مطالب مرتبط:
سفارش 9 میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها
خرید نفت کشورها علیرغم تحریم ادامه می یابد دو شرکت هندی برای خرید نفت ایران در ماه نوامبر سفارش دادند/خرید 9 میلیون بشکه ای در ماه تحریم نفتی
دو شرکت هندی برای خرید نفت ایران در ماه نوامبر سفارش دادند/خرید 9 میلیون بشکه ای در ماه تحریم نفتی
هند در ماه آغاز تحریم ها 9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد می کند
هند در ماه آغاز تحریم ها 9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 16:352018-10-12اقتصادي

سفارش نه میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها


هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت خام ایران، در ماه نوامبر نه میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری خواهد کرد.

» اعلام این خبر در کنار انتشار گزارشی از رویترز مبنی بر اعطای معافیت به برخی واردکنندگان نفت خام ایران از سوی آمریکا، - هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت خام ایران، در ماه نوامبر نه میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری خواهد کرد.

اعلام این خبر در کنار انتشار گزارشی از رویترز مبنی بر اعطای معافیت به برخی واردکنندگان نفت خام ایران از سوی آمریکا، به معنای تداوم جریان صادرات نفت خام ایران به دومین مشتری بزرگ نفت خام خود و صفر نشدن آن با وجود بازگشت فاز دوم تحریم ها در میانه آبان است.

شعار سال: "دو منبع آگاه هندی روز گذشته در گفت وگو با رویترز اعلام کردند با وجود اجرای فاز دوم تحریم های آمریکا علیه ایران از تاریخ پنجم نوامبر، هند با نیم نگاهی به سازوکار اقتصادی اتحادیه اروپا به خرید نفت از ایران در این ماه ادامه خواهد داد.

یکی از این دو منبع آگاه به رویترز گفته است که پالایشگاه های هندی برای ماه نوامبر نه میلیون بشکه نفت خام از ایران سفارش گذاری کرده اند.

طبق اطلاعات این دو منبع آگاه، شش میلیون بشکه از رقم یاد شده سفارش پالایشگاه Mangalore است و Indian Oil نیز سه میلیون بشکه دیگر را برای دریافت در ماه نوامبر به خود اختصاص داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز، پالایشگران هندی در ماه اکتبر، حدود 10 میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری کرده اند.

برنامه این دو پالایشگاه هندی برای واردات روزانه 300 هزار بشکه نفت خام از ایران در حالی از سوی منابع آگاه اعلام شده است که آمریکا تلاش بی وقفه ای برای همراه کردن هند با سیاست های تحریمی خود علیه ایران کرد.

از جمله این تلاش ها، مذاکرات دیپلماتیک مقامات ارشد آمریکایی نظیر وزیر امور خارجه و وزیر دفاع با همتایان هندی خود بوده است اما با این حال به نظر می رسد دولتمردان ترامپ به نتیجه دلخواه دست نیافته اند.

آمریکا در مسیر فشار بر دومین مشتری بزرگ نفت خام ایران برای صفر کردن خرید نفت از ایران در حالی به نقطه مطلوب دست نیافته است که نخست وزیر هند پیش از این اعلام کرده بود کشورش تنها از تحریم های سازمان ملل علیه ایران پیروی خواهد کرد نه تحریم های دولت آمریکا.

شواهد نیز حاکی از آن است که حجم خرید نفت خام ایران توسط هند، آن طور که دولت ترامپ می خواهد، تا ضرب الاجل چهار نوامبر به صفر نخواهد رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز دو منبع آگاه در ادامه گفت وگو اعلام کرده اند هند تمایل دارد به روابط خود با ایران و آمریکا به عنوان دو شریک استراتژیک همزمان ادامه دهد.

این موضع پیش از این نیز از سوی وزیر خارجه هند اعلام شده بود.

هند در دور قبلی تحریم های آمریکا علیه ایران نیز موضعی مشابه داشت و از سال 2012 تا 2015 که شدیدترین تحریم های غرب علیه ایران در حال اجرا بود، با وجود کاهش چشمگیر سطح واردات نفت خام ایران، همچنان به خرید نفت کشورمان ادامه می داد.

در حال حاضر نیز با وجود رایزنی های فراوانی که آمریکا با دولت هند داشته، این کشور به اقدامات اتحادیه اروپا در ایجاد ساز و کاری چشم دوخته است که می تواند نقل و انتقال پول به ایران را تسهیل کند.

این نقطه امیدواری از سمت منابع آگاهی که با رویترز گفت وگو کرده اند نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

یکی از این دو منبع در این زمینه گفته است: در دور قبلی تحریم ها کانال اروپایی وجود نداشت اما این بار اروپا در اجرای تحریم ها علیه ایران با آمریکا همراهی نمی کند بنابراین ما در انتظار هستیم تا با مکانیزم مالی که اتحادیه اروپا طراحی کرده است به مراودات خود با ایران ادامه دهیم.

گزارش رویترز از تداوم خرید نفت ایران از سوی پالایشگاه های هندی در حالی منتشر شد که پیش از این اخباری مبنی بر قطع خرید نفت خام ایران توسط هند از ماه نوامبر منتشر شده بود.

با این حال به نظر می رسد مواردی نظیر قیمت مناسب و فاصله دریایی کوتاه میان ایران و هند و همچنین مناسب بودن گرید نفت خام ایران برای پالایشگاه های هندی از جمله مواردی هستند که نفت ایران را برای مقامات و پالایشگران هندی به گزینه ای غیرقابل چشم پوشی در بازار نفت تبدیل کرده است.

نشانه های انعطاف در دولت ترامپ در کنار موارد یاد شده و از جمله تعریف سازوکار جدید اقتصادی از سمت اتحادیه اروپا، آنچه رویترز از آن تحت عنوان تلاش فعالانه دولت آمریکا برای اعطای معافیت به کشورهایی که تا کنون خرید نفت از ایران را کاهش داده اند یاد می کند، باعث شده است تا کشوری مانند هند بتواند برای تداوم خرید نفت از ایران فرصت های بیشتری داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز، یک مقام دولتی آمریکایی روز جمعه به این خبرگزاری گفته است دولت ترامپ به شکل فعالانه به دنبال در نظر گرفتن برخی معافیت ها برای کشورهایی است که در حال حاضر خرید نفت خام ایران را کاهش داده اند.

طبق گفته این مقام، دولت ترامپ در میانه فرآیندهای داخلی اعطای معافیت از تحریم ها قرار دارد.

این اولین بار است که یک مقام آمریکایی اعلام می کند که دولت در مسیر اعطای معافیت قرار دارد.

این اظهارنظر در شرایطی بیان شده است که سایر مقامات دولت ترامپ با جدیت اعلام کرده بودند در دور جدید اعمال تحریم ها، هیچ معافیتی در کار نخواهد بود.

اگرچه از زمان خروج دونالد ترامپ از توافق بین المللی برجام (18 اردیبهشت) تا کنون، هنوز مشخص نشده است که تحریم های نفتی آمریکا بر اساس چه ساز و کاری و چگونه علیه ایران اجرایی خواهد شد، اما آن طور که منابع آگاه از درون دولت ترامپ می گویند، احتمالا معافیت هایی برای برخی از مشتریان نفت خام آمریکا در نظر گرفته خواهد شد به خصوص آن دسته کشورهایی که در حال کاهش واردات از ایران هستند و همراهی خوبی با اجرای تحریم های آمریکا از خود نشان داده اند.

البته این نخستین بار نیست که از معافیت صحبت به میان می آید.

برای مثال مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری که اخیرا به هند داشت اعلام کرد آمریکا در مورد خرید نفت هند از ایران انعطاف به خرج خواهد داد اما در نهایت خرید نفت این کشور از ایران باید صفر شود.

با این حال با توجه به سفارش گذاری هایی که از سمت پالایشگاه های هندی برای ماه نوامبر انجام شده است به نظر می رسد بخش دوم صحبت های پمپئو هیچ گاه به واقعیت تبدیل نخواهد شد.

علاوه بر هند کشورهای دیگر از جمله کره جنوبی و ژاپن که دیگر مشتریان بزرگ نفت خام و میعانات گازی ایران که از هم پیمانان آمریکا نیز هستند، به دنبال دریافت معافیت هستند تا هم بتوانند خرید نفت از کشورمان را ادامه دهند و هم مشمول جریمه های ناشی از اجرای تحریم های آمریکا نشوند.

در میان تمام مشتریان نفتی ایران کره جنوبی در حالی واردات نفت خام از ایران را قطع کرده است که دیگر مشتریان هرچند در سطحی کمتر، اما همچنان به خرید محموله های نفت خام ایران ادامه می دهند.

از طرفی کاهش واردات نفت خام ایران و خرید از سایر تولیدکنندگان خاورمیانه، هزینه کلی واردات نفت خام را برای مشتریان نفت خام کشورمان افزایش داده است.

برای مثال کاهش واردات نفت خام از ایران باعث شده است ژاپن هر بشکه نفت خام را نیم تا یک دلار گران تر تهیه کند.

یک منبع صنعت نفت ژاپن در این زمینه به اس پی گلوبال پلتس اعلام کرده است: جایگزینی نفت خام ایران خسارت اقتصادی قابل توجهی برای ژاپن در پی داشته است.

ژاپن هنوز هم امید دارد از تحریم های آمریکا علیه ایران معاف شود.

امیدواری هم پیمانان آمریکا برای دریافت معافیت از دولت ترامپ و تداوم خرید نفت خام از ایران و پیشگیری از زیان های بیشتر در حالی با اعلام این منبع آگاه دولتی از در جریان بودن روند اعطای معافیت ها هم زمان شده است که پیش از این مقامات ایرانی اعلام کرده بودند دولت ترامپ زیر فشار رشد قیمت ها و همچنین درخواست کشورها، مجبور به انعطاف در مقابل اجرای سخت تحریم ها خواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449048
کلید واژه ها: ایران - نفت خام - آمریکا - نوامبر - رویترز - تحریم - پالایشگاه - خرید - گزارش - هندی - مشتری - بزرگ - وزیر امور خارجه - ایران و آمریکا - اتحادیه اروپا - دولت - وزیر - معافیت - نخست وزیر هند - سازمان ملل - صادرات نفت - وزیر دفاع - آمریکایی - مذاکرات - اطلاعات - اقتصادی - واردات - برنامه - صادرات - همراه

آخرین اخبار سرویس:
فایل های «قرمز پوش» در بازار آپارتمان های لوکس

آخرین قیمت ارز و سکه در بازار؛ دلار در کانال 10 هزار تومان

واردات بیش از 2 هزار تن آب پرتقال به کشور + جدول

ریزگردها خسارت 2 هزار میلیارد تومانی زدند

اجرای طرح « مدیریت مورد» برای معتادان بهبود یافته از آبان ماه

جلوی فعالیت مؤسسات مالی غیر مجاز گرفته شود

کشف 24 هزار سکه و 108کیلو طلا از منزل خانم عضو شرکت های هرمی

سکه باز هم ارزان شد؛ مظنه طلا و دلار در بازار تهران

کاهش قیمت ارز بین بانکی/ افت اندک شاخص/ خریداران خودرو بخوانند

راشاتودی: صنعت نفت شیل آمریکا با مشکل زیاندهی مواجه است

ترمیم دستمزد کارگران در انتظار دستور وزیر جدید

کاهش قیمت نفت درپی قول سعودی ها

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

چرا پرستاران به ترک شغل فکر می کنند؟

صادرات ال پی جی ایران در ماه اکتبر کاهش یافت

زیرساخت عرضه نفت خام در بورس فراهم شد

طلا 16 دلار گران شد

سکه ثامن 1570 شاکی دارد

دنا 74 میلیون شد + جدول قیمت

اینفوگرافی / جمعیت شاغل و بیکار و وضعیت اشتغال زنان ایران

یک سوم بیمه شدگان دو دفترچه دارند

وزیر نفت ایران فروش نفت ایران توسط روسیه را رد کرد

مقاومت در برابر قانون منع به کارگیری بازنشستگان موضوعیتی ندارد

نرخ فروش سیمان در بازار چقدر است؟ +جدول

فروش پیکان به عشق اربعین + عکس

حداکثر 50 درصد آمار مورد نیاز ملی را تأمین می کنیم

نمایشگاه تخصصی مبلمان و دکوراسیون داخلی در رشت گشایش یافت

کمک 10 سنتی وزارت نفت به شهرداری در ازای هر سفر درون شهری با مترو

آخرین قیمت ارز و سکه در بازار؛ دلار در کانال 10 هزار تومان

وزارت نفت به ازای هر سفر درون شهری با مترو چقدر به شهرداری پول می دهد؟

یک کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با فارس مطرح کرد حجم مناسب محموله های نفتی عرضه شده در بورس/ پیچیدگی تسویه ارزی وجوه نفت

طرز تهیه آفوگاتو

اینفوگرافی / جمعیت شاغل و بیکار و وضعیت اشتغال زنان ایران

افزایش 16 دلاری طلا

هیچ کمبودی در تامین شیر و گوشت قرمز نداریم

وظیفه اصلی دولت تقویت ارزش پول ملی است

رازهـای مهـار اولیـن شوک ارزی

ضرب المثل محتسب در بازار است

وزیرنفت:کارت سوخت حتما احیا می شود و قیمت برای مصارف بالاتر از سهمیه، گرانتر خواهد بود

مدیریت هزینه و تنظیم دخل و خرج با 5 روش

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2 آبان

از افزایش باجه ها تا درخواست همکاری بیشتر طرف عراقی

دمنوش هایی که شما را به خواب عمیقی می برد

تخفیفی که طرفداران بازی Shadow of the Tomb Raider را خشمگین کرد!

کمک 1/4 میلیارد دلاری وزارت نفت به شهرداری تهران

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در یکم آبان

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

شلوارهای مد پاییز امسال

دولت برای کاهش ارزش پول ملی فکری بکند

وظیفه اصلی دولت تقویت ارزش پول ملی است

شهردار تهران: سوخت در کشور تقریباً مجانی است

وظیفه اصلی دولت تقویت ارزش پول ملی است

بانک ها نباید تمام اموال مردم را در اختیار داشته باشند

جلوی فعالیت مؤسسات مالی غیر مجاز گرفته شود

بنزین 90 سال پیش چند فروخته می شد؟

دولت برای کاهش ارزش پول ملی فکری بکند/ جلوی فعالیت مؤسسات مالی غیر مجاز گرفته شود

جلوی فعالیت مؤسسات مالی غیر مجاز گرفته شود

حمایت بانک قرض الحسنه مهر ایران از مددخواهان تحت پوشش کمیته امداد

وزیرنفت:کارت سوخت حتما احیا می شود و قیمت برای مصارف بالاتر از سهمیه، گرانتر خواهد بود

وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در کشور وحشتناک است

ساعت 33 میلیاردی کریس رونالدو!/عکس

کمک 10 سنتی وزارت نفت به شهرداری برای هر سفر با مترو

روند نزولی قیمت خودرو ادامه خواهد داشت؟/جدول

شرط جدید برای دریافت وام مسکن 160 میلیون تومانی

کشف 24500 قطعه سکه طلا در کولر خانه یک زن!

جلوی فعالیت مؤسسات مالی غیر مجاز گرفته شود

دنا روی خط 70 میلیون + جدول قیمت

وزیر نفت: تصمیم دولت افزایش قیمت بنزین نیست/ اگر کارت سوخت احیا شود، برای همه کشور است

آیت الله مکارم شیرازی: دولت برای کاهش ارزش پول ملی چاره اندیشی کند

پوشاک در انتظار ارز نیما

روند نزولی قیمت خودرو ادامه خواهد داشت؟/جدول

شگرد کلاهبرداری با نام ویزای فوری

کمک 10 سنتی وزارت نفت به شهرداری در ازای هر سفر درون شهری با مترو

چرا باید بانک ها تمام اموال مردم را در اختیار داشته باشند

خروج 1.1 میلیارد دلار سرمایه از عربستان به علت قتل خاشقچی

خودداری تعاونی های ترمینال غرب تهران ازفروش بلیت به زائران اربعین

رونمایی از سوء مدیریتی فاحش در طرح هنگام

کشف روش جدید برای دو برابر ساختن طول عمر

تقویت پول ملی وظیفه اصلی دولت است/ جلوی موسسات غیرمجاز گرفته شود

بنیاد تعاون سپاه از شرکت توسعه اعتماد مبین خارج شد

لزوم اعلام سریع نرخ خرید تضمینی گندم

قیمت انواع آغوشی در بازار

قیمت بنزین افزایش نمی یابد

بنیاد تعاون سپاه از شرکت توسعه اعتماد مبین خارج شد

شگرد کلاهبرداری با نام ویزای فوری

سکه باز هم ارزان شد؛ مظنه طلا و دلار در بازار تهران

صادرات چای داخلی ممنوع نیست

سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان بعنوان « دستگاه برتر» در ارزیابی عملکرد انتخاب شد

بیمارستان امام خمینی کرج 217 میلیارد تومان فروخته شد

تولید کاواساکی KLR 650 پس از 30 سال پایان یافت

عکس/ خودروی لوکس ژاپنی در ایران

زنگنه: سهمیه بندی بنزین به طور جدی مطرح است

طلا 16 دلار گران شد

«بسته حمایتی» دولت مشخص شد؛ هر سبد 600هزار تومان در 3 مرحله

قیمت انواع ماشین لباسشویی پرفروش در بازار/ جدول

دولت برای کاهش ارزش پول ملی چاره اندیشی کند/ جلوگیری از فعالیت مؤسسات مالی غیرمجاز

دیدار رییس کل بانک مرکزی با آیات عظام

همخوان نبودن افزایش حقوق بازنشستگان خراسان رضوی با نرخ تورم

تالار بورس کیش

آیت الله مکارم شیرازی: دولت برای کاهش ارزش پول ملی فکری کند

سفارش نه میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها

سفارش نه میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها