مطالب مرتبط:
آماری از ازدواج سفید در ایران: عمر ازدواج سفید در ایران بین یک تا سه سال است/اکثر افرادی که ازدواج سفید کردند 25 تا 30 سال داشتند و دارای تحصیلات کاردانی و کارشناسی بودند
روایت حسن روحانی از نقش جام جهانی فوتبال در تحولات ارزی ایران
عضو اتاق بازرگانی ایران: 7 سال نرخ ارز را ثابت نگه داشتند، اکنون چرا نمی شود؟/با این نرخ دلار امکان سفر و خرید دیگر نیست/ ذخایر ارزی از 120 میلیارد دلار هم بیشتر است
تحلیل رسانه های جهانی از بسته جدید ارزی ایران
بررسی روند تحولات نرخ ارز در اقتصاد ایران؛ بهترین راهکار برای ثبات ارزی در اقتصاد چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 10:302018-10-12اقتصادي

تحلیل کارشناسی تحولات ارزی ایران طی 57 سال


بررسی های یکی از کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که کنترل بازار ارز ایران بیش از هر چیزی مستلزم تعدیل و یا حذف پدیده کمبود (واقعی یا انتظاری) ارز از طریق افزایش دسترسی به آن و یا کاهش تقاضا و نیاز به ارز در این بازار است و تا زمانی که احساس و باور عمومی .

- بررسی های یکی از کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که کنترل بازار ارز ایران بیش از هر چیزی مستلزم تعدیل و یا حذف پدیده کمبود (واقعی یا انتظاری) ارز از طریق افزایش دسترسی به آن و یا کاهش تقاضا و نیاز به ارز در این بازار است و تا زمانی که احساس و باور عمومی به کمبود ارز در میان مردم و فعالان اقتصادی وجود دارد، هرگونه تزریق ارز به بازار غیررسمی (چه بی واسطه و یا باواسطه) منجر به سو استفاده بیشتر سفته بازان و رانت خواران می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ابوالفضل ابوالفتحی، کارشناس اقتصادی و کارشناس مرکز آمار، در گزارشی به بررسی تحولات بازار ارز ایران در یک دوره بلند مدت 60 ساله پرداخته و بر این تاکید دارد که وضعیت کنونی بازار ارز و مشکلات حاکم بر آن، اولین مشکلات جدی در بازار ارز کشور نیست و در صورت پایداری و ماندگاری عوامل ایجاد کننده آن، آخرین نیز نخواهد بود.

هر چند هر یک از این مشکلات در پیوند عملکردی با دیگر بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و .

کشور در زمان بروزشان جلوه های ویژه ای می یابند که مواجهه با پیامدهای آن ها را متفاوت می کند.

بنابه گفته ابوالفتحی، تحلیل و بررسی که وی انجام داده است، بری از خطا نیست.

در عین حال که مطالب و اطلاعات ارائه شده در گزارش کلی و عمومی بوده و به صورت خلاصه بیان می شود و تحلیل آن ها نیز به دور از هرگونه ارزش گذاری اخلاقی (خوب یا بد) و صرفا بر مبنای یافته های آماری- اقتصادی است.

همچنین علت انتخاب این دوره زمانی به وجود اطلاعات سری زمانی رسمی و موثق برای آن ها برمی گردد و این اطلاعات از آمارهای سری زمانی بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و صندوق بین المللی پول استخراج شده و درمواردی معدود نیز برآورد نگارنده است.

مجموعه بررسی های این کارشناس در دوره زمانی 1339 تا 1396 که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار گرفته، در ادامه آمده است.

1- سیر زمانی تحولات بازار ارز کشور از نظر ویژگی های عمومی بازار ارز کشور، دوره زمانی مورد بررسی را به دو دوره اصلی پیش از انقلاب (1339 تا 1356) و پس از انقلاب (1357 تا 1396) می توان تقسیم کرد.

1-1- دوره اول (56-1339) مهمترین ویژگی های این دوره زمانی، از منظر موضوع مورد بررسی، عبارتند از: الف- قیمت دلار در بازار رسمی، با تغییراتی بسیار اندک، تقریبا ثابت بوده و حتی کمی تنزل می کند (ریال تقویت می شود).

ب- قیمت دلار در بازار غیر رسمی همواره برابر قیمت رسمی آن بوده و نسبت بین آن دو، یک به یک است.

پ- مرجع قانونی ناظر بر بازار پولی کشور (بانک مرکزی) دارای ظرفیت و توانایی کافی و مؤثر برای نظارت، کنترل و هدایت بازار غیررسمی و اعمال سیاست های لازم در بازار پولی است و این وظیفه را در صورت لزوم و ضرورت با ابزارهای پولی و اقتصادی انجام می دهد.

ت- ریال و دلار، هر دو، به عنوان پول خوب شناخته می شوند و صرفا دارای نقش پولی هستند و به عنوان دارایی سرمایه ای مبادله نمی شوند.

ث- احساس و باور عمومی مردم و فعالان اقتصادی آن است که عرضه ریال و دلار در حال حاضر و آینده قابل پیش بینی با اختلال و کمبود یا مازاد مواجه نخواهد بود.

ج- ارتباط تجاری و معاملاتی ایران با دیگر کشورهای جهان هیچگونه محدودیتی ندارند.

چ- روند تحول شاخص های کلان اقتصاد کشور نوید آینده اقتصادی بهتری را می دهد و فعالان اقتصادی نسبت به آینده اقتصادی کشور خوشبین هستند.

متوسط نرخ رشد واقعی سالانه اقتصاد کشور بیش از 10 درصد و متوسط نرخ تورم سالانه کمتر از 6 درصد است.

تولید (هزینه) ناخالص داخلی سرانه اقتصاد کشور (بر حسب قیمتهای ثابت سال 1383 ) با متوسط رشد سالانه 6.

9 درصد، در طول این دوره زمانی 3.

3 برابر می شود و در سال پایانی دوره به 35.

1 میلیون ریال می رسد.

ح- نقدینگی کشور با متوسط رشد سالانه 23.

6 درصد افزایش یافته و در پایان دوره (1.

2هزار میلیارد ریال) بیش از 36 برابر آن در ابتدای دوره است.

خ- بازار سفته بازی ارزی (خرید و فروش ارز برای استفاده از تفاوت قیمت آن در دو بازار رسمی و غیررسمی) وجود ندارد.

د- نقش افراد و نهادهای مرجع حوزه نظر و عمل(به مثابه سرمایه های نمادین و مورد وثوق جامعه) در تنظیم فعالیت بازارهای اقتصادی کشور ملموس و قابل ملاحظه است.

ذ- با توجه به ساختار شهرنشینی و روستانشینی، سطح توسعه اجتماعی و اقتصادی، سطح زندگی، نظام باورها، الگوی زندگی و .

شدت تمایل به مصرف (بویژه کالاها و خدمات خارجی) چندان زیاد نیست، هر چند با توجه به نتایج تغییرات ساختاری اقتصادی اجتماعی و سیاسی اوایل دهه 1340 شمسی و تشدید آن پس از افزایش قیمت نفت در اوایل دهه 1350، این تمایل رو به گسترش است.

با این حال به دلیل عدم وجود محدودیت برای ارضای این تمایل، روند عمومی بلندمدت آن با اختلال و یا فراز و نشیب زیادی مواجه نیست.

ر- ایران قدرت برتر سیاسی، نظامی و اقتصادی منطقه است.

تقویت جدی این برتری و نقش منطقه ای ایران مورد حمایت جدی و آشکار کشورهای غربی است.

1-2- دوره دوم (96-1357) مهمترین ویژگی های این دوره زمانی، از منظر موضوع مورد بررسی، عبارتند از: الف- قیمت رسمی دلار با شتابی زیاد روندی صعودی دارد و در سال پایانی دوره حدود 489 برابر آن در ابتدای این دوره است.

به عبارت دیگر، ارزش رسمی ریال در مقابل دلار در هر سال از این دوره حدود 17.

2 درصد تنزل یافته و در پایان دوره 489 برابر کوچکتر از آن در ابتدای دوره است.

ب- قیمت دلار در بازار غیررسمی همواره بیشتر از قیمت رسمی آن است و تفاوت آن ها در سال های مختلف متفاوت است؛ به طوری که در برخی از سال ها نسبت قیمت غیررسمی دلار به قیمت رسمی آن 21 به یک است.

(قیمت دلار دربازار غیر رسمی 21 برابر قیمت رسمی آن است).

پ- مرجع قانونی ناظر بر بازار پولی کشور دارای ظرفیت و توانایی نسبی کاهنده نظارت، کنترل و هدایت بازار غیررسمی است و این وظیفه را در مواردی با ابزارهای تحدیدی-امنیتی انجام می دهد.

زیرا کارآمدی ابزارهای پولی و مالی اتخاذ شده آن به تدریج کمتر و کمتر می شود.

ت- در اقتصاد کشور ریال به عنوان پول بد و دلار به عنوان پول خوب مورد اقبال عمومی قرار می گیرد.

دلار نه تنها دارای نقش پولی است، بلکه به عنوان یک دارایی سرمایه ای مطمئن عمل می کند و شدت نسبی استقبال عمومی از این ویژگی آن به تدریج بیشتر و بیشتر می شود، ضمن آن که در میان مردم عادی و فعالان اقتصادی به عنوان معیار ارزش نیز در نظر گرفته می شود و ارزیابی ها و مقایسه های قیمتی و درآمدی خود (بویژه در طول زمان) را با دلار می سنجند.

ث- احساس و باورعمومی آن است که عرضه دلار دارای محدودیت جدی است و این محدودیت در طول دوره زمانی تشدید شده و بیشتر و بیشتر می شود.

در حالی که عرضه ریال نه تنها با محدودیت مواجه نیست، بلکه بدون حساب و کتاب افزایش می یابد و تغییرات نقدینگی را شاهد مدعای خود می گیرند.

ج- ارتباط تجاری و معاملاتی ایران با کشورهای دیگر جهان دارای محدودیت بوده و این محدودیت با روندی فزاینده، در مواقعی بسیار جدی و کمرشکن می شود.

چ- فعالان اقتصادی عملکرد عمومی اقتصاد کشور و تحولات آتی (کوتاه مدت و بلند مدت) آن را با بیم و امید دنبال می کنند.

در این دوره زمانی، متوسط نرخ رشد واقعی سالانه تولید ناخالص داخلی کشور تنها حدود 1.

8 درصد و نرخ تورم سالانه حدود 18.

5 درصد است.

در حالی که تولید ناخالص داخلی سرانه، به طور متوسط در هر سال کمی بیش از سه درصد کاهش یافته و در سال 1396 به حدود 30.

6 میلیون ریال رسیده است.

ضمن آن متوسط هزینه ماهانه هر خانوار شهری و روستایی(بر حسب قیمتهای ثابت سال 1395) نیز به طور متوسط در هر سال0.

5 درصدکاهش یافته و در پایان این دوره حدود 81 درصد آن در آخرین سال دوره قبل (1356) می شود.

ح- نقدینگی کشور نه تنها با متوسط رشد سالانه 24.

9 درصد افزایش یافته و جمع آن در پایان دوره (15300 هزار میلیارد ریال) بیش از 5900 برابر آن در ابتدای دوره (و 7296 برابر آن درآخرین سال دوره قبل) می شود، بلکه ساختار توزیع آن تغییر کرده و بخش قابل ملاحظه ای از آن در دست گروه های ذی نفوذ و سفته باز متمرکز می شود.

خ- سفته بازی ارزی سودآور شده و نقش و عملکرد آن در بازار ارز و تعیین قیمت ها و ساختار مبادلات ارزی به تدریج بیشتر و بیشتر می شود.

د- نقش مراجع و نهادهای اندیشه و عمل (به مثابه سرمایه های نمادین و مقبول جامعه) در تنظیم فعالیت بازارهای اقتصادی کشور به شدت تقلیل می یابد و هر نظر و عملی مورد هجوم گروه های سیاسی رقیب قرار می گیرد و چندان مورد اقبال متولیان امور قرار نمی گیرد.

ذ- تمایل به مصرف کالاها و خدمات مصرفی خارجی روندی صعودی دارد و نشانه ای از منزلت اجتماعی تلقی می شود.

محدودیت تأمین این تمایل واکنش منفی متقاضیان آن و اختلال در عملکرد بازارهای اقتصادی را موجب می شود.

ر- نقش منطقه ای ایران در حوزه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و .

با مقاومت ها و چالش های جدی منطقه ای و بین المللی مواجه بوده و تحدید و کنترل آن در دستور کار و اقدام مستقیم، آشکار و جدی کشورهای بزرگ غربی و کشورهای همسوی آن ها در منطقه است.

آن ها ایران را کشوری با رفتار بین المللی غیر متعارف معرفی کرده و با کوبیدن بر این طبل و یارگیری بین المللی به دنبال تحدید فعالیت های منطقه ای و بین المللی ایران هستند.

این دوره زمانی (96-1357) را از منظر ویژگی های بازار ارز به دوره های زمانی کوتاه تری می توان تفکیک کرد.

مقطع زمانی شروع و پایان این تفکیک سال هایی هستند که نرخ رسمی ارز با جهشی بزرگ افزایش یافته و در حدود نرخ بازار غیررسمی تعیین می شود و یا این که سیاست های تثبیت یا تغییر نرخ ارز دربازار رسمی ملاک عمل قرار می گیرد.

1-2-1- دوره زمانی 1357 تا 1370 مهمترین ویژگی های خاص این دوره عبارتند از: الف- تثبیت نرخ رسمی دلار سیاست ملاک عمل بازار پولی است و قیمت رسمی دلار حتی روند نزولی کم شتابی را تجربه می کند.

(پول ملی، به طور رسمی، اندکی تقویت می شود) ب- قیمت غیررسمی دلار، علیرغم ثبات نسبی قیمت رسمی آن، به مرور افزایش می یابد؛ به طوری که در پایان این دوره زمانی بیش از 14 برابر آن در ابتدای این دوره زمانی است که مبین کاهش تدریجی و مداوم ارزش ریال در مقابل دلار در این بازار غیررسمی (موازی) است.

پ- تفاوت نرخ رسمی و غیررسمی دلار به تدریج بیشتر و بیشتر شده و در پایان این دوره زمانی، قیمت غیررسمی دلار در حدود 21 برابر قیمت رسمی آن می شود.

ت- با توجه به سهم نسبی زیاد صادرات و واردات دولتی در کل صادرات و واردات کشور و اعمال سیاست های متمرکز تنظیم بازارها توسط دولت، وظیفه مرجع قانونی تنظیم بازار ارز از این طریق به طور نسبی اعمال می شود.

ث- با توجه به پیامدهای ناشی از تغییر حکومت و برقراری جمهوری اسلامی، تسخیر سفارت آمریکا و نگاه داشتن کارکنان آن در ایران، تحریم اقتصادی ایران توسط آمریکا، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، جنگ نفتکش ها، پشتیبانی برخی کشورهای عربی منطقه از عراق، اعمال اقدامات مهار سیاسی و انهدام زیرساخت های ایران و عراق توسط کشورهای قدرتمند دنیا، آغاز روند ایجاد محدودیت های اقتصادی و سیاسی برای فعالیت ایران در بازارهای جهانی و گسترش آن و .

ارتباط اقتصادی و معاملاتی ایران با کشورهای دیگر با محدودیت هایی مواجه شده و این محدودیت های و فشارها بیشتر و بیشتر می شود و تأثیر جدی بر دسترسی کشور به دلار (و ارزهای دیگر) بر جای می گذارد.

ج- سخت تر شدن دسترسی به دلار موجب ایجاد شک و تردید نسبت به پایداری عرضه آن در آینده می شود.

ضمن آنکه بر اثر محدودیت های معاملاتی بین المللی (واقعی یا انتظاری) ایجاد شده برای کشور، تقاضای واقعی فعالان اقتصادی و مردم و تقاضای سفته بازی برای دلار افزایش می یابد.

چ- فعالیت سفته بازی ارزی در کشور آغاز شده و تدریجاً گسترده تر و قوی تر می شود.

ح- شور انقلابی، همدلی و سرمایه اجتماعی و ضد جنگ مردم تحمل محدودیت ها را برای آن ها آسان تر کرده و واکنش کمتر و ملایمتری نسبت به آن نشان می دهند.

خ- نظام اقتصادی کشور دوران بسیار سختی را سپری می کند و بیم و امیدها در مورد آینده آن (علیرغم شور انقلابی و ضد جنگ مردم) آغاز می شود.

متوسط رشد سالانه واقعی اقتصاد کشور در این دوره زمانی منفی 1.

2 درصد بوده و اندازه تولید ناخالص داخلی کشور در پایان این دوره زمانی بیش از 15 درصد و مبلغ سرانه آن 47 درصد کوچکتر از آن در سال پایانی دوره قبل است.

در حالی که متوسط نرخ تورم سالانه بیش از 17 درصد است.

د- نقدینگی کشور با نرخ رشد سالانه 20.

5 درصد افزایش یافته و در پایان دوره (28.

6 هزار میلیارد ریال) بیش از 11 برابر آن در ابتدای دوره می شود.

ذ- نقش سرمایه اجتماعی و مراجع نمادین آن در همه ساحتهای حیات کشور قابل ملاحظه است.

1-2-2- دوره زمانی 80-1371 مهمترین ویژگی های این دوره عبارتند از: الف- در ابتدای این دوره زمانی قیمت رسمی دلار با جهشی بزرگ در حدود 22 برابر سال قبل از آن شده و در سطحی بالاتر از متوسط قیمت غیررسمی دلار در آن سال قرار داده می شود و لیکن سیاست تثبیت آن در طول دوره ادامه می یابد.

ب- اعمال سیاست تعدیل اقتصادی (با هدف کاهش نقش دولت و تقویت بخش خصوصی) در حوزه اقتصاد، سیاست نزدیکی به کشورهای همسایه (بویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و بالاخص عربستان) و همکاری بیشتر با کشورهای اروپایی در حوزه روابط خارجی، سیاست های اصلاح طلبانه و آرام کننده فضا در حوزه داخلی و.

امید به بهبود وضعیت عمومی و فعالیت در حوزه های گوناگون حیات کشور را تقویت و بیم از آینده آن را تا حدودی تضعیف می کند.

پ- دسترسی سهل تر و بیشتر کشور به دلار و امید به تقویت آن در آینده، علیرغم وجود بیم از واژگونه شدن مجدد فضای روابط و معاملات خارجی، گسترش بازار سفته بازی ارز را محدود می کند.

در پایان این دوره زمانی نسبت قیمت غیررسمی به قیمت رسمی دلار 4.

5 به یک است.

ت- از بین رفتن بخش قابل توجهی از زیرساخت های تولیدی کشور و لزوم بازسازی آن در کنار کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی موجب می شود تا متوسط نرخ رشد واقعی اقتصاد کشور در هر سال از این دوره 2.

2 درصد باشد، در حالی که متوسط نرخ تورم سالانه به بیش از 23 درصد می رسد و بیشترین نرخ تورم در یک سال (نزدیک به 50 درصد) در تاریخ اقتصاد کشور در این دوره زمانی (سال 1374) تجربه می شود.

در این دوره زمانی، تولید ناخالص داخلی سرانه با متوسط رشد سالانه شش درصد افزایش یافته و به 19.

8 میلیون ریال در پایان دوره می رسد.

ث- نقدینگی کشور با متوسط رشد سالانه بیش از 27 درصد افزایش یافته و در سال پایانی این دوره به حدود 321 هزار میلیارد ریال می رسد.

ج- دو قطبی اجتماعی در حوزه داخلی تشدید شده و بر کارآمدی سیاست های اقتصادی و اجتماعی اعمال شده تأثیر منفی بر جای می گذارد.

سرمایه اجتماعی کشور با اختلال مواجه شده و نظر و عمل مراجع نمادین آن از هر دو سو با تخطئه مواجه شده و نقش و جایگاه تأثیرگذاری آنان تنزل می یابد.

1-2-3- دوره زمانی 96-1381 مهمترین ویژگی های اختصاصی این دوره عبارتند از: الف- در ابتدای این دوره زمانی (همانند دوره قبل) قیمت رسمی دلار با جهشی ملموس در حدود 4.

5 برابر سال قبل از آن شده و در سطح قیمت غیررسمی دلار در آن سال قرار داده می شود و سیاست تثبیت قیمت رسمی ارز کنار گذاشته شده و سیاست قیمتی شناور مدیریت شده جایگزین آن می شود.

در نتیجه قیمت رسمی دلار، در سال پایانی این دوره 4.

3 برابر آن در ابتدای این دوره زمانی است.

ب- قیمت غیررسمی دلار، در این دوره نیز مانند دوره های قبل روند صعودی خود را دنبال می کند، به طوری که در پایان این دوره زمانی بیش از 5 برابر آن در ابتدای دوره می شود.

می توان نشان داد که متوسط رشد سالانه قیمت غیررسمی دلار در سه دوره زمانی موردنظر بعد از انقلاب (به ترتیب 23.

9 درصد، 18.

8 درصد و 10.

7 درصد) به تدریج کمتر شده است.

پ- هر چند، به دلیل شناور شدن قیمت رسمی دلار، تفاوت نرخ رسمی و غیررسمی دلار در این دوره زمانی بسیار کمتر از دو دوره قبل از آن در سال های پس از انقلاب بوده است و لیکن در صورت ثابت نگاه داشتن قیمت رسمی دلار (مانند دو دوره قبل)، نسبت قیمت غیر رسمی دلار به قیمت رسمی آن در پایان این دوره زمانی کمی بیش از نسبت پنج به یک است که کمی بیشتر از آن در دوره قبل و بسیار کمتر از آن در اولین دوره پس از انقلاب است.

ت-نقدینگی کشور با متوسط نرخ رشد سالانه بیش از 27 درصد افزایش یافته و در پایان دوره (15300 هزار میلیارد دلار) نزدیک به 48 برابر آن در ابتدای این دوره زمانی می شود.

ساختار نقدینگی کشور تغییر عمده ای را تجربه می کند و سهم نسبی شبه پول در آن بیشتر می شود ودر سال پایانی دوره به بیش از 87 درصد می رسد.

ث- در این دوره، تحولات اقتصادی کشور و بیم و امید نسبت به آینده آن با فراز و نشیب ملموس و قابل ملاحظه ای همراه است که در نتیجه آن، اقتصاد کشور با متوسط رشد سالانه 4.

1 درصد تقویت می شود و تولید ناخالص داخلی سرانه نیز با متوسط رشد سالانه 2.

8 درصد افزایش یافته و در سال پایانی دوره به 30.

6 میلیون ریال می رسد، در حالی که متوسط نرخ تورم سالانه بیش از 16 درصد است.

ج- اعمال سیاست های متناقض در حوزه داخلی و خارجی (تنش زدایی منطقه ای و بین المللی در کنار افزایش تنش دیپلماتیک با کشورهای غربی و سازمان ملل)، تحریم ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل، توافق هسته ای (با سه کشور اروپایی و برجام)، خروج آمریکا از برجام، تصویب و اجرای سیاست های اصل 44 و قانون اجرایی آن، پیدایش وتقویت افراد و گروههای مالی پرنفوذ، گسترش چالش های منطقه ای ایران با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و .

شرایط متفاوتی را در این دو حوزه ایجاد می کند که تأثیر ملموسی بر بازار پولی و ارزی کشور بر جای می گذارد.

2 – جمع بندی کلی بر پایه آنچه دربند بالا گفته شد، میتوان نتیجه گرفت : 1- قیمت دلار از آن زمان (پیروزی شکوهمند انقلاب و جایگزینی جمهوری اسلامی به جای سلطنت پهلوی) دو گانه شد که اعتماد و باور عمومی به عرضه بهنگام و متناسب با نیاز آن کاهش یافت.

عدم توازن (واقعی و انتظاری) عرضه و تقاضای دلار و فزونی تقاضا بر عرضه آن موجب افزایش تدریجی قیمت دلار در بازار غیر رسمی (علیرغم اعمال سیاست تثبیت یاشناوری مدیریت شده نرخ رسمی دلار، سیاستهای تک نرخی یاچند نرخی قیمت ارز و.

و.

در بازار پولی و ارزی) کشور شد.

2- تفاوت قیمت رسمی و غیررسمی دلار و افزایش تدریجی آن با گذشت زمان، ایجاد بازار سفته بازی ارزی و گسترش و تقویت آن را به دنبال داشت.

از آن زمان تاکنون، تأثیرگذاری این بازار بر بازار پولی کشور تدریجاً بیشتر و بیشتر می شود، هرچند رونق عملکرد آن در مقاطعی از زمان دارای فراز و فرود بوده است.

ضمن آن که تغییر سیاست های پولی-ارزی و یا تحدیدهای انتظامی و .

تأثیری بر پایداری روند گسترش و تقویت این بازار نداشته است.

3- پایداری عوامل مؤثر بر تحدید عرضه دلار و تشدید بسیار زیاد آن با گذشت زمان از یک سو و بی اعتمادی (واقعی یا انتظاری) به ارزش ریال به موازات افزایش نقدینگی کشور و تغییر ساختاری مالی و توزیع آن در اقتصاد کشور موجب می شود تا تدریجاً ریال به عنوان پول بد و دلار به عنوان پول خوب مورد اقبال عمومی فعالان اقتصادی و مردم قرار گیرد و (در چارچوب جریان خروج پول خوب در مقابل پول بد) کنز و ذخیره آن بر کمبود دلار در بازار بیفزاید و قیمت آن را در سطوح بالاتر و بالاتری قرار دهد.

4- عدم مقابله مؤثر با عوامل ایجاد این وضعیت رو به گسترش و تقویت تدریجی جایگاه دلار به عنوان پول خوب از یک سو و ظرفیت عملکردی منحصر به فرد دلار در بازار جهانی از سوی دیگر موجب می شود تا دلار به عنوان دارایی (و حافظ سرمایه) فعالان اقتصادی و مردم نیز ایفای نقش کرده و زمینه را برای تقاضای بیشتر (در شرایط تشدید کمبود واقعی و انتظاری عرضه) و افزایش قیمت (رسمی و غیررسمی) دلار فراهم کند.

5- تداوم این جریان و تشدید دامنه و عمق تأثیر آن در اقتصاد کشور در نتیجه تداوم و تعمیق عملکرد عوامل ایجادکننده آن، جایگاه دلار در اقتصاد کشور را به جایی می رساند که مسیر حذف پول ملی و جایگزین شدن آن را دنبال می کند و در جریانات ارزی اخیر در نقش معیارارزش ظاهر شده و بسیاری از افراد (حقیقی و حقوقی، عام و خاص و .

) قیمت کالاها و خدمات در بازار ملی و روند تغییرات آن در زمان و مکان را با دلار می سنجند.

6- شرایط واقعی کشور در طول دوره چهل ساله گذشته چنان بوده است که نقش بازار غیررسمی ارز (فارغ اندازه و حجم عملکردی آن) در بازار پولی ایران بیشتر شده است، تا جایی که در حال حاضر به مرحله تعیین کنندگی رسیده و قادر به مقابله و بی اثر کردن بازار رسمی و سیاست های ارزی اعمال شده در آن شده است.

در طول این مدت، تأثیر سیاست های پولی و ارزی بازار رسمی بر بازار غیررسمی موردی، مقطعی، ناکارآمد و کاهنده بوده است و در کنار سیاست های تهدیدی-انتظامی تنها موجب گسترش یا تهدید مقطعی بازار سفته بازی ارزی و رانتی در فرآیند روند عمومی رو به گسترش این دو بازار شده است.

7- از آنجا که طلا نیز خصوصیاتی نزدیک به دلار (از منظر نقدشوندگی، کالای خوب، حافظ ارزش دارایی ها و .

) داشته و بازار طلا قابلیت هم پیوندی سریع و آسان با بازار ارز را دارد، همواره مکمل و تقویت کننده بازار ارز ایفای نقش کرده است و هر دو بازار ضربه گیر فشارهای وارده بر دیگری هستند.

(بازار زمین و مسکن هر چند شباهت هایی به این دو بازار دارد، لیکن از عوامل دیگری تأثیر می پذیرد و دامنه نقش عملکردی آن محدودتر است).

8- عملکرد بخش واقعی اقتصاد کشور، سطح زندگی و رفاه خانوارها، عملکرد حوزه های اجتماعی و فرهنگی و سایر حوزه های حیات کشور همبستگی مستقیم و شدیدی با بازار ارزی کشور داشته و به موازات گسترش اختلال و ایجاد بحران در این بازار، با مشکلات سختی درگیر شده اند.

3-تحولات قیمت دلار در چند کشور منتخب در این قسمت ازگزارش تصویری بسیار کلی از تحولات بازار ارز (قیمت رسمی دلار) و برخی کمیت های کلان اقتصادی کشور در قیاس نسبی باتحولات متناظرشان درچند کشورمنتخب برای دوره چهل ساله 1977 تا 2017 ارائه می شود.

برپایه این اطلاعات (وآنچه دربندهای گذشته باتفصیل بیشتردرمورد ایران گفته شد) می توان نتیجه گرفت : الف – دو فرایند متفاوت در مورد تغییرات نرخ ارز و کمیتهای اقتصادی کلان کشوردردوره پیش از انقلاب و پس از انقلاب مشاهده می شود.

ب – فرایند همسو و همگنی درمورد تغییرات نرخ ارز و کمیتهای اقتصادی کلان کشورهای منتخب مشاهده نمی شود.

پ – درمیان کمیت های اقتصادی کلان موردنظر، بین تغییرات ترخ ارز و تغییرات قیمت کالاهاوخدمات مصرفی بستگی بیشتری (هرچندناقص) ) مشاهده می شود.

ت – بنابراین، عوامل دیگری درتعیین نرخ رسمی ارز و تغییرات آن (و به تبع آن درنرخ غیررسمی ارز و ارتباط دو بازار رسمی و غیررسمی ارز) تاثیر می گذارد.

این عوامل و شدت تاثیرگذاری آنها بربازار ارزدرکشورهای مختلف، متفاوت باشد.

عواملی که بیش از هر چیز به جایگاه و عملکرد کشور در بازارجهانی و سیاست های ارزی مرتبط با آن، نقش عملکردی ارز در بازار داخلی کشور، میزان کنترل پذیری نظام اقتصادی، میزان دخالت تصمیمات غیر اقتصادی در بازارهای پولی و مالی کشور و .

مربوط می شود.

4 - برآوردی مقدماتی از قیمت دلار هرچند تعیین قیمت نسبی دو پول ملی (مانند ریال و دلار) در حالت متعارف وابسته به عوامل متعددی (مانند داشتن یا نداشتن پشتوانه و ساختار آن، حجم و قدرت اقتصاد ملی و جایگاه آن در بازار مبادلات بین المللی، نقش عملکردی پول ملی در بازارهای منطقه ای و بین المللی، روند تحولات پیشین و قابل پیش بینی آتی اقتصاد ملی، سیاستهای ارزی مرتبط بابازارهای جهانی ومبادلات بین المللی تحولات اقتصاد ملی و .

) دارد ولیکن روند تغییرات نسبی آنها در طول زمان را می توان با روند تغییر قیمت ها در دو اقتصاد ملی (مثلاً ایران و آمریکا) و یا اقتصاد ملی (ایران) با کشورهای دارای بیشترین سهم در واردات اقتصاد ملی سنجید.

گر چه این سنجش و برآورد اقتصادی از قیمت دو پول ملی می تواند دارای اریب (افزایشی یا کاهشی) باشد ولیکن این اریب چندان زیاد نبوده و قابل تعدیل خواهد بود.

بر این اساس، بر مبنای فروض و اطلاعات زیر و روشهای تعدیل مورد استفاده، قیمت دلار در مقابل ریال برای سال 1396 حداکثر در حدود 24600 ریال تا 31300 ریال برآورد می شود الف- فرض می کنیم، قیمت دلار در مقابل ریال در سال 1339 شمسی (76 ریال) قیمت نسبی قابل قبولی باشد.

ب- در فاصله سال های 1339 تا 1396 شمسی (1960 تا 2017 میلادی) شاخص قیمت مصرف کننده در ایران 2440 برابر، در آمریکا 8.

3 برابر و در کشورهای دارای بیش از 80 درصد سهم در واردات ایران نزدیک به 8 برابر شده است.

به بیان دیگر، قیمت کالاها و خدمات مصرفی در ایران 295 برابر بیشتر از آن در آمریکا و یا کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران افزایش یافته است.

همچنین میتوان نشان داد که در این دوره زمانی ضریب کلی تفاوت نرخ تورم ایران نسبت به نرخ تورم آمریکا و کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران درحدود 362 می باشد.

بنابراین ارزش پول ملی ایران در مقابل پول ملی آمریکا با همین نسبت ها باید کاهش یابد.

پ - ضریب تعدیلی در حدود 10 درصد برای درنظر گرفتن عوامل مؤثر دیگر بر روند تغییر قیمت نسبی این دو پول ملی در محاسبات وارد شود.

مقایسه این قیمت (24600 ریال تا 31300 ریال) با نرخ برابری دلار بر حسب ریال در شرایط برابری قدرت خرید آن ها در سال 2016 میلادی (12032 ریال) نشان می دهد که قیمت برآوردی فوق الذکر، به احتمال زیاد، حداکثر قیمت اقتصادی دلار بوده و این قیمت در نیمه اول سال 2018 نیز چندان بیشتر از آن نخواهد بود.

بنابراین تفاوت زیاد آن با قیمت رایج در بازار ایران (به ویژه قیمت دلار در بازار غیررسمی) ناشی از عوامل غیرمتعارف (استفاده از رانت قیمتی و سفته بازی بر روی دلار و .

) است که برای تعدیل آن باید عوامل ایجاد کننده آن شناسایی و بی اثر شوند.

5– نتیجه گیری و پیشنهاد علت اصلی افزایش تدریجی (و گاه جهشی) قیمت ارز در مقابل ریال و دوگانگی (یا چندگانگی) بازار ارز کشور، احساس وباورعمومی به کمبود (واقعی یا انتظاری) ارز در قیاس با تقاضای آن و به تبع آن ارتقای جایگاه عملکردی ارز در اقتصاد کشور (به مثابه پول خوب، دارایی باارزش، معیار ارزش و .

) از نظر مردم و فعالان اقتصادی است و عوامل دیگر (مانند افزایش نامتناسب نقدینگی در قیاس با نیاز اقتصاد ملی به آن، تغییر ساختار نقدینگی و عوامل موثر بر آن، وجود گروههای مالی پرنفوذ و فعالیتهای سفته بازی آنها، هجوم هیجانی سرمایه های خرد برای خرید دلار و کنز و ذخیره آن برای جلوگیری از زیان و از دست رفتن و یا حتی دستیابی به سود، عملکرد نامناسب نهادهای قانونی ذیربط، وجود شرایط رانتی و .

) موجب تشدید آن می شوند.

به بیان دیگر، در شرایط قبول وجود توازن میان عرضه و تقاضای ارز و امکان دسترسی به آن در بازار رسمی کشور، امکان چنین اختلالهایی در بازار ارزی کشور (حتی با وجود افزایش نقدینگی و .

) وجود نخواهد داشت.

بنابراین، کنترل (استراتژیکی و تاکتیکی) بازار ارز کشور، بیش از هر چیز و پیش از هرچیز، مستلزم تعدیل و یا حذف پدیده کمبود (واقعی یا انتظاری) ارز از طریق افزایش دسترسی به آن (با بهبود جایگاه کشور در بازار جهانی) و یا کاهش تقاضا و نیاز به ارز (با انجام معاملات تهاتری به شرط ازدست ندادن امکان انتخاب وحفظ منافع اقتصادی ملی) در این بازار است و تا زمانی که احساس و باور عمومی به کمبود ارز در میان مردم و فعالان اقتصادی وجود دارد، هرگونه تزریق ارز به بازار غیررسمی (چه بی واسطه ویا باواسطه) منجر به سوء استفاده بیشتر سفته بازان و رانت خواران می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار ارز - بازار - اقتصادی - کارشناس - کارشناسان اقتصادی - ایران - اطلاعات - صندوق بین المللی پول - مشکلات - مرکز آمار - آمار - کشور - گزارش - مرکز آمار ایران - افزایش - ایسنا - احساس - پدیده - بین المللی - قیمت دلار - ماندگاری - نشان - صورت - کاهش - خبرگزاری - پایداری - اجتماعی - فرهنگی - متفاوت - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
راهکارهای توسعه سودآوری بانک ملی ایران در بازار بانکی بررسی شد

حضور سفیر بلاروس در موزه بانک ملّی ایران

نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملّی ایران نباشید

قیمت گوجه و سیب زمینی رضایت مردم را جلب نکرد + جدول قیمت

قیمت سکه 130 هزار تومان کاهش یافت

قیمت مغازه های فروشی در محدوده ستاری

ممنئوعیت مرز تجاری چذابه برای تردد کامیون ها از فردا

قیمت هر کیلو ناودانی 18 در بازار

فروکش التهاب و تقاضای بازار سکه وطلا

لزوم استفاده بهینه از تمام امکانات صنعت برق

قیمت خودرو وانت کارکرده

پلمپ 14 فروشگاه عرضه سموم کشاورزی در جیرفت

عملکرد دولت منصفانه قضاوت شود

اشکودا با اسکالا می آید

شرکت های کره ای در ایران می مانند

یارانه نقدی مهرماه فرداشب واریز می شود

بازار مسکن در انتظار رکودی چند ساله

قیمت سکه و ارز در معاملات امروز بازار تهران

سخن همکار:تحلیلی ازصندوقهای بازنشستگی بواسطه کارشناسان اقتصادی

با کاهش ذخایر آمریکا نفت گران شد

قطع 20 هزار سیمکارت به سبب شکایت از ارسال پیامک تبلیغاتی

پیش بینی کاهش قیمت مسکن از 13 آبان

سفیر کره جنوبی: شرکت های کره ای در ایران خواهند ماند/ در حال حاضر رابطه ما تحت تاثیر تحریم های آمریکا است

درس هایی که سرمایه گذاران ارز دیجیتال پس از سقوط بیت کوین گرفتند !

امسال عراقی ها زودتر از سال گذشته دست به کار شدند؟!

12 واحد صنعتی و معدنی برتر همدان تجلیل شدند

ارسال محصولات ترانزیتی از مرز شلمچه ممنوع شد

اشتیاق مازندرانی ها برای بورس بازی این هفته کاهش یافت

اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت ارتباطات

دامداری صنعتی با نژاد اسپانیایی راه اندازی می شود

حدود 6 میلیارد یورو ارز صادراتی به سامانه نیما بازگشت

قول داده ایم بیکاری را در شهرستان راور ریشه کن کنیم

اوضاع آشفته ترجمه کتاب

مرکز خرید پالادیوم تهران؛ یک خرید لاکچری در زعفرانیه

تکمیل مسکن مهر آستارا نیازمند توجه مسئولان استانی است

راهنمای خرید وسایل آبمیوه گیری و مخلوط کن

اعلام جزییات پیش فروش خودرو در هفته آینده

تصاویر/ کارگاه قانونی تولید و پرورش ماری جوآنا!

بازتاب دیدار زنگنه با وزیر انرژی روسیه

بورس از طلا و مسکن سبقت می گیرد؟

اشتیاق مازندرانی ها برای بورس بازی این هفته کاهش یافت

قول داده ایم بیکاری را در شهرستان راور ریشه کن کنیم

تکمیل مسکن مهر آستارا نیازمند توجه مسئولان استانی است

پرداخت 252 میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان کرمانشاه

اشتیاق مازندرانی ها برای بورس بازی این هفته کاهش یافت

12 واحد صنعتی و معدنی برتر همدان تجلیل شدند

عملکرد دولت منصفانه قضاوت شود

زمان واریز یارانه نقدی مهرماه اعلام شد

افزایش فقر کودکان در کشورهای ثروتمند

اصلاح ساختار بانکی؛ در بیست و ششمین شماره ماهنامه شمیم کوثر بررسی شد

اشتیاق مازندرانی ها برای بورس بازی این هفته کاهش یافت

درمان سریع سرفه با شکر تیغال و طرز تهیه

اشتیاق مازندرانی ها برای بورس بازی این هفته کاهش یافت

12 واحد صنعتی و معدنی برتر همدان تجلیل شدند

عملکرد دولت منصفانه قضاوت شود

12 واحد صنعتی و معدنی برتر همدان تجلیل شدند

عملکرد دولت منصفانه قضاوت شود

غول سرمایه گذاری، با دارایی 7٫2 تریلیون دلاری، در مسیر ارزهای دیجیتال!

پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاد دانشگاهی می تواند به عنوان اتاق فکر شهرداری عمل کند رویه های غلط را در شهرداری حذف می کنم

چرا آمریکا با وجود تحریم ها صادرات غلات به ایران را ادامه می دهد؟

یکی از دلایل التهابات بازار ارز اجرای الزامات FATF بود

انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزش فنی وحرفه ای و هیات چوگان گیلان

رویداد همفکر در موزه بانک ملی ایران برگزار شد

میزبانی از 100 رویداد ورزشی در سطح منطقه ای، ملی و بین المللی/ رشد گردشگری با توریسم ورزشی

یارانه نقدی مهرماه پنجشنبه واریز می شود

دهیاران، سیاست های دولت را در روستاها عملیاتی کنند

پرداخت هزینه ثبت نام اربعین فقط به ریال و الکترونیکی

«افغانستان، کشور فقرا و بی نوایان است»

ابری شدن مناطق مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان 

یارانه نقدی مهرماه پنجشنبه واریز می شود

واکنش بازار ارز به تحریم های جدید آمریکا

دهیاران، سیاست های دولت را در روستاها عملیاتی کنند

نیازمند اعتبارات بیشتری برای اتمام پروژه مترو هستیم

مشکل تولیدکنندگان با تامین اجتماعی رسیدگی ویژه شود

استخدام مدیر واحد سرمایه گذاری و فروش در کرمان

ذوالفقاری:تلاش های زیادی انجام شد تا با کمبود دینار عراق روبرو نشویم

مشکل تولیدکنندگان با تامین اجتماعی رسیدگی ویژه شود

دهیاران، سیاست های دولت را در روستاها عملیاتی کنند

شیوع گسترده مصرف مواد مخدر در انگلیس؛ سونامی مصرف ماری جوآنا در راه است

دهیاران، سیاست های دولت را در روستاها عملیاتی کنند

اعزان نیروهای خدمات شهری به کربلا

چهارمین نیروگاه گازی البرز به بهره برداری رسید

50 درصد اعتبارات اشتغال روستایی البرز پرداخت شد

صدرنشین گیشه بار دیگر به اثری کمدی رسید

ماجرای مخازن اضطراری آب تهران برای زلزله چیست؟!

قیمت خرید دلار در بانک‎ها

دپو لیر در بازار ارز

حذف نان و برنج ممنوع!

پرداخت هزینه ثبت نام اربعین فقط به ریال و الکترونیکی

قطع 20 هزار سیمکارت به دلیل ارسال پیامک مزاحم

هدفون قابل شست و شو وراد بازار شد

طرح بازچرخانی آب، اولویت طرح های انتقال به اصفهان را ساقط نکند

همه فعالیتها باید به سمت سازگاری با کم آبی سوق یابد

252 میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت شد

ساخت شبکه فاضلاب در حاشیه شهر مشهد رکورد ارزشمند در کشور است

جنگ مخفی بر سر قفسه سوپرمارکت ها

همه فعالیتها باید به سمت سازگاری با کم آبی سوق یابد

ارسال محصولات ترانزیتی از مرز شلمچه ممنوع شد

جزییات پول هایی که عربستان در سیلیکون ولی سرمایه گذاری کرده است

دلار به زودی فروخواهد پاشید

تحلیل کارشناسی تحولات ارزی ایران طی 57 سال

تحلیل کارشناسی تحولات ارزی ایران طی 57 سال