مطالب مرتبط:
آغاز توزیع کتاب های درسی متوسطه در پایتخت
کتاب های درسی «دوازدهمی ها» کی توزیع می شود؟
تصویر دریاچه ارومیه روی جلد کتاب درسی از ابتدا وجود نداشت
امکان ثبت سفارش دوره ای یا تک جلدی کتاب های درسی تا اسفند
قیمت کتاب درسی در سال تحصیلی جدید تنها 5 درصد افزایش یافته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 14:562018-10-12اجتماعي

کتاب های درسی، معرفِ جایگاه زن در اجتماع


ایرنا- پرداختن به نقش و پایگاه اجتماعی واقعی زنان در کتاب های درسی،علاوه بر برجسته سازی جایگاه زنان و مادران در خانواده و اجتماع، الگوسازی رفتاری برای آینده سازان خواهد بود، - موضوعی که به باور کارشناسان در کتاب های آموزشی کشور کمتر به آن توجه شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه علمی ایرنا، مدرسه و فضای آموزشی رسمی پس از خانواده، اثرگذارترین نهاد در جهت جامعه پذیر کردن و بالندگی باورهای اجتماعی افراد است.

چرا که سال های متمادی از بهترین روزهای زندگی کودکان و نوجوانان در مدرسه سپری می شود و آموزش های رسمی سهم زیادی در نهادینه شدن رفتارهای مطلوب اجتماعی در آنان دارد، رفتارهای مطلوبی که اکتساب آن با الگو گرفتن از نقش افراد در محتوای کتاب های درسی اعم از تمون و تصاویر صورت می گیرد.

بر همین مبنا، نیاز است که محتوای کتاب های درسی ضمن توجه به افزایش آگاهی های علمی، دانش آموزان را با نقش های اجتماعی و فرهنگی و الگوهای هویتی در مسیر زندگی آشنا کند.

اما با بررسی محتوای کتاب های آموزشی کشورمان، به سادگی می توان نقش کمرنگ زنان و دختران و نپرداختن به جایگاه فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی این قشر از جامعه را در آن مشاهده کرد.

موضوعی که حسن روحانی رییس جمهوری در آیین بازگشایی مدارس به آن اشاره کرد و یادآور شد: آموزش و پرورش باید در عمل به جامعه نشان دهد بین مرد و زن تفاوتی وجود ندارد و این موضوع با حرف زدن و گفتن درست نمی شود.

این که رییس جمهوری، وزیر، صدا و سیما یا رسانه ها بگویند ما پیام قران را بگوییم که زن و مرد در پیشگاه خداوند مساوی هستند این را باید در عمل روشن کنیم و این موضوع را باید در مدیران مدارس، سلسله مراتب آموزش و پرورش و معلمان و کتاب های درسی مشاهده کنیم.

به منظور بررسی کارکرد کتاب های درسی در ارتقای دانش اجتماعی و جنسیتی دانش آموزان و دریافت راهکار مناسب جهت برجسته سازی نقش زنان در محتوای کتاب های درسی، خبرنگار ایرنا به گفت و گو با فرحناز مینایی پور مدیرکل امور زنان و خانواده آموزش و پرورش، عطیه سروش روانشناس و عالیه شکربیگی جامعه شناس پرداخت.

**کتاب های درسی، منتقل کنندگان نقش زنان به آینده سازانمدرسه و کتاب های درسی نقش مهمی در انتقال فرهنگ و فرهنگ سازی دارند بنابر این در ارایه و آموزش مطالب به کودکان و نوجوانان باید این امر مهم در نظر گرفته شود که نگاه غیرواقعی و جنسیت گرایانه می تواند الگوهای نامتوازنی را در اختیار آنان قرار دهد و آنان را درگیر یک آگاهی واهی کند.

در همین راستا، عطیه سروش روانشناس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصویر ارائه شده از زنان در کتب درسی را یک بُعدی و متمرکز بر یک نقش سنتی دانست و گفت: پرورندگی یا همان عشق ورزی، مهروزی و پرورش کودک هر چند اهمیت زیاد دارد، اما تنها یکی از نقش های اصلی زنان است که در کتاب های درسی بیش از همه به آن پرداخته شده و سایر نقش ها که می تواند همزمان موجب بالندگی و رشد زنان شود، نادیده گرفته شده است.

در حالی که نقش زنان چه در بستر خانواده، چه در زمینه آموزش و پرورش و چه در شرایط کاری دارای ابعادی است که آموزش و پرورش می تواند در پررنگ تر شدن آن مثمر ثمر باشد.

وی افزود: کتاب های درسی ما، متاسفانه از سرعتی که در تغییر و تحول سبک زندگی ایجاد شده است غافل مانده اند.

در زمان کنونی، زنانی نامدار و مشهور در مشاغل خاص و متفاوت در عرصه اجتماع فعال هستند اما در کتاب های درسی چندان به آن اشاره نشده است.

به گفته این روانشناس، شاید به خاطر این تعریف نشدن، هنوز نقش زنان برای همگان واضح نیست.

این در حالی است که اغلب مادران به واسطه تغییر بافت زندگی و حضور بیشتر در جامعه، می خواهند که آموزش بیشتری به فرزندانشان داده شود تا درک درستی از کار و نقش زن و مادر داشته باشند.

**حذف نگاه مردانه، راهکار اشاعه فرهنگ زنانگی در کتاب های درسیعالیه شکربیگی جامعه شناس هم در خصوص آسیب شناسی تالیف کتب درسی به تسلط نگاه مردانه اشاره کرد که موجب کمرنگ شدن توجه به توانمندی های زنان در محتوای کتاب ها شده است.

شکربیگی به خبرنگار گروه علمی ایرنا گفت: نخست باید این نگاه جنسیتی و تبعیض آمیز در تدوین و تالیف کتاب ها کنار زده شود و اگر بتوان به این مهم دست یافت می توان کارهای برجسته ای انجام داد.

وی توضیح داد: الته تغییر این نگاه، تنها مختص نویسندگان و مولفان کتاب ها نیست بلکه بایستی این تغییر در فرد، خانواده و اجتماع هم ایجاد شود و از بند سوگیری ها رها شوند تا بتوان شاهد حضور پررنگ زنان در محتوای درسی بود.

اگر چه خود زنان با تلاش و کوششی که از خود نشان داده اند، توانسته اند در عرصه عمومی حضور خود را به اثبات برسانند.

شکربیگی یادآور شد: نیازمند گریز از نگاه فرادستی و فرودستی در نهاد آموزش خانواده و جامعه هستیم.

نیازمند نگاه برابر گرایانه در استخدام افراد هستیم.

وقتی همه این ها فراهم شود زنان احساس می کنند که زمینه برای حضور آنان فراهم است و در عرصه اجتماع بیشتر دیده می شوند.

به بیان این جامعه شناس، در کتاب ها باید به زنان مشاهیر و نام آور بیشتر توجه شود تا نسل های آینده، زنان امروز و رشادت های آنان را بشناسند.

در کنار معرفی مردان موفق باید شرایط به تصویر کشیدن زنانی هم که دوشادوش مردان در عرصه های محتلف از جمله جنگ حضور داشته اند یا در میادین علمی و ورزشی مدال آور بوده اند فراهم شود.

**تقویت سیمای زن در کتب درسی نیازمند تلاش مسوولانهدر چند سال اخیر، به برجسته سازی نقش زنان در محتوای کتاب های درسی توجه شده و شاهد اندک تغییراتی در نظام آموزشی بوده ایم تا آن جا که در مهمترین سند بالادستی آموزش و پرورش یعنی سند تحول بنیادین به این مهم اشاره شده است.

محتوای این سند در فصل ششم و در راهکار 5-6 بر طراحی و تدوین برنامه آموزشی متناسب با نیازها و نقش های دختران و پسران تاکید دارد.

اما هنوز تا رسیدن به مطلوب، فاصله بسیار است و نیاز به پژوهش وتحقیق برای برآوردسنجی میزان نقش زنان در کتاب های آموزشی دارد.

موضوعی که فرحناز مینایی پور در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، به آن اشاره کرد وگفت: برای بهینه و برجسته شدن نقش واقعی زنان و دختران در کتب درسی، دفتر امور زنان به پژوهشکده تعلیم و تربیت سفارش تحقیقی با عنوان نقش و سیمای مطلوب زن در کتب درسی داده است تا به صورت کاملا علمی، پژوهشی و مستند از میزان و کم و کیف حضور زنان و دختران در کتاب های درسی آگاهی یابیم.

مینایی پور اظهار داشت: این پژوهش در حال انجام است و نتیجه آن تا 6 ماه دیگر مشخص و اعلام می شود.

**جایگاه زن و ضرورت تقویت درک دانش اموزان از جمله ویژگی های برجسته و مهم انقلاب اسلامی، حضور گسترده افراد و طبقات مختلف اجتماعی در آن بود، امری که به طرز بی سابقه ای در حضور زنان تبلور یافت.

باید در نظر داشت که دایره حضور زنان در اجتماع بسیار گسترده شده و فعالیت های اجتماعی متنوعی را در برگرفته است.

هر چند این میزان از حضور در مقایسه با مردان قابل قیاس نیست اما بی تردید نادیده گرفتن این واقعیت اجتماعی و بازتاب نیافتن آن در توصیفات صورت گرفته، لطمه زیادی به درک صحیح دانش آموزان از جایگاه زن می زند و آنان را از داشتن الگوهای هویتی بازمی دارد.


کلید واژه ها: کتاب های درسی - کتاب - اجتماعی - آموزش - آموزش و پرورش - زنان - دانش آموزان - رییس جمهوری - خانواده - خبرنگار - فرهنگ - ایرنا - جامعه - نوجوانان - روانشناس - مدرسه - بازگشایی مدارس - کودکان - فرهنگی - جمهوری - آینده - زندگی - مدارس - حسن روحانی - صدا و سیما - امور زنان - علمی - کشور - نهادینه - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
اقدام پژوهی چگونه توانستم با بهسازی چمن و وضعیت ظاهری مجتمع ورزشی ….دانش آموزان را به شرکت در فعالیت های ورزشی ترغیب نمایم ؟

استخدام اپراتور دستگاه نورد،جوشکار،کارگر فنی در تاکستان

استخدام کارشناس کنترل کیفیت،مونتاژ کار در واحد صنعتی-تاکستان

استخدام 5 ردیف شغلی در یک واحد صنعتی در تاکستان

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ کاهش 10 درجه ای هوا/ بارش برف در اکثر نقاط کشور

اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک راهکار های جذاب نظم و انضباط را در محیط …….در دانش آموزان نهادینه سازم؟

نمایی از زیبایی های رنگی پارک ولیعصر تبریز

برگزاری آموزش های قبل از ازدواج برای 18 هزار دانش آموز دختر در کرمان

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان آموزشگاه نمونه دولتی را به درس علوم تجربی و کار گروهی تشویق نمایم؟

سال آینده نقطه عطفی در ارائه خدمات به معلولان

اقدام پژوهی چگونه توانستم مدرسه ای شاد ، پویا و الگو ایجاد نموده و دانش آموزانی بانشاط تربیت نمایم ؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل یادگیری دانش آموزان در درس جغرافیای کلاس چهارم ابتدایی در بخش نواحی آب و هوایی ایران را برطرف نمایم؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم با طراحی ارزشیابی جذاب و استاندارد برافزایش بازدهی تحصیلی دانش آموزان تاثیر گذار باشم؟

اوقات شرعی بیست و ششم دی در سمنان

تصویری جالب از ساعت اوج ترافیک در هلند

کاهش گفتگو در میان خانواده زنگ خطر است

اقدام پژوهی چگونه توانستم مهرناز را به درس ریاضی علاقه مند ساخته و تلاش و کوشش او را در این درس دو چندان کنم؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش اموزان را به نماز و فرائض دینی جذب نمایم .

روزنما: بارش برف مرگ در آمریکا

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ حجاب و عفاف را در یکی از دانش آموزانم به نام سمیرا نهادینه سازم؟

اعلام حالت آماده باش در ایلام

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزانم را به درس هنر علاقه مند کنم ؟

آسمان خراش های چین در هوای مه آلود +تصاویر

فیبرنوری ناجی جنگل های ایران می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم اختلالات رفتاری و عاطفی و اضطراب میثم را در ساعت فیزیک کاهش دهم؟

فیبرنوری ناجی جنگل های ایران می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم با استفاده از انواع فعالیت های جذاب، خط نوشتاری “زهرا”را بهبود بخشم؟

تلاش راهداران در جاده های برفی تبریز

استان تهران در برخی شاخص ها، دچار عقب ماندگی تاریخی است

لزوم راه اندازی سریع ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز

اقدام پژوهی چگونه توانستم رضا دانش آموز نیمه شنوای تلفیقی پایه پنجم را به درس ریاضی علاقه مند و در این درس موفق گردانم ؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل یادگیری دانش آموزان در درس جغرافیا پایه اول راهنمایی را برطرف کنم؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم به دانش آموزم پروانه در زمینه یادگیری درس تاریخ کمک کنم

اقدام پژوهی چگونه توانستم مهارت نوشتن رادر دانش آموزان پایه ی دوم تقویت کنم

اقدام پژوهی چگونه توانستم علاقه شرکت در نماز جماعت را در دانش آموزانم نهادینه سازم ؟

استانداردسازی تجهیزات تفریحی مشمول استاندارد اجباری است

تصویری سپید از ارومیه

اقدام پژوهی چگونه توانستم اخلاق ورفتار اسلامی رادردانش آموزانم پرورش دهم؟

سامانه سرد بارشی از سمت غرب وارد گلستان خواهد شد

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت وگو با فارس: نام نویسی متفاضیان سفر به عتبات در اسفندماه از 29 دی ماه آغاز می شود

مازندران رتبه دوم کشور را در «جذب نوآموزان پیش دبستانی» کسب کرد

چالوس میزبان شایسته ای برای گردشگران نوروزی باشد

حمله «سگ های یک آقازاده» به دختربچه ای در پارک

تخریب کنترل شده پلی رودخانه هادسون

امامزاده سید تاج الدین جعفر (سید پنهان) یزد

پیش ثبت نام عتبات نوروزی در دهه اول بهمن

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان علاقه مندی شاگردانم را به درس ریاضی افزایش دهم؟

کاهش 65 درصدی اسقاط خودروهای فرسوده در سال جاری

نمایشگاه اسناد شناسنامه ای مشاهیر در ثبت احوال یزد

آماده باش 12هزار راهدار برای مدیریت راه ها در برف و کولاک پیش ِرو

آخر هفته بارانی و برفی در انتظار شرق مازندران

نجات دو گردشگر هلندی از باتلاق دریاچه نمک

اقدام پژوهی چگونه توانستم ناسازگاری دانش آموزم رابرطرف کنم.

حبس تعزیری عامل شکار خرس قهوه ای در اردبیل

آماده باش 12 هزار نیروی راهداری

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان کلاس ….را به حفظ جزء سی ام قرآن علاقه مند نمایم ؟

همیاران پاکیزگی

کارآفرینی در ارتفاع 2000 متری

زمستان گرم و با نشاط!

برف و باران و سردی هوا در همه شهرها از پنجشنبه

عکس|گرگ خاکستری در قزوین

بهترین عکس های گرفته شده از پرندگان در سال 2017

نخستین جشنواره قصه گویی چله انقلاب در یزد

سرانه مطالعه کتاب غیردرسی افراد 15ساله و بیش تر در ماه به طور متوسط 7 ساعت و 41 دقیقه بوده است

اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک راهکار های جذاب علاقه مندی به درس فیزیک را دانش آموزان نهادینه سازم؟

تجهیز همه مدارس شهری و روستایی بجنورد به سیستم گرمایشی

مین باقی مانده از جنگ، دو سرباز ارتش در نقطه صفر مرزی را شهید کرد

نمایشگاهی از تنوع و اصالت پوشش های محلی خراسان جنوبی 

حبس تعزیری عامل شکار خرس قهوه ای در اردبیل

اقدام پژوهی چگونه توانستم خلاقیت دانش آموزان کلاس اول را پرورش دهم ؟

گردهمایی فعالان گردشگری کشور در فهرج

خانواده شهید بابایی دانش آموز نیشابوری را به آرزویش رساند

آماده باش 12هزار راهدار برای کولاک پیش ِرو

اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک آموزش دانش آموز محوردانش آموزان را به درس زیست شناسی علاقه مند نمایم ؟

تکلیف آموزشِ سلامتِ جنسی در مدارس روشن شد

افت شدید دمای کشور/ چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها

دوستی بین مارمولک و کودک؛ سوژه امروز نشنال جئوگرافیک +عکس

پیگیری یک مصوبه

آغاز ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه پیام نور از 29 دی

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان پرخاشگری دانش آموزان را در کلاس کاهش دهم؟

واکنش مامور شهرداری کرمان به رشیدپور!

پیش ثبت نام عتبات نوروزی در دهه اول بهمن

مشاهده دو قلاده گرگ در حاشیه شهر قم

رودخانه نارنجی

کاشت بلوط های بومی در جنگل های چیتگر

نجات 2 گردشگر خارجی اهل هلند از دریاچه نمک آران و بیدگل

وقتی نور بلای جان مردم می شود

هشدار کولاک برف/ پیش بینی برف و باران 3روزه در 28 استان

آماده باش 12هزار راهدار برای مدیریت راه ها در برف و کولاک پیش ِرو

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست: حفاظت از محیط زیست در تضاد با منافع اقتصادی موفق نمی شود

فرمانده یگان محیط زیست مطرح کرد کمبود تعداد محیط بان در کشور/ لزوم توجه به بیمه محیط بانان

تصویری از گرگ خاکستری در قزوین

450هزار نفر در آذربایجان غربی کارت ملی هوشمند دریافت نکرده اند

38 راه روستایی در استان زنجان بازگشایی شد

حبس تعزیری عامل شکار خرس قهوه ای در مشگین شهر

فرصت یک ماهه برای حل مشکلات زیست محیطی کارخانه گندله سازی

هشدار نسبت به احتمال یخ زدگی لوله و کنتور های آب

فرصت یکماهه برای حل مشکلات زیست محیطی کارخانه گندله سازی

یخ زدگی در جاده های برفی فارس

آماده باش 12هزار راهدار برای مدیریت راه ها در برف و کولاک پیش ِرو

کتاب های درسی، معرفِ جایگاه زن در اجتماع

کتاب های درسی، معرفِ جایگاه زن در اجتماع