مطالب مرتبط:
ثبت نام 4800 تعاونی روستایی برای دریافت تسهیلات اشتغال
187 واحد صنعتی برای تسهیلات رونق تولید ثبت نام کردند
7394 طرح دریافت تسهیلات روستایی در سامانه کارا ثبت شد
ثبت نام 104 واحد سمنان برای دریافت تسهیلات بهین یاب
7394 طرح دریافت تسهیلات روستایی در سامانه کارا ثبت شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 17:252018-10-12اقتصادي

روند ثبت نام بنگاه های صنعتی برای دریافت تسهیلات


کارنامه پرداخت وام ارزان در نیمه اول سال جاری منتشر شد.

براساس آمار اعلام شده، درخواست برای دریافت «تسهیلات طرح رونق تولید» در سال جاری از سایر انواع وام ارزان پیش بینی شده از بنگاه های تولیدی پیشی گرفته است اما وام ارزان پرداختی در این دوره نشان دهنده .

- کارنامه پرداخت وام ارزان در نیمه اول سال جاری منتشر شد.

براساس آمار اعلام شده، درخواست برای دریافت تسهیلات طرح رونق تولید در سال جاری از سایر انواع وام ارزان پیش بینی شده از بنگاه های تولیدی پیشی گرفته است اما وام ارزان پرداختی در این دوره نشان دهنده آن است که تخصیص وام به طرح نوسازی و بهسازی از سایر انواع وام پیشی گرفته است.

شعار سال": برای سال جاری همانند سال گذشته چهار فیلتر برای تخصیص وام به بنگاه های متقاضی در نظر گرفته شده است؛ براساس شرط اول، کارخانه ها با دریافت تسهیلات باید تولید خود را 10درصد افزایش دهند و براساس شرط دوم بنگاه ها باید افزایش 10 درصدی اشتغال را نیز در دستور کار قرار دهند.

همچنین تسهیلات پیش بینی شده مشمول بنگاه هایی می شود که از سوی کارگروه استانی مشروط به احراز توجیه فنی، مالی و اقتصادی مناسب به بانک های عامل معرفی شوند.

همچنین مطابق شرط چهارم محصولات باید در بازار فروش، قابل قبول باشند و منجر به انباشته شدن محصولات در انبار نشوند.

با توجه به آمار اعلام شده تا نهم مهر ماه از روند اجرای طرح رونق در سال جاری، این موضوع را نشان می دهد که تسهیلات پرداخت شده برای نوسازی و بهسازی بنگاه های تولیدی به مرز بیش از سه هزار میلیارد ریال رسیده است.

آمار اعلام شده از سرعت گرفتن روند اجرای طرح نوسازی و بهسازی بنگاه های تولیدی حکایت دارد.

علاوه بر تسهیلات پرداختی به طرح نوسازی و بهسازی در مدت زمان مورد بررسی، در مجموع بیش از هزار میلیارد ریال نیز تسهیلات به طرح رونق تولید نیز به متقاضیان پرداخت شده است که با این شرایط می توان گفت پرداخت تسهیلات به طرح نوسازی و بهسازی در مدت زمان مورد بررسی از طرح رونق تولید سبقت گرفته است.

نوسازی و بهسازی صنایع یکی از برنامه های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره های مختلف محسوب می شود و همواره از سوی مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر آن تاکید شده است؛ مساله ای که رسیدن به آن نیاز جدی صنعت کشور است، چرا که با فرسوده شدن بسیاری از تجهیزات و واحدهای صنعتی امکان رقابت تولیدات صادرات محور برای واحدهای تولیدی از بین خواهد رفت.

بنابراین صنعت کشور در این زمینه با چالش جدی روبه رو خواهد شد.

طرح نوسازی و بهسازی صنایع در سال گذشته برای اولین بار در قالب طرح رونق تولید قرار گرفت و در سال جاری نیز ادامه پیدا کرد و در دستور کار قرار گرفت.

براساس هدف گذاری صورت گرفته برای سال جاری همانند سال گذشته پرداخت 300هزار میلیارد ریال تسهیلات در راستای استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی کشور در قالب سه نوع وام در دستورکار قرار گرفت.

نحوه توزیع این وام ها برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای 10هزار بنگاه اقتصادی به میزان 100هزار میلیارد ریال و تامین منابع مالی مورد نیاز شش هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 60درصد به میزان 100هزار میلیارد ریال اختصاص پیدا کرده است.

همچنین تامین مالی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی پنج هزار واحد اقتصادی به میزان 100هزار میلیارد ریال تعیین شده است.

نکات مبهم طرح رونق تمدید طرح سال 96 برای سال 97 در حالی صورت گرفت که براساس پیش بینی اولیه برای سال 97 و در قالب طرح رونق تولید دو تغییر در ابتدای امر از سوی متولیان امر پیش بینی شده بود که با وجود اجرای طرح هنوز مشخص نیست که این تغییرات برای سال جاری اعمال خواهد شد یا خیر.

نکات مبهم طرح رونق سال 97 که چندین بار از سوی متولیان این بخش اعلام شده بود.

در این خصوص می توان به افزایش دو هزار واحد تولیدی و صنعتی به طرح اولیه رونق تولید و بازنگری در نحوه پرداخت و میزان تسهیلات اشاره کرد.

از سوی دیگر برای سال جاری و در راستای حمایت از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط طرح کلینیک کسب و کار صنایع کوچک نیز در دستور کار قرار گرفته تا از این طریق مشکلات واحدهای تولیدی نه تنها از طریق تزریق پول، بلکه با روش شناسایی مشکلات برطرف شود.

با این روش می توان از درمان تک نسخه ای برای صنایع مشکل دار جلوگیری شود؛ طرحی که این امکان را به وجود می آورد تا چالش های بنگاه های کوچک و متوسط به صورت ریشه ای برطرف شود.

مواردی که با وجود تدوین طرح آنها از سوی متولیان این بخش هنوز مشخص نیست که در سال جاری اجرایی خواهند شد.

استان های پیشتاز بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی از مجموع 794 درخواست برای طرح نوسازی و بهسازی از سوی 32 استان و مناطق آزادثبت شده است.

بر این اساس بیشترین درخواست ثبت شده برای نوسازی و بهسازی در این مدت به استان های آذربایجان شرقی، قزوین، اصفهان، تهران و آذربایجان غربی اختصاص داشته است.

براساس آمار اعلام شده، استان آذربایجان شرقی در این مدت 83 درخواست برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی ثبت کرده است که از این تعداد هفت درخواست موفق به دریافت بیش از 272 میلیارد ریال تسهیلات شده اند.

درخواست ثبت شده برای قزوین نیز برابر 72 فقره بوده که از این تعداد 12 درخواست در مجموع نزدیک به 461 میلیارد ریال تسهیلات برای بازسازی و نوسازی دریافت کرده اند.

استان اصفهان نیز به عنوان سومین استان پیشتاز در دریافت تسهیلات در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 65 درخواست را برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی بنگاه های تولیدی فعال در این استان ثبت کرده است.

از این تعداد تنها یک درخواست موفق به دریافت تسهیلات 13 میلیارد ریالی شده است.

اما استان تهران به عنوان چهارمین استان در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 59 درخواست را برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی ثبت کرده که از این تعداد 15 درخواست به بانک های عامل معرفی شده اند و بیش از 649 میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های متقاضی این استان پرداخت شده است.

بنگاه های متقاضی آذربایجان غربی نیز در این مدت در مجموع 52 درخواست برای دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی ثبت کرده اند که از این تعداد تنها یک بنگاه به تسهیلات 10 میلیارد ریالی دسترسی پیدا کرده است.

اما در میان استان هایی که درخواست دریافت تسهیلات برای طرح نوسازی و بهسازی داشته اند بیشترین تسهیلات به استان های تهران، قزوین، آذربایجان شرقی، مرکزی و سمنان اختصاص داشته است.

تسهیلات طرح رونق تولید اما درخصوص طرح تسهیلات پرداخت شده به طرح رونق تولید آمار اعلام شده بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 2142 درخواست برای دریافت تسهیلات ثبت شده است که از این تعداد تنها 31 درخواست توانسته اند به تسهیلات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند.

آمار اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع درخواست های ثبت شده 1008 درخواست در داخل شهرک های صنعتی و 1818 درخواست در خارج از شهرک های صنعتی ثبت شده است.

آمار اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع 32 استان، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نیمه اول نخست سال جاری تنها شش استان توانسته اند به تسهیلات درخواستی دسترسی پیدا کنند.

کندی در روند تخصیص تسهیلات به طرح رونق تولید در حالی است که این نوع تسهیلات در سال های گذشته سریع تر از انواع تسهیلات به منابع بانکی دسترسی داشتند و همواره این گروه پیشتاز دریافت تسهیلات محسوب می شد، اما در سال جاری می توان گفت روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح رونق تولید هنوز روی ریل نیفتاده و همچنان این بخش با گره هایی همراه است.

براساس آمار اعلام شده البرز، زنجان، قزوین، گلستان، قم و لرستان استان های موفق در اخذ تسهیلات طرح رونق در مدت زمان مورد بررسی محسوب می شوند.

تسهیلات پرداختی به استان البرز برای 121 درخواست ثبت شده در مدت زمان مورد بررسی حدود 955 میلیارد ریال بوده است.

استان زنجان نیز در این مدت 59 درخواست برای دریافت تسهیلات ثبت کرده که در مجموع بیش از 42 میلیارد ریال وام ارزان به این استان اختصاص یافته است.

اما استان قزوین به عنوان سومین استان نیز با ثبت 192 درخواست در این مدت موفق به دریافت حدود 41 میلیارد ریال تسهیلات شده است.

استان لرستان نیز در این مدت در مجموع 38 درخواست ثبت کرده که مجموع تسهیلات تخصیص یافته به این استان برابر با 30 میلیارد ریال بوده است.

پنجمین استان نیز به استان قم اختصاص داشته است.

این استان با ثبت 159 درخواست در این مدت موفق به اخذ 9500 میلیارد ریال تسهیلات شده است.

اما استان گلستان نیز در این مدت در مجموع 161 درخواست را برای دریافت تسهیلات ثبت کرده که تسهیلات تخصیص یافته به این استان برابر با چهار میلیارد ریال بوده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449047
کلید واژه ها: تسهیلات - تولید - وزارت صنعت، معدن و تجارت - نوسازی - صنعت - پیش بینی - آمار - انواع - میلیارد - کارنامه - نشان - بینی - افزایش - وزارت - منتشر - کشور - معدن - کارخانه - اقتصادی - ثبت نام - مهر ماه - برنامه - فرسوده - اشتغال - صادرات - فیلتر - بازار - اولین - شرایط - مالی

آخرین اخبار سرویس:
روستاییان خلیل آباد 90 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال گرفتند

برنامه های شریعتمداری در بخش تعاون اعلام شد

قیمت سبد نفتی اوپک به کمتر از 79 دلار رسید

صادرات آلمان به ایران به پایین ترین حد خود رسید

استخدام کارشناس فروش در شرکت بین المللی Dio Pars در مشهد

استخدام کارمند با گواهینامه و ضامن معتبر در تهران

شرط پرداخت وام مسکن اعلام شد؛ مجردها هم تسهیلات می گیرند

درباره سبد کالایی جدید هیچ ابلاغی به ما نشده است

امروز در بازار ارز چه گذشت؟ روند قیمت ارز های مهم در طول روز

کارآفرینی که کارش شیرین کردن کام مردم است

ابزارهای مالی جدیدی در راه بازار سرمایه ایران

روستاییان خلیل آباد 90 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال گرفتند

بیشتر پروژه های عمرانی سنندج تا پایان سال به بهره برداری می رسد

بازگشت تعادل اقتصادی در گرو تلاش اصناف

بازار بی رییس شد

فراتر از زیبایی؛ مدل به روز شده ای از فراری 250GTO افسانه ای در راه است

اینفوگرافیک | برآورد هزینه های حمل و نقل در سفر اربعین

​ریزش شدید قیمت مسکن در راه است

​متن کامل سوابق و برنامه های 4 وزیر پیشنهادی دولت

دلیل ازدحام در شعب بانک ملی

استخدام نیروی خدمات و تشریفات در شرکت معتبر دارویی

شرط جدید استفاده از وام مسکن 160میلیونی

بهره گیری از ایده های کاربردی جامعه دانشگاهی با حمایت بانک شهر

بهره برداری از مجموعه بزرگ پارک آبی فردیس

سه گانه ترس و ناتوانی مدیران اجرایی

زمان اجرای حکم وحید مظلومین و محمد سالم هنوز تعیین نشده است

برنامه های شریعتمداری در بخش تعاون اعلام شد

روز درآمدزایی شورای شهر برای شهرداری اهواز

قیمت سبد نفتی اوپک به کمتر از 79 دلار رسید

حدود 80 میلیون تن سیمان در کشور تولید می شود

دستگیری باند سه نفره توزیع ارز خارجی تقلبی در دهلران +مصاحبه

هتل یخی ژاپن | جایی که حتی تخت خواب ها را هم از یخ می سازند!

هتل یخی ژاپن | جایی که حتی تخت خواب ها را هم از یخ می سازند!

علی درستکار: مدیران صدا وسیما تفکر خودشان را تحمیل می کنند

برخی در بازار ارز و سکه، 5 هزار میلیارد تومان اندوختند

شرط جدید استفاده از وام مسکن 160میلیونی

ب ام و دست دوم چی بخریم؟

تغییر 3 رییس برای یک پست در 2 هفته/ اقدام عجیب آخوندی در روز آخر

پست بانک، بانک عامل صنعت مخابرات می شود

عربستان: قادر به جایگزین کردن نفت ایران نیستیم

ثروتمندترین زنان در سال 2018

مشخصات فنی و آپشن/ سورن ELX

عاقبت گاس هیدینگ در انتظار برانکو!

نگاهی اجمالی به تحریم کنندگان کنفرانس سرمایه گذاری عربستان موسوم به «داووس صحرا»

برگزاری نخستین نمایشگاه شهرسازی و باز آفرینی شهری در تهران

خلیج فارس ثبت جهانی شد

اختصاص 400میلیارد ریال اعتبار به آبخیزداری مرکزی

برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت اعلام شد/ از حمایت هدفمند تولید داخل تا توجه به شرکت های دانش بنیان

تصویب بسته 14 بندی در حوزه ICT

دو برنامه «عبور از بحران» و «ثبات اقتصادی» تدوین شد

80 درصد از ظرفیت تولید پلی استر کارخانه پلی اکریل فعال است

بیش از 2700 هزار حلقه لاستیک در قزوین توزیع شد

نقشه ایران از 8000هزار سال قبل از میلاد مسیح تا امروز

اجرای طرح سرشماری از ویژگی های مسکن روستایی

گوشت قسطی با کارت ملی!

خانه نظام بانکی از پای بست ویران است

علی درستکار: مدیران صدا وسیما تفکر خودشان را تحمیل می کنند

برخی در بازار ارز و سکه، 5 هزار میلیارد تومان اندوختند

پنجمین نمایشگاه بورس کیش افتتاح شد

تکذیب توزیع بسته حمایتی دولت

استعفای وزیر راه با کارنامه ای غیر قابل دفاع!+عکس

حضور پنج اس یووی مفهومی فورد در نمایشگاه SEMA

استخدام کارشناس ارشد بازرگانی خارجی،کارشناس فروش در تهران

فراکسیون مستقلین میزبان چهار وزیر پیشنهادی دولت است

مراسم تشییع پیکر پدر سردار حاجی زاده فردا برگزار می شود

صندلی «استیون هاوکینگ» به مزایده گذاشته شد

ایران هشتمین تولیدکننده ابریشم در جهان است

بانک ملی ایران 24 ساعته با شماست!

اجرای سه شنبه بدون خودرو در یاسوج

همه چیز درباره ارز زائرین اربعین

بیش از 2700 هزار حلقه لاستیک در قزوین توزیع شد

چرا نباید برای اربعین ارز دولتی بگیریم

انجمن جهانی تجارت: استفاده از نام داووس ممنوع ا ست

قیمت ارز در بازار آزاد 30 مهر 97 اعلام شد

80 درصد از ظرفیت تولید پلی استر کارخانه پلی اکریل فعال است

گرانی قیمت ماهی در بازار بندرعباس غیر قابل توجیه است

گرانی قیمت ماهی در بازار بندرعباس غیر قابل توجیه است

7 هزار تن انگور از باغات کامیاران برداشت شد

دبیر ستاد تنظیم بازار هم از وزارت صمت رفت

تاکنون مجوز بهره برداری از معادن دی 19در استان صادر نشده است

کل مطالبات گندمکاران امروز واریز می شود

خرید ساختمان اداری ممنوع شد

بیشترین تسهیلات پرداختی بانک ها + جزییات

متن کامل سوابق و برنامه های «رضا رحمانی» وزیر پیشنهادی صنعت

​قیمت طلا و ارز در 30 مهرماه 97/ چرا قیمت برخی مسکوکات ثابت است؟!

ریزش شدید قیمت مسکن در راه است

دبیر ستاد تنظیم بازار هم رفت

باید بپذیریم نرخ ارز دیگر نرخ سابق نیست/معطلی طرح نوآفرین در دولت

7 هزار تن انگور از باغات کامیاران برداشت شد

مجموعه ورزشی پارک آبی فردیس گشایش یافت

تخفیف های مکالمه تلفنی عراق با ایران در اربعین

مجموعه ورزشی پارک آبی فردیس گشایش یافت

دوره توصیه و بخشنامه و زیرنویس گذشته است/ مجالی برای پنهان شدن پشت دیوار قیمت تکلیفی نداریم

حضور وزرای پیشنهادی راه و صنعت در فراکسیون مستقلین مجلس

ممنوع شدن سرانه فضای سبز کمتر از15 متر درتهران

مدیرعامل یکی از شرکت های واردکننده موبایل محاکمه می شود

بلوار امام خمینی (ره) قیامدشت بهسازی شد

برنامه ریزی برای توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات ضروری است

توضیحات درباره ابهام توقف خودروهای با بیش از یک میلیون بدهی عوارض

حذف آگهی بلیت های بازی پرسپولیس؛ دست بازار سیاه از دیوار کوتاه شد

روند ثبت نام بنگاه های صنعتی برای دریافت تسهیلات

روند ثبت نام بنگاه های صنعتی برای دریافت تسهیلات