مطالب مرتبط:
آموزش همگانی جامعه در دستور کار جمعیت هلال احمر قرار گیرد
تلفات زلزله اندونزی به 1234 تن رسید/ بیرون کشیدن اجساد 34 دانش آموز از ساختمان کلیسا
ساخت اردوگاه مجهز ویژه هلال احمر در منطقه جنوبشرق در دستور کار
فرمانده هوا فضای سپاه: 40 کشته در حمله به مواضع داعش/ اجساد هنوز زیر آوار است
پویش نذر آب در دستور کار جمعیت هلال احمر فارس است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 12:352018-10-12اجتماعي

کار هلال فقط بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار نیست


پس از وقوع آتش سوزی در مدارس درودزن، سفیلان و شین آباد جدای از بحث استاندارد مدارس بحث هایی از قبیل نبود آموزش های پایه به دانش آموزان مطرح شد؛ - مدتی می شود که سازمان هلال احمر طرحی را با عنوان دادرس در مدارس به اجرا گذاشته تا دانش آموزان را در مواجهه با خطرات احتمالی آموزش دهد.

شعار سال:" با شروع مدارس سراغ شهاب الدین صابونچی، رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر رفتیم.

چرا سازمان هلال احمر تصمیم گرفت طرح دادرس را اجرا کند؟ دادرس از سال 91 شروع شد.

نام آن مخفف دانش آموزش آماده در روز های سخت است.

بعد از حادثه تلخ مدرسه ای در شین آباد هماهنگی هایی با آموزش و پرورش صورت گرفت تا طرحی برای آموزش و توانمندی دانش آموزان در مواجهه با حوادث انجام شود.

در این طرح دانش آموزان دوره متوسطه تحت آموزش هایی قرار می گیرند تا در شرایط بحرانی بتوانند به خود و اطرافیانشان کمک کنند.

در ادامه با توجه به گسترش طرح دادرس در سطح کشور کتابی در این خصوص به چاپ رساندیم که سرفصل های آموزشی در آن مشخص شده بود.

درحال حاضر نیز این طرح در مدارسی که کانون های دانش آموزی هلال احمر در آن فعال هستند در حال اجراست و امسال هفتیم دوره از آن در مدارس اجرا خواهد شد.

در این شش سال چند دانش آموز تحت آموزش قرار گرفته اند؟ تاکنون تقریبا بیش از هشت هزار مدرسه را تحت پوشش قرار داده ایم.

از ابتدای اجرای این طرح تاکنون نزدیک به یک میلیون دانش آموز این آموزش ها را فراگرفته اند.

در سال های اول تعداد دانش آموزانی که آموزش می بینند، چندان بالا نبود، اما در سال های اخیر تقریبا سالی بین 250 تا 300 هزار دانش آموز، آموزش دیده اند.

تابه حال دانش آموزان توانسته اند از این آموزش ها استفاده کنند؟ بله.

دانش آموزان زیادی را داشتیم که با گذراندن این دوره ها توانسته بودند از آموخته های خود استفاده کنند؛ مثلا دانش آموزی توانسته بود قبل از رسیدن اورژانس جلوی خون ریزی هم مدرسه ای خود را که از یک بلندی افتاده بود کنترل کند یا آتش سوزی ای اتفاق افتاده بود که دانش آموزان توانسته بودند با استفاده از آموخته های خود آن را مهار کنند.

بارها از این گزارش ها ر ا در سطح کشور داشته ایم که برای ما مایه دلگرمی است.

خوشبختانه این طرح کاربردی بوده و می کوشیم آن را گسترش دهیم.

ارزیابی برای میزان اثربخشی آن انجام شده است؟ اینکه چقدر این افراد توانسته اند آموزش هایی را که فراگرفته اند، به کار بگیرند، به عوامل زیادی بستگی دارد.

پیمایش ملی در این زمینه انجام نشده است، اما مشاهدات نشان داده بین کسانی که این آموزش ها را فراگرفته اند و کسانی که فرانگرفته اند، تفاوت رفتاری محسوس وجود دارد.

فکر می کنیم اگر دانش آموزان این آموزش ها را فرابگیرند و خدای نکرده در شرایط مشابه مدرسه شین آباد قرار بگیرند، می توانند خودشان را از آن شرایط نجات دهند.

قطعا آموزش یکی از مؤثر ترین راهکارهایی است که می توان به کمک آن آمار تلفات و آسیب ها را کاهش داد.

یکی از طرح هایی که این سازمان پس از زلزله اجرا کرد، طرح سحر بود تا از نظر روانی از بازماندگان حمایت کند.

چقدر این طرح توانست موفق باشد؟ این طرح که مخفف ساماندهی حمایت های روانی و اجتماعی است یکی از نقاط قوت هلال احمر در زلزله کرمانشاه بود.

طرح سحر طرح نویی بود، در زلزله ورزقان نیز کارهایی از این قبیل انجام شد، اما طرح های آن زمان به وسعت و جدیت طرح سحر نبود.

تصور مردم از هلال احمر این بود که فقط مردم را از زیر آوار بیرون بکشند و به آنها چادر بدهند یا سرپناه و اقلام غذایی بدهند، اما وقتی دیدند به این بُعد توجه شده است خیلی مورد توجه آنها قرار گرفت.

در اجرای این طرح برخی از افراد که دچار آسیب های حاد روانی شده بودند شناسایی و به روان پزشک ها برای اقدامات تکمیلی معرفی می شدند.

این طرح تقریبا تا همین یک ماه پیش نیز در مناطق زلزله زده ادامه داشت و قطع نشده بود و تیم های سحر خود استان کرمانشاه در منطقه حضور داشتند.

در روز های اول از بسیاری از استان ها تیم های سحر حضور پیدا کردند پس از آن ما با کمک تیم های دانشگاهی و استادانی که بودند تسهیلگرهایی از بین جوانان داوطلب هلال احمر خود استان کرمانشاه انتخاب کردیم.

مربیان ما آنها را آموزش دادند و در قالب تسهیلگر به تعدادی از روستاهایی که نیاز داشتند مثل روستای کوییک یا پارک نشاط در خود سرپل ذهاب برای آنها کارهای اجتماع محور با مشارکت اهالی انجام دادند و با کمک مردم فضاهای بهتری برای امنیت و بهداشتشان فراهم کردند.

کاری که الان داریم انجام می دهیم بازخوانی این تجارب است؛ گروه های دیگر را که بدون هماهنگی های ما یا خارج از پروتکل های تعریف شده وارد شده بودند، شناسایی و از آنها دعوت کردیم تا از تجاربشان استفاده کنیم و پروتکل های هلال احمر را مدون تر کنیم.

یکی از نیاز هایی که هلال احمر احساس کرد، به روزکردن پروتکل پاسخ گویی به حوادث بود که آن را به تازگی آماده کرده است و در مرحله بازبینی نهایی قرار دارد.

یک برنامه و پروتکل پاسخ گویی به حوادث آماده کرده ایم که در بخش های مختلف از همان مراحل ابتدایی که فراخوان باشد تا بحث ارزیابی ها، اسکان، حمایت روانی، پشتیبانی تغذیه ها همه در نظر گرفته شده است.

در بخش روانی که مهم ترین محور آن خود سازمان جوانان است، ما اینها را براساس تجارب، متون و مشورت از مراجع علمی مجدد سازماندهی می کنیم.

بر همین اساس فراخوانی به همه استان ها می دهیم تا به گروه هایی که می خواهند، آموزش لازم را بدهیم تا برای مواقعی که به کمکشان نیاز داشته باشیم، آماده باشند.

بسیاری از روستایی ها با زبان کردی صحبت می کردند.

چطور توانستید با آنها ارتباط بگیرید؟ بچه هایی از استان های مجاور مثل کردستان، ایلام و خود کرمانشاه حضور داشتند که زبان کردی بلد بودند و می توانستند ارتباط برقرار کنند.

جدای از آن تسهیلگرهایی از خود مردم منطقه به تیم هایی که از سایر استان ها آمده بودند و زبان کردی را نمی دانستند، وصل می شدند تا آنها را به مردم منطقه ارتباط دهند.

پس از زلزله در کرمانشاه شاهد خودکشی هایی هم بودیم.

.

آمار خودکشی ها را نداریم؛ اما اینکه پیش از آن تعداد خودکشی ها چقدر بوده و به صورت معنادار این آمار بالا رفته است یا خیر، باید به آمار های رسمی استناد کنیم.

شاید ما به این فکر کنیم که پیش از آن این طور نبوده و حالا دارد این اتفاق می افتد؛ اما چون ما داریم آن را می بینیم، فکر می کنیم افزایش پیدا کرده است.

مثل این می ماند که کسی در ساعات ترافیک هیچ وقت برایش پیش نیامده باشد از خانه خارج شود؛ اما یک روز دقیقا در پیک ترافیک از خانه خارج می شود و می گوید چه ترافیکی دارد تهران.

قبلا هم این طور بوده؛ اما او آن را نمی دیده و جلوی چشم او به هر دلیلی نبوده است.

ما تلاش می کنیم از این حوادث پیشگیری کنیم؛ اما ممکن است به دلیل کمبود ها و نارسایی هایی که بوده، افراد به این نتیجه رسیده اند که دست به خودکشی بزنند.

ما کار اجتماعی انجام می دهیم و مردم را توانمند می کنیم که خودشان در جاهایی کمک کنند.

کار در هلال احمر داوطلبانه است.

ما یک نهاد حاکمیتی مثل وزارت بهداشت یا بهزیستی نیستیم که صفر تا صد کار درست ما باشد.

اصل کار هلال احمر و سازمان جوانان داوطلب محور است.

ما به داوطلبان آموزش می دهیم و آنها را توانمند می کنیم تا در مواقع بحران به داد همدیگر برسند.

بسیاری از مسائلی که به عنوان نقطه ضعف هلال احمر مطرح می شد، اساسا حوزه ما نبود که به آن ورود پیدا کنیم؛ مثلا افراد می گفتند چرا ارتباط تلفنی قطع است یا چرا حمل ونقل دچار مشکل شده.

بازکردن جاده کار هلال احمر نبود؛ اما ضعف را از هلال احمر می دیدند یا دفع فاضلاب هرکدام متولیان خودش را داشت.

به غیر از سازمان ورزش و جوانان، سازمان جوانان هلال احمر تنها سازمانی است که می تواند به جوانان نمایندگی فعالیت های اجتماعی را اعطا کند؟ این سازمان در حوزه آسیب های اجتماعی به صورت جدی ورود پیدا کرده، ستاد مواد مخدر همکاری هایی با وزارت کشور داشته است و به عنوان یکی از اعضای شورای اجتماعی کشور داریم کار می کنیم.

این سازمان برای توانمندسازی جوانان پروژه های متنوعی را نیز شروع کرده است.

اینکه افراد بیایند و ما در کارهای استارت آپی کمکشان کنیم، شرایط را برایشان تسهیل کنیم، تشویق شان کنیم یا اینکه در بعضی از کسب وکارهای خرد و محلی به آنها کمک کنیم.

اگر اعضای جوان ما مهارتی کسب کنند، افراد اگر دغدغه معیشتی و شغلی شان کم شود، خود به خود میل به کار داوطلبانه شان افزایش پیدا خواهد کرد.

مطالعات نشان می دهد وقتی کاهش نشاط اجتماعی و بحران های اقتصادی است، میل به کار داوطلبانه کاهش معناداری پیدا می کند.

ما سعی می کنیم با ورود به این بحث که افراد را توانمند کنیم، بتوانند مسیر های شغلی آینده شان را فراهم کنند.

ما داریم فضایی فراهم می کنیم که افراد بتوانند تحت عنوان کارهای دانشجویی به صورت پاره وقت همکاری هایی با ما داشته باشند؛ هم کمک هزینه ای در کنارش دریافت کنند و هم مهم تر از آن کسب تجربه کنند، تجربه نشان داده این افراد بعدها در پیداکردن مسیر شغلی خود آدم های موفق تری خواهند بود.

اردوهایی برگزار می کنیم که ما امسال شاید یکی از بزرگ ترین دستگاه هایی بودیم که تعداد اردوهای تابستانی برای گروه های مختلف اعضای مان برگزار کردیم.

این اردوها علاوه بر اینکه جنبه نشاط عمومی و سرگرمی دارد، بخشی از آن جنبه آموزش و توانمندسازی دارد و ما فکر می کنیم به نوعی مهارت های زندگی به جوانان آموزش می دهیم بین کسی که اردو رفته و نرفته، قطعا در آینده تفاوت هایی است.

این افراد زندگی گروهی، زندگی در شرایط سخت، زندگی به دور از خانواده بودن، نظم اردوگاهی و نظایر اینها را فرا می گیرند، اینها جزء همان مهارت های زندگی است که در میان مدت و بلندمدت به درد فرد خواهد خورد و در چالش هایی که با آن مواجه می شود، بهتر می تواند از آن شرایط عبور کند.

چقدر جوانان این سازمان را می شناسند؟ متأسفانه کم.

یک مقدار ضعف از خود ما بود که آن طور که باید از ابزار های رسانه ای استفاده نکردیم.

شاید در بخش هایی از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی کمک گرفته نشده است.

نکته دیگر اینکه طبیعتا توجه رسانه ها همیشه به بخش های پر هیجان و حوادث بوده.

الان اگر از افراد بپرسید هلال احمر را با چه می شناسید، 95 درصد افراد می گویند این نهاد را به عنوان کمک به افراد زلزله زده و حضور در حوادث می شناسند.

عده اندکی نیز به عنوان داروهای نایابی که از داروخانه هلال احمر گرفته اند یا خدماتی پزشکی که در ایام حج و اربعین دریافت کرده اند، هلال احمر را می شناسند؛ در حالی که پشتوانه همه اینها خود سازمان جوانان هلال احمر است.

شاید یکی از دلایل هم همین بوده که کمتر در دید بوده و پتانسیل خبرسازی آن کمتر از حوزه های امداد و نجات و بخش های دیگر است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 12 مهر97، شماره: 3259
کلید واژه ها: دانش آموز - دانش آموزان - آموزش - هلال احمر - مدارس - هلال - هایی - مدرسه - آتش سوزی - شین آباد - جمعیت هلال احمر - آموزش و پرورش - استاندارد - نشان - کشور - شروع - اورژانس - کاربردی - جوانان - حوادث - تصمیم - اجساد - شرایط - میزان - گزارش - حادثه - جمعیت - آوار - صورت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس عمران دارای پروانه اشتغال به کار - محدوده دیباجی

استخدام کارشناس آموزش در یک شرکت معتبر در گلشهر کرج

سفری هیجان انگیز به کاشان؛ شهری با قدمت 7 هزار سال!

اوقات شرعی بیست و سوم آذر در سمنان

میلیون ها سال در یک قاب! +عکس

تعویق کلاس های صبح به دانش آموزان کمک می کند

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟

مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

نجات 10 هزار زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج

آسمان موسیقی ایران با نغمه های عاشقانه خرم جلوه زیبا گرفت / تصاویر

آسمان آبی نت ها در نغمه های خرمی ماندگار شد

نجات 10 هزار زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج

گذری بر پل تاریخی زمانخان چهارمحال و بختیاری +تصاویر

پدر و پسر سحرخیز ساعت 6 صبح+عکس

پیش بینی وضع هوای خراسان شمالی

مرگ بیش از 3400 تن در حوادث رانندگی زمستان 96

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

هوا تا 10 درجه سردتر می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

یکتا ناصر و دخترش سوفیا +عکس

خراسان شمالی، جزء 3 استان نخست کشور در ازدواج زودهنگام دختران

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

استقبال از زمستان با سمفونی رنگ ها +تصاویر

پیگیر برقراری بیمه تامین اجتماعی بانوان سرپرست خانوار هستیم

آلودگی رودخانه های رشت از دلایل آمار بالای سرطان در گیلان

بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

بارش برف و یخبندان در چین +تصاویر

مشارکت آموزش و پرورش وشرکت آبفا در مدیریت مصرف آب

جزییات برنامه ریزی راهداری زمستانی اعلام شد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

بی مهری هایی که کتاب و مدرسه به امام زمان(عج) می کنند

مردم توصیه های امدادی را در زمستان جدی بگیرند

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

آشپز خطاب کردن معلمان یک عقده گشایی سیاسی بود

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

شهرداری در 300 نقطه زندگی شهروندان ارتباط دارد

تولیت آستان قدس رضوی: چهارمین اجلاسیه تولیت های آستان مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در قم برگزار می شود

استخدام سرپرست کارگاه آقا در شرکت پیمانکاری خمش در تهران

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

نمایشگاه کلپورگان سفالینه های دختران و زنان

استخدام راننده همراه با نیسان یخچالدار با حقوق و مزایای عالی

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

اهدای 770 نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی

انسداد برخی از محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

امشب آخرین مهلت دریافت کارت آزمون فراگیر ارشد/ 48 درصد کارت گرفت

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

نخستین سالانه شهرپژوهی شهرداری رشت برگزار می شود

آمادگی پدافند غیرعامل، هزینه بحران ها را کاهش می دهد

کوچه باغ های قدیمی میامی

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

اجرای طرح مبارزه با خودروهای دودزا وآلاینده در مهاباد

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

تشییع مادر شهیدان بابازاده در مازندران

تصاویر/ آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

مادر شهیدان بابازاده به فرزندان شهیدش پیوست

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

معلمان همدان به صدا و سیما اعتراض کردند+عکس

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش طرح تربیتی شهید محمدی در مدارس آذربایجان غربی

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

پیگیری سوژه مردم | یزد شهر جهانی، اما بدون پارکینگ طبقاتی فارس من | مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد: شهر یزد دارای چهار پارکینگ طبقاتی است

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش کتابخوانی درون مدرسه ای در گنبدکاووس+ فیلم

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

بومی سازی دستگاه ردیاب خودرو

محدودیت های ترافیکی پرترددترین جاده های کشور

4 دلیل برای ناکارآمدی طرح زوج و فرد

انسداد برخی محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

معاون وزیر آموزش و پرورش: جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

روح انسان ها در دنیای امروز سخت نیازمند صیقل دادن است

برگزاری جشنواره سراسری قلم امسال در مهاباد

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

فضای رقابت سالم در مدارس ایجاد شود

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

282 دانش آموز برتر بندر انزلی تجلیل شدند

فرماندار شمیرانات در گفت وگو با فارس: امنیت مسیر پیست شمشک تأمین نشود آن را مسدود می کنیم

تلفن همراه بلای جان رانندگان در ایتالیا

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

تجمع اعتراض آمیز تعدادی از فرهنگیان همدان

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟+عکس

آسمان امشب شهاب باران می شود

مبلغان فارس آموزش های تخصصی می بینند

کار هلال فقط بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار نیست

کار هلال فقط بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار نیست