مطالب مرتبط:
عیارسنجی بازارهای سرمایه گذاری
عیارسنجی بازارهای سرمایه گذاری
بیمه های عمر و سرمایه گذاری؛ در بازارهای مالی
وزیر اقتصاد: اقدامات فوری دولت برای ساماندهی بازارهای سرمایه گذاری/ با سوءاستفاده کنندگان از قوانین ارزی به مثابه قاچاقچی برخورد می شود
اقدامات فوری دولت برای ساماندهی بازارهای سرمایه گذاری/ با سوءاستفاده کنندگان از قوانین ارزی به مثابه قاچاقچی برخورد می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 17:152018-10-12اقتصادي

عیارسنجی بازارهای سرمایه گذاری


سرمایه گذاری در بازارهای مالی با لحاظ کمترین ریسک و کسب بیشترین بازدهی، به عنوان ایده آل ترین گزینه سرمایه گذاری مطرح است.

به این ترتیب دو مولفه اصلی یعنی بازده و ریسک می تواند تعیین کننده مسیر آتی سرمایه گذاری ها باشد.

- این دو مولفه با توجه به آینده فضای اقتصادی و سیاسی کشور، مقصد نهایی پول های جدید را تعیین خواهد کرد.

در شرایط کنونی که شاهد افزایش تورم هستیم، نگهداری پول نقد ارجحیت دارد یا خرید دارایی سرمایه ای؟ در این راستا هفته نامه تجارت فردا در پرونده این هفته خود در گفت وگو با مهدی حیدری، دکترای فاینانس مدرسه اقتصاد استکهلم به بررسی این موضوع پرداخته است.

وی معتقد است در شرایط تورمی خرید دارایی سرمایه ای بر نگهداری وجه نقد ارجحیت دارد.

بازار سهام نیز یکی از مهم ترین بازارهای مالی است که افراد می توانند به راحتی به سهام شرکت های مختلف در صنایع گوناگون دسترسی داشته باشند.

اما باید در نظر داشته باشیم که این بازار از ریسک بالایی نیز برخوردار است.

این مدرس دانشگاه در این شرایط توصیه می کند مانند هر زمان دیگری داشتن سبدی از دارایی ها به سرمایه گذاران پیشنهاد می شود و بخشی از این سبد که قرار است در بازار سهام سرمایه گذاری شود، باید با دقت بین سهم ها و صنایع مختلف پخش شود.

در این میان چنانچه سرمایه گذاران فرصت و آشنایی لازم را ندارند از صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنند.

نگاهی به رشد اخیر بورس شاخص کل بورس در حالی از میانه شهریورماه وارد مسیر صعودی پرشتابی شد که این روند تا هفته گذشته ادامه یافت و بازدهی بیش از 100درصدی بورس را از ابتدای سال جاری به دنبال داشت.

در راستای دلایل چنین رشدی مهدی حیدری، دکترای فاینانس مدرسه اقتصاد استکهلم به ارائه توضیحات پرداخت و گفت: وقتی در شرایط عادی اقتصادی در مورد رونق و رکود بازار سرمایه صحبت می کنیم، سودآوری آتی شرکت ها و میزان ریسک آنها و همچنین ریسک های سیستماتیک موضوع صحبت ماست.

پس اگر در شرایط عادی اقتصادی، قیمت سهام شرکت ها در بورس رشد کرد، نشان دهنده خوش بینی نسبت به سودآوری آینده شرکت ها و همچنین کاهش ریسک های کسب وکار و ریسک اقتصاد کلان در کشور است.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که شرایط این روزهای اقتصاد کشور از جهات مختلف عادی نیست و از این رو رشد بازار سهام در هفته های اخیر را باید از زاویه دیگری بررسی کرد، گفت: به نظرم مهم ترین نکته این است که ارزش ریال سقوط کرده و تمام دارایی ها، از جمله شرکت های بورسی با افزایش قیمت همراه شده اند.

بالاخره همه شرکت های لیست شده در بورس محصولاتی تولید می کنند که یا این محصولات، صادراتی است و در نتیجه با افزایش قیمت دلار، فروش ریالی آنها به شدت افزایش پیدا کرده یا محصولات را در بازار داخل به فروش می رسانند که اگر تا به حال قیمت محصولاتشان افزایش نیافته باشد، دیر یا زود این اتفاق می افتد.

از این رو سود شرکت ها و در نتیجه قیمت سهام آنها نیز افزایش می یابد.

حیدری ادامه داد: نکته بعدی تحلیل سمت تقاضا در بازار سهام است.

با توجه به تورم انتظاری بالا، سپرده گذاری در بانک جذابیت خود را از دست داده از این رو بازارهای مالی دیگر از جمله بازار سهام با موج عظیم تقاضا مواجه شده اند.

رشد و نزول دسته جمعی قیمت ها یکی از ویژگی های بازار سهام در کشور ماست و مختص شرایط فعلی نیست، هرچند این موضوع در هفته های اخیر بیشتر مشاهده می شود.

مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد در بازارهای کمتر توسعه یافته، حرکت دسته جمعی قیمت ها بارزتر است.

در واقع علت رشد دسته جمعی اخیر در بازار سرمایه همان کاهش ارزش ریال است که باعث می شود فروش همه شرکت ها تحت تاثیر قرار بگیرد.

عوامل اثرگذار بر رشد دسته جمعی قیمت ها این مدرس دانشگاه در ادامه عوامل روانی و رفتاری و همچنین کوچک بودن بازار و کمبود تحلیل عمیق را از جمله دیگر عوامل تاثیرگذار بر رشد دسته جمعی قیمت ها دانست و گفت: اینکه آیا رشد همه شرکت ها نگران کننده است یا نه، به پیش بینی ما از وضعیت آتی اقتصاد باز می گردد.

اگر فرض کنیم بعد از یک تورم بالا، شرایط پایدار اقتصادی حکمفرما خواهد بود، آن وقت رشد قیمت همه سهم ها قابل توجیه است.

حرکت نقدینگی سرگردان به سمت بورس این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به نقدینگی وارد شده به بازار سهام اشاره کرد و گفت: در ابتدا باید گفت که این نقدینگی سرگردان از کجا آمده و چه حجمی دارد؟ در واقع قسمت عمده چیزی که از آن به نقدینگی سرگردان یاد می کنیم همان سپرده های بلندمدت بانکی هستند که با توجه به افزایش تورم و عدم تطابق سود بانکی با تورم، صاحبان این سپرده ها دیگر تمایلی به حفظ پول خود در بانک ندارند و به دنبال جایی برای حفظ ارزش سرمایه خود می گردند.

حیدری ادامه داد: کل این سپرده ها حدود 1400 هزار میلیارد تومان است در حالی که ارزش کل سهام در بورس و فرابورس کمتر از 850 هزار میلیارد تومان است.

البته این عدد ارزش کل سهام شرکت های بورسی است که اغلب آن در اختیار سهامداران عمده، صندوق های بازنشستگی، سهام عدالت، دولت و.

است و میزان ارزش سهامی که در دست مردم عادی است بسیار کمتر از این عدد است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پس مشخص است که ظرف بورس برای نقدینگی سرگردان کوچک است، گفت: نکته دیگری که در مورد نقدینگی باید مورد توجه قرار داد این است که به صرف خرید سهام توسط صاحبان نقدینگی آزاد، این نقدینگی از بین نمی رود.

فرض کنید شخصی 100 میلیون تومان سپرده بانکی داشته و تصمیم می گیرد پول خود را از بانک برداشته و سهام بخرد.

در این صورت با خرید سهام توسط این شخص 100 میلیون تومان به حجم معاملات در بورس افزوده می شود.

اما این نقدینگی از بین نرفته و فقط از نفر اول به حساب نفر دوم که سهام خود را به وی فروخته است، منتقل شده است.

حیدری در ادامه تاکید کرد: حال به احتمال زیاد فروشنده سهام قصد دارد سهام شرکت دیگری را بخرد یا وارد سایر بازارهای موازی شود.

پس به ازای هر یک تومان افزایش حجم معاملات در بورس نباید تصور کرد یک تومان نقدینگی جدید وارد بورس شده است و قسمت عمده حجم معاملات مربوط به افرادی است که در بازار سرمایه فعال بوده اند.

این کارشناس در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا پول جدید وارد بازار شده است، گفت: بله وارد شده است، اما اینکه آیا حجم معاملات حدود دو هزار میلیارد تومان در روز در بازار سهام به معنی ورود دو هزار میلیارد تومان به این بازار است، محل تردید خواهد بود.

بورس تابع شرایط اقتصادی این مدرس دانشگاه در ادامه افزود: باید به این نکته توجه داشت که خرید سهام شرکت ها به معنی خرید سود آینده آنهاست.

در واقع افزایش قیمت ارز و افزایش تورم سود اسمی شرکت ها را افزایش می دهد و از این رو رشد بازار سرمایه از این منظر قابل تحلیل است.

حیدری ادامه داد: اما نکته مهم دیگر این است که سهام شرکت برخلاف سکه یا دلار ارزش ذاتی ندارد و تابع شرایط اقتصادی کشور است.

پس اگر فردی نگران ثبات اقتصادی و اجتماعی در کشور باشد به دنبال دارایی هایی می رود که ارزش ذاتی داشته باشند و در واقع در شرایط بد اقتصادی همانند بیمه عمل کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: سهام شرکت ها این ویژگی را ندارد و بنابراین نمی توان انتظار رشدی به اندازه رشد دلار و طلا در شرایط عدم قطعیت و ابهام را از آن داشت.

تجربه چند سال اخیر هم نشان داده که هرچند بازار سرمایه بعد از شوک ارزی رشد می کند، اما نه به اندازه شوک ارزی.

توصیه به سرمایه گذاران تازه وارد بورسی حیدری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا اکنون فرصت مناسبی برای خرید سهام است و آیا سرمایه گذاران را در جهت حفظ ارزش پولشان می توان برای ورود به بازار سرمایه تشویق کرد، گفت: پاسخ این سوال ساده نیست.

بنده هم نمی توانم جواب مثبت یا منفی بدهم.

اما آنچه مشخص است این که در شرایط تورمی خرید دارایی سرمایه ای بر نگهداری وجه نقد ارجحیت دارد.

بازار سهام هم یکی از مهم ترین بازارهای مالی است که افراد می توانند به راحتی به سهام شرکت های مختلف در صنایع گوناگون دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که هر روز و هفته ای که شاخص به شدت بالا می رود، همان قدر که ورود به این بازار جذاب تر به نظر می رسد، ریسک بازار نیز افزایش می یابد.

شاخص 120 هزار با شاخص 180 هزار سطح ریسک های متفاوتی دارند.

در بازار ارز هم هر قدر قیمت بالاتر می رود، فروش آتی شرکت های بورسی اعم از صادراتی و غیرصادراتی افزایش می یابد، اما در عین حال ریسک پایداری اقتصادی نیز بالاتر می رود.

تحلیل روند آتی بازارها حیدری در ادامه تحلیل وضعیت آتی بازارهای سرمایه گذاری را با توجه به شرایط فعلی کار سختی دانست و گفت: قیمت ارز بعد از رشد سه برابری و نوسان در حدود قیمت 12 هزار تومان به یکباره دوباره رشدی حدود 50درصدی داشت و حال مجددا طی زمان کوتاهی افت کرد.

وی ادامه داد: همان طور که قبلا نیز عنوان شد اگر فرض ثبات اقتصادی در قیمت های فعلی را داشته باشیم، آن وقت می توان رشد قیمت ها را به خاطر این افزایش پی درپی قیمت دلار توجیه کرد.

اما اگر نشانه های عدم پایداری اقتصادی یا رکود شدید به علت دشواری واردات و نقل وانتقال مالی بارز شود آن وقت باید منتظر کاهش قیمت ها در بورس بود.

به گفته حیدری، آنچه مسلم است هر قدر قیمت ها بالاتر می رود، ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام نیز افزایش می یابد.

توجیه بخشی از رشد بدون احتساب دلیل بنیادی حیدری در ادامه به بررسی تولید و فروش شرکت ها با لحاظ موج تورمی کنونی پرداخت و گفت: فرض کنید در یک شرکت هیچ اتفاق مثبت یا منفی نسبت به سال گذشته نیفتاده باشد و این شرکت به اندازه سال گذشته تولید کند.

به هر حال موج تورمی شامل قیمت محصولات این شرکت هم خواهد شد و از این رو حجم ریالی فروش این شرکت افزایش خواهد یافت در نتیجه سود سهامداران هم افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: حال اگر پیش بینی سرمایه گذاران این باشد که تورم ادامه دار خواهد بود این اثر تشدید می شود و می توان انتظار افزایش قیمت سهام شرکت را داشت.

حیدری در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از رشد قیمت سهام بدون دلیل بنیادی توجیه پذیر است، گفت: اما ممکن است گفته شود رشد فعلی بعضی از شرکت ها بیش از میزانی است که بشود با تورم توجیه کرد و دلیل اصلی رشد قیمت ها ورود تقاضای جدید به بازار است.

در واقع این ریسک همواره در دوره های رشد سریع وجود داشته و الان هم وجود دارد.

به گفته این مدرس دانشگاه، یک پیشنهاد ساده ورود به بازار از طریق صندوق های سرمایه گذاری است.

هرچند بازده این صندوق ها هم متاثر از کلیت بازار است اما در هر حال می توان امیدوار بود با سرمایه گذاری در این صندوق ها کمتر در معرض ریسک یک یا چند شرکت خاص قرار می گیریم.

نقش سیاست گذار برای پاسخ به نیازها حیدری در ادامه یکی دیگر از دغدغه های کنونی بازار سرمایه را عدم تطابق ظرفیت بورس با میزان تقاضای خرید دارایی سرمایه ای دانست و گفت: در واقع رشد نقدینگی در چند سال قبل بیش از رشد اقتصادی و رشد ارزش شرکت های بورسی بوده است.

حال که بخشی از نقدینگی می خواهد در این بازار دست به دست شود، با کمبود ظرفیت بازار مواجه هستیم.

اگر با این مساله موافق باشیم آن وقت دیر یا زود باید منتظر افت قیمت ها و متضرر شدن سرمایه گذارانی که دیر وارد بازار شده اند، باشیم.

در این صورت سیاست گذار می تواند با افزایش دارایی ها در بازار به بخشی از تقاضای سرمایه گذاری پاسخ دهد.

وی ادامه داد: البته می دانیم که سازمان بورس یا به تعبیری سیاست گذار بازار سرمایه نمی تواند شرکت های غیربورسی را ملزم کند که سهام خود را وارد بازار سرمایه کنند، اما حتما ابزارهای تشویقی وجود دارد که انگیزه شرکت ها برای ورود به بورس را بیشتر کند.

همچنین موقعیت فعلی فرصت مناسبی است که شرکت های دولتی غیربورسی که شرایط لازم را دارند وارد بورس شوند یا سهام دولت در شرکت های بورسی عرضه شود.

پیش بینی از روند آتی بورس حیدری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیش بینی شما از روند آتی بازار سهام در ماه های آتی و تا انتهای سال چیست؟ گفت: وقتی در مورد پیش بینی یک پدیده تصادفی صحبت می کنیم باید دقت داشته باشیم که منظور ما چیست.

فرض کنید شما تاسی در دست دارید و از من سوال کنید که پیش بینی من در مورد عددی که تاس نشان خواهد داد چیست.

در این صورت هر عدد، احتمال یکسانی دارد و من هر عددی بگویم شانس درست آمدن آن یکسان است.

حال فرض کنید شما از من سوال کنید عددی را پیش بینی کنم که کمترین فاصله را با عدد تاس داشته باشد.

وی ادامه داد: در این صورت فکر و تحلیل معنی می دهد و عدد سه و نیم بهترین عددی است که می توان گفت.

اما می دانیم هیچ گاه این پیش بینی دقیق نخواهد بود و همواره با خطا همراه است، با وجود این، این بهترین عددی است که می شود در این بازی ساده استفاده کرد.

با این مقدمه پیش بینی من یا هر شخص دیگری از روند بازار را باید از این زاویه نگاه کرد.

این مدرس دانشگاه در ادامه با اظهار این مطلب که معتقدم بازار سرمایه در شش ماهه دوم سال نیز در مجموع روندی مثبت خواهد داشت، گفت: در صورتی که ثبات اقتصادی به مخاطره نیفتد، حتی می تواند بازدهی بهتری از بازارهای موازی داشته باشد، اما انتظار سرعت رشدی مانند آنچه در چند هفته قبل مشاهده شده، نامعقول است.

حیدری در ادامه خطرنشان کرد: مانند هر زمان دیگری داشتن سبدی از دارایی ها به سرمایه گذاران پیشنهاد می شود و بخشی از این سبد که قرار است در بازار سهام سرمایه گذاری شود با دقت بین سهم ها و صنایع مختلف پخش شود و اگر سرمایه گذاران فرصت و آشنایی لازم را ندارند، از صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449062
کلید واژه ها: سرمایه گذاری - سرمایه - اقتصاد - بازار - شرایط - سرمایه گذاران - دارایی - بورس - اقتصادی - سهام - فاینانس - کشور - افزایش - بازار سرمایه - شاخص کل بورس - افزایش تورم - افزایش قیمت - آینده - مدرسه - مهدی - خرید - قیمت - تورم - مالی - کسب وکار - دانشگاه - پیشنهاد - سیاسی - بورسی - توصیه

آخرین اخبار سرویس:
حریق گسترده در یک کارگاه تولیدی در تهران

زمان اتمام طرح ها نباید بیشتر از موعد اعلام شده باشد

اعتبارات امهال وام مناطق زلزله زده جوابگو نیست

اعتبارات امهال وام مناطق زلزله زده جوابگو نیست

شناسایی 11 هزار نفر دارای 2 دفترچه بیمه در یزد!

اعتبارات امهال وام مناطق زلزله زده جوابگو نیست

زمان اتمام طرح ها نباید بیشتر از موعد اعلام شده باشد

بردسکن سالن ورزشی ویژه بانوان ندارد

مسئولان نباید آسیب های جامعه را به حال خود واگذارند

مزایای هوشمندسازی شهرها

هزینه های ورود خودروهای شخصی به خاک عراق مشخص شد

نکاتی که مردم برای دریافت دینار عراق باید بدانند

آپارتمان های با قیمت متری زیر 8 میلیون تومان، در کجای تهران پیدا می شود؟

تاریخ عرضه آیفون XR به تعویق افتاد

فراهم شدن زمینه برقراری هشت میلیون دقیقه مکالمه روزانه در اربعین

5 میلیارد ریال وام به هنرمندان پرداخت می شود

ممنوعیت پنج ساله کشت محصولات آب دوست در کوهدشت

ماجرای اختصاص وام 100 میلیاردی به محمدرضا گلزار چه بود؟ +عکس

گران شدن چراغ خاموش خودروهای داخلی در بازار

کلاهبرداری به سبک آمریکایی ها! +عکس

قیمت خودروهای وارداتی در بازار

ایران خودرو: فروش فقط از طریق سایت است

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 28 مهر

فروش 100 هزار دینار به زائران اربعین

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز +جدول

28 مهر؛ بازار آزاد تهران | هر گرم طلای 18 عیار 401 هزار و 200 تومان شد

کلافگی و سردرگمی در «زنجان»

قیمت خرید چتر در بازار

معرفی چهار وزیر پیشنهادی روحانی به مجلس + اسامی

یارانه دریافتی هر ایرانی به 4.186.000تومان رسید

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد: افزایش مجدد حقوق کارمندان با فرمت پلکانی

کاهش تدریجی قیمت خودرو

کاهش قیمت طلا نسبت به هفته گذشته

پرداخت 120 دلار برای ورود خودروهای شخصی به خاک عراق

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز شنبه+جدول

استفاده از کالای غیراستاندارد بازی با جان مردم است

5 میلیارد ریال وام به هنرمندان پرداخت می شود

رونمایی از مشتریان کی روش توسط آبولا

رضا رحمانی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت شد

بیش از 7 میلیارد ریال برای تجهیزات ورزشی کهگیلویه هزینه شد

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود

سه واحد صنفی متخلف در فسا تعطیل شد

کشت محصولات آبدوست در کوهدشت ممنوع شد

3 میلیون نفر در ایران بیکارند

فروش 100 هزار دینار به زائران اربعین

معافیت 3637 قلم کالا از پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز

رضا رحمانی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت شد

ممنوعیت پنج ساله کشت محصولات آب دوست در کوهدشت

کشت محصولات آبدوست در کوهدشت ممنوع شد

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود

بلیت بازی پرسپولیس و السد در بازار سیاه، هشتصد هزار تومان!

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود

معاون رییس جمهور اعتبار 630 میلیارد ریالی برای طرح های گردشگری در اصفهان اختصاص یافت

کاهش تدریجی قیمت خودرو

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود

بیش از 7 میلیارد ریال برای تجهیزات ورزشی کهگیلویه هزینه شد

کشت محصولات آبدوست در کوهدشت ممنوع شد

کاهش قیمت طلا نسبت به هفته گذشته

تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی 12.1 درصد افزایش یافت

212 هزار میلیاردریال تسهیلات به 29 هزار طرح و بنگاه کوچک و متوسط اعطا شد

تعداد روزهای ناسالم تهران امسال افزایش یافت

مرکز خدمات جامع سلامت در هیرمند به بهره برداری رسید

181میلیاردتومان حقوق گمرکی ازشرکتهای خارجی درزنجان دریافت شد

برگزاری بزرگترین نمایشگاه توانمندی های تولیدی صنایع کوچک و متوسط در استان البرز

780 میلیارد ریال به بیمه شدگان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد

10 هزار تن ماده معدنی از معدن هیرد نهبندان استخراج شد

خرید آجیل و خشکبار کاهش یافت

بستن حساب تولیدکنندگان به بهانه وصول مطالبات، مشکلی را حل نمی کند

خطر روز افزون کاهش رشد اقتصادی

روحانی استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت

ب ام و شارژرهای الکتریکی را فرخوان می کند

راه ثبت نام و دریافت دینار برای زائران اربعین / نکاتی که مردم برای دریافت دینار عراق باید بدانند / از فردا ثبت نام شروع می شود

مشمولان سهام عدالت حتما بخوانند

181میلیاردتومان حقوق گمرکی ازشرکتهای خارجی درزنجان دریافت شد

181میلیاردتومان حقوق گمرکی ازشرکتهای خارجی درزنجان دریافت شد

برآورد هزینه های حمل و نقل در سفر اربعین +اینفوگرافی

سنگ اندازی مسئولان دولتی در مسیر خدمات دهی رایگان موکب ها به زائران اربعین

10 هزار تن ماده معدنی از معدن هیرد نهبندان استخراج شد

زائران اربعین چگونه 100هزار دینار بگیرند؟

اطلاعات تکمیلی از ب ام و X7؛ اولین محصول مشترک رولزرویس و ب ام و

ایران خودرو به خریداران هشدار داد

آیا پس از مرگ زن «مهریه» ساقط خواهد شد؟

استخدام شرکت بهساز سازه جهت همکاری در شیراز

رییس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت / انتصاب محمد اسلامی و رضا رحمانی به عنوان سرپرست وزارتخانه های راه و شهر سازی و صنعت، معدن و تجارت

جزییات تأمین ارز اربعین/ هر زائر 100 هزار دینار با نرخ 96 ریال

ایلان ماسک 20.000.000میلیون دلار از سهام تسلا را می خرد

سود تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی ورشکسته را حذف کنید + فیلم

روحانی با استعفای عباس آخوندی و شریعتمداری موافقت کرد/اسلامی و رحمانی سرپرست وزارتخانه های راه و شهر سازی و صنعت، معدن و تجارت

برگزاری بزرگترین نمایشگاه توانمندی های تولیدی صنایع کوچک و متوسط در استان البرز

واحدهای تولیدی بی رونق، نیازمند حمایت بانکها + فیلم

100 هزار تن سیب زمینی از مزارع قروه برداشت می شود

10 هزار تن ماده معدنی از معدن هیرد نهبندان استخراج شد

آماری از رستوران رفتن مردم پس از گرانی ها

​آیا بهترین راهکار برای کاهش هزینه زندگی کارگران افزایش دستمزد است؟

​کدام کالا ها بیشترین حجم واردات را دارند؟

کاهش قیمت طلا نسبت به هفته گذشته

روحانی با استعفای محمد شریعتمداری از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد

سرپرست وزارت راه و شهرسازی کیست؟ + سوابق

خرید آجیل و خشکبار کاهش یافت

ضرورت سپری کردن دوره تصدی گری پیش از صدور احکام مدیریتی

عیارسنجی بازارهای سرمایه گذاری

عیارسنجی بازارهای سرمایه گذاری