مطالب مرتبط:
مدیر کل قرآن و نماز آموزش و پرورش: حضور دانش آموزان در نماز جماعت اختیاری است
دبیر مجمع خیرین مسجد ساز قم: همه به آموزش و پرورش در برپایی نماز جماعت کمک کنند
مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش به فارس خبر داد برپایی سوگواره دانش آموزی «احلی من العسل» در کشور/ عزاداری دانش آموزان برای حضرت قاسم(ع)
حضور روحانیون در مدارس آموزش و پرورش نیاز امروز جامعه است
حضور دانش آموزان در نماز جماعت اختیاری است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 15:152018-10-12اجتماعي

آموزش و پرورش؛ فضایی مهیا برای فعالیت های دینی/ برپایی نماز جماعت مدارس اجباری اما حضور اختیاری


ـ مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فردا، 50 امین کمیسیون آموزش عمومی قرآن کشور برپا می شود، - اظهار کرد: آموزش و پرورش فضایی مهیا برای کارهای دینی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ محمدرضا مسیب زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در خصوص تعمیق تربیت دینی دانش آموزان از وظایف اصلی آموزش و پرورش گفت: یکی از بحث های جدی در فعالیت های آموزش و پرورش تعمیق و گسترش فعالیت های دینی و ارزشی در میان دانش آموزان است.

وی ادامه داد: بهترین سند و راهنما ما، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که به حیات طیبه توجه ویژه دارد و براساس ساحت های مختلف تعلیم و تربیت که ساحت اعتقادی، اخلاقی، دینی و ارزشی است به عنوان ساحتی که نه در عرض هم باشد بلکه این ساحت به سایر ساحت ها تسری دارد که اگر به این توجه کنیم دانش آموزان تراز جمهوری اسلامی در همه ساحت ها تربیت، آموزش خواهیم داد.

مسیب زاده عنوان کرد: تمام ارکان تعلیم و تربیت نیز برروی همین مطلب استوار هستند و امسال نیز با جدیت وزیر آموزش و پرورش اجرایی شدن سند تحول یکی از ارکان اساسی آموزش و پرورش شده است و همه بخش های این وزارت نیز به اجرایی کردن سند تحول کمر همت بسته اند چرا که فلسفه این سند، تعلیم و تربیت اسلامی است.

وی با تأکید براینکه هدف این سند نیل به تربیت قرآنی، تغییر نگرش دانش آموزان به سمت و سوی قرآنی شدن و سبک زندگی قرآنی ـ دینی است در خصوص جایگاه اصلی مؤلفه های قرآن، عترت و نماز در این وزارت، افزود: امسال بطور ویژه طی ایام تابستان در زمینه آموزش نیروی انسانی فعالیت های مناسب و خوبی داشته ایم، هفته گذشته، گردهمایی مدیران مراکز دارالقرآن به عنوان بزرگترین گردهمایی مدیران قرآنی کشور و با حضور حدود هزار نفر از این مدیران و کارشناسان برگزار کردیم.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش بااشاره به اینکه طی ایام تابستان فرصت مناسبی برای فعالیت های تمهیدی و تبلیغی و آموزش نیروی انسانی است، بیان کرد: در حال حاضر 750 مرکز دارالقرآن در سراسر کشور فعالیت می کند.

همچنین آموزش های داوری و نیروی انسانی را داریم.

مسیب زاده اضافه کرد: همچنین سوگواره احلی من العسل که یادآور رشادت های حضرت قاسم ابن الحسن است ششم محرم داشتیم که به دلیل مصادف شدن آن با ایام پایانی تعطیلات تابستانه(26 شهریور)، ستاد احلی من العسل که در تمامی استان ها و تمام مناطق آموزش و پرورش این جشنواره پررنگ تر از سال گذشته و با حضور جوانان و به تأسی از رشادت های حضرت قاسم (ع)حضور پیدا کردند.

وی با تأکید براینکه، آموزش و پرورش فضایی مهیا برای کارهای دینی است، عنوان کرد: اگر محور تحول را نیروی انسانی بدانیم، قطعا محور تحول کشور، آموزش و پرورش است.

اگر آموزش و پرورش خوبی داشته باشیم، کشور پویا و خوبی خواهیم داشت.

مسیب زاده درباره جذب نیروی متخصص قرآنی ـ دینی در آموزش و پرورش، بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به 300 هزار معلم قرآن چه آموزگار که در ابتدایی هستند و چه در سایر مقاطع دوره اول و دوم متوسطه، در آموزش و پرورش است.

در عین حال 5 هزار معلم قرآنی که به بدنه آموزش و پرورش اضافه شدند که شاهد پویایی خوبی بودیم و جریان ارزشمندی را ایجاد کردند اما باید گفت این روند جذب به سه طریق ادامه دارد یا از سوی مجلس شورای اسلامی مصوب و اعلام می شود و یا از سوی دانشگاه فرهنگیان و یا به فراخوان عمومی اعلام می شود.

لذا جذب نیروی متخصص قرآن با این شرایط انجام می شود.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: امسال در زمینه فعالیت های دارالقرآن ها که فعالیت فوق برنامه برای آموزش و پرورش است، کسر نیرو نداشته ایم و همچنین نیروهای آموزش مراکز نیز تأمین شده است اما برخی از نارسایی ها طبیعی است که باید آسیب شناسی و رفع شود.

مسیب زاده درباره سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور، عنوان کرد: همانطور که مستحضرید کمیسیون آموزش عمومی قرآن کشور از شورای توسعه فرهنگ قرآنی به آموزش و پرورش سپرده شده است و تا کنون نزدیک به 49 جلسه تشکیل داده است.

اهداف آموزش عمومی قرآن مصوب و چاپ شده و در اختیار قرار گرفته و عصر فردا پنجاهمین جلسه با حضور سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش و معاونان وزیر واعضای کمیسیون تشکیل می شود.

وی افزود: شورای توسعه فرهنگ قرآنی موجب مطرح شدن فعالیت های قرآنی در کشور شده این به معنای عالی بودن همه چیز نیست بلکه به معنا انجام کارهای ارزشمند است و باید همت بیشتری کنیم تا فعالیت های بهتری انجام شود.

در حال حاضر وفاقی در زمینه فعالیت های قرآنی در کشور ایجاد شده است به گونه ای که به این نتیجه رسیده ایم که وحدت، همدلی و هم افزایی تنها تبلور عینی این کار است.

مسیب زاده در زمینه توسعه آموزش عمومی قرآن کشور گفت: آموزش و پرورش وظیفه آموزش عمومی قرآن کشور را عهده دار است و آن هم به دلیل خیل کثیر دانش آموزان است اما این به معنای این نیست که معلم در بخش خصوصی و یا به ارگان های دولتی بفرستیم.

اهداف 9 گانه آموزش عمومی مصوب شده است و همه بخش های آموزشی کشور باید این اهداف را به عنوان نقشه راه انتخاب کنند.

در عین حال مطالب و منابع و محتوای مورد نیاز به عنوان الگویی برای افراد مطرح می شود لذا شأن این کمیسیون و اصل فعالیتش برا هماهنگی است.

وی افزود: کمیسیون آموزش عمومی قرآن یعنی عموم مردم را شامل می شود به این معنا که هر آموزش قرآنی که برای شهروند ایرانی اسلامی مورد نیاز است کمیسیون آموزش عمومی را شامل می شود و در کنار آن کمیسیون تبلیغ و ترویج در وزارت فرهنگ و ارشاد، کمیسیون آموزش عالی و .

هستند، به نوعی قانونگذار برنامه ریزی کرده است که تمام افراد و مردم جامعه را شامل شود.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: امسال زمینه اجرایی مسابقات بین المللی قرآن دانش آموزان در حفظ و قرائت فراهم می شود و در اردیبهشت ماه98 ششمین دوره این مسابقات را همزمان با مسابقات بزرگسالان اوقاف و امور خیریه شاهد خواهیم بود.

مسیب زاده با تأکید بر اینکه اصل فعالیت این اداره کل بر روی کتاب های درسی قرآنی دانش آموزان است و کتاب های درسی خوبی داریم که تکلیفی است به گونه ای که دانش آموزان از پایه اول ابتدایی تا پایان پایه دوازدهم از آن بهره مند هستند، بیان کرد: اما فعالیت های قرآنی نیز به صورت اختیاری و فوق برنامه متناسب با سنین دانش آموزان در نظر گرفته شده است که در این زمینه نیز تولیداتی برای مسابقات، امام شناسی، طرح مصباح الهدی و 14 معصوم(ع)، طرح حفظ موضوعی آیات قرآن و .

داریم.

وی با اشاره به کتاب ندای رحمت ادامه داد: این کتاب مستندسازی شده، قانونمندی و به صورت پنج ساله ابلاغ شده است و در راستای بخشنامه های مختلفی که هر ساله ابلاغ می شده این کتاب تهیه شده است تا کاری را که می خواهیم انجام دهیم براساس آن مستند شده باشد و نهایت این کتاب را اصلاحیه می زنیم.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: پس از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، حفظ ترتیبی را آغاز کردیم و سپس حفظ موضوعی را اضافه کردیم و امسال نیز طی کار مشترک با دیگر دستگاه ها طرح نهضت حفظ جزء سی ام را با عنوان بشارت 1452 برگزار کردیم که توسط اپلیکیشن سینا روبیک ثبت نام انجام و سپس مراحل بعدی انجام می شود.

وی با تأکید براینکه تبلور عینی عملیات قرآن و عترت نماز است، اظهار کرد: اولین جشنواره گلدسته سرو، جشنواره فضای مجازی در زمینه سرود، نمایش، طراحی، خطاطی و اپلیکیشن های مختلف قرآنی و نمازی ویژه دانش آموزان و فرهنگیان طراحی شده است که از طریق سامانه گلدسته سرو انجام می شود.

مسیب زاده درباره وضعیت نمازخانه ها و نماز جماعت در مدارس گفت: امسال حدود 70 هزار نماز جماعت در مدارس کشور برپا می کنیم این شامل مدارس واجد شرایطی است که در افق شرعی مدرسه کلاس دارد که 20 هزار نفر از این افراد طلاب و 50 هزار نفر از معلمان و فرهنگیان هستند که اقامه نماز را عهده دار می شوند و خوشحالیم که هیچ مدرسه ای نیست که نماز جماعت نداشته باشد.

وی عنوان کرد: حضور دانش آموزان در نماز جماعت اختیاری است اما برپایی نماز جماعت توسط مدیران و معلمان ضروری و قانونمند است و ما به عنوان کارگزاران جمهوری سلامی باید شرایط نماز جماعت را مهیا کنیم.

یادآور می شود، این مصاحبه در گفتگوی ویژه اخبار قرآنی امروز، 20 مهرماه، ساعت 10 صبح از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - وزارت آموزش و پرورش - قرآن - دانش آموزان - نیروی انسانی - تربیت - وزارت - مدیر - تابستان - قرآنی - نماز - مدیران - وزیر آموزش و پرورش - تعلیم - جمهوری اسلامی - کمیسیون آموزش - اسلامی - زاده - کشور - فضایی - سبک زندگی - بزرگترین - خبرنگار - جشنواره - تعطیلات - بهترین - برگزار - جوانان - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
دستگاه ها برای خدمات رسانی بهتر به زائران حسینی تلاش کنند

بازدید فرمانده مرزبانی ناجا از مرز چذابه

آداب زیارت اربعین

نقش عزت نفس در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی

آغاز بیمه اتباع خارجی و ایرانیان مقیم خارج کشور

موکب جنت الحسین (ع) شهرداری تبریز آماده پذیرش روزانه 30 هزار زائر اربعین

اهداء پرچم حرم حضرت معصومه(س) به موکب های اربعینی 

آمادگی پلیس گیلان برای تامین امنیت زائران خارجی اربعین حسینی

خدمات رسانی دانش آموزان ایرانی به زوار نوجوان اربعین/ توزیع 20 هزار اقلام فرهنگی در مسیر راهپیمایی

پل معلق در ورودی شهر پلدختر احداث می شود

استخدام منشی تلفنی در شرکت فنی مهندسی پدید گستر - شیراز

استخدام منشی خانم جهت همکاری در شیراز

استخدام کارگر ساده آقا جهت شیفت ظهر در شیراز

بهره برداری از دو طرح درمانی و ورزشی در باخرز

با جایگاه های زیارتی شهر نجف آشنا شوید

مدارس خشت و گلی امسال جمع آوری می شود

پای پیاده تا بهشت زمین

همخوابی دو دانش آموز مست با خانم معلم متاهل+عکس

بی سابقه بودن سرعت بادهای سیستان در 33 سال اخیر

تشرف سرکنسول پاکستان در دبی به حرم رضوی و بازدید از موزه های آستان قدس رضوی

تردد بیش از 700 هزار زائر از مرز های سه گانه / رعایت قوانین و مقررات ملاک عمل زوار است

زمان برگزاری جشنواره نمایش عروسکی بوشهر اعلام شد

پیش بینی بارش باران برای 16 استان

پیش بینی باران برای 16 استان

آماده باش پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی

مراسم نمادین انتخابات شورای دانش آموزی در مدرسه وحدت منطقه 7 تهران برگزار شد

وقوع طوفان های شدید در ایتالیا

معاون عمرانی آموزش وپرورش: پروژه های رهاشده حیات طیبه را تکمیل می کنیم

ماجرای تمام وقت شدن معلمان از زبان معاون سابق وزارتخانه

تصاویر/ برپایی موکب های اربعین حسینی در کردستان

چانه زنی آموزش و پرورش و مجلس بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در «کنکور»

نخستین روستای پاک خراسان رضوی معرفی شد

سه هزار زائر خارجی در حرم امام زادگان آستارا اسکان یافتند

حضور طیبه بینا درنشست کمیته محیط زیست شهرداری های کلانشهرهای کشور

فعالیت 14 شرکت حمل ونقل بانوان در شهر ارومیه

تعطیلی مدارس خطر آفرین در بیجار

وفس، روستایی 2500 ساله

آماده باش پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی

 اخطار و مهلت ده روزه رفع نقص در اماکن و تجهیزات غیر استاندارد و ناایمن

خیر نیک اندیش نیشابوری به مدارس محروم لوازم ورزشی اهدا کرد

روزانه بیش از 30هزار غذا در موکب لبیک یاحسین سمنان توزیع می شود

فعالیت موکب های استان سمنان در نجف و کربلا در حال افزایش است

مشارکت10میلیون دانش آموز در انتخابات شوراهای دانش آموزی / اعلام نتایج؛ امروز

خروج زائران اربعین حسینی از پایانه مرزی مهران

استقرار سه بیمارستان صحرایی با ظرفیت 60 تخت در مرز چذابه

چانه زنی آموزش و پرورش و مجلس بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در «کنکور»

آموزش ها در سازمان فنی و حرفه ای بر اساس استاندارد مهارت آموزشی است

220 مددجوی کمیته امداد شهرری به کربلا اعزام می شوند

طرح ارتقای آموزش قرآن سوم ابتدایی در هرمزگان آغاز شد

23 پایگاه امداد هلال احمر خوزستان درخدمت زائران اربعین هستند

سیستان و بلوچستان بیشترین آمار بازمانده از تحصیل را دارد

16 هزار و 500 روادید برای زائران قزوینی اربعین صادر شد

4106 زائر قزوینی عازم کربلای معلی شدند

جزییات معاینه فنی خودروها در طرح کاهش

احتمال تعویق در اجرای سراسری طرح کاهش در تهران

کاظمی: حمایت از کالاهای ایرانی می تواند محور مهمی از جشنواره فرهنگیان بسیجی باشد

صدور 46 هزار و 190 روادید برای زائران مازندرانی

حضور طیبه بینا درنشست کمیته محیط زیست شهرداری های کلانشهرهای کشور

زنگ ورزش، پَر

برپایی 165 موکب برای زائران پیاده امام رضا(ع)

گزارش تصویری قدیمی ترین تصاویر از پیاده روی تاریخی اربعین

مدارس 2 شیفته

مشکلات معلمان باید هرچه سریعتر برطرف شود

اعلام برگزاری طرح پویش دانش آموزی خدمت رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر

ایمن سازی 83 مدرسه حاشیه جاده در استان گیلان

سفرهای دربستی در ایام اربعین ممنوع است

220 مددجوی کمیته امداد شهرری به کربلا اعزام می شوند

طرح ارتقای آموزش قرآن سوم ابتدایی در هرمزگان آغاز شد

16 هزار و 500 روادید برای زائران قزوینی اربعین صادر شد

23 پایگاه امداد هلال احمر خوزستان درخدمت زائران اربعین هستند

4106 زائر قزوینی عازم کربلای معلی شدند

انتخابات دانش آموزی در 1700 مدرسه زنجان برگزار شد

اعزام کاروان راهیان نور کوثر به مناطق عملیاتی

اذن تشرف زائران افغانستانی از امام رضا (ع) برای حضور در راهپیمایی اربعین

راه بدون خستگی+فیلم

راه اندازی پلی کلینیک تامین اجتماعی در طبس

کمبود تجهیزات و فضای استاندارد، کلیدواژه های گمشده مدارس قزوین

بیش از 5 هزار نفر در کهگیلویه و بویراحمد با اختلال بینایی مواجهند

احتمال تعویق در اجرای سراسری طرح کاهش در تهران

بارش باران ادامه دارد

آسمان کربلا نیمه ابری همراه با وزش باد است/باد و بارش پراکنده در شهرهای مرزی ایران و عراق

تداوم بارش باران در کشور

ابتکار: از کودکان بازمانده از تحصیل حمایت می کنیم

تعویق در اجرای سراسری طرح «کاهش» در تهران

بارش باران در نجف اشرف

باران و تندباد در سرپل ذهاب هیچ گونه خسارتی نداشت

طرح غربالگری بینایی کودکان در 126 پایگاه مهاباد آغاز شد

کار با تبلت به سواد آموزان در بویین زهرا آموزش داده می شود

سه نفر از مصدومان واژگونی مینی بوس لالی بستری هستند

افزایش 2 تا 3 برابری هزینه تردد زائران ایرانی در عراق/ وقوع 2 حادثه تصادف در حله/ بازگشایی مرز خسروی منتفی شد

بی خطر شدن پسماندهای پزشکی غیربیمارستانی

دست های مهربان هلال به یاری کودکان مناطق محروم شتافت

ارائه خدمات توانبخشی در موکب های بهزیستی کرمانشاه

آموزش 800 قرآن آموز در «مهدقرآن» چاراویماق

ورود بیش از یک هزار زائر ترکیه ای از مرز بازرگان برای حضور در پیاده روی اربعین حسینی

ابتکار: از کودکان بازمانده از تحصیل حمایت می کنیم

سجادی درباره سفر ارامنه زبان آموز فارسی به ایران توضیح داد

احتمال سیلابی شدن مسیل ها در جنوب سیستان و بلوچستان

قاچاق دام، عامل شیوع بیماری در حیات وحش

اجرای پنجمین دوره المپیاد ورزشی مدارس در قصرشیرین

آموزش و پرورش؛ فضایی مهیا برای فعالیت های دینی/ برپایی نماز جماعت مدارس اجباری اما حضور اختیاری

آموزش و پرورش؛ فضایی مهیا برای فعالیت های دینی/ برپایی نماز جماعت مدارس اجباری اما حضور اختیاری