مطالب مرتبط:
آموزش همگانی جامعه در دستور کار جمعیت هلال احمر قرار گیرد
تلفات زلزله اندونزی به 1234 تن رسید/ بیرون کشیدن اجساد 34 دانش آموز از ساختمان کلیسا
ساخت اردوگاه مجهز ویژه هلال احمر در منطقه جنوبشرق در دستور کار
فرمانده هوا فضای سپاه: 40 کشته در حمله به مواضع داعش/ اجساد هنوز زیر آوار است
پویش نذر آب در دستور کار جمعیت هلال احمر فارس است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 12:352018-10-12اجتماعي

کار هلال فقط بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار نیست


پس از وقوع آتش سوزی در مدارس درودزن، سفیلان و شین آباد جدای از بحث استاندارد مدارس بحث هایی از قبیل نبود آموزش های پایه به دانش آموزان مطرح شد؛ - مدتی می شود که سازمان هلال احمر طرحی را با عنوان دادرس در مدارس به اجرا گذاشته تا دانش آموزان را در مواجهه با خطرات احتمالی آموزش دهد.

شعار سال:" با شروع مدارس سراغ شهاب الدین صابونچی، رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر رفتیم.

چرا سازمان هلال احمر تصمیم گرفت طرح دادرس را اجرا کند؟ دادرس از سال 91 شروع شد.

نام آن مخفف دانش آموزش آماده در روز های سخت است.

بعد از حادثه تلخ مدرسه ای در شین آباد هماهنگی هایی با آموزش و پرورش صورت گرفت تا طرحی برای آموزش و توانمندی دانش آموزان در مواجهه با حوادث انجام شود.

در این طرح دانش آموزان دوره متوسطه تحت آموزش هایی قرار می گیرند تا در شرایط بحرانی بتوانند به خود و اطرافیانشان کمک کنند.

در ادامه با توجه به گسترش طرح دادرس در سطح کشور کتابی در این خصوص به چاپ رساندیم که سرفصل های آموزشی در آن مشخص شده بود.

درحال حاضر نیز این طرح در مدارسی که کانون های دانش آموزی هلال احمر در آن فعال هستند در حال اجراست و امسال هفتیم دوره از آن در مدارس اجرا خواهد شد.

در این شش سال چند دانش آموز تحت آموزش قرار گرفته اند؟ تاکنون تقریبا بیش از هشت هزار مدرسه را تحت پوشش قرار داده ایم.

از ابتدای اجرای این طرح تاکنون نزدیک به یک میلیون دانش آموز این آموزش ها را فراگرفته اند.

در سال های اول تعداد دانش آموزانی که آموزش می بینند، چندان بالا نبود، اما در سال های اخیر تقریبا سالی بین 250 تا 300 هزار دانش آموز، آموزش دیده اند.

تابه حال دانش آموزان توانسته اند از این آموزش ها استفاده کنند؟ بله.

دانش آموزان زیادی را داشتیم که با گذراندن این دوره ها توانسته بودند از آموخته های خود استفاده کنند؛ مثلا دانش آموزی توانسته بود قبل از رسیدن اورژانس جلوی خون ریزی هم مدرسه ای خود را که از یک بلندی افتاده بود کنترل کند یا آتش سوزی ای اتفاق افتاده بود که دانش آموزان توانسته بودند با استفاده از آموخته های خود آن را مهار کنند.

بارها از این گزارش ها ر ا در سطح کشور داشته ایم که برای ما مایه دلگرمی است.

خوشبختانه این طرح کاربردی بوده و می کوشیم آن را گسترش دهیم.

ارزیابی برای میزان اثربخشی آن انجام شده است؟ اینکه چقدر این افراد توانسته اند آموزش هایی را که فراگرفته اند، به کار بگیرند، به عوامل زیادی بستگی دارد.

پیمایش ملی در این زمینه انجام نشده است، اما مشاهدات نشان داده بین کسانی که این آموزش ها را فراگرفته اند و کسانی که فرانگرفته اند، تفاوت رفتاری محسوس وجود دارد.

فکر می کنیم اگر دانش آموزان این آموزش ها را فرابگیرند و خدای نکرده در شرایط مشابه مدرسه شین آباد قرار بگیرند، می توانند خودشان را از آن شرایط نجات دهند.

قطعا آموزش یکی از مؤثر ترین راهکارهایی است که می توان به کمک آن آمار تلفات و آسیب ها را کاهش داد.

یکی از طرح هایی که این سازمان پس از زلزله اجرا کرد، طرح سحر بود تا از نظر روانی از بازماندگان حمایت کند.

چقدر این طرح توانست موفق باشد؟ این طرح که مخفف ساماندهی حمایت های روانی و اجتماعی است یکی از نقاط قوت هلال احمر در زلزله کرمانشاه بود.

طرح سحر طرح نویی بود، در زلزله ورزقان نیز کارهایی از این قبیل انجام شد، اما طرح های آن زمان به وسعت و جدیت طرح سحر نبود.

تصور مردم از هلال احمر این بود که فقط مردم را از زیر آوار بیرون بکشند و به آنها چادر بدهند یا سرپناه و اقلام غذایی بدهند، اما وقتی دیدند به این بُعد توجه شده است خیلی مورد توجه آنها قرار گرفت.

در اجرای این طرح برخی از افراد که دچار آسیب های حاد روانی شده بودند شناسایی و به روان پزشک ها برای اقدامات تکمیلی معرفی می شدند.

این طرح تقریبا تا همین یک ماه پیش نیز در مناطق زلزله زده ادامه داشت و قطع نشده بود و تیم های سحر خود استان کرمانشاه در منطقه حضور داشتند.

در روز های اول از بسیاری از استان ها تیم های سحر حضور پیدا کردند پس از آن ما با کمک تیم های دانشگاهی و استادانی که بودند تسهیلگرهایی از بین جوانان داوطلب هلال احمر خود استان کرمانشاه انتخاب کردیم.

مربیان ما آنها را آموزش دادند و در قالب تسهیلگر به تعدادی از روستاهایی که نیاز داشتند مثل روستای کوییک یا پارک نشاط در خود سرپل ذهاب برای آنها کارهای اجتماع محور با مشارکت اهالی انجام دادند و با کمک مردم فضاهای بهتری برای امنیت و بهداشتشان فراهم کردند.

کاری که الان داریم انجام می دهیم بازخوانی این تجارب است؛ گروه های دیگر را که بدون هماهنگی های ما یا خارج از پروتکل های تعریف شده وارد شده بودند، شناسایی و از آنها دعوت کردیم تا از تجاربشان استفاده کنیم و پروتکل های هلال احمر را مدون تر کنیم.

یکی از نیاز هایی که هلال احمر احساس کرد، به روزکردن پروتکل پاسخ گویی به حوادث بود که آن را به تازگی آماده کرده است و در مرحله بازبینی نهایی قرار دارد.

یک برنامه و پروتکل پاسخ گویی به حوادث آماده کرده ایم که در بخش های مختلف از همان مراحل ابتدایی که فراخوان باشد تا بحث ارزیابی ها، اسکان، حمایت روانی، پشتیبانی تغذیه ها همه در نظر گرفته شده است.

در بخش روانی که مهم ترین محور آن خود سازمان جوانان است، ما اینها را براساس تجارب، متون و مشورت از مراجع علمی مجدد سازماندهی می کنیم.

بر همین اساس فراخوانی به همه استان ها می دهیم تا به گروه هایی که می خواهند، آموزش لازم را بدهیم تا برای مواقعی که به کمکشان نیاز داشته باشیم، آماده باشند.

بسیاری از روستایی ها با زبان کردی صحبت می کردند.

چطور توانستید با آنها ارتباط بگیرید؟ بچه هایی از استان های مجاور مثل کردستان، ایلام و خود کرمانشاه حضور داشتند که زبان کردی بلد بودند و می توانستند ارتباط برقرار کنند.

جدای از آن تسهیلگرهایی از خود مردم منطقه به تیم هایی که از سایر استان ها آمده بودند و زبان کردی را نمی دانستند، وصل می شدند تا آنها را به مردم منطقه ارتباط دهند.

پس از زلزله در کرمانشاه شاهد خودکشی هایی هم بودیم.

.

آمار خودکشی ها را نداریم؛ اما اینکه پیش از آن تعداد خودکشی ها چقدر بوده و به صورت معنادار این آمار بالا رفته است یا خیر، باید به آمار های رسمی استناد کنیم.

شاید ما به این فکر کنیم که پیش از آن این طور نبوده و حالا دارد این اتفاق می افتد؛ اما چون ما داریم آن را می بینیم، فکر می کنیم افزایش پیدا کرده است.

مثل این می ماند که کسی در ساعات ترافیک هیچ وقت برایش پیش نیامده باشد از خانه خارج شود؛ اما یک روز دقیقا در پیک ترافیک از خانه خارج می شود و می گوید چه ترافیکی دارد تهران.

قبلا هم این طور بوده؛ اما او آن را نمی دیده و جلوی چشم او به هر دلیلی نبوده است.

ما تلاش می کنیم از این حوادث پیشگیری کنیم؛ اما ممکن است به دلیل کمبود ها و نارسایی هایی که بوده، افراد به این نتیجه رسیده اند که دست به خودکشی بزنند.

ما کار اجتماعی انجام می دهیم و مردم را توانمند می کنیم که خودشان در جاهایی کمک کنند.

کار در هلال احمر داوطلبانه است.

ما یک نهاد حاکمیتی مثل وزارت بهداشت یا بهزیستی نیستیم که صفر تا صد کار درست ما باشد.

اصل کار هلال احمر و سازمان جوانان داوطلب محور است.

ما به داوطلبان آموزش می دهیم و آنها را توانمند می کنیم تا در مواقع بحران به داد همدیگر برسند.

بسیاری از مسائلی که به عنوان نقطه ضعف هلال احمر مطرح می شد، اساسا حوزه ما نبود که به آن ورود پیدا کنیم؛ مثلا افراد می گفتند چرا ارتباط تلفنی قطع است یا چرا حمل ونقل دچار مشکل شده.

بازکردن جاده کار هلال احمر نبود؛ اما ضعف را از هلال احمر می دیدند یا دفع فاضلاب هرکدام متولیان خودش را داشت.

به غیر از سازمان ورزش و جوانان، سازمان جوانان هلال احمر تنها سازمانی است که می تواند به جوانان نمایندگی فعالیت های اجتماعی را اعطا کند؟ این سازمان در حوزه آسیب های اجتماعی به صورت جدی ورود پیدا کرده، ستاد مواد مخدر همکاری هایی با وزارت کشور داشته است و به عنوان یکی از اعضای شورای اجتماعی کشور داریم کار می کنیم.

این سازمان برای توانمندسازی جوانان پروژه های متنوعی را نیز شروع کرده است.

اینکه افراد بیایند و ما در کارهای استارت آپی کمکشان کنیم، شرایط را برایشان تسهیل کنیم، تشویق شان کنیم یا اینکه در بعضی از کسب وکارهای خرد و محلی به آنها کمک کنیم.

اگر اعضای جوان ما مهارتی کسب کنند، افراد اگر دغدغه معیشتی و شغلی شان کم شود، خود به خود میل به کار داوطلبانه شان افزایش پیدا خواهد کرد.

مطالعات نشان می دهد وقتی کاهش نشاط اجتماعی و بحران های اقتصادی است، میل به کار داوطلبانه کاهش معناداری پیدا می کند.

ما سعی می کنیم با ورود به این بحث که افراد را توانمند کنیم، بتوانند مسیر های شغلی آینده شان را فراهم کنند.

ما داریم فضایی فراهم می کنیم که افراد بتوانند تحت عنوان کارهای دانشجویی به صورت پاره وقت همکاری هایی با ما داشته باشند؛ هم کمک هزینه ای در کنارش دریافت کنند و هم مهم تر از آن کسب تجربه کنند، تجربه نشان داده این افراد بعدها در پیداکردن مسیر شغلی خود آدم های موفق تری خواهند بود.

اردوهایی برگزار می کنیم که ما امسال شاید یکی از بزرگ ترین دستگاه هایی بودیم که تعداد اردوهای تابستانی برای گروه های مختلف اعضای مان برگزار کردیم.

این اردوها علاوه بر اینکه جنبه نشاط عمومی و سرگرمی دارد، بخشی از آن جنبه آموزش و توانمندسازی دارد و ما فکر می کنیم به نوعی مهارت های زندگی به جوانان آموزش می دهیم بین کسی که اردو رفته و نرفته، قطعا در آینده تفاوت هایی است.

این افراد زندگی گروهی، زندگی در شرایط سخت، زندگی به دور از خانواده بودن، نظم اردوگاهی و نظایر اینها را فرا می گیرند، اینها جزء همان مهارت های زندگی است که در میان مدت و بلندمدت به درد فرد خواهد خورد و در چالش هایی که با آن مواجه می شود، بهتر می تواند از آن شرایط عبور کند.

چقدر جوانان این سازمان را می شناسند؟ متأسفانه کم.

یک مقدار ضعف از خود ما بود که آن طور که باید از ابزار های رسانه ای استفاده نکردیم.

شاید در بخش هایی از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی کمک گرفته نشده است.

نکته دیگر اینکه طبیعتا توجه رسانه ها همیشه به بخش های پر هیجان و حوادث بوده.

الان اگر از افراد بپرسید هلال احمر را با چه می شناسید، 95 درصد افراد می گویند این نهاد را به عنوان کمک به افراد زلزله زده و حضور در حوادث می شناسند.

عده اندکی نیز به عنوان داروهای نایابی که از داروخانه هلال احمر گرفته اند یا خدماتی پزشکی که در ایام حج و اربعین دریافت کرده اند، هلال احمر را می شناسند؛ در حالی که پشتوانه همه اینها خود سازمان جوانان هلال احمر است.

شاید یکی از دلایل هم همین بوده که کمتر در دید بوده و پتانسیل خبرسازی آن کمتر از حوزه های امداد و نجات و بخش های دیگر است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 12 مهر97، شماره: 3259
کلید واژه ها: دانش آموز - دانش آموزان - آموزش - هلال احمر - مدارس - هلال - هایی - مدرسه - آتش سوزی - شین آباد - جمعیت هلال احمر - آموزش و پرورش - استاندارد - نشان - کشور - شروع - اورژانس - کاربردی - جوانان - حوادث - تصمیم - اجساد - شرایط - میزان - گزارش - حادثه - جمعیت - آوار - صورت

آخرین اخبار سرویس:
زمان برگزاری جشنواره نمایش عروسکی بوشهر اعلام شد

پیش بینی بارش باران برای 16 استان

پیش بینی باران برای 16 استان

آماده باش پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی

مراسم نمادین انتخابات شورای دانش آموزی در مدرسه وحدت منطقه 7 تهران برگزار شد

وقوع طوفان های شدید در ایتالیا

معاون عمرانی آموزش وپرورش: پروژه های رهاشده حیات طیبه را تکمیل می کنیم

ماجرای تمام وقت شدن معلمان از زبان معاون سابق وزارتخانه

تصاویر/ برپایی موکب های اربعین حسینی در کردستان

چانه زنی آموزش و پرورش و مجلس بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در «کنکور»

نخستین روستای پاک خراسان رضوی معرفی شد

سه هزار زائر خارجی در حرم امام زادگان آستارا اسکان یافتند

حضور طیبه بینا درنشست کمیته محیط زیست شهرداری های کلانشهرهای کشور

فعالیت 14 شرکت حمل ونقل بانوان در شهر ارومیه

تعطیلی مدارس خطر آفرین در بیجار

وفس، روستایی 2500 ساله

آماده باش پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی

 اخطار و مهلت ده روزه رفع نقص در اماکن و تجهیزات غیر استاندارد و ناایمن

خیر نیک اندیش نیشابوری به مدارس محروم لوازم ورزشی اهدا کرد

روزانه بیش از 30هزار غذا در موکب لبیک یاحسین سمنان توزیع می شود

فعالیت موکب های استان سمنان در نجف و کربلا در حال افزایش است

مشارکت10میلیون دانش آموز در انتخابات شوراهای دانش آموزی / اعلام نتایج؛ امروز

خروج زائران اربعین حسینی از پایانه مرزی مهران

استقرار سه بیمارستان صحرایی با ظرفیت 60 تخت در مرز چذابه

چانه زنی آموزش و پرورش و مجلس بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در «کنکور»

آموزش ها در سازمان فنی و حرفه ای بر اساس استاندارد مهارت آموزشی است

220 مددجوی کمیته امداد شهرری به کربلا اعزام می شوند

طرح ارتقای آموزش قرآن سوم ابتدایی در هرمزگان آغاز شد

23 پایگاه امداد هلال احمر خوزستان درخدمت زائران اربعین هستند

سیستان و بلوچستان بیشترین آمار بازمانده از تحصیل را دارد

16 هزار و 500 روادید برای زائران قزوینی اربعین صادر شد

4106 زائر قزوینی عازم کربلای معلی شدند

جزییات معاینه فنی خودروها در طرح کاهش

احتمال تعویق در اجرای سراسری طرح کاهش در تهران

کاظمی: حمایت از کالاهای ایرانی می تواند محور مهمی از جشنواره فرهنگیان بسیجی باشد

صدور 46 هزار و 190 روادید برای زائران مازندرانی

حضور طیبه بینا درنشست کمیته محیط زیست شهرداری های کلانشهرهای کشور

زنگ ورزش، پَر

برپایی 165 موکب برای زائران پیاده امام رضا(ع)

گزارش تصویری قدیمی ترین تصاویر از پیاده روی تاریخی اربعین

مدارس 2 شیفته

مشکلات معلمان باید هرچه سریعتر برطرف شود

اعلام برگزاری طرح پویش دانش آموزی خدمت رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر

ایمن سازی 83 مدرسه حاشیه جاده در استان گیلان

سفرهای دربستی در ایام اربعین ممنوع است

220 مددجوی کمیته امداد شهرری به کربلا اعزام می شوند

طرح ارتقای آموزش قرآن سوم ابتدایی در هرمزگان آغاز شد

16 هزار و 500 روادید برای زائران قزوینی اربعین صادر شد

23 پایگاه امداد هلال احمر خوزستان درخدمت زائران اربعین هستند

4106 زائر قزوینی عازم کربلای معلی شدند

انتخابات دانش آموزی در 1700 مدرسه زنجان برگزار شد

اعزام کاروان راهیان نور کوثر به مناطق عملیاتی

اذن تشرف زائران افغانستانی از امام رضا (ع) برای حضور در راهپیمایی اربعین

راه بدون خستگی+فیلم

راه اندازی پلی کلینیک تامین اجتماعی در طبس

کمبود تجهیزات و فضای استاندارد، کلیدواژه های گمشده مدارس قزوین

بیش از 5 هزار نفر در کهگیلویه و بویراحمد با اختلال بینایی مواجهند

احتمال تعویق در اجرای سراسری طرح کاهش در تهران

بارش باران ادامه دارد

آسمان کربلا نیمه ابری همراه با وزش باد است/باد و بارش پراکنده در شهرهای مرزی ایران و عراق

تداوم بارش باران در کشور

ابتکار: از کودکان بازمانده از تحصیل حمایت می کنیم

تعویق در اجرای سراسری طرح «کاهش» در تهران

بارش باران در نجف اشرف

باران و تندباد در سرپل ذهاب هیچ گونه خسارتی نداشت

طرح غربالگری بینایی کودکان در 126 پایگاه مهاباد آغاز شد

کار با تبلت به سواد آموزان در بویین زهرا آموزش داده می شود

سه نفر از مصدومان واژگونی مینی بوس لالی بستری هستند

افزایش 2 تا 3 برابری هزینه تردد زائران ایرانی در عراق/ وقوع 2 حادثه تصادف در حله/ بازگشایی مرز خسروی منتفی شد

بی خطر شدن پسماندهای پزشکی غیربیمارستانی

دست های مهربان هلال به یاری کودکان مناطق محروم شتافت

ارائه خدمات توانبخشی در موکب های بهزیستی کرمانشاه

آموزش 800 قرآن آموز در «مهدقرآن» چاراویماق

ورود بیش از یک هزار زائر ترکیه ای از مرز بازرگان برای حضور در پیاده روی اربعین حسینی

ابتکار: از کودکان بازمانده از تحصیل حمایت می کنیم

سجادی درباره سفر ارامنه زبان آموز فارسی به ایران توضیح داد

احتمال سیلابی شدن مسیل ها در جنوب سیستان و بلوچستان

قاچاق دام، عامل شیوع بیماری در حیات وحش

اجرای پنجمین دوره المپیاد ورزشی مدارس در قصرشیرین

ذرات معلق تهران غلیظ می شوند

وقوع طوفان های شدید در ایتالیا

مراجعه بیش از 22 هزار نفر به مراکز امدادی در مسیر پیاده روی اربعین

فراز و فرودهای طرح کاهش

ذرات معلق تهران غلیظ می شوند

تداوم بارش باران در کشور/ افزایش دما و وزش باد شدید درسواحل دریای خزر

بانک رفاه به زائران حسینی در مرزهای منتهی به عتبات عالیات خدمت ارائه می کند

ارائه خدمات توانبخشی در موکب های بهزیستی کرمانشاه

اعزام کاروان پیاده روی اربعین شهرمیامی به کربلای معلی

25 هزار دانش آموز خارجی در سیستان و بلوچستان تحصیل می کنند

موازی کاری مانع پیشگیری بموقع آسیب های اجتماعی شده است

هر که دارد هوس کرب بلا بسم الله

ورد سامانه بارشی به چهارمحال و بختیاری

موشن گرافیک توصیه های ستاد راهنمای زائر + فیلم

خدمت رسانی 53 موکب اوقاف به زائران اربعین حسینی

انتخابات شورای دانش آموزی در 7استان به صورت الکترونیکی اجرا می شود

ابتکار: از کودکان بازمانده از تحصیل حمایت می کنیم

ماجرای تمام وقت شدن معلمان چیست؟

سیستان و بلوچستان بیشترین آمار بازمانده از تحصیل را دارد

باران و تندباد در سرپل ذهاب هیچ گونه خسارتی نداشت

طرح غربالگری بینایی کودکان در 126 پایگاه مهاباد آغاز شد

کار هلال فقط بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار نیست

کار هلال فقط بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار نیست