مطالب مرتبط:
مدیر کل قرآن و نماز آموزش و پرورش: حضور دانش آموزان در نماز جماعت اختیاری است
دبیر مجمع خیرین مسجد ساز قم: همه به آموزش و پرورش در برپایی نماز جماعت کمک کنند
مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش به فارس خبر داد برپایی سوگواره دانش آموزی «احلی من العسل» در کشور/ عزاداری دانش آموزان برای حضرت قاسم(ع)
حضور روحانیون در مدارس آموزش و پرورش نیاز امروز جامعه است
حضور دانش آموزان در نماز جماعت اختیاری است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 15:152018-10-12اجتماعي

آموزش و پرورش؛ فضایی مهیا برای فعالیت های دینی/ برپایی نماز جماعت مدارس اجباری اما حضور اختیاری


ـ مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فردا، 50 امین کمیسیون آموزش عمومی قرآن کشور برپا می شود، - اظهار کرد: آموزش و پرورش فضایی مهیا برای کارهای دینی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ محمدرضا مسیب زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در خصوص تعمیق تربیت دینی دانش آموزان از وظایف اصلی آموزش و پرورش گفت: یکی از بحث های جدی در فعالیت های آموزش و پرورش تعمیق و گسترش فعالیت های دینی و ارزشی در میان دانش آموزان است.

وی ادامه داد: بهترین سند و راهنما ما، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که به حیات طیبه توجه ویژه دارد و براساس ساحت های مختلف تعلیم و تربیت که ساحت اعتقادی، اخلاقی، دینی و ارزشی است به عنوان ساحتی که نه در عرض هم باشد بلکه این ساحت به سایر ساحت ها تسری دارد که اگر به این توجه کنیم دانش آموزان تراز جمهوری اسلامی در همه ساحت ها تربیت، آموزش خواهیم داد.

مسیب زاده عنوان کرد: تمام ارکان تعلیم و تربیت نیز برروی همین مطلب استوار هستند و امسال نیز با جدیت وزیر آموزش و پرورش اجرایی شدن سند تحول یکی از ارکان اساسی آموزش و پرورش شده است و همه بخش های این وزارت نیز به اجرایی کردن سند تحول کمر همت بسته اند چرا که فلسفه این سند، تعلیم و تربیت اسلامی است.

وی با تأکید براینکه هدف این سند نیل به تربیت قرآنی، تغییر نگرش دانش آموزان به سمت و سوی قرآنی شدن و سبک زندگی قرآنی ـ دینی است در خصوص جایگاه اصلی مؤلفه های قرآن، عترت و نماز در این وزارت، افزود: امسال بطور ویژه طی ایام تابستان در زمینه آموزش نیروی انسانی فعالیت های مناسب و خوبی داشته ایم، هفته گذشته، گردهمایی مدیران مراکز دارالقرآن به عنوان بزرگترین گردهمایی مدیران قرآنی کشور و با حضور حدود هزار نفر از این مدیران و کارشناسان برگزار کردیم.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش بااشاره به اینکه طی ایام تابستان فرصت مناسبی برای فعالیت های تمهیدی و تبلیغی و آموزش نیروی انسانی است، بیان کرد: در حال حاضر 750 مرکز دارالقرآن در سراسر کشور فعالیت می کند.

همچنین آموزش های داوری و نیروی انسانی را داریم.

مسیب زاده اضافه کرد: همچنین سوگواره احلی من العسل که یادآور رشادت های حضرت قاسم ابن الحسن است ششم محرم داشتیم که به دلیل مصادف شدن آن با ایام پایانی تعطیلات تابستانه(26 شهریور)، ستاد احلی من العسل که در تمامی استان ها و تمام مناطق آموزش و پرورش این جشنواره پررنگ تر از سال گذشته و با حضور جوانان و به تأسی از رشادت های حضرت قاسم (ع)حضور پیدا کردند.

وی با تأکید براینکه، آموزش و پرورش فضایی مهیا برای کارهای دینی است، عنوان کرد: اگر محور تحول را نیروی انسانی بدانیم، قطعا محور تحول کشور، آموزش و پرورش است.

اگر آموزش و پرورش خوبی داشته باشیم، کشور پویا و خوبی خواهیم داشت.

مسیب زاده درباره جذب نیروی متخصص قرآنی ـ دینی در آموزش و پرورش، بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به 300 هزار معلم قرآن چه آموزگار که در ابتدایی هستند و چه در سایر مقاطع دوره اول و دوم متوسطه، در آموزش و پرورش است.

در عین حال 5 هزار معلم قرآنی که به بدنه آموزش و پرورش اضافه شدند که شاهد پویایی خوبی بودیم و جریان ارزشمندی را ایجاد کردند اما باید گفت این روند جذب به سه طریق ادامه دارد یا از سوی مجلس شورای اسلامی مصوب و اعلام می شود و یا از سوی دانشگاه فرهنگیان و یا به فراخوان عمومی اعلام می شود.

لذا جذب نیروی متخصص قرآن با این شرایط انجام می شود.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: امسال در زمینه فعالیت های دارالقرآن ها که فعالیت فوق برنامه برای آموزش و پرورش است، کسر نیرو نداشته ایم و همچنین نیروهای آموزش مراکز نیز تأمین شده است اما برخی از نارسایی ها طبیعی است که باید آسیب شناسی و رفع شود.

مسیب زاده درباره سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور، عنوان کرد: همانطور که مستحضرید کمیسیون آموزش عمومی قرآن کشور از شورای توسعه فرهنگ قرآنی به آموزش و پرورش سپرده شده است و تا کنون نزدیک به 49 جلسه تشکیل داده است.

اهداف آموزش عمومی قرآن مصوب و چاپ شده و در اختیار قرار گرفته و عصر فردا پنجاهمین جلسه با حضور سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش و معاونان وزیر واعضای کمیسیون تشکیل می شود.

وی افزود: شورای توسعه فرهنگ قرآنی موجب مطرح شدن فعالیت های قرآنی در کشور شده این به معنای عالی بودن همه چیز نیست بلکه به معنا انجام کارهای ارزشمند است و باید همت بیشتری کنیم تا فعالیت های بهتری انجام شود.

در حال حاضر وفاقی در زمینه فعالیت های قرآنی در کشور ایجاد شده است به گونه ای که به این نتیجه رسیده ایم که وحدت، همدلی و هم افزایی تنها تبلور عینی این کار است.

مسیب زاده در زمینه توسعه آموزش عمومی قرآن کشور گفت: آموزش و پرورش وظیفه آموزش عمومی قرآن کشور را عهده دار است و آن هم به دلیل خیل کثیر دانش آموزان است اما این به معنای این نیست که معلم در بخش خصوصی و یا به ارگان های دولتی بفرستیم.

اهداف 9 گانه آموزش عمومی مصوب شده است و همه بخش های آموزشی کشور باید این اهداف را به عنوان نقشه راه انتخاب کنند.

در عین حال مطالب و منابع و محتوای مورد نیاز به عنوان الگویی برای افراد مطرح می شود لذا شأن این کمیسیون و اصل فعالیتش برا هماهنگی است.

وی افزود: کمیسیون آموزش عمومی قرآن یعنی عموم مردم را شامل می شود به این معنا که هر آموزش قرآنی که برای شهروند ایرانی اسلامی مورد نیاز است کمیسیون آموزش عمومی را شامل می شود و در کنار آن کمیسیون تبلیغ و ترویج در وزارت فرهنگ و ارشاد، کمیسیون آموزش عالی و .

هستند، به نوعی قانونگذار برنامه ریزی کرده است که تمام افراد و مردم جامعه را شامل شود.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: امسال زمینه اجرایی مسابقات بین المللی قرآن دانش آموزان در حفظ و قرائت فراهم می شود و در اردیبهشت ماه98 ششمین دوره این مسابقات را همزمان با مسابقات بزرگسالان اوقاف و امور خیریه شاهد خواهیم بود.

مسیب زاده با تأکید بر اینکه اصل فعالیت این اداره کل بر روی کتاب های درسی قرآنی دانش آموزان است و کتاب های درسی خوبی داریم که تکلیفی است به گونه ای که دانش آموزان از پایه اول ابتدایی تا پایان پایه دوازدهم از آن بهره مند هستند، بیان کرد: اما فعالیت های قرآنی نیز به صورت اختیاری و فوق برنامه متناسب با سنین دانش آموزان در نظر گرفته شده است که در این زمینه نیز تولیداتی برای مسابقات، امام شناسی، طرح مصباح الهدی و 14 معصوم(ع)، طرح حفظ موضوعی آیات قرآن و .

داریم.

وی با اشاره به کتاب ندای رحمت ادامه داد: این کتاب مستندسازی شده، قانونمندی و به صورت پنج ساله ابلاغ شده است و در راستای بخشنامه های مختلفی که هر ساله ابلاغ می شده این کتاب تهیه شده است تا کاری را که می خواهیم انجام دهیم براساس آن مستند شده باشد و نهایت این کتاب را اصلاحیه می زنیم.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: پس از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، حفظ ترتیبی را آغاز کردیم و سپس حفظ موضوعی را اضافه کردیم و امسال نیز طی کار مشترک با دیگر دستگاه ها طرح نهضت حفظ جزء سی ام را با عنوان بشارت 1452 برگزار کردیم که توسط اپلیکیشن سینا روبیک ثبت نام انجام و سپس مراحل بعدی انجام می شود.

وی با تأکید براینکه تبلور عینی عملیات قرآن و عترت نماز است، اظهار کرد: اولین جشنواره گلدسته سرو، جشنواره فضای مجازی در زمینه سرود، نمایش، طراحی، خطاطی و اپلیکیشن های مختلف قرآنی و نمازی ویژه دانش آموزان و فرهنگیان طراحی شده است که از طریق سامانه گلدسته سرو انجام می شود.

مسیب زاده درباره وضعیت نمازخانه ها و نماز جماعت در مدارس گفت: امسال حدود 70 هزار نماز جماعت در مدارس کشور برپا می کنیم این شامل مدارس واجد شرایطی است که در افق شرعی مدرسه کلاس دارد که 20 هزار نفر از این افراد طلاب و 50 هزار نفر از معلمان و فرهنگیان هستند که اقامه نماز را عهده دار می شوند و خوشحالیم که هیچ مدرسه ای نیست که نماز جماعت نداشته باشد.

وی عنوان کرد: حضور دانش آموزان در نماز جماعت اختیاری است اما برپایی نماز جماعت توسط مدیران و معلمان ضروری و قانونمند است و ما به عنوان کارگزاران جمهوری سلامی باید شرایط نماز جماعت را مهیا کنیم.

یادآور می شود، این مصاحبه در گفتگوی ویژه اخبار قرآنی امروز، 20 مهرماه، ساعت 10 صبح از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - وزارت آموزش و پرورش - قرآن - دانش آموزان - نیروی انسانی - تربیت - وزارت - مدیر - تابستان - قرآنی - نماز - مدیران - وزیر آموزش و پرورش - تعلیم - جمهوری اسلامی - کمیسیون آموزش - اسلامی - زاده - کشور - فضایی - سبک زندگی - بزرگترین - خبرنگار - جشنواره - تعطیلات - بهترین - برگزار - جوانان - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
پوشش گیاهی شمال کشور آخرین حائل پیوند 2 صحرای خاورمیانه است

هدایت تحصیلی راهی برای عملکرد تحصیلی بهتر

شهرستان بهاباد جایگاه برتر در شاخص های حفاظت از محیط زیست +فیلم

استیضاح وزیر آموزش و پرورش منتفی شد

مقابل چشمانم سوزاندندشان

شب یلدای تهرانی ها در مراکز فرهنگی هنری به صبح می رسد

سوالات ارشد مجموعه مدیریت اجرایی - دولتی 86

اخطاریه هواشناسی؛ بارش برف در تهران و 10 استان دیگر

توسعه خطوط ریلی محلی در استان تهران آغاز شده است

36 میلی متر باران در استان کرمانشاه بارید

پویش لبخند مهربانی زمستانه

استقبال از جشنواره ارگانیک نشان دهنده اعتماد عمومی به سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران است

برف و باران در نیمه شمالی کشور

لغزندگی جاده های گیلان به دلیل بارندگی

استیضاح وزیر آموزش و پرورش از حد نصاب افتاد

اربعین؛ فرصت طلایی پلیس برای ارتقاء رابطه معنوی با مردم

پویش لبخند مربانی زمستانه

قامت سفید سنندج در واپسین روزهای پاییز

شب یلدای تهرانی ها در مراکز فرهنگی هنری به صبح می رسد

«خندوانه» شب یلدا رسید

سنگ تمام قزوینی ها برای توسعه حرم دو طفلان مسلم(ع)

17 منطقه بی نظیر در هند که باید قبل از مرگ ببینید! (+عکس)

سوالات ارشد مجموعه محیط زیست - دولتی 82

اخطاریه هواشناسی؛ بارش برف در تهران و 10 استان دیگر

تصاویر / هتل شگفت انگیز یخی در سوئد

یک مدرسه توپی خیری در خاش افتتاح شد

یک بهله پلیکان در پناهگاه حیات وحش سلکه رهاسازی شد

سوالات ارشد مجموعه محیط زیست - دولتی 84

سوالات ارشد مجموعه محیط زیست - دولتی 86

سوالات ارشد مجموعه محیط زیست - دولتی 87

سوالات ارشد مجموعه محیط زیست - دولتی 88

مشاور وزیر:نقشه راه آموزش های حرفه ای مدیریت زنان تهیه شد

در پی آتش سوزی یک واحد آموزشی در زاهدان و با ورود مدعی العموم آموزش و پرورش و بهزیستی مکلف به بازدید از کلیه مدارس و مهدکودک ها شدند

اخطاریه سازمان هواشناسی/ بارش برف در تهران و 10 استان دیگر/ بدون آمادگی به جاده نزنید!

سوالات ارشد مجموعه محیط زیست - دولتی 89

سوالات ارشد مجموعه محیط زیست - دولتی 90

تهران 9 درجه سردتر می شود

تجلیل از افتخارآفرینان مسابقات جهانی محاسبات ذهنی چرتکه

دمای تهران 9 درجه سردتر می شود

به مناسبت دهم ربیع الثانی پاداش مخصوص زیارت حضرت معصومه(س)/ 6 ویژگی منحصربفرد کریمه اهل بیت

تهران 9 درجه سردتر می شود

مشاهده و ثبت پرنده ای نادر در منطقه حفاظت شده خاییز

اربعین؛ فرصت طلایی پلیس برای ارائه خدمت شایسته و ارتقاء رابطه معنوی با مردم

فرماندار تهران در نشست مردمی با اهالی منطقه 15: ادامه ساخت خطوط مترو به عنوان یکی از اولویت های مهم شهرداری در حال پیگیری است

راه 18 جاده روستایی استان زنجان بازگشایی شد

راه ارتباطی خلخال به پونل مسدود شد

امکان استفاده از امداد هوایی در بوکان فراهم شد

آغاز طرح مهارت های خود مراقبتی در چهارمحال و بختیاری

کاهش 11 درصدی تحرک در دختران ایرانی/ سیاست های اجتماعی را بازنگری کنیم

تهران 9 درجه سردتر می شود

سوالات ارشد مجموعه مدیریت - دولتی 84

هواشناسی امروز 97/9/27

ادامه یک قانون عجیب در آموزش و پرورش

سوالات ارشد مجموعه مدیریت - دولتی 82

پیکر های مطهر 46 شهید دفاع مقدس وارد کشور شد+تصاویر

ایستگاه مترو شهرک قدس اصفهان

با این اختراع دیگر نگران گم شدن کلیدهایتان نباشید

آگهی های استخدام به تفکیک استان ها

استخدام تبریز ( آرشیو نیازمندی آذربایجان شرقی )

استخدام قزوین ( آرشیو نیازمندی قزوین )

استخدام قم ( آرشیو نیازمندی قم)

استخدام همدان ( آرشیو نیازمندی همدان )

استخدام روانشناس صنعتی سازمانی (کارشناس منابع انسانی) در تهران

استخدام اصفهان ( آرشیو نیازمندی اصفهان )

برگزاری نخستین نشست آسیب شناسی تصادفات رانندگی

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از آخر هفته

استخدام شیراز ( آرشیو نیازمندی فارس )

استخدام کرج ( آرشیو نیازمندی البرز )

جزییات آتش سوزی در یک واحد آموزش ابتدایی زاهدان

فوت سه دانش آموز در آتش سوزی مدرسه

امضای تفاهم نامه سه جانبه «خانه موسیقی، ستاد مدیریت محله و دفتر مطالعات اجتماعی»

137 کلاس درس امسال در اردبیل بهره برداری شد

مه صبحگاهی و شامگاهی تا آخر هفته در خوزستان پیش بینی می شود

تهران 9 درجه سردتر می شود

برف و کولاک در 8 استان کشور

برف راه ارتباطی 100 روستای کردستان را مسدود کرد

هشدار هواشناسی درباره احتمال آب گرفتگی در سمنان

بدترین نوع تنبیه دانش آموز، نادیده گرفتن اوست/ باید از مقایسه و تحقیر دانش آموزان دست برداشت

اجرای طرح مسیر سبز زندگی در شیراز

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از آخر هفته

ورود دوچرخه های هوشمند به خیابانهای پایتخت/ نیم ساعت،1500 تومان

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران مطرح کرد اجرای مرحله نخست قطار شهری غرب استان تهران، در انتظار تصویب شورای ترافیک

کانون پرورش فکری خوزستان با دفاتر تسهیل گری همکاری می کند

سردشت در شبانه روز گذشته پربارش ترین شهر آذربایجان غربی بود

عزاداری مردم قم درسالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(س)

مزار هنرمندان آذربایجان شرقی

تهران 9 درجه سردتر می شود

بسته شدن راه ارتباطی 100 روستا در کردستان با بارش برف

ثروتی خوب است که در خدمت مردم باشد

به مناسبت دهم ربیع الثانی پاداش مخصوص زیارت حضرت معصومه(س)/ 6 ویژگی منحصربفرد کریمه اهل بیت

بارش14میلیمتر باران در خرم آباد و دورود از دیشب

پژوهش؛ محور فعالیت های آموزش و پرورش

توزیع 4 نوبت سرانه در مدارس/ابلاغ آیین نامه ساماندهی املاک مازاد آموزش و پرورش

اربعین؛ فرصت طلایی پلیس برای ارتقاء رابطه معنوی با مردم

نمایندگی اوقاف و امور خیریه در دهلران راه اندازی می شود

دمای هوای پایتخت 9 درجه کاهش می یابد

14میلیمتر باران در خرم آباد و دورود از دیشب

جایزه ملی کرسی آموزش و یادگیری الکترونیکی یونسکو به سامانه نوید اعطا شد

نوسروده افشین علا برای حضرت معصومه(س)

2 هزار کودک یتیم به خانه رفتند

آموزش و پرورش؛ فضایی مهیا برای فعالیت های دینی/ برپایی نماز جماعت مدارس اجباری اما حضور اختیاری

آموزش و پرورش؛ فضایی مهیا برای فعالیت های دینی/ برپایی نماز جماعت مدارس اجباری اما حضور اختیاری