اعلام شده البرز، زنجان، قزوین، گلستان، قم و لرستان استان های موفق در اخذ تسهیلات طرح رونق در مدت زمان مورد بررسی محسوب می شوند.

تسهیلات پرداختی به استان البرز برای 121 درخواست ثبت شده در مدت زمان مورد بررسی حدود 955 میلیارد ریال بوده است.

استان زنجان نیز در این مدت 59 درخواست برای دریافت تسهیلات ثبت کرده که در مجموع بیش از 42 میلیارد ریال وام ارزان به این استان اختصاص یافته است.

اما استان قزوین به عنوان سومین استان نیز با ثبت 192 درخواست در این مدت موفق به دریافت حدود 41 میلیارد ریال تسهیلات شده است.

استان لرستان نیز در این مدت در مجموع 38 درخواست ثبت کرده که مجموع تسهیلات تخصیص یافته به این استان برابر با 30 میلیارد ریال بوده است.

پنجمین استان نیز به استان قم اختصاص داشته است.

این استان با ثبت 159 درخواست در این مدت موفق به اخذ 9500 میلیارد ریال تسهیلات شده است.

اما استان گلستان نیز در این مدت در مجموع 161 درخواست را برای دریافت تسهیلات ثبت کرده که تسهیلات تخصیص یافته به این استان برابر با چهار میلیارد ریال بوده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449047
کلید واژه ها: تسهیلات - تولید - وزارت صنعت، معدن و تجارت - نوسازی - صنعت - پیش بینی - آمار - انواع - میلیارد - کارنامه - نشان - بینی - افزایش - وزارت - منتشر - کشور - معدن - کارخانه - اقتصادی - ثبت نام - مهر ماه - برنامه - فرسوده - اشتغال - صادرات - فیلتر - بازار - اولین - شرایط - مالی

آخرین اخبار سرویس:
اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه های وارداتی

اهمیت توجه به زیست بوم کارآفرینی نوآورانه

امکان کاهش 30 درصد مصرف برق در کشور وجود دارد

ادامه پربارشی آذرماه + جدول

شیوه اعتراض کسانی که مشمول بسته حمایتی نشده اند

آیا «بازار» در کنترل «بانک مرکزی» است؟

پنتاگون از امارات و سعودی ها 331 میلیون دلار مطالبه می کند

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

تصاویر/ برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2018

بیش از 4.7 میلیون دلار تنه دوچرخه وارد کشور شد+جدول

موتور 1000 اسب بخاری استون مارتین + عکس

چگونه التهاب بازار لوازم خانگی فروکش کرد؟/ تعادل در عرضه و تقاضای بازار لوازم خانگی

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت وگو با فارس: نگرانی از آسیب محصولات تراریخته به محیط زیست وجود دارد

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

ضرب الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه یابی کمبود گاز

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

چاره ای جز ادغام نیست

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

درآمدزاترین منطقه پس از عسلویه کجاست؟

سوالات عجیب استاندار از قیمت طلا و گشت و گذار شبانه در خیابانهای سلیمانیه + عکس و فیلم

اگر بخواهند در پیشرفت صنعت خودرو کمک می کنیم

معرفی دانشگاه های جهان دانشگاه کاردیف؛ دانشگاه برتر در آثار پژوهشی

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

راه اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا

افزایش حقوق 20درصد، تورم بالاتر45درصد!

پاسخ به ابهامات پرونده سلطان سکه/ چرا ظریف اسنادش را به شورای مبارزه با پولشویی نداد

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

دختران مجرد نیز مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

خودرو هست اما گران است

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

رکورد واردات نفت خام توسط چین شکسته شد

مظنه خرید آپارتمان در منطقه پاسداران

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

تبعات پذیرش فرمول خودروسازان و قطعه سازان قیمت گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

آرامش یا چالش؛ مقایسه کیا سراتو وارداتی در برابر ام جی 6

کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می گیرند مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

تولید نانومالچ طبیعی برای اولین بار در ایران

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

ایجاد 130 هزار شغل مستقیم با اعتبار 21 میلیاردی

آمار بی خانمان های انگلیس دراثر سیاست ریاضتی روبه افزایش است

عکس | سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت

روند صعودی قیمت طلا متوقف شد

زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش ذخایر آمریکا

ترامپ: فدرال رزرو نباید نرخ بهره را افزایش دهد

پرواز قیمت مرغ و سکوت سازمان حمایت

با کمترین هزینه به جنگ پیری بروید

غذای 9 میلیون نفر در ایران دور ریخته می شود

استعفای تمامی مدیران دو شغله وزارت تعاون

آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

استاندار اردبیل خبر داد آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

افزایش 25 درصدی خط فقر در یک سال

هنگ کنگ موطف به اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران نیست

مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

آیا پنیرهای فیبردار جذب کلسیم را کاهش می دهند؟

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد

136 هزار برده در انگلیس وجود دارد

سه سناریوی پیشنهادی درباره قیمت بنزین

نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

دلایل کاهش قیمت دلار اعلام شد

کاهش صادرات نفت عربستان

حیف اون دلار گرون برای این دو استقلالی !

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می رود؟

طرح های سرمایه گذاری روسیه در سوریه اجرا خواهند شد؟

36 گلوگاه فساد در شهرداری

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون تومان !

توزیع یارانه باید در بودجه 98 بازنگری شود /مافیای سهام عدالت بوجود آمده است/ باید به سوی نرخ واحد ارز حرکت کنیم

عکس روز: شیشه پاک کن ها

عراق رتبه نخست مشارکت در ایران اکسپو 2018

مغز ربات ها به فروش می رسد!

سومین شماره «خبرنامه رصد جنگ اقتصادی» منتشر شد+ دانلود

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

چگونه در خانه دوغ کفیر درست کنیم ؟

غذای 9 میلیون ایرانی دور ریخته می شود!

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

همایش اقتصادی سرمایه گذاران ایرانی در تفلیس به تاخیر افتاد

شرکت بزرگ نفتی روسیه از ایران رفت!

پشت پرده گرانی پسته چیست؟

موانع تولید در بافت رفع می شود

132 میلیارد و 250 میلیون ریال به عشایر پرداخت می شود

ارزهای دیجیتال؛ بهشت تریدرها و جهنم سرمایه گذاران

عکس روز: سگ و خرس شیشه پاک کن

روند کاهشی قیمت هیوندا ادامه دار شد

کاهش ملایم قیمت در بازار پروفیل

قیمت انواع سبزی منجمد در فروشگاه های زنجیره ای

روند ثبت نام بنگاه های صنعتی برای دریافت تسهیلات

روند ثبت نام بنگاه های صنعتی برای دریافت تسهیلات