مطالب مرتبط:
سفارش 9 میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها
خرید نفت کشورها علیرغم تحریم ادامه می یابد دو شرکت هندی برای خرید نفت ایران در ماه نوامبر سفارش دادند/خرید 9 میلیون بشکه ای در ماه تحریم نفتی
دو شرکت هندی برای خرید نفت ایران در ماه نوامبر سفارش دادند/خرید 9 میلیون بشکه ای در ماه تحریم نفتی
هند در ماه آغاز تحریم ها 9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد می کند
هند در ماه آغاز تحریم ها 9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 16:352018-10-12اقتصادي

سفارش نه میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها


هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت خام ایران، در ماه نوامبر نه میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری خواهد کرد.

» اعلام این خبر در کنار انتشار گزارشی از رویترز مبنی بر اعطای معافیت به برخی واردکنندگان نفت خام ایران از سوی آمریکا، - هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت خام ایران، در ماه نوامبر نه میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری خواهد کرد.

اعلام این خبر در کنار انتشار گزارشی از رویترز مبنی بر اعطای معافیت به برخی واردکنندگان نفت خام ایران از سوی آمریکا، به معنای تداوم جریان صادرات نفت خام ایران به دومین مشتری بزرگ نفت خام خود و صفر نشدن آن با وجود بازگشت فاز دوم تحریم ها در میانه آبان است.

شعار سال: "دو منبع آگاه هندی روز گذشته در گفت وگو با رویترز اعلام کردند با وجود اجرای فاز دوم تحریم های آمریکا علیه ایران از تاریخ پنجم نوامبر، هند با نیم نگاهی به سازوکار اقتصادی اتحادیه اروپا به خرید نفت از ایران در این ماه ادامه خواهد داد.

یکی از این دو منبع آگاه به رویترز گفته است که پالایشگاه های هندی برای ماه نوامبر نه میلیون بشکه نفت خام از ایران سفارش گذاری کرده اند.

طبق اطلاعات این دو منبع آگاه، شش میلیون بشکه از رقم یاد شده سفارش پالایشگاه Mangalore است و Indian Oil نیز سه میلیون بشکه دیگر را برای دریافت در ماه نوامبر به خود اختصاص داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز، پالایشگران هندی در ماه اکتبر، حدود 10 میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری کرده اند.

برنامه این دو پالایشگاه هندی برای واردات روزانه 300 هزار بشکه نفت خام از ایران در حالی از سوی منابع آگاه اعلام شده است که آمریکا تلاش بی وقفه ای برای همراه کردن هند با سیاست های تحریمی خود علیه ایران کرد.

از جمله این تلاش ها، مذاکرات دیپلماتیک مقامات ارشد آمریکایی نظیر وزیر امور خارجه و وزیر دفاع با همتایان هندی خود بوده است اما با این حال به نظر می رسد دولتمردان ترامپ به نتیجه دلخواه دست نیافته اند.

آمریکا در مسیر فشار بر دومین مشتری بزرگ نفت خام ایران برای صفر کردن خرید نفت از ایران در حالی به نقطه مطلوب دست نیافته است که نخست وزیر هند پیش از این اعلام کرده بود کشورش تنها از تحریم های سازمان ملل علیه ایران پیروی خواهد کرد نه تحریم های دولت آمریکا.

شواهد نیز حاکی از آن است که حجم خرید نفت خام ایران توسط هند، آن طور که دولت ترامپ می خواهد، تا ضرب الاجل چهار نوامبر به صفر نخواهد رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز دو منبع آگاه در ادامه گفت وگو اعلام کرده اند هند تمایل دارد به روابط خود با ایران و آمریکا به عنوان دو شریک استراتژیک همزمان ادامه دهد.

این موضع پیش از این نیز از سوی وزیر خارجه هند اعلام شده بود.

هند در دور قبلی تحریم های آمریکا علیه ایران نیز موضعی مشابه داشت و از سال 2012 تا 2015 که شدیدترین تحریم های غرب علیه ایران در حال اجرا بود، با وجود کاهش چشمگیر سطح واردات نفت خام ایران، همچنان به خرید نفت کشورمان ادامه می داد.

در حال حاضر نیز با وجود رایزنی های فراوانی که آمریکا با دولت هند داشته، این کشور به اقدامات اتحادیه اروپا در ایجاد ساز و کاری چشم دوخته است که می تواند نقل و انتقال پول به ایران را تسهیل کند.

این نقطه امیدواری از سمت منابع آگاهی که با رویترز گفت وگو کرده اند نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

یکی از این دو منبع در این زمینه گفته است: در دور قبلی تحریم ها کانال اروپایی وجود نداشت اما این بار اروپا در اجرای تحریم ها علیه ایران با آمریکا همراهی نمی کند بنابراین ما در انتظار هستیم تا با مکانیزم مالی که اتحادیه اروپا طراحی کرده است به مراودات خود با ایران ادامه دهیم.

گزارش رویترز از تداوم خرید نفت ایران از سوی پالایشگاه های هندی در حالی منتشر شد که پیش از این اخباری مبنی بر قطع خرید نفت خام ایران توسط هند از ماه نوامبر منتشر شده بود.

با این حال به نظر می رسد مواردی نظیر قیمت مناسب و فاصله دریایی کوتاه میان ایران و هند و همچنین مناسب بودن گرید نفت خام ایران برای پالایشگاه های هندی از جمله مواردی هستند که نفت ایران را برای مقامات و پالایشگران هندی به گزینه ای غیرقابل چشم پوشی در بازار نفت تبدیل کرده است.

نشانه های انعطاف در دولت ترامپ در کنار موارد یاد شده و از جمله تعریف سازوکار جدید اقتصادی از سمت اتحادیه اروپا، آنچه رویترز از آن تحت عنوان تلاش فعالانه دولت آمریکا برای اعطای معافیت به کشورهایی که تا کنون خرید نفت از ایران را کاهش داده اند یاد می کند، باعث شده است تا کشوری مانند هند بتواند برای تداوم خرید نفت از ایران فرصت های بیشتری داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز، یک مقام دولتی آمریکایی روز جمعه به این خبرگزاری گفته است دولت ترامپ به شکل فعالانه به دنبال در نظر گرفتن برخی معافیت ها برای کشورهایی است که در حال حاضر خرید نفت خام ایران را کاهش داده اند.

طبق گفته این مقام، دولت ترامپ در میانه فرآیندهای داخلی اعطای معافیت از تحریم ها قرار دارد.

این اولین بار است که یک مقام آمریکایی اعلام می کند که دولت در مسیر اعطای معافیت قرار دارد.

این اظهارنظر در شرایطی بیان شده است که سایر مقامات دولت ترامپ با جدیت اعلام کرده بودند در دور جدید اعمال تحریم ها، هیچ معافیتی در کار نخواهد بود.

اگرچه از زمان خروج دونالد ترامپ از توافق بین المللی برجام (18 اردیبهشت) تا کنون، هنوز مشخص نشده است که تحریم های نفتی آمریکا بر اساس چه ساز و کاری و چگونه علیه ایران اجرایی خواهد شد، اما آن طور که منابع آگاه از درون دولت ترامپ می گویند، احتمالا معافیت هایی برای برخی از مشتریان نفت خام آمریکا در نظر گرفته خواهد شد به خصوص آن دسته کشورهایی که در حال کاهش واردات از ایران هستند و همراهی خوبی با اجرای تحریم های آمریکا از خود نشان داده اند.

البته این نخستین بار نیست که از معافیت صحبت به میان می آید.

برای مثال مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری که اخیرا به هند داشت اعلام کرد آمریکا در مورد خرید نفت هند از ایران انعطاف به خرج خواهد داد اما در نهایت خرید نفت این کشور از ایران باید صفر شود.

با این حال با توجه به سفارش گذاری هایی که از سمت پالایشگاه های هندی برای ماه نوامبر انجام شده است به نظر می رسد بخش دوم صحبت های پمپئو هیچ گاه به واقعیت تبدیل نخواهد شد.

علاوه بر هند کشورهای دیگر از جمله کره جنوبی و ژاپن که دیگر مشتریان بزرگ نفت خام و میعانات گازی ایران که از هم پیمانان آمریکا نیز هستند، به دنبال دریافت معافیت هستند تا هم بتوانند خرید نفت از کشورمان را ادامه دهند و هم مشمول جریمه های ناشی از اجرای تحریم های آمریکا نشوند.

در میان تمام مشتریان نفتی ایران کره جنوبی در حالی واردات نفت خام از ایران را قطع کرده است که دیگر مشتریان هرچند در سطحی کمتر، اما همچنان به خرید محموله های نفت خام ایران ادامه می دهند.

از طرفی کاهش واردات نفت خام ایران و خرید از سایر تولیدکنندگان خاورمیانه، هزینه کلی واردات نفت خام را برای مشتریان نفت خام کشورمان افزایش داده است.

برای مثال کاهش واردات نفت خام از ایران باعث شده است ژاپن هر بشکه نفت خام را نیم تا یک دلار گران تر تهیه کند.

یک منبع صنعت نفت ژاپن در این زمینه به اس پی گلوبال پلتس اعلام کرده است: جایگزینی نفت خام ایران خسارت اقتصادی قابل توجهی برای ژاپن در پی داشته است.

ژاپن هنوز هم امید دارد از تحریم های آمریکا علیه ایران معاف شود.

امیدواری هم پیمانان آمریکا برای دریافت معافیت از دولت ترامپ و تداوم خرید نفت خام از ایران و پیشگیری از زیان های بیشتر در حالی با اعلام این منبع آگاه دولتی از در جریان بودن روند اعطای معافیت ها هم زمان شده است که پیش از این مقامات ایرانی اعلام کرده بودند دولت ترامپ زیر فشار رشد قیمت ها و همچنین درخواست کشورها، مجبور به انعطاف در مقابل اجرای سخت تحریم ها خواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 15 مهر97، شماره: 3449048
کلید واژه ها: ایران - نفت خام - آمریکا - نوامبر - رویترز - تحریم - پالایشگاه - خرید - گزارش - هندی - مشتری - بزرگ - وزیر امور خارجه - ایران و آمریکا - اتحادیه اروپا - دولت - وزیر - معافیت - نخست وزیر هند - سازمان ملل - صادرات نفت - وزیر دفاع - آمریکایی - مذاکرات - اطلاعات - اقتصادی - واردات - برنامه - صادرات - همراه

آخرین اخبار سرویس:
چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

شرط فروش اموال متروکه و قاچاق تا پایان سال

مبنای پیشنهاد دو هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی

تست نهایی بدنه کارت ملی داخلی برای تولید انبوه

استخدام کارشناس فنی مجرب،کارشناس فروش ،کارآموز دانشجو حسابداری

سود و زیان قیمت های جدید برای خودروسازان

پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین

محلات، راه خروج از بن بست کتابخوانی

پژوهش هدفمند؛ بسترساز ارتقای تولید ملی و توسعه کشور

مردم استان مرکزی سه میلیارد ریال به زلزله زدگان کرمانشاه کمک کردند

بخش خصوصی برای سرپا ایستادن نیاز به حمایت دارد

53 میلیون و 910 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد

نمایشگاه های تخصصی کشاورزی گلستان افزایش می یابد

کارشناسان مطرح کردند 40 درصد فرار مالیاتی داریم/45 میلیارد دلار یارانه پنهان در جیب ثروتمندان پرمصرف

مبادلات بانکی ایران و چین هنوز در پیچ و خم مذاکرات/ سفیر ایران راهی پکن شد

سرمایه گذاری در محلات، راه خروج از بن بست کتابخوانی

کشف بزرگترین الماس آمریکای شمالی

تصاویر| روزنامه های یکشنبه، 25 آذر

چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (یکشنبه 25 آذر 1397)/ قیمت صبح

مه در بعضی محورهای خراسان رضوی

تکریم و معارفه شهردار مشهد با حضور معاون وزیر

رعایت الزامات قانون کار، ضامن کاهش حوادث کارگری

راهکار یک تشکل صنفی برای اصلاح نرخ ها در صنایع خودرویی

زخم پایدار خشکسالی

نظارت ویژه بازار شب یلدا در بوشهر آغاز شد

احتمال افزایش قیمت کالاهای مهم در سال 2019

پیشنهادی برای اصلاح نرخ خودرو در صنعت خودروسازی ایران

مشکلات معیشتی 32 هزار معلول هرمزگان چاره اندیشی شود

نظارت ویژه بازار شب یلدا در بوشهر آغاز شد

زخم پایدار خشکسالی

رانندگی و دستفروشی محبوب کارگران و کارمندان

استفاده از ذرت دامی برای تولید پفک تخلف آشکار است/ وزارت بهداشت ورود کند

تولید 480 هزار تن لیمو شیرین در جهرم

دانستنی هایی درباره اوپال

دعوای حیدری نعمتی با وزارت بهداشت نداریم

ادعایی درباره ارتباط ایران خودرو با عظام

غذای 9میلیون نفر در ایران دور ریخته می شود

دومین کمک یک میلیارد دلاری عربستان به پاکستان

حذف 18 میلیون یارانه بگیر به کجا رسید؟

خرج شب چله چقدر می شود؟

افتتاح کارخانه بویینگ آمریکا در چین علی رغم جنگ تجاری

منطقی شدن قیمت، شرط نخست مدیریت مصرف آب

استخدام آبدارچی و نظافتچی خانم در موسسه شریف یار

چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

استخدام برنامه نویس، طراح وب، پشتیبان و کارشناس فروش در شرکت آموت

هتل ها به لیست بایدهای وزارت نیرو اضافه شدند

استخدام کارمند اداری جهت بخش پشتیبانی فروش در تهران

دولت 150 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را خرج کرد

استخدام کارگر ساده آشنا به لوازم کابینت و یراق آلات در کرج

استخدام کارشناس برق و الکترونیک خانم در شرکت آیریک تجارت

مقاومت نه تنها پوپولیستی بلکه غیرقانونی دولت در برابر اصلاح قیمت بنزین

لغو قرارداد 30میلیارددلاری ایران و روسیه!

رانندگی و دستفروشی محبوب کارگران و کارمندان

500 میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی باید به تولید داروی داخلی اختصاص پیدا کند/ تکلیف این پول هنوز مشخص نیست

استخدام مدیر مالی در شرکت تولیدی یارا پویش ایرانیان در تهران

رکورد تازه در صنعت گردشگری ترکیه

استخدام بازاریاب با خودرو جهت پخش نایلون در کرج

استخدام کارشناس فروش واقع در شهرک صنعتی چرمشهر در مشهد

استخدام کارشناس خانم زمین شناسی GIS مسلط به زبان انگلیسی

استخدام چرخکار حرفه ای تریکو دوز جهت همکاری در مشهد

استخدام مهندس برق خانم با سابقه کار در شهر مشهد

استخدام کارشناس مهندسی عمران خانم مسلط به انگلیسی در مشهد

استخدام خیاط مانتو دوز جهت همکاری در شهر مشهد

قیمت انواع کارکرده خودرو تویوتا FJ کروزر در بازار + جدول

استخدام خیاط و برشکار مبل راحتی در شهر مشهد

پرداخت هزار و 261 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در استان

استخدام تعدادی جوشکار co2 جهت همکاری در کرج

استخدام مرکز هیراد جهت همکاری در شهر مشهد

زخم پایدار خشکسالی

راهکار یک تشکل صنفی برای اصلاح نرخ ها در صنایع خودرویی

جدیدترین قیمت انواع موبایل در بازار تهران+ جدول

تازه ترین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی+ جدول / 25 آذر 97

رعایت الزامات قانون کار، ضامن کاهش حوادث و سوانح

70 درصد تخلفات اصناف بیرجند در حوزه صنوف توزیعی

خبرهای خوش در صنعت خودروسازی

سرعت رشد مسکن در آذرماه کم شد

قاچاق کتاب بیش از سرقت بانک سود دارد!

فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

کلیه استخدامی های استان هرمزگان - 25 آذر 97

کلیه استخدامی های تهران - 25 آذر 97

راهکار محققان کشور در افزایش ظرفیت تولید کارخانه های فرآوری مواد معدنی

72 درصد سرنشینان عقب کمربند ایمنی نمی بندند

استخدام نیروی رنگ کار چوب در جاده قزلحصارِ کرج

92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

استخدام کارشناس فروش تبلیغات با تسلط کامل به office در تهران

استخدام سرپرست و مدیر تولید با مدرک حداقل لیسانس در اصفهان

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت الماس رایان ایرانیان

استخدام پیک موتوری جهت مطبخ در محدوده کارخانه قندِ کرج

رعایت الزامات قانون کار، ضامن کاهش حوادث و سوانح کارگری

قانون گودهارت و چارچوب پولی ایران

استخدام کارگر ساده جهت کار در تولیدی پوشاک در کرج

استخدام منشی خانم جهت کار در مرکز روانشناسی در کرج

استخدام منشی جهت آژانس خلیج فارس در کرج

استخدام عرقیات بهمنش جهت همکاری در مشهد

چرا پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی مردود است

رعایت الزامات قانون کار، ضامن کاهش حوادث و سوانح

30 میلیارد ریال خسارات متفرقه به بیمه شدگان زنجانی پرداخت شد

مردمان ایران به کدام کشورها بیشتر سفر کردند؟+ عکس

30 میلیارد ریال خسارات متفرقه به بیمه شدگان زنجانی پرداخت شد

سفارش نه میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها

سفارش نه میلیون بشکه ای دهلی در ماه اول تحریم ها